Ommezwaai in Amerika Veere riep de Or an j es teru9 Prinses Hermine LEZERS SCHRIJVEN Jn 'f- Even peultjes Het verzet der Hervormde kerk TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 19 APRIL 1947, 25 APRIL 1747 EEN HISTORISCHE DAG. Snel volgde geheel Zeeland, Op verzoek van het volk. Daar God den Prins verwekt, Die Neerlands landen stijft, Daar drijft Ter Veer de veer, Die Neerlands uurwerk drijft. HET VOORSPEL. Het jaar 1747 is in onze va- derlandsche geschiedenis een belangrijk jaartal, vooral voor Zeeland. Het Oranjehuis kwam weer aan de regeering, na 45 jaar uitgesloten te zjjn ge- De Oostenrijk9che Successie oorlog was reeds een naar jaar aan de gang. De Republiek steunde Oostenrijk met geld, daar zij niet gaarne zou zien. dat de Zuidelijke of Oosten, rijksche Nederlanden in Fran- sche handen kwam. Ofschoon ons land met Frankrijk nog in vrede v werdes de,Barrièresteden, door Hollands garnizoen bezet In de Zuidelijke Nederlanden, spoedig door dat land ver overd. Op 17 April 1747 verklaarde Frankrijk ons de oorlog en viel dadelijk met 20.000 man in Staats-Vlaanderen, waar alle steden en sterkten binnen een maand werden veroverd. Sluis, Hulst en Axel gaven zich zon- deir slag of stoot over. Velen uit Staats-Vlaanderen waren naar Walcheren en Zuld-Beve- land gevlucht en brachten door •hun verhalen de gemoederen aldaar nog meer in beweging. Men kon van uit Vlissingen de Franschen in Breskens Zien. Ieder oogenbllk verwachtte men hun overtocht. VEERE GAF DE EERSTE STOOT. De burgerij van Veere, van ouds Oranjegezind, kwam in de avond van 24 April 1747 in beweging. Om noodlge maat regelen te nemen tegen 't aan_ groeiende oproer was de vroed schap op het stadhuis samen gekomen. De stad was heel de nacht in beroering. Men wilde, evenals in 1672, toen ons land in 't zelfde gevaar verkeerde, een Prins van Oranje om dat gevaar te keeren. Een deputatie uit de burge rij begaf zich midden in de nacht naar het stadhuis en verzocht de vroedschap drin gend om Willem Karei Hen drik Friso, Prins van Oranje, die reeds stadhouder was van Friesland, Groningen en Gel derland, te benoemen tot stadhouder, kapitein-admiraal van Zeeland. Om 5 uur des morgens werd na eenige deliberatie met volle instemming het verzoek inge willigd. Dadelijk werd het Oranjevaandel uit de stadhuis toren gehangen. De gan9che burgerij tooide zich met Oran jelint op hoed en borst, roe pende: „Vivat Oranje". DE ANDERE ZEEUW SCHE STEDEN. Dezelfde dag werd om 10 uur de Prins van Oranje ook te Goes tot stadhouder uitge roepen en te Zierikzee om 11 uur. Toen twee dagen later mr. Pieter Mogge, burgemees ter dezer stad en tegenstan der van Oranje uit Holland te Zierikzee aankwam, werd hij door het volk in een stadsvuil- niswagen door de stad gere den en een maand gegijzeld. Te Vlissingen had de ver heffing van den Prins van Oranje tot stadhouder plaats 'a avonds om 6 uur en te Mid delburg om 7 uur. In Tholen waren het vooral de Oranjegezinde boeren van St. Annaland, die in de stad kwamen en tot de overgang meewerkten. AIzoo waren al de stemheb bende steden van Zeeland tot hetzelfde besluit gekomen, zoodat reeds op 28 April met eenparige stemmen door de Staten van Zeeland op voor stel van Middelburg de Prins van Oranje tot stadhouder van Zeeland werd benoemd. Een deputatie van vijf personen werd naar Leeuwarden gezon den om hem het besluit mede te deelen. De andere gewesten volgden Zeelands voorbeeld. Op 4 Mei werd hij aangesteld als kapitein-admiraal der ge heel e Unie. Later werd de stadhouderlijke waardigheid, zoowel in de mannelijke als vrouwelijke linie erfelijk verklaard Zoo had in enkele dagen de omwenteling van de regee- ringsvorm plaats zonder eenig bloedvergieten. Toen op 8 April 1748 een