Middelburgsch verkeershuis Razzia te Axel r POLDER WALCHEREN UIT DE PROVINCIE THOLEN Zeeuwsch Vlaanderen Schouwen en Duiveland Werd Zaterdag geopend. Overal ter wereld vindt men reisbureaux en verkeershuizen, die onveranderlijk een fleurige indruk maken door de bonte reclameplaten, die U op ver lokkende wijze uitnoodigen korte of lange reizen te maken naar verre streken en door de vriendelijke glimlach van de juffrouwen achter toonbank of loket, die steeds bereid zijn alle mogelijke inlichtingen te ver schaffen. Er zullen echter maar wei nig verkeersbureaux zijn, die een zoo fleurige en keurige in druk maken als het nieuwe Verkeershuis op de Markt te Middelburg, temeer daar bin nen een schat van bloemen, door gulle gevers ter gelegen heid van de opening geschon ken, staat te pronken. Deze opening vond Zaterdag middag plaats in aanwezigheid van talrijke genoodigden, waarvan wij noemen de eere voorzitter van het A.N.V.V., C. R. T. Baron Krayenhoff, Mr. A. J. van der Weel namens den Commissaris der Koningin, die verhinderd was, dr. Teilegen, griffier der Staten, burgemees ters en gemeentesecretarissen, vertegenwoordigers van VW's op Walcheren, A.N.W.B., Stichting Nieuw Walcheren, verkeersinstanties en -bedrij ven en vele anderen. De eerevoorzitter van het A.N.V.V., Baron Krayenhoff, nam allereerst het woord. Hij wenschte Provinciale V.V.V. en Middelburgsche V.V.V., die te zamen gehuisvest zijn in het Verkeershuis, geluk met de opening en prees hun energie en durf om in deze tijd een der gelijk fraai centrum te stich ten. „Het doet mij ontzettend veel plezier, dat alles wat het verkeer betreft hier onder is gebracht" aldus Baron Krayen hoff. „En als oud-Middelburger kan ik het beoordeelen: de lig ging hier op de oude Markt is prima". De voorzitter van de Prov. V.V.V. in Zeeland, mr. J. Moo lenburgh dankte spreker voor zijn vriendelijke woorden. „Het is voor ons een genoegen en een voorrecht op onze wijze mede te kunnen werkten aan de herrijzing van Walcheren", zoo besloot mr. Moolenburgh zijn geestige speechje. Mr. J. A. Dumon-Tak, voor zitter van de Middelburgsche V.V.V., noemde het een groote eer, dat de eere-voorzitter voor deze opening over heeft willen komen. „Wij zijn eenigszins beschaamd, nu pas te kunnen openen", aldus be kende spreker „maar de kou de heeft een spaak in het wiel gestoken." Hij sprak de hoop uit, dat de droomenfc die wij over de toekomst van ons eiland hebben, spoedig verwe zenlijkt mogen worden. De heer H. Rienstra, die namens de A.N.W.B. het woord voerde, stelde vast, dat de Prov. en Middelburgsche V.V.V. met de opening van het Verkeershuis de Zeeuw- sche spreuk „Luctor et Emer- go" eer aan hebben gedaan. Hij zeide te vertrouwen, dat de belangen van de A.N.W. B. in het Verkeershuis in goede handen berusten. Namens het gemeentebe stuur van Middelburg wensch te de - burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, de V.V.V.'s geluk. Hij herinnerde er aan, dat zij moeilijke jaren achter de rug hebben, doch een mooie toe komst voor zich. „Moge het spoedig zoo zijn, dat men niet meer zegt: In Holland staat een huis, doch: In Mid delburg staat een huis, na melijk het Verkeershuis." De gelukwenschen van den Commissaris der Koningin en Prov. bestuur werden door mr. van der Weel overgebracht. Deze beschouwde het een be wijs van groote energie, dat Vlagofficier verlaat de Kon. Marine. Op 1 Mei zal vice-admiraal P. J. Feteris, vlagofficier per soneel der Kon. Marine, de dienst verlaten. Hij werd in 