Landbouw-proefbedrijven Onze export moet opgevoerd worden ROLINOL UIT DE PROVINCIE Laatste zitting van de Moskou-conferentie ZUID-BEVELAND De Gaulle over zijn nieuwe actie Fransche broodvoorziening in gevaar Minister Lieftinck acht de Deviezen-nota geen sensationeel stuk. Onze voorraden raken op. Tijdens een persconferentie heeft Minister Lieftinck een toelichting op zijn deviezen- nota gegeven, waarbij hij er de nadruk op legde, dat men deze vooral niet moet zien als een sensationeel stuk. Be leidsvragen zijn in deze nota niet aan de orde gesteld, doch de nota vormt de achtergrond, waartegen de regeering haar standpunt ten opzichte van deze beleidsvragen zal heb ben te bepalen. In dit opzicht kan binnenkort een mededee- ling worden verwacht. De nota geeft een beeld van de situatie, waarin wij tegen woordig verkeeren. Een we reldprobleem is dat der dol lar-tekorten; hiermede heb ben eigenlijk alle landen te kampen, ook Engeland. Neder land, dat naar verhouding het zwaarst door de oorlog werd getroffen, zal zich door deze moeilijkheden moeten heen worstelen en een uitweg moe ten vinden. Indien wij geen verdere credieten krijgen aldus prof. Lieftinck zullen wij moeten overgaan tot liquida tie van kapitaalbezit in het buitenland. Wij kunnen niet werken zonder zekerheden. Op het oogenblik leven wij van de hand in de tand. Het totaal aan liquideerbare Ame- rikaansche effecten raamde de minister op 571 millioen dollar. Voor de dekking van het tekort op het dollarpro- gramma voor dit jaar, zal het noodzakelijk zijn een deel hiervan vrijwillig of on vrijwillig te realiseeren. Als middel om de bestaan de deviezenmoeilijkheden te boven te komen ziet de Mi nister slechts één oplossing: opvoering van de Nederland- sche export. Dit is vooral daarom noodzakelijk, omdat Duitschland, voorheen een steunpilaar van onze econo mie, voor Nederland een dol- larland is geworden. In dit verband merkte de Minister op, dat het Ned. handelsver keer met Duitschland onbe vredigend blijft. Tenslotte merkte prof. Lief tinck op, dat de huidige si tuatie in ons land wordt ver zwaard door het opraken van onze voorraden. Aanvulling hiervan is dringend noodzake lijk. Een groote mate van stra tegie is noodig, om zich aan te passen aan een zich snel (Ingezonden mededeeling) .HOESTDRUIVEN" Een nieuwe vinding! (OCTROOI AANGEVRAAGD» De Rolinol hoestdruH is een transparant bolletje met vloei bare? inhoud. Eenigen tijd nadat men de hoestdruii in den mond heelt genomen breekt de dunne wand- waardoor de voor een deel uit vluchtige stollen be staande inhoud tot in de verste punten van de ademhalingsor ganen kan doordringen om er rijn geneeskrachtige werking te De verkoudheid wordt zoodoen de onmiddellijk bestreden, ter wijl mede door de afkoelende werking de hoestprikkel direct verdwijnt. veranderd tooneel. Men moet niet verwonderd zyn, wanneer plotseling geen deviezen meer beschikbaar zijn, zoo verklaarde de mi nister met nadruk. De minister besloot zijn uit eenzettingen met de mededee ling, dat onder zijn leiding een prioriteitscommissie zal wor den ingesteld, teneinde te on derzoeken, op welke wijze het invoerprogramma 1947 verder kan worden besnoeid. Congres P.v.d.A. begonnen. Rede van Vorrink. Onder leiding van den par tijvoorzitter. Koos Vorrink, opende de Partij van de Ai'- beid Donderdagochtend haar eerste congres, dat Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in het ge bouw Tivoli te Utrecht wordt gehouden. Alvorens de heer Vorrink zijn openingsrede uitsprak, noodigde hij de party genooten- ministers en oud-ministers uit op het podium plaats te ne men. Van de leden van de ministerraad waren aanwezig de heeren