GYMNASTIEK Ajax en Heerenveen hebben geen concurrentie te vreezen s.naNnub!lw UIT DE PROVINCIE Nederlandsche en Belgische studiecommissies in Terneuzen ZUID-BEVELAND Dag der aannemers Het landwerk verlaat Fraaie overwinning van Go Ahead. Verrassende overwinning van Frisia. District I. EDOHermes DVS 11; FeyenoordEmma 7—0; 't, Gooi—A.D.O. 1—0; D.W.S.—Sparta 1—1; V.S.V. R.F.C. 0t. Ajax inhalen is voor de con currenten wel niet meer weg gelegd. D.W.S. althans moet dan zeker beter uit de hoek komen, want een gelijk spel tegen Sparta, dat alle zeilen moet bijzetten om uit de ge vaarlijke zóne te komen, is niet daverend. Intusschen was het daardoor een slechte dag voor A.D.O, dat tegen 't Gooi niet tot winst kon ko men, hoewel dit één van de wedstrijden was, waaruit iets te halen valt. Mocht er nog twijfel aan bestaan, dat Feyenoord tot de prominten behoort, dan hebben de Rot terdammers door hun gewel dige overwinning op Emma de Zeeuwsche scheidsrechter Verkerk leidde deze wed strijd!) wel bewezen, dat ze altijd nog tot de top-klasse behooren. In de stryd om de tweede plaats kan Herrnes- D.V.S. aardig mee. doch het resultaat tegen E.D.O bewijst, dat zij daarvoor alle krach ten noodig hebben. Trouwens E.D.O kan daaraan ook nog te pas komen, evenals V.S.V., als ze niet zulke slechte re sultaten boeken als tegen R.F.C, District II. XeptuniisDe Volewijckers 03; H.B.S. Blauw Wit 1—0; D.F.C.— Xerxes 34; HaarlemD.H. C. 50; ExcelsiorStormvo gels i—i. Neptunus, dat er schitte rend heeft voorgestaan zakt hoe langer hoe meer af. In tusschen begint zich de juiste krachtsverhouding hier wel duidelijker af te teekenen en het ziet er naar uit, dat De Volewijckers en Haarlem de zware slag zullen moeten le veren. De Haarlemsche rood- broeken bewezen eigen kracht en onze stelling, dat D.H.C. nog wel eens bedenkelijk in het nauw kon komen. H.B.S. hebben wij betere i gen voorspeld en deze blijken nu ook te komen. Het is wel zuur voor Blauw-Wit, dat zij één van de slachtoffers van dit herstel zijn geworden, te meer omdat zij in de strjjd der prominenten worden uit geschakeld. Xerxes heeft wel geen kans meer, maar komt nu toch nog aardig opzetten door de zege op het kans- en gevaarlooze D.F.C. Tenslotte deelden Excelsior en Storm vogels de punten, aldus in het midden latend wie de sterk ste is. Samen zullen zij de dans om de roode lantaarn blijven voeren, tenzij D.H.C. nog komt meedoen. District III. Enschede—. Enschedesche Boys 33; He raclesQuick 6—0; Tubantia A.G.O.V.V. 0—0; Wagenin- genGo Ahead 03; N.E.C. Be Quick 22. Go Ahead sloeg een goede slag met een overwinning op Wageningen, terwijl N.E.C. een fun tie verspeelde. Deze twee rootheden uit het Oosten zul len het daar uiteindelijk toch moeten uitmaken, want Quick en Wageningen schakelden zichzelf uit. Be Quick, de kat in het nauw, deed N.E.C. de das om, wat intusschen niet zoo heel veel geeft, want ook Tubantia haalde tegen de bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Yerkrügboar bU Apoth. ca Drogisten Alleenverkoop voor Nederland N.V. Röwntree Handolsmlj. Ametê?da«. (Ingezonden mededeeling) No. 1 - Vraag: ..Noemt U mij eens een geestrijk vocht, fijn ■van smaak, waarvan de-kwaliteit sinds 1703 l voortreffelijk is!'] Antwoord •(binnen 5 seconden) 1 JMdUdQ epno J93Z .'