PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Polder Walcheren in nood Senatoren achterTruman Evolutie boven revolutie Engeland bouwt - noodwoningen Materialen voor de wederopbouw 190e Jaargang - Nr. 95 Uitgave vaa de Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngcn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 April '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver* tentle 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen i Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102; Terneuzen Brouwerijstra.t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Ook Wallace pleitte voor een leening aan< Rusland. Rede voor radio-Parijs. Zooals te verwachten was heeft de Amerikaansche Se naat de voorstellen van Tru man tot hulpverleening aan Griekenland en Turkije met groote meerderheid goedge keurd. Het was voor de oppo sitie ondoenlijk om tegen de stroom op te roeien en veel moeilijkheden heeft ze Tru man dan ook niet in de weg kunnen leggen. De Senatoren die nog twijfelden zullen wel tot een besluit gekomen zijn door Marshall's telegrafisch verzoek om het ontwerp on middellijk te aanvaarden. En daarbij komt, dat het optreden van Wallace veel kwaad bloed heeft gezet. Zijn reis naar Europa en zijn daar gevoerde campagne tegen Truman's politiek heeft de po pulariteit van den president slechts doen stijgen en die van Wallace evenredig daar mee doen verminderen. Zelfs in liberale kringen in Ameri ka vraagt men zich af of Wallace niet wat al te ver is gegaan met zijn pleiten voor toegevendheid tegenover Rus land.. Bij zijn aankomst in Parijs op het vliegveld le Bourget werd Wallace bijv. uitsluitend verwelkomd door leiders van de communisten, die ln groote getale waren gekomen en dit feit heeft de Amerikaansche pers niet on vermeld gelaten. Voor de Fransche radio pleitte de vroegere vice-president voor een niet-politieke leening aan de Sowjet-Unie met inscha keling van de Ver. Naties. Een dergelijke daad noemde hij het beste middel om een duurzame vrede te bewaren. Wallace wees op de ellende, die ten gevolge van de groote droogte in verschillende dee- len van de Sowjet-Unie heerscht en die dit land zou den noodzaken zware herstel betalingen uit loopende Duit- sche productie te eischen, hetgeen weer ellende in Duitschland zou veroorzaken Minister Dalton: Tabak en films kunnen gemist worden. In het Engelsche Lagerhuis heeft men Dinsdag gedeba- teerd over de voorgestelde be- lastingverhooging van tabaks artikelen. Zoowel van de zijde der regeering als die der oppo sitie werd critiek geoefend en werden andere oplossingen aan de hand gedaan. Dalton, de Engelsche minis ter van financiën, legde de na druk op de noodzakelijkheid om de uitgave van dollars, die „hoog, veel te hoog" is gewor den te verminderen en export en import meer in evenwicht te brengen. De verhoogde ta baksaccijns is een eerste stap op deze weg, aldus Dalton, en misschien moeten wij ons later nog meer beperkingen opleg gen. Terloops deelde de minister mee, dat ook films evenals ta bak in vergelijking met voe dingsmiddelen gemist kunnen worden. Paniek in New-Delhl. Op een feest van Hindoes in de buurt van New Delhi is brand ontstaan, die, aange wakkerd door de wind, weldra zulke afmetingen ging aan nemen, dat de geloovigen in paniekstemming in de rivier sprongen, waarin zjj zich in de loop der godsdienstige plechtigheden hadden gerei nigd. Een groot aantal hun ner werd door de stroom ge grepen en verdronk. Tien an deren kwamen in de vlammen om. Twee sterke mannen. Het te Batavia ver schijnende republikein- sche blad R'jat schrijft: Oost en West hebben elkaar ontmoet dank zij de onverzettelijke pogin gen en het naarstig stre ven van de „twee sterke mannen": Van