„Karei Doorman' Britsche minister bezocht de Oostlandboer schoot niet Typisch gebruik in Zeeland Ajax en Heerenveen hebben geen concurrentie te vreezen KARSOTE RUB \k UIT DE PROVINCIE Nederlandsche en Belgische studiecommissies in Terneuzen Zeeuwsch Vlaanderen Fraaie overwinning van Go Ahead. Verrassende overwinning van Frisia. District I. EDOHermes DVS 1—1; FeyenoordEmma 7—0; 't Gooi—A.D.O. 1—0; D.W.S.—Sparta 1—1; V.S.V. R.F.C. 0—4. Ajax inhalen is voor de con currenten wel niet meer weg gelegd. D.W.S. althans moet dan zeker beter uit de hoek komen, want een gelijk spel tegen Sparta, dat alle zeilen moet bijzetten om uit de ge vaarlijke zóne te komen, is niet daverend. Intusschen was het daardoor een slechte dag voor A.D.O, dat tegen 't Gooi niet tot winst kon ko men, hoewel dit één van de wedstrijden was, waaruit iets te halen valt. Mocht er nog twijfel aan bestaan, dat Feyenoord tot de prominten behoort, dan hebben de Rot terdammers door hun gewel dige overwinning op Emma f de Zeeuwsche scheidsrechter Verkerk leidde deze wed strijd!) wel bewezen, dat ze altijd nog tot de top-klasse behooren. In de strijd om de tweede plaats kan Hermes- D.V.S. aardig mee, doch het resultaat tegerf E.D.O bewijst, dat zij daarvoor alle krach ten noodig hebben. Trouwens E.D.O kan daaraan ook nog te pas komen, evenals V.S.V., als ze niet zulke slechte re sultaten boeken als tegen R.F.C. District II. Nep tun usDe Volewijckers 0—3; H.B.S. Blauw Wit 1—0; D.F.C. Xerxes 34; HaarlemD.H. C. 5.0; Excelsior—Stormvo gels 1—1. Neptunus, dat er schitte rend heeft voorgestaan zakt hoe langer hoe meer af. In tusschen begint zich de juiste krachtsverhouding hier wel duidelijker af te teekenen en .het ziet er naar uit, dat De Volewijckers en Haarlem de zware slag zullen moeten le veren. De Haarlemsche rood- broeken bewezen eigen kracht en onze stelling, dat D.H.C. nog wel eens bedenkelijk in het nauw kon komen. H.B.S. hebben wij betere da gen voorspeld en deze blijken nu ook te komen.. Het is wel zuur voor Blauw-Wit, dat zij één van de slachtoffers van dit herstel zijn geworden, te meer omdat zij in de strijd der prominenten worden uit geschakeld. Xerxes heeft wel geen kans meer, maar komt nu toch nog aardig opzetten door de zege op het kans- en gevaarlooze D.F.C. Tenslotte deelden Excelsior en Storm vogels de punten, aldus in het midden latend wie de sterk ste is. Samen zullen zij de dans om de roode lantaarn blijven voeren, tenzij D.H.C. nog komt meedoen. District III. Enschede Enschedesehe Boys 32; He raclesQuick 6—0; Tubantia A.G.O.V.V. 00; Wagenin- genGo Ahead 02; N.E.C. Be Quick 22. Go Ahead sloeg een goede slag met een overwinning op Wageningen, terwijl N.E.C. een puntje verspeelde. Deze twee grootheden uit het Oosten zul len het daar uiteindelijk toch moeten uitmaken, want Quick en Wageningen schakelden zichzelf uit. Be Quick, de kat in het nauw, deed N.E.C. de das om, wat intusschen niet zoo heel veel geeft, want ook Tubantia haalde tegen de bestrijdt Hardnekkige kou van Utee kanten tegelijk bU AjxSb. te Pr«j!»fc-n Aileehverkoop vwr NeaerUuaO: ,V. Rownlceè HwidoUmij. Ametei-dmc^ (Ingezonden mededeeling) No. 1 K Vraag; v Noemt U mij eens" Seen geestrijk vocht, fijn f -ran smaak. waarvan f-de-kwaliteit sinds 17Q3 5 voortreffelijk is!" Antwoord:'^ •(binnen 5 seconden) V jeaeudQ epno jaaz s.3a\'38Nlfa" .'