Meer dan honderd oplossingen B.V.V. wil de leiding behouden Kappie en kcl MciicUcflanJ 5 maanden hoogspanning ZEEUWSCHE DAMRUBRIEK. Het voetbaloverzicht Zal Goes een spaak in het wiel steken? Ie KLASSE. De Baronie DNL—BW, Willem IINAC, Helmondia VVV, VlissingenLonga, NO ADRKTVV. Baronie liet het Zondag lee- lijk zitten en al zijn ze wel licht wat van de schrik beko men, dat zal toch niet kunnen verhinderen, dat BW de volle bult in de wacht sleept, want de Bosschenaren, die reeds meerdere malen in het zicht van de haven zijn gestrand, zullen zeker alles op alles zet ten om tbans eindelijk eens de titel te bemachtigen. De uiterst kleine kans van Willem n kan behouden blijven, nu NAC op visite komt, maar we gelooven niet dat de tricolores nog aan bod zullen komen. Helmondia is er door de laatste nood sprong van RKTVV beroerd voor komen te staan en VVV zal zeker op een warme ont vangst kunnen rekenen. De Helmondianen hebben nog een zwaar programma voor de boeg en het zou ons niet ver wonderen, als ze uiteindelijk he loodje moesten leggen. Veel hangt daarbij natuurlijk af van de prestaties der andere staartploegen. Eén van hen, Vlissingen, krijgt weer weinig gelegenheid verder uit te loo- pen en toch zou het geen over bodige weelde zijn. De strijd van de nummers één en laatst zal uiteraard Noad de meeste kans op winst bieden, al dient hier rekening te worden ge houden met de beïnvloeding van een dergelijke plaatselijke strijd door de rivaliteitsfactor. 2e KLASSE A. MiddelburgTSC, Goes De Zeeuwen, HeroInter nos, AllianceBiervliet, Dos- koTerneuzen, TSC moet in de huidige om standigheden mans genoeg worden geacht zich niet door de groen-witten te laten over spelen. Het kan overigens een goede dag worden voor de mannen uit Oosterhout, want de naaste concurrenten gaan elkaar te lijf, waarbij de in goede vprm zijnde Goes-ploeg wel eens een spaak in het Zeeuwen-wiel kon steken. Een Goes-nederlaag schakelt hen definitief uit. HeroInternos is een strijd tusschen twee middelmootploegen, zonder eenig belang, maar zoowel Biervliet als Terneuzen moeten nog alles geven om het drei gend gevaar te voorkomen. Beide Zeeuwsch-Vlaamsche ploegen zullen wel van een koude kermis thuis komen vreezen we, wat voor Biervliet weer een kans minder zou be- teekenen minstens één punt te bemachtigen, noodig om hen te kunnen redden bij een eventu- eele zege op Terneuzen, dat nog op visite moet in West! Se KLASSE E. BurghYerselce, EMM MOC, OdioRCS, Steenber genZeelandia, RKFCZie- rikzee. De strijd in Burgh biedt de thuisclub de beste kansen, ter wijl ook MOC weinig medelij den zal toonen met EMM. Door haar nederlaag tegen MOC staat RCS voor de strijd om de laatste kans, nu het te gen Odio op zal moeten tor nen. Bijten de Souburgers ook nu in het zand, dan kunnen ze hun plannen wel een jaar opschorten. Zeelandia krijgt een lastig uitstapje naar Steenbergen, terwijl Zierikzee met de beste papieren in Ber gen op Zooip start. 