jonge Prins, de latere Willem V, werd geboren, was er on der de vele Oranjegezinden groote vreugde. WAAROM JUIST VEERE? In alle geschiedenisboeken op school wordt vermeld, dat in 1672 en in 1747 de stad Vee- re het eerst den Prins van Oranje tot stadhouder uitriep, maar niet, dat er van ouds een band was tusschen Veere en het Oranjehuis. Men zei dan ook: „Drie Veerenaars, twee Nassauwers". In 1574 had Willem van Oranje aan de steden Vlissin gen en Veere, het stemrecht gegeven in de Statenvergade ring van Zeeland als belooning voor hun overgang in 1572. Ook kregen toen beide steden elk de rechtspraak in het bestuur over een derde deel van 't platteland van Walcheren, dat tot dusver geheel aan Middel burg behoorde. De band werd nog nauwer. Veere was van ouds geen vrije stad, maar een zoogen. vasalstad, bahoorende aan de Heeren van Veere, die op nabij gelegen kasteel Zanden- burg woonden. Uit de insolven te boedel van Maximillaan van Bourgondië kocht Willem van Oranje op 27 Juni 1581 Vlissingen voor 75.000 en op 28 Juni Veere voor 74.000. Bij -zijn inhuldiging te Vee re werden van de pui van het stadhuis zilveren strooipennin- gen onder het volk geworpen. Hierop stonden de wapens van Nassau en van Veere, met een snoer aan elkaar verbonden en daaronder de Latijnsche woorden: Nodus indiffolsebilis (onverbreekbare band). (Wordt vervolgd). H. B. J. DE MEIJ. leeft in armoede EENS WAS ZE SLOTVROUWE VAN DOORN Echtgenoote van Wilhelm II ZIEKENVERVOER. Wij ontvingen nog een toe lichting op het door ons gepu bliceerde artikel over zieken- vervoer in Zeeland. Inderdaad was te Vlissingen een wagen van het Roode Kruis gestationneerd, doch de ze dienst is, voor zoover het betreft het Roode Kruis, opge heven. De gemeente Vlissingen ex ploiteert thans echter een am bulance-wagen, die evenals destijds de auto van het Roode Kruis, door het Brandweer personeel bediend wordt. Dat Tholen en St. Philips- land geen ziekenauto zouden hebben is onjuist. Op het eiland Tholen is te St. Maartensdijk een ambulance-wagen van het Nederlandsche Roode Kruis gestationneerd. De leden van het werkcomité zijn: Mr. J. L. Nieuwenhuis (of vertegenwoordiger) Rijksver- keers Inspectie; M. G. M. Gerstel, Roode Kruis; C. Focke, Beroepsvervoer; Korteweg, Zie kenfondsen; A. de Lange, Zie- kenhuisverpleging en Groene Kruis; Secretaris: M. G. M. Gerstel. De oprichting van bovenbe doelde Commissie voor toe zicht op het Ziekenvervoer in Zeeland is voorafgegaan door een Keuringscommissie. Deze Commissie heeft nuttig werk gedaan door het keuren van ambulance-auto's in onze pro vincie, waardoor bereikt is, dat onvolwaardig materiaal thans in goede conditie is gebracht, waarvoor een woord van lof toekomt aan de technische dienst van de R.V.I. Prinses Hermine, de grijze weduwe van Duitschland's laatsten keizer, onthulde, dat het haar niet mogelijk is haar interneering in Frankfort aan de Oder in de Russische zóne van Duitschland te verlatend Gedurende meer dan een uur ontweek de Prinses de vragen van de Amerikaansche journalisten, die haar kwamen opzoeken in de zitkamer van het uit zes kamers bestaande huis, dat haar met haar per soneel toegewezen is. Toen haar gevraagd werd, of zij graag naar elders zou vertrek ken, beet zij den reporter toe: „Stel my zulke vragen niet". ,Een Russische is mij toe gewezen als secretaresse", vertelde Prinses Hermine in antwoord op een vraag. „Zy begeleidt me als ik ga wan delen. Haar naam ken ik niet. Zij zegt, dat ze mevrouw Nina genoemd wordt". Kolonel Yakov Arsenyevich Korshikov, commandant van het Russische garnizoen in Frankfort, die bij het onder houd tegenwoordig was, merkte op, dat deze secreta resse aan de Prinses was toe- jevoegd: „opdat wij met haar cunnen praten en om