.Gal 's een punt voor de Fijnproevers (Ingezonden mededeeling). verwachtingen in een puntje binnen. De overige wedstrij den waren van geen belang meer. District V. Achilles—H.S.C. 12; FrisiaVelocitas 31; HeerenveenEmmen 100; SneekVeendam 10; G.V.A. V.Be Quick 13. Het wordt eentonig om tel kens tc herhalen, dat Heeren veen geen concurrentie te duchten heeft. Arme Emmen, dat wel zwaar ten onder ging! Veendam werd van de tweede plaats gestooten, doch Be Quick sneed de bedrijvers Sneek de pas af en nestelde zich zelf op de tweede plaats. Zou het aloude en roemrijke Velocitas nu waarempel nog aan de strijd om de onderste plaats te ontgaan te pas moe ten komen De overwinning van Frisia is wel verrassend. District VI. M.V.V.Lim- burgia 0—2; P.S.V.—Sittard- sehe Boys 00; Maurits Eindhoven 10; Spechten Juliana 22. Sittardsche Boys had een zware dobber aan P.S.V., dat natuurlijk met hand en tand de kleine kans verdedigde en met succes. Het bracht al thans één punt op. M.V.V. verzaakte de gelegenheid om hiervan te profiteeren en liet zich in eigen huis verslaan door Limburgia, dat al meer roet in het eten gegooid heeft Spechten maakten van de ge legenheid gebruik om uit te loopen op Brabantia, al was de winst bescheiden. DISTRICT I Ajax 14 10 2 2 39—22 22 D.W.S. 15 6 5 4 26—21 17 Feyenoord 15 7 3 5 47—39 17 Hermes-D.V.S. 15 .6 4 5 ZEEP. „Geen bloemen, gaar ne zeep" zette een origi neel Venloosch vader in de geboorteannonce van zijn zoon. Teeken des tijds of een nieuwe stijl in de traditioneele feest- gebruiken R.F.C. 't Gooi V.S.V. E.D.O. Sparta Emma A.D.O. 33—32 16 37—38 15 5 4 6 25—33 14 31—32 13 27—26 12 27—28 11 29—43 11 23—27 10 5 2 6 5 18 4 3 8 4 2 8 DISTRICT II. Volew. 15 10 1 4 50—33 21 Haarlem 16 10 1 5 54—39 21 Bl.-Wit 15 8 2 5 34—28 18 Xerxes 15 8 2 5 48—40 18 Nept. 14 8 1 5 27—17 17 D.O.S. 15 6 3 6 33—36 15 D.F.C. 15 7 0 8 36—32 14 H.B.S. 14 5 1 8 21—28 11 D.H.C. 13 3 4 6 17—37 10 Excelsior 15 2 4 9 20—35 8 Stormv. 13 3 1 9 18—31 7 DISTRICT IH. Go Ahead 16 10 3 3 37—21 23 N.E.C. 15 9 4 2 33—22 22 Heracles 16 4 8 4 24—20 16 Enschede 16 5 6 5 30—28 16 Quick 15 7 1 7 27—30 15 Wagen. 15 4 7 4 25—26 15 AGOVV 14 5 4 5 33—27 14 Enschedesehe Boys 15 5 2 8 33—36 12 Be Quick 13 3 5 5 22—30 11 Vitesse 15 4 3 8 28—36 11 Tubantia 14 3 3 8 20—35 9 DISTRICT V. Heerenv. 14 12 1 1 68—19 25 B. Quick 11 8 1 2 39—39 17 Sneek 13 7 3 3 18—17 17 Veend. 13 6 4 3 27—22 16 GVAV 12 5 3 4 30—37 13 Achilles 13 5 3 4 27—25 13 H.S.C. 12 4 4 4 23—22 12 Emmen 13 4 0 9 14—39 8 Leeuwa. 12 2 3 7 17—37 7 Velocit. 13 2 2 9 18—29 6 Frisia 32 2 0 10 26—45 4 .DISTRICT VI. Sitt. B. MVV PSV Limb. Juliana Maurits Eindh. 18 12 4 17 10 4 16 9 4 16 8 2 16 5 5 16. 5 4 16 5 4 Sportclub Emma 16 5 4 Specht. 16 4 3 Bleyerh. 17 Brabant. 16 2 48—27 28 3 42—14 24 3 31—20 22 6 39—32 18 6 28—41 15 7 32—30 14 7 22—25 14 7 31—39 14 9 31—49 11 4 3 10 23—39 11 3 3 10 25—36 9 EERSTE KAMER. Begrooting Economische Zaken aangenomen. De heer Stikker (P.v.d.V.) verzocht den minister zoo krachtig mogelijk op te komen voor onze belangen in Duitsch- land. De heer van de Brink (K.V.P.) drong aan op een rapport betreffende de resul taten van de tot nu gevolgde prijspolitiek. De heer Rip (A.R.) vroeg of het niet moge lijk was ook in ons land, zoo als in België, een groot aantal artikelen vrij te geven. De heer van Santen (CPN) vroeg opheldering