PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Moskou-conferentie een mislukking Drukke passage naar ILS*A. De onderwijzerssalarissen Economische besprekingen Zomergasten voor Zeeland Aantal dooden stijgt nog steeds ie Baiavia IStye Jaargang - Nr. 90 Uitgave van de Firmo Provinciale Zeeuwidie Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op JJon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Vrijdag 18 April 194T ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pet weeki 3.20 per kwartaal franc® per post f 3.45 pet kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN HStJZ P" te VIM.,.. W.lattaat 5«-60. I.l.t.oa 10 (2 H.a.) MUM,.., Untostl,. K..I 29. ..Irf... 207? 292, Goes 15. 2<75 O.ilb.r, 3. t.lefoon 102, Ternoizen Broo»u1J.t,..t 2. Po.u.fenl», 359300 P.Z.C.. MUJ.lb.,», Hel wereldgebeuren Bevin en Marshall onverrichterzake huiswaarts. Begin volgende week geëindigd? Begin volgende week zullen Marshall en Bevin hun koffers pakken en naar hun hoofdste den terugkeeren. Nu de be sprekingen in Moskou volko men zijn vastgeloopen heeft hun aanwezigheid in Moskou verder niet veel zin meer. Het voor onbepaalde tijd verdagen van de conferentie heteekent, dat de vier minis ters thans alle hoop hebben laten varen om de belangrijke geschillen te regelen, die het gieten van een verdrag voor Duitschland in zijn definitieve vorm in de weg staan. Alle punten van geschil hebben een beurt gekregen doch verder dan een uiteenzetten en afba kenen van de wederzij dsche standpunten is men niet ge komen. De besprekingen over de herstelbetaling liepen vast op de Russische eisch tot 10 milliard schadevergoeding. Marshall's voorstel om geallieerde commissie d*e nieu we Oostelijke grenzen van Puitschland te doen bepalen heeft men laten liggen. De kwestie van de toekom stige staatsvorm van Duitsch land bleef verder onaange roerd. Van een viermogendhe- den verdrag zal voorloopig niets komen doordat Molotov een aantal amendementen in diende, die voor de andere ministers onaanvaardbaar ble ken. Enzoovoort. Het laatste wat werd be sproken was een rapport van de steenkool-commissie, maar de discussies hierover gingen na twee uur als een nachtkaars uit. Bevin en Marshall herhaal den geen voorstellen over de steenkoolindustrie in Duitsch land te kunnen aanvaarden zoolang geen overeenstemming was bereikt over de economi sche eenheid en daarmee was ook dit weer afgedaan. De mi nisters gingen toen maar over tot een behandeling van het vredesverdrag met Oostenrijk in de hoop hiermee meer re sultaten te bereiken. Ze wer den het eens over een verbod tot aansluiting van Oosten rijk bij Duitschland en over een regeling betreffende uitle vering van oorlogsmisdadigers en met de overige punten ging het als gebruikelijk geen overeenstemming. Op zijn zachtst gezegd heeft de Moskou-conferentie dus weinig opgeleverd, op zijn scherpst gezegd is ze een to tale mislukking geworden. De Truman's politiek goedgekeurd. De commissie voor buiten- landsche aangelegenheden van het Amerikaansche Huis van afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorgestelde maatregelen voor hulpverleening aan Grieken land en Turkije. De Senaats commissie had het wetsont werp reeds goedgekeurd. Levenslang voor generaal Milch. Veldmaarschalk Erhard Miihc voormalig nazi-ondermi nister van liichtvaart, is te Neurenberg tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Vandaag gaat Helgoland de lucht in. DE BILT BEREIDT ZICH VOOR. In aansluiting aan over dit onderwerp reeds gepubliceer de berichten over de groote hoeveelheden munitie, die op Vrijdag a.s. op Helgoland zul len worden opgeblazen, ver zoekt het K.N.M.I. in de Bilt de medewerking van een ieder, die iets van deze enorme ex plosie waarneemt. Des middags om 11 uur 59 min. en 57 sec. precies zal de munitie de lucht fri