Stalin heeft hoop r Razzia te Axel Nederlandsch agitator minister in Djocja UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Engelsch schip op de Schelde gezonken. Beslissing op de volgende conferentie Radiorede van Marshall. In een radiorede heeft Geor ge G. Marshall, minister van buitenlandsche zaken van de V.S., meegedeeld, dat in Mos kou geen overeenstemming be reikt kon worden, daar „de Sowjet-Unie vasthield aan voorstellen, welker aanvaar ding in Duitschland een gecen traliseerde regeering tot ge volg had gehad en tevens de volledige controle over 'n land dat economisch ten ondergang gedoemd zou zyn. Duitschland zou zoo zwaar in de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zijn productie als herstelbetaling had moeten af staan, voornamelijk aan de Sowjet-Unie. Amerikaansche steun zou tot in het oneindige noodig zijn geweest met als eenig resultaat de verslechte ring van het economisch leven in Duitschland en Europa en 'n onvermijdelijke noodtoestand SCHAATSEN. De uitslag van de Elfstedentocht. De vereeniging „Friesche elf steden" heeft geen aanleiding gevonden op haar beslissing inzake de definitieve uitslag van de deze winter gehouden elfstedenwedstrijd terug te ko men. Bosman, die gedisqualifi- ceerf] werd evenals Schipper, numero 2, hebben geen beroep tegen de uitspraak bij de K.N. S.B. aangeteekend. Voorloopig •blijft de uitslag dus, zooals deze in gewijzigde vorm werd opgegeven en waarbij van der Hoorn uit Ter Aar tot winnaar •werd uitgeroepen. ZWEMMEN Nieuw wereld zwemrecord. Tijdens de internationale zwemwedstrijden in het sport- fondsenbad te Arnhem is de Nederlandsche dames-estafette ploeg, bestaande uit Jet Kos ter-van Teggelen, Nel van Vliet en Hannie Termeulen, er in geslaagd het wereldrecord op de 3 x 100 m wisselslag estafette te verbeterën door deze afstand af te leggen in 3 min. 42.4 sec. Het oude re cord stond eveneens op naam van Nederland met dezelfde damesploeg met een tyd van 3 min. 4.3 sec., gevestigd op 14 December 1946 te Amster dam. Als tusschentyd op de 100 m schoolslag werd voor Nel van Vliet genoteerd een tijd van 1 min. 18.2 sec., een tijd, welke beneden het officieele wereld record ligt. Getracht zal wor den dit record te doen erken nen. van dictatuur en strijd." Stalin heeft Marshall de verzekering gegeven, dat in volgende bijeenkomsten van de ministers van buitenlandsche zaken, overeenkomst bereikt kon worden omtrent ontwape ning, de politieke structuur van Duitschland, herstelbeta ling en economische eenheid. Marshall zeide te hopen, dat Stalin gelijk heeft, maar dan zou de Sowjet-Unie meer medewerking moeten toonen dan thans net geval is ge weest. „Onze regeering", aldus Marshall, „is voorstander van de vrijheid van voorlichting. Dit maakt dikwijls een beroep op de openbare meening nood zakelijk. Te Moskou doet de propaganda een beroep op de hartstocht en het vooroordeel schijnt er de plaats ingenomen te hebben van het appèl aan het gezond verstand en het be grip. De Sowjet-Russische de legatie uitte beschuldigingen en gaf een interpretatie van Potsdam en andere overeen komsten, die'geheel verschilde van de feiten, zooals die door de Amerikaansche delegatie worden gekend en begrepen." In een overzicht van de re sultaten der conferentie wees Marshall er op, dat ondanks de vele moeilijkheden, wellicht grootere vorderingen gemaakt waren, dan men besefte. De afgevaardigden wisten nu pre cies de standpunten van de respectieve