numm KARSOTE RUB UIT DE PROVINCIE Er komt werk- en or^derkleeding Curagao en Suriname nog dit jaar autonoom? Moniagewoningen vaniurf ZUID-BEVELAND Walcheren Mr. dr. Da Costa Gomez, officieel vertegenwoordiger in Curasao, is optimistisch. Deel van het Koninkrijk. (Van onzen specialen verslaggever). Mr. dr. Moizes Trumencio da Costa Gomez, die hier het vorig jaar vertoefde als hoofd van de Curagaosche autono- mie-commissie, is dezer dagen voor de tweede keer in Den Haag aangekomen, thans ech ter als officieel vertegenwoor diger van het gebiedsdeel Cu rasao bij den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, benoemd door den gouverneur op voordracht van de Staten, zulks met het oog op de spoe dig te verwachten indiening en behandeling van het wets ontwerp tot herziening van de staatsrechtelijke verhou dingen tusschen de West-In dische gebiedsdeelen en het Rijk in Europa. In tegenstelling tot het Ca- raïbische olie-eiland is Suri name niet voornemens een vertegenwoordiger naar Ne derland te zenden. Dr. da Costa is tusschen de 30 en 40 jaar, bewegelijk, feestdriftig voor zftn zaak. ijn levendige oogen en inne mende gebaren nemen deel aan het gesprek als hn tegen over ons zit in het diploma- tenhotel „Vieux Doelen" en vertelt van hetgeen er leeft op zijn geliefde eiland en van zijn visie op de hervorming van het Koninkrijk. Curacao is ongeduldig, zegt hij, niemand begrijpt, waarom het zoo lang moet duren. Het gebiedsdeel is rjjp voor zelfbestuur en wil niet blijven wachten. Hebt u persoonlijk ook de indruk, dat er niet met spoed aan gewerkt wordt? Ik weet, dat er op het departement flink aangepakt is. Naar mijn verwachting zal het onderhavige wetsont werp binnen twee k drie maanden aan de Staten Gene raal worden aangeboden. Het moet echter heel wat instan ties passeeren. Verwacht u hevige op positie in de Staten-Generaal Ik ben pas hier en heb natuurlijk nog geen enkele po litieke partij kunnen polsen, NIEUWE BONNEN Geldig van 27 April tot en met 10 Mei. BONKAARTEN KA, KB EN KC 705, SERIE B. Brood: B 01 brood 800 gram. B 02 brood 400 gram. B 03 reserve 1600 gram. B 06 reserve 800 gram. Boter: B 01 boter 125 gram boter. B 02 boter 125 gram mar garine of 100 gram vet. B 03 boter 250 gram mar garine of 200 gram vet. Melk: B 01 melk 4 liter. B 03 melk en B 05 melk 7 liter elk. Vleesch: B 01 vleesch 100 gr. B 02 vleesch 300 gram. Kaas: B 01 alg.: 200 gram. Eieren: B 02 alg.: 1 ei. Bloem, enz.: B 03 alg. 100 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel, niet uit rijst bereid. Koffie: B 04 alg: 125 gram. Thee: B 05 alg. 50 gram. Waschpoeder, enz.: B 06 alg. 250 gram waschpoeder èn 250 gram soda. BONKAARTEN KD EN KE 705, SERIE B. Brood: B 11 brood 800 gram. B 13 reserve 800 gram. Boter: B 11 boter 250 gram boter. B 12 boter 125 gram mar garine of 100 gram vet. Melk: B 13 melk en B 15 melk 12 liter elk. Vleesch: B 11 vleesch en B 12 vleesch 100 gram elk. Kaas: B 11 alg. 100 gram. Eieren: B 12 alg. 1 ei. Waschpoeder enz.: B 13 alg. 250 gram waschpoeder èn 250 gram soda. Bloem, enz.: B 14 reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit rijst bereid. B 16 reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit ryst bereid. BONKAARTEN MA TOT EN MET MG 705, SERIE B. Brood: B 21 brood 800 gram. Boter: B 21 boter 250 gram boter. B 22 boter 250 gram mar garine of 200 gram vet. Melk: B 21 melk 5 liter. Vleesch: B 21 vleesch 