.Dal s een punt voor de Fijnproevers (Ingezonden mededeeling). verwachtingen in een puntje binnen. De overige wedstrij den wapen Van geen belang meer. District V. Achilles—H.S.C. I2; FrisiaVelocitas 31; HeerenveenEmmen 100 SneekVeendam 10; G.V.A. V.Be Quick I3. Het wordt eentonig om tel kens te herhalen, dat Heeren veen geen concurrentie te duchten heeft. Arme Emmen, dat wel zwaar ten onder ging! Veendam werd van de tweede plaats gestooten, doch Be Quick sneed - de bedrijvers Sneek de pas af en nestelde zich zelf op de tweede plaats. Zou het aloude en roemrijke Velocitas nu waarempel nog aan de strijd om de onderste plaats te ontgaan te pas moe ten komen? De overwinning van Frisia is wel verrassend. District VI. M.V.V.Lim- burgia 02; P.S.V.Sittard- sche Boys 00; Maurits Eindhoven 10Spechten Juliana 2—2. Sittardsche Boys had een zware dobber aan P.S.V., dat natuurlijk met hand en tand de kleine kans verdedigde en met succes. Het bracht al thans één punt op. M.V.V. verzaakte de gelegenheid om hiervan te profiteeren en liet zich in eigen huis verslaan door Limburgia, dat al meer roet in het eten gegooid heeft Spechten maakten van de ge legenheid gebruik om uit te loopen op Brabantia, al was de winst bescheiden. DISTRICT I Ajax 14 D.W.S. 15 Feyenoord 15 Hermes-D.V.S. 15 R.F.C. 16 't Gooi 15 V.S.V. 13 E.D.O. 13 Sparta 14 Emma 15 A.D.O. 14 39—22 22 26—21 17 7 3 5 47—39 17 6 4 5 6 3 6 5 4 6 6 16 5 2 6 5 18 4 3 8 4 2 8 33—32 16 37—38 15 25—33 14 31—32 13 27—26 12 27—28 11 29—43 11 23—27 10 DISTRICT n. Volew. 15 10 1 4 50—33 21 Haarlem 16 10 1 5 54—39 21 BI.-Wit 15 8 2 5 34—28 18 Xerxcs 15 8 2 5 48—40 18 Nept. 14 8 1 5 27—17 17 D.O.S. 15 6 3 6 33—36 15 D.F.C. 15 7 0 8 36—32 14 H.B.S. 14 5 1 8 21—28 11 D.H.C. 13 3 4 6 17—37 10 Excelsior 15 2 4 9 2035 8 Stormv. 13 3 1 9 18—31 7 DISTRICT III. Go Ahead 16 10 3 3 37—21 23 N.E.C. 15 9 4 2 33—22 22 Heracles 16 4 8 4 24—20 16 Enschede 16 5 6 5 30—28 16 Quick 15 7 1 7 27—30 15 Wagen. 15 4 7 4 25—26 15 AGOVV 14 5 4 5 33—27 14 Enschedesche Boys 15 5 2 8 33—36 12 Be Quick 13 3 5 5 22—30 11 Vitesse 15 4 3 8 28—36 11 Tubantia 14 3 3 8 20—35 9 DISTRICT V. Heerenv. 14 12 1 1 68—19 25 B. Quick 11 8 1 2 39—39 17 Sneek 13 7 3 3 18—17 17 Veend. 13 6 4 3 27—22 16 GVAV 12 5 3 4 30—37 13 Achilles 13 5 3 4 27—25 13 H.S.C. 12 4 4 4 23—22 12 Emmen 13 4 0 9 1439 8 Leeuwa. 12 2 3 7 17—37 7 Velocit. 13 2 2 9 18—29 6 Frisia 12 2 0 10 2645 4 DISTRICT VI. Sitt. B. 18 12 4 2 48—27 28 MVV 17 10 4 3 42—14 24 PSV .16 9 4 3 31—20 22 Limb. 16 8 2 6 39—32 18 Juliana 16 5 5 6 2841 15 Maurits 16 5 4 7 3230 14 Eindh. 16 5 4 7 2225 14 Sportclub Emma 16 5 4 7 31—39 14 Specht. 16 4 3 9 3149 11 Bleyerh. 17 4 3 10 23—39 11 Brabant. 16 3 3 10 25—36 9 Moeilijkheden en mogelijk heden van de landbouw. De voorzitter van de stich ting voor de landbouw, Ir. Louwes, heeft Donderdag te Den Haag een beschouwing gegeven over de moeilijkheden en mogelijkheden van onze landbouw. Hij stond uitvoerig stil bij de prijsvaststelling voor de landbouw. Volgens Ir. Louwes waren de vastgestelde prijzen te laag en kunnen dus voor de landbouw niet worden aan vaard. Verder wees hij erop, dat in ons land. de landbouw klaar staat een belangrijke ver nieuwing in ons staatsbestel te helpen verwerkelijken, n.l. over te gaan tot het doen füneti- onneeren van een publiek rech terlijke bedrijfsorganisatie, het z.g. landbouwschap. Volgens spreker is bij de landbouwbe drijf sgenoo ten de bereidheid tot het aanvaarden der ver antwoordelijkheid aanwezig. Het is echter voor de stichting van de