Gouddelvers UIT DE PROVINCIE Dag der aannemers Alleen meer arbeid helpt ons er weer bovenop in Nederland's bodem? STEMMEN UIT DE KERKEN. Zeeuwsch-VIaanderen THOLEN Schouwen en Duiveland HET RIJN-GOUD IS GEEN FANTASIE. De hoeveelheid Is gering, De geologische stichting, afd. geologische kaart tc Haarlem, zond ons, naar aanleiding van berichten over vondsten van goud in de bodem in de om geving van Doornspijk, de vol gende mededeelingen van al- gemeene aard over het voor komen van goud in de bodem van Nederland. In de omgeving van Doorn spijk, waar goud zou zijn ge vonden, vindt men een strook van fijnkorrelige zanden, wel ke tot het zoogenaamde „laag- terras" behooren. Onder deze lagen vindt men eerst meest fijnzandige afzettingen, soms met grint van smeltwater van gletschers, welke in de ijstijd de Veluwe bedekten. Daaron der ligt een meer of minder dike laag grondmorene van die gletschers en daaronder een zeer dikke, soms geplooide laag, die de geologen noemen gestuwde praeglaciale afzet tingen of gestuwd hoogterras". Dit zijn zand- en grintlagen, afgezet door de Rijn van de tijd vóór de ijstijd of ijsbedek- king, toen deze rivier als een machtige stroom over een groot deel van Nederland lang zamerhand zijn grint en zand afzette. Toen later in de ijstijd het landijs uit Skandinavië tot in Nederland schoof, als een ca. 1000 m. dik dek. werden op vele plaatsen de grint- en zandlagen tot heuvels opge stuwd. Dit zijn de heuvels van de Veluwe en Twen the (Holter- berg, Lemelerberg, de Hellen- doornsche berg, Hellendoorn, Njjverdal etc.). Het is een be kend feit, dat de Rijn een zwak goudhoudende rivier is. Telkens heeft men op allerlei plekken, vooral aan de Boven Rijn (Mannheim tot Basel), doch ook elders, goud trach ten te winnen op kleine schaal, het is echter nooit loonend ge- goudvondsten. Het is dus niet te verwonde ren, dat in de oudere grint- en zandafzettingen van de Rijn ook sporen goud voorkomen. Wel is begrijpelijk, dat, als stroomopwaarts net goudge halte al zoo gering is, ver stroomafwaarts in ons land, dat goudgehalte wel heel, heel laag is. Toch komen telkens kleine goudvondsten voor. Hierbij zij herinnerd aan de goudvondsten in ca. 1900 in de buurt van Hellendoorn, waar over toen veel gesproken werd. Het is zelfs tot een con cessie aanvrage, de conces sie „Erica" gekomen (op 16 Dec. 1901 .over 2046 ha. in de gemeente Hellendoorn) welke aanvrage echter weer door de aanvragers is inge trokken na een onderzoek van staatswege, waarbij een aantal monsters grondig on derzocht is. Eenige monsters bevatten geheel niets, andere zeer weinig (maximum 0.173 gram per kubieke meter, gemiddeld 0,0536 gram goud per kubieke meter). Met betrekking tot de goud vondsten tc Doornspijk is op te merken, dat deze vermoede lijk stammen uit dezelfde la gen n.l. de „hoogterras" af zettingen van de Rijn voor de ijstijd, welke zooals gezegd, in een groot deel van ons land voorkomen, van Nijmegen EibergenNeede-Wierden in het Oosten af tot aan de lijn ValkenswaardTilburgOos terhouteiland Schouwen in het Westen. Soms liggen zij aan de oppervlakte, o.a. in de genoemde Twentsche heuvels, de Veluwe, sommige streken in Brabant, en soms liggen zij dieper en zijn bedekt door jon gere lagen. de zee goudhoudend. Het geheele complex van de ze lagen bevat een uiterst ge ring goudgehalte, zoo gering, dat het in de meeste gevallen niet aantoonbaar is. Ze zijn te vergelijken met het zeewater, dat ook een uiterst gering goudgehalte heeft, zoo gering, dat het niet te winnen is. Op sommige