Alleen meer arbeid helpt ons er weer bovenop Ajax en Heerenveen hebben geen concurrentie te vreezen UIT DE PROVINCIE Nederlandsche cn Belgische studiecommissies in Terneuzen Het landwerk verlaat WALCHEREN Fraaie overwinning van Go Ahead. Verrassende overwinning yan Frisia. District- I. EDO-Hermes DVS 11; FeyenoordEmma 7—0; 't Gooi—A.D.O. 1—0; D.W.S.—Sparta 1—1; V.S.V. R.F.C. 0—4. Ajax inhalen is voor de con currenten wel niet meer weg gelegd. D.W.S. althans moet dan zeker beter uit de hoek komen, want een gelijk spel tegen Sparta, dat alle zeilen moet bijzetten om uit de ge vaarlijke zóne te komen, is niet daverend. Intusschen was het daardoor een slechte dag voor A.D.O, dat tegen 't Gooi niet tot winst kon ko men, hoewel dit één van de wedstrijden was, waaruit iets te halen valt. Mocht er nog twijfel aan bestaan, dat Feyenoord tot de prominten behoort, dan hebben de Rot terdammers door hun gewel dige overwinning op Emma (de Zeeuwsche scheidsrechter Verkerk leidde deze wed strijd!) wel bewezen, dat ze altijd nog tot de top-klasse behooren. In de strijd om de tweede plaats kan" Hermes- D.V.S. aardig mee, doch het resultaat tegen E.D.O bewijst, dat zij daarvoor alle krach ten noodig hebben. Trouwens E.D.O kan daaraan ook nog te pas komen, evenals V.S.V., als ze niet zulke slechte re sultaten boeken als tegen R.F.C. District II. NeptunusDe Volewückcrs O8; H.R.S. Blauw Wit 1—0; D.F.C.— Xerxes 8—4; HaarlemD.H. C. 50; ExcelsiorStormvo gels 11. Neptunus, dat er schitte rend heeft voorgestaan zakt hoe langer hoe meer af. In tusschen begint zich de juiste krachtsverhouding hier wel duidelijker af te teeltenen en het ziet er naar uit, dat De Volewijckers en Haarlem de zware slag zullen moeten le veren. De Haarlemsche rood boeken bewezen eigen kracht en onze stelling, dat D.H.C. nog wel eens bedenkelijk in het nauw kon komen. H.B.S. hebben wij betere da gen voorspeld en deze blijken nu ook te komen. Het is wel zuur voor Blauw-Wit, dat zij één van de slachtoffers van dit herstel zijn geworden, te meer omdat zij in de strgd der prominenten worden uit geschakeld. Xerxes heeft wel geen kans meer, maar komt nu toch nog aardig opzetten door de zege op het kans- en gevaarlooze D.F.C. Tenslotte deelden Excelsior en Storm vogels de punten, aldus in het midden latend wie de sterk ste is. Samen 'zullen zij de dans om de roode lantaarn blijven voeren, tenzij D.H.C. nog komt meedoen. District IH. Enschede Enschedesche Boys 32; He raclesQuick 60; Tubantia A.G.O.V.V. 00; Wagenin- genGo Ahead 02; N.E.C. Be Quick 22. Go Ahead sloeg een goede slag met een overwinning op Wageningen, terwijl N.E.C. een puntje verspeelde. Deze twee grootheden uit het Oosten zul len het daar uiteindelijk toch moeten uitmaken, want Quick en Wageningen schakelden zichzelf uit. Be Quick, de kat in het nauw, deed N.E.C. de das om. wat intusschen niet zoo heel veel geeft, want ook Tubantia haalde tegen de bestrijdt hardnekkige kou van bee kanten Iegelijk VMricrüxb'asr bil Apuüh. en DrogMuu Atteenvwkoop voor Ne-^rtand: .W,V. Röwntree HendeiBaiL'. Amsterdam (Ingezonden mededeeling) NO. Noemt U mij~cens een geestrijk vocht, fijn i>an smaakwaarvan ■de-kwaliteit sinds 1793. 'voortreffelijk isl Antwoord: '(binnen 5 seconden) .