Mook en Sjahrir, ondanks de te genwerking van alle kanten, die zij te verdu ren hebben. Deze twee sterke mannen hebben stap voor stap de de structieve elementen ge elimineerd en zoo de vrede weten te bewerk stelligen in de vorm van Linggadjati. Er doen de laatste tijd geruchten de ronde, dat beiden vervangen zullen worden. Het heengaan van beiden zou een ont wrichting beteekenen in de verkregen overeen komst tusschen de Ne derlanders en Indone siërs. en hierdoor onrust in Euro pa, In een telegram aan zijn blad „New Republic" heeft Wallace voorts zijn redevoerin gen in Engeland tegen de storm van critiek verdedigd. Indien ik mijn stem in Enge land niet had doen hooren, zoo schrijft hij, zou dit ver raad beteekend hebben van hetgeen het Amerikaahsche volk het meest na aan het hart ligt: zijn hoop op vrede. De wijze waarop ik in Enge land ontvangen ben bewijst dat het een misvatting is te gelooven, dat talrijken in an dere landen ons blindelings zullen volgen. Tusschen een vooruitstrevend Labourlid in Engeland en een reactionnai- ren Amerikaan die alleen op zijn rijkdom vertrouwt, is geen nauwe samenwerking mogelijk. Bij de bespreking met de leiders der Britsche regeering heb ik dezelfde vu righeid, hetzelfde enthousias me en dezelfde actieve werk kracht aangetroffen als in de beste dagen van de New Deal. Intusschen zijn de dagen van Roosevelt en zijn New Deal voorbg en die van Tru man en zijn ongebreidelde eco nomie en zrjn krachtige poli tiek tegen Rusland er voor in de plaats gekomen. Trumans ontwerp hoeft alleen nog maar in het Congres te wor den aangenomen om in wer king te kunnen treden en daar zal het zeker even wei- nig oppositie ontmoeten als in de Senaat. Wallace is zooals de Engelschen het kernachtig uitdrukken „in de woestijn" en het ziet er niet naar uit dat hg daar voorloopig uit zal komen. De groote omme zwaai in de Amerikaansche politiek is een feit geworden, êen hoogst belangrijk feit. Strijdkrachtenprogramma en regeeringsbeleid. Het Tweede Kamerlid, de heer Thomassen, heeft vragen gesteld aan de ministers van Marine en Oorlog, waarbij hij er de aandacht op vestigt, dat in de radio-uitzendingen voor de strijdkrachten in het alge meen scepticisme doorklinkt t.a.v. het regeeringsbeleid in zake Indonesië. De dagorders van generaal Spoor betreffen de het accoord van Linggadjati werden genegeerd en van de onderteekening werd pas na 4 dagen melding gemaakt. De heer Thomassen vraagt of de ministers voornemens zijn zich waarborgen te verschaffen, dat de radio-uitzendingen voor de strijdkrachten voortaan niet in- druischen tegen de geest van de regeeringspoiitiek. DE „TJERK HIDDES" NAAR INDIË. Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" zal op 2 Ju ni uit Amsterdam naar Indië vertrekken ter aflossing van de „Piet Hein". Laatste Duitschers uit Polen. Wladislaw Gemulka, de Poolsche vice-premier, heeft in een redevoering te Lands berg verklaard, dat de 400.000 Duitschers, die zich nog in West-Polen bevinden, binnen enkele maanden tijds deze ge bieden verlaten zullen hebben. Gemulka deelde mee, dat veel voormalige Duitsche indus- trieele en commercieele on dernemingen ten Oosten van de Oder en de Neisse binnen kort aan de Polen ter be schikking zullen worden ge steld. De nationalisatie van voormalig Duitsch bezit is slechts een tijdelijke maatre gel geweest. In officieele kringen te Lon den is duidelijk gemaakt, dat de Britsche regeering niet bereid is het ontvangen van Duitschers uit vroeger Duitsch en thans door Polen bezet ge bied in de Britsche zóne te hervatten. Rede van den minister-president van Oost-Indonesië. Ook voor de middagzitting van het Oost-Indonesische parle ment bestond groote belang stelling. Na de beëediging