Ministers over de zwarte handel UIT DE PROVINCIE Valsche margarinebonnen in Antwerpen vervaardigd KARS,0TE RUB ZEEUWSCH-VLAANDEREN Senaat keurt Truman's plannen goed Moniagewoningen iurf van WALCHEREN PUROUN TWEEDE KAMER Antwoorden op vragen Yan den heer Joekes. Vier ministers zijn Dinsdag middag aan het woord geweest om een tiental Arragen van den heer Joekes over de omvang van de overtredingen van de distributievoorschriften en an dere frauduleuze én corruptie zaken te beantwoorden. De minister van economi sche zaken, de heer Huys- mans, zeide in zijn antwoord allereerst de distributie te willen verdedigen door het stellen van 't alternatiefHoe zou het met de goederenvoor ziening gesteld zijn, als het ambtelijk apparaat niet be stond. DE TEXTIEL. Omtrent de grondstoffen- voorziening van textiel- er confectiefabrieken kon de mi nister thans nog geen cijfers mededeelen. Waarschijnlijk zijn er textielproducten in groote hoeveelheden verdwenen. Het is uiterst moeilijk in de textielindustrie vast te stellen aan de hand van het gereede product, wat de hoeveelheid grondstoffen geweest is. Ove rigens merkt hy op, dat een verlies van enkele procenten reeds een groote hoeveelheid uitmaakt. Er verdwijnt textiel en dat is gezien de textiel- nood al voldoende reden voor een uitgebreide en strenge controle. Een moeilijkheid is de verstrekking aan het per soneel. Het aantal processen ver baal van de Centrale dienst economische contróle is ten gevolge van nieuwe maatre gelen verzesvoudigd. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning, de heer Mansholt, merk te op, dat ook ten aanzien van wat onrechtmatig ver handeld is slechts cijfers bij benadering gegeven kunnen worden, omdat men nooit een juist cijfer heeft van de pro ductie. De productie van melk per koe is 9 lager dan voor de oorlog, thans n.l. 3500 L tegen 3175 voorheen. In men- scnelijke consumptie is 2640 L per koe gebracht. In het eerste halfjaar 1946 werden 200 millioen eieren ge produceerd. Er werden er 94 millioen geleverd. Het tweede halfjaar moesten alle eieren worden geleverd. Voor 1947 is de verplichting opgelegd 85 eieren per kip te leveren. Thans worden 18 millioen eieren per week geleverd. Van de 400.000 stuks vee z|jn er per jaar 64.000 dieren verdwenen. Er z(jn strenge maatregelen genomen om het smokkelen naar België tegen te gaan. Er zyn 177 smokke laars opgepakt. Ten aanzien van de afleve ring van varkens deelt de minister mede, dat van 1 Jan. tot 23 Febr. 1947 van de 495.000 varkens er 82.000 in de zwarte handel verdwenen zijn. DE VEE ZENSMOKKEL. De minister van financiën, de heer Lieftinck, verklaarde, dat het bij de frauduleuze in- en uitvoer van deviezen gaat over enkele honderden mil- lioenen guldens. Op zeven willekeurige tel dagen in de tweede helft van Augustus 1946 gingen over de Zuidgrens in uitgaande rich ting 33.321 personen, van wie 3000 een deviezen in- en uit voervergunning hadden en de rest zonder een cent op zak was. Canadeezen wisten te verdienen. De handelsgeest der Canadeesche soldaten die in Nederland voch ten, kost de Canadee- 3che regeering zestien millioen dollar. De sol daten ontvingen in Ne- ierland guldens, die door de Canadeesche regee ring met Canadeesche dollars waren betaald. Toen zij naar huis te rugkeerden wisselden zij hun guldens voor dollars in. Het bleek, dat veer tig millioen gulden meer werden ingeleverd dan oorspronkelijk waren ge kocht. De Ned. regeering wilde wel het oorspron kelijke bedrag inwisse len, maar niet de veer tig millioen gulden ïxtra, die door de sol- laten waren verdiend. De gevolmachtigde van :len Ned. minister van financiën, die te Ottawa besprekingen voerde over de inwisseling der guldens, gaf als zijn •neening te kennen, dat Ie veertig millioen gul len verkregen waren ioor verkoop van siga retten en andere zwarte tiandel van niet ernstige aard. Zondag zal op het hoofd