PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Schijnvloot van Panama Veertig millioen wormen voor Walcheren? Marshall niet optimistisch Tolunie in etappes Vandaag 190e Jaargang - Nr. 99 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vliasingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE. BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver» tentle 2.—. _Bureaui_gevestigd te Vlisslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen! Middelburg» Londen sche Kaai 29. tflefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuzen Brouwerijstra .t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg* Het wereldgebeuren Hij hield te Moskou het been stijf Maar bereikte niets. Henry Wallace keerde terug in de Vereenigde Staten. Hij iheeft ln Europa propaganda gemaakt voor zijn vredespoli tiek en geageerd tegen de hui dige buitenlandsche politiek van Amerika Wanneer een Rus zooiets zou doen, dan zou hij niet meer in zijn land kunnen terugkeeren of hij zou het risico van elimi natie moeten aanvaarden. Wanneer een Engelschman dat zou doen, dan zou hij door duizenden Engelschen scheel worden aangezien en hij zou als politieke figuur in zijn land de kans loopen erg impopulair te worden. Maar een Amerikaan kan #dat blijkbaar doen. Men zit in de U.S.A. niet zoo vast aan oude traditie's of uitgebreide voorschriften van wat mag en niet mag op stuk van buitenlandsche. politiek. Ook het optreden van de Vereenigde Staten te Moskou is lichtelijk ongewoon geweest. De Russen zeggen, dat de con ferentie geen mislukking is ge worden. De Amerikanen daar entegen zijn ongeduldig en te leurgesteld. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Marshall liet dat duide lijk merken toen hij op de vraag of hij optimistisch gestemd was over de confe rentie antwoordde: „De tijd za] het leeren". Het gerucht wil, dat Marsh all op de conferentie een zeer onbuigzame houding heeft aan genomen en dat de geschilpun ten tusschen Rusland en de Vereenigde Staten scherp tegen over elkaar gesteld werden. Men weet nu dus in het Kremlin en in het Witte Huis waar men aan toe is. Voor de Amerikanen moet dit een te leurstelling zijn geweest, want zij hebben na hun eenigermate overdreven activiteit in Grie kenland en Turkije, waar zij tijdelijk de Engelsciie positie vrijhouden totdat Engeland over enkele jaren economisch weer op kracht is gekomen, toch weinig terecht gebracht van de oplossing der groote Engelsche vraagstukken. Hoofdprobleem van Europa is niet een beetje Russische infiltratie in het Middellandsche zeegebied, maar de oplossing van het Duitsche vraagstuk. En wat dat betreft hebben de Amerikanen te Moskou totaal niets bereikt en het ziet er Churchill antwoordt Attlee. Winston Churchill heeft een verldaring gepubliceerd, waarin hij antwoordt op de aanval van den Britschen premier Clement Attlee, toen deze Churchil „den slechtsten minister van financiën van deze eeuw" noemde. Churchill verklaart, dat de feiten aantoonen, dat, toen hij minister van financiën was, „de werkelijke loonen der wer kende klasse gestadig en aan zienlijk omhoog gingen." Verder werden de kosten voor het levensonderhoud la ger, terwijl het geld en de loonen stabiel bleven. Churchill besluit zijn ver klaring: „Attlee moet zich zeer in het nauw hebben ge voeld om bgna een kwart eeuw terug te gaan om ex cuses te vinden voor het wan bestuur en de blunders, waar aan hg zijn regeering blijk baar schuldig acht." (Chur chill was minister van finan ciën van 1924 tot 1929). niet naar uit dat zij iets zou den bereiken in de nabije toe komst. Verwacht wordt, dat het eco nomisch leven van Duitschlanrf voorloopig opgebouwd zal wor den in twee deelen, waarbij de Amerikanen en Engelschen de zekerheid hebben, dat zij bij het Westelijke deel geld moe ten bijpassen en de onaangena me wetenschap, dat de Russen geen geld bijpassen voor de Oostelijke zóne. De Russen hebben daarom geen haast bij de oplossing van het Duitsche probleem, al thans niet zooveel haast als de Amerikanen. De Russen werken op korte termijn aan eén blijvende her vorming in Europa, de Ameri kanen werken op