mr. P. Lieftinck, W. Drees, ir. S. L. Mansholt, ir. H. Vos, L. Neher, mr. J. A. Jonkman. Vorrink begon zijn rede met de stichting van de P.v.d.A. in 1946 te Amsterdam te her denken. De stichting van de nieuwe partij was een experiment, maar het experiment kan als ?slaagd worden beschouwd. De heer Vorrink achtte het gevaar denkbeeldig, dat de werkverbanden een partij in de partij zullen gaan vormen, De verkiezingen hebben te leurgesteld door de drang der kiezers naar de oude politieke partijen. Toch zullen 150.000 katholieken en een nog groo- ter aantal geloovige protestan ten hun stem op de P.v.d.A. hebben uitgebracht. Velen heben echter gestemd op de communisten. Het partijbestuur beschouwt het als een wijs besluit van het N.V.V. dat de fusie met de E.V.C, heeft afgewezen. Een halfslachtige politiek is koren op de molen van het commu nisme. Over het beleid van mi nister Jonkman sprekend zei- de Vorrink: Dit beleid had tot grondslag: niet schieten, maar praten. Aan ons beleid is uit vele internationale kringen hulde gebracht. De tegenstanders van Linggadja- ti geven slechts een demon stratie van hun impotentie. Vorrink bracht zijn oprechten dank en hulde aan Soetan Sjahrir. In de namiddagzitting wer den de huishoudelijke regle menten naar de partijraad verwezen en werd het aantal partijbestuurders, op 21 vast gesteld. De behandeling van de jaarverslagen werd inge leid door een korte uiteen zetting van min. J. H. Loge man. over het vraagstuk i,.Indonesië en Linggadjati". Wijziging in „de' rest van Europa". Naar A. N. P.-Sport ver neemt zullen de beide Oosten- rijksche spelers, die in aan merking kwamen voor het elf tal van de rest van Europa, de halfspeler Joksch en de buitenspeler Melchier, niet naar Nederland komen om in de oefenwedstrijd tegen het bondselftal op 6 Mei te Rot terdam opgesteld te worden. De keuzecommissie van de F.I.F.A. heeft de beide open gevallen plaatsen aangevuld met Lemberecnt, de rechts buiten van België en verder met Gijger, de internationale achterspeler van Zwitserland, terwijl verder moeite wordt gedaan om nog een kanthalf te verkrijgen, nl. Prouff (Frankrijk). Het wrak van de „Lusitania". Het wrak van de „Lusitania", die 30 jaar geleden tot zinken werd gebracht, is thans ont dekt door middel van een in Engeland uitge vonden nieuw apparaat: een echolood, dat vis- schers in staat stelt ha ringscholen te ontdekken en wrakken en andere obstakels te vermijden. Dit schip van de Cu- nard Line ligt ongeveer 100 m. onder het zee oppervlak ter hoogte van de Zuidkust van Ierland. Het „wonderoog" toont aan, dat de „Lusitania" niet gekapseisd is en zelfs vrij recht ligt. Aan de eene kant van het wrak is de zeebodem weggespoeld, klaarblijke lijk als gevolg van de geweldige druk. Traan voor Nederland. Gisteravond om kwart voor zeven is het ruim 10.000 brt. groote Noorsche tankschip ..Aristophanes" de Nieuwe Waterweg binnengeloopen. Het schip is geladen met walvischtraan, waarvan een belangrijk kwantum men spreekt van 20002500 ton door de Nederlandsche re geering is aangekocht ter ver betering van de vetpositie. Stadhuistoren van Hulst wordt gerestaureerd. De gemeenteraad van Hulst is in spoedeischende vergade ring bijeen geweest. Besloten werd de stadhuis toren, die op invallen staat, niet in zijn geheel, doch ge deeltelijk te vernieuwen. De spits blijft er echter voorloo- pig nog af. 4 NEEM KALI AF! De Provinciaal Voedselcom- missaris voor Zeeland advi seert den landbouwers om al le kali, welke voor het jaar 1947 wordt toegewezen, af te nemen. De kalipositie is van die aard dat op verbetering niet gerekend moet worden, ter wijl de prijs zeker niet zal da len. Volledigheidshalve zij mee gedeeld