Groot landbouw congres CHEFAROX Laatste zitting van de Moskou-conferentie Fransche broodvoorziening in gevaar UIT DE PROVINCIE De Gaulle over zijn nieuwe actie Zeenwsch-Vlaaiideren Dc eed op den „Führer" afgelegd VAN 13 TOT 23 MEI IN DEN HAAG. Unieke dagen. (Van onzen Haagsehen redacteur). Er zijn voor de Nederland- sche land- en tuinbouw hoogst belangrijke unieke dagen op komst! In Mei van het vorige jaar is te Londen opgericht de „International Federation of Agricultural Producers", een internationale organisatie van boeren, ten nauwste samen werkende met de organisatie der Vereenigde Naties, de „Food and Agricultural Orga nisation". Thans is een tweede congres op komst, en wel in Nederland! Van 13 tot 23 Mei zal Den Haag het agrarische wereldcentrum zijn, ten doel hebbende het vaststellen van de statuten en het vestigen van een permanent secretari aat. Voorts zal in discussie gebracht worden de verhou ding van de I.F.A.P. tot de F.A.O. en andere internationale organisaties. DE DEELNEMERS. Aan dit congres zullen ver tegenwoordigers uit de vol gende landen deelnemen: Ar gentinië, Australië, België, Bir ma, Britsch-Indië, Canada, De nemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Rhodesia, Spanje, Tsjecho-Slowakge, Ver eenigde Staten, IJsland, Zuid- Afrika, Zweden en Zwitser land. In totaal verwacht men 200 gedelegeerden en waarnemers, 35 vertegenwoordigers van de internationale pers, radio en film en 40 vertegenwoordigers van het secretariaat van de I.F.A.P. Daarnaast zullen ver tegenwoordigers van de F.A.O., van de afdeeling economische zaken van de U.N.O., van de Internationale Coöperatieve Bond en van de „Confédération Internationale de l'Agricultu- re" aan het congres deelnemen. EXCURSIE. Mr. C. Th. E. v, Lynden van Sandenburg, hoofdbestuurslid van de Stichting voor de Land bouw, deelde ons mee, dat de Stichting het plan heeft opge vat om de deelnemers van het congres, die daartoe de wensch te kennen hebben gegeven, een tocht door ons land aan te bieden om hen een indruk te geven van de huidige stand van zaken in onze land- en tuinbouw. Een zeer groot aan tal heeft zich reeds voor die trip opgegeven en nu reeds staat vast, dat tenminste 120 congressisten deel zullen ne men aan bedoelde rondreis, welke achtereenvolgens het Westland, Brabant, de Betuwe, dé Veluwe, omgeving van Zwolle, Groningen, Friesland, Noord-Holland en tenslotte het bloembollenbedrrjf zal omvat ten. Deze tocht zal van 510 Mei duren. MEDEWERKING. Het spreekt vanzelf zoo deelde mr. van Lynden, die de organisatie in handen heeft, ons verder mee dat de ac comodate van een zoo groot gezelschap kleinere (Ingezonden mededeelirig) in de kleine en provincieplaatsen moeilijkheden meebrengt, doch hij was vol lof over de reeds ondervonden medewerking der diverse V.V.V.'s e.d., zoodat hij ervan overtuigd was, dat dit voor ons land zoo uitermate belangrijke gebeuren, waardoor speciaal de banden met heel de landbouwkundige wereld nau wer zullen worden aangehaald, volkomen aan zijn doel zal be antwoorden. Congres P.v.d.A. begonnen. Rede van Vorrink. Onder leiding van den par tijvoorzitter. Koos Vorrink, opende de Partij van de Ar beid Donderdagochtend haar eerste congres, dat Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in het ge bouw Tivoli te Utrecht wordt gehouden. Alvorens de heer Vorrink zgn openingsrede uitsprak, noodigde hij de partijgenooten ministers en oud-ministers uit op het podium plaats te ne men. Van de leden van de ministerraad waren aanwezig de heeren mr. P. Lieftinck, W. Drees, ir. S. L. Mansholt, ir. H. Vos, L. Neher, mr. J. A. Jonkman. Vorrink begon zijn rede met de stichting van de P.v.d.A. in 1946 te Amsterdam te her denken. De stichting van de niéuwe partij was een experiment, maar