plaatsen in de grint en zandlagen blijkt, door toe vallige omstandigheden, een concentratie van het goud plaats gevonden te hebben. Dit kan primair zijn als gevolg- van stroomcondities tijdens de afzetting, of als toevallige sa menloop van accumulatie van enkele meer goudhoudende ge steenten door zijrivieren aan gevoerd. uiterst gering. Ook kan men denken aan nieuwe caxdidaat voor spaansche troon Prins Francisco Xaver Bour bon Parma, een neef van cx- koning Victor Emmanuel van Italië, is door den voorzitter van de vereeniging voor Spaan- sche traditie, Manuel Falconde, op een bijeenkomst tc Mont- serrat candidaat gesteld voor dc Spaansche troon. Dit is in strijd zoowel met het ontwerp van Franco ten aanzien van de Spaansche troonopvolging als met dc verklaring, welke te dien aanzien door don Juan is afgelegd. (Ingezonden mededeeling) een secundaire concentratie van goud, zooals bij goudhou dende afzettingen steeds voor komt (bijv. in Suriname). Hoe het ook zij, de totale hoeveel heden zijn uiterst gering, met als gevolg, dat concentraties ook niet een omvang van eenig belang kunnen aanne men, zooals bij Hellendoorn nogmaals gebleken ls. Een verder bewijs hiervoor is in de geschiedenis te vin den. De sedert de Romeinsche tijd, gedurende de middeleeu wen tot voor ca. een eeuw steeds opduikende goud-was- scherijen in de Rijn hebben al le na korte tijd het bedrijf ge staakt. Gezocht is er genoeg en kleine sporen zijn veel ge vonden, doch nooit is het de moeite waard gebleken. In een museum te Bazel ligt een gouden munt uit Rijn-goud geslagen, als bijzonderheid. Er is dus niets nieuws onder de zon. Het is wel zeef te betreu ren, dat de vooruitzichten niet hoopvoller zijn. Een goudmijn zou Nedreland zeker nu ten goede komen, doch er moet met de meeste nadruk gewaar schuwd worden tegen ver wachtingen om eenigszins ont- ginbare hoeveelheden goud in ons, door aanspoeling opge bouwde'land te zullen vinden:' Geen landgoederen meer. Van de 148 voormalige „Junker"-landgoederen in de omgeving van Waren (Russische zóne van Duitschland) is er niet één meer over. Zij zijn thans verdeeld in 5400 familiebedrijven van 8 tot 12 h.a., zoo hebben Duitsche land- bouwautoriteiten meege deeld aan Amerikaan- sche correspondenten, die een tocht door de Russische zóne maak ten. Alle bedrijven, die grooter z\jn dan 100 h.a., worden verdeeld: is de boer geen nazi geweest, dan mag hij 100 h.a. behouden, het resteerende land moet hij verkoopen. Het land is in kwaliteitsklassen verdeeld waarvan dc prijzen varieeren van 450 tot 625 mark4 per h.a. mutatie bij de belastingen. De Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Vlissingen, de heer A. J. Sonneville, is ver plaatst naar het kantoor der Directe Belastingen, enz., te Zierikzee. tentoonstelling van ikonen. Door een legaat is het „In stituut voor Religieuze en Ker kelijke Kunst" eigenaar ge worden van een schitterende collectie ikonen, die van af 5 April tot eind April tentoonge steld zijn in het Gebouw Ach ter Sint Pieter 14, te Utrecht. makassar-conferentie. Dr. F. L. Bakker en Ds. J. Verkuyl zijn teruggekeerd van de conferentie van kerken van Oost-Indonesië, die te Makas sar gehouden werd. Zij ver klaarden dat deze conferentie, waarin verschillende Neder- landsche zendingsmenschen en kerkelijke vertegenwoordigers de gasten waren van de Indo nesische kerken van Oost-In donesië. niet alleen interes sant, maar ook zeer geslaagd was. De conferentie resulteer de in het besluit om op rich ten een „locale raad voor kerk en