300 gr. B 22 vleesch 100 gram. Kaas: B 21 kaas 200 gram. Eieren: B 21 eieren 5 eieren. Op 1 Mei a.s. zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen, cacao en tabak. De niet-aangcwezen bonnen van de serie A kunnen wor den vernietigd. bestrijdt hardnekkige kon tan tyee ksnten tegelijk AUMn*«r*tjop voor Keiieriwsdi H.T- Rowntrta UMHlBlMii.v (Ingezonden mededeeling) maar ik durf toch wel de verwachting uitspreken, dat de oppositie tegen dit wets ontwerp heel wat geringer zal zijn dan tegen de over eenkomst van Linggadjati. De hervormingen in de West blij ven immers binnen het kader van de bestaande Grondwet. RIJKSCONFERENTIE. En zullen zij dan defini tief zijn? Neen, onze uiteindelijke hoop blijft gevestigd op de Rijksconferentie om de ronde tafel, die de constructie van het geheele Rijk, de grondwet incluis, moet herzien. Daarop wenschen wij echter niet te wachten. Is er in de West een streven naar een los-van-Ne- derland IntegendeelCuragao is en wil niets anders zjjn dan een deel van het Koninkrijk, maar het wil dan ook als zoo danig gekend en erkend wor den. Als het Koninkrijk een overeenkomst aangaat met bijvoorbeeld de Indonesische Republiek, wil Curasao daar over meepraten. En als Curagao ambtenaren noodig heeft wil het die zelf uitzoeken en benoemen. Zoo is er meer. Dat zijn toch ge rechtvaardigde wenschen. U moet niet vergeten, Curagao is een economisch sterk en gezond land, een belangrijk deel van het Koninkrijk, dat zich in de oorlog onderschei den heeft en nu baas in eigen huis wil zijn. Beteekent dat een af- stooten van Nederlanders? - Geenszins! Wij zijn ons wel bewust, dat de eigen be volking van 125.000 zielen niet alle krachten kan opbrengen, die het noodig heeft. Wij zul len onze bestuursambtenaren voor een'' goed deel hier van daan moeten halen. Neen, wy gaan niet de deuren sluiten, voor actieve menschen zal er altijd plaats zijn op Curagao. Alleen stellen wij geen prijs op menschen, die er zich niet thuis voelen, die zich niet kunnen aanpassen. En slappe lingen willen wij ook niet. wij streven ernaar mede te wer ken aan de totstandkoming van een Koninkrijk in nieuwe stijl, waarin overal plaats is voor allen, die willen werken. LINGGADJATI. Hoe ziet u Linggadjati. In Linggadjati leeft de geest, waarin het nieuwe Ne derland m.i. moet worden op getrokken. Minister Jonkman is een Groot-Nederlander bij uitstek. Ik heb veel vertrou wen in hem. Wij moeten veel meer Groot-Nederlandsch gaan denken. Hoeveel kansen heeft dit rijk niet verspeeld sinds het uiteenvallen van de Ze ventien Provinciën! Denkt aan Noord-Amerika, aan Bra zilië. aan Zuid-Afrika, aan Ceylon. In deze eeuw van atoomenergie kan men toch niet in een enge ruimte blij ven voortleven. Dan dwalen dr. Da Costa's oogen af. Anderen wachten al weer op hem. Hij zit vol plannen. Plannen, die niet al leen Curagao raken, maar het geheele Rijk. Deze geestdrif tige, maar niettemin nuchtere rechtsgeleerde, kan nog van groote beteekenis worden in de komende jaren. Een kleine man, die te groot is voor z(jn eiland. Nu reeds! Canadeezen wisten te verdienen. De handelsgeest der Canadeesche soldaten die in Nederland voch ten, kost de Canadee- iche regeering zestien millioen dollar. De sol daten ontvingen in Ne- ierland guldens, die door de Canadeesche regee ring met Canadeesche dollars waren betaald. Toen zij naar huis te rugkeerden wisselden zij hun guldens voor dollars