Indonesiërs vechten onderling Ned. Marine verovert Londen CHEFAROX UIT DE PROVINCIE Wijziging in de Britsche regeering THOLEN Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen en Duiveland Zeeuwsche Snippers Spoorwegstation bestormd. Troepen van het Indonesi sche republikeinsche leger hebben het spoorwegstation Tamboen, ongeveer 50 kilo nieter ten Zuid-oosten van Batavia, na een nachtelijk ge vecht met Indonesische onge,- regelde troepen heroverd, al dus hebben betrouwbare bron nen Vrijdag medegedeeld. De geregelde troepen maakten gebruik van mortieren, dood den een aantal en namen het grootste deel der ongeregelde troepen gevangen. De rebellen hadden het sta tion Maandagochtend be stormd. Zjj hadden daarbij gebruik gemaakt van perso- EERSTE KAMER Wederopbouwbegrooting aangenomen. In de vergadering der Eerste Kamer van Donderdagmiddag werd de begrooting van open bare werken en wederopbouw z.h.s. aangenomen. Bij de beantwoording der sprekers zeide de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting o.m. dat voorloopig nog geen eind zal kunnen worden gemaakt aan het euvel der „samenwoningen". Eerder valt te verwachten, dat de eerste jaren nog in grooter mate ge zinnen zullen moeten samen wonen. Ook met betrekking tot de aanbouw van boerderijen kon spreker nog geen gunstige perspectieven openen. Vrijdag zal de minister van economi sche zaken, dr. Huijsmans' de sprekers beantwoorden die het woord voerden bij de beraad slaging over het wetsontwerp „Voorbereiding van de vast stelling van een centraal eco nomisch plan". De vergadering werd ver daagd tot Vrijdagochtend elf uur. Er komt een centraal economisch plan. Vrijdagmorgen heeft dr. Huysmans, minister van econo mische zaken, in de zitting van de Eerste Kamer de spre kers beantwoord, die Donder dag het woord hadden gevoerd naar aanleiding van het wets ontwerp „Voorbereiding van de vaststelling van een centraal economisch plan". Met betrekking tot de uit drukking „geleide economie" wilde de minister zich liever niet aan een vaste formulee ring binden. Het Centraal Planbureau zal zich, aldus de minister, bepalen tot het ge ven van adviezen en geen be leidsfunctie vervullen. Na repliek van de heeren Molenaar (P.v.d.V.) en Rip (A. R.) werd het wetsontwerp z.h. s. aangenomen. Hierna werd overgegaan tot de behandeling van de begrooting. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) verzocht den minister te bevorderen, dat er nogmaals gelegenheid wordt gegeven tot inschrijving voor het consumentencrediet. Autobushalten op straathoeken. Naar aanleiding van een verzoek van de A.N.W.B. is thans aan alle rijksinspecteurs voor het verkeer een brief gericht, waarin hen verzocht wordt, nauwlettend erop toe te zien, dat de autobusonder nemers in hun district de bus halten niet te dicht bij de hoeken van straten plaatsen, daar hierdoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. Geregeld toezicht op de na leving van dit voorschrift zal vooral ook in kleine steden en dorpen uitgeoefend worden. Pensioenfonds voor de landbouw. Het ministerie voor sociale zaken deelt mede, dat met spoed een wetsontwerp zal worden ingediend voor een landbouwpensioenfonds. Alle werkenden in het land bouwbedrijf kunnen aan dat fonds deelnemen. De regeering wil deze materie wettelijk re gelen omdat de instelling van een bedrijfspensioenfonds op moeilijkheden stuit. De regeering wil voorloopig een regeling, waarbij de inning der premiën en de doorwerking in de productenprijzen op indi- rcchte wijze plaats heeft met ingang van 1 Mei. De inning zal namelijk geschieden door reserveering in het landbouw crisisfonds. Te zijner tijd zullen dan de aanspraken der toe komstige verzekerden geacht worden op 1 Mei 1947 te zijn ingegaan. Na afloop van deze over gangstoestand zal de premie heffing een aanvang nemen. Ramadier contra de Gaulle. Paul Ramadier, de Fransche eerste-minister, heeft Donder dag tijdens een persconferen tie verklaard, dat „hij, die op onvoorzichtige wijze leuzen verkondigt, waardoor de na tionale solidariteit in gevaar wordt gebracht, zich voor zichzelf moet hoeden". Alle Franschen zouden zich voor een dergelijk iemand moeten, hoeden. Ofschoon hier de naam van Generaal de Gaulle niet wordt genoemd, acht men deze woor den toch als een waarschuwing aan zijn adres. nen uit de plaatselijke bevol king als dekking om den re- publlkeinschen commandant, die het station verdedigde, van vuren te weerhouden. De aanval was gedaan na de uitvaardiging van nieuwe belastingmaatregelen, die dienden om het smokkelen te voorkomen tusschen Batavia en Tamboen, het laatste sta tion voor de demarcatielijn tusschen het Nederlandsche en het republikeinsche gebied. Gewapende roofoverval ie Rotterdam. Twee mannen overvielen Donderdagavond omstreeks 8 uur den 52 jarigen rijwielher steller G. van de Burg met zijn 23-jarigen knecht H. J. de Neef in zijn winkel aan de Bovenstraat te Rotterdam. Van de Burg en zijn knecht werden door de mannen, van wie één een pistool op hen gericht hield, in een kast op gesloten, die zij daarna voor alle zekerheid met een kist en een fiets barricadeerden. Daarop verdwenen zij met een dames- en een heerenrijwiel. De daders, die ongeveer 22 jaar oud zijn, zijn nog niet opgespoord. Hun signalement is echter bekend. De ramp !n Texas-City. Nadat men aanvankelijk alle branden te Texas-City in be dwang had, is opnieuw een olietank in de lucht gevlogen. Brandende olie spoot 300 me ter omhoog, doch de aarden brandwallen beperkten de brand tot een bepaald gebied. Thans is bevel gegeven ook de benedenstad te ontruimen, me de in verband met de veran derde vrindrichting. Verwacht wordt, dat nog meer olietanks zullen explodeeren. Officieel wordt medegedeeld, dat tot nog toe 650 dpodeii rijn geteld. Nederlandsche spion gearresteerd. De Nederlandsche spion en N.S.B.'er Kloosterboer, die uit de gevangenis te Scheveningen ontsnapte, is te Oostende ge arresteerd. Hij bevond zich aan boord van een schip om naar Argentinië te gaan. Kloosterboer heeft voor de oorlog berichten over Neder landsche, Fransche en Engel- sche schepen doorgegeven waardoor een aantal dezer schepen door de Duitschers tot zinken werd gebracht. Voor de inval ln Nederland hielp hij Duitsche vliegers, die op Ne- derlandsch grondgebied te recht kwamen, terug naai* hun land. Hij werd daarvoor gear resteerd, maar werd door de Duitschers bevrijd en na de Duitsche capitulatie wederom te Amsterdam in hechtenis ge nomen. UITSTAPJES EN OPGEWEKTE RECEPTIES. Marinekapel heeft succes. Onze redacteur aan boord van de Karei Doorman seint, dat de Nederland sche marinemenschen in Engeland goede dagen beleven. Voor vele man nen aan boord van de Ka- rel Doorman is dit bezoek aan Engeland hun eerste reis en ze vermaken zich best. Ze genieten van het prachtige voorjaarsweer. Het valt my zoo seint onze redacteur op, dat er veel Zeeuwen aan boord zyn, maar dat kan ook moeilyk anders gezien de foede naam, die de eeuwsche zeelui hebben. Ook verschenen er te Lon den een Vlissingsche Mar va aan boord van de Ka- rel Doorman. Zy werkt by de Marva-groep te Londen. Een der officieren, die zijn tasch had vergeten in de trein van New Cross naar Green wich, kreeg een uur later al bericht, dat de tasch gevon den was. Ook dat was een prettige ervaring. De marinierskapel heeft een overweldigend succes. Bij de marsch door Greenwich en het concert op de Charlton House Grounds waren duizenden te genwoordig en de kapel werd levendig toegejuicht en bewon derd. De kapel heeft ook in de studio van de B.B.C. gespeeld. Later zullen de opgenomen gramofoonplaten worden uit gezonden. DE MARVA'S. Donderdagmiddag ontvingen de officieren aan boord van de Karei Doorman de Neder landsche marva's, die op het marinehoofdkwartier te Lon den werken. De meisjes waren enthousiast, vooral toen de Flores passeerde, die regelma tig zorgt voor de aflossing van Amerika erkent republiek Indonesië. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten de Indo nesische republiek de facto te erkennen op Java, Sumatra en Madoera. Amerikaansche autoriteiten hebben erop gewezen, dat de Vereenigde Staten de souverei- niteit van de Nederlandsche re geering zullen blijven erkennen op het gebied van buitenlanrf- sche en economische betrek kingen. Verstrekking van schoenenbonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat de distributiediensten van 21 April a.s. af, op nader bekend te maken dagen aan een ieder met inbegrip dus van dege nen wier stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 die sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenen bon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel heeft ont vangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager zul len verstrekken. De tweede distributiestam kaart met bgbehoorend inleg vel moet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na vermel de datum aan kinderen, gebo ren in April van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan de kinderen geboren in Juni 1946 een schoenenbon worden ver strekt van de soort en maat, welke overeenkomst met leef tijd en geslacht van het kind. Deze laatsten komen in Juni a.s. niet opnieuw voor een ver jaardagbon in aanmerking. Van het inlegvel, zal bon 604 worden verwijderd. onze marinemenschen in Enge land. COCKTAILPARTIJ. Groote belangstelling was er des namiddags voor de cock tailpartij, welke door den com mandant van de Doorman, kap. ter zee De Booy, werd aange boden aan de leden der Brit- sche admiraliteit en civiele autoriteiten. Van Britsche zijde waren aanwezig de eerste zeelord ad miraal Sir John Cunningham, tal van hoogere marine-officie ren, en de burgemeesters van Greenwich en Bedford. Van Nederlandsche zijde wa ren aanwezig, luit. admiraal Helfrich met zijn staf, de Ne derlandsche marine-attaché kap. ter zee De Meester, de commandant van de „Vulkaan" luit. ter zee le kl. P. Schotel en tal van anderen. De hooge gasten werden met volledig ceremonieel ontvan gen en weder uitgeleid, het geen aan deze receptie een bij zonder fleurig en feestelijk ka rakter gaf. OFFICIEEL BEZOEK. Vandaag Vrijdag bracht de Britsche admiraliteit een officieel bezoek aan de Karei Doorman en werd aan den commandant kap. ter zee De Booy een souvenir aangeboden. Vanmiddag zal de marine kapel concerteeren op de Horse Parade Grounds in het Lon- denschc regeeringscentrum, waar veel belangstelling ver wacht wordt. Bond van gepensionneerden De afdeeling Zeeland van de Alg. Ned. Bond van Gepension neerden kwam Woensdag ir Middelburg in vergadering bij een. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental de 300 nadert. Tot penningmeester werd ge kozen de heer Prins te Wemel- dinge; de heeren Sitsen en Dekker werden herkozen, resp. als secretaris en voorzitter. Deze laatste werd tot lid van de bondsraad benoemd. HET LANDWERK VERLAAT. Een 80-jarige Zeeuwsche boer, die wij deze week spra ken, verzekerde ons, dat hij in zijn geheele leven het nog niet had meegemaakt, dat er zoo weinig gezaaid was om streeks half April als dit jaar. Inderdaad zijn verreweg de meeste geploegde velden nog oflbezaaid. Men is druk bezig met haver, zomergerst en hier en daar zomertarwe, maar aan de aardappelen is men lang niet toe, om van de bieten niet te spreken. Dit kan niet nalaten een belang rijke invloed uit te oefenen op de hoogte van de oogst. Gerst en aardappelen kunnen in dit opzicht vrij wat hebben, doch suiker- en voederbieten zijn buitengewoon gevoelig voor te laat zaaien. In vele gevallen zal 't dan ook raad zaam zijn desnoods de aard appelen te laten wachten op de voederbieten. Voor eind April dienen deze laatste ge zaaid te zijn. Bij een dergelijke opschuiving van werkzaamhe den moet men ook andere voedergewassen dan bieten zooveel mogelijk inschakelen; in dit opzicht mogen worden genoemd groene mais, koolra pen en mergkool. Vooral de beide laatste