PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Truman bezorgd over de prijsstijgingen Rouw om koning Christiaan Het gehucht Oostdijk Verkiezingen in de Britsche zone Vandaag... t90e Jaargang - Nr. 93 Uitgave van de Fitcaa Provinciale Zecuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. vbo de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGS.CHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 eest pee weck3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per adver tentie i 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924 Goes: Turfkadc 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren; Brouwerijstraat 2. Postrekening nc. 359300 P.Z.C., Middelfcrurg< Het wereldgebeuren Loflied op het stelsel van vrije concurrentie. Wallace sprak in Manchesier De wekeiyksche persconfe rentie van president Truman was gisteren gewijd aan de binnenlandsche economische problemen van Amerika. De president verklaarde tot de aanwezige journalisten, dat <jeze problemen moéten wor de opgelost om de steunver- leening aan volken, die „hun vrjjheid tegenover pressie van buiten en van buitenlandsche ideologieën willen handhaven, heter te kunen voortzetten." Uiteindelijk hangt het welzijn van zulke landen samen met dat van Amerika zelf, zoo zeide de president. De vrij heid en integriteit van Ameri ka zijn slechts gewaarborgd in een wereld van vrije volken, die in vrede met hun buursta ten leven en vrije handel drij ven. Wij weten dat ons stelsel van vrije concurrentie ons de hoogste levensstandaard ter wereld heeft verschaft. Door deze nog te verhoogen, kun nen wij de levensvatbaarheid en superioriteit van de vrije économie aantoonen en tot voorbeeld stellen.' Economi sche moeilijkheden in Ameri ka zouden agitatoren de kans geven, waarop zij wachten. Er hangt slechts één wolk hoven de toekomst van Ame rika, namelijk de snelle stij ging van de prijzen. Als dit zoo voortgaat, zal onvermijde lijk een terugslag of een de pressie volgen. Truman ont kende, dat de hooge prijzen van voedingsmiddelen te wij ten zouden zijn aan de regee- ringspolitiek. Slechts de enor me vraag van de wereld naar deze producten is daarvan de oorzaak. Opdat zij niet meer zullen stijgen moet de export controle gehandhaafd blijven. De president besloot met 'n beroep op het zakenleven, de arbeiders en de boeren om te zamen met de regeering te streven naar een verlaging van het prijspeil. Terwijl Truman in Washing ton sprak hield zijn groote te genspeler Henry Wallace in Manchester een redevoering over hetzelfde onderwerp. Hij verklaarde, dat 't communis me niet met wapens of geld tot staan kan worden ge- VRIENDEN. De ouders van een jongen Amerikaan, die op Luzon sneuvelde, hadden een studieverze kering van 10.000 af gesloten voor een oos terling (bij voorkeur een Japannees) om te gaan studeeren aan de univer siteit van hun zoon. Thans is de eerste Ja panner, die van deze studiebeurs gebruik gaat maken, gearriveerd. Het is ccn gewezen „zelf moord-piloot". Tsaldaris over de Grieksche guerilla's. Constatinos Tsaldaris, de plaatsvervangend premier van Griekenland, heeft verklaard dat de sterke steun van de Amerikaansche regeering aan Griekenland de Grieksche re geering de verplichting op legt „zoo spoedig mogelijk de rebellen voor goed te vernie tigen". Hij beschreef de ope raties van de regeeringstroe- pen tegen de communistische ffeuerillatroepen in Thessalië als „een beslissende slag te gen de gewapende benden van een opstandige commu nistische minderheid". De steun van de Ver. Staten ga randeerde het succes van de strijd van de Grieksche staat tegen „een samenzweeringdie huiten onze grenzen is uitge broed", Churchill critiseert Labour-regeering. Winston Churchill, leider der oppositie in Engeland, heeft tijdens een groote vergadering van de loge van de Primrose Leugue de meer dan zestig jaar geleden door de conserva tieve partij gestichte bond ter nagedachtenis van lord Beaconsfield (disraeili) de Britsche labour-regeering hef tig gecritiseerd. „Ons