m. Het bleek, dat veer tig millioen gulden meer werden ingeleverd dan Dorspronkelijk waren ge kocht. De Ned. regeering wilde wel het oorspron kelijke bedrag inwisse len, maar niet de veer tig millioen gulden ïxtra, die door de sol- laten waren verdiend. De gevolmachtigde van den Ned. minister van financiën, die te Ottawa besprekingen voerde Dver de inwisseling der guldens, gaf als zijn :neening te kennen, dat ie veertig millioen gul len verkregen waren loor verkoop van siga retten en andere zwarte aandel van niet ernstige aard. Voorloopig geen verdrag voor Oostenrijk. De vier ministers te Mos kou hebben Woensdag op nieuw over de Duitsche kwes tie gesproken, nadat men het niet eens was kunnen worden over Oostenryk. Het eenige besluit dat werd genomen, was, dat vóór 1 Dec. van het volgend jaar alle krijgsgevangenen in Duitschland teruggekeerd moe ten zijn. Tot nu toe hadden de Russen steeds geweigerd een bepaalde datum vast te stellen. Marshall kon niet nalaten toch nog op de Oostenryksche kwestie terug te komen. Hij verklaarde de kwestie aan de in September te houden alge- meene vergadering van de Ver. Naties te zullen voorleg gen, indien men voor die tyd geen overeenstemming zou be reiken. Men verwacht vandaag het einde van de conferentie. De ministers zullen voor het einde bepalen waar en wan neer de volgende conferentie zal plaats vinden. Gerechtelijke vervolging tegen Wallace voorgesteld. In het huis van afgevaar digden van de Amerikaansehe staat Missouri is een resolutie ingediend om den vroegeren vice-president, Henry Wallace, die thans een rondreis door Europa maakt, wegens „ver raderlijke activiteit" door de Amerikaansehe regeering ge rechtelijk te laten vervolgen. Cyprus zal Britsch blijven. Cyprus moet Britsch bljjven, aldus verklaarde de Engelschc minister van koloniën, Jones, Woensdag in het Lagerhuis. Hij heeft dit ook duidelyk eemaakt aan een delegatie van de bevolking van Cyprus, die Cyprus bij Griekenland wil voegen. Op een vraag of hij er reke ning mee hield, dat de delega tie de steun heeft van alle par tijen op Cyprus, bleef Jones het antwoord schuldig. Te Menado is de Japan- sche oorlogsmisdadiger Kobay- ashi Tokyi geëxecuteerd. De reis van dr. Beei Het te Batavia verschijnen de blad „Merdeka" schrijft o.m.: Wij moeten de komst van Ïremier Beel en minister onlunan als een goed stre ven aanmerken. De kennis van de hier te lande heer- schende toestanden zal de po sitie der Nederlanders, die functies bekleeden in de hoog ste staatsleiding en thans po gingen aanwenden om een goede oplossing te vinden in het politieke geschil met In donesië, versterken, zoodat zij geen intimidatie-politiek e.d. behoren te voeren, daar zoo'n politilk geen hechte relatie, maar* het tegendeel ervan zou brengen. Lagerhuis-debat over Palestina. Sinds Aug. 1946 zijn in Pa lestina 113 personen gedood, verklaarde min. Hall Woens dag in het Lagerhuis. 