kunnen nog zeer laat in het seizoen met suc ces .worden gezaaid en nog later uitgepoot. Wie dus met zijn voederbietenuitzaai niet op tijd gereed komt. zal ver standig doen enkele zaaibed- den met koolrapen en merg kool te bezaaien, zoodat hij in Juli nog deze gewassen op het land kan poten. ZEEUWEN NAAR BUSSUM. Vandaag en morgen wordt in Bussum een tweedaags voorjaarsschaaktournooi ge houden, waaraan ook 9 Zeeu wen deel zullen nemen, 7 uit Middelburg en 2 uit Hans- weert. Er wordt gespeeld in groepen van vier, zoodat ieder 3 par tijen te spelen krijgt. VOORDRACHT WEDSTRIJDEN. Met het oog op de herden king van Hooft's sterfdag worden in ons land, zoowel landelijk als regionaal, voor drachtwedstrijden gehouden tusschen leerlingen van ULO- en middelbare scholen. De provinciale wedstrgden hebben 17 April in het lyceum te Goes plaats gehad. 11 meis jes en 11 jongens hebben daar één zelf gekozen en één aan gewezen stuk van Hooft voor gedragen. Om deel te nemen aan de regionale wedstrijd te Tilburg werden aangewezen de dames S. Dronkers (rijkskweek school) en R. Lockef eer (R.K. H.B.S. Hulst) en de heeren P. Joziasse (gymnasium), C. Nevejas (R.K. H.B.S., Terneu- zen) en B. de Schipper (R.K. H.B.S.Hulst). Dinsdagavond is bekend ge maakt, dat Lord Pethick Law rence is afgetreden als minis ter van Voor-Indië in het En- gelsche kabinet. Hierdoor zjjn eenige wijzigingen in de Brit sche regeering noodzakelijk ge worden, o.m. de vervanging van John Hynd, kanselier van het hertogdom Lancaster, door Lord Pakenham. Lord Paken- ham zal onder Bevin verant woordelijk zjjn voor het be stuur van de Britsche zones van Oostenrijk en Duitschland. De nieuwe minister van Voor-Indië is de graaf van Listowel, die tot dusverre de functie van Directeur-GeneraaJ der posterijen bekleedde. Lord Inman trad toe tot het Brit sche kabinet in de functie van geheimzegelbewaarder, de voormalige bekleeder van deze functie, Arthur Greenwood, is nu minister zonder portefeuille. Hij zal echter dezelfde taak blijven vervullen, die hg tot dusverre vervulde. De nieuwe Directeur-Generaal van de posterijen is Wilfred Paling, wiens ambt van minister van pensioenen door John Hynd wordt vervuld. Koning George heeft het aftreden van Lord Pethick Lowrence aanvaard en de be noeming van de nieuwe mi nisters goedgekeurd. Besloten is, dat Bevin, de "minister van bultenlandsche zaken, voortaan de ministereele verantwoorde lijkheid voor de Britsche ver tegenwoordiging in de be stuurscommissie voor Duitsch land en de geallieerde commis. sie voor Oostenrijk zal dragen en dat het bestuursdeparte ment voor Duitschland en Oos tenrijk zal ressorteeren onder het ministerie van buitenland- sche zaken. John Freeman, financieel secretaris van het ministerie van oorlog, zal tevens de func. tie van onder-minister van oorlog waarnemen. In een brief aan Attlee schrijft de 76-jarige Pethick Lawrence, dat de toenemende zware verantwoordelijkheden, die op zijn schouders rusten, door een jongere minister moe ten worden overgenomen en wel zoo spoedig mogelijk. In zgn antwoord aan Law rence spreekt Attlee zijn groo te waardeering voor diens be wezen diensten uit. Het aftreden van den mi nister van Voor-Indië, Law rence, Is voor de Britsche poli^ tieke wereld een groote ver rassing. De nieuwe minister van Voor-Indië Lord Listowel. die •rjdens de coalitie-regeering 'n tijdlang onder-minister van Voor-Indië is geweest, is veel jonger dan Pathick Lawrence en heeft een open oog voor de nationalistische aspiraties van de Voor-Indiërs Nekkramp in Limburg. De laatste dagen deden zich te Reymerstock-Gulpen (Llm. burg), bij schoolkinderen ziek tegevallen van onbekende aard voor. Een der kinderen, die ter verpeging in een ziekenhuis was opgenomen, bleek te lij den aan nekkramp. Daar alle andere kinderen soortgelijke ziekteverschijnselen vertoonen, is het vrijwel zeker, dat ook de 9 andere kinderen nek kramp hebben. Evangelisatie in 't groot. Te Londen is