„Karei Doorman" Indonesiërs vechten onderling Britsche minister bezocht de Zweefvlieguub Walcheren Typisch gebruik in Zeeland jMjj iü CHEFAROX 'een ambacht !dat in eere bleef UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Spoorwegstation bestormd. Troepen van het Indonesi sche republikeinstdie leger hebben het spoorwegstation Tamboen, ongeveer 50 kilo meter ten Zuid-oosten van Batavia, na een nachtelijk ge vecht met Indonesische onge,- regelde troepen heroverd, al dus hebben betrouwbare bron nen Vrydag medegedeeld. De geregelde troepen maakten gebruik van mortieren, dood den een aantal en namen het grootste deel der ongeregelde troepen gevangen. De rebellen hadden het sta tion Maandagochtend be stormd. Zjj hadden daarbij gebruik gemaakt van perso nen uit de plaatselijke .bevol king als dekking om den re- publikeinschcn commandant, die het station verdedigde, van vuren te weerhouden. De aanval was gedaan na de uitvaardiging van nieuwe belastingmaatregelen, die Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Arnemui- den: 10 en 2.30 ds. Hooylcaas; Domburg: 10 dhr. Wijsman, 2.30 ds. Visser; Gapinge: 2 ds. Otte; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Loon; Meliskerke: 2.30 ds. Breukelman; Nw. en St. Joosland: 10 en 2.30 ds. Waar denburg; O. en W. Souburg: 9.30 ds. Spijkerboer, 2.30 ds. v. Woerden; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem: 10 ds. Breukelman, 2.30 ds. Aalbers; Serooskerke: 10 ds. Visser, 2.30 dhr. Wijsman; Vlissingen: St. Jacobs: 10 ds. Visbeek, 5 ds. Aalbers; En gelsche kerk 9.30 kerk voor jongeren; Havendorp: 10 ds. HartjesZaterdagavond7.30 8 Avondgebed (Luth. kerk); Vrouwepolder: 10 ds. v. WoerdenWestkapelle9.30 leesdienst, 2.30 ds. Spijker boer; Zoutelande: 9.30 ds. Oosthoek, 2 ds. Witteveen. Eglise Wallonne. Middel burg: 11 ds. Blommaert. Gerei', kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Domburg: (R.K. kerk): 11 en 3 ds. Schcele; Gapinge: 9.30 en 4 ds. Bloemkolk; Grijps kerke: 10 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. Nes; Meliskerke: 9 en 2.30 ds. v. d. Ende; Middelburg: Hof- pleinkerk: 9.30 ds. Veldkamp, 5.30 dr. Oussoren; Noorder- kerk: 9.30 dr. Oussoren, 2.30 ds. Veldkamp; O. en W. Sou burg: 10 en 2.30 ds. v. d. Berg; 'Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Deenik; Serooskerke: 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens: 10 en 2.30 ds. v. Dijk (H.Av. en Dankz.); Vee- re: 9.30 en 2.30 ds. Streef kerk: Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hindriks (H.Av.)Vrou wepolder: 9.30 leesd., 2.30 ds. Bloemkolk; Westkapelle: 9.30 ir. Steneker, 2.30 ds. Scheele. Geref. kerk Ex art. 31. Mid delburg: 2 en 7 ds. Meester (H.Av. en dankz.); O. en W. Souburg: 10 en 4 ds. Meester. Geref. gem. Middelburg: (kerk Segeerstr.) 9.30, 2 en 6 ds. Dorresteyn; Oostkapel le: 10 en 2.30 leesd.; West kapelle: 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. kerk. Vlissin gen: 9.30 en 5 ds. Slofstra. Ver. Vrijz. Herv. Vlissingen: ds. Hanneman. Evang. Luth. gem. Middel burg: 2.30 dhr. de Nie. Doopsgez. gem. Middelburg: 10.15 mej. dr. A. Bakker. Leger des Heils. Middel burg: 10 en 7.30 kapt. Bak- kenes. zondagsdienst doktoren. Middelburg: C. F. Frumau, arts, Groenmarkt 17, telef. 2635; Vlissingen: C. J. M. de Greef, arts. Koud. weg F. West 13, telef. 55; Goes: Dr. Doele- man, Oostsingel 118, telef. 