zending voor Oost-Indone sië". Het secretariaat daarvan zal gevestigd worden te Ma kassar. Voorts zal worden uitge werkt het plan om te Makas sar te komen tot de oprlchtihg van een Middelbare Theologi sche school, uitgaande van de Indonesisclie kerken. Verder zal in Makassar ge vormd worden een lectuurcen trum, dat een onderdeel zal vormen van de Interkerkelijke Lectuurarbeid, die in Batavia reeds een aanvang nam. Nadere berichten zullen spoedig volgen. De voorzitter van de confe rentie was een Ambonees pre dikant: Ds. Marantika, en de secretaris: Ds. Rumandi, een predikant uit de Minahassa, die tevens genoemd wordt als toekomstig secretaris van de locale raad. SPANJE. Het Spaansche protestantis me heeft dringend behoefte aan medewerkers, die een behoorlijke opleiding moeten hebben gehad voor zij prac- tisch werk op zich kunnen ne men. Het „Semlnario Unido' werd in 1936 gedwongen de oplei- Jeugdherberg-conferentie. Dit jaar zal te Blaricum in de eerste week van Septem ber een internationale jeugd herbergconferentie worden ge houden. Ongeveer 2000 trek kers zullen op 30 en 31 Au gustus elkaar in deze gemeen te ontmoeten. Afgevaardigden van de internationale ieugd- herbergorganisaties uit 25 landen zullen dan in Septem ber een conferentie houden in de jeugdherberg te Blaricum. niet bestaande zeeschepen kregen levensmiddelen. Het was de laatste tijd op gevallen, dat door de firma C., verkooper van scheepsbehoef- ten te Delfzijl bij de distri- butiedienst aanvragen werden ingediend voor bemanningen van zeeschepen, welke of niet bestonden, of in het buitenland vertoefden. Door dc gemeente politie werd in samenwerking met ambtenaren van de distri- butiedienst en de opsporings dienst van het C.D.K., naar de ze handelingen een onderzoek ingesteld. Hiervoor was een inventarisatie noodig van alle in dat bedrijf aanwezige distri butiegoederen. Daar het le vensmiddelenpakket voor zee varenden omvangrijker is dan voor burgers, heeft de fraude groote vormen aangenomen. Zoo bleek, dat van sommige artikelen groote tekorten wa ren ontstaan, terwijl van an dere goederen groote over schotten werden geconstateerd. Een hoeveelheid reeds afgele verde goederen werd achter haald. Er zijn twee arrestaties verricht. ding stop te zetten. De laatste jaren echter heeft men de in- divdueele opleiding ter hand genomen. De studenten ontvan gen colleges van vroegere pro fessoren van het seminarium en andere bevoegde personen. Deze pogingen zijn, hoe lof waardig overigens, onvoldoen de en op andere manieren moet worden getracht om in de toekomst een aanvulling van predikanten te krijgen. De kerken in het buitenland hebben aan jonge Spanjaarden beurzen gegeven, zoodat zij tot predikant kunnen worden op geleid. Ten einde dit werk te bevorderen is de Junta Cultu ral Evangelica opgericht. De ze organisatie stelt ten doel om fondsen bijeen te brengen zoodat .jonge protestanten voor predikant kunnen studeeren en om het theologisch onderwijs in Madrid te reorganiseerên opdat dit beter aangepast is bti de huidige toestand. ,en vergeef ons onze schulden..." Een katholiek priester htd twee jaar in Daohau gevangen gezeten, toen de Amerikanen de gevangenen kwamen be vrijden, maar hij verliet het gevangenkamp niet. De barak ken werden gebruikt om ei- Gestapomannen op te bergen. Hij meende, dat hij onder deze menschen een taak had. Thans heeft hij er een gemeente van tegen de 7000 menschen. Velen van hen gaan geregeld naar de kerk en wekelijks worden eenige duizenden aangehoord, die ter biecht komen. De meeste der gevangenen begrij pen heel goed, dat deze man gepijnigd en gemarteld is, juist door mannen van de or ganisatie waartoe zij behoord hebben. Dat hij verkozen heeft in het kamp te blijven en het lot der gevangenen met hen te deelen alleen om ze te helpen, heeft meer invloed dan vele preeken. 