dat kalibon no. 5 zeer binnenkort geldig verklaard zal worden. Het kalizout is'goed te be waren door inkuiling. DE RONDE VAN KLOETINGE. De organisatoren van de ronde van Kloetinge deelen mede, dat de in omloop zijnde geruchten, dat de Zeeuwsche oud-renner Aart Kloosterman op onreglementaire wijze in hun cours zou starten, van alle grond ontbloot zijn. Kloosterman zal Zaterdag niet te Kloetinge starten. Marshall teleurgesteld. In November nieuwe bijeenkomst. Naar radio Moskou meldt, is de conferentie van ministers van buitcnlandsche zaken, die 45 dagen geduurd heeft, te 19.35 uur Moskousche tijd ge ëindigd. De volgende conferentie van ministers van buitenlandsche zaken zal in November te Lon den worden gehouden. Indien zij voor die tijd nog in New York zouden zijn voor de algemeene vergadering der V. N. die voor September is vastgesteld zal nog een kleine conferentie door de vier ministers worden belegd. Op de laatste zitting werd een Russisch voorstel inzake de benoeming van een commis sie, bestaande uit afgevaardig den van de groote vier, ter overweging van de niet-over- eengekomen punten van het Oostenrijksche vredesverdrag, aangenomen. De commissie zal in Weenen bijeenkomen. Molotof wees Marshall's voorstel om de kwestie Oostenrijk naar de algemee- vergadering der V.N. te verwijzen van de hand als „absoluut ongegrond". Deze kwestie viel niet onder de competentie van de V.N. Bij de bespreking van de kwestie van de vermindering der bezettingstroepen in Duitschland stelde Molotof voor, dat de Sow jet-Unie 200.000 man troepen zou mo gen houden, de V.S. en En geland samen eenzelfde aan tal. Bevin stelde 145.000 man voor de Britsche zóne voor, welke de dichtst bevolkte zóne is. Molotof verwierp dit en drukte zijn verwondering er over uit, dat de andere geallieerden zooveel troepen in Duitschland wilden houden, daar het plan toch een ver mindering beoogde. MARSHALL TELEURGESTELD. Voordat Marshall zich na afloop der bijeenkomst naar het door Stalin te geven diner begaf, uitte hij zijn teleur stelling over de gang van zaken. Hij beschouwde de con ferentie als een „eerste ron de". Marshall deelde mede, dat hij zoo spoedig mogelijk na zijn aankomst te Wash ington een openbare verklaring wilde afleggen, misschien Zon dagavond via de radio maar in elk geval Maandag avond. „Wij zijn natuurlijk diep te leurgesteld, dat wij er niet in geslaagd zijn het viermogend- hedenverdrag en het verdrag voor Oostenrijk tot stand te brengen". 3randstoffenbesparing in Engeland. De Britsche minister van brandstofvoorziening, Shin- well, heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan van de plannen van de regeering voor brandstofbesparing. Het ligt in de bedoeling met ingang van 5 Mei iedere vorm van ruimteverwarming te verbieden in commercieele en industrieele gebouwen. Ook het gebruik van gas en elec- triciteit voor dit doel zal tot eind September verboden zijn in woonruimten, behoudens uitzonderingen op medische gronden. Verzocht zal worden het huisgebruik van gas en elec- triciteit met 25 van de hoeveelheid, welke in dezelfde periode van het vorig jaarr werd gebruikt, te verminde ren. Eervol ontslag pastoor Zeegers. Pastoor Zeegers te Hans- weert heeft aan den Bisschop eervol ontslag gevraagd, daar hij tengevolge van' een onge val nog geruimen tijd het bed zal moeten houden. Het ontslag werd door den Bisschop verleend. De Emmabloemcollecte heeft te Waarde ruim 62 op gebracht. Haven wordt gebaggerd. In Hansweert is een bag germolen aangekomen, die begonnen is met het uitbag geren van de haven. Over eenige dagen, wanneer dit werk geëindigd zal zyn, zal dus een einde gekomen zijn aan het ongerief voor de