Gouddelvers UIT DE PROV Geheime zitting in Moskou Drukte in Bankbedrijf NCIE in Nederland's bodem? punf*- A hé/*" WALCHEREN HET RIJN-GOUD IS GEEN FANTASIE. De hoeveelheid is gering. De geologische stichting, afd. geologische kaart te Haarlem, zond ons, naar aanleiding van berichten over vondsten van goud in de bodem in de om geving van Doornspijk, de vol gende mededeelingen van al- gemeene aard over het voor komen van goud in de bodem van Nederland. In de omgeving van Doorn spijk, waar goud zou zijn ge vonden, vindt men een strook van fijnkorrelige zanden, wel ke tot het zoogenaamde „laag- terras" behooren. Onder deze lagen vindt men eerst meest fijnzandige afzettingen, soms met grint van smeltwater van gletschers, welke in de ijstijd de Veluwe bedekten. Daaron der ligt een meer of minder dike laag grondmorené van die gletschers en daaronder een zeer dikke, soms geplooide laag, die de geologen noemen „gestuwde praeglaciale afzet tingen of gestuwd hoogterras". Dit zijn zand- en grintlagen, afgezet door de Rijn van de tijd vóór de ijstjjd of ijsbedek- king, toen deze rivier als een machtige stroom over een groot deel van Nederland lang- .zamerhand zijn grint en zand afzette. Toen later in de ijstijd het landijs uit Skandinavië tot in Nederland schoof, als een ca. 1000 m. dik dek, werden op vele plaatsen de grint- en zandlagen tot heuvels opge stuwd. Dit zijn de heuvels van d-j Veluwe en Twen the (Holter- berg, Lemelerberg, de Hellen- doornsche berg, Hellendoorn, Njjverdal etc.). Het is een be kend feit, dat de Rijn een zwak goudhoudendë rivier is. Telkens heeft men op allerlei plekken, vooral aan de Boven Rijn (Mannheim tot Basel), doch ook elders, goud trach ten te winnen op kleine schaal, het is echter nooit loonend ge weest. GOUDVONDSTEN. Het is dus niet te verwonde ren, dat in de oudere grint- en zandafzettingen van de Rijn ook sporen goud voorkomen. Wel is begrijpelijk, dat, als stroomopwaarts het goudge halte al zoo gering is, ver stroomafwaarts in ons land, dat goudgehalte wel heel, heel laag is. Toch komen telkens kleine goudvondsten voor. Hierbij zij herinnerd aan de goudvondsten in ca. 1900 in de buurt yan Hellendoorn, waar over toen veel gesproken werd. Het is zelfs tot een con cessie aanvrage, do conces sie „Erica" gekomen (op 16 Dec. 1901 ,over 2046 ha. in de gemeente Heilendoorn) welke aanvrage echter weer door de aanvragers is inge trokken na een onderzoek van staatswege, waarbij «en aantal monsters grondig on derzocht is. Eenige monsters bevatten geheel niets, andere zeer weinig (maximum 0.173 gram per kubieke meter, gemiddeld 0,0536 gram goud per kubieke meter). Met betrekking tot de goud vondsten te Doornspijk is op te merken, dat deze vermoede lijk stammen uit dezelfde la gen n.l. de „hoogterras" af zettingen van de R|jn voor de ijstijd, welke zooals gezegd, in een groot deel van ons land voorkomen, van Nijmegen EibergenNeede-Wierden in het Oosten af tot aan de lijn ValkenswaardTilburgOos terhouteiland Schouwen in het Westen. Soms liggen zij aan de oppervlakte, o.a. in de genoemde Twentsche heuvels, de Veluwe, sommige streken in Brabant, en soms liggen zij dieper en zijn bedekt door jon gere lagen. DE ZEE GOUDHOUDEND. Het geheele complex van de ze lagen bevat een uiterst ge ring goudgehalte, zoo gering, dat het in de meeste gevallen niet aantoonbaar is. Ze zijn te vergelyken met het zeewater, dat ook een uiterst gering goudgehalte heeft, zoo gering, dat het niet te winnen is. Op sommige plaatsen in de grint en zandlagen blijkt, door toe vallige omstandigheden, een concentratie van het goud plaats gevonden te hebben. Dit kan primair zijn