landbouw nu een groote zorg, dat thans is be paald, dat de tot standkoming van het publiekrechtelijke landbouwschap zal moeten wachten tot een algemeene wet op de publiekrechtelijke be_ drijfsorganisatie tot stand is gebracht, DE „KAREL DOORMAN" Het hulpvllegkampsohip Ka- rel Doorman is Zondagmorgen elf uur te Rotterdam terugge keerd van het vlootbezoek aan Engeland. De nieuwe aanwinst van de marine, het reparatie- schip „Vulkaan" zal over en kele dagen volgen. Militaire auto sloeg om, Zeven militairen werden ernstig gewond, toen Zater dagmiddag te Bloemendaal een militaire vrachtauto bij het nemen van een bocht omsloeg. De auto was op weg van Bloemendaal naar Haarlem. De chauffeur wilde met vrij groote snelheid een bocht ne men, waarbij de wagen over helde en tegen de straat sloeg. De tien militairen, die in de laadbak zaten, werden op het wegdek geslingerd. BAN DEN-AANVOER Volgens mededeeling van het banden-syndicaat bedroeg de aanvoer van buitenbanden voor vrachtwagens in het eer ste kwartaal van dit jaar 2739 stuks, dito voor personen auto's 1282. de aanvoer van binnenbanden voor vrachtwa gens bedroeg 2872 en voor personenauto's 1443 stuks. Leger des Heils. De republikeinsche radio op Java meldt, dat het Leger des Heils, dat thans zijn hoofdze tel te Solo heeft, bij besluit van den republikeinschen mi nister van Justitie wettelijk is erkend. Z AAIOE STER-IN V OER UIT FRANKRIJK. ■Naar wij vernemen is door de regeering alsnog toege staan, dat het kwantum Fransche zaaioesters, dat door de commissie van de Vebo was aangekocht, geïmporteerd mag worden. De partij, die uit twee-jarige en drie-jarige oes ters bestaat, zal tot Feignies per wagon en vandaar per auto naar Ye.rseke getrans porteerd worden. Voor de kweekers beteekent deze in voer een groote meevaller. Ringrijders voor. Op de laatst gehouden ver gadering der Prov. Vereeni- ging voor Vreemdelingenver keer is o.m. ter sprake geko men het organiseeren van een competitie-ringrijderij in Zee land. Zijn we juist ingelicht, dan wordt voor Zuid- en Noord- Beveland reeds aan het een en ander de noodige aandacht geschonken, terwijl in W. Z. Vlaanderen al een actie gaan de is onder de ringrijders al daar. Walcheren zal zeker niet achterblijven. Dit aloude spel, gestoken in het sportieve kleed van onze tijd, kan werkelijk een groote attractie worden. We zien met belangstelling uit naar de uitwerking van het origineele denkbeeld. De grootere sluis. De Nederlandsche en Belgi sche technische studiecommis sies van het comité van Bel gisch-Nederlands ch-Luxem- burgsche samenwerking hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan de haveninrichtingen der stad Gent. De delegaties ston den onder leiding van oud-mi nister jhr. O. C. A. van Lidt de Jeude én prof. E. Francois. Tevens waren aanwezig de heeren K. Bollegier, hoofdin genieur van de haven van Antwerpen, L. Bonnet, eere administrateur der Schelde- diensten en R. de Nayer, se cretaris-generaal van het mini sterie van openbare werken. Het gezelschap bezocht aan Zeeuwsch brandweer personeel vereenigt zich. Zaterdagmiddag werd in Middelburg de oprichtingsver gadering gehouden van de afd. Zeeland van de Ned. Ver. van Brandweerpersoneel. Deze ver- eeniging is op 15 Februari te Utrecht opgericht en Zeeland is de eerste provinciale afdee- ling; er hebben zich reeds 146 aspirantleden aangemeld. Na de opening van de goed bezochte vergadering