PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wat wil de Gaulle? Ministers naar Ned. Indië Intensieve prijscontrole Jong leven in Zeeland Duitsche oorlogsmisdadigers Vandaag Explosie op Helgoland 190e Jaargang - Nr. 91 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent per weekf 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie f 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londeusche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924; Goes: Turfkade 15, telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Interview met zijn eerste assistent. Ramadier waarschuwt tegen hem. Een Fransch spotblad druk te deze week een teekening af van generaal de Gaulle, ge kleed als een bakker, met een witte muts op en een schort voor. Als men weet, dat het Fransche woord voor bakker boulanger is en Boulanger de naam van een uit de Fransche geschiedenis bekend generaal, die in 1889 een mislukte greep naar de macht deed, is de pointe van de caricatuur dui delijker. Op de vraag „wat wil de Gaulle eigenlijk" gaf de teekenaar als antwoord: „een greep naar de macht voorbe reiden" en vele Franschen vreezen het met hem. Minis ter-president Ramadier in hoogst eigen persoon achtte het noodig het Fransche volk te waarschuwen tegen de „on voorzichtige leuzen" van den- generaal en uiteraard namen de communisten in een specia le verklaring nog scherper stelling en spraken van een „dreigend gevaar voor de Vier de Republiek". Een tijdlang heeft de Gaulle nogal geheimzinnig gedaan en niet rechtstreeks kleur bekend. De redevoeringen, waarmee hij zijn herintrede deed in de Fransche politiek waren wel duidelijk, maar er viel niet uit op te maken hoe hg zich voor stelde zijn ideeën in de practijk om te zetten. Eerst door de oprichting van de nieuwe par tij, de Rassemblement du Peu- ple Francais is er meer tee kening gekomen in de toekom stige rol van de Gaulle. In een interview heeft zijn eerste as sistent, Jacques Soustelle, gis teren nader de bedoelingen van de R.P.F. uiteengezet. De R.P.F. beoogt, aldus Soustelle, de bevolking de be zwaren bewust te maken van een parlementair systeem, waarin de Frartsche politiek beheerscht wordt door het par tij-apparaat en de administra tieve- en regeeringsposten door vertegenwoordigers van de commun. partij „geko loniseerd" worden. De R.P.F. wil in de eerste plaats de de mocratische regeeringsmetho- den handhaven. De grootste bezwaren van het huidige par lementaire systeem zijn, dat de eigenlijke macht niet in han den van het kabinet maar van de besturen der voornaamste politieke partijen is, dat er ,op lijsten, niet op personen ge stemd wordt en dat de com munisten in sleutelposities niet de belangen van het land of zelfs van de regeering, maar die van hun eigen partij be hartigen. Elke aanhanger van de R. P.F. zal volgens Soustelle bij de volgende gemeenteraads- of parlementsverkiezingen op can- didaten stemmen, die voor be scherming der democratie zul- Ceylon wil onafhankelijkheid Volgens Thondamen, voor zitter van het Voor-Indische Congres op Ceylon, dat 380.000 Voor-Indiërs vertegen woordigt, verlangt het congres volledige onafhankelijkheid voor Ceylon. Sociaal charitatieve zorg. Bij K. B. is Ingesteld een commissie met opdracht een onderzoek in te stellen, om trent de wettelijke voorzie ningen, welke op het stuk van de sociaal charitatieve zorg zullen dienen te worden getrof fen. Tot voorzitter van deze commisie is benoemd: jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in de prov. Gelderland. f Als rooken te duur wordt Hypnose is in Enge land gebleken een radi caal middel te zijn om den rooker van ver slaafdheid aan tot afkeer van