land wordt naar de af grond gedreven en ons imperi um versnipperd en verkwist. Wij dalen snel in de achting der wereld. Ieder is zich be wust van 'de naderende crisis in onze financieele en economi sche zaken", aldus Churchill. De Stichting Nederland- sche filmclub heeft, na „Les enfants du Paradis" als film van de maand aangewezen: bracht en dat naar zijn meening kapitalisme en com munisme het onderlinge ge schil tot oplossing kunnen brengen. Volgens Wallace zijn de re geering en het Congres in Amerika thans in handen van mannen, die van meening zijn, dat er in een wereld, waar ka pitalisme en communisme naast elkaar bestaan, weinig hoop op vrede is. Zij be schouwen het communisme als een soortgelijk kwaad als het fascisme en meenen, dat het eerste stelsel de wereld bedreigt en door Ameri- kaansch optreden tot staan moet worden gebracht. Wallace erkende, dat de Sowjet-Unie evenals andere landen ernstige fouten heeft gemaakt, maar weigerde in te stemmen met het koor van haat en nijd tegen Sowjet- Rusland, omdat haat geen vrede te weeg kan brengen. Auto's op Zondag. Zondag is op de toegangs wegen naar Den Haag en te Scheveningen door de Haag- sche politie, in samenwerking met de rijksverkeersinspectie, een strenge controle uitge oefend op de naleving van de bepaling betreffende het Zon dagsverbod voor auto's. In totaal werden 12 auto's en 5 motoren in beslag genomen. Door de rijksverkeersinspectie werd een groot aantal rijver gunningen ingenomen. Onder de aangehoudenen bevonden zich vele personen, die een vergunning hadden om op Zondag te rijden, maar uit sluitend voor zakelijke doel einden. Het Zondagsverbod zal streng worden gehandhaafd. Vliegtuig zonder voetbesluring. Op het vliegveld Ypenburg werden Zaterdag en Zondag demonstraties gehouden met een tweepersoons privé-sport- vliegtuig van Amerikaansch fabrikaat. Het bjjzondere van dit toe stel is, dat het geen voetbestu ring kent, doch uitsluitend handbesturing. Het heeft een kruissnelheid van 110 mijl per uur en een maximumsnelheid van 127 mijl per uur. Socialisten de sterkste partij. De Duitsche kiezers in de Britsche zone hebben in elk der drie staten die partijen een duidelijke meerderheid bezorgd, die socialisatie van sleutelindustrieën en agra rische hervorming voorstaan, soc. democraten, commu nisten en de centrumpartij (progressieve katholieken) De voornaamste verschui ving vergeleken bij de Octo- ber-verkiezingen valt op te merken in het overwegend katholieke Westfalen, waaron der het Ruhrgebied. Het per centage van de op de chr. de mocratische party uitgebrach te stemmen is daar terugge- loopen van bijna 46 procent tot beneden de 38 procent van het totaal, terwijl de commu nisten van 10 op 14 procent zijn gekomen. De soc. democraten, die in het Ruhrgebied nagenoeg ge lijk zijn gebleven, hebben in Sleeswijk-Holstein, een land bouwgebied, winst behaald. Zij kwamen van 41 op 46 procent, ten koste van de chr. democraten, die van 37 tot 32 procent terugliepen. In Nedersaksen, waar de socialisten steeds het sterkst zijn geweest, trad geen noe menswaardige verandering in. pA matter of life and death", het kustgebied, Prinses Elisabeth meerderjarig geworden. De kroonprinses van Enge land, Prinses Elisatbeth, vier de gisteren te Kaapstad haar een-en-twintigste verjaardag. Bij het ontbijt in het gouver nementshuis te Kaapstad gis termorgen wachtte haar, be halve de geschenken van de huisgenooten, een partij van duizenden gelukwenschbood- schappen uit alle streken van de wereld. Te Kaapstad werden groote feestelijkheden gehouden, die 's avonds met een reusachtig vuurwerk besloten werden. Prinses Elisabeth hield voor de radio een toespraak tot het Britsche gemeenebest. 