28 Joden werden ter dood veroordeeld, 4 van hen werden terechtge steld en 2 pleegden zelfmoord. Zy hadden kans gezien spring stof in handen te krijgen, dat in sinaasappelen verborgen was. Tijdens het debat, dat op Hall's verklaringen volgde zet te viscount Samuel het liberale standpunt uiteen. De Joden en Arabieren kunnen volgens Sa muel in vrede met elkaar le ven. Zij hebben dat 8 jaar ge daan zonder dat ook maar een incident zich heeft voorge daan. E.en verdeeling van Pa lestina in twee staten achtte hij niet te verwezelijken. Wel koesterde hij de hoop, dat in Palestina twee gemeenschap pen zouden ontstaan die lang zaam in één gemeenschap zou den kunnen overgaan. Heidebrand bij Soesierberg. Een heidebrand heeft een deel van de Leusderheide, tus schen Soesterberg en Auster- litz. verwoest. Er ging voor eenige honder den ha. hei verloren. Handel in glasbonnen. Door de Haagsche recherche is gearresteerd zekere B., amb tenaar op het Rijksbureau voor keramische 'producten, die glasbonnen welke na circulatie vernietigd moesten worden, verkocht in de zwarte handel. In totaal werd voor vele dui zenden vierkante meters glas aan bonnen verhandeld. De werkgelegenheid. Op 12 April 1947 stonden ingeschreven 1131 (32) perso nen, waarvan er 768 in de D. U.W. waren tewerk gesteld. Over de week eindigende 12 April 1947 werden 352 (22) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 2072 (318). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: zetter, drukkers, stoffeerders, kistenmakers, leerjongens voor confectiefa briek, kleermakers, badknecht, slijper, naaimachinemonteur, hulp Iasscher, loodgieters, smeden, dragline-machinisten, zandvormers, vormers-gieters, draaiers, bankwerkers, koper slagers, ketelmakers, con structiewerkers, ijzerwerkers, roestbikkers, plaatwerkers, voorslagers, lasschers-branders, leerling-monteur, electriciëib leerjongen in autogarage, draglinesmeerders, leerjongens in metaalindustrie, banketbak ker, winkelpersoneel, loopjon gens, magazijnbediende, repor ter, kellner, huisknechten, kantoorbediende. Machine-stiksters en -naai sters, kapster, modiste, ver koopsters, cassière, hotelper soneel, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. Zuid-Beveland: drukkers, zet ters, stoffeerders, assistent uitvoerder, smeden, auto-mon teurs, loodgieter, bankwer kers, plaatwerker, electri- ciëns, verwarmingsmonteur, boekbinders, bakker, tractor chauffeurs, boomkweekers- knecht, expeditieknecht, bak- schippers, kantoorpersoneel. Wasschery-arbeidsters, pedi cure, kousenreparatrice, kan toorpersoneel, huishoudelijk personeel. Tholen: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht. Schouwen en Duiv eland: leerling stoffeerder, wagenma ker, lijnwerkers. molenaars knecht, leerling kellner, hotel kok. huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, kap persleerling, leerling schoen maker, automonteur, loodgie ters, leerjongen voor garage, electriciëns, waterfitter, bankwerkers, loopjongens, ma troos, kantoorbedienden, chauffeur, textielarbeiders. Kapster, naaister, reizigster, verkoopster, kamermeisje voor TWEEDE KAMER Kamerleden over de corruptie. Bij de voortzetting van de internellatie Joekes over frau des en andere knoeierijen gaf interpellatie Joekes over frau- in overweging een rapport te doen samenstellen over de om vang van de zwarte handel. Hij meende, dat krachtiger moet worden opgetreden en herhaalde zijn suggestie ten aanzien van de inschakeling van vertrouwensmannen uit het bedrijfsleven. De heer Joekes haalde eeni ge voorbeelden aan van geval len, waarin de tuchtrechter te lage straffen oplegt. De heer Sassen (K.V.P.) be toogde o.m., dat het, meer dan om de bestrijding, om de aan tasting der oorzaken en voor komen van fraude en corrup tie gaat. Dc heer Beernink (C.H.) merkt o.a. op, dat aan de Ne- Minister Neher laat het systeem onderzoeken En het zijn niet eens noodwoningen De minister