over de cor ruptie-gevallen in groote be drijven. lierna nam Minister Huys- mans 't woord en zeide toe, op de te textielindustrie de rtoo- dige. contröle uit te oefenen. Bij de regeering is nationali satie van bedrijven, die zich bezig houden met atoom on derzoek nog niet in overwe ging geweest. In afwachting van de pu bliekrechtelijke organisatie zal de economische raad van voor de oorlog weer worden opge richt. Dit besluit is genomen in overleg met de vakcentra les. Na de rede van den minister werd de begrooting van econo mische zaken z.h.s. aangeno men. Woensdag 23 April zal de Eerste Kamer weer bijeen ko men. Mijn ontplofte op de Sloedam. Vrijdagmorgen waren op de Sloedam enkele spoorweg arbeiders aan het opruimen van aldaar nog uit de oorlog aanwezige betonblokken. Een hunner kantelde een blok over het nieuwe verhoogde en ver- breede rijwielpad. Zeker daar ter plaatse had men geen mij nen meer verwacht. Doch plotseling klonk een slag en bleek een landmijn te zijn ge raakt en tot ontploffing ge komen. De man, die het blok bediende kreeg geen letsel, doch twee andere arbeiders liepen door de wegsprin gende stukken verwondingen op aan het gelaat. Zij werden met een passeerende auto naar den dokter te Nieuwland ge bracht, die ze naar het zie kenhuis op de Oostwal te Goes liet brengen voor het wegwerken van in hun gelaat gedrongen stukjes grind en zand. Na de behandeling kon den zij per auto huiswaarts keeren. Een van hen was nogal ernstig rond het oog gewond. LOON IX DE LANDBOUW. De hoofdafdeeling Sociale zaken heeft aan de provin ciale sociale secties medege deeld, dat zij van oordeel is, dat voor het contractjaar 19471948 in de landbouw drie loongroepen moeten wor den onderscheiden: normale loongebieden, waaronder ook Zeeland valt, 67 cent, midden groep Zuid-Holland, 70 cent, derde gebied, omvattende Noord-Holland en een ander gedeelte van Zuid-Holland, 73 cent. ZAAIOESTER-INVOER UIT FRANKRIJK. Naar wij vernemen is door de regeering alsnog toege staan, dat het kwantum Fransche zaaioesters, dat door de commissie van de Vebo was aangekocht, geïmporteerd mag worden. De partij, die uit twee-jarige en drie-jarige oes ters bestaat, zal tot Feignies per wagon en vandaar per auto naar Yerseke getrans porteerd worden. Voor de kweekers beteekent deze in voer een groote meevaller. De grootere sluis. De Nederlandsche en Belgi sche technische studiecommis sies van het comité van Bel- giseh-Nederlandsch-Luxem- burgsche samenwerking hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan de haveninrichtingen der stad Gent. De delegaties ston den onder leiding- van oud-mi nister jhr. O. C. A. van Lidt de Jeude en prof. E. Francois. Tevens waren aanwezig de heeren K. Bollegier, hoofdin genieur van de haven van Antwerpen, L. Bonnet, eere- SOUVENIR VOOR COMMANDANT DE BOOY Marine-kapel in actie. Vrijdag, de vijfde dag, dat de Karei Doorman te Londen vertoefde en stralend als de voorgaande dagen vond aan boord een bijzondere plech tigheid plaats. De ontvangst van de Britsche minister van Marine, Viscount Hall, first lord of the Britlsch Admiralty, die Vrijdag juist van zijn in spectiereis naar het Middel- landsche zeegebied in de Brit sche hoofdstad was terugge keerd. Ter ontvangst van zijn excel lentie was de opperbevelhebber van de Nederlandsche strijd krachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. aan