3e KLASSE F. SluiskilIJzendijke, Clinge Schoondijke, Aardenburg 1 Axel, HontenisseCorn. Boys, OostburgHulst, HoofdplaatSteen. Na de Zondag van „big- matches" volgt er thans een met wedstrijden van licht kali ber. IJzendijke is blijkbaar op stoot gekomen en de wedstrijd in Sluiskil biedt wel mogelijk heden. Schoondijke daarente gen dreigt nog verder in de put te raken. Ook voor Aar denburg is er tegen Axel wei nig hoop. Hontenisse en Corn Boys kunnen er een aardig partijtje, zonder veel belang van maken, terwijl Oostburg op haar tellen moet passen om nog in de strijd te blijven. Hoofdplaat kan met haar wis selvallig spel Steen nog wel eens voor lastige opgaven plaatsen, maar uiteindelijk zul len de grensbewoners wel met de buit gaan strijken. RES. 2e KLASSE E. MOC 2De Zeeuwen 2, Breskens 2Steenbergen 2, Vlissingen 2—RCS 2. De Zeeuwen-reserves zullen een harde dobber hebben in Bergen, terwijl Breskens 2 misschien de eerste zege eens kan boeken. De strijd tusschen de reserves van Vlissingen en RCS biedt wederom gelegen heid om evenals in het eerste treffen, de puntjes te deelen. SCHAKEN Van Scheltinga wint de voorronde. Door zijn overwinning over Kramer in de gespeelde negen de en voorlaatste ronde van de finale van het kampioenschap van Nederland, voegde van Scheltinga een nieuwe over winning toe aan zijn zege in het hoogoventournooi te Bever wijk, in Januari gehouden, toen hij meesters als Kottenauer en Kelly ver achter zich liet. Van Scheltinga (geboren 6 Maart 1914 te Amsterdam) toonde zich de meest productieve van het zestal, dat om de eer speel de met dr. M. Euwe een match te mogen spelen, benevens het recht om Nederland te verte genwoordigen in het in Hilver sum te houden zönetournooi in de wereldschaakbond. Cortlever die nog een groote kans had dicht achter van Scheltinga te eindigen, was niet gelukig. Hij won een paar Sionnen, maar er ontstond een ïeoretische remise-stand, die van den Berg het halve puntje bezorgde. Tummers won van Pruyt, die er heelemaal uit is. De stand luidt na de negende ronde: van Scheltinga 7%, Cortlever 6, Kramer 5, van den Berg 4, Tummers 3% en Pruyt 1 punt. DAMMEN Het kampioenschap van Zeeland. Zondag vindt te Zierikzee de ontmoeting plaats tusschen den kampioen Schouwen-Duive_ land, de heer F. Brandenburg en J. Blom uit Yerseke, kam pioen van Zeeland en oud kampioen van Rotterdam. Politierechter Middelburg. KAAS. De 34-j. A. Ph. Fr., echtg. van C. B., te St. Jansteen had 65 K.G. kaas in ontvangst ge nomen van F. J. zonder afgif te der vereischte bonnen. Eisch 3 mnd. gev. voorw. proeftijd 3 jaar en 100.— of 40 dagen. Uitspraak 6 weken gev. voorw. prt. 3 j. en 50.of 20 dgn. De 38-j. handelaar J. E, te Stekene vervoerde 65 K.G. kaas in strijd met de voor schriften. Verd. werd veroor deeld tot 6 weken gev. met verb. verkL van kaas. De 35-j. vertegenwoordiger J. F. J. had de kaas afgele verd aan A. Ph. Fr., zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. Uitspraak 6 weken gev. De 52-j. landbouwer J. B. Dh. had niet voldaAn aan de vol gens het Deviezenbesluit op hém rustende verplichting om een 12-tal gouden tientjes en 4582 B. frs., welke hij in zijn woning voorhanden had, in te leveren. Inbeslagname volgde, terwijl verdachte thans tegen zich hoorde eischen 100.of 30 dagen met verbeurd verkla ring. Verd. werd veroordeeld tot 25.of 10 dagen met verbeurd verkl. De 26-j. slager P. B. M. te Nieuw-Namen kocht te Hulst een aantal boterbonnen (voor ongeveer 40 K.G.) voor ƒ380.- en zette die om in 40 K.G. bo ter welke hij liet vervoeren naar zrjn woning te N.-Namen waar de boter in beslag werd genomen. Uitspraak 30.of 15 dagen m.v.k. De Britsche bevelhebber Palestina, generaal Mac- Millan, heeft de doodvonnissen van twee Joodsche verzetslie den bevestigd. 