1890 te Utrecht geboren en werd op 19-jarige leeftijd adelborst. In 1945 werd hij schout bij nacht en eenige we ken geleden vice-admiraaL yice-admiraal Feteris ver toefde na 1920 in Vlissingen, waar hij onder meer belast was met de supervisie over de bouw van Hr. Ms. onderzee booten K 9 en K 10. Sport SCHERMEN MOSMAN WEDEROM KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Zondagmiddag vonden de wedstrijden op sabel plaats om het kampioenschap van Neder land. De kampioen van 1946, Mosman uit Amsterdam, wist ook nu na eenige zware par tijen het grootste aantal ge wonnen partijen op zijn naam te brengen, tezamen met Kui pers uit Den Haag. Beiden wonnen 11 van de 13 partijen, waardoor er een barrage-partij geschermd moest worden. Mos man gaf de beslissende treffer c-n won van Kuiper met 53. BELGIË—NEDERLAND DAMES. Op 3 en 4 Mei zullen te Brus sel floret-wedstrijden gehou den worden voor dames tus- schen België cn Nederland. Het kampioenschap van Neder land zal worden gehouden op 18 Mei te Rotterdam. men binnen zoo'n korte tijd dit fraaie huis heeft kunnen in richten. Dit stemt de provinci ale organen tot vreugde en schept vertrouwen voor de re sultaten van de samenwerking met de Prov. en plaatselijke V. V.V. Zij hopen, dat deze opening een nieuwe periode van bloei zal inluiden. Mr. Moolenburgh antwoordde hier op, dat gezamenlijk werken de waarborgen voor succes betee- ként. Terloops voegde hij hier aan toe. dat de inrichting van het gebouw zonder zware of ondertafelsche daden tot stand is gekomen. Als laatste spreker bracht de voorzitter van de VlissLng- sche V.V.V., dhr. J. L Ver hagen, hulde aan zijn collega's. Hij wees op de lofwaardige, vruchtdragende samenwerking tusschen de Middelburgsche en Vlisslngsche V.V.V. Sprekend in zijn kwaliteit van voorzitter der Stichting Nieuw Walche ren, zeide de heer Verhage, dat deze stichting en de V.V. V. dezelfde ideëele weg be wandeld hebben en ook de toe komst bewandelen moeten tot heil van het getroffen Walche ren. De aanwezigen bleven hierna nog eenige tijd gezellig bijeen en bezichtigden het nieuwe Verkeershuis, waarin onder meer 'n fraaie wandschildering van den schilder Sinke de aan dacht trok. De landenwedstrijd Ita liëZwitserland is met 52 door Italië gewonnen. Auto woei van de dijk. Onder Nijmegen heeft zich ter hoogte van het Maas- en Waalkanaal 'n eigenaardig ongeval voorgedaan. De bestuur der van een licht bestel- autootje stopte op de hoo- ge dijk aldaar om een deksel van een melkbus op te rapen, welk appa raat blijkbaar verloren was. Door de storm sloeg het portier door en brak de ruit. Om andere weg gebruikers niet te hinde ren ging de bestuurder het glas oprapen, waar toe hij zijn wagentje eenige meters terug zette. Toen hij het glas verzameld had en weer opkeek, was het wagen tje nergens meer te .zien Het was door de storm opgenomen en van de hooge dijk gereden. Deerlijk gehavend kon hij zijn auto laten weg- sleepën. Prins Bernhard zal plaquette onthullen. De onthulling van de herin- nerings-plaquette op 7 Mei om 11 uur in de Koepelkerk te Amsterdam, waar van 25 Mrt. 1943 tot 5 Mei 1945 het alge meen hoofdkwartier van de O.D. is gevestigd geweest, zal geschieden door Z.K.H. Prin? Bernhard. GROOTE SCHADE DOOR AANVARINGEN. Wie betaalt dat? Zaterdagmorgen werd in de Bakkerszaal van het Schut tershof te Middelburg de al- gemeene vergadering gehou den van het bestuur van de Polder Walcheren. Voorzitter was mr. H. F. Lantsheer. Na de opening der bijeen komst werden