10-jarig bestaan jeugdring „De Beyelanden". De jeugdring der Chr. meis- jesvereenigingen op „De Beve- landen" vierde Zaterdagmiddag haar tienjarig bestaan in het vereenigyigsgebouw te Kloe- tinge. De presidente Mej. L. van Liere sprak een kort welkomst woord tot de ongeveer 170 aanwezige meisjes, waarna de Liturgische opening volgde door alle clubs. Vervolgens hield Mej. Wan del van Wolphaartsdijk een toespraak. De secretaresse Mej. Wisse, gaf een beschouwing over de afgeloopen tien jaar. Door Kattendijke en Kloe- tinge werden de schetsjes op gevoerd „Grootmoeder slaapt" en „Ontmoeting". De overige vereenigingen hielden een samenzang. De goed geslaagde middag werd door de presidente van de Provinciale Commissie Mevr. Bakker gesloten. Zeeuwsche schaaksuccessen in Bussum. De zeven Zeeuwen, die per auto naar Bussum waren ge togen om daar deel te nemen aan het voorjaarsschaaktour- nooi, hebben enkele aardige successen behaald. M. C. Verburg was in een sterke groep ingedeeld met o.a. de Amsterdammer de Waal. Hij verloor één partij en maakte dc beide andere remi se. Winnaar in deze groep was ir. Mondria. K. Maartense wist'in een andere hoofdklasse-groep 1 y2 punt te behalen en deelde daar" mee de tweede en derde plaats met Breevoort. De derde hoofdklasser M. J. Quakkelaar uit Hansweert Biervliet bestuur ouder commissie. Op de te Biervliet gehouden vergadering van de oudercom- missie van de O. L. School A werd tot voorzitter der com missie benoemd Mevr. Evers- Pauw en tot secr.-penn. L. de Die. Besloten werd de vergade ring van de afd. voor Volkson derwijs Land van Cadzand te bezoeken. Afgevaardigd werd de voorzitster en het H. d. S., de heer M. Maas. kinderen speelden met vuur. Donderdag brak plotseling brand uit in de vlashoop van dén heer C. té Biervliet. De hoop brandde tot de grond toe af. Kinderen, die met vuur speelden, veroorzaakten deze brand. Nieuwvliet feestavond v.v.v. Zaterdagavond werd door de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Nieuwvliet een goed geslaagde feest- en pro- paganda-avond gehouden. Voorzitter Brakman opende deze bijeenkomst,, waarna het tooneclprogramma werd uitge voerd, afgewisseld door accor- deonmuziek. Een gezellig bal besloot de avond. Axel wethouder de putter. Tot wethouder van Axel is gekozen de heer C. de Putter (Anti-Rev.). scoorde twee punten en won daarmee in zijn groep de twee de prgs. l. j. Woudstra uit Middel burg bereikte van de Zeeuwen het beste resultaat door op keurige wijze in zijn groep de eerste prijs te bemachtigen met één winst- en twee remisepar tijen. j. Meijer uit Hansweert won twee partijen en verkreeg daarmee de tweede prijs. De beide Middelburgers A. j. W. Matthrjssen en J. Goed- bloed behaalden elk 1 punt uit 3 partijen. Bij de opening spraken zoo wel de Bussumsche wethouder van onderwijs als de voorzitter van het Schaakgenootschap 'n speciaal woord van welkom tot de Zeeuwen, wier deelname aan het tournooi zeer op prijs werd gesteld. Fransch bezoek uitgesteld. Het bezoek, dat een aantal Fransche boeren aan Zeeland zou brengen, is uitgesteld tot eind Mei. Mosselseizoen afgeloopen. Het centraal verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom heeft in verband met het vergevorderde