korte termijn aan de vorming van een Wes telijk blok. waarvan zij de lei ding aan Engeland willen la ten, zoodra dat land zich van zijn oorlogsinzinking heeft hersteld. Rita Hayworth in Nederland. De bekende Amerikaansche filmactrice Rita Hayworth arriveerde Zondag met de Veendam in Rotterdam. Zij brengt een bezoek van drie maanden aan Europa, waarvan de eerste drie dagen aan Ne derland zijn gewijd. Maandag bezoekt de ster de bollenvelden in Hillegom zal'zij een spe ciaal voor de export bestemde tulpensoort met haar naam doopen en het herstellings oord voor illegale werkers Ka- reol te Aerdenhout. Korstlooze kaas voor de jeugd. Personen geboren in een der jaren 1927 t/m 1942 komen in aanmerking voor een extra hoeveelheid van 100 gram korstlooze en/of smeerkaas. Men moet hiertoe de bon B 04 reserve of B 07 reserve uiter lijk op 3 Mei a.s. bij een han delaar in kaas inleveren. De aflevering der korstlooze en/ of smeerkaas zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Op 5 Mei a.s. wordt de eerste geregelde dienst voor passagiersschepen tusschen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten ingewijd. Ontduikt veiligheids voorschriften en arbeids contracten. Volgens de „Daily Mirror" bedreigt Panama met zijn „schijnvloot" de positie der Britschfe koopvaardij. „Pana ma", aldus de „Daily Mirror", „de marionet-staat van de V. S., heeft zich plotseling ont popt als het vierde scheep- vaartland ter wereld door ree- ders uit te noodigen, hun sche pen als Panameesche schepen te laten registreeren en zoo doende de wetten van andere landen, wat betreft arbeids- en veiligheidsmaatregelen en belasting te ontduiken. De loonen der zeelieden zijn ge reduceerd en de veiligheids bepalingen worden door sche pen onder Panameesche vlag genegeerd. Vele schepen, die in Panama geregistreerd zijn, zijn Amerikaansche schepen. Er zijn echter ook Britsche scheepvaartbelangen bij be trokken. De Britsche vakbon den voor zeelieden overwegen, onmiddellgk repressaille-maat- regelen te nemen. Het Brit sche verbond van zeevaarders en koopvaardij-officieren heeft een volledig onderzoek op touw gezet. De secretaris van het verbond heeft onlangs Britsche koopvaardij-officieren gewaarschuwd, dat indien zij onder Panameesche vlag Zou den varen, zij geen rechten zouden kunnen laten gelden op bescherming uit hoofde van hun Britsche nationali teit". Goed handeltje. Nederlandsehe finan ciers hebben een zeer voordeelige handel in goudstaven gedreven op Britsch-Indië. In Amsterdam beleg den zij hun geld in Bra- zlliaansche aan deelen, deze verkochten zij met een klein verlies in New- York, waar zij er dus dollars voor kregen. Voor deze dollars koch ten zq Zwitsersche fran ken, ook weer met eenig verlies. Met de franken kochten zij in Zwitser land goudstaven waar voor zij de officieele Priis plus een kleine pre mie betaalden. Zij ver scheepten het goud naar Bombay waar zij het op de zwarte markt voor 21 pond sterling per ons van de hand deden. De officieele prijs ls echter 8 pond 12 shilling en 3 pence. Hun winsten waren on geveer 200 De roe pies welke zij voor het goud ontvingen zetten rij om in ponden en wel licht zetten zij deze dan weer om in guldens. Frankrijks positie moeilijk. BEDE VAN BAMADIEB. In een te Millau gehouden rede heeft de Fransche pre mier, Paul Ramadier, te ken nen gegeven, dat Frankrijk in de positie verkeert van een man, die nog juist het hoofd boven water kan houden. „Als we niet volhouden, verdrinken we". Ramadier verklaarde niet pessimistisch te willen zijn, maar hij achtte het einde van de moeilijkheden nog niet in zicht. Het meeste zorg baart de productie. Hulp van buiten landsche arbeidskrachten blijft geboden, daar de Fransche mijnwerkers en andere arbei ders de grenzen van hun pro- M.R.P. steunt de Gaulle niet. Maurice Schumann, voorzit ter van de „M.R.P." (pro gressief katholieken) heeft verklaard, dat zijn partij, de op één na grootste van Frankrijk, de nieuwe bewe ging van generaal de Gaulle niet zal steunen. De M.R.P. wenscht Frankrijk niet in twee vijandige kampen ver deeld te zien. PROCES TEGEN JAN BAT'A. Te Praag is