de heeren J. Koene en J. Polderdijk foege- laten als nieuw gekozen com missarissen. Ten overstaan van de vergadering legden zij de eed af. De verschillende voorstellen van het dagelij ksch bestuur, waaraan wij reeds de noodige aandacht in ons blad hebben gewijd, gingen vlot onder de voorzittershamer door. Zij werden alle zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. De belangrijkste van deze voor stellen waren die tot het ver- leenen van een aanvullend crediet voor voortzetting van het onderzoek naar de aanval van de Schelde op de oever van de Zuidwatering, tot het aanbrengen van vaste punten aan de oever van de Oostwa tering, tot het slechten van een gedeelte van de westelij ke dijk van de Oude Haven te Middelburg en tot herbouw van het Polderhuis. Ook de begrooting voor het dienstjaar '47 werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Schade door scheeps rampen. Op 1 Jan. 1947 strandde het ;.s. Caritas op de dijk van de Zuidwatering bij de Schoone Waardin, waardoor aanzien lijke schade aan. de zink- en stortstukken van deze dijk werd toegebracht. Deze scha de bedroeg 206.000, doch daar nieuwe herstelwerk zaamheden moeten worden uitgevoerd, is het totale scha debedrag niet ver van 500.000 verwijderd. Een Tribunaal Zierikzee. Een jeugdleider was fout. Voor het tribunaal te Zie rikzee stond terecht de jeugd leider J. Quist van St. Anna- land. Hij speelde een rol bij de Jeugdstorm, wilde dienstne- men bij de S.S., organiseerde W.A.-marschen enz. De beklaagde gaf de feiten toe en verklarade nu bekeerd te zijn van het nationaal-so- cialisme. W. v. d. Have te Nieuwer- kerk had contact onderhouden met N.S.B.-organisaties, maar hij was reeds na korte inter- neering in vrijheid gesteld en hem was een boete van 5000 opgelegd. Tegen deze boete wenschte hij nu in hooger beroep te ko men. Verdediger Mr. Adriaanse wees er op, dat ook aan de echtgenoote van den beklaagde een zware boete is opgelegd en vroeg nu voor v. d. Have een billijker straf. A. Quist te Tholen werd van verdere vervolging ontslagen zonder toepassing van straf. W. Keur te St. Annaland had zich nog al druk gemaakt voor N.S.B.-organisaties en zich met propaganda ingela ten. Uitspraak in alle zaken op 7 Mei a.s. Een particulier vliegtuig met drie passagiers is ten Noordwesten van Kopenhagen neergestort. De drie inzitten den kwamen om het leven. technische conferentie met de betrokken reederij had een gunstig resultaat: beide par tijen zijn het eens over de berokkende schade. Asfaltprocèdè. Bij de rondvraag informeer de de heer J. Osté naar de stand van de werkzaamheden aan de Zuidwatering. De voorzitter antwoordde, dat dit werk voorloopig nog niet ge reed is. Het eerste zinkstuk in dit seizoen is gezonken, binnenkort volgt nummer twee. Mr. P. Loeff vroeg naar bij zonderheden over het asfalt procèdè, dat de Polder thans bij dijkwerken toepast. Ir. A. G. Wiersma, ingenieur van de polder, deelde hem mede, dat. het nog onzeker is, of dit pro cédé op de duur bevredigend zal zijn en toepassing econo misch verantwoord. Herstel Zuidersluis. De heer H. M. van de Putte wilde gaarne weten, in welk stadium de herstelwerkzaam heden aan de Zuidersluis ver- keeren. Ir. Wiersma ant woordde, dat het noodig is om de zwaar beschadigde sluis aan weerskanten af te dam men. Er is vertraging in het werk ontstaan, doordat de ontmanteling van de sluis niet meer voor het invallen van de winter kon worden uitgevoerd. Op het oogenblik is men echter met de ontgra ving