■.jdsiavdQ -apno jaaz s.aaiVaa/v'/ftr C'.Dat's een punt voor de Fijnproevers (Ingezonden mededeeling). verwachtingen in een puntje binnen. De overige wedstrij den waren van geen belang meer. District V. AchillesH.S.C. 12; FrisiaVelocitas 31; HeerenveenEmm en 100; SneekVeen dam 10; G.V.A. V.Be Quick 13. Het wordt eentonig om tel kens te herhalen, dat Heeren veen geen concurrentie te duchten heeft. Arme Emmen, dat wel zwaar ten onder ging! Veendam werd van de tweede plaats gestooten, doch Be Quick sneed de bedrijvers Sneek de pas af en nestelde zich zelf op de tweede plaats. Zou het aloude en roemrijke Velocitas nu waarempel nog aan de strijd om de onderste plaats te ontgaan te pas moe ten komen De overwinning van Frisia is wel verrassend. District VL M.V.V.—Lim- bnrgia 0—2; P.S.V.—Sittard- sche Boys 00; Maurits Eindhoven 10Spechten Juliana 22. Sittardsche Boys had een zware dobber aan P.S.V., dat natuurlijk met hand en tand de kleine kans verdedigde en met succes. Het bracht al thans één punt op. M.V.V. verzaakte de gelegenheid om hiervan te profiteerden en liet zich in eigen huis verslaan door Limburgia, dat al meer roet in het eten gegooid heeft Spechten maakten van de ge legenheid gebruik om uit te loopen op Brabantia, al was dc winst bescheiden. DISTRICT I Ajax 14 10 2 2 39—22 22 D.W.S. 15 6 5 4 26—21 17 Feyenoord 15 7 3 5 47—39 17 Hermes-D.V.S. R.F.C. 't Gooi V.S.V. E.D.O. Sparta Emma A.D.O. 15 16 15 13 13 14 15 14 6 4 5 33—32 16 6 3 6 37—38 15 5 4 6 25—33 14 6 1 6 31—32 13 5 2 6 27—26 12 5 1 8 27—28 11 4 3 8 29—43 11 4 2 8 23—27 10 DISTRICT II. Volew. 15 10 1 4 50—33 21 Haarlem 16 10 1 5 54—39 21 BI.-Wit 15 8 2 5 34—28 18 Xerxes 15 8 2 5 4840 18 Nept. 14 8 1 5 27—17 17 D.O.S. 15 6 3 6 33—36 15 D.F.C. 15 7 0 8 36—32 14 H.B.S. 14 5 1 8 21—28 11 D.H.C. 13 3 4 6 17—37 10 Excelsior 35 2 4 9 20—35 8 Stormv. 13 3 1 9 18—31 7 DISTRICT m. Go Ahead 16 10 3 3 37—21 23 N.E.C. 15 Heracles 16 Enschede 16 Quick 15 Wagen. 15 AGOVV 14 Be Quiclt 13 Vitesse 15 Tubantia 14 4 2 33—22 22 4 8 4 24—20 16 5 6 5 30—28 16 7 1 7 27—30 15 4 7 4 25—26 15 5 4 5 33—27 14 Enschedesche Boys 15 5 2 8 33—36 12 3 5 5 22—30 11 4 3 8 28—36 11 3 3 8 20—35 9 DISTRICT V. Heerenv. 14 12 1 1 68—19 25 B. Quick 11 8 1 2 39—39 17 Sneek 13 7 3 3 18—17 17 Veend. 13 6 4 3 27—22 16 GVAV 12 5 3 4 30—37 13 Achilles 33 5 3 4 27—25 13 H.S.C. 32 4 4 4 23—22 12 Emmen 13 4 0 9 14—39 8 Leeuwa. 12 2 3 7 17—37 7 Velocit. 13 2 2 9 18—29 6 Frisia 12 2 0 10 26—45 4 DE „KAKEL DOORMAN" Het hulpvllegkampsohip Ka- rel Doorman is Zondagmorgen elf uur te Rotterdam terugge keerd van het vlootbezoek aan Engeland. De nieuwe aanwinst van de marine, het reparatie schip „Vulkaan" zal over en kele dagen volgen. Militaire auto sloeg om. Zeven militairen werden ernstig gewond, toen Zater dagmiddag te Bloemendaal een militaire vrachtauto bij hét nemen van een bocht omsloeg. De auto was op weg van Bloemendaal naar Haarlem. De chauffeur wilde met vrij groote snelheid een bocht ne men, waarbij de wagen over helde en tegen de straat sloeg. De tien militairen, die in de laadbak zaten, werden op het wegdek geslingerd. BANDEN-AANVOER. Volgens mededeeling van het banden-syndicaat bedroeg de aanvoer van buitenbanden voor vrachtwagens in het eer ste kwartaal van dit jaar 2739 stuks, dito voor personen auto's 1282. de aanvoer van binnenbanden voor vrachtwa gens bedroeg 2872 en voor personenauto's 1443 stuks. Leger des Heils. De republikeinsche radio op Java meldt, dat het Leger des Heils. dat thans zijn hoofdze tel te Solo heeft, bij besluit van den republikeinschen mi nister van Justitie