het experiment kan als geslaagd worden beschouwd. De heer Vorrink achtte het gevaar denkbeeldig, dat de werkverbanden een partij in de partij zullen gaan vormen, De verkiezingen hebben te leurgesteld door de drang der, kiezers naar de oude politieke partijen. Toch zullen 150.000 katholieken en een nog groo- ter aantal geloovige protestan ten hun stem op de P.v.d.A. hebben uitgebracht. Velen heben echter gestemd op de communisten. Het partijbestuur beschouwt het als een wijs besluit van het N.V.V. dat de fusie met de E.V.C. heeft afgewezen. Een halfslachtige politiek is koren op de molen van het commu nisme. Over het beleid van mi nister Jonkman sprekend zei- de Vorrink: Dit beleid had tot grondslag: niet schieten, maar praten. Aan ons beleid is uit vele internationale kringen hulde gebracht. De tegenstanders van Linggadja- ti geven slechts een demon stratie van huii impotentie. Vorrink bracht zijn oprechten dank en hulde aan Soetan Sjahrir. In de namiddagzitting wer den de huishoudelijke regle menten naar de partijraad verwezen en werd het aantal partijbestuurders op 21 vast gesteld. De behandeling van de jaarverslagen werd inge leid door een korte uiteen zetting van min. J. H. Loge man, over het vraagstuk i„Indonesië en Linggadjati". Wijziging in „de' rest van Europa". Naar A. N. P.-Sport ver neemt zullen de beide Oosten- rijksche spelers, die in aan merking kwamen voor het elf tal van de rest van Europa, de halfspeler Joksch en de buitenspeler Melchier, niet naar Nederland komen om in de oefenwedstrijd tegen het bonaselftal op 6 Mei te Rot terdam opgesteld te worden. De keuzecommissie van de F.I.F.A. heeft de beide open gevallen plaatsen aangevuld met Lembereeht, de rechts buiten van België en verder met Gijger, de internationale achterspeler van Zwitserland, terwijl verder moeite wordt gedaan om nog een kanthalf te verkrijgen, nl, Prouff (Frankrijk). Officieel wordt meegedeeld, dat de besprekingen over een herziening van het Engelsch- Russisch verdrag zullen wor den voortgezet. Bankroover vluchtte voor kinderpistooltje. Het leven van Eugene Stenderson, directeur van een wisselkantoor te Chicago, is onlangs door een merluvaardig toeval gered. Een onbekend jon getje, dat in zijn kantoor had gespeeld, vergat zijn speelgoedpistool. Kort nadat het jongetje was weggegaan, kwam een man 'het wisselkantoor binnen, die zijn revolver op Stenderson richtte en hem sommeerde zijn han den omhoog te steken. Stenderson greep het stuk speelgoed en richt te het op zijn aanvaller, die er in allerijl vandoor ging. Nieuwe teekenfilm over de atoombom. In Tsjechoslovakije wordt een teekenfilm vervaardigd getiteld: „Het atoom op de tweesprong". De hoofdrollen spelen „Het goede atoom" en „Het booze atoom". De bedoeling is, om de zegen van de atoomenergie tot heil der menschheid in beeld te brengen en het drei gende gevaar bij aanwending voor oorlogsdoeleinden. Er bestaan plannen om den twaalfjarigen koning Fei- sal van Irak naar Engeland te zenden voor voltooiing van zijn opvoeding. Burgemeester van Amsterdam voor zijn rechters. Vrijdagmorgen is te Amster dam het proces begonnen te gen den 57-jarigen E. J. Voute, die - tijdens de bezetting door Seys Inquart tot burgemeester van Amsterdam werd benoemd. Het Amsterdamsch bijzonder gerechtshof werd gepresideerd door Prof. Mi*. Hamel, terwijl Mr. Sikkel als procureur-fis caal optrad. Uit de briefwisseling tus- schen den verdachte en Rost van Tonningen bleek dat Voute zich steeds en met taaie vol harding had opgedrongen als burgemeester van de hoofd stad. Thans verklaarde hij voor het hof zich zelf geen geschik te figuur voor dit ambt te heb ben gevonden en zeer verbaasd te zijn geweset in deze functie te worden benoemd. Voute ontkende echter ten stelligste