seizoen besloten deze week het aannemen van orders voor aankoop van mos selen te staken. De nog voorradige voorraden mosselen op de verwater-plaat- sen moeten vóór 26 April wor den verzonden, daar na die datum geen vervoer- resp. uit- voer-vergunningen voor ver- sche mosselen meer zullen worden afgegeven. Dit beteekent dus dat het seizoen 1946/'47 officieel wordt gesloten. De mosselhandel was wat betreft dc export naar België en Frankrijk dit jaar zeer willig. Men betreurt het dat de langdurige vorst deze export gedurende eenige maan den totaal onmogelijk maakte. Was de handel op het buiten land dus goed, een groote te genvaller was de handel op het eigen land. Want kon in de oorlogsjaren worden gespro ken van het opbouwen van een nieuwe markt of in elk geval van uitbreiding van reeds vroeger bestaande relaties, met name te Rotterdam, in 1946 bleek voor de mossel in Neder land geen afzetgebied van be- teekenis meer te vinden. Po gingen om uitbreiding te ge ven aan de bestaande ventver gunningen, door het inschake len van werkloozen als mosse len-venters in de groote steden, hadden evenmin succes. feestgids voor holland (michigan). Door Jhr. L. C. van Pan- huys is aan burgemeester en raad van Holland (Michigan), ten behoeve van het eeuw feest een ontwerp gids aan geboden onder andere bevat tende, een opdracht en mot to's, en de ode aan Washing ton van Jacobus Bellamy (Zierikzee, 1781), in de ver taling van prof. C. van Nop pen. veer anna jacoba— zijpe. Naar de A.N.W.B. meldt zal de Rijkswaterstaat bij het veer Anna JacobaZijpc bor den plaatsen, waarop is aan gegeven, dat de toeleidende bruggen naar de pontons voor motorvoertuigen met meer dan 4000 kg. asbelasting verbo den zijn. Deze maatregel is noodzake lijk gebleken om een veilig verkeer over de bruggen te waarborgen. honderdjarig bestaan van de .anna jacoba- polder". Op 15 April jl. was het hon dera jaar geleden dat de „Anna Jacobapolaer" onder St. Phi- lipsland ingedijkt werd. Aan gezien het in de bedoeling ligt de dag der bevrijding (5 Mei a.s.) feestelijk te herdenken, is er door de notabele ingezete nen van de Anna-Jacobapolder besloten mede op diezenfde dag het 100-jarig bestaan van hun woonplaats te vieren. Tholen uitvoering „crescendo". De Mondaccordeonvereenï- ging „Crescendo" te Tholen gaf Donderdagavond ter ge legenheid van haar 12 Vz jarig bestaan een uitvoering. De heer G. Deurloo opende deze feestavond. Hij deelde mede, dat door familieomstandighe den van een der spelers het tooneelstuk „Jaap heeft een reuze idee" niet kon worden opgevoerd. Dank zij de bereid willige medewerking van de R.K. tooneelvereeniging „Ons Genoegen" te Tholen werd het stuk „Materialisme" uitge voerd. Onder leiding van den directeur, den heer J. v. d. Boom, werden door „Crescen do" verschillende muziekstuk jes ten gehoore gebracht. Voorts werden namens de Man dolineclub „Tremolando" bloe men en gelukwenschen van andere vereenigingen aange boden. De avond werd met een gezellig bal besloten. been gebroken Terwijl de echtgenoote van den heer S. te Tholen met de schoonmaak bezig was, kwam TRIBUNAAL GOES Clementie gevraagd, Het was Donderdag op het tribunaal te Goes een dag van hoogere beroepen en van aan nemers als deliquenten. Het eerste werden afgeroe pen de namen van den 41-jari- gen J. A. v. d. Poel en zijn 39- jarigen broer A. J., beiden aannemer te Terneuzen. Zij waren niet verschenen en de zaak werd uitgesteld. Wel was verschenen de 37- jarige aannemer A. L. Wee- maes uit Sluis, die lid is ge weest van de N.S.B. en