van een tiental nieuwe leden, sprak de minister-president, Nadja- moeddin Daeng Malewa, zijn politieke programma-rede uit in de Indonesische taal. Hij constateerde hierin, dat de staat Oost-Indonesië geboren was uit politieke en economi sche noodzaak en wees op de overhaaste totstandkoming van deze nieuwe staat. „Gelukt het ons, aldus de minister-presi dent, binnen korte tijd met ge zamenlijke krachtsinspanning deze staat te verwezenlijken en een inhoud te geven langs evolutionnairen weg, maar met een werkelijk revolutionnair tempo, dan zal een resultaat bereikt zijn, dat zal blijken ver uit te gaan boven hetgeen re volutie elders bracht, omdat ons gebied dan gered is van de chaos en de vernietiging van het waardevolle en oude". De minister-president deelde mede, dat de opzet der minis teries thans gereed is geko men en voldoende personeel aanwezig is om de eerste ad ministratieve arbeid op te van gen. Sprekend over de butgetaire aspecten van Oost-Indonesië constateerde hij, dat deze geenszons somber zijn, integen deel in principe is Oost-Indo nesië gezond. De minister-president ein digde zgn rede met het uit spreken van zijn erkentelijk heid tegenover dr. van Mook. Hij hoopte, dat de luitenant- Gouverneur-Generaal in dit stadium van de ontwikkeling nog niet zou heengaan. BRITSCH SCHIP IN PROBOLINGGO. Een 200 ton metend Britsch schip is de republikeinsche ha ven Probolinggo op Oost-Java, binnengeloopen, aldus meldt Agence France Presse. Het schip had een lading fietsban den en medicamenten voor re kening van een plaatselijken Chineeschen handelaar aan boord. Dadelijk heeft een pa trouilleschip van de Ned. ma rine het vrachtschip gepraaid, 's Middags heeft de comman dant den kapitein van het Britsche schip ontmoet. Volgens de laatste berichten verblgft het Ned. patrouille schip nog steeds op de reede. ONDERNEMINGEN OP ZUIL)-SUMATRA. Dr. Gani heeft in een verga dering met de leiders van ver schillende partgorganisaties verklaard, dat de republikein sche regeering met alle indu strieën te Zuid-Sumatra con tracten heeft gesloten, o.a. met de Shell en de K.P.M. De con tracten zijn met tevredenheid door de arbeidersvakvereeni- ging begroet. De buitenland- sche ondernemingen moeten zich aan de republikeinsche wetten en regelingen houden met betrekking tot de distri butie en de productie. Slechts Japanneesche, Duitsche en Ita- liaansche ondernemingen ko men voor confiscatie in aan merking. De economische commissie van drs. Hatta zou bepalen, welke ondernemingen voor na tionalisatie zijn bestemd. In re- publikeinsch gebied wordt geen mohopoliesysteem toegestaan, waardoor de boer volop gele genheid krijgt zijn eigen kina, rubber etc. te verbouwen. De Ned. blokkade op zee noemde dr. Gani een moeilijke kwestie. In dit kader voerde hij de woorden van vice-admi- raal Pinke aan: „Mijnheer Ga ni, ik oefen de macht ter zee uit". Dr. Gani voegde eraan toe, dat op dit terrein nog steeds gewerkt wordt aan een oplossing, doch voorhands zon der resultaat. Vandaag... keert de Engelsche Koninklijke familie met het slagschip „Vangu ard" uit Zuid-Afrika weer naar Engeland te rug. Juni wordt warm. Weersverwachtingen voor Mei en Juni. De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. in de Bilt deelt als verwachting voor de maand Mei mede, dat de ge middelde neerslag ongeveer normaal zal zijn. Over de tem peratuur valt niets met vol doende waarschijnlijkheid te zeggen. Voor de maand Juni wordt verwacht, dat de gemiddelde temperatuur boven normaal zal zijn. De gemiddelde neer slag beneden normaal. Er wordt op gewezen, dat deze verwachtingen betrek king hebben op het maand- gemiddelde. Dit beteekent, dat er steeds een aantal dagen kan voorkomen, die een afwij king