Gouddelvers Geheime zitting in Moskou Alleen meer arbeid helpt ons er weer bovenop in Nederland's bodem? UIT DE PROV yyinete^ NCIE ZUID-BEVELAND Walcheren HET RIJN-GOUD IS GEEN FANTASIE. De hoeveelheid is gering. De geologische stichting, afd. geologische kaart te Haarlem, zond ons, naar aanleiding van berichten over vondsten van goud in de bodem in de om geving van Doornspijk, de vol gende mededeclingen van al- gcmeene aard over het voor komen van goud in de bodem van Nederland. In de omgeving van Doorn spijk, waar goud zou zijn ge vonden, vindt men een strook van fijnkorrelige zanden, wel ke tot het zoogenaamde „laag- terras" behooren. Onder deze lagen vindt men eerst meest fijnzandige afzettingen, soms met grint van smeltwater van gletschers, welke in de ijstijd de Veluwe bedekten. Daaron der ligt een meer of minder dike laag grondmorene van die gletschers en daaronder een zeer dikke, soms geplooide laag, die ae geologen noemen „gestuwde praeglaciale afzet tingen of gestuwd hoogterras". Dit zijn zand- en grintlagen, afgezet door de Rijn van de tijd vóór dc ijstijd of ijsbedek- king, toen deze rivier als een machtige stroom over een groot deel van Nederland lang zamerhand zijn grint en zand afzette. Toen later in de ijstijd het landijs uit Skandinavië tot in Nederland schoof, als een ca. 1000 m. dik dek, werden op vele plaatsen de grint- en zandlagen tot heuvels opge stuwd. Dit zijn de heuvels van de Veluwe en Twenthe (Holter- berg. Lemelerberg, de Hellen- doornsche berg, Hellendoorn, Nijverdal etc.). Het is een be kend feit. dat de Rijn een zwak goudhoudende rivier is. Telkens heeft men op allerlei plekken, vooral aan de Boven Rijn (Mannheim tot Basel), doch ook elders, goud trach ten te winnen op kleine schaal, het is echter nooit loonend ge weest. GOUDVONDSTEN. Het is dus niet te verwonde ren, dat in de oudere grint- en zandafzettingen van de Rijn ook sporen goud voorkomen. Wel is begrijpelijk, dat, als stroomopwaarts het goudge halte al zoo gering is, ver stroomafwaarts in ons land, dat goudgehalte wel heel, heel laag is. Toch komen telkens kleine goudvondsten voor. Hierbij zij herinnerd aan de goudvondsten in ca. 1900 in de buurt van Hellendoorn, waar over toen veel gesproken werd. Het is zelfs tot een con cessie aanvrage, de conces sie „Erica" gekomen (op 16 Dec. 1901 ,over 2046 ha. in de gemeente Hellendoorn) welke aanvrage echter weer door de aanvragers is inge trokken na een onderzoek van staatswege, waarbij een aantal monsters grondig on derzocht is. Eenige monsters bevatten geheel niets, andere zeer weinig (maximum 0.173 gram per kubieke meter, gemiddeld 0,0536 gram goud per kubieke meter). Met betrekking tot de goud vondsten te Doornspijk is op te merken, dat deze vermoede lijk stammen uit dezelfde la gen n.l. de „hoogterras" at- zettingen van de Rijn voor de ijstijd, welke zooals gezegd, in een groot deel van ons land voorkomen, van Nijmegen EibergenNeede-Wierden in het Oosten af tot aan de lijn ValkenswaardTilburgOos terhouteiland Schouwen in het Westen. Soms liggen zij aan de oppervlakte, o.a. in de genoemde Twentsche heuvels, de Veluwe, sommige streken in Brabant, en soms liggen zij dieper en zijn bedekt door jon gere lagen. DE ZEE GOUDHOUDEND. Het geheele complex van dé ze lagen bevat een uiterst ge ring goudgehalte, zoo gering, dat het in de meeste gevallen niet aantoonbaar is. Ze zijn te vergelijken met het zeewater, dat ook een uiterst gering goudgehalte heeft, zoo gering, dat het niet te winnen is. Op sommige plaatsen in de grint en zandlagen blijkt, door