wettelijk is erkend. Z AAIOE STER-IN V OÏJR UIT FRANKRIJK. Naar wg vernemen is door ue regeering alsnog toege staan, dat het Kwantum Fransche zaaioesters, dat door de commissie van de Vebo was aangekocht, geïmporteerd maj worden. De partij, die ui twee-jarige en drie-jarige oes ters bestaat, zal tot Feignies per wagon en vandaar per auto naar Yerseke getrans porteerd worden. Voor de kweekers beteekent deze in voer een groote meevaller. Ringrijders voor. Op de laatst gehouden ver gadering der Prov. Vereeni- ging voor Vreemdelingenver keer is o.m. tér sprake geko men het organiseeren van een competitie-ringrijderij in Zee land. Zijn we juist ingelicht, dan wordt voor Zuid- en Noord- Beveland reeds aan het een en ander de noodige aandacht geschonken, terwijl in W. Z. Vlaanderen al een actie gaan de is onder de ringrijders al daar. Walcheren zal zeker niet achterblijven. Dit aloude spel, gestoken in het sportieve kleed van onze tijd, kan werkelijk een groote attractie worden. We zien met belangstelling uit naar de uitwerking van het origineele denkbeeld. De grootere sluis. De Nederlandsche en Belgi sche technische studiecommis sies van het comité van Bel- gisch-Nederlandsch-Luxem- burgsehe samenwerking hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan de haveninrichtingen der stad Gent. De delegaties ston den onder leiding van oud-mi nister jhr. O. C- A. van Lidt de Jende én prof. E. Francois. Tevens waren aanwezig de heeren K. Bollegier, hoofdin genieur van de haven van Antwerpen, L. Bonnet, eere administrateur der Schelde- diensten en R. de Nayer, se cretaris-generaal van het mini sterie van openbare werken. Het gezelschap bezocht aan DISTRICT VI. Sitt B. 18 12 4 2 48—27 28 MW PSV Limb. Juliana Maurits Eindh. 17 10 4 16 9 4 16 8 2 16 5 5 16 5 4 16 5 4 Sportclub Emma 16 5 4 Specht. 16 4 3 Bleyerh. 17 Brabant. 16 3 42—14 24 3 31—20 22 6 39—32 18 6 28—41 15 7 32—30 14 7 22—25 14 7 31—39 14 9 31—49 11 4 3 10 23—39 11 3 3 10 25—36 9 Joego-Slavië heeft bij Engeland geprotesteerd tegen „terrorisatie" van Sloween- sche minderheden. Het diplomatiek geschil tusschen Frankrijk en Bulga rije, dat ontstond doordat de Fransche gezant een ruwe be handeling zou hebben onder vonden, is thans geregeld. Zeeuwsch brandweer personeel vereenigt zich. Zaterdagmiddag werd in Middelburg de oprichtingsver gadering gehouden van de afd. Zeeland van de Ned. Ver. van Brandweerpersoneel. Deze ver eeniging is op 15 Februari tc Utrecht opgericht en Zeeland is de eerste provinciale afdee ling; er hebben zich reeds 146 aspirantleden aangemeld. Na de opening van de goed bezochte vergadering door den heer N. C. van Oost, zette de heer H. de Jong, lid van de Rotterdamsche beroepsbrand weer, doel en streven van de vereeniging uiteen. Zij is een zustervereeniging van de Ned. Ver. van Brandweercomman danten en maakt geen onder scheid tusschen beroeps- en vrijwillige brandweer. Zij is een vaktechnische organisatie, geen nieuwe vakbond. Op haar programma staat het houden van voordrachten, demonstra ties, excursies en wedstrijden, het uitgeven van een vaktech nisch maandblad, waarvan in het eerste nummer, dat in Mei verschijnt, een artikel over boerderij branden van de hand van den Middelburgschen com mandant voorkomt en het stichten van een vakbiblio theek en een foto- en filmar chief. Er bestaan plannen om in de toekomst een fototoestel mee te nemen, als mén naar de