'Behalve in Noord- en Zuid- Amerika werd de toespraak ook voor Hawaii, de Philippij- nen en het Verre Oosten ge- relayeerd. Het inkomen van Prinses Elisabeth. Nu Prinses Elisabeth van Engeland een-en-twintig jaar oud geworden is, zal haar toe lage worden verhoogd van zes- duidend tot vijftienduizend pond sterling. De prinses zal van dit bedrag echter slechts 3976 pond ontvangen, daar de rest aan inkomstenbelasting wordt ingenomen van den ko ning, die volgens traditie alle inkomsten van het hertogdom Cornwall, waaruit de toelage van de prinses wordt betaald, ontvangt. Prinses Elisabeth heeft een eigen bankrekening en kan haar inkomen nam- be lieven besteden. Zij zal nu vijfduizend pond meer ontvan gen dan de minister-president. Nieuwe aanslagen in Palestina. Bij een nieuwe serie aansla gen van Joodsche verzetslie den in Palestina, op Zondag avond j.l., is een tiental Brit sche soldaten gewond geraakt. De aanslagen, met bommen en mijnen, werden gepleegd in De overwinning van de so cialisten, die hen tot de sterk ste partij in de Britsche zóne heeft gemaakt, is des te merk waardiger, omdat vele waar nemers van meening waren, dat de kiezers ongunstig zou den reageeren, op de band, die men vermoedt tusschen de partij van Schumacher en de Britsche labourpartij. Na de moeilijke winter is de an- ti-Britsche stemming namelijk toegenomen. Het succes van de commu nisten beperkt zich tot het Ruhrgebied, waar zij niette min slechts een fractie van de aanhang hebben teruggekre gen, die zij zich tijdens de re publiek van Weimar hadden verworven. In andere déelen van de zóne komen de com munisten niet boven de 5 pro cent van het totaal. Voor de geheele zóne bedraagt dit ge middeld 10 procent. Australische leening voor Nederland. Van bevoegde zijde is me degedeeld, dat Australië aan de Nederlandsche regeering een leening van zeven-en-een- half millioen pond sterling heeft toegestaan, ten gebruike voor de delging van schulden, in oorlogstijd door de Neder landers gemaakt in verband met legering van hun lucht strijdkrachten en huur van gebouwen. Naar verluidt is de Austra lische regeering verder van opvatting, dat zij de schepen en uitrusting, welke door de Australische troepen in Bor neo zijn achtergelaten, heeft verkocht, doch de Nederlan ders zeggen dat deze schepen en uitrusting hun slechts in bewaring gegeven zijn. is het 25 jaar gele den, dat groothertogin Maria von Mecklen burg, schoonmoeder van H. M. Koningin Wilhel- mina, te Den Haag overleed; Is het 20 jaar gele den, dat in Suriname petroleum werd aange boord. Smokkelaars waren weer actief. De politie te Enschedé is weer een smokkelzaak op het spoor gekomen. Enkele agen ten troffen Zaterdag een auto aan, die half op het trottoir geparkeerd stond. De inzitten den renden haastig weg. Een van hen kon spoedig gepakt worden, een ander kon even eens achterhaald worden. Het bleken twee mannen uit Sneek te zijn. Onder de motorkap van de auto vonden de agenten 1000 schaartjes en een groote hoe veelheid actetasch-sloten en zakmessen, achter in de wagen waren bovendien rijwielonder- deelen verstopt. In het huis. waarvoor de auto geparkeerd stond, troffen de agenten tevens een groote partij smokkelwaar aan. Zaterdagnacht trof een der manschappen van de konink lijke marechaussee te Glaner- burg op de grens eenige man nen aan, die het bij het zien der agenten op een loopen zet ten. Nadat de agenten eerst eenige waarschuwingsschoten in de lucht hadden gelost, vuurde een van hen een schot af in de richting van de vluch telingen. Een van hen, 'n zeke re J. U. uit Delden, werd daar door ernstig getroffen. In het ziekenhuis te Enschedé is hij aan de verwonding bezweken. Hoewel het ernstig vermoe den bestaat, dat de beide man nen zich met smokkelen ophiel den, trof men op den overle den Deldenaar geen smokkel waar aan. Zijn kameraad wist te ontkomen. Ook in Geulle werd een smokkelaar, die zich aan de in de grensstreek verplichte legi timatie door vlucht wilde ont trekken, door de politie be schoten en geraakt. In zorg wekkende toestand werd hij naar een ziekenhuis in Maas tricht overgebracht. Even te voren werd een smokkelauto door eenige welgerichte scho ten van een stengun tot stop pen gedwongen. De auto bleek 200 kilo koffie te bevatten. Erkende footballpool? De heer P. J. Herber, ex- directeur