van wederop bouw, de heer Neher, heeft opdracht gegeven tot nadere bestudeering van een plan, dat ir. A. Poldervaart In Den Haag, ontwierp voor de bouw van montage-wonin gen. Onze Haagsche redacteur had een onderhoud met ir. Pol dervaart over zijn snel bouw systeem. Deze ingenieur is te Ban doeng als directeur gemeen tewerken vertrouwd geraakt met de bouw van woningen uit eenvoudige materialen en van lichter constructie dan gemeen lijk in Nederland worden ge bouwd. In Indië bouwde hy wonin gen, die wanden hadden, welke vervaardigd waren van ampas, het overtollige en fijngestamp te riet, dat na de suikerprod. overblijft. Dit riet wordt na een bepaalde zuivering onder gaan te hebben met beton ver mengd en geperst tot een ver steende plaat, die niet voor hout of steen onderdoet en heel gemakkelijk te bewerken is. Nu heeft ir. Poldervaart in Nederland naar een materiaal gezocht, dat zich evenals de Indische ampas leent tot het persen van groote platen, wel ke als huiswanden kunnen die nen. Hij heeft dat materiaal ge vonden in een bepaald soort veen, die hier te lande voor komt. Dit veen versteent even ge makkelijk en is even vlot te verwerken als het materiaal waarmee men in Indië zoovele honderden aardige landhuizen heeft gebouwd. IN BRABANT De in Brabant gevonden veensoort kan volgens een ge patenteerd systeem heel ge makkelijk voor het beoogde doel verwerkt worden. Ir. Poldervaart heeft al een fabriek op het oog waar het materiaal gemakkelijk gepro duceerd kan worden. Hij stelt zich voor zoogenaamde monta ge-woningen te maken, volgens een systeem, dat hij ook in Indië toepaste. De woningen komen kant en klaar uit de fabriek en worden ln snel tem po opgezet: een dag voor de vloer, een dag voor de muren en de derde dag voor het dak. ARBEIDERSWONING Als arbeiderswoning had de hetr Poldervaart zich gedacht een huis met een groote woon kamer. een keuken, douchecel, een slaapkamer voor de meis jes en een voor de jongens, dan nog een voor een „kostgan ger" en vanzelfsprekend een voor de ouders. Verder kunst matige ventilatie en als en- bloc gebouwd wordt centraal verwarmd, met alles wat maar mogelijk is ingebouwd (bed den) en faciliteiten voor de huisvrouw, zoodat b.v. een verbinding tusschen keuken en huiskamer het doorgeven van eten zeer vergemakkelijkt. Ir. Poldervaart meent terecht, dat Nederland thans te arm is om noodwoningen te bouwen, die zoo gauw mogelijk dienen te verdwijnen, dat verspilt vele millioenen. „Men moet thans alleen hulzen bouwen waarin de menschen gaarne blijven wonen!" zoo zei onze gastheer, omdat sfeer en afwerking ge lijk zijn aan de goede, moder ne, normale permanente wo ning met haar aantrekkelijke eigenschappen. GEEN NOODWONINGEN De huidige noodwoningen noemde hij karakteristiek „klappersmanswerk", voor zoo ver die voornamelijk van be- lon zijn opgetrokken, want zij zijn kil, ongezellig en bekrom pen. De bedoelde hulzen, van het nieuwe Nederlandsohe ma teriaal gebouwd, kunnen ook onder architectuur opgetrok ken worden. En de arbeids krachten kunnen b.v. mede worden gerecruteerd uit de po litieke delinquenten, want vak kennis wordt niet vereischt. Neemt men drie maanden voor het voorbereidend werk, dan nog een drietal maanden om de platen volkomen droog te laten worden, dan kunnen in die periode de fundamenten voor de huizen worden gelegd, ook alweer volgens een door ir. Poldervaart aangegeven systeem (betonpaaltjes). Het ligt dan slechts aan het aan tal ploegen, dat aan het werk ls, in welk tempo de huizen verrijzen. Duizend per maand ls zeer goed mogelijk! Zooals wij reeds schreven: het plan is bij den minister in studie! derlandsche jeugd geleerd moet worden wat eerlijkheid is en wat waarheid betrachten be teekent. Voor de oorlog kende ons land een bijkans onkreuk baar ambtenarendom, thans is corruptie aan de orde van de dag. Hij wees erop, dat het voorkomt, dat rijksambtenaren in dienstauto's zich van huis naar kantoor en van kantoor naar huis laten brengen. De heer Smeenk (A.R.) zei- de, dat een intensieve controle wel niet mogelijk is, omdat er zoo vele regelen moeten wor den nageleefd. Volgens hem is de groote vraag, hoe we de schaarschte overwinnen. De heer Korthals (P.v.d.V.) betoogde, dat het voor de be windslieden onmogelijk is het ambtenaren-apparaat in de hand te hebben, omdat het te groot is. Dat is een gevaar van te ver doorgevoerde overheids bemoeiing. Hij drong erop aan, dat de regeêring zal nagaan van welke gebieden zy haar dwingende hand kan terug trekken. Op de rijksbureaux dient efficiëncy betracht te worden. De heer Wagenaar (C.P.N.) betoogde uitvoerig, dat het ka pitalisme de schuld is van de corruptie. De heer v. d. Zande (K.V.P verdedigde de goede naam van de Brabantsche boeren. De vee affaire mag niet worden afge wenteld op Brabant alleen. Minister Huysmans noemde het in zijn antwoord overdre ven om te beweren, dat onder het ambtenarencorps corruptie aan de orde van de dag is. Hy zou daarvan wel eens bewjjzen willen zien. De minister verklaarde, dat de regeering zal trachten op vry groote schaal wcrkklee- ding en onderkleeding te ver schaffen. Er zal 300.000 pond sterling in het deviezenpro- grarn ter beschikldng worden gesteld voor werk- en onder kleeding. De melkpositie is nog niet zoo gunstig, dat de melk van de bon kan. Minister van Maarseveen tenslotte bestreed de bewering, dat de kleine man zwaar wordt gestraft en de grooten maar zwak worden aangepakt. Schipbreuk bij de kust van Zuid-Wales. Voor de kust van Zu'd- Wales heeft een voo-^alig Liberty schip, naar men meent het Britsche stoomschip „Santampa" (7.129 ton), schip breuk geleden. Het schip brak, spoedig nadat het tegen de kust was geloopen, in drieën. De geheele bemanning, welke naar men gelooft. 42 koppen telde, is in de golven omgekomen. Verscheidene lij ken zijn reeds aangespoeld. hotel, kantoorbedienden, huis houdelijk personeel, textielar- beidsters. Aanbiedingen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkanto ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Weg door de Caterspolder. Als sluitstuk van de in aan leg zynde nieuwe weg door de Hoogewaardpolder naar en langs de spoorwegdam naar Zeeland, zal, aldus de K.N.A. C., spoedig een aanvang ge maakt worden met de ver nieuwing van eenige verzakte weggedeelten door de Caters polder. Er moge in herinnering gebracht worden, dat vóór de oorlog 19141918, Noord- Brabant en Zeeland niet met een verharde weg verbonden waren. De K.N.A.C. heeft in dertijd door een Clubtocht naar Zeeland, waarbij de auto's door paarden getrokken wer den, de aandacht op deze on mogelijke toestanden geves tigd. De Emmabloemcollecte te Veere heeft 28,70 opge bracht De Emmabloemcollecte te Zoutelande heeft 77 opge bracht. NIEUWE BUSVERBINDINGEN. Onder voorzitterschap van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford werd Woensdagmiddag in het Schuttershof te Middel burg een verkeersconferentie gehouden, waaraan vertegen* woordigers van de landelijke en gewestelijke organisaties, die werkzaam zijn op het ter rein van het verkeer, deel namen. TQdens deze conferentie dcekle de Commissaris der Ko ningin mede, dat het eerste van de drie in Zeeland ge projecteerde vliegvelden, te weten dat op Schouwen, waar schijnlijk nog dit jaar gereed zal komen. Het werkbureau van de Rijksluchtvaartdienst heeft de plannen in studie en heeft Dinsdag met Rijkswa terstaat de terreinen op Schouwen en in Vlissingen be zocht. Tevens werd medegedeeld, dat zeer spoedig een recht- streeksche busverbinding An na JacobapolderSteenbergen Roozendaal door de B.B.A. zal worden geopend, terwijl Maandag a.s. een busdienst Zierikzee OuwerkerkHoek van Ouwerkerk zal beginnen. Op het in de vergadering besprokene komen wy in onze editie van morgen uitvoeriger terug. Goes „Theater Plezier" te Goes. Ongeveer 500 bezoekers heb ben Dinsdagavond in de Prins van Oranje te Goes de avond van het „Theater Plezier" bij gewoond. Wel een bewijs dus, dat ook in Zeeland de radio luisteraars gaarne bekende ar tiesten eens van nabij willen zien en hooren. Wat de dames Wiesje Bouw meester, Tot Moens en Andrea Domburg en de heeren Toon Hermans, Menno Goersma en Jan v. Ees, gesteund door den pianist Peter Kellenbach, in hun schetsjes, liedjes, imitaties e.d. brachten heeft de aanwe zigen volop doen genieten. Een luid applaus na ieder nummer, een gulle lach waar dit te pas kwam, het mede zingen van bekende stukken waren, evenals het vragenspel „Quiet of dubbel" het beste bewys van de alleszins ge slaagde avond. Yerseke Haven van Yerseke wordt gebaggerd. In de haven van Yerseke is thans gearriveerd een klein model baggermolen, waarmede de haven uitgebaggerd zal worden. Gezien de groote hoo- pen modder etc. welke zich in de haven bevinden en de schip pers veel last veroorzaken, mag dit werk zeker geen over- 'ige luxe genoemd worden en zal door de schippers .met vreugde worden begroet. Wiihelminadorp UITVOERING. Het gemengd koor „Zang- lust" te Wiihelminadorp heeft Vry dag- en Zaterdagavond twee goed geslaagde uitvoerin gen gegeven. Nadat verschillende zang stukken waren uitgevoerd wer den de tooneelstukjes, „Een vrouwtje van buiten", „De Truc" en „Mijnheer Pumps als hulp in de huishouding" opge voerd. De belangstelling voor deze uitvoeringen was groot. Melkprijs voor boeren sterk verlaagd. Beneden de kostprijs. Naar wy vernemen is door den Minister van Landbouw, Visschery cn Voedselvoorzie ning bepaald, dat de pry's, die clo boeren voor de door hun geleverde melk ontvangen, met ingang van 27 April a.s. ver laagd moet worden tot 14 cent per kg. (100 kg. is pl.m. 97 liter melk)Tot nu toe bedroeg deze prijs 21 j ct. voor directe levering aan "slijters en 18Vt cent voor levering aan de fa briek. bij een vetgehalte van 3.30 Wanneer het vetgehal te, dat 's winters meestal 4 bedraagt, deze zomer beneden de 3.30 komt, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, zullen de boeren nog minder dan 14 cent per kg ontvangen. Nauwkeurige berekeningen hebben aangetoond, dat de kostprijs zonder ondernemers- loon voor den bopr, die gehan dicapt is door onderbezetting van zijn bedrijf, 16.4 cent be draagt. Dit beteekent, dat hjj deze zomer zyn melk ver bene den do kostprijs moet verkoo- pen. Het lijdt