de sigaret te bren gen. Enkele uren, nadat de Engelsche minister van financiën de verhooging der tabaksprijzen had bekend gemaakt, bracht sen Londensch verslag gever van de „Daily Mail" een bezoek aan den 24-jarigen hypnoti seur Peter Casson om door hypnotische sug gestie het rooken af te leeren. De hypnose bleek wat al te veel succes te (rebben, aldus de cliënt. Casson suggereerde hem namelijk, dat hij van si garetten een afkeer zou Krijgen. „Nu smaakt de sigaret mij als natte theebladen en gedroogde kruiden" aldus de „ge nezend, „en ik kan een sigaret slechts voor een vierde deel oprooken, omdat ik de smaak ver schrikkelijk vind". len strijden, onverschillig tot welke partij zij behoor en. De Gaulle probeert dus nog krampachtig de schijn hoog te houden, dat zijn nieuwe groe peering geen gewone politieke partij is en hij als leider er van ver boven het partijpolitie ke gedoe verheven blijft. Ver geefs, want sinds de Gaulle van zijn voetstuk als nationale held en eerste verzetsleider van Frankrijk, staande boven de partijen, is afgedaald, sinds hij duidelijk zijn plaats heeft ingenomen aan de rechterzijde en tegen de Vierde Republiek, is hij een van hen geworden, die hij zegt te verachten, een politicus. Als politiseerende generaal kan hij zich het voorbeeld van Boulanger voor oogen houden. Tiso gehangen. Nadat zijn advocaat Don derdagavond laat de cel had verlaten, bracht Tiso de ge- heele nacht in gebed met een priester door. Behalve twee artsen hebben alleen zyn 2 advocaten, een rechter van het hooger gerechtshof en en kele officieele personen de terechtstelling bijgewoond. Degenen, die den veroordeel de in zyn laatste oogenblik- ken hebben bijgestaan, ver melden, dat Tiso byzonder rustig was, maar weigeren iets uit te laten over zijn laatste woorden. De dood trad na 7 minuten in. Eerst 5 mi nuten later vielen het crucifix en de rozenkrans uit de han den van den gehangene. Onderzoek naar Texas-ramp geëischt. De democratische senator uit Texas, Lee O'Daniel, heeft in de Amerikaansche senaat een resolutie ingediend, waarin om een onmiddellijk onderzoek door het congres inzake de ontploffingsramp te Texas City wordt verzocht. O'Daniel zeide zich bewust te zijn, dat de ramp door een ongeluk kan zijn veroorzaakt, doch hij wees op „het vrij groote aantal bran den, ontploffingen, spoorweg ongelukken en andere rampen, die in de V.S. voorkomen en zoo veel gelijken op de ram pen, die voornamelijk de laatste oorlog voorafgingen." Amerikaansche leening voor Ned. Indië? In verband met de komst van minister Lleftinck naar Batavia verneemt Aneta, dat het geenszins uitgesloten is, dat na besprekingen te Bata via over de financieele positie van Nederland en Indië, mi nister Lieftinck en dr. van Mook zich naar Amerika zul len begeven, waarbij ook de mogelijkheden tot het verkrij gen van een geldleening ter sprake zou komen. Terug naar Java. De Javaansche vereeniging Sahabatoel Islam te Paramari bo heeft de gelukwenschen ge zonden aan president Soekarno te Djocja en gevraagd de leden te laten terugkeeren naar Java. Vandaag is het 10 jaar gele den. dat alle nationale politieke groepen in Spanje werden vereenigd in de „Falange 'tradici- onalisten"; viert Venezuela zijn onafhankelijkheidsdag (1810). MORGEN. is het 50 jaar geleden, dat de Vereenigde Sta ten aan Spanje de oor log verklaarden, waarbij o.a. de Philïppijnen door hen werden veroverd. Zes minuten na de ontplof fing was de wolk meer dan 2400 m. hoog en 1600 m. lang en breed. 