toe vallige omstandigheden, een concentratie van het goud plaats gevonden te hebben. Dit kan primair zijn als gevolg van stroomcondities tijdens de afzetting, of als toevallige sa menloop van accumulatie van enkele meer goudhoudende ge steenten door zijrivieren aan gevoerd. Ook kan men denken aan een secundaire concentratie van goud, zooals bg goudhou dende afzettingen steeds voor komt (bijv. in Suriname). Hoe het ook zij, de totale hoeveel heden zijn uiterst gering, met als gevolg', dat concentraties ook niet een omvang van eenig belang kunnen aanne men, zooals bij Hellendoorn nogmaals gebleken is. Een verder bewijs hiervoor is in de geschiedenis te vin den. De sedert de Romeinsche tijd, gedurende de middeleeu wen tot voor ca. een eeuw steeds opduikende goud-was- scherijen in de Rijn hebben al le na korte tijd het bedrgf ge staakt. Gezocht is er genoeg en kleine sporen zijn veel ge vonden, doch nooit is het de moeite waard gebleken. In een museum te Bazel ligt een gouden munt uit Rijn-goud geslagen, als bijzonderheid. Er is dus niets nieuws onder de zon. Het is wel zeer te betreu ren, dat de vooruitzichten niet hoopvoller zijn. Een goudmijn zou Nedreland zeker nu ten goede komen, doch er moet met de meeste nadruk gewaar schuwd worden tegen ver wachtingen om eenigszins ont- ginbare hoeveelheden goud in ons, door aanspoeling opge- Geen landgoederen meer. Van de 148 voormalige ..Junker"-landgoederen in de omgeving van Waren (Russische zóne van Duitschland) is er niet één meer over. Zij zijn thans verdeeld in 5400 familiebedrijven van 8 tot 12 h.a., zoo hebben Duitsche land- bouwautoriteiten meege deeld aan Amerikaan- sche correspondenten, die een tocht door de Russische zóne maak ten. Alle bedrijven, die grooter zgn dan 100 h.a., worden verdeeld; is de boer geen nazi geweest, dan mag hij 100 h.a. behouden, het resteerende land moet hij verkoopen. Het land is in kwaliteitsklassen verdeeld waarvan de prijzen varieeren van 450 tot 625 mark per h.a. 12.000 Joden in hongerstaking. Ongeveer 12.000 Joodsche illegale emigranten die op Cyprus zijn gedetineerd, zet ten de hongerstaking voort, die zij 70 uur geleden begon nen zijn uit protest tegen het feit, dat het emigratie- quotum voor Palestina met bouwde land te zullen vinden. 400 per maand is verminderd. Rantsoenverlaging gas en electriciteit opgeheven. Blijkens een beschikking van den minister van econo mische zaken, wordt de op 15 Januari j.l. vastgestelde ver laging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsrantsoenen in getrokken. Dc beschikking is 18 April j.l., met terugwer kende kracht van 1 April '47 af, In werking getreden. DEZE WEEK WEER EEN EI. In dc bonnenlijst, die Don derdag a.s. wordt bekend ge maakt, zal weer een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bonnenaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen zijn. (Ingezonden mededeeling) A. kept** Vandaag einde der conferentie De ministers van de Groote Vier zijn in Moskou Maandag middag onver;vacht in geheime zitting gekomen. Het voorstel hiertoe kwam van Marshall, nadat Bevin had verklaard, dat het verdrag nu nog slechts op drie artikelen hing: de grenzen, al of niet herstelbetalingen en Duitsche activa. De ministers waren daarbij alleen vergezeld van hun tolken en twee adviseurs. Na ruim 2 uur werd de zitting opgeheven zonder eenige nade re bekendmaking over een eventueele overeenstemming. Correspondenten weten ech ter te melden, dat op de ge heime zitting geen resultaten werden bereikt. De Moskousche conferentie van ministers van buitenland sche zaken zal vandaag eindi gen. volgens diplomatieke kringen te Genève. De Fransche delegatie wórdt Zaterdag te Parijs verwacht. Wie wordt gouverneur van Triëst? In geheime zitting hebben vertegenwoordigers van Chi na, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Ver. St. te Lake Success de benoeming van een gouverneur voor Triëst besproken. Naar verluidt, zijn zij echter niet tot een beslissing kunnen komen. Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat zoowel Engeland als de Ver. St. tegen de benoeming van den door de Sovjet Unie gestelden candidaat, den Zweed Branting, waren. In welingelichte kringen werd verklaard, dat de Zuid- Af rikaansche gezant in Ne derland, Leif Egeland, als de meest geschikte candidaat wordt beschouwd. Engeland wil Oostenrijk helpen. De Britsche econoom, lord Beveridge, heeft tegenover de Oostenrijksche industrieele de legatie, die te Londen vertoeft, verklaard, dat het Britsche volk besloten is Oostenrijk te helpen een welvarend, geluk kig en productief land binnen eigen grenzen te worden. Beveridge noemde de Joego slavische aanspraken op grens correcties in strijd met het handvest der VN en hü zeide het te betreuren, dat Oosten rijk Zuid-Tirol aan Italië heeft moeten afstaan. Ook de vroegere Britsche minister voor de bezette ge bieden, Hynd, sprak de delega tie toe en verklaarde, dat hij goede hoop voor Oostenrijk koesterde. Request van „Telegraaf'-personeel. Het gezamelijk personeel van het dagblad „De Tele graaf" heeft zich met een re quest tot den minister van on derwijs gericht. In dit request verklaart het personeel dat het zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat onzuivere motieven een groote rol spelen bij de beoordeeling van de vraag, of en wanneer „De Telegraaf" kan herver- schijnen. Het personeel meent dat daardoor op onrechtvaardige wijze schade wordt toegebracht aan zijn na jarenlange arbeid verkregen positie. Het is dan ook de meening van het re dactioneel, technisch en admi nistratief personeel van „De Telegraaf", dat geen enkele rechtsgrond meer aanwezig is. waarop aan „De Telegraaf" datgene onthouden mag blij ven. dat aan anderen, die in dezelfde positie verkeerden, zonder meer mogelijk werd ge maakt. Marchail volkomen achter Truman. Minister Marshall, heeft in een telegram uit Moskou aan gedrongen op onmiddellijke goedkeuring door het congres van het voorgestelde hulppro gramma voor Griekenland en Turkije. De Amerikaansche se nator Arthur van den Berg. deelde in de senaat mede dat Marshall op de vraag van den senaat, hoe zijn houding t.a.v. dit programma is in het licht van de conferentie te Moskou, geantwoord heeft, dat hij voor zijn vertrek naar Moskou niet alleen deel heeft genomen aan het opstellen van de formulee ring, maar tevens Truman na zijn boodschap aan het con gres heeft doen weten, dat hij tenvolle instemt met deze po litiek. Overeenkomst over de Duitsche steenkool. De Amerikaansche, Britsche en Fransche regeeringen heb ben tezamen bekend gemaakt, dat regelingen zijn getroffen ter vaststelling van de ver houding in de uitvoer van steenkolen uit hun bezettings zones van Duitschland naar steenkoolinvoerende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1947. De uitvoer zal worden vast gesteld in percentages van de netto verkoopbare steen koolproductie. te beginnen bij 21 r;(, wanneer de dagelijksche productie in de Westelijke zones 280.000 ton, en op waarts tot 25 (/o, wanneer zij 370.000 ton per dag bedraagt. De huidige overeenkomst is na lange discussie tot stand gekomen en door drie minis ters van buitenlandsche zaken bekrachtigd. 