2391. (Ingezonden mededeeling) j50 jaar terug nam het ambacht [nog een belangrijke plaats in de .maatschappij in. Het hahdwerk igaf ook Ideur en fleur aan het 'leven en schiep een vaak benij de sfeer van romantiek. Zoo was •het ook met den kruidenier, die 'in den winkel zelf zijn koffie brandde. Het was gezellig hem daarbij gade te slaan, terwijl de heerlijke koffiegeur heel het huis doortrok. Koffiebranaen vereisch- te een groote kennis en daarom ibetrok men ook steeds zijn koffie ■van hetzelfde adres, want" de 'kwaliteit van de koffie hangt voor namelijk van het juiste branden af. Dc ouderwetsche winkel met de vele vakken en laadjes, de groote handkoffiemolen op den toonbank en de koffiebrander in een hoek is verdwenen. De moderne De Gruyter's winkel trad daarvoor in de plaats. Het ambacht evenwel bleef in eere bij De Gruyter maaf wordt in het groot beoefend doof ervaren koffiebranders in de groöte De Gruyter's fabrieken met de meest geperfectionneerde installaties. Daarom voor- vak kundig gebrande koffie zooals vroeger naar De Gruyter, de koüie- cn theczaaL dienden om het smokkelen te voorkomen tusschen Batavia en Tamboen, het laatste sta tion voor de demarcatielijn tusschen het Nederlandsche en het republikelnsche gebied. Economische overeenkomst met Frankrijk. Volgens het financieele en comercieele accoord, dat Vrij dag te Parijs tusschen Frank rijk en Nederland is geteekend, zal Frankrijk in de vastgestel de periode voor 9.000.000.000 francs (198.000.000 gulden) aan goederen naar Nederland uitvoeren. Deze uitvoer omvat phos- phaten, potasch, koloniale wa ren, ruwe en afgewerkte tex- tielstoffen, ijzer, staal, electri- sche gebruiksvoorwerpen en machinerieën. Daartegenover zal Frankrijk o.m. landbouwproducten, paar den, gecondenseerde melk, kaas, pootaardappelen, cokes en electrische lampen invoeren. Tevens werd overeengeko men op latere datum Neder landsche uitrustingsstukken voor mijnenvegers enz. aan Frankrijk te leveren. ZEEP. „Geen bloemen, gaar ne zeep" zette een origi neel Venloosch vader in de geboorteannonce van zijn zoon. Teeken des tijds of een nieuwe stijl iii de traditioneele feest* gebruiken Mijn ontplofte op de Sloedam. Vrijdagmorgen waren op de Sloedam enkele spoorweg arbeiders aan het opruimen van aldaar nog uit de oorlog aanwezige betonblokken. Een hunner kantelde een blok over het nieuwe verhoogde en ver- breede rijwielpad. Zeker daar ter plaatse had men geen mij nen meer verwacht. Doch plotseling klonk een slag en bleek een landmijn te zijn ge raakt en tot ontploffing ge komen. De man, die het blok bediende kreeg geen letsel, doch twee andere arbeiders liepen door de wegsprin gende stukken verwondingen op aan het gelaat. Zij werden met een passeerende auto naar den dokter te Nieuwland ge bracht, die ze naar het zie kenhuis op de Oostwal te Goes liet brengen voor het wegwerken van in hun gelaat gedrongen stukjes grind en zand. Na de behandeling kon den zij per auto huiswaarts keereri. Een van hen was nogal ernstig rond het oog gewond. Fransch bezoek uitgesteld. Het bezoek, dat een aantal Fransche boeren aan Zeeland zou brengen, is uitgesteld tot eind Mei. Mosselseizoen afgeloopen. Het centraal verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom heeft in verband met het vergevorderde seizoen besloten deze week het aannemen van orders voor aankoop van mos selen te staken. De nog voorradige voorraden mosselen op de verwater-plaat- sen moeten vóór 26 April wor den verzonden, daar na die datum geen vervoer- resp. uit- voer-vergunningen voor ver- sche mosselen meer zullen worden afgegeven. Dit beteekent dus dat het seizoen 1946/'47 officieel wordt gesloten. De mosselhandel was wat betreft de export naar België en Frankrijk dit jaar zeer