kwartier van de Unesco te Pa rijs het derde Internationale Congres voor Moeders begin nen. Mevr. Vincent Auriol en mevr. Tsjang Kai Sjek hebben het eere-voorzitterschap aan vaard. Daders gearresteerd. NIEUWE BONNEN Geldig van 27 April tot en met 10 Mei. BONKAARTEN KA, KB EN KC 705, SERIE B. Brood: B 01 brood 800 gram. B 02 brood 400 gram. B 03 reserve 1600 gram. B 06 reserve 800 gram. Boter: B 01 boter 125 gram boter. B 02 boter 125 gram mar garine of 100 gram vet. B 03 boter 250 gram mar garine of 200 gram vet. Melk: B 01 melk 4 liter. B 03 melk en B 05 melk 7 liter elk. Vleesch: B 01 vleesch 100 gr. B 02 vleesch 300 gram. Kaas: B 01 alg.: 200 gram. Eieren: B 02 alg.: 1 ei. Bloem, enz.: B 03 alg. 100 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel, niet uit rijst bereid. Koffie: B 04 alg 125 gram. Thee: B 05 alg. 50 gram. Waschpoeder, enz.: B 06 alg. 250 gram waschpoeder èn 250 gram soda. BONKAARTEN KD EN KE 705, SERIE B. Brood: B 11 brood 800 gram. B 13 reserve 800 gram. Boter: B 11 boter 250 gram boter. B 12 boter 125 gram mar garine of 100 gram vet. Melk: B 33 melk en B 15 melk 12 liter elk. Vleesch: B 11 vleesch en B 12 vleesch 100 gram elk. Kaas: B 11 alg. 100 gram. Eieren: B 12 alg. 1 ei. Waschpoeder enz.: B 13 alg. 250 gram waschpoeder èn 250 gram soda. Bloem, enz.: B 14 reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit rijst bereid. B 16 reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit rijst bereid. BONKAARTEN MA TOT EN MET MG 705, SERIE B. Brood: B 21 brood 800 gram. Boter: B 21 boter 250 gram boter. B 22 boter 250 gram mar garine of 200 gram vet. Melk: B 21 melk 5 liter. Vleesch: B 21 vleesch* 300 gr. B 22 vleesch 100 gram. Kaas: B 21 kaas 200 gram. Eieren: B 21 eieren 5 eieren. Op 1 Mei a.s. zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen, cacao en tabak. De niet-aangewezen bonnen van de serie A kunnen wor den vernietigd. bestrijdt hardnekkige kou vin tjree kanten tegelijk Atlwiv«rkoop roor NrdecUad: Jf.V. Rownt (Ingezonden mededeeling) Het is de Haagsche economi sche recherche, in samenwer king met de dienst „crimineele voorlichting" en de Belgische politie, gelukt in Antwerpen 'n groep van zes personen te ont dekken, die zich reeds geruime tijd moet hebben bezig gehou den met de verkoop en de in voer in Nederland van in een Belgische drukkerij vervaar digde valsche margarine toewij zingen en margarinebonnen. Men kwam op het spoor van deze falsificaties, doordat een grossier in den Haag, zekere H., zich aldaar bij de economi sche recherche vervoegde met 100 rantsoenbonnen margarine, die valsch waren gebleken. Daar de man zorgvuldig admi nistreerde van wie hij bonnen ontving, kwam men er achter, dat hij ze van een anderen Haagschen winkelier had ont vangen. Bij het voortgezet on derzoek belandde men bij twee vrouwen, K. en Z., die beken den twee toewijzingen tezamen voor 425.aan dezen L. te hebben verkocht. Zij hadden ze betrokken van zekeren O. te den Haag, die, nader aan de tand gevoeld, mededeelde, de toewijzingen uit Antwerpen te hebben betrokken. Recher cheurs van de econm. dienst trokken samen met personeel van de dienst „crimineele voor lichting" naar deze plaats, Hofrouw voor koning Christiaan. Naar wij vernemen, zal in verband met het overlijden van Koning Christiaan van Dene marken. met ingang van he den, het Hof van H.M. de Ko ningin gedurende twee weken hofrouw aannemen. waar het hun gelukte in sa menwerking met de Belgische politie zes by deze affaire be trokken personen te arrestee ren. Bij een huiszoeking ten huize van een dezer vond men 1600 valsche margarinetoewij zingen van 100 rantsoenen per stuk d.w.z. voor ongeveer 40.000 kg margarine. Export van mosselen naar België. Voor de export van mosselen naar België bestaan voor het a.s. seizoen twee mogelijkhe den. Vrije handel d.w.z. dat iedere erkende exporteur maar moet zien door eigen initiatief