10 minuten na de explosie werd het volgende officieele communiqué door de radio ge publiceerd: „de operatie is vol gens het plan verloopen". De vesting verdween in rook en puin. Met een enorme ontploffing zyn Vrijdagmiddag precies te 12 uur, Ned. tyd, de militaire versterkingen van Helgo land verwoest. Daarmede heeft Helgoland precies op dezelfde dag waarop het twee jaar geleden door een zware lucht aanval werd getroffen, opgehouden" als eilandvesting te bestaan. Ongeveer 6700 ton munitie en ontplofbare stoffen in de onderaardsche gangen en ruimten veroorzaakten de grootste ontploffing die Europa ooit heeft meegemaakt. Door een enkele druk op een knop bracht lieutenant-commander Frances Mildred van de Britsche vloot, die zich aan boord van het Britsche kabelschip „Lasso" bevond, de ontploffing teweeg. Tegelijkertijd werd de ontploffing ook teweeg ge bracht door de torpedojager „Bleasdale", door middel van draadlooze telegrafie. Vrijdagmiddag 12 uur. Welke uitwerking de ont ploffingen precies hebben ge had, zal men op zijn vroegst Zondag te weten kunnen ko men, omdat het eiland pas over twee dagen betreden mag worden. Zondag zullen experts van de Britsche vloot de eersten zijn, die dan een overzicht van de resultaten krijgen. Commander Colver, die de geheele actie heeft voorbereid, verklaarde, dat de zuiver mi litaire installaties, zooals de batterijen, de onderaardsche tunnels en de duikbootkaze mat, in elk geval volledig vernield zullen zijn, omdat daar vooral de ontplofbare stoffen waren opgestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gissen. Een ander Britsche marine-officier ver klaarde, dat het niet aan te nemen is, dat het eiland uit eengereten zou zijn. Waar schijnlijk hebben de Noord- en de Zuidwestpunt van het eiland het meeste geleden. Een verslaggever van de Deutsche Presse dienst, die zich op een schip ongeveer 9 zeemijl van Helgoland bevond, meldt, dat het sein tot ont ploffing in de grootste spanning werd afgewacht. Het hijschen van een signaalvlag gaf dit sein. Eenige seconden later deed een onbeschrijfelijke ont ploffing de lucht trillen, waar na het geluid der explosie zich dof en rommelend over de zee voortplantte. Volgens een ooggetuige, die voor de BBC een reportage gaf, werd net eiland na de explosie aan het gezichtsveld onttrokken. „Het is de groot ste rookkolom, die ik ooit ge zien heb", aldus de waarne mer. OOK LIEFTINCK EN HUYSMANS GAAN. Economische politiek. In doorgaans goed-geïnfor- meerde kringen te den Haag wordt het gerucht bevestigd, dat ook de minister van finan ciën, prof. Lieftinck en de minister van economische za ken, dr. G. W. M. Huijsmans „voor besprekingen van finan cieele en economische aard" Indonesië zullen bezoeken, met de ministers Beel en Jonkman. De reis van deze beide finan- cieel-economische experts naar Indonesië wordt in genoemde kringen in verband gebracht met de van Indonesische zijde gedane belofte om de onderne mingen, welke in republi- keinsch gebied gelegen zijn, aan hun rechtmatige Ne- De roofmoord te Haarlem. De Haarl. politie heeft Don- derd. op het Frederikspl. te Amsterd. een man gearresteerd op grond van haar vermoeden, daarmee de hand te leggen op den dader van de roofmoord welke te Haarlem in de nacht van 6 op 7 April werd ge pleegd. Het is de 20-jarige R. N., die circa 8 maanden gele den uit het Rijksopvoedingsge. sticht te Amersfoort ontsnapte. Rotterdam en Antwerpen als doorvoer-havens. Sir Stafford Cripps, de Brit sche minister van Economi sche Zaken, heeft den Belgi schen minister van Buiten- landsche Handel, Van der Straeten-Waillet, toegezegd, met zijn regeering de moge lijkheid te overwegen, de goe deren, die voor de bezettings- zónes zijn bestemd, over Rot terdam en Antwerpen te ver- Voeren. Die In Nederland zullen terechtstaan. De jongste arrestaties. Een nieuwe