door den heer N. C. van Oost, zette de heer H. de Jong, lid van de Rottcrdamsche beroepsbrand weer, doel en streven van de vereeniging uiteen. Zij is een zustervereeniging van de Ned. Ver. van Brandweercomman danten en maakt geen onder scheid tusschen beroeps- en vrijwillige brandweer. Zij is een vaktechnische organisatie, geen nieuwe vakbond. Op haar programma staat het houden van voordrachten, demonstra ties, excursies en wedstrijden, het uitgeven van een vaktech nisch maandblad, waarvan in het eerste nummer, dat in Mei verschijnt, een artikel over boerderijbranden van de hand van den Middelburgschen com mandant voorkomt en het stichten van een vakbiblio theek en een foto- en filmar chief. Er bestaan plannen om in de toekomst een fototoestel mee te nemen, als men naar de brand rijdt, om technische kiekjes te riiaken. Van de Pa- rijsche brandweer zal men de beschikking krijgen over in structiefilms, die in samenwer king met Polygoon zullen wor den vertoond. De heer de Jong deelde tenslotte mede, dat er vermoedelijk een brandweer federatie zal worden aesticht, waarin de Kon. Brandweerbond het bestuurselement en de Ver. van Brandweercommandanten het technische element vor men. Tot bestuursleden van de afd. Zeeland werden gekozen de heeren Steendam, Maljaars, Reïjerse en van Oost en tot voorzitter de heer W. de Voogd. boord van het jacht „Artevel- de", de haveninstallaties en het kanaal. Aan de Westsluis te Terneuzen werd tenslotte weer voet aan wal gëzet. De leden, der commissie luister den hier met belangstelling naar de uiteenzettingen, die door de havenautoriteiten, de heeren Van Deputte, Vermeu len en Blóndé werden gegeven en namen tevens kennis van de technische en economische details, betrekking hebbend op de verbeteringen die aan gebracht dienen te worden aan de sluis te Terneuzen en het Kanaal van Gent naar Ter neuzen. In het bijzonder werd de nadruk gelegd op de wen- schelijkheifi van de aanbouw van een zeesluis van grootere afmetingen te Terneuzen. Na dit bezoek keerde men terug naar Gent, waar een thee werd aangeboden. Gemeentebestuur van Gent naar Vlissingen. Op 10 Mei a.s. zal het ge meentebestuur van Gent ver gezeld van enkele hoofdambte naren en de sportkring van het Gentsche gemeenteperso- neel een bezoek brengen aan Vlissingen. Er zal een ont vangst zijn op het Vlissing- sche gemeentehuis en de Gen tenaren zullen deelnemen aan een koffiemaaltijd. Des mid dags te half vier zullen er sportieve ontmoetingen zijn tusschen de voetballers van het Gentsche gemeentepersoneel en die van het Vlissingsche ge meentepersoneel. Voorts zal er 'n wedloop op de 1500 M. worden gehouden, waaraan de vereeniging Mara thon zal meewerken. Het ligt in dc bedoeling in optocht met het muziekcorps Ons Genoegen des middags van het Beursplein naar het sportterrein op het vliegveld te wandelen. EEN VERLIES VOOR WALCHEREN. Van bevoegde zijde schrijft men ons: De heer Abspoel, directeur van de Stichting Herbouw Walcheren, gaat Walcheren verlaten, omdat hij in Gelder land het ambt van hoofdinge nieur bij de volkshuisvesting heeft aanvaard. De oorlogsgetroffenen van Walcheren zullen, bij het lezen van dit bericht, maar half be seffen welk een steun en voor spraak hen ontvalt- Ruim zes jaar heb ik het voorrecht ge had in nauw contact met hem te staan en in die zes jaar heeft hij de Stichting Herbouw Walcheren gemaakt tot een bureau, waarop men