ook buurt-, blok- en groepsleider, de bekende bladen verspreidde, lid was van de W.A. en de N. V.D.; als stoker werkte hij in een kazerne te Sluis, later was hij werkzaam op het vliegveld Haamstede, en in 1942 bouwde hij samen met Verstraeten ver schillende verdedigingswerken, waarbij hij arbeiders aanspoor de onder bedreigingen met uit zending naar Duitschland en met dc Feldgendarmerie. Ten slotte bracht hij den Hitler groet en ontving Duitschers Minister Vos te Middelburg Sombere geluiden en.... gematigd optimisme. „Wij hebben de gelegenheid om een betere wereld te bou wen en tot een harmonische samenleving te geraken, doch alleen met aller inspanning. Wij staan opnieuw in de strijd, die nog zeer zwaar zal blij ken te zijn, maar die ons kan terugvoeren naar herstel van ons land en moet voe ren naar vernieuwing van on ze opvattingen. Harder werken is echter het parool; wanneer wij allen onze prestaties 10 hooger opvoeren, zal dit een winst beteekenen van 800 millioen", aldus de mi nister van Verkeer, ir. H. Vos, die Vrijdag in het Schut tershof voor de leden van de P. v. d. A. sprak over dc economische ontwikkeling in ons land na de bevrijding. Minister Vos begon zijn rede met een terugblik op dc tijd, onmiddellijk volgend op de be vrijding. Wy zijn toen in vele verwachtingen teleurgesteld, maar toch waren er meeval lers De 600.000 arbeiders, die uit Duitschland terugkeerden, konden worden opgevangen, de financiën worden gesa neerd en de verdronken ge bieden behouden. Wij stonden toen voor de noodzaak het economisch leven te herstel len, voorwaar geen gemakke lijke taak. Eind 1945 werd het eerste noodverband gelegd wij moesten in dat jaar leven van het buitenland. Om tot exporteeren te kunnen komen, moesten in het begin zeer veel artikelen, zooals machines e.d. worden ingevoerd. Bedroeg' de invoer in 1939 1400 millioen en de uitvoer 1000 millioen, in 1946 waren deze cijfers resp. 2300 millioen en 800 millioen, een nadeelig verschil van 14 per week per gezin! Dit vërschil is slechts voor een zeer gering gedeelte te dekken uit rente van buitenlandsch bezit en de vreemde valuta, die onze scheepvaart krijgt voor buitenlandsche vrachten. armer en rijker. Uitvoerig besprak ir. Vos de leeningen in het buitenland en zeide, dat wij in het bin nenland evenveel rijker zijn geworden als in het buiten land armer. Wij hebben niet zoo slecht geboerd in 1946 en hebben in eigen land een aan zienlijke stap vooruit gedaan op de weg naar nieuwe wel vaart. Er zijn echter nog groote moeilijkheden te wach ten. Leeningen van andere landen, i.e. Amerika, zijn na melijk een onzekere factor in ons economisch beleid omdat de politiek hier een hartig woordje meespreekt. Onze ge heele economie is ontwricht, vooral door het wegvallen van het Duitsche achterland. De ontwikkeling sinds '45 in dit land is een geduchte tegen valler voor ons. Hopelijk zal Nederland weer spoedig deel kunnen nemen aan de Rijn vaart en zullen weer Duitsche exportbedrijven voor ons wer ken, event, tegen invoer van onze groenten. Voor een gun stige ontwikkeling van onze economie is van even groot belang, dat wij met Indonesië een goede verstandhouding hebben, in verband met de „driehoeksexport" Nederland IndiëAmerika. Beteekenen de geschetste moeilijkheden een teruggang in levenspeil voor Nederland? Het is niet onmogelijk, dat de regeering zich genoodzaakt ziet de import van sommige artikelen terug te schroeven en de uitvoer uit te breiden. Dit zal echter onherroepelijk een vlucht in de zwarte handel tot