naar de andere kant vertoonen. De loonen van grensarbeiders. GERING ENTHOUSIASME OVER DE NIEUWE DEVIEZEN-BESCHIKKING. Dezer dagen is in de Staats courant opgenomen de „devie- zenbeschikking grensarbeiders 1947". Hierin is o.m. bepaald, dat in het vervolg minstens 90 procent van het in België verdiende loon moet worden ingevoerd, waarbij een nauw keurige contróle zal worden uitgeoefend. Deze maatregel is door de grensarbeiders niet bepaald met gejuich ontvangen. In Bel gië verdient men ongeveer 700 frs. per week. Een groot deel der arbeiders verkocht de franken in Nederland tegen zwarte prijzen en toucheerde op deze wijze een dubbel week loon. Sommigen gebruikten de Belgische valuta voor smok kelhandel. Naar verluidt, verwacht men in de grensstreek, dat de Bel gische werkgevers het met hun Nederlandsch personeel op een accoordje zullen gooien en zullen knoeien met de opgave der loonen, öf dat de beschik king tengevolge zal hebben, dat menig arbeider werk gaat zoeken in het eigen land. Haai viel soldaat aan. De soldaat Hans Harmsen van de stafcompagnie van 1-8 R.I. is bij het baden aan de Strandweg te Padang door een haai gegrepen, die hem een been afbeet. Bij aankomst in het militair hospitaal bleek hij reeds over leden. „Pieter Florisz" wordt politiekruiser. Hr. Ms. mijnenveger „Pieter Florisz" zal van 3 Mei af als politiekruiser gebruikt worden. Het schip dat onder bevel staat van den luitenant ter zee der eerste klasse, jhr. P. L. M. van Geen, en in Den Helder gestationneerd zal worden, is belast met het toe dicht op de Noordzee-vissche- r*j- A.N.W.B.-grenskiosk weer open. Tijdens de oorlog zijn de 5 grenskiosken van de A.N.W. B. vernield. Dinsdag is de eerste herstelde weer in ge bruik genomen, n.l. te Wern- hout, op de route Breda-Ant- werpen. De grenskiosken staan vreemdelingen, die ons land binnenkomen, ten dienste bij het invullen en verschaffen van de noodige papieren. De „service" strekt zich ook uit tot het verstrekken van infor maties over reisroutes, hotels etc. Hoe krijgen we weer onderwijzers De heer van Sleen, lid van de Tweede Kamer, heeft vra gen gesteld aan minister Gie- len in verband met het tekort aan leerkrachten bü het lager onderwijs. Hij dringt er daarbij op aan te trachten dit tekort op te heffen door het aantal leerlingen op de kweekscholen op te voeren en door behoor lijke studie-toelagen of studie beurzen ter beschikking te stellen. Het huis van de toekomst is het huis van de vrouw! Huisvestingsprobleem wordt snel opgelost. De huisvestings-„slag" is in Groot Brittannië krach tig ingezet. De regeering heeft verklaard, dat zij vast besloten is het huisvestings probleem aan te pakken met dezelfde vastberadenheid, die de oorlogsinspanningen gekenmerkt heeft. Hoe denkt minister Bevin het in te richten om ieder ge zin een eigen huis te ver schaffen dat het kan be kostigen In 1918 kwam Groot Brit tannië uit de oorlog met een aanzienlijk tekort aan wonin gen. Na een moeilijke begin periode de twee eerste ja ren na de oorlog waarin ongeveer 50.000 huizen ge bouwd werden, geraakte de Samenwerking tusschen de departementen thans beter? Ministers antwoorden den heer Ten Hagen. De ministers van Wederop bouw en Volkshuisvesting en van Economische Zaken heb ben ten vervolge op de beant woording van vragen van den heer Ten Hagen in verband met het gebrek aan materialen bij de uitvoering van de bouw plannen 1946 en 1947 c.m. ge antwoord, dat de opvatting, dat de bij het afsluiten van handelsverdragen vastgestelde invoercontingenten als maxima zijn te beschouwen, die in de practijk lang niet worden be reikt, onjuist is. Er is niet gebleken, dat de rijksbureaux minder activiteit aan de dag leggen ten behoeve van de bouwnijverheid