der Sportwereld en tafeltennisser, heeft een ver zoek gericht tot den minister van justitie, mr. J. H. van Maarseveen, om permissie te krijgen tot het oprichten van een officieel erkende football pool in Nederland. Hoofdza ken in dit verzoek zijn: 40 procent der winst voor de staat, 25 procent voor de Stichting '40'45, 10 procent voor de Niwin, of oud-illega len of een dergelijke organisa tie en tenslotte 10 procent voor dekking van onkosten. Een beslissing is nog niet ge vallen. CURSUS IX POLITIEK DOOR SOEKARXO. Naar radio Djokjakarta meldt, heeft ir. Soekarno op 13 April in zjjn paleis een „cursus in politiek" voor on geveer 1500 Djokjasche leer lingen van scholen gehouden. De kogel voor Silbertanne- moordenaars De Bijz. Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in een vijftal zaken van lieden, die hadden deel uitgemaakt van een „Silbertanne-kommando" en in die functie moorden hadden gepleegd. Aangezien vermoedens, gerezen waren, dat deze vijf leden iets in hun schild voerden, had de politie speciale veiligheidsmaatrege len getroffen. Zwaar geboeid werden de vijf mannen bin nen- en weggeleid. De Gronin ger Kamer van het Bijz. Ge rechtshof te Leeuwarden had allen veroordeeld tot de dood straf. De Bijz. Raad heeft thans het beroep van Smit verwor pen. De zaken tegen Larssen en Jebbink, werden naar het Bijz. Gerechtshof te Arnhem verwezen. Het door van Effe- ren en Minck ingestelde be roep werd verworpen. Overwogen werd dat de ge pleegde moorden dermate af schuwelijk waren en de gevol gen van de handelingen dezer lieden zoo rampzalig, dat hier slechts de zwaarste straf, de doodstraf, op haar plaats is. Voorts werden de 30-jarige Groninger teekenaar J. Kruyer en de 46-jarige caféhouder uit Warffum P. Kuiper, die beiden gedurende de bezetting als S.D.-ers bekend stonden en eenige moorden op hun gewe ten hebben, conform de eisch tot de doodstraf veroordeeld. Nog geen straalvliegtuigen Yoor onze luchtmacht. Naar wij vernemen, zullen dit jaar nog geen straalvlieg tuigen in dienst gesteld wor den van de Ned. luchtmacht. Demonstratie met de Gloster „Meteor" op Valkenburg heeft op dit besluit geen invloed gehad, omdat het voordien reeds was genomen. Brandstoffenbonnen loopen af. De rantsoenbonnen „één een heid brandstoffen 1946-'47", alsmede de bonnen van de bon kaarten WA en WB 606 en de bonnen. 65 BV van de brand- stoffenkaart T 606 blijven, naar het Centraal Distributie kantoor, geldig tot en met 26 April 1947. Deze bonnen moeten derhal ve uiterlijk op 26 April a.s. bij een brandstoffenhandelaar zijn ingeleverd. Treinen staan stil. OP DE NATIONALE HERDENKINGSAVOND. Op de Nationale Herden kingsavond op Zaterdag 3 Mei zal het geheele bedrijf der Ned. Spoorwegen en dus ook elke trein van 20.00 tot 20.02 uur stilstaan. Republikeinen ook naar Makassar? Dr. van Mook, prof. Scher- merhorn, de heer van Poll en een aantal autoriteiten zijn naar Makassar vertrokken om de opening van het Oost-In donesische parlement bij te wonen. Dr. van Mook, prof. Schermerhorn en de heer van Poll worden Woensdag weer terugverwacht. Volgens de laatste van het Oost-Indonesische Ministerie van Voorlichting ontvangen berichten zou bij de opening van het parlement te Makas sar tevens een republikeins sche delegatie aanwezig zijn. Onder meer zou de sultan van Djogja, Hamangkoe Boewono, republikeinsch minister voor de bijzondere gebieden, hier van deel uit maken. Slechts twee bladen verschenen. Als gevolg van de druk kersstaking verschenen Maan dagmorgen alleen het commu nistische „Land og Folk" en de „Social demokraten". Het laatste blad schreef: „Het Deenschè volk zal koning Christiaan In gedachten hou den als een koning, die in de zwaarste beproevingen van het land het centrale punt vorm de, waaromheen het volk zich samenschaarde ter opkoming van zijn vitale belangen. De arbeidersklasse heeft alle re den voor gedenken van ko- MINISTER HUYSMANS NAAR DE JAARBEURS. De Minister van Economi sche Zaken is voornemens Woensdagmiddag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht te brengen. Gistermorgen heeft de nieuwe koning van Denemarken de eed op de constitutie afgelegd en gistermiddag heeft de of- ficieele proclamatie plaats gehad, waarin Kroonprins Fre- derik tot koning werd uitgeroepen. De nieuwe koning, kroonprins Frederik, werd in 1899 geboren. In 1935 huwde hij prinses Imgrid van Zweden en uit dit huweljjk werd in 1940 prinses Margrethe geboren. De foto hierboven is de nieuwste van het Deensche koningspaar. Zeeuwsche Historie Wordt in de volksmond „Put" genoemd. De Ouwe Kaaie. Oostdyk is een gehucht-tus- schen Krabbendijke en Kruiningen. Op een hoekje grond, dat ligt waar de Lavendeldiik en de tegenwoordige Boondijk elk aar ontmoeten stond vroeger een huisje dat „De ouwe kaaie" genoemd werd. Het bestond uit een ka mertje en een klein „achter huis". Het was waarschijnlijk gebouwd van steen uit het Verdronken land. In dat huisje zaten eens twee arbeiders bij het haard vuur. Fik de hond zat tus- schenin hen. Het vuur brandde hard, het werd beslist warm hier. De mannen knoopten hun hemdrok los, zweet parelde op hun voorhoofd. „Je kunt 't nie ouwen ier, zoo werm a 't is" zei de eene. „Me mosten eigelijk dg muur achteruut kunnen zetten, want dat is noe altied zoo a-je een bitje stookt" zei de ander. Én nu ontspon zich een ern stige discussie over de ver bouwing en deszelfs proble men. Toen keek de een eens naar Fik, die was een eindje achteruit gaan ziten, hij vond probleem op zijn manier opge lost. De mannen keken elkaar verbluft aan. „Da's waer ook" zeiden ze, „me konnen ok wé een bitje achteruut gin zitten, dan oeven me nie te verbouwen". Dit gebeurde In 't huisje „De ouwe kaaie" heel lang geleden. Van de Oue Kaaie gespro ken, het is niet onmogelijk dat hier in de vroege middel eeuwen een kaal is geweest. Het is nl. zeer opmerkelijk dat alle stukken land van de La vendeldiik af de Waardsche Polders inloopen, maar dat 'n lange kavel ongeveer van af de Oostdijk loopt in een rich ting die met de andere per- ceelen een rechte hoek maakt. Dit stuk land heet „De lange weie". Het is tamelijk smal en ligt ook iets lager. Het staat, wel vast dat dit de Morlode is geweest, een water dat de Hin- kelinge en het water dat nu Kruiningschevliet heet ver bond. En 't kan ook wel mogelijk zijn dat dit water in verband heeft gestaan met die kaai. Hoe oud het gehucht Oost dijk is, is niet bekend. Het zal wel jonger zijn dan het ook te warm en. had het Kruiningen, want het is ge deeltelijk tegen de dijken ge bouwd. In 1594 wordt het ge noemd. Er wordt dan nl. oc trooi gegeven aan de erfgena men van Johan Junius de Jon ge tot bedijking van de „Hoo ge Heerlijckheit van Crabben- dricke". Het betrof hier het opnieuw indijken van deze heerlijkheid, die door de ge weldige stormvloeden van 1530 en vervolgens was vergaan. In dit octrooi wordt gesproken over de Oostdijck. Hiermee is natuurlijk niet bewezen dat bet tegenwoordige gehucht is bedoelfT en dat er bewoning was. Maar een ander stuk geeft meer zekerheid. In een verklaring namens den Schout en de Schepenen van Kruiningen betreffende verwoeste huizen en boerde rijen „zoo voor als na het slui ten van de Treves" (d.i. het Twaalfjarig Bestand) wordt ook genoemd: „De houve aen den Oostdijck eertijds Mattheus Smallegange toebehoort." Het is merkwaardig dat hier een Mattheus Smallegange wordt genoemd naamgenoot en misschien wel voorvader van den schrijver van de „Nieuwe Cronijk van Zeeland". De grootvader van den kroniek schrijver was Mattheus Corne- lesz. Smallegange, hij werd in 1558 geboren en stierf 28 Jan. 1594 te Goes, waar hij ook burgemeester is geweest. De moeder van den geschiedschrij ver was Soetje Oostdijck. Vol gens Smallegange zelf stamt dit geslacht Oostdijck af van het Vlaamsche geslacht d'O"'- tre. Die beroemde afstammn:T is misschien fantasie van onzen chroniqueur, de veronderstel ling dat baar familie van de Oostdijk afkomstig zou zijn wellicht eveneens. Op een kaart van Zuid-Be veland, die voorkomt in de „Tegenwoordige