een zoo groot mogelijk deel van de export te bemachtigen of ..contingenteering" zooals de laatste jaren gebruikelijk, d. w.z. dat het percentage van de export voor iederen handelaar wordt bepaald door het cen traal verkoopkantoor van mos selen te Bergen op Zoom. Te Bruinisse was men algemeen van oordeel dat dit laatste de voorkeur verdiende, daar men van het eerste een ongebrei delde concurrentie vreesde met al de aankleve van dien, waar van men zich de resultaten maar al te goed herinnert. Aan de Belgische mosselhan delaren, die ernstig voor hun rechten opkomen zal men con cessies moeten doen, wat be treft de vrije aankoop van mosselen. Ook te Yerseke ble ken de kweekers in meerder heid voor het contingentee- ringsstelsel. Wel wil men een zekere ruimte laten, waardoor kleine exporteurs in de gele genheid zullen zijn, meer te leveren dan het hun toegewe zen deel. Het vervoer van mosselen naar België zal naar wij ver nemen uitsluitend mogen plaats hebben met schepen en niet per as. De Bruinisser handelaren zouden ook gaarne zien dat de handelaren die alleen naar Hol land of Engeland mogen leve ren, ook zouden worden inge schakeld bij de leveringen naar België en Frankrijk daar een handelsvergunning voor het eigen land toch geen betee- kenis heeft zoolang het mos- selverbruik zoo gering is. Weg door de Caterspolder. Als sluitstuk van de in aan leg zijnde nieuwe weg door de Hoogewaardpolder naar en langs de spoorwegdam naar Zeeland, zal, aldus de K.N.A. C., spoedig een aanvang ge maakt worden met de ver nieuwing van eenige verzakte weggedeelten door de Caters polder. Er moge in herinnering gebracht worden, dat vóór de oorlog 1914—1918, Noord- Brabant en Zeeland niet met' een verharde weg verbonden waren. De K.N.A.C. heeft in dertijd door een Clubtocht naar Zeeland, waarbij de auto's door paarden getrokken wer den, de aandacht op deze on mogelijke toestanden geves tigd. De werkgelegenheid. Op 12 April 1947 stonden ingeschreven 1131 (32) perso nen, waarvan er 768 in de D. U.W. waren tewerk gesteld. Over de week eindigende 12 April 1947 werden 352 (22) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 2072 (318). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking'op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: zetter, drukkers, stoffeerders, kistenmakers, leerjongens voor confectiefa briek, kleermakers, badknecht, slijper, naaimachinemonteur, hulp Iasscher, loodgieters, smeden, dragline-machinisten, zandvormers, vormers-gieters, draaiers, bankwerkers, koper slagers, ketelmakers, con structiewerkers, ijzerwerkers, roestbikkers, plaatwerkers, voorslagers, lasschers-branders, leerling-monteur, electriciën, leerjongen in autogarage, draglinesmeerders, leerjongens in metaalindustrie, banketbak ker, winkelpersoneel, loopjon gens, magazijnbediende, repor ter, kellner, huisknechten, kantoorbediende. Machine-stiksters en -naai sters, kapster, modiste, ver koopsters, cassière, hotelper soneel, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. Zuid-Beveland: drukkers, zet ters, stoffeerders, assistent uitvoerder, smeden, auto-mon teurs, loodgieter, bankwer kers, plaatwerker, electri- ciëns, verwarmingsmonteur, boekbinders, bakker, tractor chauffeurs, boomkweekers- knecht, expeditieknecht, bak- schippers, kantoorpersoneel. Wasschcrij-arbeidsters, pedi cure, kousfnreparatrice, kan toorpersoneel, huishoudelijk personeel. Tholén: kleermaker. auto monteur, bakkersknecht. Schouwen en Duiveland: leerling stoffeerder, wagenma ker, lijnwerkers, molenaars knecht, leerling kellner, hotel kok, huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, kap persleerling, leerling schoen maker, automonteur, Joodgie ters, leerjongen voor garage, electriciëns, waterfitter, bankwerkers, loopjongens, ma troos, kantoorbedienden, chauffeur, textielarbeiders. Kapster, naaister, reizigster, verkoopster, kamermeisje voor