dan ten behoeve van de industrie, de landbouw of het verkeer. Daar door den minister van Economische Zaken beslist wordt voor welke doeleinden het te importeeren hout wordt bestemd, staat het de invoer- handel van hout niet vrij om te bepalen welke houtsoorten en voor welke bestemming de ze geïmporteerd worden. Het jaarlgksche bouwplan wordt vastgesteld onder ver antwoordelijkheid van den mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De minister van Economische zaken draagt in laatste instantie de verant woordelijkheid voor de mate riaalvoorziening. Het laat zich aanzien, dat de kosten van het uit het Schwarzwald te impor teeren hout lager zullen zgn dan de thans gangbare prijs. Deze prijs kan echter niet al leen worden gebaseerd op de betrekkelijk beperkte hoeveel heden, welke geenszins vol doende zijn voor de uitvoering van de bouwplannen. Het is juist, dat in het ver leden de afgegeven bonnen voor bouwmaterialen verschil lende malen niet snel genoeg gehonoreerd konden worden. De oorzaak hiervan was ge legen in de omstandigheid, dat de betrokken overheidsorganen nog niet voldoende op elkaar waren ingesteld. Thans behoeft er niet aan te worden getwij feld, dat de uitgegeven bonnen ook inderdaad gehonoreerd kunnen worden. Een zoo effectief mogelijke samenwerking tusschen het departement van Economische zaken en de andere bij een goede materiaalvoorziening belang hebbende departemen ten, waaronder het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisvesting, en de onder deze departementen ressortee- rende diensten is wenschelijk en is bovendien uitvoerbaar ge bleken. Indien zou blijken, dat par ticuliere belangen bij de invoer en de verdeeling van materia len het algemeen belang, dat door een goede uitvoering der bouwplannen gediend wordt, doorkruisen, zal de minister van Economische zaken niet nalaten de verdecling van be paalde materialen zelf ter hand te nemen of daaraan in sterke mate leiding te geven. MINISTER NE HER NOG NIET NAAR LIMBURG. De voorgenomen reis van Minister Neher naar Noord en midden-Limburg zal we gens andere ambtsbezigheden Vrijdag niet kunnen doorgaan. Minister Neher zal Vrijdag 2 Mei zijn informatief bezoek aan het geteisterde Limburg brengen. Financiering van herstelwerk baart zorg. De Spuiboezem te Vlissingen Het bestuur van de Polder Walcheren heeft aan de alge- meene vergadering verslag uitgebracht over de toestand van de Polder gedurende 1946. Aan dit zeer uitvoerige rap port hebben wg hieronder eenige belangwekkende gege vens ontleend. Op 2 Mei verzocht het be stuur den minister van O. W. en Wederopbouw te bevorde ren, dat de taak van de Dienst Droogmaking Walche ren niet als geëindigd zou worden beschouwd wanneer de dijken gedicht zijn, doch dat richtlijnen zouden worden vastgesteld ten aanzien van de praeciseering van de taak van de Dienst. Medio Novem ber deelde de hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland mede, dat de her stelde dijken met uitzondering van het oude gedeelte van de Westkappelsche zeedijk van 1 Januari 1947 af weer in be heer en onderhoud aan de polder zouden worden overge dragen. Rijkswaterstaat zegde voor het verdere dijkherstel de meest mogelijke medewer king toe. In een schrijven van den minister werd tevens, zij het onder voorbehoud, toezeg ging gedaan van financieele hulp. Voorts werd bericht, dat de kosten van de tot eind 1946 door het Rijk uitgevoer de werken volledig voor Rijks rekening zijn. Het overleg met het ge meentebestuur van Vlissingen over de demping van de spuiboezem aldaar leidde nog niet tot overeenstemming. OEVERVOORZIENINGEN. De vergadering verleende aan het bestuur een crediet van 2.000.000 voor voorzie ning van de onderzeesche oever aan de