groep Duitsche oorlogsmisdadigers is door de Nederlandsche commissie, die hun zaken in Duitschland in strueert. naar Nederland ge zonden. Zoo kwamen hier aan drie Duitschers die leidende figu ren waren bij de plundering en brandstichting in Tiel tijdens de slag bij Arnhem. In die tijd werden te Kerk wijk drie Nederlanders door de Duitschers vermoord. De verantwoordelijke man voor deze misdaad bevindt zich nu tn een Nederlandsche gevange nis. 10.000 Joodsche verplaat ste personen, die in het vroe gere concentratiekamp Belsen zijn gehuisvest, hebben een be roep op Engeland -edaan om hen van deze plaats te verlos sen. Dan is naar Nederland over. gebracht een Duitsch militair tandarts, die met Duitsche mi litairen deelnam aan brand stichting in Rhenen en moord op twee Nederlanders. Hij bevindt zich ln gezelschap van een oberscharführer, die betrokken was bij de executie van 10 Nederlanders te Zwolle Tenslotte bevond zich bij het jongste transport nog de S. D.'er Arnold Albani, die be trokken was bij moorden in Amsterdam en Utrecht en Adolph'Bursch, die deelnam aan een executie te Apeldoorn. Op 1 Juni 1944 moesten 2 oiloten, een Amerikaan en een Engelschman. boven Nederland zich met hun parachute in vei ligheid stellen. Zij vonden on derdak bij de Nederlandsche verzetsbeweging, doch door verraad werden zij in October 1944 In Apeldoorn ontdekt er met acht leden van de onder- grondsche doodgeschoten. Hun lijken werden op straat neer gelegd met een bord „ik was een terrorist". derlandsche, Britsche of Ame rikaansche eigenaren terug te geven. Aan dit rechtsherstel zyn tal van problemen verbonden, waaronder een van de belang rijkste is, dat van vergoeding van door de Japaneezen ver oorzaakte schade. Ook de toe komstige positie van de niet- Indonesische ondernemingen, welke in het republikeinsch ge bied liggen, zal nauwkeurig worden bepaald. Men koestert evenwel in breede kringen de verwachting, dat men erin zal slagen de hoofdproblemen binnen een jaar op te lossen en eveneens binnen een jaar een begin te maken met het openstellen van Indonesië voor normale handel. BIJZONDERE BELASTING Over de vorm van voor deze problemen te treffen regelin gen, bestaat uiteraard nog on zekerheid, doch men acht het denkbaar, dat ten aanzien van de ondernemingen de Indone siërs een nader te bepalen bè- lastingregeling zullen voor staan. In ieder geval, zoo meent men. zal Nederland den Indo nesiërs prioriteit geven bij de levering van materialen voor de wederopbouw van hun ge teisterd land. De kwestie van wederzijdsch vertrouwen wordt algemeen als de hoofdzaak ge zien voor alle vraagstukken van toekomstige samenwer king. POLITIEK CONTACT. Zullen aldus de ministers Lieftinck en Huysmans het financieel-economische terrein voor hun rekening nemen, de reis van de ministers Beel en Jonkman heeft naar men als zeker aaneemt politieke bedoeling. Men is van meening, dat groot belang moet worden toegekend aan waarneming ter-plaatse. waartoe hun reis de ministers in de gelegenheid zal stellen. De verwachting heerscht, dat door de ministers Beel en Jonkman o.m. bespre kingen zullen worden ge voerd over eventueele ver mindering van de Neder landsche troepensterkte in Indonesië zulks in het bijzonder met de bedoeling het aan Indonesische zyde levende wantrouwen te verminderen. KORTE PREDICATIE „HET BIJLUIT VAN DEN BE SLUITELOOZE" „En ook een ander zeide: Heere! ik zal u volgen; maar laat mij eerst toe, dat ik afscheid neme van hen, die in mijn huis zijn", Lucas 9 61, Jezus volgen Wie zou dat niet willen De meesten we ten nu zoo langzamerhand wel. dat dit de eenige Leider is, die Zijn beloften ook ge stand zal doen. Maar Hem nu