gaan. Hiermede zullen waar nemingen op groote schaal ge- Êaard gaan van de hoorbaar- eid der explosies. De verspreiding van het ge luid is bij dergelijke zware ont ploffingen zeer merkwaardig. Tot op 50 a 100 kilometer kan men het geluid hooren. maar buiten dit gebied ontstaat op groote afstand, 150-^200 km., opnieuw een geluïdszöne. Deze geluidsgolven hebben een lange omweg door de bo venlucht. op 40- tot 60 kilo meter hoogte, afgelegd. Zij Stellen ons in staat de eigen schappen van deze zeer hooge lagen van de dampkring te leeren kennen. Woensdagavond is de „Queen Elizabeth" met 50 uur vertraging te Southampton aangekomen. ministers zelf maken daar ook geen geheim van, want zelfs de gebruikelijke communique's waarin door mooie phrasen de schijn van een zeker welslagen wordt opgehouden, bleven ach terwege. De wereld is zoo ge wend geraakt aan onoverbrug. bare tegenstellingen en mis- lukté conferenties, dat het niet meer de moeite loont deze op ouderwetse he manier door ge meenplaatsen en diplomatieke beleefdheden te verhullen. Overigens lag de mislukking geheel in de lijn der verwach ting. Een regeling van de Duitsche kwestie kan alleen worden gezien als onderdeel van het allesoverheerschende naoorlogsche probleem: de ver houding RuslandAmerika. Zoolang deze beide kolossen niet tot een algemeen en we_ reldomvattend accoord zijn ge komen, zoolang de invloeds- sfeeren voor de komende ja ren" niet duidelijk afgeteekend zullen zijn, zoolang zal noch over Duitschland, noch over China, over de atoomkwestie of over eenige andere kwestie een bevredigende regeling kun_ ne worden bereikt. Verontwaardiging over de dood van Grüner. Peter Bergson, voorzitter van de Joodsche commissie voor nationale bevrijding, heeft in een te Washington uitgege ven verklaring een beroep ge daan op de verzetsgroepen in Palestina om de executie van Dov Gruner en de drie ander-e Joodsche verzetslieden te be antwoorden met alle maatre gelen, welke zij geschikt ach ten. „Het schijnt onvermijde lijk te zijn", aldus Bergson, „dat tengevolge van deze bloe dige uitdaging vele levens van onschuldige Joden zoowel als Engelschen verloren zullen gaan." Joseph Clark Baldwin, voor. zltter van het Amerikaansche comité voor politieke actie, heeft naar aanleiding van de terechtstelling der vier Jood sche verzetslieden een week rouw afgekondigd. „Zij ster ven voor de vrijheid van hun volk", zoo zedde hij, „en wij zijn vastbesloten tegenmaatregelen te nemen". Wapen-arsenaal bij schooljongens. Een compleet wapenarsenaal werd door de Rotterdamsche politie bij vijf jongens ontdekt. Het bevatte: drie bajonetten, een karabijn, een stengun, een cylinderrevolver, vier kle wangs, drie handgranaten, twee wapenstokken, een pistool voor lichtkogeJs, een lichtkogel, een alarmpistool, een band scherpe patronen en vier gasmaskers. De politie had argwaan ge kregen, toen zij Woensdag avond omstreeks tien uur drie jongens, waarvan een met een stengun aanhield, waarna zij een 'onderzoek ixistelde. De leeftijden der jongens varieer den van 15 tot 18 jaar. Een hunner is kantoorbediende, de rest zit nog op de schoolban ken Doodstraf voor chauffeur. Een Joegoslavische militaire chauffeur is veroordeeld tot de dood door de kogel wegens het veroorzaken van het ernstigste auto-ongeluk te Belgrado van de laat ste jaren. Hij zou dron ken achter het stuur ge zeten hebben en, doordat zijn auto het trottoir op reed, de dood van twee vrouwen veroorzaakt hebben alsmede ernstige verwonding van een man. Koning Christiaan's wordt te Kopenhagen oogeqblik verwacht. dood ieder DE RAMP IN TEXAS CITY WEER EEN SCHIP GEËXPLODEERD. Een ramp, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, heeft de havenstad Texas Cit^ in de Vereenigdc Staten getroffen. Door een reeks van ontploffingen en branden zjjn vele huizen en