Zuidwatering. De aan val van de Westerschelde hierop bleek namelijk sterk te zijn toegenomen. Ged. Staten keurde het ontwerp van deze werken goed, doch in Den Haag rezen ern stige bezwaren wegens de groote hoeveelheden steen en rijshout, die er mee gemoeid waren. Er werd een accoord verkregen, op grond waarvan de uitvoering van ruim de helft van het werk verzekerd was. Deze uitvoering liep be vredigend, doch medio '46 werden bg peilingen zoodanige verdiepingen geconstateerd, dat daarin onverwijld moest voorzien worden. Hiervoor is een aanvullend crediet van rond 325.300 noodig. In to taal moeten 39.600 m2 zink- stuk en 75.479 ton steen wor den verwerkt. De uitgaven be droegen tot nu toe 1.289.401,90. Ook de onderzeesche oever aan de Oostwatering eischte weer de aandacht. Op 2 Juli ontstond een val tusschen de dgkpalen 5 en 6 ter lengte van 115 m. en reikende tot de bovenkant van de steen- glooiing. De herstelwerkzaam heden, waarvoor een crediet van 75.000 werd toegestaan, waren aan het einde van het jaar nog niet voltooid. Nood zakelijk zijn afdoende maat regelen tegen de afschuivin gen en de toenemende aan tasting van de oever door de stroom. Aan personeel in 's Polders dienst werden invasie- en op- bouwtoelagen toegekend. Er werden nieuwe regels gesteld voor het halen van zand uit de duinen, daar het verder ontgraven van de zandputten bij Dishoek en Boudewijnsker- ke niet meer verantwoord ge acht en een doeltreffende con trole gewenscht geacht werd. Met het bestuur van de P. Z.E.M. werd overeenstemming verkregen over de huur van eenige kantoorlokalen ter huisvesting van de griffie en het ontvangersbureau. HERSTEL VAN WAI^ CHEREN. Vele werken tot het herstel van Walcheren werden voor een aanzienlijk deel door de polder uitgevoerd. Niet alleen repareert men zeeweringen, sluizen, watergangen, sprin- ken, bruggen en duikers, maar bovendien belastte men zich met het delven van wegsloo- ten en het herstellen van de dammen met buisleidingen in die slooten. De kosten ver goedt de Rijksdienst van Landbouwherstel. Van de gegunde werken in 1946 noemen w\j nog het aan leggen van een straatweg op de zeedijk tusschen Veere en Vrouwenpolder, het afdammen en ontgraven van de Zuider- sluis, het uitvoeren van wer ken aan de zeewering en het graven van ettelijke slooten. Aan hout werd 82.495,78, aan rijs- en rietmaterialen 29.483,17, aan klinkers, te gels, e.d. 61.931,99, aan betonbuizen 21.440,91 en aan benzine etc. 13.330,23 uitge geven. FINANCIERING BAART ZORG. Het vraagstuk der financie ring van de herstelwerken baart het bestuur groote zorg. De uitgaven voor herstelwer ken stegen voortdurend en declaraties aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel werden met groote vertraging en die aan de rijkscommissie van advies inzake bijdragen we deropbouw publiekrechtelijke lichamen in het geheel niet voldaan. Eenige verlichting brachten de stortingen op de van 2.000.000. nood steeg echter hoog, toen het Rijk op terugbetaling van het rentelooze voorschot van 600.000 begon aan te dringen en tenslotte niet schroomde zichzelf recht te verschaffen door Landbouw herstel op te dragen de schuld af te lossen, hetgeen deze dienst ten koste van de pol der deed. Tevergeefs liet het Polderbestuur haar stem hoo ren tegen dit gebrek aan medegevoel voor een zoo zwaar getroffen polder als Walcheren; zij was gedwon gen aanzienlijke credieten van de Incassobank te aanvaar den. Het door de Provincie verleende crediet van 500.000 werd bovendien verlengd. bouwlndustrie zoozeer op dreef, dat in de 8 jaar na 1932 jaarlijks 200.000 wonin gen opgetrokken werden, tot dat zelfs een gemiddelde van 1000 nieuwe woningen per dag werd bereikt. Toen de tweede wereldoor log uitbrak, was