te voor komen, dat zij op haar wan delingen in moeilijkheden ge raakt". De Prinses, die keizer Wil helm den tweeden in 1922 huwde en met hem in balling schap in Doorn verbleef, staarde afwezig naar de grond, toen men haar naar den keizer vroeg. „Hij was een wonderbaarlijk man", ant woordde zij, „hij haatte Hitier, hij wantrouwde hem van het begin af en hij heeft nooit ge loofd, dat Hitier de oorlog kon winnen". „Dat is niet waar", repli ceerde de Prinses scherp, toen haar gevraagd werd, of de keizer een aanbod voor een wijkplaats in Engeland gewei gerd had met de mededeeling, dat hij Engeland slechts met overwinnende troepen wilde binnentrekken, „dat heeft hij nooit Hitier plaatste een SS- wacht voor het ballingsoord van den keizer, zoo vertelde Prinses Hermine, terwijl de drie-jarige Franz Friedrlch, Prins van Pruisen, achter kleinzoon van den keizer, op haar schoot speelde. „Wij waren een soort ge- interneerden en dat was verschrikkelijk. SS-mannen bevonden zich op het geheele huis. Dat was de wensch van Hitier. Waarom weet ik niet". „Wij krijgen niet wat we gewend zijn", zeide de Prin- Vry dagmorgen vroeg is het doodvonnis over dr. Joseph Tiso, den vroegeren Slowaak- schen president^ voltrokken. ses toen haar gevraagd werd of zij voldoende eten kreeg. Prinses Hermine werd acht tien maanden geleden door de Russen hierheen gebracht. Haar persoonlijke bezittingen bestaan uit weinig meer dan twee tafels en een stoel. „Ik heb ze laten maken", vertelde zij, „al het andere ben ik kwijt". Verder vertrouwde ze den reporters toe, dat er pak ketjes uit Amerika voor haar onder weg waren van een ouden vriend uit Boston, den schilder ail Ahlborn, en van een pre int, genaamd Hug hes. De Prinses, die in haar zwarte japon, zwarte kousen en kort bontjasje nog altijd een trotsche indruk maakte, vroeg om uitknipsels van de kranten met het interview. „Vertel alstublieft geen slechte dingen. We hebben al genoeg ellende op het oogenblik", vroeg Prinses Hermine. Industriehaven voor Maastricht. In de begrooting voor 1947 van Maastricht is vastgelegd de aanleg van een industrie haven langs de Maas. Dit pro ject kan van waarde zijn voor de toekomst van Maastricht omdat hiermee een in- en uitvoerblnnenhaven en een ge legenheid voor transatoverkeer ontstaat, welke voor het inter, nationale verkeer, zoowel met het Rijnland via de Maas als mede voor overig Nederland met het Luiker industriebek ken via Julianakanaal groote mogelijkheden zal bieden. Rampencommissie geïnstalleerd. Woensdag is in het gebouw van bet ministerie van binnen, landsche zaken door den secre taris-generaal van dat depar tement namens den minister de commissie tot voorbereiding van de wettelijke regeling rampen-bestrijding en burge- lijke verdediging geïnstalleerd. Het is de bedoeling van de commissie de noodlge coördi natie tot stand te brengen tusschen de verschillende orga. nisaties die zich hulpverleening aan de bevolking bij rampen ten doel stellen. Het tweede gedeelte van de opdracht be helst de wettelijke voorberei ding van de burgerlijke ver dediging, mede ter vervanging van de wet betreffende de be scherming tegen luchtaanval len. Als basis daarvoor denkt men de organisatie voor de rampen-bestijding te nemen. De voorzitter der commissie, de heer Mr. F. Mijnlieff, be antwoordde de installatierede van den secr.