aan kan. Steeds stond hij op de bres voor de gedupeerden of ruimer, beijverde hij zich misverstan den, wantoestanden, onrecht uit de weg te ruimen. Steeds was hij onze voorvechter. Nooit zag ik hem boos en zijn beslis singen waren meesterlijk van eenvoud en rechtvaardigheid. Het was weldadig met hem te mogen werken. Wij nemen dan ook noode van hem afscheid en zeggen, zijn eigen woorden gebruikend, de heer Abspoel was ,,'n vondst". LOON IN DE LANDBOUW. De hoofdafdeeling Sociale zaken heeft aan de provin ciale sociale secties medege deeld, dat zij van oordeel is, dat voor het contractjaar 19471948 in de landbouw drie loongroepen moeten wor den onderscheiden: normale loongebieden, waaronder ook Zeeland valt, 67 cent, midden groep Zuid-Holland, 70 cent, derde gebied, omvattende Noord-Holland en een ander gedeelte van Zuid-Holland, 73 cent. Wilhelminadorp Het gemengd koor „Zang- lust" te Wilhelminadorp heeft Vrijdag, en Zaterdagavond 2 goed geslaagde uitvoeringen gegeven. Nadat verschillende zang stukken waren uitgevoerd wer den de tooneelstukjes „Een vrouwtje van buiten", „De truc" en „Mijnheer Pumps als hulp in de huishouding" opge voerd. De belangstelling voor deze uitvoeringen was zeer groot. Waarde ZI EKEN HUIS VER PLEG ING De al'deeling Waarde van de vereeniging voor ziekenhuis- verpleging Zuid- en Noord Be veland kwam in vergadering bijeen. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat het ba tig saldo van de rekening van 1946 319.64 bedroeg. De heer A. de Lange uit Goes, gaf een uiteenzetting over de nieuwe ziekenhuisre geling. Ook verschillende vra gen werden door den heer de Lange beantwoord. TRIBUNAAL GOES Clementie gevraagd, Het was Donderdag op het tribunaal te Goes een dag van hoogere beroepen en van aan nemers als deliquenten. Het eerste werden afgeroe pen de namen van den 41-jari- gen J. A. v. d. Poel en zijn 39- jarigen broer A. J„ beiden aannemer te Terneuzen. Zij waren niet verschenen en de zaak werd uitgesteld. Wel was verschenen de 37- jarige aannemer A. L. Wee- maes uit Sluis, die lid is. ge weest van de N.S.B. en ook buurt-, blok- en groepsleider, de bekende bladen verspreidde, lid was van dc W.A. en de N. V.D!: als stoker werkte hij in een kazerne te Sluis, later was hij werkzaam op het vliegveld Haamstede, en in 1942 bouwde hij samen met Verstraeten ver schillende verdedigingswerken, waarbij hij arbeiders aanspoor de onder bedreigingen met uit zending naar Duitschland en met de Feldgendarmerie. Ten slotte bracht hij den Hitler groet en ontving Duitschers aan huis, terwijl hij met zijn werken veel geld verdiende. Deze man was door de ka mer te Neuzen reeds tot 6 en een half iaar interneering en verbeurd verklaring van zijn vermogen veroordeeld. Thans werd hij door voorzit ter en leden' van het tribunaal bijna twee uur gehoord, waar bij o.a. uitkwam, dat hij 460 werklieden onder zich heeft gehad. De verdediger mr. F. W. Adriaanse heeft in zijn uitvoe rig pleidooi o.a. er op gewe zen dat zijn cliënt groote geestdrift én werklust bezit, al is hij zeker mis geweest. Hij Weinig gezaaid. Een 8u-jarlge Zeeuwsche boer, die wij deze weck spra ken, verzekerde ons, dat hij in zijn gehcele leven het nog niet had meegemaakt, dat er zoo weinig gezaaid was om streeks half April als dit jaar. Inderdaad zijn verreweg de meeste geploegde velden nog onbezaaid. Men is druk bezig met haver, zomergerst en hier en daar