10-jarig bestaan jeugdring „De Bevelanden". De jeugdring der Chr. meis- jesvereenigingen op „De Beve landen" vierde Zaterdagmiddag haar tienjarig bestaan in het vereenigingsgebouw te Kloe- tinge. De presidente Mej. L. van Liere sprak een kort welkomst woord tot de ongeveer 170 aanwezige meisjes, waarna de Liturgische opening volgde door alle clubs. Vervolgens hield Mej. Wan del van Wolphaartsdgk een toespraak. De secretaresse Mej. Wisse, gaf een beschouwing over de afgeloopen tien jaar. Door Kattendgke en Kloe- tinge werden de schetsjes op gevoerd „Grootmoeder slaapt" en „Ontmoeting". De overige vereenigingen hielden een samenzang. De goed geslaagde middag werd door de presidente van dé Provinciale Commissie Mevr. Bakker gesloten. Zeeuwsche schaaksuccessen in Bussum. De zeven Zeeuwen, die per auto aaar Bussum waren ge togen om daar deel te nemen aan het voorjaarsschaaktour- nooi, hebben enkele aardige successen behaald. M. C. Verburg was in een sterke groep ingedeeld met o.a. de Amsterdammer de Waal. Hij verloor één partij en maakte de beide andere remi se. Winnaar in deze groep was ir. Mondria. K. Maartense wist in een andere hoofdklasse-groep IY2 punt te behalen en deelde daar mee de tweede en derde plaats met Breevoort. De derde hoofdklasser M. J. Quakkelaar uit Hansweert scoorde twee punten en won daarmee in zijn groep de twee de prns. L. J. Woudstra uit Middel burg bereikte van de Zeeuwen het beste resultaat door op keurige wijze in zijn groep de eerste prijs te bemachtigen met één winst- en twee remisepar tijen. J. Meijer uit Hansweert won twee partgen en verkreeg daarmee de tweede prijs. De beide Middelburgers A. J. W. Matthijssen en J. Goed- bloed behaalden elk 1 punt uit 3 partijen. Bij ae opening spraken zoo wel de Bussumsche wethouder van onderwijs als de voorzitter van het Schaakgenootschap 'n speciaal woord van welkom tot de Zeeuwen, wier deelname aan het tournooi zeer op prijs werd gesteld. HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE „ANNA JACOBA- POLDER". Op 15 April jl. was het hon derd jaar geleden dat de „Anna Jacobapolder" onder St. Phi- lipsland ingedijkt werd. Aan gezien het in de bedoeling ligt de dag der bevrijding (5 Mei a.s.) feestelijk te herdenken, is er door de notabele ingezete nen van de Anna-Jacobapolder besloten mede op diezenfde dag het 100-jarig bestaan van hun woonplaats te vieren. FEESTGIDS VOOR HOLLAND (MICHIGAN). Door Jhr. L. C. van Pan- huys is aan burgemeester en raad van Holland (Michigan), ten behoeve van het eeuw feest een ontwerp gids aan geboden onder andere bevat tende, een opdracht en mot to's, en de ode aan Washing ton van Jacobus Bellamy (Zierikzee, 1781), in de ver taling van prof. C. van Nop pen. VEER ANNA JACOBA— ZIJPE. Naar de A.N.W.B. meldt, zal de Rijkswaterstaat bij het veer Anna JacobaZijpe bor den plaatsen, waarop is aan gegeven, dat de toeleidende bruggen naar de pontons voor motorvoertuigen met meer dan 4000 kg. asbelasting verbo den zijn. Deze maatregel is noodzake lijk gebleken om een veilig verkeer over de bruggen te waarborgen. Muziekfestival in Scheyeningen en Amsterdam Naar het ANP verneemt, zal dit jaar een muziek- en theaterfestival worden gehou den afwisselend te Schevenin- gen en te Amsterdam. Het Scheveningsche aandeel in dit festival vindt plaats van 16 tot en met 29 Juni. De kern ran dit festival zijn de opvoe ringen van „Der rosenkava- lier" van Richard Strauss. Goes FEESTAVOND. Zaterdagavond .kwamen de leden van de