-generaal, en hij zeide o.m. te verwachten, dat de commissie voor* September met haar werkzaamheden ge reed zal zijn. ISOLATIONISTEN PREDIKEN EEN KRUISTOCHT TEGEN RUSLAND. De buitenlandsche politiek in het bijzonder de verhou ding tot de Sowjet-Unie en de Balkan-plannen van Tru man houdt op het oogenblik de gemoederen in Amerika meer bezig dan ooit. Een deel van ae pers en van de volks vertegenwoordigers predikt een kruistocht tegen Rusland, een ander deel verzet zich heftig tegen de gedachte aan een oorlog met Rusland en dringt aan op een algemeen vergelijk. De rest staat daar ongeveer tusschen in. In heel Amerika staan de meeningen fel tegenover elkaar in het parle-y ment, in de kranten, in het theater, in de industrie en in de familiekring. Het merkwaardigste daarbij is dat de iso- lationisten van vroeger het hardst pleiten voor een actieve politiek. Een voorbeeld maakt duidelijk welk een ommezwaai zich heeft voorgedaan. DE FAMILIE ROGER VOOR DE OORLOG. Mr. Rogers Sr. is een door gewinterde Republikein en iso lationist. Zijn zoon Harold nu 26 jaar oud is een geest driftige New-Daeler, een vol geling van Roosevelt en een interventionist. Vader Roger volgde om streeks 1933 de ontwikkeling in Europa met stygend wan trouwen. Zonder voor Hitier sympathie te koesteren ver klaarde hij steeds weer, met de gebeurtenissen in Europa had hij niets te maken. Toen Roosevelt, die hij als volbloed industrieel haatte, over Amerika ging spreken als „een arsenaal van de democra tieën", begon vader Roger onder zijn kennissen verbitterd stemming te maken tegen „in menging in Europa". Harold daarentegen was een van de eerste voorvechters van een regelrechte inmenging van Ver. Staten. Toen men in Amerika nog weinig afwist van de gruwelen in de concen tratiekampen, ging Harold reeds op stap met een exem plaar van het Poolsche Wit boek, overtuigd en overtui gend, dat Amerika aan deze schande een eind moest ma ken. We kunnen, zei hij vaak, niet met een kadaver in één kamer leven. Later werd Ha rold onder de wapenen geroe pen en naar Europa gezonden, waar hij zich bij de gevechten De boerdcrybrand van Zondag j.l. aan de Oude Veersche weg te Middelburg. malen onder- verscheidene scheidde. EN NA DE OORLOG Hoe is het nu gesteld met de familie Roger en met millioenen families Roger in heel Amerika? Vader Roger is een fanatie ke anti-communist. In zijn denkbeelden, als mensch is hij niet veranderd des te meer echter als Amerikaan. Min stens twee maal per dag ver zekert hij zijn huisgenooten, dat het raadzamer is maar direct atoombommen boven Rusland neer te werpen, dan te wachten tot Rusland de Ver. Staten zal overvallen. Hij weet precies, dat vier en zestig bommen voldoende zyn om Rusland te vernietigen en hij vindt dat een uitstekend idee. Hij beroept zich daarbij voort durend op de noodlottige Mlinchen-politiek tegenover Hitier en het helpt Harold weinig er op te wijzen, dat va der in September 1938 dan toch maar in de kerk een kaars heeft aangestoken voor Chamberlain. Hy gaat even hard te keer tegen John Lewis als tien jaar geleden, maar terwijl hij toen het woord Warschau niet kon uitspreken, kent hij nu de namen van de Grieksche eilanden als een leeraar in de aardrijkskunde. Het valt Harold, de zoon, niet moeilijk zijn vader de te genspraak met zijn vroegere verklaringen onder de neus te wrijven, doch hijzelf maakt zich biet minder aan tegen spraak schuldig. Hij is ervan overtuigd, dat de Truman-doctrine, de hulp voor de bedreigde kleine lan den, onvermijdelijk tot een nieuwe oorlog zal leiden. Maar hy moet dan aanhooren, dat hij toch eens in het krijt is ge treden voor het in bruikleen geven van tachtig kruisers aan Engeland. Als hij wil bewijzen, dat een communistische regeering in Hongarije moeilijk de Ameri kaansche democratie In gevaar kan brengen, kent hij het ant woord reeds: Waarom moesten wry dan indertijd voor Tsjecho- Slowakije de oorlog ingaan? Uit dit voorbeeld blijkt dui delijk. hoe de standpunten ge wisseld zijn. Het interventio- nisme is de groote mode ge worden, maar nu wordt daar mee heel wat anders bedoeld dan enkele jaren geleden en wat nog merkwaardiger