26. Zo gezegd, zo gedaan. De maat maakte de sleepkabel vast, Kappie kwam weer terug op de Kraak en toen ging het weer volle kracht vooruit. Houdt die kabel goed in de gaten, maat riep Kappie uit. Dit is een goed sleepje! Daar is iets mee te ver dienen, jong! Dat is waar! zei de maat. Ik wou maar dat we weer thuis waren, Kappie! Ik heb zo het gevoel, dat er nog een massa narigheid komt! Op onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg ligt de passagiers lijst van. het m.s. „Kota In- ten" ter inzage. Het schip zal vermoedelijk 5 Mei te Rotterdam arriveeren. DE PAASCHPUZZLE „Q EN X" DE STRUIKELBLOKKEN. De beste zinnen. Tegen alle verwachting in blijkbaar hebben we onze lezers onderschat zijn er nog ver over de honderd brie ven op onze, lang niet een voudige, paaschpuzzle binnen gekomen. En niet twee oplos singen waren gelijk. Nee, dat is niet waar. Er was een zin, die door twee, totaal verschil lende menschen was ingezon den. Een merkwaardig toeval? Misschien niet zoo merkwaar dig als het lijkt. Beiden kwa men uit dezelfde plaats en de een was een jongen, de ander een schooneDe idylle die achter deze oplossing schuilt kunnen we echter slechts gissen. Er was overi gens nog een zin: „Job Zwamp schrijft vlug en dik Q en X", waar iets' merk waardigs mee aan de hand was. Een prestatie om een zin van 27 letters in elkaar te draaien, die aan alle voor waarden voldoet. Als er slechts één was geweest die hem had ingezonden waren we er mis schien wel ingeloopen. Nu het er meer dan tien waren, die niet in familie- of teedere relaties tot elkaar stonden, hebben we dat niet gedaan. Het bleek een bestaande Hol- landsche zin te zijn. Het is niet netjes dat zoovelen ge tracht hebben op de onkunde van de redactie te speculee- ren. Nee, dan was die andere inzender fideeler. Hij stuurde ons een zin. Eigen werk en daarnaast de bekroonde óp- lossing van dezelfde prijs vraag, in 1922 uitgeschreven door een Haagsch blad. „Z'n dom exquis wijfje bracht vlug kip" Wijfjes van 1922 waren er echter niet meer bij! Over één ding waren alle inzenders het vrijwel eens. Namelijk, dat hun oplossing niet veel verbeterd kon wor den. Over één ding waren ze het allemaal eens, namelijk dat de opgave erg lastig was. Het zijn de q en de x ge weest, die in vele gevallen de door TJEERD ADEMA 18 „Zoo", zei Dirk, „lag ik d'r toen ook al weer uit en toen ben ik losvaste hulp bij de Rei niging geweest voor de paarde, maar toen ik een trap van een merrie tegen mijn been had ge kregen en zes weken later uit het ziekenhuis kwam, was d'r een ander in mijn plaats. Nou, u begrijpt 't zeker wel. Twaalf baantjes en dertien ongeluk ken, tot ilc m'n ouderdomspen- sioentje kreeg en nog een ex traatje. Toen was ik vrij en nou leef ik als een vorst. Als de zon schijnt zit ik hier en as 't regent lees ik m'n krantje op de Keizersgracht en ik ben abonné op 't Tehuis, dus ik heb elke nacht een dak bove m'n hoofd. As je dat zoo 's bekijkt, heb ik niks te klage. Ik heb eigenlijk nooit gedacht, dat ik 't op m'n ouwe dag nog zoo goed zou krijge." Hans van Linschoten knikte nadenkend. Er was nog meer ellende in de wereld. Een stukje wrakhout op de levenszee was in het stille wa ter van een veilig haventje ge