de eed van trouw te hebben afgelegd op den Füh- rer. Hij had verschillende pro- Duitsche redevoeringen afge stoken en ook nog 125.000 van de gemeente Amsterdam in de Oost-compagnie gesto ken. De Minister van Justitie heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de groote landelijke loterij, welke de Prins Bern- hard-stichting organiseert. James Mason en Marga ret Lockwood wonnen voor de tweede keer in twee jaar de nationalefilmprijs. Marshall teleurgesteld. In November nieuwe bijeenkomst. Naar radio Moskou meldt, ïs de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken, die 45 dagen geduurd heeft, te 19.35 uur Moskouschc tijd ge ëindigd. De volgende conferentie van ministers van buitenlandsche zaken zal in November te Lon den worden gehouden. Indien zij voor die tijd nog in New York zouden zijn voor de algemeene vergadering der V. N. die voor September is vastgesteld zal nog een kleine conferentie door de vier ministers worden belegd. Op de laatste zitting werd een Russisch voorstel inzake de benoeming van een commis sie, bestaande uit afgevaardig den van de groote vier, ter overweging van de niet-ovèr- eengekomen punten van het Oostenrijksche vredesverdrag, aangenomen. De commissie zal in Weenen bijeenkomen. Molotof wees Marshali's voorstel om de kwestie Oostenrijk naar de algemee ne vergadering der V.N. te verwijzen van de hand als „absoluut ongegrond". Deze kwestie viel niet onder de competentie van de V.N. By de bespreking van de kwestie van de vermindering der bezettingstroepen in Duitschland stelde Molotof voor, dat de Sowjet-Unie 200.000 fhan troepen zou mo gen houden, de V.S. en En geland samen eenzelfde aan tal. Bevin stelde 145.000 man voor de Britsche zóne voor, welke de dichtst bevolkte zóne is. Molotof verwierp dit en drukte zijn verwondering er over uit, dat de andere geallieerden zooveel troepen in Duitschland wilden houden, daar het plan toch een ver mindering MARSHALL TELEURGESTELD. Voordat Marshall zich na afloop der bijeenkomst naar het door Stalin te geven diner begaf, uitte hy zijn teleur stelling over de gang van zaken. Hij beschouwde de con ferentie "als een „eerste ron de". Marshall deelde mede, dat hij zoo spoedig mogelijk na zijn aankomst te Wash ington een openbare verklaring wilde afleggen, misschien Zon dagavond via de radio maar in elk geval Maandag avond. „Wij zijn natuurlijk diep te leurgesteld, dat wij er niet in geslaagd zijn het viermogend- hedenverdrag en het verdrag voor Oostenrijk tot stand te brengen". 3randstoffenbesparlng In Engeland. De Britsche minister van brandstofvoorziening, Shin- well, heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan van de plannen van de regeering voor brandstofbesparing. Het ligt in de bedoeling met ingang van 5 Mei iedere vorm van ruimteverwarming te verbieden in commercieele en industrieele gebouwen. Ook het gebruik van gas en elec- triciteit voor dit doel zal tot éind September verboden zijn in woonruimten, behoudens uitzonderingen op medische gronden. Verzocht zal worden het huisgebruik van gas en elec- triciteit met 25 van de hoeveelheid, welke in dezelfde periode van het vorig jaarr werd gebruikt, te verminde ren. Wij willen geen dictatuur. Tijdens een persconferentie verklaarde generaal de Gaulle, dat het niet in zijn bedoeling ligt een eenheidspartijenstelsel in Frankrijk ingang te doen vinden, doch slechts het Fran- sehe volk „een vrije en alge meene stem te doen hebben in Fransche regeering". Gevraagd naar zijn plannen in de toekomst voor zijn bewe- .