afd. Goes van de Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf in feestelijke vergadering bijeen in het Slot Oostende en genoten van mu ziek, zang en voordracht, ter wijl ook de Amerikaansche verkoop en de verloting zeer in de smaak vielen. Maar ook heeft de heer Tiggelaar, pro vinciaal bestuurder van de bond, zich niet in de laatste plaats tot de aanwezige vrou wen gewend om te doen uit komen, wat in de loop der jaren reeds voor de vakbewe ging ook in deze bedrijven voor de werknemers is be> reikt op het; gebied van loon, werktijd, vrije Zaterdagmid dag, vacantieregeling enz. Het was voor de afdeeling, die haar ledental van 20 tot ruim 50 heeft zien groeien, een goed geslaagde avond. NTWIN -COMITÉ. Op Zaterdag 26 April a. zal om 2 uur, in het Grand Theater te Goes een prnpa- ganda-middag gehouden wor den. De heer C. de Witte spreekt over het werk van de NIWIN, terwijl door het ver- toonen van films een en ander verduidelijkt zal worden. HANZE-VERG ADERIN G „De Hanze" te Goes heeft vorige week haar jaarverga dering gehouden, die onder leiding stond van den heer J. Roose. Bij de bestuursverkie zing werden de heeren H. Baars en A. Hopmans geko zen. De Santos-commissie werd uitgebreid met den heer E. Castelègn. Na uitvoerige discussie werd besloten - de contributie op 15 per jaar te brengen. Er werd een fi- nancieele commissie benoemd, die bestaat uit de heeren Kaufman, van Stei en van Opstal, om de contributierege ling nader te bezien. GYMNASTIEK- UITVOERING. De Chr. Sportvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" te Goes, afdeeling van hetN.C.G. V„ gaf Vrijdag- en Zaterdag avond onder leiding van de di recteuren. de heeren K. Kooy en J. Goedee, uitvoeringen in de Prins van Oranje. De avonden werden door den voorzitter, den heer C. F. Si- monse, met gebed geopend, waarna een 17-tal turnnum- mers werd gebracht. Zoowel de dames en de meisjes, de laatste in 5 afdeelingen, als de heeren en de drie jongensaf- deelingen hebben goed werk te zien gegeven. Van de meisjes noemen wij de typische och tendgymnastiek der kleinen in hun pyama's en de openbare les, terwijl de ouderen met vriie en rhythmische oefeningen iets Minister Vos te Middelburg Sombere geluiden en.... gematigd optimisme. „Wg hebben de gelegenheid om een betere wereld te bou wen en tot een harmonische samenleving te geraken, doch alleen met aller inspanning. Wij staan opnieuw in de strijd, die nog zeer zwaar zal blij ken te zijn, maar die ons k a n terugvoeren naar herstel van ons land en moet voe ren naar vernieuwing van on ze opvattingen. Harder werken is echter het parool; wanneer wij allen onze prestaties 10 hooger opvoeren, zal dit een winst beteekenen van 800 millioen", aldus de mi nister van Verkeer, ir. H. Vos, die Vrijdag in het Schut tershof voor de leden van de P. v. d. A. sprak over de economische ontwikkeling in ons land na de bevrijding. Minister Vos begon zijn rede met een terugblik op de tijd, onmiddellijk volgend op de be vrijding. Wg zijn toen in vele verwachtingen teleurgesteld, maar toch waren er meeval lers De 600.000 arbeiders, die uit Duitschland terugkeerden, konden worden opgevangen, de financiën worden gesa neerd en de verdronken ge bieden behouden. Wij stonden toen voor de noodzaak het economisch leven te herstel len. voorwaar geen gemakke lijke taak. Eind 1945 werd het eerste noodverband gelegd wij moesten in dat jaar leven van het buitenland. Om tot exporteeren te kunnen komen, moesten in het begin zeer veel artikelen, zooals machines e.d. worden ingevoerd. Bedroeg de invoer