scheepvaart. Het kwam tot nu toe vrij vaak voor, dat sche pen een uur en meer voor laag water in de havenmon ding moesten blijven wach ten. Goes FILMAVOND. Woensdagavond opende de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, in de „Prins van Oranje" de filmavond uitgaande van de Z.V.U. en „Volksherstel". Mr. ten Kate uitte de wensch, dat beide or ganisaties zich in steeds groo- tere bloei zullen mogen ver heugen. De directeur van Volksher stel in Zeeland, de heer J. S. Visscher, hield een korte in leiding, speciaal ter opwek king tot steun aan Volksher stel. Hierna volgden de talrijke aanwezigen de vertooning van de sociale film „Het begin op drift" en de- cultureele film „Men of Aran". INBREKERS OP HET PAD. Twee firma's aan de Oost- havendijk te Goes hebben deze week een nachtelijk bezoek ge had van ongewenschte gasten. Bij een handelaar in benzine werd niets vermist, doch bij een betonfirma werd, na een vergeefsche poging om de brandkast te forceeren, acht pond goede koffie meegenomen. De politie stelt een onder zoek in. AUTOBOTSING. Op de hoek van de Zuster straat en de Wijngaardstraat te Goes had Donderdag een aanrijding plaats tusschen een circus-auto en een particuliere wagen. Beide auto's werden beschadigd, maar persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Heinkenszand Straatbelasting komt toch te vervallen. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Heinkenszand in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap 'van burgemeester B. Funk. De V. V.V. kreeg een donatie van 25 per jaar. Besloten werd aan de commissie van voorbe reiding tot de oprichting van een Streekziekenhuis een bij drage van 2 cent per inwoner toe te zeggen. Op het verzoek van „Eigen erf" om een subsi die van 25 zal pas worden ingegaan nadat nadere inlich tingen zullen zijn verkregen hoe het verlies is ontstaan. Door den heer Geus werd opgemerkt, dat de keurings- Wij willen geen dictatuur. Tijdens een persconferentie verklaarde generaal de Gaulle, dat het niet in zijn bedoeling ligt een eenheidspartijenstelsel in Frankrijk ingang te doen vinden, doch slechts het Fran- sche volk „een vrye en alge meene stem te doen hebben'in de Fransche regeering". Gevraagd naar zijn plannen in de toekomst voor zijn bewe ging zeide de Generaal, dat hij zonder overhaasting wilde handelen. „Eerst vragen wij wie ons wil helpen". Ten aanzien van de verhou ding tot de andere partijen zei- (Ingezonden mededeeling) bestrijdt hardnekkige kou van t*oe kanten tegelijk Ve*krüsbaor l>U Apoih. «ft OroeUtê AlIeenvwKoop voor Ne»crtiui«: W.V. Itowittre* HaadeUmU- Atuklording Rantsoenbeperking op komst. De Fransche premier, Raraa- dier, heeft op de wekelyksche persconferentie verklaard, dat de vorst en het in gebreke blijven van de internationale tarwe-pool, er dc oorzaak van waren, dat er nu „een ernstig tekort aan brood" was. In Mei zou de situatie in de brood voorziening „zeer moeilijk" zijn. De voorraden waren zoo onvoldoende, dat een normale distributie gedurende de maand Juni „onmogelijk" zou z\jn. Over de oogst van het volgend jaar zeide Ramadier, dat Frankrijk een kwart van de benoodigde tarwevoorraden voor 1948 tekort zou komen. Frankrijk had slechts een vyfde van de beloofde toewij zing uit de tarwe-pool voor de periode van Januari tot Juni 1947 ontvangen, n.I. 113.400 ton i.p.v. 553.000 ton. In verband met deze „ern stige toestand" heeft een spe ciale bijeenkomst van het ka binet plaats gehad voor het nemen van belangrijke maat regelen ter leniging van de nood. De Fransche pers voor spelde, dat eenige dezer maat regelen een beperking van het dagelijksch rantsoen, het slui ten voor drie dagen per week van