als gevolg van stroomcondities tijdens de afzetting, of als toevallige sa menloop van accumulatie van enkele meer goudhoudende ge steenten door zijrivieren aan gevoerd. Ook kan men denken aan een secundaire concentratie van goud, zooals bij goudhou dende afzettingen steeds voor komt (bijv. in Suriname). Hoe het ook zij, de totale hoeveel heden zijn uiterst gering, met als gevolg, dat concentraties ook niet een omvang van eenig belang kunnen aanne men, zooals bij Hellendoorn nogmaals gebleken is. Een verder bewijs hiervoor is in de geschiedenis te vin den. De sedert de Romeinsche tijd, gedurende de middeleeu wen tot voor ca. een eeuw steeds opduikende goud-was- scherijen in de Rijn hebben al le na korte tijd het bedrijf ge staakt. Gezocht is er genoeg en kleine sporen zijn veel ge vonden, doch nooit is het de moeite waard gebleken. In een museum te Bazel ligt een gouden munt uit Rijn-goud geslagen, als bijzonderheid. Er is dus niets nieuws onder de zon. Het is wel zeer te betreu ren, dat de vooruitzichten niet hoopvoller zijn. Een goudmijn zou Nedreland zeker nu ten goede komen, doch er moet met de meeste nadruk gewaar schuwd worden tegen ver wachtingen om eenigszins ont- ginbare hoeveelheden goud in ons, door aanspoeling opge bouwde land te zullen vinden. Geen landgoederen meer. Van de 148 voormalige „Junker"-landgoederen in de omgeving van Waren Russische zóne van Duitschland) is er niet één meer over. Zij zijn thans verdeeld in 5400 familiebedrijven van 8 tot 12 h.a., zoo hebben Duitsche land- bouwautoriteiten meege deeld aan Amerikaan- sche correspondenten, die een tocht door de Russische zóne maak ten. Alle bedrgven, die grooter zijn dan 100 h.a., worden verdeeld; is de boer geen nazi geweest, dan mag h|j 100 h.a. behouden, het resteerende land moet hij verkoopen. Het land is in kwaliteitsklassen verdeeld waarvan de prijzen varieeren van 450 tot 625 mark per h.a. 12.000 Joden in hongerstaking. Ongeveer 12.000 Joodsphe illegale emigranten die op Cyprus zijn gedetineerd, zet ten de hongerstaking voort, die zij 70 uur geleden begon nen zijn uit protest tegen het feit, dat het emigratie- quotum voor Palestina met 400 per maand is verminderd. Vandaag einde der conferentie De ministers van de Groote Vier zijn in Moskou Maandag middag onverwacht in geheime zitting gekomen. Het voorstel hiertoe kwam van Marshal], nadat Bevln had verklaard, dat het verdrag nu nog slechtsop drie artikelen hing: de grenzen, al of niet herstelbetalingen en Duitsche activa. De ministers waren daarbij alleen vergezeld van hun tolken en twee adviseurs. Na ruim 2 uur werd de zitting opgeheven zonder eenige nade re bekendmaking over een eventueele overeenstemming". Correspondenten weten ech ter te melden, dat op de ge heime zitting geen resultaten werden bereikt. De Moskousche conferentie van ministers van buitenland- sche zaken zal vandaag eindi gen, volgens diplomatieke kringen te Genève. De Fransohe delegatie wordt Zaterdag te Parijs verwacht. Rantsoenverlaging gas en electriciteit opgeheven. Blijkens een beschikking van den minister van econo mische zaken, wordt de op 15 Januari j.l. vastgestelde ver laging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsrantsoenen In getrokken. De beschikking is 18 April j.l., met terugwer kende kracht van 1 April '47 af, in werking getreden. DEZE WEEK WEER EEN EI. In--de bonnenlrjst. die Don derdag a.s. wordt bekend ge maakt, zal weer een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bonnenaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen zijn. (Ingezonden mededeeling) Wie wordt gouverneur van Triest? In geheime zitting hebben vertegenwoordigers van Chi na, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Ver. St. te Lake Success de benoeming van een gouverneur voor Triest besproken. Naar verluidt, zijn z|j echter niet tot een beslissing kunnen komen. Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat zoowel Engeland als de Ver. St. tegen de benoeming van den door de Sovjet Unie gestelden candidaat, den Zweed Branting, waren. In welingelichte kringen werd verklaard, dat de Zuid- Afrikaansche gezant in Ne derland, Leif Egeland, als de meest geschikte candidaat wordt beschouwd. Engeland wil Oostenrijk helpen. De Britsche econoom, lord Beveridge, heeft tegenover de Oostenrijksche industrieele de legatie, die te Londen vertoeft, verklaard, dat het Britsche volk besloten Is Oostenrijk te helpen een welvarend, geluk kig en productief land binnen eigen grenzen te worden. Beveridge noemde de Joego slavische aanspraken op grens correcties in strijd met het handvest der VN en hij zeide het te betreuren, dat Oosten rijk Zuid-Tirol aan Italië heeft moeren afstaan. Ook de vroegere Britsche minister voor de bezette ge bieden. Hynd, sprak de delega tie toe en verklaarde, dat hij goede hoop voor Oostenrijk koesterde. Request van „Telegraaf'-personeel. Het gezamelijk personeel van het dagblad „De Tele graaf" heeft zich met een re quest tot den minister van on derwijs gericht. In dit request verklaart het personeel dat het zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat onzuivere motieven een groote rol spelen bij de beoordeeling van de vraag, of en wanneer „De Telegraaf" kan herver- schijnen. Het personeel meent dat daardoor op onrechtvaardige wijze schade wordt toegebracht aain zijn na jarenlange arbeid verkregen positie. Het is dan ook de meening van het re dactioneel, technisch en admi nistratief personeel van „De Telegraaf", dat geen enkele rechtsgrond meer aanwezig is, waarop aan „De Telegraaf" datgene onthouden mag blij ven, dat aan anderen, die in dezelfde positie verkeerdep, zonder meer mogelijk werd ge maakt. Marchall volkomen achter Truman. Minister Marshall, heeft in een telegram uit Moskou aan gedrongen op onmiddellijke goedkeuring door het congres van het voorgestelde hulppro gramma voor Griekenland en Turkije. De Amerikaansche se nator Arthur van den Berg, deelde in de senaat mede dat Marshall op de vraag van den senaat, hoe zijn houding t.a.v. dit programma is in het licht van de conferentie te Moskou, geantwoord heeft, dat h|j voor zijn vertrek naar Moskou niet alleen deel heeft genomen aan het opstellen van de formulee ring, maar tevens Truman na zijn boodschap aan het con gres heeft doen weten, dat hij tenvoile instemt met deze po litiek. Overeenkomst over de Duitsche steenkool. De Amerikaansche, Britsche en Fransche regeeringen heb ben tezamen bekend gemaakt, dat regelingen z|jn getroffen ter vaststelling van de ver houding in de uitvoer van steenkolen uit hun bezettings zones van Duitschland naar steenkoolinvoercnde landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1947. De uitvoer zal worden vast gesteld in percentages van de netto verkoopbare stcen- koolproductie, te beginnen bij 21 Vanneer de dagel|jkschc productie in de Westelijke zones 280.000 ton, en op waarts tot 25 wanneer zij 370.000 ton per dag bedraagt. Dc huidige overeenkomst is na lange discussie tot stand gekomen en door drie minis ters van buitenlandsche zaken bekrachtigd. FEESTGIDS VOOR HOLLAND (MICHIGAN) Door Jhr. L. C. van Pan- huys is aan burgemeester en raad van Holland (Michigan) ten behoeve van het eeuw feest een ontwerp gids aan geboden onder andere bevat tende, een opdracht en