brand rijdt, om technische kiekjes te maken. Van de Pa- rijsche brandweer zal men de beschikking krijgen over in structiefilms, die in samenwer king met Polygoon zullen wor den vertoond. De heer de Jong deelde tenslotte mede, dat er vermoedelijk een brandweer federatie zal worden eesticht, waarin de Kon. Brandweerbond het bestuurselement en de Ver. van Brandweercommandanten het technische element vor men. Tot bestuursleden van de afd. Zeeland werden gekozen de heeren Steendam, Maljaars, Reijerse en van Oost en tot voorzitter de heer W. de Voogd. Weinig gezaaid. Een 8ü-jarige Zeeuwsche boer, die wij deze week spra ken, verzekerde ons, dat hij in zijn geheele leven het nog niet had meegemaakt, dat er zoo weinig gezaaid was om streeks half April als dit jaar. Inderdaad zijn verreweg de meeste geploegde velden nog onbezaaid. Men is druk bezig met haver, zomergerst en hier en daar zomertarwe, maar aan de aardappelen is men lang niet toe, om van de bieten niet te spreken. Dit kan niet nalaten een belang rijke invloed uit te oefenen op de hoogte van de oogst. Gerst en aardappelen kunnen in dit opzicht vrg wat hebben, doch suiker- en voederbieten zijn buitengewoon gevoelig voor te laat zaaien. In vele gevallen zal 't dan ook raad zaam zijn desnoods de aard appelen te laten wachten op de voederbieten. Voor eind April dienen deze laatste ge zaaid te zijn. Bij een dergelijke opschuiving van werkzaamhe den moet men ook andere voedergewassen dan bieten zooveel mogelijk inschakelen; in dit opzicht mogen worden genoemd groene mais, koolra pen en mergkool. Vooral de beide laatste kunnen nog zeer laat in het seizoen met suc ces worden gezaaid en nog later uitgepoot. Wie dus met zijn voederbietenuitzaai niet op tijd gereed komt, zal ver standig doen enkele zaaibed- den met koolrapen en merg kool te bezaaien, zoodat hij in Juli nog deze gewassen op het land kan poten. boord van het jacht „Artevel- de", de haveninstallaties en het kanaal. Aan de Westsluis te Terneuzen werd tenslotte weer voet aan wal gezet. De leden der commissie luister den hier met belangstelling naar de uiteenzettingen, die door de havenautoriteiten, de heeren Van Deputte, Vermeu len en Blonde werden gegeven en namen tevens kennis van de technische en economische details, betrekking hebbend op de verbeteringen die aan gebracht dienen te worden aan de sluis te Terneuzen en het Kanaal van Gent naar Ter neuzen. In het bijzonder werd de nadruk gelegd op de. wen- schelijkheiri van de aanbouw van een zeesluis van grootere afmetingen te Terneuzen. Na dit bezoek keerde men terug naar Gent, waar een thee werd aangeboden. Gemeentebestuur van Gent naar Vlissingen. Op 10 Mei a.s. zal het ge meentebestuur van Gent ver gezeld van enkele hoofdambte naren en de sportkring yan het Gentsche gemeenteperso- neel een bezoek brengen aan Vlissingen. Er zal een ont vangst zijn op het Vlissing- sche gemeentehuis en de Gen tenaren zullen deelnemen aan een koffiemaaltijd. Des mid dags te half vier zullen er sportieve ontmoetingen zijn tusschen de voetballers van het Gentsche gemeentepersoneel en die van het Vlissingsche ge meentepersoneel. Voorts zal er 'n wedloop op de 1500 M. worden gehouden, waaraan de vereeniging Mara thon zal meewerken. Het ligt in de bedoeling in optocht met het muziekcorps Ons Genoegen des middags van het Beursplein naar het sportterrein op het vliegveld te wandelen. EEN VERLIES VOOR