willig. Men betreurt het dat de langdurige vorst deze export gedurende eenige maan den totaal onmogelijk maakte. Was de handel op het buiten land1 dus goed. een groote te genvaller was de handel op het eigen land. Want kon in de oorlogsjaren worden gespro ken van het opbouwen van een nieuwe markt of in elk geval van uitbreiding van reeds vroeger bestaande relaties, met SOUVËNIR VOOR COMMANDANT DE BOOY Marine-kapel in actie. Vrijdag, de vijfde dag, dat de Karei Doorman te Londen vertoefde en stralend als. de voorgaande dagen vond aan boord een bijzondere plech tigheid plaats. De ontvangst van de Britsche minister van Marine, Viscount Hall, first lord of the Britlsch Admiralty, die Vrrjdag juist van zün in spectiereis naar het Middel- landsche zeegebied in de Brit sche hoofdstad was terugge keerd.' Ter ontvangst van zijn excel lentie was de opperbevelhebber van de Nederlandsche strijd krachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. aan boord gekomen, ln gezelschap van de Nederlandsche marine attaché, kapitein ter zee J. B. de Mees- ter. Precies om half elf bracht de admiraalssloep de Engelsche minister aan boord van de .Karei Doorman". Hij werd direct naar het vliegdek geleid, waar de geheele bemanning, stond aangetreden. Toen Viscount Hall het dek betrad, speelde onze marineka pel het Engelsche volkslied, waarna admiraal Helfrich en EERSTE KAMER Begrooting Economische Zaken aangenomen. Vrijdagmorgen heeft dr. Huysmans, minister van econo mische zaken, in de zitting van de Eeyste Kamer de spre kers beantwoord, die Donder dag het woord hadden gevoerd naar aanleiding van het wets ontwerp „Voorbereiding van de vaststelling van een centraal economisch plan". Met betrekking tot de uit drukking „geleide economie" wilde de minister zich liever niet aan een vaste formulee- ring binden. Het Centraal Planbureau zal zich, aldus de minister, bepalen tot het ge ven van adviezen en geen be leidsfunctie vervullen. Na repliek van de heeren Molenaar (P.v.d.V.) en Rip (A. R.) werd het wetsontwerp z.h. s. aangenomen. Hierna werd overgegaan tot de behandeling van de begrooting. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) verzocht den minister te bevorderen, dat er nogmaals gelegenheid wordt gegeven tot inschrijving voor het consumentencrediet. De heer Stikker (P.v.d.V.) verzocht den minister zoo krachtig mogelijk op te komen voor onze belangen in Duitsch- land. De heer van de Brink (K.V.P.) drong aan op een rapport betreffende de resul taten van de tot nu gevolgde prijspolitiek. De heer Rip A.R.vroeg of het niet moge lijk was ook in ons land, zoo als in België, een groot aantal artikelen vrij te geven. De heer van Santen (CPN) vroeg opheldering over de cor ruptie-gevallen in groote be drijven. Hierna nam Minister Huys mans 't woord en zeide toe, op de tc textielindustrie de noo- dige controle uit te oefenen. Bij de regeering is nationali satie van bedrijven, die zich bezig houden met atoom on derzoek nog niet in overwe ging geweest. In afwachting van de pu bliekrechtelijke organisatie zal de economische raad van voor de oorlog weer worden opge richt. Dit besluit is genomen in overleg met de vakcentra les. Na de rede van den minister werd de begrooting van econo mische zaken z.h.s. aangeno men. Woensdag 23 April zal de Eerste Kamer weer bijeen ko men, de commandant van de Karei Doorman, de kapitein ter zee de Booy, de hooge gast be groetten en nadat de aangetre den bemanning was geïnspec teerd, de hoofdofficieren aan hem voorstelden. Dat er in' Engeland juist voor dit onderdeel van dit