in 1939 1400 millioen en de uitvoer 1000 millioen, in 1946 waren deze cijfers resp. 2300 millioen en 800 millioen, een nadeelig verschil van 14 per week per gezin! Dit verschil is slechts voor een zeer gering gedeelte te dekken uit rente van buitenlandsch bezit en de vreemde valuta, die onze scheepvaart krijgt voor buitenlandsche vrachten. ARMER EN RIJKER. Uitvoerig besprak ir. Vos de leeningen In het buitenland en zeide, dat wij in het bin nenland evenveel rijker zijn geworden als in het buiten land armer. Wij hebben niet zoo slecht geboerd in 1946 en hebben in eigen land een aan zienlijke stap vooruit gedaan op de weg naar nieuwe wel vaart. Er zijn echter nog groote moeilijkheden te wach ten. Leeningen van andere landen, i.c. Amerika, zijn na melijk een onzekere factor in ons economisch beleid omdat de politiek hier een hartig woordje meespreekt. Onze ge heele economie is ontwricht, vooral door het wegvallen van het Duitsche achterland. De ontwikkeling sinds '45 in dit land is een geduchte tegen valler voor ons. Hopelijk zal Nederland weer spoedig deel kunnen nemen aan de Rijn vaart en zullen weer Duitsche exportbedrijven voor ons wer ken, event, tegen invoer van onze groenten. Voor een gun stige ontwikkeling van onze economie is van even groot belang, dat wij met Indonesië een goede verstandhouding hebben, in verband met de „driehoeksexport" Nederland IndiëAmerika. Beteekenen de geschetste moeilijkheden een teruggang in levenspeil voor Nederland? Het is niet onmogelijk, dat de regeering zich genoodzaakt ziet de import van sommige artikelen terug te schroeven en de uitvoer uit te breiden. Dit zal echter onherroepelijk een vlucht in de zwarte handei tot gevolg hebben. De minis ter zag een weg uit alle moeilijkheden door verhoogde arbeidsprestaties. Deze ver hooging van de productie moet echter gepaard gaan met een sociale- en belasting- politiek, die waarborgt, (lat het nationale inkomen ook op rechtvaardige wijze verdeeld wordt. Spreker drukte zgn vreugde uit over recente sociale maat regelen en wijdde eenige aan dacht aan de „Heffing ineens" belasting en de bedrijfsorga nisatie. Hg besloot zijn met aandacht gevolgde lezing met nogmaals op te roepen tot meer arbeid. „Laat het devies van Zeeland: „Ik worstel en ontzwem" waarheid worden voor geheel Nederland, maar dan móét er ook geworsteld worden!" Na afloop kreeg lr. Vos tal van vragen te beantwoorden. Hij sprak naar aanleiding daarvan o.m. over de schade vergoedingsregeling, waarbij hij aantoonde, dat het prac- tisch niet mogeiijlc is de eischen van de getroffenen in te willigen en over de enorme militaire uitgaven. ..Ik zou graag een divisie militairen minder en een divisie vak arbeiders meer hebben", zoo verklaarde hij. De voorzitter van de plaat selijke afdeeling van de P.v. d.A., mr. P. C. de Jonge, dankte spr. na afloop namens alle aanwezigen voor zijn boeiend referaat. goeds brachten. De jongens kwamen* uit met werk aan paard en brug en vrge oefenin gen. De adspirant dames werk ten ook op het paard en onder wierpen zich aan een openbare les, de dames zochten het in hoepeloefening, brug en lenig heidsoefeningen, terwijl ten slotte de heeren brug en rek hadden gekozen en ook goede vrije oefeningen brachten. Aan het slot van de eerste avond bood de voorzitter bloe men aan mevrouw Kooij aan. Nadat de tweede uitvoering Vrgdag ook groot succes had gehad, en aan de dames bloe men waren aangeboden, richtte de voorzitter, de heer Con- standse, zich bij open doek tot den heer Chr. van den Berg, die ook nu weer voor tooneel