WALCHEREN. Van bevoegde zijde schrijft men ons: De heer Abspoel, directeur van de Stichting Herbouw Walcheren, gaat Walcheren verlaten, omdat hij in Gelder land het ambt van hoofdinge nieur bij de volkshuisvesting heeft aanvaard. De oorlogsgetroffenen van Walcheren zullen, bij het lezen van dit bericht, maar half be seffen welk een steun en voor spraak hen ontvalt. Ruim zes jaar heb ik het voorrecht ge had in nauw contact met hem te staan en in die zes jaar heeft hij de Stichting Herbouw Walcheren gemaakt tot een bureau, waarop men aan kan. Steeds stond hij op de bres voor de gedupeerden of ruimer, beijverde hij zich misverstan den, wantoestanden, onrecht uit de weg te ruimen. Steeds was hij onze voorvechter. Nooit zag ik hem boos en zijn beslis singen waren meesterlijk van eenvoud en rechtvaardigheid. Het was weldadig met hem te mogen werken. Wij nemen dan ook noode van hem afscheid en zeggen, zijn eigen woorden gebruikend, de heer Abspoel was ,,'n vondst". LOON IN DE LANDBOUW. Sociale provin- De hoofdafdeeling zaken heeft aan de clale sociale secties medege deeld, dat zij van oordeel is, dat voor het contract jaar 19471948 in de landbouw drie loongroepen moeten wor den onderscheiden: normale loongebieden, waaronder ook Zeeland valt, 67 cent, midden groep Zuid-Holland, 70 cent, derde gebied, omvattende Noord-Holland en een ander gedeelte van Zuid-Holland, 73 cent. Middelburg. VOORLOOPIG VARA- BESTUUR SAMENGESTELD. Er is een voorloopig bestuur voor de afdeeling Middelburg van de Vara samengesteld, waarin zitting hebben de heeren J. K. Radder, voorzit ter, J. Feinhout, secretaris, C. Hendrikse, penningmeester, J. Kok en De Boer, leden. In de jaarvergadering, die op 2 Mei wordt gehouden, zal een defi nitief bestuur worden geko zen. GYMNASTIEKIJITVOERING DOOR „WILHELMINA". Onder het devies „Mens sana in corpore sano" gaf de Mid- delburgsche Turnvereenigihg Wilhelmina Woensdagavond in de groote zaal van het Schut tershof een gymnastiekuitvoe- ring, waarvoor groote belang stelling bestond. De heer van Roon, voorzitter van de ver eeniging, opende de avond met een speech, waarin hij het nut van de lichamelijke opvoeding en van de medische keuring Minister Vos te Middelburg Sombere geluiden en.... gematigd optimisme. „Wij hebben de gelegenheid om een betere wereld te bou wen en tot een harmonische samenleving te geraken, doch alleen met aller inspanning. Wij staan opnieuw in de strijd, die nog zeer zwaar zal blij ken te zijn, maar die ons kan terugvoeren naar herstel van ons land en moet voe ren naar vernieuwing van on ze opvattingen. Harder werken is echter het parool; wanneer wij allen onze prestaties 10 hooger opvoeren, zal dit een winst beteekenen van 800 millioen", aldus de mi nister van Verkeer, ir. H. Vos, die Vrijdag in het Schut tershof voor de leden van de P. v. d. A. sprak over de economische ontwikkeling in ons land na de bevrijding. Minister Vos begon zijn rede met een terugblik op de tijd, onmiddellijk volgend op de be vrijding. Wij zijn toen in vele verwachtingen teleurgesteld, maar toch waren er meeval lers De 600.000 arbeiders, die uit Duitschland terugkeerden, konden worden opgevangen, de financiën worden gesa neerd en de verdronken ge bieden behouden. Wij stonden toen voor de noodzaak het economisch leven te herstel len, voorwaar geen gemakke lijke taak. Eind 1945 werd het eerste noodverband gelegd wij moesten in dat jaar leven