gebouwen verwoest. Er is geen huis onbeschadigd gebleven. Volgens de laatste berichten zUn reeds 500 dooden geborgen. Het aantal gewonden wordt op 1000 geschat. Niet-officieele berichten spreken echter van een veel hooger getal ge wonden. De ramp. Het Fransche scliip „Grand Camp" in de haven was in brand geraakt en de midde len om het vuur to blusschen faalden. Men wilde toen het schip uit de haven sleepen. Vóór het echter geheel buiten gebracht kon worden vloog het schip door een verschrik kelijke explosie in de lucht. Deze explosie zette zich voort in een reeks ontploffingen, en toen deze een aan de haven staande chemische fabriek bereikte, vloog ook deze in de lucht. Een schip, geladen met 8000 tot 10.000 vaten olie werd opgenomen en 1000 m. weggeslingerd. In de stad werden vele gebouwen door het geweld der ontploffingen verwoest. Vyftig aan de haven staande olietanks geraakten in brand. Over de stad ver spreidde zich een giftige damp. Een vliegtuig, dat zich juist boven de stad bevond, ge raakte door de geweldige luchtverplaatsing onklaar en Holland-Amerika Lijn is overbelast. Pieren te New York aangekocht. De vraag voor passagiers ruimte op schepen, die het trans-atlantische verkeer on derhouden, overtreft thans met meer dan 150 de ac commodatie, die gedurende de rest van dit jaar beschikbaar is. aldus verklaarde de heer F. C. Bouman, een der direc teuren van de Holland-Ame- rikalijn, Woensdag voor zijn vertrek aan boord van de „Veendam" naar Nederland. Hij wees er evenwel op, dat men de situatie met betrek king tot het vrachtvervoer thans onder controle heeft. De heer Bouman deelde ver volgens mede, dat de „Nieuw Amsterdam" in November a.s. weer in de vaart gebracht zal kunnen worden. Er bestaan plannen voor het bouwen van een zusterschip van de „Nieuw Amsterdam". Door het hooge prijsniveau en het tekort aan materialen is het tot dusverre evenwel nog niet mogelijk geweest een order voor de bouw te plaatsen. Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Cuba, Mexico, het Zuiden en het Westen van de V.S., heeft de heer Bouman de plannen voltooid om voor het eerst na de oorlog de scheep vaartdiensten der maatschap pij in deze gebieden weer op regelmatige grondslag te her vatten. Dr. Da Costa Gomez naar Nederland. Naar wjj vernemen, zal op Zaterdag 19 April de heer dr. M. F. da Costa Gomez, lid der staten van Curasao, met het stoomschip „Veendam" in Rot terdam arriveeren. De heer da Costa Gomez zal in overeen stemming met de in voorberei ding zijnde staatkundige her vormingen als vertegenwoor diger van Curasao hier te lan de optreden. De heer Wierdsma, direc teur voor Nederland van de Holland-Amerikalijn, deelde mede, dat de maatschap pij in Hoboken 2 diepwater- pieren heeft gekocht, gelegen aan de Fifth en de Sixth street tegenover de Four teenth street in Manhattan. Van andere zijde wordt ver nomen, dat deze transactie ook de aankoop van een der de pier aan de seventh street omvatte, en dat de koopsom verscheidene millioenén dol lars heeft bedragen. stortte neer. Overal braken branden uit. Hulpploegen van het Roode Kruis vertrokken per vlieg tuig van. Washington, met voorraden morfine en bloed- plasma. Bijna de geheele po litiemacht van de stad Hous ton werd naar de geteisterde stad gedirigeerd. Zes uur na de ramp begon een onderbro ken stroom auto's met gewon den Houston binnen te komen. Donderdagochtend is het 6000 ton metende Amerikaan sche schip „High Flyer", even eens geladen met nitraat, in de lucht gevlogen, terwijl men trachtte het schip uit de ha ven te sleepen. Men vreest, dat deze nieuwe explosie nog meer dooden en gewonden heeft veroorzaakt. Onmiddellijk werden ambu lances van alle soorten en afmetingen gemobiliseerd en naar het havengebied ge bracht. DE REDDING. De reddingsploegen staan voor een ontzaglijke taak. 