is, de tegenstanders van toen zijn nu plotseling de voorstanders ge worden en omgekeerd. De rechtsche pers, die Hit- Ier nooit èl te scherp aanviel, is plotseling verwoed anti- Duitsch geworden. De anti- Duitschers van vroeger schei den nu zorgvuldig tusschen „goede" en „slechte" Duit- schers. Juist diegenen, die er indertijd weinig voor voelden Senator Vandenberg, eens een verstokte isolationist. „our boys" naar Amerika te zenden, eischen nu een lang durige en volledige bezetting van Duitschland, omdat zij daarin een waarborg zien te gen Russische aanvalsplannen. Aan de andere kant willen de eens zoo vurige propagandis ten van een expeditie-leger, de Amerikaansche jongens terug roepen om wrijvingspunten tusschen Oost en West zoo spoedig mogelijk uit de weg te ruimen. Isolationisten, die eens zelfs niet van een Ameri kaan schen gouverneur op de Philippijnen wilden weten, koketteeren nu met de gedachte van een Ameri- kaanschen chef van de ge- rale staf in Griekenland en interventionisten, die zich voor de heele wereld interesseerden, beschouwen nu Trumans Bal kan-plannen als gevaarlijk im perialisme. Overtuigde anti-semieten, die zich van van de gaskamers in Auschwitz weinig aantrokken, zenden roerende sympathiebe tuigingen aan de zionistenlei ders, nu zij ontdekt hebben hoe dicht Palestina bij het Suez-kanaal ligt. Pro-semieti- sche „New-Dealers" blijven koel bij de berichten uit Pa lestina, omdat zij hun inter- ventionisme misbruikt zien in dienst van oliebelangen. De leidende Republikeinen Robert Taft en Arthur Van denberg, eens de tegenstanders van de interventie-politiek van Roosevelt, steunen nu Tru mans kracht-politiek onvoor waardelijk. De beide groote medestanders van Roosevelt. Henry Wallace en senator Pepper, zijn nu de leiders van de oppositie tegen Trumans buitenlandsche politiek. w voorbijgaan J Sweet seventeen De dikke agent, die breed uit in de straat prijkt, camou fleert een geeuw achter zijn hand. 't Is pas acht uur en hij verveelt zich, omdat er geen auto's tegen elkaar wil len rijden of zooiets. Een fluitende kruideniers bediende komt op een fiets met een enorme mand de straat door, 5 meter voor de agent stapt 'ie demonstratief af en loopt, 20 meter, dan springt hij weer op zijn kar retje en rijdt verder. De agent verwondert zich. Tus schen zijn wenkbrauwen rim pelt er iets. Waarschijnlijk denkt hy na. 't Jochie is intusschen een blokje rond gereden en ver schijnt weer in de straat. Fietsend. De verwondering van den agent stijgt. Doodbedaard stapt de knaap 7 meter voor den diender af en loopt maar niet verder dan de agent, die hem tot stilstand maant en „Waarom loop je?" bast. _,Mag da' soms nie", infor meert de jongeling. De dienaar van het gezag, die aan de fiets niets onwet tigs kan ontdekken, maant tot doorloopen en wordt boos. De kruidenier in spé bru taal. Ergens graait de agent een beduimeld boekje vandaan. De knaap wordt timide, gooit zijn duim in de richting van zijn schouder en flapt eruit: ,Aan de overkant woont m'n meissie, maar d'er ouwe lui magge niks wete. Nou kijkt se voor 't raam naar mijn en as ik loop ken se me langer sien." Kwiek springt hij op zijn fiets en verdwijnt. Nog even steekt hij zijn arm omhoog. Maar niet voor den agent. Renard. doppen Nieuwe taal. Op de mededeelingen, die in Zwitserland aan Ameri kaansche militairen worden verstrekt, staat gedrukt dat in Zwitserland drie talen worden gesproken: Fransch. Itali- aansoh en Zwitserseh dialect. Neef aan het woord. Neef schrijft in „De stem van Nederland": „Ik ben rondgetrokken in de noodgebieden. Nee schrikt U maar niet- Ik ga het niet weer oplepelen. Maar ik wou toch een ding zeggen in rond en po- ouiair Nederlandsch: wij heb ben het er met ons allen toch