regeeringen inzake de verschillende vraagstukken. Daardoor zouden zij eventueel enkele geschillen kunnen op lossen. Diefstal van 78.500 broodrantsoenen. Door de politie te Tilburg zijn aangehouden drie brood bezorgers van een coöperatieve verbruiksvereeniging, die ervan verdacht worden ten nadeele van de coöperatie 78.500 brood rantsoenen te hebben gestolen. Deze rantsoenbonnen zouden verkocht zijn aan bakkers, die een bonnentekort hadden. ROEIEN LAGA WINT .HEAD OF THE RIVER". Zes achten startten Zon dagmiddag in Ouderkerk a. d. Amstel voor de traditioneele „Head of the river", het lange afstand kampioenschap van de Amstel. De uitslagen luiden: 1. Laga 29 min. 15.5 sec.; 2. Willem III 29 min. 42.5 sec.; 3. Nautilus 30 min. 35.5 sec. Dr. E. F. E. Douwes Dekker. Naar A.F.P. verneemt, heeft het republikeinsche kabinet te Djocjakarta besloten Sjahrir als hoofd van de Indonesische delegatie, welke de onderhan delingen voert met de Commis sie-Generaal, te handhaven en de samenstelling van deze de legatie te verbreeden. Eenige adviseurs zullen aan de dele gatie worden toegevoegd. Voorts is dr. E. F. E. Douwes Dekker door het republikein sche kabinet benoemd tot mi nister zonder portefeuille. In Nederland wordt Douwes Dek ker als agitator beschouwd. Hij heeft verscheidene scholen in Nederlandsch-Indië gesticht en is op journalistiek terrein werkzaam geweest. Verdacht van nat.-soc. sympathieën, werd hij in Mei 1940 gearres teerd. Dr. Douwes Dekker be gaf zich in December 1946 naar Java om zijn dien sten aan de republiek aan te bieden. Sjahrir wordt Dinsdagmid dag te Batavia verwacht. Bij het A.F.P.-bericht betref fende de benoeming van dr. E. F. E. Douwes Dekker tot repu- blikeinsch minister zonder por tefeuille teekent het A.N.P. het volgende aan: Dr. Douwes Dekker arriveer de op 1 Januari 1947 met de Weltevreden in Indonesië. Door Deviezensmokkelaars achter slot en grendel. Thans zitten er drie Belgen in het huis van bewaring te Breda ingesloten, die gearres teerd zijn omdat zij een aan zienlijk bedrag aan ponden, dollars en Nederlandsch goud geld in hun auto over de Ned. grens naar België wilden smokkelen. Bovendien was in hun auto een hoeveelheid van 70 kg. gladiolenzaad verstopt, welke de smokkelaars in Parijs voor 1000 gulden per kilo wil den gaan verkoopen. Ook is gebleken, dat zij zich In bedui dende mate aan de smokkel van kaas en boter hebben schuldig gemaakt. Ten slotte hielden zy zich bezig met bon- nenzwcndel en het smokkelen van vee. Ook zijn eenige Ne derlanders gearresteerd, die met de Belgen „zaken" deden. Een particulier vliegtuig met drie passagiers is ten Noordwesten van Kopenhagen neergestort. De drie inzitten den kwamen om het leven. de Ned.-Indische regeering werd hij in Mei 1940 gearres teerd en te Ngawi geïnter neerd. Kort voor de Japansche invasie werd hij met een aan tal N.S.B.-ers naar Suriname overgebracht. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland te rug. Wat België exporteert. Het onlangs tusschen België en Groot-Brittannië gesloten handelsverdrag voorziet o.a. in de verkoop door België aan Engeland van belangrijke hoe veelheden bloemen en tuin bouwproducten, alsmede van 25.000 ton versche groente en ongeveer 20.000 ton fruit. Voorts zal Groot-Brittannië in de loop van 1947 waarschijn lijk 1800 ton Belgische druiven afnemen. Aulo woei van de dijk. Onder Nijmegen heeft zich ter hoogte van het Maas- en Waalkanaal 'n eigenaardig ongeval voorgedaan. De