bezig; wanneer dit werk gereed is kan de totale schade worden bezien. Naar de mee ning van den ingenieur zal de sluis niet geheel vernieuwd behoeven te worden, doch wel ingrijpend verbeterd. De afwatering is inmiddels ver zekerd, doordat naast de sluis enkele hulppompen zijn aan gebracht. COMMISSARIS DER KONINGIN Ambtsperiode voorloopig verlengd. Naar wij vernemen heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bericht ontvangen van den Minister van Buiten- landsche Zaken, dat zün ambtsperiode voorloopig tot Januari 1948 is verlengd. KADEMUREN VOOR DE VLISSINGSCHE HAVEN Binnenhaven zal tijdelijk afgedamd worden. Nog steeds is het niet mo gelijk gebleken de stalen dam- wand, welke in Canada besteld was voor het herstel van de kademuren van de Vlissing- sche binnenhavens, afgeleverd te krijgen. Naar wij vernemen, wordt er thans gewerkt aan de uitwer king van een plan om het herstel van de bin- met gebruikmaking van an der materiaal uit te voeren. Wat betreft de eerste bin nenhaven, ligt het in de be doeling deze met een kleine party -damwand, welke wèl aanwezig is, tydelyk geheel af te dammen, de haven dan leeg te pompen en de kademuren in metselwerk op te trekken, waarna de afdamming weer zou kunnen worden weggeno men. In elk geval is het buiten gewoon verheugend, dat men blijkbaar niet langer wenscht te wachten en thans zoo spoe dig mogelijk wil overgaan tot het herstel van de binnenha vens. Verkeersmaatregelen te Middelburg. In overleg tusschen het ge meentebestuur van Middelburg en de A.N.W.B. is voor de Zeeuwsche hoofdstad onder meer een nieuwe route vastge steld voor het doorgaand ver keer van Brabant naar Dom burg, dat tevoren over de thans in zeer slechte staat ver- keerende Seissingel werd ge leid. In het vervolg zal deze route geheel door de stad voeren en de A.N.W.B.-bewegwijzering zal hieraan dan ook worden aangepast. Het waren vooral de toeristische belangen, die bij het vaststellen van deze nieuwe route de hoofdrol heb ben gespeeld, De route voor het doorgaand verkeer naar Vlissingen blijft ongewijzigd. Tevens heeft de A.N.W.B. advies uitgebracht inzake de afsluiting voor het verkeer aan één zijde van verschillende straten in Middelburg. Actie kleine mosselkweekers De z.g. „tyeine mosselkwee kers", dat zijn zij die niet meer dan pl.m. 2000 tonnen mosselen per jaar aan het cen traal verkoop kantoor mogen leveren, zijn een actie begon nen om verbetering te brengen in hun positie. De kweekers zijn van oordeel, dat een leve ringscapaciteit, die reeds bij na 15 jaar geleden is vastge steld, niet mag gelden als een eeuwige wet. Fransche zaaioesters aangekomen. Eenige tijd geleden werd door de commissie tot aankoop van Fransche zaaioesters een partij aangekocht in Arcachon. Toen de aankoop was ge schied en de partij zou worden afgezonden, werd er een spaak in het wiel gestoken door maatregelen van de Nederland- sche regeering. Na veel wikken en wegen is door de regeering alsnog toesteming verleend tot de import. Zaterdagmorgen is een eer ste partij met vrachtauto's te Yerseke aangekomen en onder de oesterkweekers gedistribu eerd. Zangconcours te Groede. Het jaarlyksch concours van de afd. Zeeland van de Kon. Bond van Chr. Zangver. in Ne derland, wordt ditmaal in West Zeeuwsch Vlaanderen gehou den en wel te Groede. 28 Ver- eenigingen uit alle deelen van Zeeland zullen er aan deelne men. Daar het de eerste maal is, dat in West Zeeuwsch Vlaanderen een zangconcours wordt gehouden, worden velen uit dit district verwacht. Maar ook van Walcheren en Z.