hotel, kantoorbedienden, huis houdelijk personeel, textielar- beidsters. Aanbiedingen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkanto ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN. De dames W. F. J. Muller, mej. A. T. de Feyter, beiden te Terneuzen, W. J. Bours te Sluiskil, E. M. L. Rottier te Hulst, A. Winkels te Nieuw- Namen, I. C. T. van Campen- hout en de heer J. E. R. v. d. Snepper te Terneuzen zijn te Den Haag geslaagd voor het practijkdiploma machineschrij- ven. Mej. G. Geensen te Terneu zen slaagde in Dordrecht voor het diploma kantoorstenogra fie. De Emmabloemcollecte te Zoutelande heeft 77 opge bracht. Melkprijs voor boeren sterk verlaagd. Beneden de kostprijs. Naar wij vernemen is door den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning bepaald, dat de prys, die de boeren voor de door hun geleverde melk ontvangen, met ingang van 27 April a.s. ver laagd moet worden tot 14 cent per kg. (100 kg. is pl.m. 97 liter melk). Tot nu toe bedroeg deze prys 21 /z ct. voor directe levering aan slyters en 18 cent voor levering aan de fa briek, bij een vetgehalte van 3.30 Wanneer het vetgehal te, dat 's winters meestal 4 bedraagt, deze zomer beneden de 3.30 komt, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, zullen do boeren nog minder dan 14 cent per kg ontvangen. Nauwkeurige berekeningen hebben aangetoond, dat de kostprijs zonder ondernemers- loon voor den boer, die gehan dicapt is door onderbezetting van zyn bedrijf, 16.4 cent be draagt. Dit beteekent, dat hy deze zomer zijn melk ver bene den de kostprys moet verkoo- pen. Het lydt geen twijfel of er zal van de zijde van de bena deelden een krachtige oppo sitie tegen do nieuwe regee- ringsmaatregel worden ge voerd, die er wellicht toe ton leiden, dat de boeren hun leve ranties van melk staken. Do naaste toekomst zal leeren in hoever zij een dergelijke dras tische maatregel noodzakelijk achten. Oostburg Rijksweg zal verlegd worden Met 67 tegen 23 stemmen. Met 67 tegen 23 stemmen heeft de Senaat der Vereen. Staten Truman's wetsontwerp voor hulp aan Griekenland en Turkije goedgekeurd. Nadat twee amendementen verwor pen waren, stelde de voorzit ter van de Senaat, senator Vandenberg voor, om de wet in haar geheel te aanvaarden. Het eerste amendement was afkomstig van Edwin John son en had tot doel militaire hulp aan Griekenland en Tur kije uit te sluiten. Het werd met 68 tegen 22 stemmen verworpen. Het tweede amen dement betrof een proefstem- ming met de bedoeling de ge- heele zaak op de lange baan te schuiven. Dit werd met 67 tegen 23 stemmen verwor pen. Toen de oppositie zag, dat haar actie weinig doeltreffend kon zijn, besloot ze geen amendementen meer in te die nen. zoodat het wetsontwerp snel behandeld is. Het huis van afgevaardig den moet thans nog een oor deel over Truman's ontwerp uitspreken. De wet, zooals de Senaat die aanvaard heeft, voorziet in een krachtige economische steun (400.000.000 dollar) aan Griekenland en Turkije, terwijl Amerika voorts deze landen zal helpen bij de organisatie van hun leger. Prinses Juliana met Margriet weer op Soestdijk. Prinses Juliana en Prinses Margriet zijn Dinsdag om zes uur, met een speciaal vlieg tuig, bestuurd door kapitein Sonderman, uit Zwitserland op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd. Direct na aan komst begaven zij zich naar het paleis. 