en decors zijn groote gave en werklust op dit terrein had ge toond. Het speet spr., dat de heer v. d. Berg binnenkort Goes als woonplaats gaat ver wisselen met Leiden en namens de vereeniging bood spr. als blijvende herinnering een Delftsch porceleinen vaas en dito aschbak aan, en hoopte dat de vertrekkende van uit Leiden later ook zijn kennis en kracht zal willen en blijven verleenen. Hansweert TWEE SCHEPEN VAST GERAAKT. Bg het uitvaren van de ha ven van Hansweert zijn Vrij dagmorgen de schepen „Mo zart" en „Prudentia" vastge raakt. Verschillende booten trachtten de vaartuigen vlot tc sleepen, doch tevergeefs. Drie uren later, bij opkomend water, zijn de schepen eigener beweging vlot geraakt en heb ben de reis voortgezet. Yerseke KLEEDING- EN LAARZENGELD. Door de werkgeversorgani satie en het visscherijbédrijf te Yerseke is bericht ontvangen van het college van Rrjksbe- middelaars, waarbij goedkeu ring is verleend, dat aan de werknemers in het oester- en mosselenbedrijf, die eigen wa terlaarzen dragen, hiervoor 0.75 per week vergoeding wordt betaald en van 1 Sept. 1946 af een toeslag te verlee nen van 2.50 per week voor bijzondere slijtage van klee ding, etc. BRANDWEEROEFENING. Onder leiding van den gene- ralen brandmeester had Zater dagmiddag op de haven te Yer seke een oefening plaats met de automotorspuit. Vooral van de zijde der jeugd bestond hier voor groote belangstelling, wat menige knaap met een min of meer nat pak moest bekoopen. Het heele haventerrein heeft hiermede een flinke schoon maakbeurt gehad. 's-Heer Hendrikskinderen JAARFEEST MEISJES- VEREENIGING. Dezer dagen vierde de Chr. Jongedochtersvereeniging te 's-Heer Hendrikskinderen haar jaarfeest met de plaatselijke jeugdvereenigingen en dona teurs. Na opening door de presi dente en het voorlezen der jaarverslagen werden, afgewis seld door zang, verschillende luimige stukjes opgevoerd. Na de pauze, waarin verver- schingen werden rondgediend, werd op vlotte en duidelgke wijze de onbaatzuchtige liefde weergegeven van „Een stille heldin". Met een tableau „Looft den Heer" werd de gezelige avond gesloten. Wemeldinge GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad van Wemel dinge. Na opening werd me degedeeld dat een dankbetui ging van H.M. de Koningin voor de gezonden gelukwen- schcn bij de geboorte van Prinses Marijke is binnenge komen. Aan de commissie van foorbereiding voor de oprich ting van een streekziekenhuis zal een bijdrage van 0.02 per inwoner verleend worden. Aan den heer C. de Jager werd i.v.m. zijn benoeming tot onderwijzer aan een open bare school te Rotterdam eer vol ontslag verleend als on derwijzer aan de openbare school. Tot hoofd der open bare lagere school ter voor ziening in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer A. van Rijswijk en wegens het niet aannemen zijner benoeming van den heer G. Koppelaar., werd de heer C. P. Phernambucq met 6 tegen 1 stem benoemd. In de algemeene politiever ordening werd een bepaling opgenomen, waarbij het ver boden is, aangebrachte huis nummering of straatnaam borden aan het oog te ont trekken of daarvoor andere aan te brengen, dan die door de gemeente zijn voorgeschre ven. Bij „voorkomende zaken" werd door den heer D. M. de Jonge opnieuw aangedrongen op bespoediging van de be handeling van het uitbrei dingsplan, op nauwkeurig toe zicht op de motorbrandspuit, op instelling eener prij zen commissie en op de wensche- lijkheid tot oprichting eener badinrichting. De heer K. J. Dominicus wees op het bezwaar om het onderwijspersoneel aan te wij zen