gevolg hebben. De minis ter zag een weg uit alle moeilijkheden door verhoogde arbeidsprestaties. Deze ver hooging van de productie moet echter gepaard gaan met een sociale- en belasting- politiek, die waarborgt, dat het nationale inkomen ook op rechtvaardige wijze verdeeld wordt. Spreker drukte zijn vreugde' uit over recente sociale maat regelen en wijdde eenige aan dacht aan de „Heffing ineens" belasting en de bedrijfsorga nisatie. Hij besloot zijn met aandacht gevolgde lezing met nogmaals op te roepen tot meer arbeid. „Laat het devies van Zeeland: „Ik worstel en ontzwem" waarheid worden voor geheel Nederland, maar dan móét er ook geworsteld worden!" Na afloop kreeg lr. Vos tal van vragen te beantwoorden. Hij sprak naar aanleiding daarvan o.m. over de schade- vergoedingsregeling, waarbij hij aantoonde, dat het prac- tisch niet mogelijk is de eischen van de getroffenen in te willigen en over de enorme militaire uitgaven. „Ik zou graag een divisie militairen minder en een divisie vak arbeiders meer hebben", zoo vertelaarde hij. De voorzitter van de plaat selijke afdeeling van de P.v. d.A., my. P. C. de Jonge, dankte spr. na afloop namens alle aanwezigen voor zijn boeiend referaat. aan huis, terwijl hij met zijn werken veel geld verdiende. Deze man was door de ka mer te Neuzen reeds tot 6 en een half jaar interneering en verbeurd verklaring van Zijn vermogen veroordeeld. Thans werd hij door voorzit ter en leden van het tribunaal bijna twee uur gehoord, waar bij o.a. uitkwam, dat hij 460 werklieden onder zich heeft gehad. De verdediger mr. F. W. Adriaanse heeft in zijn uitvoe rig pleidooi o.a. er op gewe zen dat zijn cliënt groote geestdrift en werklust bezit, al is hij zeker mis geweest. Hij heeft zijn arbeiders juist ge steund waar hij kon. Spr. drong op verzachting van de in eerste instantie opgelegde interneeringsstraf met klem aan. schuld ontkend. Vervolgens kwam de 63-ja- rige aannemer P. Daan sen uit Oostburg voor, die ook reeds eerder veroordeeld is doch niet geïnterneerd werd. Hij ontkende dat hij allerlei dingen voor de Duitschers heeft gemaakt zooals in de dagvaarding werd ten laste gelegd. Hij zeide juist, dat hij met de Duitschers de grootste ruzie -had, die hem werken be volen onder bedreiging met „einsperren". Hij zeide de ge heele oorlog voor de Rijksge bouwendienst te hebben ge werkt. Voor de moffen bouw de hij alleen varkenshokken e.d. Intusschen werd gewezen op verschillende bezwarende getuigenverklaringen, die in het dossier staan, doch besch. zeide dat hij zijn best had ge daan om de burgers te helpen. Deze verklaringen nam de verdediger, mr. Terwoert, on der de loupe en hij vond aan leiding om op uiterste clemen tie aan te dringen. in vrijheid gesteld. De laatste zaak was die te gen den 39-jarigen R. F. M. van Verstraeten, metselaar aannemer te Oostburg, die ook voor de Duitschers verdedi gingswerken bouwde en daar door veel geld zou hebben verdiend. De kamer te Terneuzen had hem veroordeeld tot 2 jaar in terneering, verbeurdverklaring van bijna het geheele vermo gen en ontzetting rechten. Nadat de ten lastelegging ook in deze zaak uitvoerig on der de oogen was gezien, was het mr. Tichelman uit Terneu zen, die in een kort pleidooi er op wees, dat deze man door het niet geven van het fiat nu reeds langer zit, dan te Ter neuzen is opgelegd. Hij voelt het verdiende geld te moeten teruggeven en wil zoo noodig zijn geheele vermogen afstaan, maar verdere interneering acht pleiter in dit geval niet te ver dedigen. Men wil te Oostburg