(Ingezonden mededeeling) Met maagzout oppassen Velen, die af en toe last hebben van maagzuur, ervaren dat zij steeds grootere hoeveelheden van een of ander huismiddel moeten gaan gebruiken. Dit komt, door dat gewoon maagzout de vorming van steeds méér zuur in de hand werkt Met CHEFAROX - geacti veerd colloidaal aluminium hydro- xyde - voorkomt U dit bezwaar en beschermt U bovendien de maag door de verzachtende en verlich tende werking op de maagwand. Beschermt uw maag t 2.25 per doos Chelaro, Rotterdam Rantsoenbeperking op komst. De Fransche premier, Rama- dler, heeft op de wekelyksche persconferentie verklaard, dat de vorst en het in gebreke bljjven van de internationale tarwe-pool, er de oorzaak van waren, dat er nu „een ernstig tekort aan brood" was. In Mei zou de situatie in de brood voorziening „zeer moeilijk" zyn. Do voorraden waren zoo onvoldoende, dat een normale distributie gedurende de maand Juni „onmogelijk" zou zijn. Over de oogst van het volgend jaar zeide Ramadier, dat Frankrijk een kwart van de benoodigde tarwevoorraden voor 1948 tekort zou komen. Frankrijk had slechts een vijfde van de beloofde toewij zing uit de tarwe-pool voor de neriode van Januari tot Juni 1947 ontvangen, n.l. 113.400 ton i.p.v. 553.000 ton. In verband met deze „ern stige toestand" heeft een spe ciale bijeenkomst van het ka binet plaats gehad voor het nemen van belangrijke maat regelen ter leniging van de nood. De Fransche pers voor spelde, dat eenige dezer maat regelen een beperking van het dagelrjksch rantsoen, het slui ten voor drie dagen per week van bakkerijen, een strengere contróle op de verkoop van brood in restaurants en een re organisatie in de distributie van meel zouden behelzen. In een noodzitting van het Fransche kabinet is Donder dagavond inmiddels besloten het gemiddelde broodrantsoen van 300 op 250 gram per dag te brengen. Naar Nleuw-Guinea. Naar het „Parool" meldt worden thans alle toebereidse len getroffen om in Mei het eerste contingent politieke delinquenten op transport te stellen naar Nieuw-Guinea. MINISTER VAN MARINE BEZOCHT VLISSINGEN. Officieus bezoek ter informatie. Donderdag heeft de mi nister van marine, de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen, een officieus be zoek aan Vllssingen ge bracht ten einde zich per soonlijk óp de hoogte te stellen van de toestanden in deze oude Marinestad. De minister was vergezeld van den kapitein ter zee P. Rouwenhorst, hoofd van het militair onderwijs, den kapi tein-luitenant ter zee van Houweningen, chef van de huisvesting der marine, den officier G. van de M.S.D. Ie klasse P. L. Koppen, 'adjudant van den minister en den lui tenant ter zee le klasse Schatte Olivier. Het gezel schap werd in Vlissingen ont vangen door den directeur van het Loodswezen, 6e district, overste J. Callenfels, die rijn gasten rondleidde langs de ge bouwen van het loodswezen, de havens en sluizen, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan de stad, de boulevards en de Nolled ijk. De minister liet zich voor lichten t.a.v. de toestand van Vlissingen, de vorderingen van de wederopbouw en de plan nen en mogelijkheden voor de naaste toekomst, waarbij ook de huisvcstingsraogelijkheden een belangrijk punt vormen. Aangezien de sluis tenge volge van de hooge water stand niet geopend kon wor den, moest worden afgezien vanhet voornemen ook een rondvaart door het haven complex te maken. Om de zelfde reden ligt trouwens de „Rossum", die met balken voor „De Schelde" naar Vlis singen is gekomen, reeds twee dagen op de reede, hetgeen natuurlijk een belangrijke schadepost beteekent. Men gebruikte de maaltijd in hotel „Noordzeeboulevard", waar zich later ook de bur gemeester, mr. B. Kolff, bij het gezelschap voegde. Ten slotte had de minister op het stadhuis nog een bespreking met den burgemeester, waar bij hij zich door dezen even eens deed voorlichten omtrent de huidige toestand in Vlis singen. Z.V.U.