program ma veel belangstelling bestaat, bewees het legertje Britsche filmoperateurs en fotografen,' dat t|jdens het bezoek druk in de weer was. Viscount Hall hield een toe spraak, waarin hij verklaarde zich erover te verheugen, dat hij de gelegenheid had naar Green-,vich te komen om de vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Marine te ontmoe ten. Een marine, aldus de min. die zijde aan zijde met de onze in alle deelen van de wereld gedurende een harde en bittere strijd gevochten heeft. Éeraan herinnerd, dat Hr. Ms' „Karei Doorman" op een Britsche werf is gebouwd, ver klaarde hij trotsch te zijn op het schip, welks werkzaam heid gedurende de oorlog hij releveerde, er daarbij op wij zende, dat het schip gebruikt werd voor het escorteeren van convooien naar Rusland. Namens de raad der admi raliteit en de Royal Navy", bood de minister tenslotte aan den commandant, kapitein ter zee J. B. de Booy een groote zilveren schaal aan als herin nering aan het bezoek aan Londen. Het moge een sterke band zijn, welke de Britsche admiraliteit en de „Royal Na vy" bindt aan de „Karei Door man" als een teeken van vriendschap tusschen de Brit sche en de Nederlandsche ma rine en de beide landen. Commandant de Booy aan vaardde het geschenk met het uitspreken van een rede, waarin hij de groote waardee ring voor minister's woorden en voor het geschenk onder woorden bracht. Nadat de minister zich nog met eenige officieren en leden van de bemanning, die gedu rende de oorlog in Engeland vertoefden, had onderhouden, werd in de „longroom" nog eenige t|jd op minder offlcieele .vijze doorgebracht. 's Middags genoot de Mari- nekapel de zeldzame onder scheiding te mogen optreden op de Parade Grounds van de vermaarde Horse Guards, welk terrein in het hartje van White Hall ligt, de Londensche re- geeringswijk. Duizenden Londenaars heb ben het optreden bijgewoond Hallo, Flushing.... Onze redacteur, die zich aan boord van H. M.'s Karei Doorman be vindt, vroeg Vrijdag te Londen telefoonverbin ding met Flushing hij werd verkeerd ver bonden; namelijk met Flushing in Engeland. Er ligt in Engeland ook een Vlissingen en wel in Cornwallis, dat vele ja ren geleden is gesticht door Nederlandsche vis- schers, die uit Vlissingen afkomstig waren. Men had hem ook nog met Flushing in Ameri ka kunnen verbinden, maar zoover is het niet gekomen en vrij vlug had hij het goede oude Vlis singen aan de telefoon, waaruit al die nieuwe Vlissingen's zijn voort gekomen! en evenals overal waar dit. kranige corps onder luitenant Gjjsbert Nieuwland is opgetre den, was men enthousiast. Onze Marinekapel brengt misschien wat minder show dan de Engelsche militaire bands er is zelfs In East Londen een vrouwelijke band. die in dit opzicht voortreffelijk werk doet maar hun muziek doet voor de beste Engelsche corpsen niet onder. Dat was ook de meening van de experts der B.B.C., die in hun studio's een serie opnamen van de kapel met Nederland sche en Britsche muziek maak ten o.a. de Piet Hein Rhap- sodie en die volgende weelc in het Light-programma" zullen worden uitgezonden. Op de „paradegrounds" maakte de kapel ook mar- cheerende een aantal pittige marschen, terwijl er ook een uitgebreide taptoe werd ge speeld, waarin tamboers, pii- oers en drummer hun beste beentje voor zetten, tot groot enthousiasme van het Engel sche publiek. Met dit daverende slotstuk is het offlcieele bezoek van de „Karei Doorman" aan Londen geëindigd en fh de loop van Zaterdagmiddag zullen we weer de Theems afvaren r.aar Rotterdam, waar we waar schijnlijk pas Maandag