gisteravond de grootste evangelisatie-campag ne begonnen welke ooit werd georganiseerd. Binnen 10 da gen zullen 3000 sprekers en spreeksters overal in Londen evangelisatiebijeenkomsten houden. De stad is verdeeld in 34 districten en alle protestant- sche kerken werken er aan mee. De kosten van de cam pagne zijn begroot op 40.000 pond sterling. Actie-comité yoor het Kanaal van Terneuzen. Op initiatief van de Kamer van Koophandel van het ge west Gent is een commissie ingesteld, genaamd Actie comité voor de industrialisatie van het kanaal van Terneu zen. In deze commissie hebben vertegenwoordigers zitting van die industrieën en ondernemin gen, die belang hebben bg de terreinen aan beide oevers van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Men wil ijveren voor het bouwen van een zee sluis te Terneuzen en voor een belangrijke uitbreiding van de industrie langs het ka naal. Veerdienst Anna Jacoba Polder Zijpe. De Rotterdamsche Tram. Mij. heeft voor het veer Anna JacobapolderZype de nieuwe veerboot „Grevelingen" op sta pel staan. Deze boot die een dek krijgt met een oppervlak van meer dan 200 M2, zal geschikt zijn voor het verwerken van het groote verkeer. Daarnaast zullen nog twee booten voor kleiner ver keer beschikbaar komen. De sluizen van Terneuzen. Volgens een bericht uit Gent zou een particuliere onderne ming aldaar plannen hebben uitgewerkt voor de bouw van een 17.000 tons dok, De plan nen kunnen alleen verwerke lijkt worden wanneer de «lui zen bij Terneuzen worden ver groot voor schepen van dit formaat. Zooals bekend is men t« Antwerpen weinig gepor teerd voor het vergrooten van deze sluizen. VERGADERING VAN POLDERS EN WATERSCHAPPEN. In de op 14 April j.l. daar toe door de regelings-Com- missie in het hotel „Het Bon te Hert" te Hulst gehouden vergadering is besloten, de jaarlijksche Algemeene Ver gaderingen van Polders Waterschappen dit jaar te houden op: Dinsdag 13 Mei: Absdale Riet- en Wulfsdrjk; Zaterdag 17 Mei: Prosperpolder-Neder- landsch gedeelte; Donderdag 22 Mei: Vereenigde Polders van Ossenisse; Zaterdag 24 Mei: van Alstein; Dinsdag 27 Mei: Koningin Emma; Donder dag 29 Mei: Melo- Willem Hendriks en Klein Kieldrecht; Donderdag 5 Juni: Catharina; Zaterdag 7 Juni: Sint Jan steen en Wildelanden; Dins dag 10 Juni: Ser Paulus; 'Woensdag 11 Juni: Groot- en Nieuw-Kieldrecht; Zaterdag 14 Juni: Groot- en Klein Fer- dinandus; Dinsdag 17 Juni: Oude Graauw en Langedam; Donderdag 19 Juni: Havik en Hulsternieuwland; Zaterdag 21 Juni: Clinge; Maandag 23 Juni: Stoppeldijk; Woensdag 25 Juni: Hengst- en Rummers- dijk; Donderdag 26 Juni: Lamswaarde c.a. Stavenisse Gas-inslallatie aan de haven. Raadszitting met 3 leden. Woensdag is de gemeente raad van Stavenisse in open bare vergadering bijeen ge weest. Dit was de derde maal, dat een vergadering was uit geschreven, waarbij een min derheid van de raad aanwezig was. Uit protest tegen het uit schrijven van raadsvergaderin gen in de middaguren bleven namelijk 4 heeren weg. Volgens art. 54 kon deze vergadering echter doorgaan, ook al waren slechts 3 leden aanwezig. De voorzitter zeide over dit on derwerp te zullen spreken wan neer de betrokken raadsleden aanwezig zijn. Met algemeene stemmen werd een verzoek ingewilligd om op de hoek van de haven een gasolieinstallatie te plaat sen. Een verzoek van de tucht- unie te 's-Gravenhage om evenals in Hilversum aan on derwijzers politie-bevoegdheid te geven wordt afgewezen. De wijziging in de begrooting werd goedgekeurd. Met alge meene stemmen werd de heer J. A. Nortier als lid van het Burgerlijk Armbestuur herko zen. Er is bericht binnengeko men, dat de afdeeling Stave nisse van de Z.L.M. voor 25 oer jaar zal bijdragen in de kosten'van de oprit bij de mo len. De gemeente besloot ad- haesie te betuigen aan het pro test van de gemeente Kapelle inzake de opheffing van het station. Het vermen igvuldi- gingscijfer voor schoolgeld werd vastgesteld op 2. De voorzitter zeide in besloten