-concerten door Jiswalda van Ittersum. Volgende week geeft de zan geres Jiswalda van Ittersum onder auspiciën van de Z.V.U. in Oostburg, JDomburg' en Mid delburg een reeks concerten, waarbij zij een met groote zorg samengesteld programma van- liederen o.m. van Wolf, Sebeli- us, Strauss, Fauré, de Falla en den onlangs gestorven Neder- landschen componist Willem Pijper ten gehoore zal bren gen. Maandag treedt zij op in Oostburg, na daar 's middags Steenkolenproductie thans bevredigend. In Februari 33 duizend ton per dag. In de memorie van antwoord op de begrooting van het mijn bedrijf blijkt, dat de productie aanzienlijk is gestegen en thans bevredigend is. Niettegenstaande de presta tie per mandienst sedert Juli 1946 slechts in geringe mate kon worden verhoogd, werd toch, voornamelijk door het te werk stellen van nieuwe werk krachten, een aanmerkelijke verbetering van de kolenpro- ductie bereikt. De productie bedroeg in: 1945 5.096.567 ton, d.l. 17.203 ton per werkdag; 1946 8.313.827 ton, d.i. 27.621 ton per werkdag. Januari 1947 was de pro ductie per werkdag 32.040 ton. Februari 1947 33.756 ton. Om een jaarproductie van 12 millioen ton dat is 40.000 ton per werkdag te kunnen bereiken, zal echter, behalve een prestatieverhooging, nog een verdere uitbreiding van de ondergrondsche personeelsbe zetting noodzakelijk zijn. Traan voor Nederland. Gisteravond om kwart voor zeven is het ruim 10.000 brt. groote Noorsche tankschip „Aristophanes" de Nieuwe Waterweg binnengeloopen. Het schip is geladen met walvischtraan, waarvan een 'belangrijk kwantum men spreekt van 20002500 ton door de Nederlandsche re geering is aangekocht ter ver betering van de vetpositie, een jeugdconcert voor leerlin gen van H.B.S. en U.L.O.-scho- len te hebben gegeven. Dinsdag komt Domburg aan de beurt en Woensdag Middelburg. De zangeres wordt aan de vleugel begeleid door Wllly Meeuwisse, die ook enkele soli zal spelen (o.a. een eigen com positie). JO JUDA NAAR GROEDE Dinsdag 6 Mei komt de vi olist Jo Juda, die binnenkort een tourneé door Indië zal ma ken en daarna waarschijnlijk ook in Italië, naar Groede voor het geven van een con cert, dat deze winter tenge volge van het uitvallen van de bootverbindingen niet kon doorgaan. Schoondijke protesteert tegen onteigening. Het bestuur der afdeeling Schoondijke van de bond van West Zeeuwsch Vlaamsche grondeigenaars heeft zich de zer dagen per telegram tot H. M. de Koningin, den minister president en den minister van wederopbouw en volkshuisves ting gewend. In dit telegram wordt geprotesteerd tegen de onteigening van gronden vol gens het herbouwplan voor Schoondijke. Tevens wordt be zwaar gemaakt tegen het feit, dat bij een bespreking met we- deropbouwinstanties betreffen de deze onteigeningen, de ge meente vertegenwoordigd werd door een ondergeschikt amb tenaar. DE RONDE VAN KLOETINGE. De organisatoren van de ronde van Kloetinge deelen mede, dat de in omloop zgnde geruchten, dat de Zeeuwsche oud-renner Aart Kloosterman op onreglementaire wijze in hun cours zou starten, van alle grond ontbloot zijn. Kloosterman zal Zaterdag niet te Kloetinge starten. ging zeide de Generaal, dat hij zonder overhaasting wilde handelen. „Eerst vragen wij wie ons wil helpen". Ten aanzien van de verhou ding tot de andere partijen zei de de Gaulle, dat zijn beweging de experimenten die in voor gaande jaren met een enkele partg te zien waren gegeven, wilde herhalen. „Een enkele partij", zei hij, „is belachelijk. Wij willen geen dictatuur maar een democratie van het Fran sche volk, dat stemt met een vrij en algemeen stemrecht" De Gaulle verklaarde voorts dat hij niet verbaasd was door de „doctrinaire rede" van Tru man voor het congres. Hij zeide dat hijzelf te Strassbourg in de zelfde geest gesproken had. FRANSCHE PARTIJEN CONTRA R.P.F. De Fransche socialistische