geen twyfel of er zal van de zijde van de bena deelden een krachtige oppo sitie tegen de nieuwe regee- iingsmaatregel worden ge voerd, die er wellicht toe kan lelden, dat de boeren hun leve ranties van melk staken. De naaste toekomst zal leeren in hoever zij een dergelijke dras tische maatregel noodzakelijk achten. Hofrouw voor koning Chrisliaan. Naar wij vernemen, zal in verband met het overlijden van Koning Ch'ristiaan van Dene marken, met ingang van he den, het Hof van H.M. de Ko ningin gedurende twee weken hofrouw aannemen. Kapeile ONDERWIJZER BENOEMD. Als onderwijzer aan de Chr. school te Kapelle-Biezelinge werd in de vacature van wij len den heer P. Bostelaar be noemd de heer J. G. Bijl. Middelburg VERSPERRINGEN WORDEN OPGERUIMD. Het opruimen van de acht betonnen Duitsche obstakels op de Middelburgsche bruggen door de Dienst voor de We deropbouw vindt regelmatig voortgang. De versperring bij de Veersche Singel is thans geheel verdwenen en de be strating in orde gebracht. De versperring bij de Oude Veer sche weg is half gesloopt hier heeft vorige week een flinke lading springstof op ruiming gehouden. Thans is men begonnen met 't verwij deren van de 3e versperring, die zich op de Koepoortbrug be vindt. Dinsdag liet men hier een gedeelte van het obsta- Xel springen. Er werden zeer lichte ladingen gebruikt met het oog op de nabijgelegen woonhuizen en de kwetsbare waterleiding- en gasbuizen. OUD-GEMEENTERAADSLID OVERLEDEN. Te Middelburg overleed op 62-jarige leeftijd, de heer L. J. Mes, een bekende persoonlijk heid in de Zeeuwsche hoofd stad. Dc heer Mes had van Mei 1933 tot 3 September 1935 zitting in de gemeente raad voor de Katholieke Staatspartij, terwijl hij tevens deel uitmaakte van de Prov. Staten en v^ het bestuur voor de Zeeuwsche Eilanden van de Kamer van Koophan del cn Fabrieken. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Mes vindt plaats op Donderdag 24 April te 11 uur op de R. K. Begraafplaats te Middelburg. AANBESTEDING OEVERWERKEN. Bij de publieke aanbesteding van Ecsfek 60 voor het uit voeren van werken ter verde diging van de oever van de Oostwatering tusschen dijk- paal 7 en strandpaal 51, werd als volgt ingeschreven: J. G. M. J. van Oord. Wer kendam en Utrecht 185.844; Combinatie J. de Ruyter, Har dingsveld, P. Bons, Sliedecht en H. Huisman, Giessendam 186.073; J. J. Bosker, Wie- ringen 186.200; J. v. d. Vlies, Sliedrecht 189.000; L. Ros kam, Sliedrecht 192.800; K. W. Dekker, Veere 195.492; J. J. de Waard, Sliedrecht 196.600; J. A. van Seventer, Dordrecht 197.600; Gebr. de Klerk, Werkendam 198.700; L. J. Dekker, Vlissingen 200.000; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn in combinatie met A. van der Straaten, Mijnsheerenland, fa. J. Pijl, Zuidland en Aannemersbedr. M. P. Verjagl C.V., Putters- hoek 212.000. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes heeft Woensdag de volgende vonnis sen uitgesproken inzake inwo ners van Yerseke: A. C. Bom, 23 j., schipper; voorinterneering C. L. Vermast, 31 j., oester- kweeeker: 2% jaar internee- ring tot 23 Oct. 1949; J. Koster, 26 j., schipper; A. J. v. d. Berg, 26 j., typo graaf, beiden iy2 jaar inter fering tot 23 October 1948; A. P. C. Vermast, 51 j., gas fitter: 1 jaar interneering tot 23 April 1948. (Ingezonden mededeeling) Speciaal huidmiddel voor vrouwenschoon uitdePurol-Fabrieken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6