'Men is druk bezig met het zoeken naar personen, die onder de totaal vernielde gebouwen be graven liggen. De eerste foto's geven een beeld, dat welhaast alleen door de uitwerking van de atoombom op Bikini ge ëvenaard wordt. De inwoners van Texas hebben een vree- selijke nacht doorgebracht. Terwijl zij naar verwanten en vrienden zochten, laaiden voortdurend branden op en klonken kleinere explosies. Daar kwam nog bij, dat het gevaar van gasverstikking tengevolge der chloordampen uit de chemische fabriek dreigde. Ieder, die niet van een gasmasker voorzien was, werd teruggedreven door de politie, die in razende vaart in auto's, op motoren en fiet sen door de stad reed. "Een stroom van inwoners verlaat de stad om buiten veiligheid te zoeken. De K.L.M. bfeidt uit. De K.L.M. heeft haar nieu we zomerdienst aangekondigd. In de maanden Mei en Juni zullen nieuwe diensten geopend worden van Amsterdam op Manchester en •Dublin; Parijs en Lissabon; Ziirich en Barce lona; Maastricht en Luxem burg; Genève en Rome, terwijl verder met een dienst van Eindhoven op Antwerpen en Londen wordt begonnen. De lijn AmsterdamGroningen wordt ook weer gevlogen. Op New York, Malmö, Mon- .ideo, Praag, Brussel en Pa- tev P rijs wordt de" frequentie opge voerd. 20 Mei zal het nachtpostver- keer worden hervat. Zaken brieven, na kantoortijd in Ba zel gepost, worden dan b.v. reeds de volgende dag in Zwe den en Engeland besteld. De K.L.M. zal hier de nachtdien sten AmsterdamLonden en AmsterdamMalmö voor haar rekening nemen. Op het oogenblik heeft de K.L.M. 66 machines in dienst. De dump van Deelen. De Arnhemsche rechtbank behandelde het schandaal van Deelen. Terechtstonden een luitenant, een taxateur en een inspecteur der rijksbelastingen, die had den samengewerkt om auto's uit de dump van Deelen te verkoopen boven de vastgestel de pr|jzen. Van een partij au to's had men 21000.winst opgestreken. De officier van Justitie meende, dat inderdaad een misdrijf was gepleegd. Hij eischte tegen den taxateur 9 maanden gevangenisstraf, hij wilde den luitenant naar de krijgsraad verwijzen en aan den inspecteur van belastingen vier jaar beroepsverbod opleg gen met teruggave van 9000.Uitspraak 28 April. VERHOOGING VAN 1 JULI 1946 AF. Ruimere opvattingen. Donderdag is verschenen Staatsblad H 116, besluit van 12 April 1947 tot her ziening van de salarissen van de onderwijzers b|j het lager onderwijs. Deze her ziening geldt met terug werkende kracht van 1 Ju li 1946 af. De jaarwedde van den on derwijzer, die niet de akte als hoofdonderwijzer bezit, be_ draagt 171Ö, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoo- gen met 90, na 6 en 8 dienst jaren telkens te verhoogen met 180. na 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met 90. De jaarwedde van den on derwijzer, die de akte als hoofdonderwijzer bezit, be draagt 1980, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoo gen met 90, na 6. 8, 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoogen met f 180, na 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te vexhoogen met 90. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in militaire dienst heeft doorgebracht voor zoover hij in het bezit was van een akte van bekwaamheid als onder wijzer, mede als diensttijd wordt aangemerkt. Ook is ge handhaafd de in bezettingstijd tot stand gekomen bepaling, volgens welke ook als dienst tijd wordt aangemerkt de tijd, dien de bezitter van de akte van bekwaamheid als onder wijzer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met Stilzwijgendheid. Naar het schijnt hebben Ne- derlandsche en republikeinsche kringen besloten zich niet uit tc laten over de ontwikkeling der economische onderhande lingen tusschen de commissie- generaal en de Indonesische delegaties, die momenteel bijna dagelijks bijeenkomen, aldus meldt het