voor werkzaamheden by de a.s. volkstelling. De heer A. de Schipper meende dat het politie-toe- zicht te wenschen overlaat, vooral wat betreft het z.g. vuurtje stoken door de jeugd. De heer J. de Jonge infor meerde naar de woningtoe wijzing en de voorgenomen aanschaffing van een vracht auto. De heer Hardenberg deed eenige mededeeling aan gaande de prijzen daarvan. De heer Lindenbergh meen de, dat men van overheids wege werkt aan het weder in voeren van een gemeentepoli tie voor de kleinere gemeen ten. De voorzitter lichtte de raadsleden aangaande de ge stelde vragen en de gemaakte opmerkingen in en zei dat de aangevoerde zaken door B. en W. zullen worden bezien. Hoedekenskerke DE ELECTRIFICATIE VAN WIJK C. Maandagavond werd in de openbare lagere school te Hoedekenskerke een vergade ring gehouden onder voorzit terschap van den burgemees- ter J. C. Vogelaar. Deze vergadering werd be- legd met de inwoners van wjjk C. Op de bijeenkomst werden besprekingen gevoerd om te komen tot electrificatic van deze wijk. Een opzichter der P.Z.E.Mu besprak het technisch gedeel te, terwijl discussies werden gevoerd over de financiering van dit groote plan. Na een discussie tusschen het gemeentebestuur en in woners van wijk C werd be- sloten begin volgende week nogmaals een vergadering bij een te roepen ter nadere be spreking. Kapelle Intrede ds. v. d. Leek. Zondagmorgen werd Ds. J. v. d. Leek, komende van Bad hoevedorp, bevestigd als predi kant der Geref. Kerk van Ka- pelle-Biezelinge. door Ds. J. Koolstra van Kruiningen die als tekst had gekozen Matth. 13 52. Na het antwoord op de gestelde vragen zong de ge meente haar nieuwen leeraar staande toe Psalm 121 1 en Psalm 134 3. 's Avonds om 6 uur deed Ds. v. d. Leek zijn intrede. Als tekst had hij Exodus 40 33b— 35. Na de predikatie richtte hij allereerst een woord tot de ambtsdragers, ook tot de af gevaardigden van de Classis Goes en de omringende kerken. Na het beëindigen van de dienst sprak ouderling Boo gaards een welkomstwoord, waarna de gemeente haar nieu wen predikant staande toe zong Psalm 121 3a, 2b. Ds. Koolstra, consulent, sprak namens de Classis Goes en riep den nieuwen collega een hartelijk welkom toe. Het verheugde hem dat de Gere formeerde Kerk van Kapelle- Biezelinge zoo spoedic een nieuwen Dienaar des Woords heeft gekregen. Een afgevaardigde van de Kerkeraad van Badhoevedorp sprak daarna. Hij noemde Ds. v. d. Leek en Kapelle-Bieze- linge een goede combinatie. Burgem. v. Suylekom verwel komde den nieuwen predikant namens het gemeentebestuur. Ds. v. d. Leek bracht alle sprekers dank. A.R. JONGEREN- STUDIECLUB. Te Kapelle-Biezelinge is op gericht een A. R. Jongeren studieclub. Als voorzitter werd kozen de heer J. C. Fos- sen. Zestien personen gaven zich als lid op. Het ligt in de bedoeling van het bestuur ora a.s. najaar met een werkpro gramma te beginnen. Vlissinqen SPAREN OP SCHOOL. In een door de Nutsspaar- bank te Vlissingen belegde bij eenkomst in het Concertge bouw, waartoe alle hoofden van lagere scholen met hun leerkrachten te Vlissingen en Souburg waren uitgenoodigd, heeft de heer M. C. Schikker, propagandist van de Ned. Spaarbankbond. een causerie gehouden over het sparen van de kinderen op school. Na af loop werden enkele films be treffende het schoolsparen ver toond. Kerknieuws BEROEPEN. Ds. J. H. Renting, Ned. Herv. predikant te Heinkens- zand werd beroepen te Uffe- len (Veluwe). De heer H. D. van de Vre de heeft het beroep als evan gelist naar Drachter Com pagnie aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6