ook volgen? Velen heb ben zich in de achter ons lig gende weken weer achter Zijn gelederfen geschaard, om mee op te trekken. Het is een moeilijke daad, die heel wat meer van ons vraagt, dan zich in eerste instantie doet vermoeden. Maar er blijven er nog zooveel achter. Waarom?. Ze willen wel, maar toch wil len ze ook weer niet. In bovenstaand vers is het net zoo: Op het eerste gezicht lijkt de vraag van dezen man in alle opzichten gerechtvaardigd. Hij was al lang van plan om Jezus te gaan volgen. Maar het was zyn eigen plan. Hij bouwde op eigen kracht. Want Jezus vraagt om alles te verlaten. Maar: zou dat dan niet net zoo goed thuis kun nen. in de huiselyke sfeer, op het land, op het werk? Steeds weer duikt echter het ver langen op om steeds bij Je zus te mogen zijn. Los te worden van alle zorgen, zor gen over geld en goed, en maar aan één ding te denken: Jezus te volgen. Twee machten strijden in hem: de liefde voor het ge wone. het huiselijke, en de tot hem komende roep om Jezus te volgen. Hij slingert heen en weer. Doen of niet doen? Eindelijk komt het tot de daad, en gaat hij praten. Maar deze beslissing is half slachtig. Het is het besluit van den besluitelooze. Hij meende zoo goed te doen, maar deed verkeerd. Want uit het antwoord van Jezus blijkt duidelirjk, dat er achter dit zoogenaamde besluit een wereld van weifeling en be sluiteloosheid verborgen lag. Is er zoo belijdenis ge daan Oordeel dan uzelven aan het antwoord van Jezus. Is het alles geweest, dan er op uit, aan het ploegen, voorwaarts ziende. „God roept ons, broeders, tot de daad!" Ds. S. G. J. GOVERTS. Oud-Vossemeer. DEED DE OVERTREDINGEN AFNEMEN. De middenstand. „De intensieve controle op de naleving van de prysvoorschriften heeft bij de handeldrijvende mid denstand het aantal over tredingen doen afnemen". Aldus is de indruk, welke men op het directoraat-gene raal voor de prijzen heeft ge kregen. De overheid, die een dienen de functie heeft en gezien moet worden als de exponent van het algemeen belang, zoekt op velerlei wijze contact MIDDELBURGSCHE KRAAMKLINIEK VOORZIET IN BEHOEFTE. Snelle uitbreiding. Er zal wel geen Middelbur ger zijn te vinden, die niet op recht betreurt, dat de fraaie bolwerken van zijn stad, waar het vroeger zoo aangenaam toeven was en die in alle sei zoenen, zelfs in de winter, een lust voor het oog van den na tuurliefhebber waren, slacht offer zijn geworden van de oor logshandelingen. Toch is er hier en daar nog wat groen gespaard en thans, nu de lente andermaal op het grimmige jaargetyde heeft gezegevierd, zijn er al weer heel wat spo ren van jong leven te bemer ken. Op deze bolwerken is echter één plaats, waar het jonge leven wij mogen wel zeggen gelukkig niet aan eenig jaargetijde is gebonden. Dat is de gemeentelijke kraam kliniek, die op het Noordbol- werk verscholen ligt onder het zware geboomte, dat hier nog is gespaard en waar op iedere tijd van het jaar in een licht en gezellig vertrek een aantal pasgeboren babies op een rijtje in hun wiegetjes ligt te slapen, de knuistjes omhoog en zoo gelijk aan elkaar (althans voor het onervaren mannen oog), dat iedere mannelijke be zoeker zich bezorgd afvraagt of het gevaar niet groot is, dat deze spruiten per ongeluk wel eens verwisseld worden. Maar hij wacht zich er wel voor deze gedachte te uiten, want hij weet, dat hij dan stormen van verontwaardiging zal ontketenen bij de kraam verzorgsters en de gelukkige jonge moeders, die in de groote zaal van dé kliniek van de steeds behagelijker wordende zonnewarmte liggen te genie ten. PROVISORISCH BEGIN. Die kliniek is zelf nog een jonggeborene, maar heeft toch al een heele geschiedenis. Zij werd in October 1944 geboren uit de sociale nood, die een on middellijk gevolg was van de oorlogshandelingen op Wal cheren. In 50 van de Mid- delburgsche woningvoorraad waren in die donkere dagen 34.000 menschen ondergebracht en de woningtoestanden waren dan ook zoo ellendig, dat be vallingen in de meeste geval len niet thuis konden geschie den. 