worpen. Ook hij was op het oogenblik zoo'n menschelijk stukje wrakhout, dat door de grillige golven van het leven heen en weer geslingerd werd en waarvan niemand kon voor spellen waar het terecht zou komen. Hij keek eens om zich heen, in de vredige lanen van het mooie park. Een jonge vrouw uit 't volk duwde een wandelwagentje, met een rose baby er in, voor zich uit en lachte tegen een oudere editie, die aan haar rok ken hing. Twee jonge honden ravotten op een grasperk, sto ven achter elkaar aan en bui telden over elkaar heen. Een oude plantsoenwachter harkte langzaam wat afgewaaide bla deren bij elkaar en een jonge tje zat op een paaltje en floot een straatliedje. Langs het bankje, dat ouwe Dirk als zijn buitenverblijf be schouwde, liepen twee jonge menschen. Ze hadden alleen oogen voor elkaar en op de hoek van een laantje stonden ze stil. Het gezicht van den jongen boog zich over dat van het meisje, dat de armen om zijn hals sloeg en hem op de mond kuste. Het léven openbaarde zich aan alle kanten en in allerlei vormen, in de kleuren en geu ren van het park, in menschen en dieren, in de musschen, die steeds driester nader hipten en alleen door de tegenwoordig heid van Hans weerhouden werden om op het bankje te vliegen. „Ga nou 's een eindje van me af staan," zei Dirk, „dan zal ik je d'r 's wat late zien". Hans, die een paar stappen opzij gegaan was, zag hoe de brutaalste der gevleugelde straatjongens zich op een linie van zijn ouden vriend zette en er wat broodkruimels weg pikte. „Ze kenne me", zei Dirk en geen temmer kon met grooter voldoening naar zgn collectie gedresseerde leeuwen kijken dan Dirk naar zijn vijf mus schen. Tegen vier uur besloot Hans zijn jouyeuse entree in café „De Groote Slok' 'te gaan ma ken en zijn nieuwe vriend ver gezelde hem tot 't Rembrandt- filein en deelde onderweg kwis- ig nuttige wenken en practi- sche raadgevingen uit. „Je mot maar niet zegge, dat ik je aangerikkemedeerd heb," zei hij. „want ik ben d'r gister pas uitgesmete en ie zou 't misschien nie zoo prettig vinde as je me had gesproke." „Ik zal d'r om denken", be loofde Hans. „Hij heb zoo'n bak," vertelde Dirk, „met 'n lichie d'r in en allemaal van die goudvissies met pluimstaarte en zoo en daar is tie, gek mee. Je mot maar zegge, dat je ze mooi vindt." „Maar dat vind ik ook mooi" bekende Hans. „Hoe is êt gosterwereld mo gelijk," zei de oude. „Ik heb liever één gerookt scharretje dan tien. van die galavissies. Maar nou gaan ik weer terug, anders ziet ie me. Veel succes en as je me noodig heb, dan weet je me te vinde". Hans drukte hartelgk de hand van den eenigen mensch, die zich voor hem geïnteres seerd had, beloofde spoedig weer eens „aan" te komen en stapte vol vertrouwen naar het cafétje van baas Govers. HOOFDSTUK IV. Café „De Groote Slok". „Je ben mooi op tijd," zei de baas, terwijl hij een blik naar de klok boven het buffet wierp, die bij het binnenkomen van den nieuwen Ober vier slagen liet hooren. „Ik ben een half jaar reizi- fer geweest," zei Hans, „en ik eb altijd om het vertrek van de treinen moeten denken." (Wordt vervolgd).!het A.N.P. deur dicht deden. Er werd in de oplossingen zelfs reclame gemaakt voor Quaker haver mout en Simplex fietsen. Men haalde zelfs Xantippe, de schoone Ursula en de jonge Quergn er bij om er uit te komen en slechts