mot to's, en de ode aan Washing ton van Jacobus Bellamy (Zierikzee, 1781), in de ver taling van prof. C. van Nop pen. VEER ANNA JACOBA— ZlJJfE. Naar de A.N.W.B. meldt, zal de Rijkswaterstaat bij het veer Anna Jacoba—Zijpe bor den plaatsen, waarop is aan gegeven, dat de toeleidende bruggen naar de pontons voor motorvoertuigen met meer dan 4000 kg. asbelasting verbo den z|jn. Deze maatregel is noodzake lijk gebleken om een veilig verkeer over de bruggen te waarborgen. Tribunaal Middelburg OOK NA DE BEVRIJDING NAZI-AANHANGER. Toen de pensionhouder P. de Heus uit Emmen, die Vrij dag voor het Middelburgsche Tribunaal zijn handelingen in de bezettingstijd had te ver antwoorden, kort na de be vrijding verhoord werd, ver klaarde hij nog steeds bezield te zijn door de nationaal-so- cialistische gedachte. Het speet hem, dat Duitschland de oorlog had verloren en hij .had graag gezien, dat Mussert naast de Koningin het Neder- landsche volk leidde. „Ik blijf N.S.B.-er" zoo verklaarde hij. Nu tapte hij uit een ander vaatje en zei berouw te heb ben van zijn N.S.B.-lidmaat- schap. De sociale verzorging in de kampen en de geeste lijke voorlichting hadden hem het juiste pad gewezen. De Heus, die zich als actief N.S. B.-er in de leiding van de Nat. Jeugdstorm te Vlissingen verdienstelijk had gemaakt, werd ervan beschuldigd te hebben meegewerkt aan het koopen van in beslag geno men eigendommen van Ne derlandsche padvindersorgani saties. De president noemde dit heling van gestolen goe deren. Hii zal over 14 dagen vonnis wijzen. Von Papen overleden. De vroegere rijkskanselier van Duitschland, Franz von Papen is in een kamp te Duitschland tengevolge van hartzwakte overleden. Von Papen is tijdens het Neurenberger proces tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers vrijgesproken. Muziekfestival in Scheveningen en Amsterdam Naar het ANP verneemt, zal dit jaar een muziek- en theaterfestival, worden gehou den afwisselend te Schevenin gen en te Amsterdam. Het Scheveningsche aandeel in dit festival vindt plaats van 16 tot en met 29 Juni. De kern van dit festival zijn de opvoe ringen van „Der rosenkava- lier" van Richard Strauss. Jaarverslag Batik vo or Zeeland te Goes. W|j ontvingen het verslag over het 27ste boekjaar van de N.V. Bank voor Zeeland te Goes, welke bank tegen 24 April a.s. haar algemeene ver gadering van aandeelhouders heeft bijeengeroepen. De balans per 1 Jan. 1947 sluit met een totaal van ruim 3.7 milioen gulden en de winst over 1947 is 45.482,38, waar onder begrepen is een saldo van het vorig jaar. De directie heeft een bedrag van 10.000.toegevoegd aan het fonds Personeelsvoorzie ning. Z|j stelt voor 4 uit te kee- ren op de preferente aandee- len en 5 9r op de gewone, be nevens 81,12 op elk bewijs van deelgerechtigheid. Voor nog uit te keeren extra divi dend (1 is 2000.uitge trokken. Aan reserves en andere fondsen is ruim 8000.toe gevoegd. In haar toelichting schrijft de directie o.m.: De voorbijgegane verslagpe riode heeft zich gekenmerkt door een bedrijvigheid, zooals nog nimmer in de geschiedenis der Bank is voorgekomen, waardoor van ons werkelijk goed geschoold personeel voortdurend de uiterste krachtsinspanning werd ge- eischt. Dc omvangrijke werkzaam heden waren eenerz|jds het ge volg van diverse regeerings- maatregelen, geldsaneering, ef fectenregistratie enz., ander zijds omdat men ook in ons rayon, tengevolge van de sa neringsmaatregelen, meer ver trouwd is geworden met de service van een goed en vlot werkend bankapparaat en men de vele gemakken daaraan ver- r bonden, neeft leeren kennen en 1 thans weet te waardeeren. Mitsdien maakt het bedrijfs