bakkerijen, een strengere controle op de verkoop van brood in restaurants en een re organisatie in de distributie van meel zouden behelzen. In een noodzitting van het Fransche kabinet is Donder dagavond Inmiddels besloten het gemiddelde broodrantsoen van 300 op 250 gram per dag te brengen. Naar Nieuw-Guinea. Naar het „Parool" meldt worden thans alle toebereidse len getroffen om in Mei het eerste contingent politieke delinquenten op transport te stellen naar Nieuw-Guinea. Steenkolenproductie thans bevredigend. In Februari 33 duizend ton per dag. In de memorie van antwoord op de begrooting van het mijn bedrijf blijkt, dat de productie aanzienlijk is gestegen en thans bevredigend is. Niettegenstaande de presta tie per mandienst sedert Juli 1946 slechts in geringe mate kon worden verhoogd, werd toch, voornamelijk door het te werk stellen van nieuwe werk krachten, een aanmerkelijke verbetering van de kolenpro- ductie bereikt. De productie bedroeg in: 1945 5.096.567 ton, d.i. 17.203 ton per werkdag; 1946 8.313.827 ton, d.i. 27.621 ton per werkdag. Januari 1947 was de pro ductie per werkdag 32.040 ton. Februari 1947 33.756 ton. Om een jaarproductie van 12 millioen ton dat is 40.000 ton per werkdag te kunnen bereiken, zal echter, behalve een prestatieverhooging, nog een verdere uitbreiding van de ondergrondsche personeelsbe zetting noodzakelijk zijn. De buigings-n in de Kamers. De Tweede Kamer heeft be sloten de naamvals-n ln alle uitgaande stukken te laten vervallen. De Eerste Kamer zal ech ter de traditie handhaven en de n in alle stukken voorloopig blijven gebruiken. de de Gaulle, dat zijn beweging de experimenten die in voor gaande jaren met een enkele partij te zien waren gegeven, wilde herhalen. „Een enkele partij", zei hij, „is belachelijk. Wij willen geen dictatuur maar een democratie van het Fran sche volk, dat stemt met een vrij en algemeen stemrecht" De Gaulle verklaarde voorts dat hij niet verbaasd was door de „doctrinaire rede" van Tru man voor het congres. Hij zeide dat hijzelf te Strassbourg in de zelfde geest gesproken had. FRANSCHE PARTIJEN CONTRA R.P.F. De Fransche socialistische partij heeft de communisten, de M.R.P. en de radicale par tijen uitgenoodigd om geza menlijk te spreken over de wij ze, waarop de partij van de Gaulle, de R.P.F., het best kan worden bestreden. dienst voor vee en vleesch de gemeente nu 1200 per jaar kost. De burgemeester wees er op, dat aansluiting bij het district Ovezande geen bespa ring zal opleveren omdat daar dan een tweede keurmeester zou moeten worden aangesteld. Goedgekeurd werd de reke ning van het Burg. Armbe stuur, die sloot op een totaal bedrag van 3406.75. Besloten werd de leges voor ventvergunningen te brengen op 30 cent per dag, 2 per maand en 10 per jaar. Op voorstel van Ged. Staten werd besloten de begrooting voor 1947 te wijzigen en de straatbelasting, welke onlangs werd goedgekeurd, te laten vervallen. STRAATVERLICHTING In verband met het voorne men van de P.Z.E.M. om aan de Vijfwegen een transforma torhuis te bouwen en een ka bel aan te leggen door Clara's- pad en de Westerstraat besloot de raad hier een aantal straat lantaarns te plaatsen. SCHOOL- EN WONINGBOUW Ged. Staten hebben doen we ten, dat de verbouwing van de openbare school niet meer dan 27 000 mag kosten. Het werk zal door plaatselijke aannemers worden uitgevoerd. Besloten werd voor de wo ningbouw een particuliere geldleening van 161.000 aan te gaan. Deze woningen zullen publiek worden aanbesteed. Het sluitingsuur voor café's werd bepaald op 11 uur. Op voorstel van den heer de Leeuw werd besloten 's Zon dags de café's om 10 uur te sluiten. Tegen stemden de hee ren Capon, de Geus en