één dat viel wel een beetje tegen van de vele inzenders kwam op het idee dat er in Axel een x zit, die je voor deze zin noodig hebt. Xylophoon was meer gebruikelijk, evenals aquarium. Maar velen hadden een onverklaarbare voorliefde voor allerlei onuitsprekelijke achternamen, die, als ze wer- kelgk zouden worden gedra gen, onmiddellijk aanleiding zouden zijn geweest tot een verzoek om naamsverande ring. Het recept is eigenlijk heel eenvoudig. Je begint met een stuk zin te maken. Kijkt dan welke letters er nog over zijn en maakt daarvan een naam, die je naar believen voor of achter de zin plakt Er waren namen als Max- quibin" en Max Blowky- Quint Jr. Met alle eerbied voor de fantasie van de op lossers was dat niet de be doeling. Andere inzenders toonden meer geest en de man die neerschreef: „Wij, quasi fleg- matieken, zeilen met excel lente prestatie joviaal achter de typeerende bureaucratie", trachtte in zijn zin zelfs iets politieks te brengen. De aar digste oplossing was het rijmpje: „Luctor et Emergo, sympa thiseert bij jong en oud, qualificeert de excellente Zeeu wen wien dit is toever trouwd". Aan de andere kant waren er echter oplossingen als „Clown, Quix verbazend stijf, Kom jog, Hup", die men las tig nog als zin kan betite len. Eén ding is ons duidelijk geworden en wel, dat die sim- Sele 26 letters van het alpha- eth ontelbare mogelijkheden bieden. Moeizaam heeft de redactie zich door de stapel heenge- worsteld. Zelden is er aan de oplossing van een puzzle zoo veel genoegen beleefd als aan deze. De keuze was niet ge makkelijk en reeds na twee dagen zagen we ons genood zaakt de bepaling, de kortste zin als de beste te beschou wen, te laten vervallen, om dat er lange zinnen waren, die beter waren. Nee, makke lek was het niet, maar we zijn er gekomen. Hier zijn de twee beste zinnen: „Quasi on verschillig bekijkt Flipje de zware examenopgaven" en „Wijze Max blikt cynisch op de vage erfquaestie". De laatste zin is voor het doel waarvoor we deze prijs vraag uitschreven het best geschikt, omdat ook de y erin voorkomt. Dit was echter door ons niet als voorwaarde gesteld. De inzenders, de hee- ren H. B. Lokerse te Middel burg en M. A. Romijn te Dom burg, zullen hun prijs toege stuurd krijgen. Onze welver diende hulde en naar we stel lig meenen ook die van de andere oplossers Maar er waren ook andere aardige oplossingen, die voor een troostprijs in aanmerking komen. Hier zijn ze: „Alex's broer kwam Zondag vijf Cheques typen"; „Zijn oxy- geenbedrgf kwam voor Pa- schen in liquidatie". En wat denkt u van het courantenbericht: „Explosief wordt het munitiedepot bij Westerveld geliquideerd" Dan was er nog iemand, die op het idee kwam een jacquet weg te geven. Hij schreef: „Ik gaf Wim, de brave xylopho- nist zijn jacquet". Ook deze inzenders krygen iets wat blyft een verras sing - thuisgestuurd en ook hun zinnen gaan door naar Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Oud-Vosse- meer: 10 ds. Goverts, 2.30 lees- dienst; Poortvliet: 10 ds. Vroegindeweij (Voorber. H. Av.); 2.30 leesdienst; Scher- penisse: 10 en 2.30 ds. Koo reman; St. Annaland: 9.30 en 2 dhr. de Jong; Stavenisse: 10 en 2.30 ds. v. Griethugsen; St. Maartensdijk: 9.30 en 2 ds. de Bres; Tholen: 10 ds. de Lint, 3 ds. Goverts: St. Phi- lipsland: 10 leesd., 2.30 ds. de Lint. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer: 10 en 2.30 ds. Vreugdenhil; Poortvliet: 10 en 2.30 dhr. Vingerling; Tholen: 10 en 2.30 dhr. Couvé. Gereformeerde gemeente. Poortvliet: 10 en 2.30 ds. Vis ser, -6 leesd.; Scherpenisse: 10 en 2 leesd., 6 ds. Visser; St. Annaland: 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Stavenisse: 10, 2.30 en 6.30 leesd.; Tholen: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst; St. Phi- lipsland: 3 x leesdienst. Oud-Geref. gemeente. St. Maartensdgk: 10, 2.30 en 6 leesd.; St. Philipsland: 3 x ds. v. d. Poel. Chr. Geref. kerk. Oud-Vos- semeer: 10, 2.30 en 6.30 lees dienst; Tholen: 10 ds. v. Leeuwen, 2.30 leesd., 6.30 ds. van Leeuwen. Rehoboth. St. Maartensdgk: 'sav. 7 dr. G. P. van Itter- son. Ned. Herv. kerk. Aarden burg: 10.30 ds. v. Roijen; Bier vliet: 9 ds. v. Yperen (H.D.); Breskens: 10 en 18.30 ds. v. Vliet; Cadzand: 10 ds. Enker; Groede: 9 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Nieuwvliet: 10.45 ds. Derksen; Oostburg: ds. Fournier; Retranchement: 10 ds. Bar- nouw; Schoondijke: 10.45 ds. Schopenhauer; Sluis: 9.30 ds. Hoekstra (H.D.); St. Anna ter Muiden: 11 ds. Hoekstra; St. Kruis: 9 ds. v. Roijen; Waterlandkerkje: 11 ds. van Yperen; IJzendijke: 9 ds. Schopenhauer; Zuidzande: 10 ds. ter Beek; Axel: 10 en 2.30 ds. Pennings; Hoek: 2.30 ds. Cazemier; Hontenisse: 10 ds. v. d. Graaf; Hulst: 10.30 ds. Hermanides; Sas van Gent: 2.30 ds. v. d. Graaf; Terneu zen: 10 ds. Cazemier, 2.30 dhr. Ie Mat. Geref. kerk. Oostburg: 10 en 3 ds. Oostenbrink; Aarden burg: 10 en 3 ds. v. Meerten. Geref. kerk. Axel: 10 en 2.30 ds. Couvée. Geref. gemeente: Oostburg: 10 en 2.30 leesdienst. Geref. gemeente. Axel: 2.30 leesdienst. Oud Geref. Gemeente: Oost burg: 9.30 en 2 ds. v. d. Gruiter. Doopsgezinde kerk: Aar denburg: 10 ds. Nolthenius. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen 17 April: Fortuna v. Londen, Goliath v. Antwerpen. Vertrokken van Vlissingen 17 April Fortuna n. Tegelen. Gepasseerd naar Antwerpen 17 April Friso v. Guersny, Boerhaave v. Rotterdam; 18 April Tuko v. Chaleston. Gepasseerd van Antwerpen 17 April Corijda n. Rotterdam, Zeeland n. zee. APOTHEKEN. Vanaf heden af tot en met volgende week Vrgdag, zijn des nachts geopend: Te Middelburg apotheek van Pienbroek, te Vlissingen apo theek Ockenburg (Badhuis straat) en te Goes de Goesche apotheek. Rsd ^programma's Zondag. Hilversum I: 8 Ber.; 8.45 Zondagmorgenmelodieën; 9.30 Men vraagt enwij draaien; 10.15 Kamerorkest; 11 Het omroep dameskoor; 12 Engelsche liedjes; 13 Ber.; 13.50 De Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Het Radio Philharmonisch orkest: 15.45 Filmpraatje; 16 The Skymasters; 16.40 Sport flitsen; 17.30 Oome Keesje; 18 Ber.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Kerkdienst; 20 Ber.; 20.45 Hoorspel „Paul Vlaanderen contra de markies"; 21.45 Omroeporkest; 22 Hersen gymnastiek; 23 Ber. Hilversum H. 8 Ber.; 8.30 Hoogmis in de kerk v. d. H. Anthonius v. Padua te Kor- tenhoef; 9.30 Ber.; 10 Kerk dienst uit de Oude kerk te Zeist; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.15 „In 't Boeckhuys"; 12.30 Lunchconcert; 13 Ber.; 13.15 Lunchconcert; 14 De „Gooische Kring" bijeen; 14.45 „Kamp vuren langs de evenaar; 15.45 Een „Tour de France"; 16.30 Ziekenlof; 17 Kerkdienst: 18.30 Gewgde muziek; 19.30 Ber.; 20.15 „De Zilvervloot: 21.15 „Met een kwartje de wereld rond" II hoorspel; 21.45 Regelspel door Sydney Torch; 22 Ber. Maandag. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 9 Gramofoonmuziek; 10 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 11 Een Vlaamsche schets „Van Oskaar en den Does"; 11.45 Familieber.; 12 Orgelspel, Johan Jong; 12.35 Jan Vogel en zgn accordeon orkest; 13 Ber.; 13.15 Voor 't platteland; 14 Yehudi Me- nuhin, viool met pianobegelei ding; 14.45 „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn; 16.20 „Les chanteuses de la Colombière; 17.30 Klanken uit de Alpen; 18 Ber.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Pianorecital door Allee Heksch; 19.45 Rubriek ten behoeve van de landbouw; 20 Ber.; 20.15 Vaudeville-ork.; 20.50 „De meid" door Herman Hegermans 22.20 Malando en zgn Tango-Rumba Orkest; 23 Ber. Hilversum n: 7 en 8 Ber.; 8.30 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 12 De Ber-lijnsche Onderwijzerszang- ver. 13 Ber.; 13.15 Scala- Sextet; 15 Vroolijke Orkest muziek; 16.45 Elizabeth te Boekhorst-Kolkmeyer, sopraan en Meindert Boekei, orgel; 17.45 Het New-Mayfair or kest; 18.15 Sportpraatje; 19 Ber.19.40 Jan v. Weelden, orgel 20 Ber. 20.15 Kamer orkest; 21.20 Het „Calvet- kwartet"; 22 Ber. Weerbericht OVERDAG TIJDELIJK TOENEMENDE BEWOLKING. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Zaterdag avond. Heldere, vrg koude nacht. Morgen overdag: tijdelijk toe nemende bewolking, doch bijna overal droog weer. Opnieuw flinke stijging van tempera tuur. Matige wind tusschen Zuid-oost en Zuid-west. HOOG- EN LAAG WATER. Zondag is het hoog water om 1.30 en 13.56 uur (1.79 en 1.98 -{-NAP); laag water om 8.05 en 20.11 uur (2.22 en 2.06 —NAP). Maandag is het hoog water om 2.02 en 14.28 uur (1.96 en 2.08 -j-NAP)laag water om 8.39 en 20.45 uur (2.34 en 2.20 —NAP). ZON EN MAAN. Zondag komt de zon op om 5.35 uur en gaat zij onder om 19.44 uur. De maan komt op om 5.42 uur en gaat onder om 18.55 uur. Maandag komt dq, zon op om 5,33 uur en gaat zij onder om 19.46 uur. De maan komt op om 5.58 uur en gaat onder om 20.19 uur. BEURSOVERZICHT. EEN VRIJ LEVENDIGE AFFAIRE. Vraag naar cultuurwaarden. Op de laatste beursdag van deze week gaf de effectenbeurs te Amsterdam een vrg leven dige affaire te aanschouwen en daarbij bestond een vaste stemming. Vooral voor cul tuurwaarden scheen behoorlij ke vraag te bestaan en ook scheepvaartpapieren werden blijkbaar gekocht, ten minste waren de hoofdlcoersen van deze fondsen vrijwel zonder uitzondering hooger dan de vo rige slotprgzen. De industrie- aandeelen waren wat de hoofd- koersen aangaat, niet veel ver anderd. doch Koninklijken za gen een hoofdkoers vastge steld, die een goede drietal punten boven het slot van eer gisteren lag. In het vrije ver keer kwam de vaste beurs- stemming eerst goed tot uit drukking, want de scheep vaartpapieren legden allerwege een neiging tot oploopen aan de dag. Koninklijken echter, die in het vrije verkeer tot 409 waren opgeloopen, zakten naderhand in tot 406%. De bankaandeelen waren prijshoudend en van de Indische bankwaarden liepen koloniale 'bank in het vrije beursverkeer naar boven van 90% tot 94. Amerikanen waren kalm, meerendeels iets lager. De beleggingsmarkt was kalm. Nederlandsche staatspapieren waren nauwelgks of niet ver anderd. De omzetten in pand brieven bleven van beperkten aard en de koersen waren vrij wel onveranderd. Prolongatie 2% Redacteur: W. Lente, Koepoortstraat 13, Middelburg. Partij, gespeeld te Middel burg, tusschen den heer Stroo- band Sr. met wit en onderge- teekende met zwart, om het kampioenschap van Zeeland 1947. 