bestuur der van een licht bestel- autootje stopte op de hoo- ge dijk aldaar om een deksel van een melkbus op te rapen, welk appa raat blijkbaar verloren was. Door de storm sloeg het portier door en brak de ruit. Om andere weg gebruikers niet te hinde ren ging de bestuurder het glas oprapen, waar toe hij zijn wagentje eenige meters terug zette. Toen hij het glas verzameld had en weer opkeek, was het wagen tje nergens meer te zien Het was door de storm opgenomen en van de hooge dijk gereden. Deerlijk gehavend kon hij zijn auto laten weg- sleepen. Prins Bernhard zal plaquette onthullen. De onthulling van de herin- nerings-plaquette op 7 Mei om 11 uur in de Koepelkerk te Amsterdam, waar van 25 Mrt. 1943 tot 5 Mei 1945 het alge meen hoofdkwartier van de O.D. is gevestigd geweest, zal geschieden door Z.K.H. Prins Bernhard. De Palestijnsche kwestie. Bijna alle Amerikaansche avondbladen hebben hun hoofd artikel aan de Palestijnsche kwestie gewijd, die thans door de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties wordt behandeld. De „New York Post", die op de hand van de Zionisten is, merkt op, dat de organisatie van de V.N. de weg van moreel bankroet zal opgaan, als zij niet tot een program komt, dat aan de mi nimale eischen van de Joden tegemoet komt. De conserva tieve „New York Sun" zegt, dat het Palestijnsche probleem zoo gecompliceerd is geworden, dat het alleen door de V.N. tot een oplossing kan worden ge bracht. Russische verplichtingen aan U.S.A. Nikolai Novikof, ambassa deur der Sowjet-Unie te Wash ington, heeft aan het Ameri kaansche ministerie van bui tenlandsche zaken meegedeeld, dat de ambassadedelegatie be reid is besprekingen te openen over de leen- en pachtverplich- tingen die de Sowjet-Unie aan de V.S. heeft. Men verwacht, dat het ministerie zal voorstel len deze week met de bespre kingen te beginnen, welke waarschijnlijk eenige weken zullen duren. Onrust in Frankrijk? Henry Wallace heeft op zijn eerste persconferentie na zijn tournee door Europa verklaard, dat de huidige buitenlandsche politiek van president Truman tot een burgeroorlog in Frank rijk aanleiding kan geven. De sterkte der Ameri kaansche strijdkrachten. Het hoofd van de Senaats commissie der gewapende strijdkrachten der V.S. heeft de sterkte der Amerikaan sche strijdkrachten op één millioen man geschat. 400.000 behooren tot de luchtmacht, 200.000 tot de landmacht. De senator geloofde, dat lange-afstandbommenwer- pers en bestuurbare projectie len groote verwoestingen in de Amerikaansche industrie kunnen teweegbrengen. COMMISSARIS DER KONINGIN Ambtsperiode voorloopig verlengd. Naar wjj vernemen heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bericht ontvangen van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dat zjjn ambtsperiode voorloopig tot Januari 1948 is verlengd. KADEMUREN VOOR DE VLISSINGSCHE HAVEN Binnenhaven zal tijdelijk afgedamd worden. Nog steeds is het niet mo gelijk gebleken de stalen dam- wand, welke in Canada besteld was voor het herstel van de kademuren van de Vlissing- sche binnenhavens, afgeleverd te krijgen. Naar wy vernemen, wordt er thans gewerkt aan de uitwer king van een plan om het herstel van de bin nenhaven te Vlissingen met ge bruikmaking van ander mate riaal uit te voeren. Wat betreft de eerste bin nenhaven, ligt het in de be doeling deze met een kleine party damwand, welke wèl aanwezig is, tydelyk geheel af te dammen, do haven dan leeg te pompen en de kademuren