leven meer en meer gebruik van onze diensten en mogen wij met voldoening een aan merkelijke uitbreiding onzer relaties constateeren. Groote onttrekkingen vonden plaats door de beide tranches van het Grootboek 1946, de uitgifte der Spaarcertificaten en het voldoen van vele zeker- heidsstelilngen, terwijl daarte genover vele nieuwe vrije gel den toevloeiden, welke renda bel konden worden gemaakt door belegging in schatkistpa pier en andere w|jze. De omzetten in rekening courant, mede uit hoofde van meerdere credietverleening, droegen aanmerkelijk bij tot de gunstige resultaten, zoowel wat de provisie -als de intrest rekening betreft. Het winstcijfer, een record winst in de geschiedenis onzer Bank, mag tot volle tevreden heid stemmen. De goede gang van zaken van thans doet ons echter geen oogènblik uit het oog verlie zen, dat de economische ont wikkeling, gedurende een- lange reeks van waarnemingen, ge paard gaat met hausse- zoo wel als baisseperiodes, zoodat krachtens deze ervaring uiter ste voorzichtigheid steeds ge biedende eisch blijft. In dit verband willen w|j, wat de w|jze van belastinghef fing betreft, de wensch uit spreken, dat eerlang de moge lijkheid zal worden geschapen, belastingvrij te kunnen reser veeren tot een door de over heid te bepalen percentage van het kapitaal eener Vennoot schap, waardoor het mede mo gelijk worde stevig gefundeerd een komende crisis het hoofd te kunnen bieden en nog meer dan thans voor gezonde uit breiding te kunnen zorgdragen Zeeuwsche schaaksuccessen in Bussum. De zeven Zeeuwen, die per auto naar Bussum waren ge togen om daar deel te nemen aan het voorjaarsschaaktour- nooi, hebben enkele aardige successen behaald. M. C. Verburg was in een sterke groep ingedeeld met o.a. de Amsterdammer de Waal. Hij verloor één partij en maakte de beide andere remi se. Winnaar in dezq groep was ir. Mondria. K. Maartense wist in een andere hoofdklasse-groep 1% punt te behalen en deelde daar mee de tweede en derde plaats met Breevoort. De derde hoofdklasser M. J. Quakkelaar uit Hansweert scoorde twee punten en won daarmee in zijn groep de twee de prijs. L. J. Woudstra uit Middel burg bereikte van de Zeeuwen het beste resultaat door op keurige wijze in zijn groep de eerste prijs te bemachtigen met één winst- en twee remisepar tijen. J. Meijer uit Hansweert won twee partijen en verkreeg daarmee de tweede prijs. De beide Middelburgers A. J. W. Matthijssen en J. Goed- bloed behaalden elk 1 punt uit 3 partijen. Bij de opening spraken zoo wel de Bussumsche wethouder van onderwijs als de voorzitter van het Schaakgenootschap 'n speciaal woord van welkom tot de Zeeuwen, wier deelname aan het tournooi zeer op prijs werd ,'esteld. SECRETARIS VAN LONDON MISSIONARY SOCIETY. SPRAK. Donderdagmiddag hield de Zuiderzending een algemeene vergadering in Middelburg, waaraan het zendingscomité, deputaten en zendingsarbeiders deelnamen. In deze vergade ring werden verschillende rap porten voorgelezen. Aan dc bij eenkomst nam als gast deel Rev. Cecil Northcott M.A., se cretaris van „The London Mis sionary Society". Na afloop van de vergadering maakte het gezelschap per autobus een rondrit over het eiland, die be sloten werd met een gemeen schappelijke maaltijd. 