A.F.P. uit Batavia. Beide delegaties verklaren hun stilzwijgendheid uit het feit. dat een indiscretie de reeds bereikte of aanstaande resultaten wel eens in gevaaï zou kunnen brengen. Toch is men van meening, dat het ver loop van zaken vlotter is en bepaalde aanwijzingen recht vaardigen de veronderstelling, dat de onderhandelingen in een verder stadium zijn dan de korte, officieele communi ques doen bljjken. Wat de on derhandelende partijen aanzet tot voorzichtigheid, hoewel de afgevaardigden er zich van be wust zijn, dat hun belangen geenszins uiteenloopend zijn, is de vrees bij de publieke opinie van hun landen de schijn te wekken aan prestige in te boe ten en de tegenstanders van Linggadjati argumenten in handen te geven. Hoewel de oppositie tegen het accoord in Nederland veel duidelijker is, is deze ook in de republiek aan wezig. waar de regeering voortdurend moeite doet om te bewijzen, dat samenwerking met de Nederlanders mogelijk is. Do huidige besprekingen bankbiljetten. worden vanzelfsprekend be- heerscht door de kwestie van de restitutie der Nederlandsche eigendommen. Bej aaide ver klaringen van republikeinsche zijde heben de indruk kunnen wekken, dat men deze restitu tie afhankelijk wilde stellen van de terugtreking der Neder landsche troepen, maar het schijnt, dat de republikeinen niet meer aan deze voorwaar de vasthouden. Zelfs indien op dit punt spoedig bevredigende overeen stemming wordt verkregen, dan zal het metterdaad nood zakelijk zijn een sfeer van vriendschap te scheppen, zon der welke de Europeesche ei genaren bij hun terugkeer naar hun ondernemingen ge vaar loopen een vijandige be volking te vinden. Zoo zou hun elk initiatief onmogelijk wor den gemaakt. Men heeft hier Le doen met een psychologische factor, welke dan alleen geen moeilijkheden meer zal bieden, wanneer voor de politieke pro blemen, die zoo nauw met de economische samenhangen, een oplossing zal zijn gevonden. akte is werkzaam geweest. Aan de bepaling in zake de z.g. fictieve diensttijd is een ruimere redactie gegeven. Het toekennen der extra be looningen bij het gewoon lager onderwijs heeft - thans geen vaste vorm meer. Daartegen over kan de Kroon bepaalde bevoegdheden, die van bijzon- dere beteekenis zijn voor het lager onderwijs, afzonderlijk beloonen. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer eener school voor voortgezet gewoon lager onderwijs wordt ver hoogd met 180 indien hij, be halve de akte van hoofdonder wijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van lager onderwijs in tenminste een der volgende vakken: Fransch, Duitsch, Engelsch. handenarbeid, licha melijke oefening (akte S)< handelskennis. landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwelijke handwerken of eenvoudige huishoudkunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. 'De marges voor de hoofden en onderwijzers aan ulo-scho len zijn afhankelijk van de ak_ ten, welke zij bezitten. De hoofdmarge voor alle soorten van scholen Is dezelfde, gedifferentieerd m twee groe pen naar gelang het aantal onderwijzers, dat aan de be treffende school verbonden is. Voor de toepassing van deze bepaling wordt hrj, die aan een openbare school een betrek king van hoofd of van onder wijzer tijdelijk waarneemt, zoo mede hij. die aan een bijzonde. re school voor een bepaalde tijd tot hoofd of tot onder wijzer is benoemd, gelijkge steld met een onderwijzer, die voor vast is benoemd. Voor de scholen voor bui tengewoon onderwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor gewoon lager onderwijs, met die verstande, dat de ex tra marge verhoogd is van 270 tot 360. In het algemeen moeten de ze grondsalarissen verhoogd worden met de extra toelagen, welke het Staatsblad G 13 toe_ kent. Bankbiljetten-vervalsching op Java. Te Magelang is door republi keinsche autoriteiten