zullen aankomen. Het is werkelijk een pracht reis geweest, begunstigd door het allermooiste weer, voor de Londenaars een ongekende weelde. Behalve in de warmte van de stralende voorjaarszon hebben we ons gekoesterd in de warmte van de sympathie ke hartelijkheid, waarmee de Britsche marine, en eigenlijk iedere Engelschman met wie we deze week in contact kwa men, dit Nederlandsche vlag- vex*toon heeft willen aanvaar den. gunningen, door het ins< len van werkloozen als i name te Rotterdam, in 1946 bleek voor de mossel in Neder land geen afzetgebied van be- teekenis meer te vinden. Po gingen om uitbreiding te ge ven aan de bestaande ventver- door het Inschake- mosse- len-venters in de groote steden, hadden evenmin succes. zeeuwen Vaar bussum. Vandaag en morgen wordt in Bussum een tweedaags voorjaarsschaaktournooi ge houden, waaraan ook 9 Zeeu wen deel zullen nemen, 7 uit Middelburg en 2 uit Hans- weert. Er wordt gespeeld in groepen van vier, zoodat ieder 3 par tijen te spelen krijgt. Declamatiewedstrijd Zeeland In de aula van het Goesche lyceum werd de provinciale Hooft-declamatiewedstrijd ge houden, waaraan 22 leerlingen van Zeeuwsche scholen voor voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs deelnamen. 3 Meisjes en 3 jongens, leer lingen der rijks kweekschool en van het gymnasium te Midelburg, van het lyceum te Terneuzen en de R.K. H.B.S. te Hulst werden uitverkoren, om op 26 April te gaan deel nemen aan de regionale wed strijden te Tilburg. Voor de regionale wedstrijd, die te Tilburg zal worden ge houden, werden aangewezen de jongelui: S. Dronkers (Rijks kweekschool), P. Joziasse (Gymn.), Riek Lockef eer (R.K. H.B.S., Hulst), Carlo Nevejan (R.H.B.S., Terneuzen), Bern. de Schipper (R.K. H.B.S., Hulst), Heieen Thieme (Gymn,). De provinciale Zeeuwsche commissie van voorbereiding FILMS VAN DE WEEK Electro Middelburg. Dat goede chansonniers en chan- sonnières niet altijd uitblinken als filmsterren, wordt deze' week tweemaal in Electro be wezen. Noch Tino Rossi in ..Liefdesserenade", (Vrijdag t.m. Maandag), noch Edith Piaf in „Ster zonder naam" (Dinsdag t.m. Donderdag) weten de uitgebeelde figuur ge stalte te geven, zoodat spe lers van bijrollen als Pierre Larquey in de eerste en Jules Berry in de tweede film meer indruk maken. Minnaars van het Fransche lied zullen deze draaiprenten echter met ge noegen zien. Schouwburg Middelburg. Frank Randle is een Engel sche komiek, die b|j voorkeur met grof geschut werkt. Ge gooi, gesmijt en gebrul, zijn aan de orde van de dag in'zyn films.' In „Home, sweet home!' is hij de „trotsche" vader van een vierling en beleeft een reeks van waanzinnige avon turen, slechts onderbroken door het optreden van het pianoduo Rawicz en Landauer. Een uitgebreid voorprogram ma vult de hoofdfilm aan. Vlissingen Luxor. „Hands over the border" is een aan trekkelijke muzikale wild-west show film en vereenigt dus vele kwaliteiten in zich. Roy Rogers en Ruth Terry spelen de hoofdrollen. Vlissingen Alhambra. „Mrs. Miniver" is de geschie denis van een Engelsche fami lie in oorlogstijd. En doordat deze film niets anders heeft willen zijn is het een ontroe rend meesterstuk geworden,, vol rake typeeringen en aar dige vondsten en Bovenal; su bliem spel. Grccr Garson. Walter Pidgeon en Richard Ney vervullen de hoofdrollen en een betere bezetting was voor deze film niet denkbaar. William Wijier heeft van een simpel gegevgn een rolprent geschapen, die ieder zien moet. van deze wedstrijd heeft beslo ten zich permanent te verkla ren en in het vervolg jaarlijks een declamatiewedstrijd te or- ganiseeren voor leerlingen dei- in Zeeland gevestigde scholen voor V. H. en M. O. Bond van gepensïonneerden De afdeeling Zeeland van de Alg. Ned. Bond van Gepension- neerden kwam Woensdag in Middelburg in vergadering bij een. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental de 300 nadert. Tot penningmeester werd ge kozen de heer Prins te Wemel- dinge; de heeren Sitsen en Dekker werden herkozen, resp. als secretaris en voorzitter. Deze laatste werd tot lid van de bondsraad benoemd. gronden aan breeweg worden bouwrijp gemaakt. Donderdag werd in de Stads- schuur het bouwrijp maken van gronden aan de Breeweg (bestek 1) door de gemeente Middelburg aanbesteed. De vol gende inschrijvingen kwamen binnen: J. J. Dekker, Vlissin gen 253.900; Geldof, Seroos kerke 124,800 (laagste in schrijver) Haringma, Colijns- plaat 159.500; J. D. Janse, Colijnsplaat 130.800; C. v. d. Klipe, Vlissingen 162.750; L. v. d. Klippe, Vlissingen 164.780; Aannemersmij. Zee land, Middelburg 127.000; Lindenberg, Vliss. 132.000; Monshouwer, Zw|jndrecht 134.500; J. den Oude, Bier vliet 147.100; N. Schouls, Lei derdorp 158.000; Gebr. Hey- nen, Tilburg 139.000. Het werk is nog niet gegund. Vlissingen Comité voor bijzondere nooden. Te Vlissingen is opgericht een Commissie van Samen werking voor Bijzondere Noo den, waarvan de burgemees ter van Vlissingen, Mr. B. Kolff, 't eere-voorzittersehap heeft aanvaard. Het bestuur bestaat uit per sonen yan verschillende rich tingen en gezindten. Zitting genomen hebben de heeren L. P. van Oorschot, wethou der van sociale zaken, voor zitter; W. L. Adriaanse, pen ningmeester; H. J. Visser, ver tegenwoordiger voor het bu reau voor sociale zaken, J. Borgs, namens het R.K. Arm bestuur; M. W. de Bruine, voor de Ned. Herv. Gem.; Ch. J. Feij, voor de Chr. Ger. Kerk; J. v. d. Ende, namens de Doopsgez. Gem.; B. Crucq, voor de Evang. Luth. Gem.; G. M. Prins, namens de Ger. Kerken; A. Mabelus, voor het Leger des Heils en A. R. Kö- nig, voor de Commissie van Sociale Bijstand. Secretaris is de heer J. L. van Leeuwen, Hobeinstraat 268, Het doel der Commissie van samenwerking is het leggen van een band tusschen de particuliere en kerkelijke in stellingen, welke zich bezig houden met het verleenen van steun in bijzondere nooden en een dergelyke hulpverleening in onderling overleg te orga- niseeren en uit te voeren. Door uitkeeringen ineens kan in gevallen, waarin het ver leenen van die steun de kracht van de gewone instel ling van weldadigheid te bo ven gaat, hulp worden ver leend. Dit betreft hoofdzake lijk zgn. stille armen, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn geraakt. Deze Commissie van Sa menwerking zal worden er kend door het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo den te 's-Gravenhage. Zij is een voortzetting van de tij dens de bezetting geliquideer de Commissie van Samen werking, welke te Vlissingen in de jaren 1936 tot 1941 aan vele door bijzondere nooden in moeilijkheden geraakte in woners, voornamelijk midden standers, belangrijke hulp heeft kunnen verleenen. MirMolburg Herslelbank geopend. Donderdagmiddag is in een bijeenkomst in Hotel de Burg. het agentschap Middelburg van de maatschappij voor financie ring van het Nationaal Her stel geopend Deze bijeenkomst werd op geluisterd door de aanwezig heid van den president-direc- teur Drs. J. F. Posthuma, ter wijl tot de genoodigden Mr. A. J. v. d. Weel, als vertegen woordiger van den Commissa ris der Koningin, de burge meester van Middelburg Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, de