maar vies bij laten zitten". O, die tabak. In Engeland is de openbare meening gepeild over de vraag of men machines of tabak moest importeeren uit U.S.A. De Engelschen waren verstan dig: 70 c/c stemde voor machi nes. Aan die zeventig procent werd gevraagd of men aan de machines zooveel voorkeur wilde geven, dat er desnoods dan maar minder tabak inge voerd moest worden. Wilde protesten van 61 die niet van vermindering der tabaks import wilden hoorendan maar liever geen machines! Stemmen uit de kerken DE STRIJD DER BEZETTINGSJAREN. Lang verwachte publicatie. Eindelijk is het verschenen, het reeds lang aangekondigde en nog langer verwachte boek over hetgeen er in de N. H. Kerk is omgegaan tijdens de bezettingsjaren, de 5 jaren van strijd. Het lange wachten is echter beloond. Twee deelen zijn er verschenen. Het eerste bijna 700 blz. bevat een geschie denis van het verzet. In het tweede zijn de belangrijkste documenten bijeen gebracht, die te samen een kleine 400 blz. vullen. Het boek wil geen verdedi ging zyn van het beleid van de Synode. Het wil alleen zoo sober mogelyk vertellen wal er is omgegaan en hoe de za ken zyn geloopen. De zwakke zijden worden geenszins ver bloemd. Dit boek is allesbehal ve een verheerlijking van de N. H. Kerk. Niet allerlei verzet wordt hierin behandeld, dat misschien zijdelings wel iets met de Kerk te maken had, maar het prin- cipieele verzet tegen de le vens- en wereldbeschouwing, waarvan vooral de S.S. de be lichaming was. We vinden in deze boeken de groote lijn van de geboden weerstand tegen een totalitai re staat. Maar eveneens komen we hier tegen tal van kleine bijzonderheden, die verband houden met de prediking, het gebed, de collecten, de school, de arbeidsdienst, de arbeidsin zet enz., waaruit blykt hoe de lijn van de Kerk doorwerkt, tot zelfs geheel en al buiten de Kerk. En natuurlyk vinden we hierin ook veel hoe is het anders te verwachten dat samen hangt met de bit tere weg van lijden en dood die het volk, waaruit de Heer dei- Kerk geboren is, heeft moeten gaan. Veel wordt ons hier openge legd, in een vorm die maakt, dat we met spanning ten ein de toe lezen. DE KERN VAN HET NE DERLANDSCHE VERZET. „Het verzet der Herv. Kerk" wil zijn een beschouwing over en een documentatie van het leven in deze Kerk in de ja ren '40'45, zooals het in strijd heeft gestaan met het Nat. Socialisme. Het was een strijd om als Kerk te leven, of an ders te worden doodgedrukt. Doch het gaat hier niet al leen over de Ned. Herv. Kerk. In de oorlogsjaren is het wonder gebeurd dat nagenoeg alle Kerken van ons vaderland zich hebben aaneengesloten. De zaak van de eene Kerk was ook die van de andere. Een zeer belangrijk hoofdstuk is daarom „Kerk en Kerken", waarin verteld wordt hoe er gemeenschappelijk door de Kerken van Nederland is over legd, geprotesteerd en getuigd. De geschiedenis van de Ned. Christenheid is er een van scheuring en splitsing. De R.K. Kerk en de Ned. Her vormde leefden naast elkaar, zonder eenig officieel contact. En naast de Herv. Kerk ston den in ons land verschillende kieinere kerken. Ook hiermee was er geen of vrijwel geen overleg. Men leefde naast elk aar voort, ieder in eigen ver band. De strijd tegen het Nat. Socialisme heeft bewerkt, wat vroeger een onmogelijkheid leek, dat al deze Kerken zich aaneensloten, omdat ze wisten te staan voor één zaak en één roeping. Dit alles geeft aan het boek een wijdere horizon. Het gezamclijk optreden van de Kerken, hoe wankel het sa mengaan soms ook was, is van onberekenbare beteekenis geweest. „Ondanks alle ge scheidenheid en verdeeldheid, alle zwakheden en halfheden, is het wonder geschied in de be zettingsjaren. De Kerken van Nederland hebben gemeen schappelijk Jezus Christus be leden