van het buitenland. Om tot exporteeren te kunnen komen, moesten in het begin zeer veel artikelen, zooals machines e.d. worden ingevoerd. Bedroeg de invoer in 1939 1400 millioen en de uitvoer 1000 millioen, in 1946 waren deze cijfers resp. 2300 millioen en 800 millioen, een nadeelig verschil van 14 per week per gezin! Dit verschil is slechts voor een zeer gering gedeelte te dekken uit rente van buitenlandsch bezit en de vreemde valuta, die onze scheepvaart krijgt voor buitenlandsche vrachten. ARMER EN RIJKER. Uitvoerig besprak ir. Vos de leeningen in het buitenland en zeide, dat wij in het bin nenland evenveel rijker zijn geworden als in het buiten land armer. Wij hebben niet zoo slecht geboerd in 1946 en hebben in eigen land een aan zienlijke stap vooruit gedaan op de weg naar nieuwe wel vaart. Er zijn echter nog groote moeilijkheden te wach ten. Leeningen van andere landen, i.e. Amerika, zijn na melijk een onzekere factor in ons economisch beleid omdat de politiek hier een hartig woordje meespreekt. Onze ge heele economie is ontwricht, vooral door het wegvallen van het Duitsche achterland. De ontwikkeling sinds '45 in dit land is een geduchte tegen valler voor ons. Hopelijk zal Nederland weer spoedig deel kunnen nemen aan de Rijn vaart en zullen weer Duitsche exportbedrijven voor ons wer ken, event, tegen invoer van onze groenten. Voor een gun stige ontwikkeling van onze economie is van even groot belang, dat wij met Indonesië een goede verstandhouding hebben, in verband met de „driehoeksexport" Nederland IndiëAmerika. Beteekenen de geschetste moeilijkheden een teruggang in levenspeil voor Nederland? Het is niet onmogelijk, dat de regeering zich genoodzaakt ziet de import van sommige artikelen terug te schroeven en de uitvoer uit te breiden. Dit zal echter onherroepelijk een vlucht in de zwarte handel tot gevolg hebben. De minis ter zag een weg uit alle moeilijkheden door verhoogde arbeidsprestaties. Deze ver hooging van de productie moet echter gepaard gaan met een sociale- en belasting- politiek, die waarborgt, dat het nationale inkomen ook op rechtvaardige wijze verdeeld wordt. Spreker drukte zijn vreugde uit over recente sociale maat regelen en wijdde eenige aan dacht aan de „Heffing ineens" belasting en de bedrijfsorga nisatie. Hij besloot zijn_ met aandacht gevolgde lezing met nogmaals op te roepen tot meer arbeid. „Laat het devies van Zeeland: „Ik worstel en ontzwem" waarheid worden voor geheel Nederland, maar dan móét er ook geworsteld worden!" Na afloop kreeg Ir. Vos tal van vragen te beantwoorden. Hij sprak naar aanleiding daarvan o.m. over de schade vergoedingsregeling, waarbij hij aantoonde, dat het prac- tisch niet mogelijk is de eischen van de getroffenen in te willigen en over de enorme militaire uitgaven. „Ik zou graag een divisie militairen minder en een divisie vak arbeiders meer hebben", zoo verklaarde hij. De voorzitter van de plaat selijke afdeeling van de P.v. d.A., mr. P. C. de Jonge, dankte spr. na afloop namens alle aanwezigen voor zijn i boeiend referaat. schetste en den leider en hulp leiders en hulpleidsters hulde bracht voor het werk, dat zij hebben verricht. Zij mochten een stoffelijk blijk van waar deering in ontvangst nemen. Nadat gezamenlijk het eer ste couplet van het Bondslied was gezongen, werd begonnen met het uitgebreide program ma, dat in vlot tempo werd afgewerkt. Onder de algeheele leiding van