het proces be gonnen tegen Jan Bat'a, den Tsjecho-Slowaaksehen schoe- nenkoning. Bat'a wordt er van beschuldigd laarzen te hebben geleverd aan de Wehr- macht en verraad te hebben gepleegd. Hij bevindt zich thans in Brazilië. Londensche havenarbeiders staken. Volgens een officieele ver klaring zijn thans ruim tien duizend Londensche havenar beiders in staking. Generaal MacMillan aan de dood ontsnapt. Generaal Macmillan, opper bevelhebber der Britsche troe pen in Palestina, is Zondag aan de dood ontsnapt. Zijn auto was juist drie minuten geleden gepasseerd, toen in de „straat der profeten" te Jeru zalem door Joodsche verzets lieden een handgranaat werd geworpen. Een jongetje werd gewond. Dit jaar geen carnets voor België. Tijdens het Belgisch week end, dat door de Ned. Reis- vereeniging voor haar reis leiders op het gemeenschaps oord Drakenburgh bij Baarn werd georganiseerd, heeft de heer A. Haulot, comm.-gen. voor het toerisme in België, o.a. verklaard, dat de eerder gearrangeerde invoering van zgn. carnets voor reizen naar België van Nederland uit niet doorgaat, daar de respectieve lijke regeeringen hiervoor niet tot overeenstemming zijn ge komen. Het toerisme blijft dus dit jaar nog beperkt tot het uitwisselen van een aantal groepen, terwijl voor de par ticuliere vacantiegangers de mogelijkheden zeer gering blijven. MARTIN BORMANN. De geruchten, dat Martin Bormann in Egypte gearres teerd zou zijn, worden officieel tegengesproken. Scotland Yard heeft echter reden om aan te nemen, dat de gezochte op weg is naar Egypte of zich daar reeds be vindt. Een ander gerucht wil, dat hij op weg zou zijn naar Pa lestina. KINDJE IN WASCHTOBBE VERDRONKEN. Het 2-jarig dochtertje van de fam. Snoek te Laren is in een waschketel, gevuld met water, gevallen en verdronken. ...is het twee jaar gele den, dat boven de Weste lijke provincies voor het eerst door geallieerde vliegtuigen voedsel werd uitgeworpen; ...is het 271 jaar gele den, dat Michiel de Ruy- ter stierf; ...viert de Ned. dichter Bernard Verhoeven zijn 50ste verjaardag; .viert keizer Hirohito van Japan zijn 46ste ver jaardag. Minister Gielen naar Frankrijk. Minister Gielen is door de Fransche regeering uitgenoo- digd voor een bezoek aan Frankrijk. De minister is voornemens op 8 Mei aan deze uitnoodiging gevolg te geven en tot het midden der maand in Frankrijk te blijven. Doodstraf yoor verrader. De Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde den 27-jarigen opperschaarleider der landwacht, Oomke Bou- man tot de doodstraf met levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten. Tegen ver dachte was de doodstraf ge- eischt wegens het verrichten van talrijke arrestaties en huiszoekingen. In enkele ge vallen keerden de gearres teerden niet meer terug. Levensmiddelenbonnen uit brandkast gestolen. Uit het kantoor van een grossierderij in koloniale wa ren aan de Raampoortstraat te Rotterdam, zagen inbrekers in de nacht van Vrijdag op Zaterdag kans om bonnen voor 150.000 rantsoenen sui ker, 2080 rantsoenen versna peringen, 610 rantsoenen zach te zeep, alles in coupures van verschillende grootte, plus een bedrag van ongeveer 1000 gulden uit. de brand kast te ontvreemden. In het kantoor vond men de beide brandkasten op de grond lig gen. Eén was aan de achter zijde opengescheurd. De an dere was slechts aangeboord. Blijkbaar had deze te veel weerstand geboden. Vliegfeest op Ypenburg. Het vliegveld Ypenburg bij 's-Gravenhage zal op 16 Mei officieel heropend worden. Het vliegveld, dat in 1936 in ge bruik werd genomen, was in de jaren voor de oorlog een cen trum voor de sportvlieger^. Direct na de bezetting namen de Duitschers het veld in be slag en breidden het belangrijk uit, o.a. met een betonnen startbaan. Later vernielden de bezetters het terrein weer. Ter gelegenheid van de offi cieele opening van het veld zal op 17 en 18 Mei een groot vliegfeest worden gehouden, waaraan vele attracties ver bonden zijn. De Fransche para- chutiste Michele Bellu zal een aantal sprongen uitvoeren, Fi- reflyes van de Koninklijke Ma rine zullen een landing uitvoe ren op een imitatie-vliegdek- schip