besch. terug hebben, die o.a. bij de autoriteiten zeer ge zien is en voor wien werk ligt te wachten. Spr. vraagt on middellijke invrijheidstelling, waartoe het tribunaal in raad kamer besluit. Uitspraak in alle zaken 1 Mei. zij Donderdag zoodanig te val len, da.t zjj een gecompliceerd© beenbreuk bekwam. Nadat ztf ter plaatse door een arts en verpleegzuster was behandeld, ls z\j naar het Algemeen Bur gergasthuis te Bergen op Z. overgebracht. St. Maartensdijk geslaagd Bij de openbare eindles van de Rijkslandbouwwintersschool tc Goes slaagden A. L. Hage en J. J. de Wilde te St. Maar tensdijk. Oud-Vossemeer f\ organiste gaat heen Na 28 jaar trouwe dienst, heeft mej. Rujjtenburg ontslag gevraagd als/ organiste bij de Ger. Kerk te Oud-Vossemeer. Zierikzee nieuwe autobusdienst Binnen enkele weken zal dc R.T.M. beginnen met de ex ploitatie van de autobusdienst Vianen-Ouwerkerk-Zierikzee. Renesse uitbreidingsplan IN de raad. Donderdag kwam de ge* meenteraad van Renesse onder voorzitterschap van burg. W. H. Scholder bijeen. Ir. de Komter, de architect van het uitbreidingsplan voor deze streek, die mede aanwezig was ter vergadering, schetste in grove trekken het uit breidingsplan in wording, voor zoover het de gemeente Renes se betreft. De heer de Komter stelt zich' voor Renesse als dorpskern en het badcentrum en de duinen gescheiden te houden, door de dorpskern te omzoomen met een groene rand. Uitvoerig werd een en ander besproken, waarna de voorzitter Ir. de Komter dank bracht voor zijn uiteenzetting. Bij de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor ontvangen felicitatie brj de ge boorte van Prinses Marijke. Op verzoek van Ged. Statert werd dé verordening op de le gesheffing eenigszins gewij zigd, terwijl tevens op haar verzoek een begrotingswijzi ging aangebracht werd. Èen verzoek van V.V.V. Renesse om de subsidie tot 150 per jaar te verhoogen werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De bespreking aankoop hui ze Zeerust had tot uiteindelijk resultaat, dat de Raad van het aanbod der Domeinen, om het huis aan te koopen, geen ge bruik zal maken. De Raad ondersteunde het verzoek van inwoners van de gemeente Noordwelle, wonende aan de Hoogezoom en Kempe, om door middel van grenswijzi ging inwoner van Renesse te worden. Bij de rondvraag besprak de heer de Roo de woningbouw aan de Achterweg, en vroeg of B. en W. een en ander wel goed bekeken hebben. Hij betreurde de weinige zeg genschap die de gemeenteraad inzake woningbouw heeft, en vroeg zich af, waarvoor een gemeenteraad eigenlijk nog dient. 1 Een ander lid bracht het gooien van huisvuil etc. op achterwegen in slooten en op dijkjes' ter sprake. geschenk uit amerika. Het Hoofd der O. L. School te Renesse heeft een kist met kleeren ontvangen van mej. J. van Sluis uit Philadelphia (Ver. St.) ter uitreiking aan de schoolkinderen. 1 mei-viering. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Schouwen— Duiveland zal dit jaar in Rö- nesse de eerste Mei gevierd worden. Deze viering wordt georganiseerd door de Partij van de Arbeid en de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden, 's Morgens arriveeren de deel nemers mèt autobussen en ex tra treinen in het dorp, waar aan de Laan een feestterrein zal worden ingericht. Sprekers, een declamatrice en drie mu ziekgezelschappen vullen het programma, terwijl tevens van zang en dans kan worden ge noten. De heer H. D. van de Vre de heeft hét beroep als evan gelist naar Drachter Com pagnie aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10