boord gekomen, in gezelschap van de Nederlandsche marine attaché, kapitein ter zee J. B. de Mees ter. Precies om half elf bracht de admiraalssloep de Engelsche minister aan boord van de Karei Doorman". Hij werd direct naar het vliegdek geleid, waar de geheele bemanning stond aangetreden. Toen Viscount Hall het dek betrad, speelde onze marineka pel het Engelsche volkslied, waarna admiraal Helfrich en de commandant van de Karei Doorman, de kapitein ter zee de Booy, de hooge gast be groetten en nadat de aangetre den bemanning was geïnspec teerd, de hoofdofficieren aan hem voorstelden. Dat er in Engeland juist voor dit onderdeel van dit program ma veel belangstelling bestaat, bewees het legertje Britsche filmoperateurs en fotografen, dat tijdens het bezoek druk in de weer was. Viscount Hall hield een toe spraak, waarin hij verklaarde zich erover te verheugen, dat hij de gelegenheid had naar Greenwich te komen om de vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Marine te ontmoe ten. Een marine, aldus de min. die zijde aan zijde met de onze in alle deelen van de wereld gedurende een harde en bittere strijd gevochten heeft. Éeraan herinnerd, dat Hr. Ms' „Karei Doorman" op een Britsche werf is gebouwd, ver klaarde hij trotséh te zijn op het schip, welks werkzaam heid gedurende de oorlog hij releveerde, er daarbij op wij zende, dat het schip gebruikt werd voor het escorteeren van convoolen naar Rusland. Namens de raad der admi raliteit en de Royal Navy bood de minister tenslotte aan den commandant, kapitein ter zee J. B. de Booy een groote zilveren schaal aan als herin nering aan het bezoek aan Londen. Het moge een sterke band zijn, 'welke de Britsche admii-aliteit en de „Royal Na- Hallo, Flushing.... Onze redacteur, die zich aan boord van H. M.'.s Karei Doorman be vindt, vroeg Vrijdag te Londen telefoonverbin ding met Flushing hij werd verkeerd ver bonden; namelijk met Flushing in Engeland. Er ligt in Engeland ook een Vlissingen en wel in Cornwallis, dat vele ja ren geleden is gesticht door Nederlandsche vis- schers. die uit Vlissingen afkomstig waren. Men had hem ook nog met Flushing in Ameri ka kunnen verbinden, maar zoover is het niet gekomen en vrij vlug had hij het goede oude Vlis singen aan de telefoon, waaruit al die nieuwe Vlissingen's zijn voort gekomen! vy" bindt aan de „Karei Door man" als een teeken van vriendschap tusschen de Brit sche en de Nederlandsche ma rine en de beide landen. Commandant de Booy aan vaardde het geschenk met het uitspreken van een rede, waarin hij de groote waardee ring voor minister's woorden en voor het geschenk onder woorden bracht. Nadat de minister zich nog met eenige officieren en leden van de bemanning, die gedu rende de oorlog in Engeland vertoefden, had onderhouden, werd in de „longroom" nog eenige tijd op minder officieele wijze doorgebracht. 