in metselwerk op te trekken, waarna de afdamming weer zou kunnen worden weggeno men. In elk geval is het buiten gewoon verheugend, dat men blijkbaar niet langer wenscht te wachten en thans zoo spoe dig mogelijk wil overgaan tot het herstel van de binnenha vens. Verkeersmaatregelen te Middelburg. In overleg tusschen het ge meentebestuur van Middelburg en de A.N.W.B. is voor de Zeeuwsche hoofdstad onder meer een nieuwe route vastge steld voor het doorgaand ver keer van Brabant naar Dom burg, dat tevoren over de thans in zeer slechte staat ver- keerende Seissingel werd ge leid. In het vervolg zal deze route geheel door de stad voeren en de A.N.W.B.-bewegwrjzering zal hieraan dan ook worden aangepast. Het waren vooral de toeristische belangen, die bij het vaststellen van deze nieuwe route de hoofdrol heb ben gespeeld. De route voor het doorgaand verkeer naar Vlissingen blijft ongewijzigd. Tevens heeft de A.N.W.B. advies uitgebracht inzake de afsluiting voor het verkeer aan één zijde van verschillende straten in Middelburg. Actie kleine mosselkweeFirs De z.g. „kleine mosselkwee kers", dat zijn zij die niet meer dan pl.m. 2000 tonnen mosselen per jaar aan het cen traal verkoop kantoor mogen leveren, zyn een actie begon nen om verbetering te brengen in hun positie. De kweekers zijn van oordeel, dat een leve ringscapaciteit, die reeds bij na 15 jaar geleden is vastge steld, niet mag gelden als een eeuwige wet. Fransche zaaioesters aangekomen. Eenige tijd geleden werd door de commissie tot aankoop van Fransche zaaioesters een partij aangekocht in Arcachon. Toen de aankoop was ge schied en de party zou worden afgezonden, werd er een spaak in het wiel gestoken door maatregelen van de Nederland- Bijz. Gerechtshoi N.S.B.-er uit angst? Op een kwade dag werd In de bioscoop „Het Centrum" te Axel een razzia gehouden op personen die zich wijselyk aan de „Arbeitseinsetz" hadden onttrokken, doch onwijselyk naar een Duitsche film gingen kijken. Tot de groep land- wachters, die deze razzia on dernamen, behoorde ook J. A. van der Kruis, een arbeider uit AxeL De procureur-fiscaal eischte voor Bijz. Gerechtshof een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor de duur van het leven. De verdediger, mr. de Rechter, legde er de nadruk op, dat verd. niet „con amore" tot de Landwacht is toegetreden; hij heeft de juiste beteekenis van deze in stelling niet goed ingezien. In de stukken van de werk man J. A. de Lyser uit Schoondyke, die eveneens Landwachter was en by Arn hem gevochten heeft, werd de ze verdachte „fel N.S.B.-er, dom, zeer lui en voor niets deugend" genoemd, hetgeen zeker niet vleiend is. De eisch luidde 9 jaar met aftrek. De raadsman, mr. Kuypers, vond dit teveel. Uit armoede is de L. N.S.B.-er geworden en uit angst zijn baantje bij de luch- bescherming kwijt te raken Landwachter. Hij heeft de ge volgen van zijn daden niet in gezien. In de twee jaar, dat hij in het kamp heeft gezeten, heeft hij zich goed gedragen. De 21-jarige Vlissinger, E. Nieuwersteeg, hoorde 3 jaar met aftrek tegen zich eischen wegens dienstneming bij de Kriegsmarine. Later was hij overgegaan naar de Waffen S.S. en had in Roemenië ge vochten. De verdediger herin nerde aan de ongelukkige jeugd van verd., die vaderlij ke leiding miste en vroeg de uiterste clementie. 