en een Grunau Baby zweefvliegtuig zal eenige stunts uitvoeren. - Bij Sparta is een compag nie Grieksche gendarmerie in een hinderlaag gevallen en j door verzetsstrijders vernie- Prins en Prnsesjes weer naar huis. Prins Bernhard en de twee oudste prinsesjes zijn Maan dag met de middagtrein uit Zermatt vertrokken. Zij zijn per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Handelsaccoord Nederland Boelgarije. In de afgeloopen dagen zijn te Den Haag besprekingen gehouden tusschen de Neder landsehe en Bulgaarsche han delsdelegaties. Deze bespre kingen hebben geleid tot de parafeering van een handels- en betalings-accoord. De Nederlandsehe delegatie stond onder leiding van dr. W. P. H. van Oorschot, adj. directèur van de buitenland sche economische betrekkin gen, en de Bulgaarsche dele gatie onder leiding van den gevolmachtigd Bulgaarschen minister A. I. Karantjouloff. Nederlandsch-Deensche handelsovereenkomst. De Deensche minister van buitenlandsche zaken maakt bekend dat Nederland on Dene marken een handelsovereen komst hebben gesloten voor de duur van een jaar, ingaande op 1 April j.l. Denemarken zal vee, caseïne, zaden, visch, pharmaceutische producten, cement, cryoliet en machines leveren tot een totale waarde van 50 millioen kronen, terwijl Nederland rayon garens, ma nufacturen, chemicaliën, zout, tin, ruw ijzer, machines, rij- wielonderdeelen en radiomate riaal tot een totale waarde van 41 millioen kronen naar Dene marken zal uitvoeren. Kunst en politiek. De heer Jos Rovers, voorzit ter van „Arti et Amicitiae" richtte in de korte toespraak, waarmede hij Zaterdagmiddag de voorjaarstentoonstelling van leden der maatschappij te Am- i sterdam opende, verwijtende woorden tot het Nederlandsehe volk, dat den kunstenaar in de „sfeer van politieke agitatie en politieke leugen" betrekt. Spr. hoopte, dat weldra de tijd weer zal zijn aangebroken, dat men het werk van den kunste naar zonder politieke harts tocht zal kunnen beoordeelen. Na vijf jaren volledig in werking. (Van een U.P.- correspondent). De Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche Tolunie is voor het eerst in het openbaar opgetreden. De gelegenheid daartoe deed zich voor op de tweede zitting der voorberei dende commissie van de UNO- conferentie voor handel en ar beid. De eerste indruk is gunstig geweest. Het streven om nauwere betrekkingen te vestigen tusschen de drie lan den en de bestaande tariefmu ren neer te halen wordt in conferentiekringen beschouwd als volkomen gewettigd en in overeenstemming met de geest van het Handvest en met die van de loopende handelsbe sprekingen. De eerste discus sies in Genève onderstreepten 134 veesmokkelaars in arrest. Op het oogenblik zijn 134 veesmokkelaars in arrest. In totaal zijn er ongeveer 190 per sonen aangehouden, doch circa 50 zijn er weer op vrye voeten gesteld. De politie is momenteel te vreden over de gang van za ken, daar er kennelijk angst onder de veesmokkelaars heerscht. Teekenend daarvoor is, dat thans wel 100 gulden aan de zgn. geleiders wordt geboden om een koe over de grens te brengen. Het aantal koeien, dat evenwel over de grens gaat, is niet meer van groote beteekenis, hetgeen in- tusschen niet wil zeggen dat de aandacht van justitie en po litie verslapt. Onder de gearresteerden be vindt zich ook een groote geld schieter uit Rotterdam. Deze werkte als man achter de schermen en fourneerde het geld om koeien op te koopen. Zomerhuisjes voor spoorwegmannen. Een comité in Friesland feeft 104.000 bijeengebracht om aan het spoor- en tram personeel in deze provincie, dat in September 1944 de arbeid staakte, als huldeblijk aan te bieden een aantal zomerhuisjes in verschillende deelen van dit gewest te stichten. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de spoorljjn tusschen Zürich en Baden werd een getrouwe copie ge maakt van de eerste trein, die op dit baanvak reed. Deze zomer kan men met deze voorvaderlijke trein het reisje tusschen beide steden maken. immers duidelijk het recht om reeds bestaande eenheden in de wereldeconomie te handha ven, in het bijzonder die wel ke van de aard eener tolunie zijn. Verschillende afgevaar* digden vroegen erkenning van dit recht voor alle landen. Men beseft hier ten volle, dat de economie van de drie „lage landen" elkaar op vele punten aanvult en men heeft de wensch te kennen gegeven meer over de technische zijde van de zaak te mogen verne men. Aan die wensch is ge volg gegeven. Vertegenwoordi gers van Nederland, België en Luxemburg hebben in be sloten zitting de werking van de Tolunie beschreven. Uiteen gezet werd dat de Tolunie in etappes zal worden verwezen lijkt: eerst de eigenlijke unie die geratificeerd moet worden door de drie landen, hetgeen nog ongeveer drie maanden zal duren. Daarna zullen de tarieven geleidelijk verlaagd worden tot het einddoel is be reikt. Deze periode zal naar schatting vijf jaren in beslag nemen. In Nederlandsehe kringen te Genève wordt de Unie be schouwd als een bewijs van Nederland's gehechtheid aan de principes van de vrije han del. De Belgen spraken de verwachting uit dat de nieu-< we Unie op de derde of vier de plaats zou komen in de rg der industrieele landen van de wereld. Zoodra de conferentie zich met de tarieven gaat bezig houden, zullen de drie landen in staat zijn een gemeenschap pelijk tarief, dat tezamen ont-* worpen is, over te leggen. Hiervoor zijn de laagst moge lijke minima vastgesteld, zoo werd verklaard. Nederland, België en Luxemburg hebben daarmede zichzelf groote ma tiging opgelegd en reeds nu een bijdrage geleverd tot het verminderen van de tariefbar rières in de geheele wereld. Eventueele verdergaande con cessies zou men echter afhan kelijk maken van wat men ten gunste van de Unie daar tegenover zou willen stellen. In ieder geval zal de Unie voor de producenten van ru we grondstoffen en levensmid delen een van de belangrijkste markten ter wereld openen. Propaganda-actie voor de boomen-actie in Canada. Engelsche actie start binnenkort. De actie voor de herbeplan ting van Walcheren, welke door het bestuur van „Nieuw Walcheren" met zooveel enthousiasme is gestart, is tot dusver werkelijk een succes geworden. Niet alleen uit Ne derland zelf zijn de boomen en struiken in grooten getale geschonken, maar ook over de landsgrenzen hebben velen zich beijverd om ons eiland weer de weelde van loover en schaduw te verschaffen. Met name in de Angelsak sische wereld, waar men de tragiek van Walcheren, dat door vrienden moest worden geruïneerd, sterk aanvoelt, heerscht een groot en alge meen verlangen om ons zoo veel mogelgk ook weer uit de ellende te helpen. Dit bleek nog eens opnieuw tgdens de reis, welke een onzet redacteuren onlangs met de „Karei Doorman" naar En geland maakte en tijdens wel ke admiraal Helfrich voor Walcheren een belangrijke gift van de Britsche marine in ontvangst mocht nemen. EEN ENGELSCH BOSCH. Reeds geruime tijd geleden, werd bijv. in Engeland be gonnen met de voorbereiding van een grootscheepsche actie, welke ten doel zou hebben langs de Walchersche kust van Vlissingen tot Westka- pelle een „Engelsch bosch" aan te planten, dat tot in lengte van dagen zou getui gen van de vriendschapsban den, welke Walcheren aan En geland verbinden. Een uitste kend plan, waarover men ze ker al veel meer zou hebben gehoord, ware het niet, dat de rantsoeneering van gas en electriciteit en allerlei andere beperkingen, welke het En gelsche volk in de afgeloopen wintermaanden moesten wor den opgelegd, hadden verhin derd een werkelijk groot scheepsche actie te beginnen. Maar van dit uitstel komt beslist geen afstel, verzekerde de Londensche journalist H. George Franks, die in deze het initiatief nam, toen w\j hem dezer dagen in Londen ontmoetten. Als alles gaat, zooals ik het me nu voorstel, beginnen we toch in elk geval over uiterlijk zes weken. Verschillende belangrijke fi guren in Londen interesseeren zich in sterke mate voor deze actie. Men herinnert zich on getwijfeld het bezoek dat Lord Templewood reeds aan Wal cheren bracht en ook Mrs. Attlee, de echtgenoote van den Britschen premier, toont regelmatig haar daadwerke lijke belangstelling. Bovendien zijn er besprekingen gaande met de „Men of trees", een Britsche organisatie, welke zich