den heer Piet Sturm werden zeer aardige prestaties geleverd, ook al speelden in het begin de zenu wen de deelnemers nog wel eens parten. De vrije en de le nigheidsoefeningen gaven blijk van een grondige training, ter wijl de meisjes uit de kleuter klas lieten zien, dat zij gym nasten in de dop zijn. De knotsoefeningen, rhythmische oefeningen en de serie „Vrede en Vrijheid" werden met gratie door de meisjes van de tweede klasse en de dames uitgevoerd; deze laatsten ontpopten zich zelfs als revuegirls in de finale „Vlug en lenig". Een apart woord van waardeering voor de verrichtingen van de hee renleden. Wat zij aan het rek en op de brug toonden, kon de toets der critiek ten volle door staan. PIJPERS EN TAMBOERS. Het pijpers- en tamboers corps Juliana, dat geheel uit jeugdige krachten is samen gesteld en dat langzamerhand ook buiten Middelburg een goede naam begint te krijgen, gaf Dinsdagavond in het Schuttershof een staaltje van haar kunnen. Men deed extra zijn best, want het corps had een Belangrijke 'aanwinst ge kregen: zes nieuwe trommels. Het muziekprogramma, dat tot 12 uur duurde, werd met een vlot tooneelstukje afge wisseld. Een stampvolle zaaj beloonde de muzikale verrich tingen met een dankbaar ap plaus. EMMABLOEM-COLLECTE Als opbrengst der op 17 April te Middelburg gehouden collecte kon door het Emma- bloemcomité aan de vereeni ging tot bestrijding der TBC worden afgedragen een bedrag avn 1355.68. FILMVOORSTELLING C.F.A. In een tweetal voorstellingen vertoonde de C.F.A. de Engel- sche rolprent „De lamp blijft branden", waarin het gegeven op eenvoudige, doch artistiek verantwoorde wijze door den grooten regisseur Leslie Ho ward is uitgewerkt. De film heeft tevens een zekere ten- denz: zij klaagt de misstand aan, dat Engelsche ziekenhui zen voor hun voortbestaan zijn aangewezen op liefdadigheid. Inmiddels heeft de Engelsche regeering hierin verbetering gebracht. PLASTISCHE KUNSTOOGEN Eenige tijd geleden schreven wij uitvoerig over de plastische kunstoogen, die de glazen oo- gen vervangen en verschillende voordeelen bezitten, die de vroeger gebruikte kunstoogen niet hadden. Wij deelden toen mede, dat zeer binnenkort in Zeeland gelegenheid zou be staan een dergelijk plastisch oog aan te brengen. Wij verne men thans, dat zoowel in Mid delburg als in Goes de eerste gegadigden onder behandeling zijn. Vlissingen GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Vlis singen zal Woensdag a.s. geen spreekuur houden. MANNENVEREENIGING „BEZA". De Geref. mannenvereeniging „Beza" te Vlissingen hield Donderdagavond haar 9e jaar vergadering, in het gebouw der C.J.M.V. De voorziter, de heer A. de Klerk, sprak een openings woord, getiteld „Volharding". De secretaris, de heer J. Aar- noutse, bracht het jaarverslag uit, waaruit gezonde groei en medeleven der leden sprak, hoewel het ledental grooter kon zijn. Felicitaties van de Geref. kerk en de kring Wal cheren van Geref. mannenver- eenigingen volgden. Daarna hield ds. Hindriks 'n rede over: „Iets over de Eti- sche richting", waarop nog be spreking volgde. De heer J. C. Geervliet droeg eenige gedich ten voor. VEREEN. ONZE VLOOT. De afdeeling Vlissingen van „Onze Vloot" hield Vrijdag avond een vergadering. In- plaats van den heer Van Duim, die verhinderd was, werd een causerie over de onderzeedienst gehouden door den luit. t. zee le kl. Drijf hout van Hooff. Op prettige en dikwijls geestige