als Heer van alle terrein des levens en zij hebben daar om getuigd tegen een heiden- sche religie en een anti-chris telijke staat, die aan het Evan gelie van Jezus Christus geen ruimte gaf en alle geboden Gods met voeten trad". Dit feit maakt het boek zoo veel belangrijker. Het gaat in dit document van het verzet der N. H. Kerk om nog meer. Het verzet, hier beschreven, is de ruggegraat geweest van alle tegenstand die er in ons land geboden is. Natuurlijk weten we wel dat er allerlei motieven waren waarom menschen en groepen weerstand hebben geboden. Maar de strijd tegen hen. dm bijna geheel Europa in hun macht hadden, kreeg in one land toch een eigen karakter. Het was hier anders dan bijv. in België en Frankrijk. Overal in Europa werden il legale bladen uitgegeven. Die van ons land hadden over 't algemeen een bepaalde gods dienstige achtergrond. Wan neer ge vraagt welke deze was, dan kunt ge het antwoord vin den in „het verzet der Her vormde Kerk". Prachtig is geweest het tel kens herhaalde protest van de artsen. Ook al zijn velen van hen zich daarvan misschien niet bewust geweest, in wezen rustte hun protest weer op het verzet der Kerk. Zy hebben een gewetenskreet laten hoo ren. Hun geweten bleek ge bonden aan dat Woord, dat de Kerk geroepen is te verkondi gen. Terecht kan Dr. Grave- meyer in zijn voorwoord dan ook spreken van „een stuk ge schiedenis van het lijden en strijden van Kerk en volk". VAN BETEEKENIS VOOR DE TOEKOMST. Er zijn nog meer redenen waarom de verschijning van dit boek belangrijk is. Het heeft niet alleen waarde om dat het vastlegt wat er in het verle den gebeurd is, maar ook om dat het laat zien welke in de toekomst de taak en roeping van de Kerk te midden van ons volk moet zijn. Bij het verzet der N. H. Kerk ging het natuurlijk te gen het Nat. Socialisme. Maar wie eenigszins in de achter grond der dingen doordringt en daarvoor geeft dit boek ons de gelegenheid ziet dat het om meer is gegaan. De strijd die de N. H. Kerk in de oorlogsjaren gestreden heeft, is meer nog geweest een wor- r - -m; nu te midden van ons v.vi Jezus Christus l "ijïstijd is ir <-.i - VK jc .i-:: vrat een Kerk moet wezen. In de druk waaronder we leefden is daar van iets doorgedrongen tot de gemeente. Er kwam een zeke re vaart in de Kerk. Dit boek legt daarvan getuigenis af. Op iedere bladzijde vindt ge het hoe het leven van een Kerk niet bepaald wordt door men- schelyke wil, maar door het buigen voor het heilig Woord van God. Dit boek is dan ook geschreven van uit het wezen der Kerk. In de oorlogstijd heeft de N. H. Kerk over be lemmerende reglementen heen, wederom direct gegrepen naar de Bybel. Nu hadden de Kerken in de bezettingsjaren de wind mee. Zij zijn de eenige instanties geweest die openlijk hebben geprotesteerd en getuigd. Wanneer we dit alles weer door ons heen laten gaan, kan er een zeker heimwee in ons opkomen, vooral wanneer we het vergelijken met de na-oor- logsche tijd, toen het bleek dat hindernissen en versperringen nog lang niet waren opge ruimd en toen richting en po litiek ook weer een woord dikwijls een onzalig woord gingen mee spreken. Daarom zal dit boek, het verzet der Her vormde Kerk, dat geschreven is vanuit het gezicht wat een Kerk moet zijn, ook in de toe komst van beteekenis blijven. Hier vinden we de lijnen waarlangs we moeten gaan. Alle eer aan Ds. Touw, die het geschreven heeft met groo te kennis van zaken, helder, duidelijk, overzichtelijk; kort om op een wijze die het voor ieder tot gemakkelijke lectuur maakt. Alleen reeds om dit werk zouden we hem een eere doctoraat in de theologie toe- wenschen. Er zijn er wel ge geven voor minder verdienste lijk werk. S. J. M. HULSBERGEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11