's Avonds vond in de Hof- pleinkerk een interkerkelijke zendingsbijeenkomst plaats, die onder leiding stond van dr. A. H. Oussoren. Deze sprak den Engelschen gast toe; hij herin- 1 nerde aan de Duitsche periode in onze geschiedenis en aan de onwaardeerbare geallieerde hulp. Hij wenschte ds. North cott Gods zegen b|j z|jn ver dere arbeid. Hierna nam ds. Northcott zelf het woord. Hjj bracht dank aan de Zeeuwen voor het hartelijk welkom, dat men hem had geheeten en zeide het Ne- derlandsche volk de groeten van de Engelsche kerken te moeten overbrengen. „Het is 14 jaar geleden, dat ik in Mid delburg was en sindsdien is- er hier helaas wel heel wat ver anderd", aldus spreker. Hg noemde West-Europa in wezen even heidensch als Afrika en Azië, zoodat eigenlijk iedere predikant een zendeling is. Hebzucht, zelfzucht en gebrek aan geloof bemoeilijken in ern stige mate het werk van de kerk. Het Londensche zendingsge nootschap telt 300 zendelingen, die over de geheele wereld ver spreid z|jn, een gebied, dat door 35 millioen menschen wordt bewoond. Deze 300 men schen werken mede aan de groote arbeid, die tot doel heeft de kerk op te bouwen. Aan deze arbeid kunnen wij al len meewerken. Ds. Northcott vergeleek dit werk met de her beplanting van Walcheren, waarbij ieder jong boompje met zorg en liefde omringd moet worden, totdat het „op eigen beenen kan staan". Spr. zag vooral groote mogelijkhe den voor de kerk in Indië. Hjj wees er tenslotte op, dat de kerk over de geheele wereld op haar hoede moet zijn om de godsdienstvrijheid te behou den. Na zijn toespraak zongen de aanwezigen het Engelsche en het Nederlandsche volks lied. Dr. Oussoren sprak hierna de vrouwelijke zendingsarts dr. Dreckmeier, aan wie H.M. de Koningin de ridderorde van de Orde van Oranje Nassau heeft verleend, toe. Hij over handigde haar de stukken van deze orde, terwijl de secreta resse van de Zuiderzending bloemen aanbood. Dr. Dreck meier, die begin Juni naar Bor neo vertrekt, dankte voor de ze hulde en nam met een kor te toespraak afscheid van Middelburg. Dr. Oussoren wenschte haar veel zegen bij haar werk in Indonesië en ver zocht de aanwezigen de schei dende zendingsarts gezang 121, vs. 4 toe te zingen. Onderdeelen van deze bijeen komst werden op de filmband vastgelegd. Middelburg ZEEVERKENNERS TENTOONSTELLING GEOPEND. Vrijdagavond werd in het Padvindershuis van* de Ber denis van Berlekomgroep aan det Zuidsingel te Middelburg een interessante tentoonstel ling, ingerichtdoor de Zeever- kennersgroep De Vikings, ge opend. Deze opening werd verricht door den districts commissaris van de N.P.V. in Zeeland, oubaas Meijboom, die de gasten, waaronder den burgemeester, jhr. mr. Sand- berg tot Essenburg, pastoor Snel, vertegenwoordigers van andere padvindersgroepen en van de plaatselijke commis sies, welkom heette en in het kort het karakter en het doel van de padvindersbeweging, zooals de chief scout Baden Powell dat destijds heeft aan gegeven schetste. Zij is een aanvulling op de school, het gezin en de kerk; men wil een goede geest kweeken, die essentieel is voor een vrucht bare karakterontwikkeling. Spreker bracht hulde aan den schipper van groep 2 voor het vele werk, dat hij voor zijn groep doet. Het doel van deze expositie, aldus de districts commissaris, is te laten zien, wat de zeeverkennersbewe ging eigenlijk is en voorts het aanmoedigen van de zelf werkzaamheid der jongens. Hierna bezichtigden de aan wezigen de uitgebreide ten toonstelling, waarop vooral twee prachtige, door de jon gens zelf vervaardigde ma quettes, resp. uitbeeldende een tentenkamp en een pio nierskamp met aanschouwe lijke voorstelling van hutten en bruggenbouw, de aandacht trokken. Voorwerpen van al lerlei aard, die de jongens bij hun nautische bedrijvigheid niet kunnen missen, waren voorts te bezichtigen, terwijl er tevens fraaie zeilbootmo dellen en een groote schat aan padvinderslectuur te zien waren. De tentoonstelling, die bij de opening werd opgevroo- lijkt door de tonen van het Padvindersstrijkje, trok zoo wel Vrijdag