-Be- veland, waar het concours steeds groote belangstelling had en Oost Zeeuwsch Vlaan deren, rekent men op veel be langstellenden. ZEEUWSCHE AVOND IN ROTTERDAM. De Zeeuwsche Vereeniging „Zeelandia" te Rotterdam hield in het gebouw „Odeon" aldaar een zeer geslaagde feestavond. Na het openings woord van den voorzitter, den heer A. F. H. Kraak, zong de zangvereeniging „Zee landia" onder leiding van J. Lucas, eenige liederen, waar na het Zeeuwsche blijspel „Twee tegen Eén" van K. Koets werd opgevoerd. Een bal besloot de avond. Tholen ONGEVAL. Zaterdag had A. v. d. Padt te Tholen het ongeluk bij het hout hakken met de byl op zijn linkerhand te slaan. De slag kwam zeer ernstig aan, waarbij zijn hand op dusdanige wijze verwond werd, dat hij na eerste be handeling door dr. P. J. Duinker naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd moest worden. „CONCORDIA". Op de verjaardag van H.K. H. Prinses Juliana, Woensdag 30 April a.s., zal des avonds bij goed weer door de Har monie „Concordia" te Tholen op de Markt een concert ge geven worden. Is het te koud om een con cert te geven, dan zal een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt worden. WIJKGEBOUW WORDT UITGEBREID. De afd. Tholen van 't „Gr. Kruis" kwam in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Dr. P. J. Duinker. Na opening en voorlezing der notulen van de vorige vergadering, werd door de Kas-commissie, bestaande uit de heeren 1^. J. Brons, J. v. Halst en A. Goedemondt, ge adviseerd de rekening over 1946 goed te keuren. De ont vangsten over 1C46 bedroegen 5462,26 en de uitgaven 5012,39, zoddat er een batig saldo was van 449,87. Na afrekening van huur ge bouwen enz. werd een winst balans genoteerd van 733,55. De voorzitter deelde mede, dat er een ingekomen stuk was binnengekomen, met bericht, dat het gemeentebestuur van Tholen een subsidie zal ver strekken van 1200,waar voor Dr. Duinkerker hartelijk dank betuigde. De aftredende bestuursle den, de heeren P. J. Duinker en M. M. C. Haayer werden met meerderheid van stem- IJzendijke BENOEMING. Met ingang van 1 Mei 1947 is benoemd tot agent van po litie te Dordrecht de heer G. Heinsdijk te IJzendijke. Schoondijke WAARNEMEND BURGEMEESTER. Bij besluit van. den Commis saris der Koningin in Zeeland werd aan den heer J. A. Eek hout, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als waarne mend burgemeester dezer ge meente. In zijn plaats werd thans met de waarneming be last de heer Mr. K. Hoekzema, burgemeester van. Oostburg. Bijz. Gerechtshof N S.B.-er uit angst? Op een kwade dag werd in de bioscoop „Het Centrum" te Axel een razzia gehouden op personen die zich wijselijk aan de „Arbeitseinsetz" hadden onttrokken, doch onwijselijk naar een Duitsche film gingen kijken. Tot de groep land- wachters, die deze razzia on dernamen, behoorde ook J. A. van der Kruis, een arbeider uit Axel. De procureur-fiscaal eischte voor Byz. Gerechtshof een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor de duur van het leven. De verdediger, mr. de Rechter, legde er de nadruk op, dat verd. niet „con amore" tot de Landwacht is toegetreden; hij heeft de juiste beteekenis van deze in stelling niet goed ingezien. In de stukken van de werk man J. A. de Lijser uit Schoondijke, die eveneens Landwachter was en bij Arn hem gevochten heeft, werd de ze verdachte „fel N.S.B.-er, dom, zeer lui en voor niets deugend" genoemd, hetgeen zeker niet vleiend is. De eisch luidde 9 jaar met aftrek. De raadsman, mr. Kuypers, vond dit teveel. Uit armoede is de L. N-S.B.