kring te zullen overgaan ter bespreking van de bouw van een nieuwe bergplaats voor ge meentematerialen. Voorts deel de hij mede, dat het lijken huisje in een dergelijke toe stand verkeerde, dat het thans wordt afgebroken. HEROPRICHTING REISVEREENIGING. Deze week heeft te Stavenis se de heroprichting van de reisvereenigfng plaats gehad. Daar de voorzitter, de heer S. Stoel, niet is teruggekeerd, werd als voorzitter van de ver eeniging de heer C. van Beve len benoemd. De heer A. J. Tazelaar werd als secretaris penningmeester benoemd, ter- wijl de heer M. van Zwier als bestuurslid werd gekozen. Tholen PLATTELANDSVROUWEN. De afdeeling Tholen van de bond van plattelandsvrouwen is in vergadering bijeen ge weest. Mej. Koekoek uit Arn hem hield een lezing over „Hulp in de huishouding". De lezing ging uit van de vak groep electriciteit. Mevrouw Kooijman opende en sloot de bijeenkomst. UITVOERING CRESENDO. Donderdag 17 April jl. gaf de mondaccordeonver. Cresendo een uitvoering te Tholen, ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan der vereeniging. De toonèelvereeniging Onder Ons uit Tholen verleende medewer king. De avond werd besloten met bal. St. Maartensdijk 6 woningen door de gemeente gebouwd. Dinsdag kwam de raad van St. Maartensdijk in openbare vergadering bijeen. Een aantal ingekomen stuk ken werd voor kennisgeving aangenomen. Enkele inwoners hebben voor hun kinderen verzocht in aanmerking te komen voor de vergoeding ex art. 13 der L. O.-wet. Op deze verzoeken werd gunstig beslist. Het verzoek der sportver- eeniging „Smerdiek" met de uitvoering van het sportter rein te beginnen wordt aange houden tot het uitbreidings plan door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd. De caféhouders in de ge meente hadden verzocht tot wederinvoering van de ker mis. De kerkeraden hadden verzocht niet tot invoering over te gaan. Met algemeene stemmen werd besloten niet tot invoering der kermis over te gaan. Besloten werd tot de bouw van 6 woningen door de ge meente over te gaan. daar particuliere bouw wegens de hooge kosten zeer bezwaarlijk zal zijn. De rekening-courant over_ eenkomst met de Coöp. Boe renleenbank te St. Maartens dijk werd verhoogd tot 20.000 Aangegaan werd een geld- leening van 28.000 voor de wegverbeteringen van Achter bosch e.a. Vastgesteld werd een veror dening regelende de jaarwedde van de ambtenaren der secre tarie. Door de raad werd er op aangedrongen de gemeentewo. ningen zoo spoedig mogelijk te herstellen. Naar hun oor deel is zulks nu wel mogelijk. Tevens werd aandacht ge vraagd voor de begraafplaats. Staatsboschbeheer laat nog steeds niets van zich hooren voor de herbeplanting. Verzocht werd op nationale feestdagen, op Zondagen val lende, geen vlaggen uit te ste ken. De voorzitter zegt hierme de rekening te willen honden. Poortvliet WONINGMISÈRE In overleg met de huurcom- missie had de burgemeester van Poortvliet een leegstaande woning van den heer W. Quaak aan de rand van Poort vliet gevorderd teneinde een familie, die uit interneerinc was ontslagen, daar onder te brengen. De eigenaar nam hier echter geen genoegen mee en daagde den burgemeester voor de rechtbank. De belangen der gemeente werden, in verband niet de ongesteldheid van den burgemeester, verdedigd door wethouder J. J. van dre Slikke. Mr. A. J. van der Hoeven te Tholen trad op als verdediger van den heer Quaak. In kort geding heeft de rechtbank ten Tunste van den burgemeester oeslist, zoodat de wonlngvor- 'ering doorgaat. Scherpenisse CENTRALE VERWARMING NED. HERV. KERK In een gecombineerde verga dering van Kerkeraad, Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse werd met algemeene stemmen besloten de door de firma Tamse te Goes aangeboden nieuwe installatie voor cen trale verwarming aan te schaf fen. Het ligt in de bedoeling, dat een en ander voor 1 Nov. a.s. gereed zal moeten zijn. St. Annaland WEES VOORZICHTIG. De landbouwer J. van Putten te St. Annaland ploegde, bg