als Zatterdag zeer veel kijkers. Vlissingen Voor onze jongens in Indië. Zaterdagavond werden in de Scheltjehal te Vlissingen de niet talrijke bezoekers verwel komd, die een ontspannings avond gehouden, om ontspan ningsmateriaal aan te schaf fen voor de soldaten van het Zeeuwsche bataljon te Pa- dang. De heer H. H. Sgtsma zette in het kort de taak van het daarvoor opgerichte comité uiteen. De vertoonde geluids film van de regeeringsvoorlich- tingsdienst „Brengers van recht en vrijheid" liet het werk van het comité duidelijk zien. Deze avond werd opgeluisterd door zang en muziek, waar voor de Christelijke zangveree- niging Hosanna en de Christe lijke Mandoline-vereeniging on der leiding van mej. Kuijper hun welwillende medewerking verleenden door het ten gehoore brengen van ernstige liederen en melodieën. De heer Ir» C. Steneker, ge repatrieerde. hield een leerza me causerie over het mooie Insulinde, terwijl de reserve le luitenant C. J. Vermeulen van het K.N.I.L. een uiteenzetting gaf over het leven van de sol daten in Indië. Na het optreden van de Ha- waïan-band The Sunny Beams bracht een afdeeling van de Vlissingsche Turnvereeniging grond-acrobatiek. Nadat de signaal-afdeeling van de Nederlandsche Padvin ders nog een taptoe had ten gehoore gebracht, trad de heer Van der Mark op het podium, die namens vele de tolk was, toen hij de heeren H. H. Sijts- ma en J. van der Hoeven dank bracht voor het organi- seeren van deze avond en de medewerkenden dankte voor him welwillende medewerking. Hg kon verder mededeelen, dat nog meerdere avonden van dergelijke strekking in voor bereiding zijn. De avond werd slechts matig bezocht. SPAREN OP SCHOOL. In een door de Nutsspaar- bank te Vlissingen -belegde bij eenkomst in het Concertge bouw, waartoe alle hoofden van lagere scholen met hun leerkrachten te Vlissingen en Souburg waren uitgenoodigrl, heeft de heer M. C. Schikkër, "propagandist van de Ned. Spaarbankbond. een causerie gehouden over het sparen van de kinderen op school. Na af loop werden enkele films be treffende het schoolsparen ver toond. MUTATIE BIJ DE BELASTINGEN. De Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Vlissingen, de heer A. J. Sonneville, is ver plaatst naar het kantoor der Directe Belastingen, enz., te Zierikzec. Zoutelande Adviescommissie Yoor woninggebruik. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad van Zoutelande in openbare vergadering bij een. Het voorstel tot het in stellen van een adviescommis sie inzake het gebruiken en in gebruik geven van wo ningen werd aanvaard. In deze commissie hebben zit ting de heeren K. de Wolf, J. Wisse, P. Le|jnse en P. Kleinepier. Voorts werd besloten een plan te laten maken voor de herbeplanting van de oude begraafplaats. Op een vraaf van den heer Wisse antwoord* de de voorzitter, dat het on* mogelgk was, de menschen die ove rb ruggingsui tke e ring kregen, hiervoor sneeuw te laten ruimen. Voor de riolee- ring is, aldus de voor zitter, een raming gemaakt door het streekbureau der wederopbouw. De raming is 300.000. De uitvoering is, naar de voorzitter oordeelde, alleen mogelgk in werkver schaffing. Op een desbetref fende vraag gaf de voorzitter als zgn meening te kennen, dat de aanbesteding van her* stel of verbetering van de weg MiddelburgZoutelande alleen onderhoudswerken zal betreffen. Biggekerke zal 9 woningen bouwen. Vrijdagmiddag kwam de Raad van Biggekerke bijeen onder voorzitterschap van burge meester Dregmans. Onder de ingekomen stuk* ken. welke alle voor kennis geving werden aangenomen, bevindt zich ook eenige cor respondentie met het gemeen tebestuur van Vlissingen be treffende het in erfpacht uit geven van gemeentegronden, nl. van de vroongronden. Het voornaamste bezwaar der ge meente Vlissingen is te zoeken in de huns inziens te hooge ca non van 25.