's Middags genoot de Mari nekapel de zeldzame onder scheiding te mogen optreden op de Parade Grounds van de vermaarde Horse Guards, welk terrein in het hartje van White Hall ligt. de Londensche re- geeringswijk. Duizenden Londenaars heb ben het optreden bijgewoond en evenals overal waar dit kranige corps onder luitenant Gijsbert Nieuwland is opgetre den, was men enthousiast. Onze Marinekapel brengt misschien wat minder show dan de Engelsche militaire bands er is zelfs in East Londen een vrouwelijke band, die in dit opzicht voortreffelijk werk doet maar hun muziek doet voor de beste Engelsche corpsen niet onder. Dat was ook de meening van de experts der B.B.C., die in hun studio's een serie opnamen van de kapel met Nederland sche en Britsche muziek maak ten o.a. de Piet Hein Rhap- sodie en die volgende week In het Llght-programma" zullen worden uitgezonden. Op de „paradegrounds" maakte de kapel ook mar- cheerende een aantal pittige marschen, terwijl er ook een uitgebreide taptoe werd ge speeld, waarin tamboers, pij pers en drummer hun beste beentje voor zetten, tot groot enthousiasme van het Engel sche publiek. Met dit daverende slotstuk is het officieele bezoek van de „Karei Doorman" aan Londen geëindigd en in de loop van Zaterdagmiddag zullen we weer de Theems afvaren naar Rotterdam, waar we waar schijnlijk pas Maandag zullen aankomen. Het is werkelijk een pracht reis geweest, begunstigd doer het allermooiste weer. voor de Londenaars een ongekende weelde. Behalve in de warmte van de stralende voorjaarszon hebben we ons gekoesterd in de warmte van de sympathie ke hartelijkheid, waarmee de Britsche marine, en eigenlijk iedere Engelschman met wie we deze week in contact kwa men, dit Nederlandsche vlag vertoon heeft willen aanvaar den. DE „KAREL DOORMAN" Het hulpvliegkampschip Ka- rel Doorman is Zondagmorgen elf uur te Rotterdam terugge keerd van het vlootbezoek aan Engeland. De nieuwe aanwinst van de marine, het reparatie- schip „Vulkaan" zal over en kele dagen volgen. Militaire auto sloeg om. Zeven militairen werden ernstig gewond, toen Zater dagmiddag te Bloem endaal een militaire vrachtauto bij het nemen van een bocht omsloeg. De auto was op weg van Bloemendaal naar Haarlem. De chauffeur wilde met vrij groote snelheid een bocht ne men, waarbij de wagen over helde en tegen de straat sloeg. De tien militairen, die in de laadbak zaten, werden op het wegdek geslingerd. administrateur der Schelde- diensten en R. de Nayer, se cretaris-generaal van het mini sterie van openbare werken. Het gezelschap bezocht aan boord van het jacht „Artevel- de", de haveninstallaties en het kanaal. Aan de Westsluis te Terneuzen werd. tenslotte weer voet aan wal gezet. De leden der commissie luister den hier met belangstelling naar de uiteenzettingen, die door de havenautoriteiten, de heeren Van Deputte, Vermeu len en Blondé werden gegeven en namen tevens kennis van de technische en economische details, betrekking hebbend op de verbeteringen die aan gebracht dienen te worden aan de sluis te Terneuzen en het Kanaal van Gent naar Ter neuzen. In het bijzonder werd de nadruk gelegd op de wen- schelijkheid van de aanbouw van een zeesluis van grootere afmetingen te Terneuzen. Na dit bezoek keerde men terug naar Gent, waar een thee werd aangeboden. Oostburg ALGEMEENE BOND VAN AMBTENAREN. De afdeeling W. Zw. Vlaan deren van de Algemeene Bond van Ambtenaren kwam Vrij dagavond in café de Vuijst te Oostburg in een gemeen schapsavond bijeen. Het doel van deze avond was het cul- tureele werk van deze orga nisatie in dit gewest een eerste stoot te geven. De voorzitter, de heer W. v. d. Hooft, wees in zijn ope ningswoord op dit doel, waar na de hoofdbestuurder Vene- ma een rede hield over „Onze strijd, uw strijd". Mevrouw v. d. Broeckede Man declameerde „Boeren psalm" van Felix Timmer mans en wist de talrijke aan wezigen volledig te boeien. Zij mocht een fraaie bloemenmand in ontvangst nemen. Het verdere van deze avond werd verzorgd door Adri Kaan met liedjes en confe rence, terwijl een ox-kestje er tot in de kleine uurtjes de feeststemming inhield. CHR. U.L.O.