wijze ver telde hij van zijn belevenissen op en met onderzeebooten. Een levendig applaus weer klonk na deze pittige voor dracht. Eenige gestelde vra gen werden beantwoord. Voorts werden eenige film pjes vertoond van duikboot- tochten naar Curagao. De heer F. C. Wysveld, voorzitter der afdeeling, leidde deze bijeen komst en deelde mede, dat de afdeeling thans meer dan 200 leden telt. Bij acclamatie werd besloten aan mr. Kolff, bur gemeester van Vlissingen, het eere-voorzitterschap aan te bieden. Veere GARNALENAANVOER. In de week van 14 t.m. 19 April werden te Veere 7459 kg. consumptiegarnalen aan gevoerd. DE SLAG OM ARNHEM. Vrijdagavond werd te Vee re in de Ger. kerk voor een overvolle zaal de film „De slag om Arnhem" vertoond. 100 JAAR Z.L.M. Woensdagavond werd te Veere in café Wilhelmina voor de afd. der Z.L.M. de film „100 jaar Z.L.M." van de landbouwtentoonstelling ver toond. Deze interessante film gaf een beeld van het ge slaagde eeuwfeest der Z.L.M. Hoe staat het met de Tolunie (Slot van pag. PRACTISCHE MOEILIJKHEDEN. Als een voorbeeld van prac- tische moeilijkheden is de bij de Belgische tuinbouw be staande vrees volledig ver drongen te worden door de Nederlandsche. Er zal echter door beide landen worden aangestuurd op een gezonde eigen ontwikkeling. Men zal moeten komen tot marktver- deeling en specialisatie. Even moeilijk is de oplos sing van de controverse Rot terdamAntwerpen. Een op lossing zal alleen mogelijk zijn door de kwestie op te heffen uit de locale sfeer en te bren gen op een nationaal plan. De bestaande moordende con currentie zal plaats moeten maken voor gezonde concur rentie, door taakverdeeling etc. Het feit, dat Nederland en België geen complementaire economieën vormen, maakt het vraagstuk van loonen en prijzen eveneens zeer moei lijk. De verhoudingen liggen op dit gebied juist omgekeerd als vóór de oorlog. Nederland is goedkoop ver geleken bij België. Het legt veel nadruk op prijsbeheer- sching. België niet. Dc Belgi sche prijzen dalen nu, de re- geeringspolitiek is erop ge richt dit te bevorderen. Hier toe werkt ook de overvloed aan goederen in België in sterke mate mee. Op de duur zal een automatische aanpas sing van loonen en prijzen in België zich kunnen voltrek ken. Hiervoor is voorwaarde, dat in alle sectoren een gelijk ge richte politiek wordt gevoerd, dus zoowel fiscaal als sociaal en ten opzichte van de sociale verzekering bijvoorbeeld. GUNSTIGE REACTIES. De reacties van het buiten land op de tolunie zijn zonder uitzondering gunstig. Chur chill noemde de Nederlandsch- Belgische plannen de belang-v rijkste daad voor de vrede se dert de oorlog. Canada en Amerika zijn gunstig gestemd, naar verluidt beoogen Stock holm en Kopenhagen een soortgélijke samenwerking, Zwitserland volgt de ontwik keling met meer dan gewone sympathie. Men realiseere zich, dat de ingeslagen weg de eenige is, waarop de drie kleine landen zich economisch staande kun nen houden en dat buitenge wone perspectieven worden geopend, als de Nederland sche en Belgische overzeesche gebiedsdeelen in het accoord worden betrokken. Spreker eindigde met de verzekering, dat de tolunie 'n positieve bijdrage is tot de pacificatie van West-Europa. Oorlogen worden gevoerd om het bezit van markten, grond stoffen en kapitaal. Als deze in één hand worden samenge bracht, is de kans op oorlog sterk beperkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2