- per Iia. Op het betoog van burge meester en wethouders dezer gemeente, dat dit bedrag toch alleszins billijk is te achten, is van de zjjde van Vlissingen nog geen antwoord ontvangen. De in een der vorige verga deringen vastgestelde bouwver ordening wordt op een aantal punten gewijzigd, zulks over eenkomstig de voorstellen dien aangaande van Ged. Staten. Met de Stoomtram Wal cheren zijn vorig jaar onder handelingen aangeknoopt, be treffende aankoop van het voormalig emplacement door de gemeente. Door eenig mis verstand heeft deze aankoop geen doorgang gevonden, ter wijl het perceel inmiddels ver kocht is aan L. Geldof, de te genwoordige bewoner van het voormalig tramstation. Deze laatste is thans bereid 2000 m2 van het emplacement aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van f 800.-. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van bur gemeester en wethouders tot aankoop aangenomen. Op verzoek van het hoofd! der school voor buitengewoon |ager onderwijs wordt een be drag van 15.- extra ter be schikking gesteld voor het be zoek van een leerling aan die school. De kasgeldleening met de gem. Schagen groot 10.000.- wordt voor een halfjaar vèr- lengd. De annuïteitsleening met de provincie Zeeland p^root 18.000.- tegen een rente van 4% Wordt met ingang van 1 Augustus a.s. geconverteerd in een rentedragende 3'/-> Na aanneming van het voor stel van burgemeester en wet houders tot wijziging van de begrooting 1946 en 1947. wordt tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim be noemd de heer A. v. d. Heijde hoofd der school voor Gere formeerd schoolonderwijs. Bij de rondvraag worden enkele verbeteringen van wegen be sproken, terwijl door den heer Polderman de electrificatle van Krommenhoeke ter sprake ge bracht wordt. Deze laatste in formeert ook naar dc bouw door particulieren. De voorzit ter deelt naar aanleiding daar van mede, dat in de gemeente alle herbouwplichtigen in de kom op één na een plair hebben laten opmaken. Hij verwacht dat dit jaar, indien f]e materi aalpositie zulks toelaat, met de uitvoering van in totaal 9 wo ningen zal begonnen worden* hieronder begrepen de wonin gen welke van gemeentewege gebouwd worden. Meliskerke Wïjkgebouw „Groene Kruis" wordt gerestaureerd. De Christelijke Vereeniging voor ziekenverpleging „Het Groene Kruis", welke haar werk verricht in de gemeen ten Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en Meliskerke, kwam Maandagavond in jaar vergadering b|jeen te Melis kerke, onder voorzitterschap van den heer J. L. Dregmans te Koudekerke. Met de restauratie van het Wijkgebouw zal binnenkort worden begonnen. De finan- cieele positie van de vereeni- ging is gezond, maar aange zien tengevolge van de toene mende prijsstijging de uitga* ven grooter worden, werd be sloten de jaarlijksche contri butie vast te stellen op een minimum bedrag van 2. De heeren J. L. Dregmans te Koudekerke, L. Simonse te Biggekerke en J. Stroo Pzn. te Zoutelande werden als be stuurslid herbenoemd en na men deze benoeming aan. In dc vacature van ds. J. Kroon werd benoemd de heer H. A. Mosselman te Koudekerke, in de vacature van den heer P. Janse te Biggekerke werd ds. M. H. F. Witteveen benoemd en in de vacature ds. M. Vreugdenhil werd burgemees ter A. Hugsman te Melis kerke benoemd. Kerknieuws BEROEPEN. Ds. J. H. Renting, Ned. Herv. predikant te Heinkens- zand weed beroepen te Uffe- lea (Velinto).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2