de achter stand ingehaald, hoewel een aantal huizen op een slechte plaats stonden en ongeveer een half millioen dezer wo ningen verouderd waren en vervangen moesten worden. Gedurende het tijdperk, dat de oorlog het land geteisterd heeft, had men in normale omstandigheden 2.000.000 wo ningen kunnen bouwen. Nu echter werden er gedurende de heele oorlog slechts 150.000 huizen opgetrokken, terwijl 200.000 door bommen vernield werden. Vele van het zoojuist vermelde half millioen, die in slechte staat verkeerden, moe ten nu, nog dringender dan in 1939, vervangen worden. Groot Brittannië moet zoo spoedig mogelgk het millioen huizen, die er noodig zijn, zien te krijgen. Het Is duidelijk, dat hiervoor maar één oplos sing mogelijk is: de tijdelijke woning. NOODWONINGEN. De noodwoning beslaat een oppervlakte van 624 vierkante voet en bevat een keuken, badkamer, een zitkamer en twee slaapkamers. Platte as- bestdaken verminderen het brandgevaar, elke voordeur is in een andere kleur geschilderd en de raamkozijnen hebben de zelfde kleur. In de tuin be vindt zich een kleine berg plaats voor kolen, gereed schappen, fietsen of een kin derwagen. De interieurs van deze hui zen laten zien hoe in de toe komst de Engelsche huizen zullen worden gebouwd. Het ontwerp van deze huisjes is zoo, dat in de eerste plaats rekening is gehouden met het oordeel en de smaak der vrouw. De ramen zijn groot en laten licht en zonneschijn in alle kamers binnendringen. Geen plekje in het huis wordt onbenut gelaten. Deze nood woningen worden op een spe ciale manier verwarmd. Het verwarmingsapparaat wordt Ook Engeland heeft zijn huisvestingspro bleem. maar de wegen waarlangs men het hier tracht op te lossen, zrjn geheel anders dan in Nederland het geval is. De bekende Londensche journaliste Victoria Cha- pelle, die de eerste vrou welijke oorlogscorres pondente was, schreef voor ons blad een bij drage over het Engel sche huis van de toe komst. in de zitkamer tegen de muur aangebracht; het is voorzien van deurtjes, die dienen voor het regelen van de kachel, zoodat deze dagen achtereen kan branden. Het vuur ver warmt tegelijkertijd de ketel, die zich in een nis tusschen de badkamer en de keuken bevindt. Deze ketel kan ook electrisch verwarmd worden voor het geval men de kachel niet wenscht te stoken. Vóór de ketel is een beweegbare kast voor het luchten van kleeren aangebracht. Vanuit de keuken loopt een leiding onder de plafonds naar ventilators boven de deur van de twee slaapkamers om deze te verwarmen. Deze leiding kan ook afgesloten worden. Net zooals de zitkamer, die muurkasten heeft, is de slaap kamer voorzien van ingebouw de kasten met schoen- en kleerenrekken. Ook voor een ingebouwde plankenkast is ge zorgd, zoodat een jong paar, dat voor de eerste maal een huis betrekt, slechts een mi nimum aan meubelen behoeft aan te schaffen. In elke kamer zijn stopcontacten. DROOM-KEUKEN. De keuken is een droom! De gootsteen heeft langs bei de zijden een droogrek. Onder het eene is plaats voor een koelkast; onder het andere staat de electrische wasch- ketel, als deze niet in gebruik is. Het gasstel is op een ge makkelijke hoogte geplaatst; de tafel kan tegen de muur opgeklapt worden, indien men meer ruimte wil hebben, zij kan tevens als strgkplank worden gebruikt. Niet alleen boven de tafel, maar ook bo ven de gootsteen is electrisch licht aangebracht. Een kastje om de bezems op te hangen, zoodat zij de grond niet raken en niet overal rondslingeren, werd niet vergeten. Een van de gelukkige be woners riep, toen hy naar de braakliggende grond achter zijn huisje keek, uit: „Volgend jaar om deze tgd win ik prgzen met de vruchten van deze grond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1