'Tegen de 21-jarige A. J. van den Hemel, die als Land wachter by Oosterbeek heeft gevochten, werd 8 jaar met aftrek geëischt. De pleiter, mr. Kuypers, noemde verd. een slachtoffer van vaderlijke invloed en vroeg om plaatsing in een jeugdgevangenis. De machinebankwerker C. Riemens uit Terneuzen, een handelaar in ijsco's en patatte- frites zonder toewyzingen, ging naar het Vrijwilligersle gioen Nederland. HQ vocht aan het Oostfront en ontving een mooi „Abzeichen" voor be toonde moed. De eisch luidde vyf jaar met aftrek. NIETS DAN DE WAARHEID. De huisschilder M. Goed hals uit Schoondyke, stond te- recht terzake majesteitsschèn- nis. Hij zou de Koningin in 1944 beleedigd hebben. Zon derling genoeg deelde een ge tuige, een melkventer, die des tijds bij een verhoor van de recherche had verteld, dat G. deze uitlating had gebezigd, tijdens de zitting mee, dat de huisschilder het niet gezegd had. Ook een tweede getuige uit Schoondijke had het plotseling niet meer ge hoord. Hij had het destyds ook wel verklaard, maar toen was hij heelemaal van streek geweest in verband met het kanongebulder (dat echter op de tijd van het verhoor al twee maanden achter de rug was). Men kreeg tijdens deze zitting sterk de indruk, dat verdachte en getuigen onder ling een afspraakje hadden gemaakt, doch meineed viel niet te bewijzen. De procureur-fiscaal achtte het ten laste gelegde niet be wezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. UITSPRAKEN. Het Bijzonder Gerechtshof wees de volgende vonnissen: L. v. d. Kruissen te Clinge, 5 jaar met aftrek, J. C. Bril te Zuldzande, 4 jaar met aftrek; M. Pypelmk tc Terneuzen, 3 jaar met aftrek; M. J. Kievit te St. Maartensdijk 2 jaar en 6 mnd. met aftrek; P. Krijnen te Oostburg, 1 jaar, waarvan 8 mnd. voorw.; C. Caniere te Sluis, 2 jaar, 8 mnd met af trek; Joh. Kaas te Winkel, 1 jaar voorw. met 3 jaar proef tijd; P. W. Wevers te Vlissin gen, vrijgesproken. sche regeering. Na veel wikken en wegen is door de regeering alsnog toesteming verleend tot de import. Zaterdagmorgen is een eer ste party met vrachtauto's te Yerseke aangekomen en onder de oesterkweekers gedistribu eerd. Zangconcours ie Groede. Het jaarlijksch concours van de afd. Zeeland van de Kon. Bond van Chr. Zangver. in Ne derland, wordt ditmaal in West Zeeuwsch Vlaanderen gehou den en wel te Groede. 28 Ver- eenigingen uit alle deelen van Zeeland zullen er aan deelne men. Daar het de eerste maal is, -dat in West Zeeuwsch Vlaanderen een zangconcours wordt gehouden, worden velen uit dit district verwacht. Maar ook van Walcheren en Z.-Be veland, waar het concours steeds groote belangstelling had en Oost Zeeuwsch Vlaan deren, rekent men op veel be langstellenden. ZEEUWSCHE AVOND IN ROTTERDAM. De Zeeuwsche Vereeniging „Zeelandia" te Rotterdam hield in het gebouw „Odeon" aldaar een zeer geslaagde feestavond. Na het openings woord van den voorzitter, den heer A. F. H. Kraak, zong de zangvereeniging „Zee landia" onder leiding van J. Lucas, eenige liederen, waar na het Zeeuwsche blijspel „Twee tegen Eén" van K. Koets werd opgevoerd. Een bal besloot de avond. Goes TEHUIS OUDEN VAN DAGEN. In het gebouw aan de West- wal te Goes, waar tot voor eenige tijd de Bijz. Kerkelijke gezinszorg was gevestigd, zal na het treffen van enkele voorzieningen binnenkort een tehuis voor ouden van dagen der Geref. Kerk worden geves tigd. GEEN ORANJEFEEST? De Oranje vereeniging te Goes heeft een zoo goed als ledige kas en het bestuur heeft dan ook moeten besluiten ha rerzijds noch op de jaardag van Prinses Juliana op 30 April noch op de bevrijdings dag, 5 Mei, feesten te