het bewerken van zijn grond, eenige landmgnen boven. Het terrein is nu door de politie afgezet. Het blijft dus nog steeds zaak voorzichtig te zijn. IJzendijke UITVOERING MEISJESVEREENIGING. De beide protestantsc.he meisjesvereenigingen te IJzen dijke hebben Woensdagavond ixi het Hofzichttheater een uit. voering gegeven. Het pro gramma bestond uit muziek en voordrachten. Aardenburg DOODELIJK ONGEVAL. Donderdag kwam te Aar denburg bfj het rooien van boomen aan de Lange Dreef, onverwachts één der boomen te vallen. De wed. A. L., welke hier aan het spaanders rapen was, werd door deze boom getroffén en werd op slag gedood. De politie stelt thans een onderzoek in of dit ongeval te wijten is aan on voorzichtigheid der rooiers. Zierikzee VARKENSHOUDERS VERGADEREN. Te Zierikzee is opgericht een federatie voor Schouwen en Duiveland van alle varkens- houdersvereenigingen. Deze federatie zal zich aansluiten by de provinciale organisatie van varkenshouders. Bij deze provinciale organi satie zijn thans 63 plaatselijke vereenigingen aangesloten. Burgh LEZING OVER VEEZORG. In hotel „Het Wapen van Burgh" kwamen Woensdag avond bijna alle veehouders uit deze omgeving bijeen voor het houden van een bespre king met den heer Steven se, dierenarts te Renesse, over „De besmettelijke onvrucht baarheid bij het rundvee". Mede was aanwezig dr. Wa genaar, directeur van de Ge zondheidsdienst voor vee in Zeeland. Ook werden nog de bestrijding van t.b.c., mond en klauwzeer, alsmede de veu- Te den Haag is de heer M. J. van Beek te St. Anna land geslaagd voor het diplo ma rijwielhersteller. Te Amsterdam slaagde de heer A- Heijboer te Stavenisse voor het vakdiploma loondor- serij. SCHAKEN DE aiATCH MTJLLlfï VERBURG. In de vierde en laatste partij van de match J. M. Mullié M. C. Verburg verdedigde zwart (Verburg) zich met de Ciciliaansche partij. Wit bouwde geruischloos een goede aanvalsstelling op, doch de zwarte opstelling bleek hecht en in staat een stootje te velen. Door een verkeerde afwikke ling van wit verkreeg zwart looper en paard tegen toren en pion en in deze materieele ver houding werd de partij op de 40ste zet afgebroken. (Ingezonden mededeeling) EEN AMBACHT DAT IN EERE BLEEF1 50 jaar terug nam het ambachc nog een belangrijke plaats in de maatschappij in. Het handwerk gaf ook kleur en fleur aan het leven en schiep een vaak benij de sfeer van romantiek. Zoo was het ook met den kruidenier, die in den winkel zelf zijn koffie brandde. Het was gezellig hem daarbij gade te slaan, terwijl de heerlijke koffiegeur heel het huis" doortrok. Koffiebranden vereisch- te een groote kennis en daarom betrok men ook steeds zijn koffie van hetzelfde adres, want de kwaliteit van de koffie hangt voor namelijk van het juiste branden at De ouderwetsche winkel met de vele vakken en laadjes, de groote handkoffiemolen op den toonbank en de koffiebrander in een hoek is verdwenen. De moderne De Gruyter's winkel trad daarvoor in de plaats. Het ambacht evenwel bleef in eere bij De Gruyter maar wordt in het groot beoefend door ervaren koffiebranders in de groote De Gruytef's fabrieken met de meest geperfectionneerde installaties. Daarom voor- vak kundig gebrande koffie zooals vroeger naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. (Ingezonden mededeeling) bestrijd! hardnekkige kou van twee kanten Iegelijk Verkrijgbaar b(| Apotfa. ea JJrojietea (Ingezonden mededeeling). Gewoon maagzout of Chefarox? Door het gebruik van gewoon maagzout komen zij, die af en toe last hebben van maagzuur, van kwaad tot erger, want zij veroor zaken de vorming van steeds méér zuur. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - geeft óók direct verlichting, maar veroorzaakt geen nieuw zuur. CHEFAROX beschermt uw maag, want het vormt een verzachtende, gelei-achtige laag op de maag- wand. Gebruik het in ernstige gevallen in overleg met uw dokter. 2 1.25 per doos Chetaro, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14