-er geworden en uit angst zijn baantje bij de luch- bescherming kwijt te raken Landwachter. Hij heeft de ge volgen van zijn daden niet in gezien. In de twee jaar, dat hij in het kamp heeft gezeten, heeft hij zich goed gedragen. De 21-jarige Vlisslnger, E. Nieuwersteeg, hoorde 3 jaar met aftrek tegen zich eischen wegens dienstneming bij de Kriegsmarine. Later was hij overgegaan naar de Waffen S.S. en had in Roemenië ge vochten. De verdediger herin nerde aan de ongelukkige jeugd van verd., die vaderlij ke leiding miste en vroeg de uiterste clementie. Tegen de 21-jarige A. J. van den Hemel, die als Land wachter bij Oosterbeek heeft gevochten, werd 8 jaar met aftrek geëischt. De pleiter, mr. Kuypers, noemde verd. een slachtoffer van vaderlyke invloed en vroeg om plaatsing in een jeugdgevangenis. De machinebankwerker C. Riemens uit Terneuzen, een handelaar ln ijsco's en patatte- f rites zonder toewijzingen, ging naar het Vrijwilligersle gioen Nederland. Hij vocht aan het Oostfront en ontving een mooi „Abzeichen" voor be toonde moed. De eisch luidde vijf jaar met aftrek. NIETS DAN DE WAARHEID. De huisschilder M. Goed hals uit Schoondijke, stond te recht terzake majesteitsschen nis., Hij zou de Koningin in 1944 beleedigd hebben. Zon derling genoeg deelde een ge tuige, een melkventer, die des tijds bij een verhoor van de recherche had verteld, dat G. deze uitlating had gebezigd, tijdens de zitting mee, dat de huisschilder het niet gezegd had. Ook een tweede getuige uit Schoondijke had het plotseling niet meer ge hoord. Hij had het destijds ook wel verklaard, maar toen was hij heelemaal van streek geweest in verband met het kanongebulder (dat echter op de tijd van het verhoor al twee maanden achter de rug was). Men kreeg tijdens deze zitting sterk de indruk, dat verdachte en getuigen onder ling een afspraakje hadden gemaakt, doch meineed viel niet te bewijzen. De procureur-fiscaal achtte het ten laste gelegde niet be wezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. UITSPRAKEN. Het Bijzonder Gerechtshof wees de volgende vonnissen: L. v. d. Kruissen te Ciinge, 5 jaar met aftrek, J. C. Bril te Zuidzande, 4 jaar met aftrek; M. Pypelink te Terneuzen, 3 jaar met aftrek; M. J. Kievit te St. Maartensdijk 2 jaar en 6 mnd. met aftrek; P. Krijnen te Oostburg, 1 jaar, waarvan 8 mnd. voorw.; C. Caniere te Sluis, 2 jaar, 8 mnd met af trek; Joh. Kaas te Winkel, 1 jaar voorw. met 3 jaar proef tijd; P. W. Wevers te Vlissin gen, vrijgesproken. men herkozen. Het aantal le den der vereeniging bedraagt thans 776, terwijl dit in 1945 743 bedroeg. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat er plan nen in voorbereiding zijn om het Wijkgebouw uit te brei den met een Röntgenkamer, annex wachtkamer. De voor- loopige raming van deze ver bouwing bedraagt ongeveer 6.00G.Tevens werd me degedeeld, dat dan de huur van het gebouw door de Prov. Vereeniging van T.B.C.