23 dagen vertoefden zij'met Prins Bernhard en de Prin sesjes Beatrix en Irene, op uitnoodiging van de inwoners, in het Zwitsersche bergdorpje Zermatt. Prins Bernhard zal nog tot Maandag in Zermatt blijven. Minister Neher laat het systeem onderzoeken En het zijn niet eens noodwoningen De minister van wederop bouw, de heer Neher, heeft opdracht gegeven tot nadere bestudeering van een plan, dat ir. A. Poldervaart in Den Haag, ontwierp voor de bouw van montage-wonin gen. Onze Haagsche redacteur haid een onderhoud met Ir. Pol dervaart over zijn snelbouw- systeem. Deze ingenieur is te Ban doeng als directeur gemeen tewerken vertrouwd geraakt met de bouw van woningen uit eenvoudige materialen en van lichter constructie dan gemeen lijk in Nederland worden ge bouwd. In Indië bouwde hij wonin gen. die wanden hadden, welke vervaardigd waren van ampas, het overtollige en fijngestamp te riet. dat na de suikerprod. overblijft. Dit riet wordt na een bepaalde zuivering onder gaan te hebben met beton ver mengd en geperst tot een ver steende plaat, die niet voor hout of steen onderdoet en heel gemakkelijk te bewerken is. Nu heeft ir. Poldervaart in Nederland naar een materiaal gezocht, dat zich evenals de Indische ampas leent tot het persen van groote platen, wel ke als huiswanden kunnen die nen. Hij heeft dat materiaal ge vonden in een bepaald soort veen, die hier te lande voor komt. Dit veen versteent even ge makkelijk en is even vlot te ververken als het materiaal waarmee men in Indië zoovele honderden aardige landhuizen heeft gebouwd. IN BRABANT De in Brabant gevonden veensoort kan volgens een ge patenteerd systeem heel ge makkelijk voor het beoogde doel verwerkt worden. Ir. Poldervaart heeft al een fabriek op het oog waar het materiaal gemakkelijk gepro duceerd kan worden. Hij stelt zich voor zoogenaamde monta ge-woningen te maken, volgens een systeem, dat hij ook In Indië toepaste. De woningen komen kant en klaar uit de fabriek en worden in snel tem po opgezet: een dag voor de vloer, een dag voor de muren en de derde dag voor het dak. ARBEIDERSWONING Als arbeiderswoning had de hetr Poldervaart zich gedacht een huis met een groote woon kamer. een keuken, douchecel, een slaapkamer voor de meis jes en een voor de jongens, dan nog een voor een „kostgan ger" en vanzelfsprekend een voor de ouders. Verder kunst matige ventilatie en als en- bloc gebouwd wordt centraal verwapnd, met alles wat maar mogelijk Is ingebouwd (bed den) en faciliteiten voor de huisvrouw, zoodat b.v. een verbinding tusschen keuken en huiskamer het doorgeven van eten zeer vergemakkelijkt. Ir. Poldervaart meent terecht, dat Nederland thans te arm is om noodwoningen te bouwen, die zoo gauw mogelijk dienen te verdwijnen, dat verspilt vele millioënen. „Men moet thans alleen huizen bouwen, waarin de menschen gaarne blijven wonen!" zoo zei onze gastheer, omdat sfeer en afwerking ge lijk zijn aan de goede, moder ne, normale permanente wo ning met haar aantrekkelijke eigenschappen. GEEN NOODWONINGEN De huidige noodwoningen noemde hij karakteristiek „klappersmanswerk". voor zoo ver die voornamelijk van be ton zyn opgetrokken, want zij zijn kil, ongezellig en bekrom pen. De bedoelde huizen, van het nieuwe Nederlandsehe ma teriaal gebouwd, kunnen ook onder architectuur opgetrok ken worden. En de arbeids krachten kunnen b.v. mede worden gerecruteerd uit de po litieke delinauenten, want vak kennis wordt niet vercischt. Neemt men drie maanden voor het voorbereidend werk, dan nog een drietal maanden om de platen volkomen droog te laten worden, dan kunnen in die periode de fundamenten voor de huizen worden gelegd, ook alweer volgens een door ir. Poldervaart aangegeven systeem (betonpaaltjes). Het ligt dan slechts aan het aan tal ploegen, dat aan het werk is, in welk tempo de huizen verrijzen. Duizend per maand i3 zeer goed mogelijk! Zooals wij reeds schreven: het plan is bij den minister in studie! Nieuw incident in de Fransche Kamer. Vrouwelijke afgevaardigde sloeg er op los. Voor de tweede maal in twee weken heeft in de wandelgan gen van de Fransche Nationa le vergadering een vrouw een afgevaardigde in het gezicht geslagen. Dinsdag was de oorzaak de verwarde toestand op Mada gascar. De afgevaardigde van de autonomistische regeering van Madagascar, Raseta, werd aangevallen door de echtge- noote van een voormalige af gevaardigde van Madagascar, Rossignol, die hem onder het roepen