-SCHOOL. De Christelijke U.L.O.-school te Oostburg hield Vrijdag avond een feestavond, geor ganiseerd door de leerlingen in het gebouw „Pro Rege", welk gebouw geheel gevuld was met ouders en verdere genoodigden. Het hoofd der school, de heer Fondse, opende deze avond op de gebruikelijke wijze en vroeg clementie voor het optreden van de leerlingen, daar dit de eerste maal was dat deze zouden optreden. Spr. zette het nut van deze avon den uiteen, omdat de leerlin gen. die zooveel, soms teveel moeten leeren, wat afwisseling noodig hebben en dat ook het contact met de ouders wordt bevorderd. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op wethouder en mevr. v. Kampen en ds. Oos tenbrink. Burgemeester Hoek- zema had bericht van verhin dering gezonden. Onder leiding van den voor zitter van dë schoolraad werd EEN VERLIES VOOR WALCHEREN. Van bevoegde zijde schrijft men ons: De heer Abspoel, directeur van de Stichting Herbouw Walcheren, gaat Walcheren verlaten, omdat hij in Gelder land het ambt van hoofdinge nieur bij de volkshuisvesting heeft aanvaard. De oorlogsgetroffenen van Walcheren zullen, bij het lezen van dit bericht, maar half be seffen welk een steun en vqor- spraak hen ontvalt. Ruim zes jaar heb ik het voorrecht ge had in nauw contact met hem te staan en in die zes jaar heeft hij de Stichting Herbouw Walcheren gemaakt tot een bureau, waarop men aan kan. Steeds stond hg óp de bres voor de gedupeerden of ruimer, beijverde hij zich misverstan den, wantoestanden, onrecht uit de weg te ruimen. Steeds was hij onze voorvechter. Nooit zag ik hem boos en zijn beslis singen waren meesterlijk van eenvoud en rechtvaardigheid. Het was weldadig met hem te mogen werken. Wg nemen dan ook noode van hem afscheid en zeggen, zgn eigen woorden gebruikend, de heer Abspoel was ,,'n vondst". Gemeentebestuur van Gent naar Vlissingen. Op 10 Mei a.s. zal het ge meentebestuur van Gent ver gezeld van enkele hoofdambte naren en de sportkring van het Gentsche gemeenteperso- ncel een bezoek brengen aan Vlissingen. Er zal een ontx vangst zijn op het Vlissingw sche gemeentehuis en de Gen tenaren zullen deelnemen aan een koffiemaaltijd. Des mid dags te half vier zullen er sportieve ontmoetingen zijn tusschen de voetballers van het Gentsche gemeentepersoneel en die van het Vlisangsche ge meentepersoneel. Voorts zal er 'n wedloop op de 1500 M. worden gehouden, waaraan de vereeniging Mara thon zal meewerken. Het ligt in de bedoeling In optocht met het muziekcorps Ons Genoegen des middags van het Beursplein naar het sportterrein op het vliegveld te wandelen. TRIBUNAAL TERNEUZEN Arrogante bode. De 48-j. landarbeider I. Bee- rens te Sluis, had zich in 1940, reeds kort na de be zetting, bij de N.S.B. aange sloten, omdat hij vóór de oor log in Duitschland had ge werkt. Hij werd lid van de W.A. en ging als Oostland boer, gekleed in uniform der Oost-Compagnie en bewapend met een revolver, in de Oe kraïne werken. Ook in Sluis flaneerde hij in uniform. In de Oekraïne had hij kennis ge maakt met de partisanen, waarbij