't Gemeentebestuur richt te toen een tijdelijke kraam kliniek in het catechisatielo- kaal aan het Koorkerkhof in. Het was daar alles een beetje provisorisch, maar er is hard gewerkt en zelfs onder de zwaarste beschietingen ver vulden zusters hun mooie plicht. Na de bevrijding zocht men naar een mogelijkheid tot uitbreiding en vond deze in een bijgebouw van het Schut tershof. Dit was al een heele verbetering en er konden meer Satiënten worden opgenomen, imiddels kwam 't aanbod van enkele ruime Zweedsche ba rakken. De gemeente kocht deze en liet ze plaatsen op het Noordbolwerk, naast het Gast huis, zoodat in noodgevallen patiënten onmiddellijk gehol pen zouden kunnen worden. Geholpen door het Roode Kruis, de H.A.R.K., het Qua kershulpteam en het Groene Kruis werden deze barakken gemetamophoseerd in een kraamkliniek, die wat inrich ting betreft voor een perma nente kliniek niet behoeft on der te doen. In April 1946, de symbolische Paaschtijd, werd zij geopend. De animo voor op neming is sedert die ingebruik name steeds grooter geworden en er hebben sindsdien al heel wat Middelburgertjes daar het licht aanschouwd. PATIËNTEN AANTAL NEEMT TOE. De dagelijksche leiding van de kliniek berust bij zr. Hame link, geassisteerd door twee gediplomeerde kraamverzorg sters en twee leerlingén (men hoopt aan de kliniek binnen kort een cursus voor kraam verzorgster te verbinden). Een speciale nachtzuster bezit men niet, wat niet zeggen wil, dat de zusters niet dikwijls 's nachts in de weer zijn99 van alle nieuwe wereldburgers heeft namelijk de eigenaardig heid in de nacht zijn intrede te doen. De vrouwenarts dr. E. Tonkes houdt medisch toezicht op de gasten van de kliniek. Men kan de vraag opwerpen of het wel juist is, dat een bevalling, die toch een echt fa miliegebeuren vormt, buitens huis geschiedt, wanneer geen medische of sociale indicatie daartoe dwingt Het is echter zeker, dat de jonge moeder thuis nimmer die rust geniet, die haar in een kliniek ten deel valt Bovendien weet zij zich daar onder zeer streng medisch toezicht, hetgeen een prettige zekerheid is, die voor al ten aanzien van vrouwen, die de eerste maal moeder wor den. van psychologische be- teekenis is. Dat steeds meer vrouwen dit gaan aanzien, wil len wij met enkele cyfers il- lustreeren. In 1945, benevens de twee laatste maanden van 1944, werden 183 moeders ver pleegd en zeven babies, die wegens huisvestingsproblemen na het vertrek der moeder nog eenige tijd in de kliniek bleven. Het aantal verpleegdagcn be droeg 2528 en de gemiddelde verpleegduur per kraamvrouw 12.2 dagen. Er werden in die tijd 183 kinderen geboren, waaronder een tweeling. Drie kinderen overleden na de ge boorte en één kwam levenloos ter wereld. In 1946 werden 193 patiënten opgenomen, waarvan 14 van buiten de ge meente. Er kwam toen gele genheid tot het opnemen van klassepatiënten (zij betalen 6 per dag, zaalpatiënten 3.50, plus 0.60 voor be- wassching, doch men eet alle maal uit dezelde „pot"). In ^946 verpleegden de zustertjes 169 zaal- en 19 klaspatiënten, benevens vijf babies na vertrek van de moeders. 189 babies werden geboren. Deze getallen zullen over 1947 zeker nog aanmerkelijk stijgen, want reeds in het eer ste kwartaal is een groote toe name van klas- en zaalpatiën ten te constateeren. Uit alle deelen van Zeeland, tot zelfs van Zeeuwsch-Vlaanderen, ko men aanvragen tot opname. PERMANENT KARAKTER? Niet ten onrechte wekken deze cijfers de indruk, dat de kliniek, die nog steeds een tij delijk karakter draagt, in een groote behoefte voorziet. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de woningtoe standen nog steeds een beval ling buitenshuis wenschelijk maken. De heer J. C. F. van Kamer, de directeur voor so ciale zaken, die men wel de „peetvader" van de kliniek mag noemen, kon ons nog geen zekerheid geven over de bestendigheid der inrichting. Het moet financieel rendabel blijven voor de gemeente en de animo moet niet verminderen. Van de bouw van een perma nente kliniek kan natuurlijk nog geen sprake zijn, doch de barakken hebben in de afge- loopen strenge winter bewezen wat zij waard zijn en kunnen 25 jaar mee. Vooral in deze dure tijd moet het aantal op namen groeien, willen de vaste kosten gedrukt kunnen wor den. Deze zyn zeer gestegen; de kosten van de voeding in de kliniek byv. bedroegen in 1945 per patiënt 1.04 per dag, in 1946 1.60. De heer van Ka mer ziet de toekomst van de kliniek echter niet somber in. Zoowel voor verplicht als voor vrywillig verzekerden is op name financieel zeer gemakke lijk te dragen, hetgeen zeker een woordje meespreekt. En de kliniek verheugt zich reeds in een groote dosis „goodwill" bij het publiek. Wy hopen met den directeur van sociale zaken, dat de kli niek onder de boomen van het Noordbolwerk nog vele jaren zal mogen functionneeren. want hierdoor wordt een so ciaal belang van de eerste or de gediend. met de vakgroepen, terwijl ook rekening gehouden wordt met de belangen van de vrije or ganisaties. Gevolg is, dat de middenstand oog heeft gekre gen voor de moeilijkheden, waarvoor ook het algemeen belang zich veelal ziet ge plaatst. Van de middenstand zelve is het initiatief uitge gaan, om te komen tot oprich ting van centrale adviesraden voor de middenstand, welke thans o.m. gevestigd zyn in Rotterdam, Vlaardingen, Zwol le en Kampen. Daarnaast zijn er uit de burgery ongeveer 350 plaatselijke prijzencommissies voor de dag gekomen en het spreekt vanzelf, dat deze fac toren de naleving van de prys- voorschriften in het algemeen zeer ten goede komen. De er varing heeft geleerd, dat de weg van het minnelijke over leg en de minnelijke schikking de middenstanders helpt. Het directoraat-generaal voor de pryzen geeft aan de ver schillende branches toelichting in brochurevorm, waaruit de handeldrijvende middenstan ders gegevens kunnen putten, betreffende de juiste in- en verkoopsprijs en een inzicht krijgen in de wyze, waarop men tot de vaststelling van bepaalde prijzen is gekomen. Dit experiment blijkt veel be langstelling te trekken. Het nut hiervan is, dat er op deze wijze in belangrijke mate te gemoetgekomen wordt aan de wenschen van het bedrijfsle ven, vooral van de kleinhandel, die de vaak ingewikkelde, strikt juridische termen van de prysvoorschriften op deze wij ze nader ziet toegelicht. Een beroep bij den tuchtrechter op het feit, dat men van de prijs- voorschriften niet op de hoog te was, is dus thans niet meer mogelijk. Acht van dergelijke brochures zijn reeds uitgege ven en wel voor de branches: textiel, aannemerij (kleine aannemingen en klantenwerk) kruideniers, i-estaurants, be grafenissen, lederwaren, ban ketbakkers en pensions. Op grond van de mede werking, welke momenteel verleend wordt, zoowel door de middenstand als door de burgerij, zijn de verwachtingen, die men op het directoraat-gene raal voor de pryzen koes tert ten aanzien van de naleving van de prijsvoor- schriften, voor de toe komst gunstig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1