heer Abspoel, direc teur van herbouw Walcheren, vertegenwoordiger van de stichting Herstel Zeeland 1940 en Herstel Zeeland 1945, de kamers van koophandel en de maatschappij van Nijverheid en Handel, benevens de agent van de Nederlandsche bank, be hoorden. Gezien het feit, dat de ver woestingen door oorlogsgeweld in Zeeland bijzonder groot en het aantal oorlogsgetroflcnen uit het bedrijfsleven zeer tal rijk zijn, heeft de directie van de Herstelbank gemeend in het centrum van de provincie een agentschap te stichten. Als a pent wees zij aan: Mr. J. J. Sr.oep. Tijdens de openingsbijeen komst gaf Drs. Posthuma een uiteenzetting omtrent doel en werkwijze van de Herstelbank. Dit doel is tweeledig :mobilisee- ring van de Rijksbijdrage op de materieele oorlogsschade en verstrekking van aanvullende credieten voor zoover rijksbij dragen en molestuitkeeringcn niet voldoende zijn om de voor het herstel noodzakelijke uit gaven te dekken. Deze crediet- verleening strekt zich niet uit tot het terrein van de woning bouw, maar bepaalt zich tot handel, nijverheid, landbouw en scheepvaart. De Herstelbank is niet alleen voor het herstel van belang, doch ook voor de ge heele industrialisatie, omdat zij tevens hulp geeft aan be drijven die voor het algemeen belang werken en die willen uitbreiden of vernieuwen, dan wel nieuw ongericht worden. Nadrukkelijk wees spr. er op, dat de bank geen officieel© staatsinstelling is. Zij is ech ter ook geen onderneming zoo als andere banken, want zfl streeft niet naar een zoo groot mogelijk kapitaal, doch naar een rentabiliteit, hetgeen noo- dig is, omdat er geduchte re serves moeten worden ge kweekt. Volgens spreker heeft men een moeilijke taak op zich ge nomen die echter tevens aan trekkelijk is, omdat het Vader- land er door geholpen wordt. Hierna wenschte de burge meester van Middelburg de di rectie geluk met het besluit in deze stad een filiaal te stich ten. Hij sprak de hoop uit, dat de activiteit van de Herstel bank zeer ten goede zal ko men aan de opbouw van Zee land. Na het officieele gedeelte bleef het gezelschap nog eeni ge tijd bijeen UITVOERDER KWAM TEN VAL. De uitvoerder van het bouw* bedrijf Proper kwam op een bouwwerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg ten val toen hij over eenige palen vilde loopen, die weg rolden. Hij sloeg achterover en moest in het ziekenhuis worden opgenomen, maar een Röntgenfoto wees gelukkig uit, dat hij geen ernstig letsel had opgeloopen. Is weer actief. Zondag beleefde de Wal- chersche Zweefvliegclub haar eerste oefendag van dit jaar. Begin September van het vo rige jaar was reeds een begin gemaakt met het zweefvliegen, maar door ie ongunstige weersomstandigheden van de Verloting mosselperceelen. Tractaat van 1839. Volgende week zal weer de verloting plaats vinden van de mosselperceelen in de Wester Schelde en de Braakman. Iede re Zeeuwsche mosselkweeker, die in het bezit is van een vis- schersvaartuig loot automa tisch mede en heeft dus kans op een prijs bestaande uit een der 36 te verloten perceelen. Deze eigenaardige loterij wordt iedere vijf jaar gehou den en vindt zijn oorsprong in het tractaat van 1889 tusschen Nederland en België. Daarin werd o.m. bepaald, dat de mosselperceelen in de Wester-Schelde en de Braak man niet meer worden ver pacht, zooals toen gebruikelijk was, doch dat Nederlanders en Belgen voor het visschen in de Wester-Schelde en de Braak man gel|jke rechten en ge-lij- ke kansen moesten hebben. In vroeger jaren was, in te genstelling met tegenwoordig de mosselteelt in de