hij gelukkig, dank dat hij niet had geschoten, het leven er had afgebracht. Later kreeg hij van de Duitschers daarvoor op zijn kop. Tijdens een verlof in Hol land heeft Beerens voor de radio propaganda gemaakt. Daar zijn verdediger, mr. Terwoerdt, niet was versche nen, vroeg Beerens zelf uiter ste clementie. Uitspraak op 3 Mei a.s. BODE N.A.F. De 43-jarige landarbeider J. J. Bruggeman te Sas van Gent, zou niet alleen lid van het N.A.F. zgn geworden, doch was daarvoor ook werkzaam een programma afgewerkt van zang en tooneel, uitgevoerd door de leerlingen, wat bij de aanwezigen zeer in de smaak vieL Tholen en St. Philipsland BIJZ. LAGERE SCHOOL. Naar vernomen wordt zal er Maandagavond 21 April in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te St.- Philips land een vergadering, gehou den door lidmaten en doople-_ den der Herv. gem., worden belegd, om te komen tot op richting van een Bijz. Lagere School in deze gemeente. LUDDKLOK UIT DE TOREN. De luidklok in de groote to ren van Tholen kan tenge volge van de restauratie werkzaamheden niet meer ge bruikt worden. De klok zal uit de- toren worden verwgderd en geplaatst in een klokken stoel, op te richten nabij het Heuveltje. Al zal de accous- tiek minder sterk zgn, toch kon dan bij begrafenissen en aanvang der kerkdiensten ge luid worden. Stavenisse GOUDEN JUBILEUM. Op Dinsdag 22 April hopen Marinus Oosdijk en Pierenella Wesdorp te Stavenisse op fees telijke wijze de dag te her denken waarop zij vijftig jaar geleden in de echt werden ver bonden. Die dag zal het gou den bruidspaar over blijken van belangstelling niet behoe ven te klagen. Verloting mosselperceelen. Tractaat van 1839. Volgende week zal weer de verloting plaats vinden van de mosselperceelen in de Wester Schelde en de Braakman. Iede re Zeeuwsche mosselkweeker, die in het bezit is van een vis- schersvaartuig loot automa tisch mede en heeft dus kans op een prijs bestaande uit een der 36 te veidoten perceelen. Deze eigenaardige loterij wordt iedere vijf jaar gehou den en vindt zijn oorsprong in het tractaat van 1889 tusschen Nederland en België. Daarin werd o.m. bepaald, dat de mosselperceelen in de Wester-Schelde en de Braak man niet meer worden ver pacht, zooals toen gebruikelijk was, doch dat Nederlanders en Belgen voor het visschen in de Wester-Schcldo en do Braak man gelijke rechten en ge-Iij- ko kansen moesten hebben. In vroeger jaren was, iii te genstelling met tegenwoordig de mosselteelt in de Wester- Schelde van groote beteekenis en er warén toen ook veel meer perceelen. Door inpolde ring veranderden uitgestrekte visscherijgronden in de loop der jaren in landbouwgronden, doch het is nog steeds voor een mosselkweeker een verheugend feit als hij een „prgs" trekt. Ook in het uitgeven van mosselvisscherij-perceelen in de Grevelingen en de Ooster- Schelde kwam de laatste jaren een belangrijke wijziging. Deze werden vroeger in het open baar verpacht. De laatste „groote verpachting" had plaats in 1915 voor een periode van 30 jaar en deze had dus weer in 1945 opnieuw plaats moeten hebben. Nadat zij we gens oorlogsomstandigheden was opgeschort, is men in '46 begonnen met het toewijzen van perceelen, meestal aan de tegenwoordige gebruikers, maar ook wel aan daarop recht hebbende colega's. Men hoopt zoodoende tot een billijke ver deeling van de beschikbare gronden