organi- seeren. Intusschen hebben verschil lende buurtvereenigingen zich tot een Centrale organisatie vereenigd en uit haar midden het volgende bestuur gekozen: N. E. van Santen, voorzitter; W. van Dalen, penningmeester; N. J. van Liere, secretaris; C. Bruggeman en S. G. Schrijver, leden. De bedoeling is met de Oran- jevereenïging te blijven samen werken. AVONDSCHOOL. Wij publiceerden in ons blad van gisteren de lijst der ge slaagden van de Avondschool te Goes. Bij de uitreiking van de di ploma's waren het bestuur van de Ambachtsschool te Goes met directeur en leeraren van de Avondschool en ook de be stuurders en leeraren van de cursus der Bovag aanwezig. Na een openingswoord van den voorzitter, Ir. Stoel Feuer- stein, reikte de directeur, de heer Buthfer, de diploma's uit met toelichting waar daarvoor aanleiding was. Een der leer lingen dankte voor het genoten onderwijs. Ook werden de diploma's enz. uitgereikt aan de geslaag den van de Bovag-cursus. Daar voor waren o.a. overgekomen de heeren Polderdijk en de Dreu, resp. secretaris van het landelijk en provinciaal bestuur van deze organisatie van gara gehouders. Beide heeren wezen op het groote nut van deze lessen en de heer Buthfer kon mededee- len, dat men in het vervolg aan leerlingen van de Am bachtsschool zonder extra cur sus het diploma zou kunnen geven. N.I.W.I.N.-FILMS. De belangsteling voor de byeenkomst in het Grand The ater te Goes, uitgaande van het Goesche N.I.W.I.N.-comité, was Zaterdagmiddag zoo groot als het onderwerp verdiende. Nadat de eere-voorzitter, bur gemeester ten Kate, een ope ningswoord had gesproken, heeft de secretaris van het Vlaardingsche N.I.W.I.N-comi- té, de heer C. de Witte, doel en werkwijze van de N.I.W.I. N.-actie uiteengezet. Het gaat er om alle acties voor de Neder landers in Indië samen te bren gen. Volgens inleider is het de plicht van iedere Nederlander te helpen deze actie te doen slagen. Spr. wekte de plaatse lijke comité's op hieraan met enthousiasme mede te werken. De drie films, die het leven van de Ned. militairen in In donesië in beeld brengen, wer den met groote aandacht ge volgd. KUNSTVRIENDEN. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeniging „Kunstvrienden" te Goes in het Schuttershof een opvoering van het blijspel „De Ladder Ja cobs" onder de goede regie van den heer C. van Marion. Het vroolyke spel op het goed verzorgde tooneel gaf de spelenden gelegenheid zich vol op te ontplooien. De dames Gunst-van Sprang als Louisse, de vrouw van Donselaar, Schrijver-V. d. Berge als Eliza beth, de vrouw van Hillebol, Zwartepoorte-Beunaert als die van v. Dam, M. de Jonge als de typiste, C. Zwartepoorte als de boekhoudster waren allen zeer rolvast en ook de kleinere rol van het dienstmeisje was bij mej. I. de Jonge in goede handen. De heeren P. Blonde!, M. de Jonge en F. van Vredeghem zijn oude bekenden op het too neel en men had voor ieder hunner zeer passende en uit stekend vertolkte rollen geko zen, die van Donselaar, de oud- industrieel, Van Dam, oud-In- disch-gast en Hillebol. de uit vinder van het middel om het ladderen van kousen te voor komen. Als wij het laatst noe men den heer C. Schrijver als pakhuisknecht dan is het om ook hem een woord van lof te brengen voor zijn creatie. Het geheel was „af". TENTOONSTELLING. De studieclub schilders te Goes hield in de Ambachts school aldaar een tentoonstel ling van werkstukken voor di verse vakprijsvragen. De tentoonstelling trok een groot aantal bezoekers, zoowel vakmenschen als andere be langstellenden. Men kon zien wat studie en vakmanschap vermag. Kapelle Uitbreidingsplan in behandeling. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad van Kapelle by- een onder voorzitterschap van burgemeester v. Suylekom. Allereerst vond de beëediging en installatie plaats van het nieuwe raadslid, den heer A. J. van Liere, die wegens het bedanken van den heer C. A. Blok hem opvolgt (Par ty van de Vrijheid). De burge meester richt een kort woord tot den heer v. Liere en hoopt op een goede samenwerking en behartiging van de ge meentebelangen. De heer van Liere dankt den voorz. voor de gesproken woorden en hoopt zijn volle medewer king te geven aan de groote roblemen, vooral aan de ulsvesting. De N.V. Waterleiding Mij. had medegedeeld, dat het haar vanwege technische en andere moeilijkheden niet mogelijk was, het buizennet tegelijk te vernieuwen bij het aanleggen van een nieuwe bestrating aan de Schoorsche Zandweg. Als antwoord op het inge zonden protest aan de Ned. Spoorwegen ontving het ge meentebestuur bericht, dat de N.S. thans besloten heeft, de reizigers per trein te blijven vervoeren. By het vaststellen van de gemeentebegrooting voor 1947 merkt de heer Lavooij (P.v. d.A.) op, dat de post Wijk verpleging, die met 200. verhoogd is, toch wel aan de lage kant is. De heer de Klerk kan zich niet vereenigen met de ver deeling van het bedrag van de post bewaarschool. Hij stemt dan ook tegen. De raad besluit verder de woonbarak te Biezelinge voor 2.50 per week te verhuren aan M. Braam. Daarna kwam ter sprake het verruimen van de bocht Nieuwe KerkstraatHoofd straat te Biezelinge. Door het toenemende snelverkeer en het grooter worden van de bussen en auto's, vormt deze hoek een hinderlijk obstakel. De heeren de Klerk en van Liere verheugen zich over dit voorstel. De hoek zal nu met twee meter verruimd worden. Het voorstel wordt met al gemeene stemmen aangeno men. Als 4e vaste gemeente-ar beider werd de heer D. Zuid- weg benoemd. Het uitbreidingsplan voor de bebouwde kom van Ka pelle met de bebouwings voorschriften werd goedge keurd. De heer de Hoog, di recteur van Openbare Werken, gaf een uiteenzetting van 't plan. Hieruit bleek dat het plan in verschillende behoef ten voorziet: arbeiderswo ningen, raiddenstandswonin- gen en industrie. Spr. noemde dit een uniek uitbreidingsplan, daar er aan de binnenkant begonnen kan worden, terwijl dit bij verschillende andere gemeenten aan de buitenkant gezocht moet worden. Om een vlotte afwerking bij de verkoop van de bouw gronden te bespoedigen werd voorgesteld, om de bevoegd heid van de raad aan B. en W. over te dragen. De heer v. Zweden kwam met enkele bezwaren en wenschte hoof delijke stemming, waarbij 5 leden vóór en 5 tegenstem den. Besloten werd het voor stel tot een volgende verga dering aan te houden. Inzake het verplaatsen van de woonbarakken op het jachtlust, werd besloten dat de gemeente 75 van de kosten voor haar rekening neemt, 25 blijft voor de betrokkenen. Borssele CHR. WIJKVERPLEGING. Donderdagavond werd te Borssele een vergadering ge houden van de Chr. Wykver- pleging. Na opening door den voorzitter werden de jaarver slagen behandeld en goedge keurd. De bestursleden M. de Mey, A. v. Overbeeke, Jac. Praas en J. Walhout, werden herkozen en als nieuw be stuurslid werd aangewezen ds. W. A. Vrij landt. De heer Wal hout sloot met dankgebed. Admiraal Helfrich komt naar Walcheren. VRIJDAG OVERHANDIGING VAN DE CHEQUE VOOR DE BOOMEN -ACTIE. A.s. Vrijdag zal Luitenant- Admiraal C. E. L. Helfrich naar Walcheren komen om de chèque, welke hij tijdens de reis van de „Karei Doorman" naar Engeland voor de herbe planting van het eiland in ont vangst mocht nemen, namens het personeel van de Britsche marine aan het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren" te overhandigen. 