zomertarwe, maar aan de aardappelen is men lang niet toe, om van de bieten niet te spreken. Dit kan niet nalaten een belang rijke invloed uit te oefenen op de hoogte van de oogst. Gerst en aardappelen kunnen in dit opzicht vrij wat hebben, doch suiker- en voederbieten zyn buitengewoon gevoelig voor te laat zaaien. In vele gevallen zal 't dan ook raad zaam zijn desnoods de aard appelen tc laten wachten op de voederbieten. Voor eind April dienen deze laatste ge zaaid te zijn. Bij een dergelijke opschuiving van werkzaamhe den moet men ook andere voedergewassen dan bieten zooveel mogelijk inschakelen; in dit opzicht mogen worden genoemd groene mais, koolra pen en mergkool. Vooral de beide laatste kunnen nog zeer laat in het seizoen met suc ces worden gezaaid en nog later uitgepoot. Wie dus met zijn voederbietenuitzaai niet op tijd gereed komt, zal ver standig doen enkele zaaibed- den met koolrapen en merg kool te bezaaien, zoodat hij in Juli nog deze gewassen op h»t land kan poten. heeft zijn arbeiders juist ge steund waar hij kon. Spr. drong op verzachting van de in eerste instantie opgelegde interneeringsstraf met klem, aan. SCHULD ONTKEND. Vervolgens kwam de 63-ja- rige aannemer P. Daansen uit Oostburg voor, die ook reeds eerder veroordeeld is doch niet geïnterneerd werd. Hij ontkende dat hij allerlei dingen voor de Duitschers heeft gemaakt zooals in de dagvaarding werd ten laste gelegd. Hij zeide juist, dat hij met de Duitschers de grootste ruzie had, die hem werken be volen onder bedreiging met „einsperren". Hij zeide de ge- heele oorlog voor de Rijksge bouwendienst te hebben ge werkt. Voor de moffen bouw de hij alleen varkenshokken c.d. Intusschen werd gewezen op verschillende bezwarende getuigenverklaringen, die in het dossier staan, doch besch. zeide dat hij zijn best had ge daan om de burgers te helpen. Deze verklaringen nam de verdediger, mr. Terwoert, on der de loupe en hij vond aan leiding om op uiterste clemen tie aan te dringen. IN VRIJHEID, GESTELD. De laatste zaak was die te gen den 39-jarigen R. F. M. van Verstraeten, metselaar aannemer te Oostburg, die ook voor dc Duitschers verdedi gingswerken bouwde en daar door veel geld zou hebben verdiend. De kamer te Terneuzen had hem veroordeeld tot 2 jaar in terneering, verbeurdverklaring van bijna het geheele vermo gen en ontzetting rechten. Nadat de ten lastelegging ook in deze zaak uitvoerig on der de oogen was gezien, was het mr. Tichelman uit Terneu zen, die in een kort pleidooi er op wees, dat deze man door het niet geven van het fiat nu reeds langer zit, dan te Ter neuzen is opgelegd. Hij voelt het verdiende geld te moeten teruggeven en wil zoo noodig zijn geheele vermogen afstaan, maar verdere interneering acht pleiter in dit geval niet te ver dedigen. Men wil te Oostburg besch. terug hebben, die o.a. bij de autoriteiten z^er ge zien is en voor wien werk ligt te wachten. Spr. vraagt on middellijke invrijheidstelling, waartoe het tribunaal in raad kamer besluit. Uitspraak in alle zaken 1 Mei. Geslaagd als 3e stuurman, de heer J. Geluk, leerling van dc De Ruytcrschool. Goes HIJ, ZIJ EN HOTTENTOT. Het was een welverdiende hulde aan den ontwerper der décors en den tooneelverzor- ger, den heer Ch. v. d. Berg, toen Donderdagavond in het Schuttershof te Goes een warm applaus opsteeg bij het opgaan van het doek voor de opvoering van het blijspel „Hij, Zij en Hottentot" door de