-be- strijding van 100,op 500,per jaar zal worden gebracht. Door de vergadering werd het bestuur toestemming ver leend verdere stappen te doen om tot de verwezenlijking van dit plan te komen. Renesse VERFRAAIING VAN TUINEN. De in 1946 te Renesse op gerichte tuinencommissie heeft goed werk verricht. Indien deze commissie op de inge slagen weg weet voort te gaan, zal een en ander ze ker stimuleerend werken. Op gemerkt dient te worden, dat niet iedereen voor zijn ge noegen een mooie tuin kan aanleggen, maar indien ieder een naar mogelijkheden wil meewerken, is er reeds veel gewonnen. De tuinencommissie heeft voor 1946 pryzen toegekend voor de mooiste tuinen, en wel, voor groote tuinen met gras, le prijs mevr. Goe- mans, 2e prijs mevr. Dale bout. Middelgroote tuinen, le prijs de heer A. Braai, 2e prijs de heer P. den Boer. Kleine tuinen, geheel zonder gras, le prijs de heer J. Westhoeve, 2e pr. de heer J. Berrevoets. OUDERAVOND. Voor de ouders van leer lingen der Openbare Lagere school werd een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer J. C. Stolte, besprak het gymnastiekonderwijs en het schoolverzuim. Het hoofd der School, de heer J. Ivft de Nooijex-, stelde den on derwijzer, den heer J. M. Kristalijn, die voor de eerste maal een ouderavond bij woonde, voor en wees daarbij op de gelukkige omstandig heid waardoor de gemeente Renesse er tenslotte toch in geslaagd is, vry spoedig de driemanschool een feit te doen zijn. De school telt momenteel 100 leerlingen. Het geven van gymnastiek onderwijs heeft vele moeilijk heden gegeven, het lokaal wordt meerdere malen voor andere doeleinden gebruikt en is te klein. Inmiddels is het onderwys aangevangen. Voor het geven van hand- werkonderwijs is geen mate riaal beschikbaar, dit ge schiedt dan ook uiterst pri mitief. Het ongeoorloofd school verzuim heeft de grenzen van het toelaatbare overschre den. Duidelyk zette het hoofd der school uiteen, welke na- deelige gevolgen slechts één dag verzuim kan hebben voor de leerlingen. Overgegaan werd tot ver kiezing van een lid der oudercommissie, wegens pe riodiek aftreden van den heer L. A. Bakker, die met alge- meene stemmen werd herko zen. De onderwijzer, de heer P. M. Kristalyn, hield een causerie over het bekende boek van Pieter Bakker „Ciske de Rat". De waarnemend burge meester, de heer W. v. Klooster, bedankte namens het gemeentebestuur en de ouders voor de prachtige avond, en zegde alle steun van het gemeentebestuur toe. Zierikzee GEZINSVERZORGING. De Ned. Herv. Kerk te Zie rikzee wil ook het werk van de gezinsverzorging ter hand ne men. Diakenen zoeken nu vier meisjes, die bereid zyn de tweejarige opleiding voor dit .werk te volgen. Zijpe. ONDIEPTE IN VLUCHT- HAVEN ZIJPE. Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Schippersver. „Schutte- vaer" heeft op een desbetref fend verzoekschrift bericht ontvangen, waarin medege deeld wordt, dat op de aan- Admiraal Helfrich komt naar Walcheren. VRIJDAG OVERHANDIGING VAN DE CHÈQUE VOOR DE BOOMEN -ACTIE. A.s. Vrijdag zal Luitenant- Admiraal C. E. L. Helfrich naar Walcheren komen om de chèque, welke hij tijdens de reis van de „Karei Doorman" naar Engeland voor de herbe planting van het eiland in ont vangst mocht nemen, ftamens het personeel van de Britsche marine aan het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren" te overhandigen. 's Middags om 4 uur is er een officieele ontvangst in de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg. Daarna zal de Ad miraal naar Vlissingen gaan, waar om 5 uur de chèque zal worden overgedragen aan het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren". Een maal tijd in het „Wooldhuis" zal het bezoek besluiten. Enorme scheepsschroef voor de „Ruys". Bij de schroevengieterij de N.V. Lips te Drunen werd een scheepsschroef gegoten, die de grootste zou zijn van die welke tot dusverre in Ne derland en West-Europa wer den vervaardigd. Heden zou deze schroef worden uitgebro ken. Zij weegt 30 ton en be staat geheel uit brons. Zij is bestemd