Staat" deel XX (1753) wordt de be bouwing aangegeven ongeveer zooals die nu is. Veel van de oude huizen en schuren zijn gebouwd van steen afkomstig van 't Verdronken Land. Die groote, soms groen ge glazuurde „moppen" zijn nog dikwijls te zien aan oude ge bouwen. Oostdijk, de volksmond zegt „Put". „Ei mènie zoo vee praats, je kom mè van Put" zeggen de lui van de omliggen de dorpen. Maar de Jonge jongens lie ten zoo'n verwijt niet onbeant woord. En wie wilde „verkee- ren" met 'n Oostdijksch meisje moest prompt zijn „burger recht" betalen als hij niet in ernstige moeilijkheden wou ge raken. Oostdijk is bezig zich te mo- der niseeren. Nieuwe huizen worden ge bouwd, helaas niet meer die lage boerenhuizen met hun ty pisch groen en wit geschilder de blinden. Maar, een Verblij dend teeken! Om een jonge flinke boom hebben de Oostdijkenaars een nieuwe „klapbanke" neerge zet. Oostdijk leeft en groeit. Zoo blijft het oude. overmoedi ge lijf lied van de „Jonge jon gens" altijd waar: „De jeugd van Put gè nooit mè verloren!" C. PHILIPSE. ning Christiaans regeering, want gedurende die periode heeft de arbeidersklasse groo-< de vooruitgang kunnen boe ken". „Land og Folk" zeide: „Kch ning Chritiaans houding is niet alleen in politiek opzicht onberispelijk geweest en ver der ook in alle opzichten na- tionaal-waardig, doch heeft ook in critieke dagen getoond, dat de koning een rechtscha penheid bezat, welke ten voor beeld diende te strekken aai? de regeering en alle verant» woordelijke politici." Beide Kamers van het par lement zijn gistermiddag brj« eengekomen, eerst in aparte vergadering, om de herden kingsrede van de voorzitters aan te hooren, en daarna ge zamenlijk voor kennisneming van de officieele mededeeling der proclamatie van den nieu wen koning, Frederick den ne genden, door den minister-pre sident Knud Christensen. Het stoffelijk overschot van den overleden koning zal wor den bijgezet in de kathedraal van Roskilde, de traditioneele begraafplaats van de Deen sche koningen. Indonesia en het buitenland. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat vertegenwoordi gers van de Nederlandsche en de Republikeinsche regeering te Batavia besprekingen heb ben gevoerd over de wijze, waarop de Nederlandsche bui tenlandsche dienst gereorgani seerd zou kunnen worden, zoo- dat een Indonesische af deeling, als onderdeel van de Neder landsche dienst, wordt inge schakeld. Volgens Indonesische bron nen bestaat de verwachting, dat door deze besprekingen voor de republiek een weg ge_ opend zal worden om verte genwoordigers te zenden naar landen als Australië, India, Malakka en Egypte op een wij ze, die voor de Nederlanders aanvaardbaar is en in overeen, stemming met de geest van samenwerking volgens de over eenkomst van Linggadjati. Slachtoffers Japansche bezetting. Volgens mededeeling van den heer S. D. van der Harst, hoofd van de opsporingsdienst voor overledenen, zijn tijdens de Japansche bezetting van Ned. Indië, ongeveer 20.000 krijgsgevangenen en burgers gedurende de interneering of kort daarna overleden. Daarbij zijn inbegrepen ruim 320Ö krijgsgevangenen, die na het tot zinken brengen van transportschepen of tengevol ge van vliegongevallen als vermist moeten worden be schouwd. Het aantal van bulten de kampen overleden Europeanen en niet-Europeesehe Christe nen kan aan de veilige kant op 12.000 geschat worden. Nederland kocht een la ding van 360.000 bushels Ame rikaansche mais voor versche ping in de 2de helft van Juni Sonja Henie bij de douane. Sonja Henie, de be kende schaatskampioene en filmster vertelde vo rige week in Parijs dat zij bij de grens twee uur lang werd gevisi teerd door 18 vrou welijke douanebeamb ten. „Zij doorzochten al mijn kleeren en baga ge en keken letterlijk overal naar. Ik moest al mijn kleeren afdoen, zelfs mijn kousen. Dat vond ik allesbehalve prettig maar geen woord van protest heb ik laten hooren." „Ge lukkig was het warm die dag", voegde Sonja er aan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1