partij heeft de communisten, de M.R.P. en de radicale par tijen uitgenoodigd om geza menlijk te spreken over de wij ze, waarop de partij van de Gaulle, de R.P.F., het best kan worden bestreden. Britsche koninklijke familie uit Zuid-Afrika vertrokken. OVERLADEN MET GESCHENKEN. De Britsche koninklijke fa milie heeft zich Donderdag aan boord van het slagschip „Vanguard" begeven en Zuid- Afrika verlaten. Sinds begin Februari zijn koning George, koningin Elizabeth en de prin sessen Elizabeth en Margaret uit Groot-Brittannië weg ge weest. Voor het vertrek werd te Kaapstad een staatsdiner gehouden. Koning George verklaarde, dat de koninklijke familie in Zuid-Afrika onder geschen ken „bedolven" was. Tot de geschenken der klaatstc dagen behooren diamanten, een gou den theeservies en een album met 50 foto's van de konink lijke familie, die tijdens het tournee gemaakt zijn. Naar men verwacht zal de „Vang- uard" op 11 Mei te Ports mouth aankomen. KUNSTMESTBONNEN GELDIG VERKLAARD. Met ingang van 21 April zijn geldig verklaard: stikstofbön- nen, voorzien van opdruk No. 5 en kalibonnen, voorzien van opdruk No. 5. Deze bonnen blijven geldig tot 1 Juni 1947. Stikstof- en kalibonnen, vóórzien van opdruk No. 4, welke op 4 Maart j.l. zijn gel dig verklaard, verliezen hun geldigheid op 15 Mei 1947. Na 1 Juni zijn geen bonnen van het seizoen 1946/'47 meer gel dig. Hulst DISTRICTSBUREAU HOUDER P.V.O. Tot distributiehouder van do Provinciale Voedselcommissa- ris voor het district West-Zw.- Vlaanderen is de heer Aug. Cammaert te Hulst benoemd. Tholen Poortvliet BENOEMING. De heer M. L. Geuze, te Poortvliet, thans werkzaam ter secretarie aldaar, is be noemd tot 3e ambtenaar ter gemeente-secretarie te Zoelen, zulks met ingang van 1 Mei a.s. Scherpenisse ONTSMETTER VAN ZAAIGRANEN. Door het Bestuur van de Landbouwvereen. te Scherpe nisse is als ontsmetter van zaaigranen aangesteld de heer J. Linthout, zulks in de plaats van den heer J. Bolier, die hiervoor heeft bedankt. Tot opziener bij de Vis- scherijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen is benoemd de heer M. S. Hekke, thans schipper bij deze dienst te Zierlkzee. Zijn standplaats zal de gemeente Tholen rijn. TRIBUNAAL TERNEUZEN Vrijwillig voor de Duitschers gevaren. ZITTING VAN DONDERDAG 24 APRIL. De 29-j. chauffeur-monteur P. Lerros uit Axel, was lid van de N.S.B. en nam in Juni 1943 bij de landwacht dienst en volgde een militEiire oplei ding, waarna hg de eed op Hitier aflegde. Gekleed in uni form en bewapend, deed hij, in de rang van Oberschütze, dienst als auto-monteur te Hoogeven, alsmede bij de inzet van de Landstorm, in de stfrjd der Duitschers tegen de ge allieerden te Arnhem, en ver volgens als chauffeur-monteur te Apeldoorn en andere plaat sen in Nederland. Lerros verklaarde thans niet te hebben ingezien dat hg ver keerd handelde en. verder was niet veel uit hem te krijgen, Mr. Terwoert beweerde dat Lerros alles heeft gedaan als een noodsprong om aan uit zending naar Duitschland te ontkomen. Pleiter vroeg reke ning te willen houden met de minder toerekeningsvatbaar heid van Lerros. VAREN VOOR DE DUITSCHERS. De 25-j. machinist H. de Jonge, vroeger wonende te Hoek, voer als derde- of as sistent-machinist en was werk zaam geweest ten behoeve van de Duitsche Handelsmari- op een sleepboot en op een bewapend stoomschip. De Jonge verklaarde thans dat gedaan te hebben omdat hij geen plaats' kreeg bg de Rott. Lloyd, zooals hem eerst was beloofd na zijn examen aan de Zeevaartschool te Vlis singen en omdat hij geen geld meer had. Het blgkt dat hg geheel vrijwillig voor de Duit schers is gaan varen en dat hij thans bij de Ned. koop vaardij geen plaats meer kon krijgen. Ook de 38-j. schipper D. de Vries uit Terneuzen had hulp verleend aan