van „moordenaar" in het gezicht sloeg. Ook de heer Rossignol zelf schijnt zich niet onbetuigd te hebben gelaten. Geheime vergaderingen in Moskou. De vier ministers zijn Dins dagavond weer in geheime zit ting bijeengekomen. Dit was hun derde geheime vergade ring binnen 24 uur. Vooraf werd van het rapport van de speciale afgevaardigden inzake finaacieele maatrege len voor het vrije gebied van Triest in een gewone vergade ring kennis genomen. Radio Moskou meldt, dat overeen stemming is bereikt betreffen de de financieele status van het vrije gebied van Triest. Hierna besloten de ministers in besloten vergadering te gaan, waarbij slechts aan tol ken en twee adviseurs voor iederen minister toegang ver leend werd. Waarnemers zijn van oor deel, dat een poging werd ge daan om tot eenigerlei over eenstemmig t.a.v. de voltooiing van het Oostenrijksche verdrag te geraken. Aan het eind van de geheime zitting, welke 50 minuten duurde, is geen comminiqué uitgegeven. Vanmiddag komen de ministers in openbare zit ting bijeen. Nederlandsch elftal samengesteld. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederland sehe elftal, dat Zondag 4 Mei te Antwerpen tegen België speelt als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Bun (MVV) en van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Möring (Enschede) en de Vroet (Feyenoord). Voor: Drager (Ajax), Wil kes (Xerxes), Roozen (Haar lem), Rijvers (NAC) en Berg man (Blauw Wit). Reserves zijn van de Vliet (ODS). de Vos (Quick Nyme- gen), Stoffelen (Ajax) en van Onselen (VSV). NEDERLANDSCH ELFTAL— HUDDERSFIELD-TOWN. De uitslag van dc te Rotter dam gespeelde wedstrijd tus schen het Nederlandsch elftal en Huddersfield-Town luidt i-3. Bij een politie-overval op de zwarte markt te Berlijn zijn 600 personen gearresteerd. In de Dinsdagmiddag gehou den raadsvergadering van Oostburg herdacht de voorzit ter het overlijden van den heer d'Hondt, die in de raad zitting had voor de K.V.P. en die in de korte tijd dat hij raadslid was, steeds blijk had gegeven van een helder en ruim oor deel. De gemeenterekening over 1943 is door G. S. vastgesteld. De voorz. deelde mede dat is goedgevonden dat aan de open bare lagere school een vaste 4e leerkracht zal worden aan gesteld. De gemeente-begrooting voor 1947 werd vastgesteld. Vastgesteld werd het bedrag per, leerling voor het gewoon lager- en het voortgezet lager onderwijs en voor het uitge breid lager onderwijs, alsmede het voorschot op de gemeente lijke vergoeding over 1947 voor de bijzondere scholen. Tot handwerkonderwijzeres aan de openbare U.L.O.-school werd benoemd mevrouw Zacha- riasse. Tot leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werden benoemd de H. P. C. v. d. Vleuten, R. J. de Milliano, ir. I. van Sandick, M. J. de Bruijne, W. P. Haai man, J. Germing en Iz. Bre vet. Op verzoek van de Vereeni ging „Immanuel" werd mede werking verleend voor de stichting van een nieuw school gebouw voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs. Besloten werd tot verkoop van 80 stoelen uit het v.m. Beursgebouw, a 2.50 p. stuk. VERLEGGING RIJKSWEG. Nu beslist is dat de Rijksweg door de gemeente zal blijven loopen, werd besloten tot ver legging van deze weg, n.l. een doortrekking van de Brouwe rijstraat naar de Nieuwstraat. De weg zal ter plaatse een breedte krijgen van 13 meter, waarvan 9 meter rijweg. Adhaesie werd betuigd aan het door de gemeente Sluis aan de Ministerraad gezonden re quest inzake herfrouw door particulieren. De geloofsbrieven van het benoemde raadslid A. J. Raes werden onderzocht en in orde bevonden. FEESTAVOND OOSTBURGSCHE LYCEUMVEREENIGING. De Oostburgsche Lyceum-' vereeniging gaf Dinsdagavond in het stampvolle Ledel-The- ater een uitvoering. De rector van het lyceum, de heer A. Hoolhorst, sprak 'n openings woord, waarin hij er op wees dat nu reeds 25 jaar de leer lingen van de R.H.B.S., thans