Simon- se. VOETBALVELD Een verzoek van de voetbal ver. „Luctor" om een voetbal- terrein ter beschikking te stel len, werd, nadat de burgemees ter had medegedeeld wel een geschikt terrein dat zou kun nen worden gekocht, op het oog te hebben, in geheime zit ting behandeld. Bij de rondvr. kwamen ten slotte nog het gevaarlijke deel van de waterg. in het Kerke- paadje, de verwaarl. toestand van de beide begraafplaatsen en de uitweg van de huizen naar de Grintweg in het Oud- land ter sprake. De burge meester zegde toe deze punten te zullen onderzoeken. Borssele UITSLAG AANBESTEDING. Het bestuur van de cala- miteuze polder Borssele heeft Woensdagmiddag aanbesteed het uitvoeren van zinkwerken en steenstortingen. De laagste inschrijvers wa ren: C. A. Langeveld en Co., Alphen a. d. Rijn, 189.600; J. de Ruiter en Co., Hardinx- veld, 188.689 en J. Boskur te Wieringen, 188.800. MINISTER VAN MARINE BEZOCHT VLISSINGEN. Officieus bezoek ter informalie. Donderdag heeft de mi nister van marine, de heer J. J. A. Sehagen van Leeuwen, een ofticieus be zoek aan Vlissingen ge bracht ten einde zich per soonlijk op dehoogte te stellen van de toestanden in deze oude Marinestad. De minister was vergezeld van den kapitein ter zee P. Rouwenhorst, hoofd van het militair onderwijs, den kapi tein-luitenant ter zee van Houweningen, chef van de huisvesting der marine, den officier G. van de M.S.D. Ie klasse P. L. Koppen, adjudant van den minister en den lui tenant ter zee le klasse Schatte Oliviet. Het gezel-; schap werd in Vlissingen ont vangen door den directeur van het Loodswezen, 6e district, overste J. Callenfels, die zijn gasten rondleidde langs de ge bouwen van het loodswezen, de havens en sluizen, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan de stad, de boulevards en de Nolledijk. De minister liet zich voor-i lichten t-a.v. de toestand van Vlissingen, de vorderingen van (le wederopbouw en de plan nen en mogelijkheden voor de naaste toekomst, waarby ook de huisvestingsmogelijkheden een belangrijk punt vormen. Aangezien de sluis tenge volge van de hooge water stand niet geopend kon wor den, moest worden afgezien van het voornemen ook een rondvaart door het haven complex te maken. Om de zelfde reden ligt trouwens de „Rossum", die met balken voor „De Schelde" naar Vlis singen is gekomen, reeds twee dagen op de reede, hetgeen natuurlijk een belangrijke schadepost beteekent. Men gebruikte de maaltijd in hotel „Noordzeeboulevard", waar zich later ook de bur gemeester, mr. B. Kolff, bij het gezelschap voegde. Ten slotte had de minister op het stadhuis nog een bespreking met den burgemeester, waar bij hij zich door dezen even eens deed voorlichten omtrent de huidige toestand in Vlis singen. Nisse VERGADERING „GROENE KRUIS". De afdeeling Nisse van de vereeniging „Het Groene Kruis" heeft Woensdag een algemeene vergadering gehou den. De kas van het T.B.C.- fonds bleek een batig slot van 144.07 op te leveren en de kas van de Groene Kruis-af- deeling sloot met een batig saldo van 751.38. Getracht zal worden wat materiaal aan te koopen. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur, jaar lijks 100 subsidie te verke nen voor de auto van de di acones, aangenomen. Het be stuur zeide toe aandacht te zullen schenken aan het In richten van een E.H.B.O.