Kon. Erk. Tooneelvereeni- ging „Onderling Kunstgenot" in het Schuttershof te Goes. Het geheel was in één woord af en is dan ook het resul taat van weken lang werken. Maar ook de opvoering van het vroolijke stuk van William Maples, bewerkt door C. van Kerckhoven jr. is van het be gin tot het einde een succes geworden, zeker mede dank zij de goede regie van den heer H. J. Molhoek, die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend. Wat de vertolking der rollen betreft, willen wij ditmaal de heeren voorrang geven en dan in de eerste plaats den heer J. J. Dorae- nie, die als Sam Harrington wel zeer goed was, om dan te laten volgen den heer P. Romijn, die van de rol, van den butler Cweek iets bij zonders had gemaakt; maar ook de heeren Dr. H. Doele- man, A. D. Constandse, W. C. Sinke en L. Menheere ver vulden de rollen van Ollie Gil ford, Alec Fairfax, Larry Gil ford en den stalknecht Per kins op zeer te waardeeren wijze. En niet minder ge rechtvaardigde woorden van lof voor de wijze waarop de dames J. A. DomenieBolier, mej. K. J. Dekker en N. GeysenSmout ditmaal de rollen van Peggy Fairfax, May Gilford* en Carol Chad- wick volkomen tot hun recht wisten te doen komen. Ten slotte was ook de kleinere rol, die van de vroolijke kamenier Célise, was bij een oude be kende, mevrouw A. Sinke Torbijn, in uitstekende handen. De aanwezigen toonden zich enthousiast over het gebo- dene. CHR. LANDARBEIDERS. In de „Prins van Oranje" te Goes kwam Vrijdag j.l. onder voorzitterschap van den heer A. Vingerling de Chr. Landar- beidersbond bijeen. De heer Ruppert uit Utrecht sprak over de komende pen sioenregeling voor het land bouwbedrijf. CIRCUS VAN BEVER Het circus van Bever heeft te Goes na wat stillere avon den, Zaterdag zoowel des mid dags als des avonds voor een vervolle tent met groot succes het afwisselende programma gebracht. Niet alleen uit Goes en de omgeving, maar tot uit Middelburg toe waren bezoe kers gekomen en voor deze laatsten wachtte de bus van kwart over elf tot dat het circus uit was. Bij de ingang van de tent was het 's avonds een groot gedrang en kreeg de politie assistentie van bereden en on bereden clrcuspaarden. Kloetinge VERGADERING OUD-LEERLINGEN. Donderdagavond hield de Vereeniging van Oud-leerlin gen van land- en tuinbouw- wintercursussen tc Kloetinge een ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer W. P. Beye. Als bijdrage aan de zustervereeniging te Ka- pelle zal een medaille worden verstrekt voor de door haar te organiseeren bloemententoon stelling. De bespreking over het hou den van een bloemententoon stelling te Kloetinge leverde een langdurige discussie op. Met negen stemmen voor en tien tegen werd besloten niet te combineeren met Goes en in de nazomer zelf weer een ten toonstelling te organiseeren. Eind Mei of begin Juni zal er een excursie gemaakt wor den naar Limburg. Kleinere excursies zuil eno.m. gemaakt worden naar Zeelands .proef tuin. Kruiningen KOLENHANDELAREN VERGADERDEN. De coöperatieve vereeniging van kolenhandelaren „Uit Voorzorg" te Kruiningen heef ft haar jaarvergadering gehou den. Wegens ziekte van dea voorzitter, den heer C. Won- dergem werd de vergadering, geleid door den heer A. van Belzen, De rekening over 1946 sloot met een eindcijfer van 6118.16. De heer G. Reyiv hout werd als bestuurslid her kozenterwijl in de vacature van den heer J. Waverijn, de heer A. Poley werd gekozen. In de