Wester- Schelde van groote beteekenis en er waren toen ook veel meer perceelen. Door inpolde ring veranderden uitgestrekte visscherijgronden in de loop der jaren in landbouwgronden, doch het is nog steeds voor een mosselkweeker een verheugend feit als hij een „prijs" trekt. Ook in het uitgeven van mosselvisscherij-perceelen in de Grevelingen en de Ooster- Schelde kwam de laatste jaren een belangrijke wijziging. Deze werden vroeger in het open baar verpacht. De laatste „groote verpachting" had plaats in 3915 voor een periode van 30 jaar en deze had dus weer in 1945 opnieuw plaats moeten hebben. Nadat zij we gens oorlogsomstandigheden was opgeschort, is men in '46 begonnen met het toewijzen van perceelen, meestal aan de tegenwoordige gebruikers, maar ook wel aan daarop recht hebbende colega's. Men hoopt zoodoende tot een billijke ver deeling van de beschikbare gronden te komen, want het pachtstelsel, dat men heeft heeft verlaten gaf vroeger veelal aanleiding tot excessen. De meest biedende was dikwijls ook de meest kapitaalkrach tige, zoodat de beste perceelen in een hand kwamen en was de meestbiedende niet kapitaal krachtig genoeg, dan moest jaar op jaar pachtreductie worden gegeven, om het be drijf gaande te houden. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. A. C. V, d. Bosch te Well en Amrnerzodcn helft toezeg ging van beroep naar Vlissin gen ontvangen. GEREF. KERKEN. Siegers- Aangenomen naa' woude J. H. Binneira, c?.nd. te Landsmeer, die bedankte voor Gaastmeer en voor Vis vliet. afgeloopen winter en door de groote afstand, die de Wal- chersche zweefvliegers scheidt van het militaire vliegveld Woensdreeht, waar gevlogen moet worden, omdat het vlieg veld Vlissingen nog niet in ge bruik genomen is. kon de Zweefclub tot nu toe weinig activiteit ontplooien. De resultaten van de eerste oefendag waren bevredigend. Er werd een behoorlijk aantal starts gemaakt door beginners en gevorderden met de E.S.G., een lestoestel van metaal, ge bouwd door de Mij. de Schelde te Dordrecht. Bijzondere prestaties werden er niet geleverd, doch dit is met een E.S.G. ook niet moge tijk. Zoodra er eenige brevetten gevlogen zijn, hetgeen binnen enkele weken waarschijnlijk gebeuren zai, zal worden over gegaan tot het huren van een toestel voor gevorderden, een Grunau Baby. De Walchersche Zweefvlieg club oefent samen met de le den van de Z.C.L.S.K., de zweefclub van de zweefvlieg- enthousiasten onder de op Woensdreeht gelegerde militai re vliegers in opleiding. De sa menwerking tusschen de beide clubs is voortreffelijk en zooals vroeger heerscht er onder de vliegers een uitstekende en sportieve geest. De belangstelling voor de zweef vliegsport neemt weer loe. Voor de Walehers^hr Zweefvliegclub hebben zich verschalende nieuwe leden o"- gegeven, zoo el "it Zeeland ais uit Bergen op Zoom. (Ingezonden mededeeling) hardnekkige kou van iw»e kaniart iegelijk yerk*tfs&«ar -U ApoJb. en lïrcgUUc Alleenvtsfkoop voor Ifaiertaad N.V. Rov.-nliue Kandetsmij. Aroste?<)aiiv (Ingezonden mededeeling). aewoon maagzoul of Chefarox? Door het gebruik van gewooD maagzout komen zij, die af en toe last hebben van maagzuur, van kwaad tot erger, want zij veroor zaken de vorming van steeds méér zuur. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - geeft óók direct verlichting, maar veroorzaakt geen nieuw zuur. CHEFAROX beschermt uw maag, want het vormt een verzachtcndo, gelei-achtige laag op de maag wand. Gebruik het in ernstige gevallen in overleg met uw dokter. Cüetaro, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2