te komen, want het pachtstelsel, dat men heeft heeft verlaten gaf vroeger veelal aanleiding tot excessen. De meest biedende was dikwijls ook de meest kapitaalkrach tige, zoodat de beste perceelen in een hand kwamen en was de meestbiedende niet kapitaal krachtig genoeg, dan moest jaar op jaar pachtreductie worden gegeven, om het be drijf gaande te houden. als bode. Hij ontving thuis veel Duitschers en stond toe, dat zijn dochters omgang daarmede hadden. Minder fraai was, dat hg tegen zijn buren arrogant optrad en hen dreigde met den Oortskomman- dant en concentratiekamp. Een slappe figuur, die, gedekt door de Duitschers een groot© mond had en thans voor het tribunaal stond te stotteren. UITSPRAKEN. Wi.Ad.- de Hullu te Vogel* waarde; Ja. Jo. van Houte te Oostburg en J. A.Steenhart te Schoondijke. Voor allen werd het onderzoek niet volledig ge acht en zal buiten de zitting worden hervat. Hoe stoat het met de Tolunie (Slot van pag. l*y PRACTISCHE MOEILIJKHEDEN. Als een voorbeeld van prac- tische moeilijkheden is de bij de Belgische tuinbouw be staande vrees volledig ver drongen te worden door de Nederlandsche. Er zal echter door beide landen, warden aangestuurd op een gezonde eigen ontwikkeling. Men zal moeten komen tot marktver- deeling en specialisatie. Even moeilijk is de oplos sing van de controverse Rot terdamAntwerpen. Een op lossing zal alleen mogelijk zijn door de kwestie op te heffen uit de locale sfeer en te bren gen op een nationaal plan. De nu bestaande moordende con currentie zal plaats moeten maken voor gezonde concur rentie, door taakverdeeling etc. Het feit, dat Nederland en België geen complementaire economieën vormen, maakt het vraagstuk van loonen en prijzen eveneens zeer moei lijk. De verhoudingen liggen op dit gebied juist omgekeerd als vóór de oorlog. Nederland is goedkoop ver geleken bij België. Het legt veel nadruk op prijsbeheer- sching. België niet. De Belgi sche prijzen dalen nu, de re- geeringspolitiek is erop ge richt dit te bevorderen. Hier toe werkt ook de overvloed aan goederen in België in sterke mate mee. Op de duur zal een automatische aanpas sing van loonen en prijzen in België zich kunnen voltrek ken. Hiervoor is voorwaarde, dat in alle sectoren een gelijk ge richte politiek wordt gevoerd, dus zoowel fiscaal als sociaal en ten opzichte van de sociale verzekering bijvoorbeeld. GUNSTIGE REACTIES. De reacties van het buiten land op de tolunie zijn zonder uitzondering gunstig. Chur chill noemde de Nederlandsch- Belgische plannen de belang rijkste daad voor de vrede se dert de oorlog. Canada en Amerika zijn gunstig gestemd, naar verluidt beoogen Stock holm en Kopenhagen een soortgelijke samenwerking, Zwitserland volgt de ontwik keling met meer dan gewone sympathie. Men realiseere zich, dat de ingeslagen weg de eenige is, waarop de drie kleine landen zich economisch staande kun nen houden en dat buitenge wone perspectieven worden geopend, als de Nederland sche en Belgische overzeesche gebiedsdeelen in het accoord worden betrokken. Spreker eindigde met de verzekering, dat de tolunie 'n positieve bijdrage is tot de pacificatie van West-Europa. Oorlogen worden gevoerd om het bezit van markten, grond stoffen en kapitaal. Als deze in één hand worden samenge bracht. is de kans op oorlog sterk beperkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10