-post. Marktberichten VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND. Spinazie 2332: Witlof 3145, id. stek 1.50—8.50; Snijsla 1719; Rabarber 35 —36; Prei 2021, alles per 100 kg. Kropsla 1217 per 100 stuks. Radijs 5—8 per 100 bos. Britsche koninklijke familie uit Zuid-Afrika vertrokken. OVERLADEN MET GESCHENKEN. De Britsche koninklijke fa milie heeft zich Donderdag aan boord van het slagschip „Vanguard" begeven en Zuid- Afrika verlaten. Sinds begin Februari zijn koning George, koningin Elizabeth en de prin sessen Elizabeth en Margaret uit Groot-Brittannië weg ge weest. Voor het vertrek werd te Kaapstad een staatsdiner gehouden. Koning George verklaarde, dat de koninklijke familie in Zuid-Afrika onder geschen ken „bedolven" was. Tot de geschenken der laatste dagen behooren diamanten, een gou den theeservies en een album met 50 foto's van de konink lijke familie, die tijdens het tournee gemaakt zijn. Naar men verwacht zal de „Vang uard" op 11 Mei te Ports mouth aankomen. Critiek op de prijzenpolitiek. In de maandelijksche verga dering 'van het bestuur van de stichting voor de landbouw in Zeeland, die vorige week werd gehouden, werd uitvoerig over de prijzen van akkerbouwpro ducten en eieren gesproken. De stichting voor de landbouw kan zich niet vereenigen met de ten aanzien van de land bouw gevolgde prijzenpolitiek. Het bestuur van de stichting meende in toenemende mate 'n landbouwpolitiek te constatee- ren die zeer veel overeenstem ming vertoont met die uit de dertiger jaren. Terwijl over de geheele linie een prijsstijging valt waar te nemen voor de benoodigdheden die de boer be hoeft, worden de eindprijzen der producten in het boeren bedrijf verlaagd, voor enkele zelfs beneden de kostprijs. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Brielle: Baks te Yerseke. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed Donderdag de volgende uit spraken J. Fokker, voormalig onder luitenant der -Kon. Marechaus see, 42 jaar, te Kloetinge: 1 jaar interneering tot 24 April 1948 en ontzetting rechten, w.o. het bekleeden van eenig ambt bij de Ncd. politie. A. M. Quandt, 56 jaar, te Vlissingen, interneering gelijk aan de voor-interneering, en ontzetting uit de rechten. Het Tribunaal te Middelburg had haar interneering tot 1 No vember 1949 opgelegd. C. J. Hamelink, 27 jaar, landarbeider te Hansweert, 2 jaar interneering tot 24 April 1949 en onzetting rechten. A. C. Beneder, ex-burge meester van 's-Heer Arends- kerke, vóór-interneering en ontzetting rechten. De uitingen van Prof. Brou wers, directeur-generaal voor de prijzen, ten aanzien van de landbouw getuigen van zooveel ondeskundigheid en van ten dentieuze strekking, dat het bestuur van de stichting over deze mededeeling haar veront waardiging uitspreekt. STICHTING PROEF- BOERDERIJEN. Dank zij het beschikbaar stellen van een belangrijk be drag, uit de door de „Stichting Hulpactie Seheldemonden" bij eengebrachte fondsen, door de Stichting „Herstel Zeeland 1945" aan de stichting voor de landbouw in Zeeland zal, gelet op do voorwaarden waarop de ze gelden werden verstrekt, worden overgegaan tot het op richten van een proefboerdery op zavelgrond in het Noorden van do provincie. Op Walche ren zal een voorbceldproefbe- dryf worden opgericht, terwijl daarnaast in Zeeuwsch-Vlaan- deren de beproeving van nieu we landbouwwerktuigen ter hand zal worden genomen. De voorbereidingen om de spoedige tot standkoming van deze proefbedrijven te bevor deren zijn ter hand genomen. VEESMOKKEL. Het Bestuur der Stichting kan dc getroffen maatregelen ter bestrijding van de veesmok kel, n.I. uitbreiding van de grensstrook, slechts onder pro test aanvaarden. De landbouw wenscht haar volle medewer king te verleenen om de vee smokkel tegen te gaan, doch zij is tevens van oordeel dat dit in de allereerste plaats ge zocht móet worden in het op leggen van zware straffen en juiste controle en niet in het opleggen van bepalingén die voor de landbouwers in de grensstrook zeer veel ongerief medebrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6