de cultuur en de bescher ming van de boomen in het algemeen ten doel stelt, onder welker auspiciën mogelijk de geheele actie gevoerd zou kun nen worden. PROPAGANDA IN CANADA. Inmiddels is de actie niet tot Engeland beperkt geble ven. Ook aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan, met name in Canada, toont men groote belangstelling en de heer Franks heeft voor de Canadeesche couranten reeds verschillende propaganda-arti- kelen geschreven, welke er grif zijn ingegaan. Daarvoor was noodig deze echt „op z'n Amerikaansch" aan te pakken. Vertelt men een Amerikaan of een Canadees, dat Walche ren aan boomen moet worden geholpen, dan zal hij heusch niet zoo gauw enthousiast worden. Dat spreekt niet ge noeg tot zgn verbeelding. Maar veertig millioen wor menDat doet het Zoo heeft Franks, die zijn Pappenheimers kent, het aan gepakt. Hg vertelt de Cana- deezen, dat vogels op Walche ren niet meer kunnen neste len. Er zijn immers geen boo men. En ook daarmede is de tragedie nog niet volledig. De grond werd wel ontzilt, maar de wormen, die haar los en luchtig pleegden te houden, zgn er evenmin. Veertig mil lioen wormen stierven een marteldood en het is een pro bleem apart ook deze weer terug te krijgen. Franks liet zich zelfs door een deskundige vertellen, dat men het beste wormen zou kunnen kweeken inrottende theeblaren. Vijftig duizend ton theebla ren voor Walcheren ge vraagd EVENWICHT VERBROKEN. Zoo kan men nog verder fantaseeren, maar een kern waarheid zit er toch in. Het biologisch evenwicht, zooals men dat met een geleerde term noemt, ls op Walcheren verbroken, hetgeen vorige zo mer reeds tot uiting is geko men in een ware plaag van rupsen. Er waren immers geen vogels, die ze onder de duim konden houden. En geen bijen en wespen, omdat er geen bloemen waren Ons klinken deze verhalen misschien wat overdreven in de ooren, maar in Amerika en Canada doèn ze het en daar om was het den heer Franks te doen. En wanneer hij er mede bereikt, dat ook de nieuwe wereld gaat helpen om Walcheren in de kortst mo gelijke tijd weer te maken tot wat het eens was: de tuin van Holland, zal Walcheren dezen Britschen journalist slechts dankbaar kunnen zrjn. De geluidswaarnemingen op Helgoland. De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede. dat na de explosie op Helgoland 402 berichten wer den ontvangen waarvan ruim de helft negatief. Van de 180 positieve berichten valt nog de helft uit die op andere gelui den betrekikng heeft. Het directe geluid werd on der invloed van de Oostelijke wind tot op meer dan 300 km. vernomen te Leiden en te Was senaar. Te Hilversum hoorde een waarnemer beide geluiden in volkomen overeenstemming met de instrumenteele waarne mingen te Amersfoort (artille- riemeet-regiment) en de Bilt. Het K.N.M.I. dankt pers, ra dio en de vele waarnemers voor de groote medewerking. De uitwerking van de berich ten zal nog geruime tijd in be slag nemen. Vrouwen naar Java. Huisgezinnen van in Ned. Indië vertoevende Nederlan ders kunnen voorzoover zij reeds op de lijst staan voor transport naar Ned. Indië deze reis per m.s. Sibajak maken, wanneer zij genoegen nemen met de accommodatie van dit troepentransportschip. De Sibajak vertrekt 20 Mei a.s. naar Ned. Indië en de ge gadigden moeten zich vóór 1 Mei a.s. melden bij het bu reau gezinshereeniging van het ministerie van overzee- sche gebiedsdeelen. Uiteraard met opgave van het rangnummer en van het aantal meereizende kinderen. TEXTIELFABRIEK TE PLERED. Uit Djocja wordt gemeld, dat de textielfabriek te Plered door de Indonesiërs is terug gegeven aan de Britsch-Ne- derlandsche eigenaren. LOSSERS TE IJMUIDEN IN STAKING. Ongeveer 100 lossers zgn in de haven van IJmuiden in sta king gegaan. De lossers, die per gelost schip 4 kilo visch ontvangen, vonden dit te wei nig en legden nadat toewijzing van een grootere hoeveelheid uitbleef, het werk neer. Staatsloterij. oe KLASSE. 1.000.— 6861, 12721, 20822. 400.— 2978, 5753, 7108, 13900, 14282. 200.— 8099, 13380, 13672, 16591. 100.— 1354, 4180, 6418, 7634. 9042. 10465, 15529, 15937.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1