voor de „Ruys" die bij de „Schelde" wordt ge bouwd. gegeven plaats in de Vlucht-' haven in de Stoofpolder onder Zijpe een ondiepte voorkomt, zoodat bij zeer laag water schepen daardoor scheef val len. Binnenkort zal de haven uitgebaggerd moeten worden, omdat op de plaatsen waar sinds 1944 wrakken hebben gelegen sindsdien ook niet meer gebaggerd is. Voorts is opdracht verstrekt tot alge- heele peiling, waarna zoo spoedig mogelijk tot uitbag gering zal worden overge gaan. Politierechter ZITTING TE ZIERIKZEE. Wegens mishandeling wer den veroordeeld: C. J., 23 jaar, schipperte Bruinisse, 20 of 10 d. heet.; R. W. D. v. d. B„ 33 jaar, z. b. te Zierikzee, 15 of 10 d.: P. J. H„ 41 jaar, caré- houder te Zierikzee, 15 of 10 d.; J. C. B., 25 jaar. transport- arb. te Zierikzee, 25 of 10 d.; J. Sn., 22 jaar, varensgezel té Zierikzee, 20 of 10 d.; J. Sn., 44 jaar, arbeider te Zierikzee, 50 of 20 d. H. L. B., 18 jaar, schilder te Zierikzee, wegens diefstal van een horloge, 4 mnd. gev. voonv. proeft. 3 jaar en 25 of 10 d.: P. H. F.. 46 jaar, ar beider te Zierikzee wegens diefsjtal van een batting, 15 of 10 d.; G. J. KI., 30 jaar, chauffeur te Haamstede we gens diefstal van een boom 10 of 5. d.; I. H., 38 jaar, kl. landbouwer te Oosterland we gens diefstal van eenige drai- neerbuizen. 20 of 10 en 1 m. voorw .proeft. 3 jaar: A. E., 56 jaar, werkman te Zierikzee, wegens diefstal van eenige planken, 20 of 10 d.; A. v. KI.. 23 jaar, schrijver te Ou- werkerk, wegens diefstal van een portemoinnaie, 1 m. voorw. proeft. 3 jaar; M. W. C. Th., 19 jaar, stoker te Brouwers haven, wegens diefstal van e'enige briketten, 30 of 15 d J. K., 26 jaar, opperman te Zierikzee en C. W.. 25 jaar. werkman te Zierikzee. weggris verzet tegen de ro'it'e, ieder 30 of 15 d.; K. A. M., 28 jr., vertegenwoordiger te Zierik zee, wegens verduistering van een koffer, 50 of 20 d.: E. A. J. H., 55 jaar, textielhande laar te Zierikzee, wegens het in strijd met de textieldistribü- tiebesch. afleveren van coupons stof, zonderpunten in ont vangst te nemen, 150 of 2 maanden. ZITTING TE THOLEN. C. B. K., 52 jaar, landbou wer te Tholen, als werkgever aan een in zijn dienst zijnde werknemer een hooger loon uitbetalen dan door de C.A.O. is vastgesteld, 50 of 25 d.; C. L. G„ 64 jaar, landbouwer te Tholen. als voren 50 of 20 d.; J. P. C., 50 jaar, werk ster te Scherpenisse, wegens diefstal van kussensloopen, handdoeken. 1 deken, 1 tafel kleed, 3 mnd. voorw. proeft. 3 jaar; M. v. d. J., 30 jaar, landb.knecht te St. Annaland wegens mishandeling; viijspr.; W. G. S., wed. J. F. de K„ 55 jaar, te Tholen wegens belee- diging, 20 of 10 d.; M. J. O., 45 jaar, venter te St. Anna land, wegens het in strijd met de Distributieregelingsbesch. verkoopen van textielpunten, 30 of 15 mnd. en 2 m. gev. voorw. proeft. 3 jaar; A. K. G., 34 jaar, koopman te Stavenis- se, als voren, 3 mnd. gev.straf; E. L., echtg. van J. C. E., 40 jaar te St. Annaland, wegens het koopen van textielpunten, 10 of 5 d.; A. C. M. v. L., 43 jaar, landb. te St. Anna land, als voren, 20 of 10 d.; M. S., 44 jaar, handelaar te Tholen, wegens het in ont vangst nemen van boter en margarine zonder afgifte van bonnen, 60 of 20 d.; C. v. B., 63 jaar, zonder beroep te St. Philipsland, wegens het in strijd met het Besluit Vijande- lijk Vermogen niet afleveren aan het Ned. Beheersinstituut van geldswaardige papieren, welke hij van geïnterneerden onder zijn berusting had, 500 of 2 maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10