lyceum, hun vereeniging heb ben gehad en dat deze feest avonden 'n traditie zijn gewor den, welke traditie alleen tij dens de oorlogsjaren werd verbroken, doch nu weer wordt voortgezet. Spreker wenschte de vereeniging har telijk geluk met dit jubileum. De heer Hoolhorst schetste de beteekenis van deze school voor het gewest. Oud-leerlin gen zitten overal en zeer ve len vervullen belangrijke func ties in den lande en daarbui ten. Na een welkomstwoord van den voorzitter, Ferdinand de Paauw, werd het feestpro gramma geopend door de „band" onder leiding van Rie van den Berge. Een bijzondere attractie vormden de volksdansen, onder leiding van Hans Boidin en de bevallige dansgroep onder lei ding van Paola Folmer. Dat was werkelijk een groote ver rassing. Alleraardigst was het matrozendansje, door de jon gere leerlingen en ook bleken de jongens de gymnastiek ijverig te beoefenen. Het voet balelftal liet zich evenmin on* betuigd. De heer G. Albregts, leeraar Fransch, ontpopte zich als een zeer bekwaam zangleeraar, die een prachtig schoolkoor had weten te vormen. Voeg daarbij dat enkele vroolijke tooneelstukjes, zooals „De in breker en het meisje" en „in de Val", door de grootere en „De raadsvergadering" door de kleinere leerlingen, met veel succes werden op gevoerd, dan is het be grijpelijk dat de aanwezigen zich kostelijk hebben geamu seerd. Onder de aanwezigen merk ten wij op burgemeester en mevr. Hoekzema, wethouder v. Kampen, rector en leeraren van het lyceum uit Terneu zen en vele anderen. De Emmabloemcollecte te Veere heeft 28,70 opge bracht Middelburg VERSPERRINGEN WORDEN OPGERUIMD. Het opruimen van de acht betonnen Duitsche obstakels op de Middelburgsche bruggen door de Dienst voor de We deropbouw vindt regelmatig voortgang. De versperringbij de Veersche Singel is thans geheel verdwenen en de be strating in orde gebracht. De versperring bij de Oude Veer sche weg is half gesloopt; hier heeft vorige week een flinke lading springstof op ruiming gehouden. Thans is men begonnen met 't verwij deren van de 3e versperring, die zich op dc Koepoortbrug be vindt. Dinsdag liet men hier een gedeelte van het obsta kel springen. Er werden zeer lichte ladingen gebruikt met het oog op de nabijgelegen woonhuizen en de kwetsbare waterleiding- en gasbuizen. OUD-GEMEENTERAADSLID OVERLEDEN. Te Middelburg overleed op 62-jarige leeftijd, de heer L. J. Mes, een bekende persoonlijk heid in de Zeeuwsche hoofd stad. De heer Mes had van Mei 1933 tot 3 September 1935 zitting in de gemeente raad voor de Katholieke Staatspartij, terwijl hij tevens deel uitmaakte van de Prov. Staten en van het bestuur voor de Zeeuwsche Eilanden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Mes vindt plaats op Donderdag 24 April te 11 uur op t'c R. K. Begraafplaats te Middelburg. AANBESTEDING OEVERWERKEN. Bij de publieke aanbesteding van Bestek 60 voor het uit voeren van werken ter verde diging van de oever van de Oostwatering tusschen dijk- paal 7 en strandpaal 51, werd als volgt ingeschreven: J. G. M. J. van Oord, Wer kendam en Utrecht 185.844; Combinatie J. de Ruyter, Har dingsveld, P. Bons, Sliedecht en H. Huisman, Giessendam 186.073: J. J. Bosker, Wie- ringen 186.200; J. v. d. Vlies, Sliedrecht 189.000; L. Ros kam, Sliedrecht 192.800; K. W. Dekker, Veere 195.492; J. J. dc Waard, Sliedrecht 196.600; J. A. van Seventer, Dordrecht 197.600; Gebr. de Klerk, Werkendam 198.700; L. J. Dekker. Vlissingen 200.000; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rrjn in combinatie met A. van der Straaten, Mijnsheerenland, fa. J. Pijl, Zuidland en Aannemersbedr. M. P. Verjaal C.V., Puttcrs- hoek 212.000. De Emmabloem collecte te Axel heeft 450 opgebracht. De Emmabloem-collectc te Souburg heèft 178.45 op gebracht. Speciaal huidmiddel voor vrouwenschoon uitdePurol-Fabrieken. (Ingezonden mededeeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10