's Middags om 4 uur is er een officieele ontvangst in de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg. Daarna zal de Ad miraal naar Vlissingen gaan, waar om 5 uur de chèque zal worden overgedragen aan het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren". Een maal tijd in het „Wooldhuis" zal het bezoek besluiten. Het van Gent komende Ena gelsche ss Merganser, groot 2024 brt (reederij British and Continental Steamship Company Liverpool) op de Schelde tusschen Doel en Llefkenshoek in aanvaring ge weest met het Amerikaan sche ss Norwalk Victory, groot 7606 brt., komende van Antwerpen (reederQ Lucken- bach Steamship Company). De Merganser Is gezonken. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Ovezande BEVESTIGING EN INTREDE Candidaat R. Das uit Woerden, beroepen predikant by de Ned. Herv. gem. te Driewegen-Övezande, zal Zon dag 11 Mei intrede doen te Ovezande, na des voormid dags te Driewegen bevestigd te zijn door ds. W. van Bur geier uit Waalwijk. Heinkenszand ONGEVAL. Zaterdagmorgen had de heer Kuzee te Heinkenszand het ongeluk met zyn been ln de knel te raken, door het werken aan de kastanjeboom achter het gemeentehuls. Na door dokter Staverman be handeld te zijn, werd hij per auto naar huis gebracht. HERDENKING VAN DE GEVALLENEN. Zaterdagmiddag om half zes zal te Heinkenszand de plechtige onthulling plaats vinden van een gedenkplaat, die aan de pui van het ge meentehuis wordt aangebracht ter blijvende herdenking van hen, die door oorlogsgeweld het leven lieten. Na de ont hulling zullen bloemen op de graven van de gevallenen gelegd worden. Zij, die het plan hebben op deze dag ook bloemen op de graven te leggen, kunnen zich bij de stoet aansluiten. Het ligt in de bedoeling dat de gang naar de be graafplaats een stille tocht wordt. Verzocht wordt om op 3 Mei van particuliere wonin gen van des avonds half zes af de vlaggen half stok te hangen. Na afloop van de stille tocht zullen kerkelijke her denkingsplechtigheden plaats vinden. EMMABLOEM-COLLECTE. Te Heinkenszand werd de iaarlyksche Emmabloemcol- lecte gehouden, georganiseerd door de afd. Heinkenszand van „Het Groene Kruis". Bij monde van den voorzitter, dokter P. Staverman, werd op een byeenkomst des avonds in het café van H. Knuit, de mooie opbrengst van 118.75 aan de actieve collectrices bekend gemaakt, waarbij hij hen hartelijk dank zegde. Marktberichten VEILINGSVER. ZUID- BEVELAND. Spinazie 4560; Snijsla 9 17; Rabarber 6.5010; Prei I 17—27; Prei II 2—14; Wit lof I 15—31; Witlof II 9.50— 15; Koolrapen 720; Uien B 6; Radijs 5.5014. Alles per 100 kg. Kerknieuws BEROEPEN. Ds. H. G. Beneder, Ned. Herv. predikant te Baarland, is beroepen te Wissekerke. Nagekomen advertentie Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Moe der, Zuster en Behuwd zuster MARIA VAN DER MEULEN, Wed. van C. MOL, in de ouderdom van bijna 79 jaar. Familie MOL. Familie VAN DER MEULEN. Borssele, 26 April 1947. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag 30 April om 12 uur W.T.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6