vacature van den heer C. Wondergem werd de heer J. Hamelink gekozen. In de com_ missie van toezicht werden ge kozen J. Klap en Chr. Hove- stad. Wemeldinge TOONEELAVOND VOOR NIWIN Donderdag had in de zaal Korstanje te Wemeldinge een tooneelavond plaats, ten bate van de Niwin-actie. De burgemeester heette het tooneelgezelschap en het pu bliek in zijn openingswoord hartelijk welkom en zeide dat deze avonden speciaal waren belegd voor de jongens in In- dië. In hoofdzaak gaat het hierom om de jongens daar ginds datgene te verschaffen dat ze hier moeten missen. Het tooneelstuk was geti teld „de dwarskop" dat op vlotte en boeiende wijze werd gespeeld en na afloop met een welverdiend applaus werd be loond. Kortgene RAADSZITTING De raad der gemeente Kort gene zal op Woensdag 23 April om 7 uur in openbar© vergadering bijeenkomen. MILITAIRE KEURING. Van de 27 ingeschrevenen voor de dienstplicht der lich ting 1946 in Kortgene zijn 13 jongemannen afgekeurd. Hoe staat het met de Tolunie (Slot van pag. IJ] PRACTISCHE MOEILIJKHEDEN. Als een voorbeeld van prac- tische moeilijkheden is de bij de Belgische tuinbouw be staande vrees volledig ver drongen te worden door de Nederlandsche. Er zal echter door beide landen worden aangestuurd op een gezonde eigen ontwikkeling. Men zal moeten komen tot marktver- deeling en specialisatie. Even moeilijk is de oplos sing van de controverse Rot terdamAntwerpen. Een op lossing zal alleen mogelijk zijn door de kwestie op te heffen uit de locale sfeer en te bren gen op een nationaal plan. De nu bestaande moordende con currentie zal plaats moeten maken voor gezonde concur rentie, door taakverdeeling etc. Hot feit, dat Nederland en België geen complementaire economieën vormen, maakt het vraagstuk van loonen en prijzen eveneens zeer moei lijk. De verhoudingen liggen op dit gebied juist omgekeerd als vóór de oorlog. Nederland is goedkoop ver geleken bij België. Het legt veel nadruk op prijsbeheer- sching. België niet. De Belgi sche prijzen dalen nu, de re- geeringspolitiek is erop ge richt dit te bevorderen. Hier toe werkt ook de overvloed aan goederen in België in sterke mate mee. Op de duur zal een automatische aanpas sing van loonen en prijzen in België zich kunnen voltrek ken. Hiervoor is voorwaarde, dat in alle sectoren een gelijk ge richte politiek wordt gevoerd, dus zoowel fiscaal als sociaal en ten opzichte yan de sociale verzekering bijvoorbeeld. GUNSTIGE REACTIES. De reacties van het buiten land op de tolunie zijn zonder uitzondering gunstig. Chur chill noemde de Nederlandsch- Belgische plannen de belang rijkste daad voor de vrede se dert de oorlog. Canada en Amerika zijn gunstig gestemd, naar verluidt beoogen Stock holm en Kopenhagen een soortgelijke samenwerking, Zwitserland volgt de ontwik keling met meer dan gewone sympathie. Men realiseere zich, dat de ingeslagen weg de eenige is, waarop de drie kleine landen zich economisch staande kun nen houden en dat buitenge wone perspectieven worden geopend, als de Nederland sche en Belgische overzeesche gebiedsdeelen in het accoord worden betrokken. Spreker eindigde met de verzekering, dat de tolunie 'n positieve bijdrage is tot de pacificatie van West-Europa. Oorlogen worden gevoerd om het bezit van markten, grond stoffen en kapitaal. Als deze in één hand worden samenge bracht, is de kans op oorlog sterk beperkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6