1. 33—28, 18—23. 2. 39—33 12—18. 3. 34—30, 20—25. 4. 40—34, 1420. 5. 3429, 25 x34. 6. 29x40, 10—14. 7. 44—39, 17—21. 8. 31—27, 7—12. 9. 40 —34, 20—24. 10. 34—30. 14— 20. 11. 30—25, 1—7. 12. 25x14, 9x20. 13. 37—31, 21—26. 14. 5044, 26x37. 15. 42x31. 4—9 16. 47—42, 5—10. 17. 41—37, 10—14. 18. 4440, 20—25. 19. 31—26, 11—17. 20. 37—31, 7— 11. Een lokzetje van licht ka liber. 21. 46—41? wit loopt er in. 212429! 22. 33x 24. 19x30. 23. 28x10, 15x4. 24. 35x24, 13—19. 25. 24x22, 17x 46. 26. 38—33, 11—17. 27. 42— 38, 17—21. 28. 26x17, 12x32. 29. 38x27, 46—5. 30. 31—26, 9—14. 31. 43—38. 8—12. 32. 48—42, 3—8. 33. 42—37, 12— 17. 34. 37—31, 8—12. 25. 40— 35, 14—19. 36. 39—34, 5—14. 37. 3832? zwart maakt nu snel een einde aan de party. 3716—21! 38. 27x16, 6— 11. 39. 16x18, 17—21. 40. 26x17, 25—30. 41. 35x13. 14x28. 42. 49—43, 28—32, wit gaf op. In een „vluggertje", dat on langs werd gespeeld op een clubavond van de Middelburg- sche Damclub kwam de vol gende leerzame stand voor: zwart 17 schijven op 2, 4, 6, 8/17, 19, 21, 22 en 24. Wit 17 schijven op 23, 26, 28, 31/33, 35/40, 42/45 en 48. Wit aan zet heeft blijkbaar maar één voort zetting, nl. 31-27, want op 39 of 40-34 volgt steeds dam. Wit speelde dus 31—27 (22x31) en 36x27. Nu zwart 13-18! en wit dacht, nu ben ik verloren. Hij speelde 39—34 of? (18x29) 34x23 en verwachtte nu een damzet door (1722!) 27x7 (8—13) 26x17 (11x22) 28x17 en (19x50) met hoogstwaar- schgnlgk gewonnen stand voor zwart. Deze dacht evenwel ge ruim en tijd na en speelde toen, (dus na wit 3423), 1722' 27x7, 21—27!?, 32x21, 16x27, 7x16, 27—32. 38x27. 24—30. 35x13 en 9x47! Een fraaie dam, vooral door de manier waarop schijf 38 „even" wordt weggehaald. De partij werd nu echter remise, een bewijs, dat niet steeds het diepste óf inge- wikeldste het beste is. DE „LOKZET" IN DE PROBLEMATIEK. Een lokzet is een probleem, waarin wit zwart verlokt tot het doen van een (schijnbare)' voordeelige voortzetting, bijv. het nemen van een damzet of het behalen van schijf winst. Hierna blijkt dan steeds, dat wit nog iets dieper gekeken heeft dan zijn „tegenstander" en weet writ de stand alsnog in winst om te zetten. Hier onder volgt zoo'n vraagstuk, LOKZET No. 16. Zwart 12 schgven op 2, 3, 4, 6, 9, 11, 12, 13, 17, 18, 24 en 29. Wit 12 schijven op 15, 20, 21, 26, 33. 35, 36, 37, 38, 39. 40 en 44. Wit speelt en lokt de foutzet uit. Opl. inzenden tot 14 dagen na plaatsing. De namen der goede oplossers worden gepu bliceerd. OPLOSSING PROBLEEM No. 11. De stand wasZwart 9 schij ven op 9. 12/14, 18, 22, 27, 32 er. 36. Wit 9 schgven op 30, 31, 38. 41. 43. 44. 46/48. 1. 4742, 36x47. 2. 42—37, 47x49. 3. 37x10, 49x5. 4. 31x4 en wint Goede oplossingen ontvangen van: P. v. Belle, Vlissingen, J. J. A. Koster, Vlissingen, C. v. Liere, Kapelle, H. Meerman, Middelburg, J. v. d. Meulen Sr., Vlissingen, S. Nicolai, Bres kens. D. de Puijt, Oostburg, A. J. Verhage, Schoondijke. ,W. LENTE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 15