de vijand, door in Duitschland als sehippi werkzaam te zijn geweest U behoeve van de Organisation Transportflotte Speer. Deze schipper verschuilde zich ach ter de gemeente, die hem naar Duitschland gestuurd zou heb ben, omdat er hier geen werk meer voor hem was. HIJ VERKREEG HET KRIEGS VERDIEN STE- KRUIS. Een wel zeer slecht Neder lander was de 36-jarige manu- facturier J. A. Schieman uit Axel, thans geïnterneerd, die lid van de N.S.B. werd om dienst te kunnen nemen bij het N.S.K.K., wat hem ook gelukte, zoodat hy spoedig gekleed ging in een Duitsche uniform en bewapend werd met een geweer. Hij vervoerde in Rusland munitie naar de fronten, deed wachtdiensten in Frankrgk op verschillende vliegvelden en chauffeurs diensten op een Tankstelle. In Duitschland werd hg bevor derd tot Rottenführer en on derscheiden met het Kriegs- verdienste-kruis met de zwaar den in brons. In tegenstelling met de meeste zijner kameraden, be kende Schieman ruiterlgk en betuigde zgn spijt dat niet Duitschland had gewonnen. Thans werkt hij vrgwillig in de mijnen. Uitspraak in deze zaken op 8 Mei a.s. UITSPRAKEN. M. Verbrugge, Hontenisse: Beschuldiging vervallen ver klaard. G. Zapf, Terneuzen, reeds 2 jaar geïnterneerd: blijft nog 2 jaar, dus tot 26 April 1949, ge ïnterneerd; verbeurdverklaring woonhuis met aanhoorigheden; ontzetting rechten. W. F. Dekker, Terneuzen: verbeurdverklaring van 1000; ontzetting rechten. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aarden burg 10.30 Ds. v. Royen; Axel 10 en 2.30 Dr. Pennings; Bier vliet 14.30 Ds. Doorn (H.D.); Breskens 10 en 18.30 Ds. v. Vliet; Cadzand 10 Ds. Enker; Groede 9 Ds. Derksen; Hoofd plaat 10 Ds. Pliester; Nieuw- vliet 10.45 Ds. Derksen; Oost burg Ds. Fournier; Retranche- ment 10 Ds. Barnouw; Schoon dijke 10.45 Ds. Schopenhauer; Sluis 9.30 Ds. Schrale; St. An na ter Muiden 11 Ds. Schrale; St. Kruis 9 Ds. v. Royen; Wa terlandkerkje 10 Ds. v. Yperen IJzendgke 10 Ds. Doorn (H.D.) Zuidzande 10 Ds. ter Beek. Geref. Kerk. Aardenburg 10 en 2 Ds. v. Meulen; Axel 10 en 2.30 Ds. Couvée; Hoek 10 en 3 Ds. Verveen; Oostburg 10 en 3 Ds. Oostenbrik; Terneu zen 10 en 3 Ds. Oosterhof; Zaamslag 9.30 en 2.30 Ds. Kok. Geref. Gem. Axel 10 en 2.30 Leesd.; Oostburg 10 en 2.30 Leesd. Oud-Geref. Gem. Oostburg 9.30 en 2 Ds. v. d. Gruiter. Evang. Luth. Gem, Groede 10 Ds. de Wit. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10 Ds. Nolthenius. Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos- semeer 10 Leesd. 2.30 Ds. S. G. J. Goverts; Poortvliet 10, 2.30 Ds. W. Vroegindeweij Scherpenisse 10 Leesd. 2.30 Ds. N. Kooreman; St. Anna- land 9.30 Ds. W. v. Griethuij- sen, 2 Leesd.; Stavenisse 10 Ds. S. G. J. Goverts, 6 Leesd.; St. Maartensdgk 9.30 Ds. J. de Bres, 2 Leesd.; Tholen 10 Ds. N. Kooreman, 3 Ds. J. de Bres; Nieuw-Vossemeer 2.30 Ds. W. v. Griethugsen: St. Phi- lipsland 10, 2.30 Ds. E. S. de Lint. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10, 2.30 Ds. C. A. Vreugden- hil; Poortvliet 10, 2.30 Ds. Lanning uit Fijnaart; Tholen 10, 3 Ds. Vogelaar uit den Haag. Geref. Gem. Poortvliet 10, 2.30 Leesd., 6 Ds. A. Visser; Scherpenisse 10, 2 Ds. Visser (v.m. H.A.), 6 Leesd.; St. An- naland 9.30, 2, 5.30 Leesd.; Stavenisse 10, 2.30, 6.30 Leesd.; Tholen 10, 2.30, 6.30 Leesd.; St. Philipsland 9.30, 2.30 en 6 Leesd. Oud-Geref. Gem. St. Maar tensdijk 10, 2.30, 6 Leesd.; St. Philipsland 9.30, 2.30 en 6 Leesd. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vos- semeer. Geen opgave ontvan gen; Thölen 10, 2.30, 6.30 Lees- dienst. Ned. Herv. Kerk. Burgh. 10 Ds. Enklaar, Doopsbediening; Haamstede 10 dhr. Bolgn. Geref. Kerk. Haamstede 10 en 3 Ds. v. Swigchem. Oud-Geref. Gem. Haamstede. 10 en 2.30 uur, leesdienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 18