het hoofd van de afdeeling comptabiliteit b|j een der republikeinsche mi nisteries gearresteerd. Hij hield zich onledig met de vervaardi ging en uitgifte van valsche ikbiT Het badseizoen belooft veel voor Walcheren. Tekort aan logeer- gelegenheid. Walcheren, eens Zeelands tuin, dat jaarlijks (luizenden bezoekers trok, maakt zich op voor het zomerseizoen. Het seizoen, dat ook dit jaar vele gasten al zullen er ook vele teleurgesteld moeten worden naar het eiland zal brengen. Want het aantal aanvragen is groot. Er is een woord waar mee men het typeeren kan: „te" groot voor het „te" wei nig aan ruimte. Zoo is het in Vlissingen. Zoutelande, Dom burg, Oostkapelle en Vrouwen polder. Het aantal aanvragen overtreft overal de beschikbare ruimte verre. Er zullen bij voorbeeld in Oostkapelle, dat voor de oorlog vaak 1000 gas ten herbergde, dit jaar slechts ongeveer 250 logé's kunnen verblijven. Domburg, voor de oorlog een van de bekendste badplaatsen, zal zich inspan nen. Het Badhotel zal worden geopend en waarschijnlijk ook hotel l'Europe. Maar "met de beschikbare ruimte in pen sions en de burgers die een ge deelte van hun woning zullen afstaan, beteekent dit, dat dit jaar niet meer dan 600 vreem delingen Domburg zullen be zoeken. Dat is dus iets minder, dan een kwart van voor de oorlog, toen vaak 2500 gasten in Domburg verbleven. Zoute lande en Vrouwenpolder zitten al propvol en verschillende burgers hebben hier reeds ge durende de zomermaanden hun huis gedeeltelijk onderver huurd. Ook in Vlissingen is het aantal aanvragen legio en doet het tekort aan hotelruimte zich nijpend voelen. Zelfs de recente opening van hotel Noordzee-boulevard, dat over meer dan 100 bedden beschikt, is niet in staat verlichting te brengen. De afdeeling van V. V.V. krijgt hier bovendien her haaldelijk aanvragen uit En geland, veelal van gedemobili seerde soldaten, die hun va- cantie op Walcheren (waar ze in de meeste gevallen zelf nog vochten) willen doorbrengen bij particulieren of in goedkoo- pere pensions. Maar ook daar zit alles reeds vol. GOED SEIZOEN. Ondanks deze sombere be richten belooft, de omstandig heden in aanmerking genomen, het badseizoen voor Walcheren goed te worden. Alles reeds nu staat dit vast zal tjok-, tjokvol zitten. Beter kan men zich immers niet wenschen. En vanzelfsprekend wordt dan ook veel gedaan om het de gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. De stranden zijn schoon en makkelijk bereik baar. In Vrouwenpolder wordt ironie van het noodlot met behulp van door de Duit- schers achtergelaten blokken beton een nieuwe trap over de duinen naar het strand ge legd. Zomerhuisjes en bad hokjes zijn hier weer verrezen en men is van plan. tot ver maak van de badgasten, een ringrijderij te organiseeren. Hoewel men geen drukte als voor de oorlog verwacht in 1939 verteerden de vreemde lingen in Vrouwenpolder voor een waarde van 12.500 ziet men toch ook hier het ko mende seizoen met groote ver wachting tegemoet. Het strand van Zoutelande is ook reeds mijnenvrij van de bebouwde kom tot Biggekerke. De mijn- opruimingsdienst heeft toege zegd spoedig het resteerende gedeelte te zullen zuiveren. Het strand van Domburg, dat reeds vrij werd gegeven, zal nog eens gereviseerd worden. VEEL TRIPS. In Vlissingen is men opti mistisch. Vorig jaar bezochten 50.000 baders het beroemde Zuiderstrand. Men verwacht, dat dit aantal thans verre overtroffen zal worden. Er worden immers dit jaar wat vorig jaar niet het geval was verschillende trips van België uit naar Walcheren ge organiseerd en de Belgen zul len zeker het strand niet ver geten. De badcommissie is er niet in geslaagd de benoodigde vergunningen te bemachtigen voor de restauratie van de duiktoren en het herstel van het badpaviljoen, waarvoor de plannen klaar zijn. Begrijpe lijk, want de woningbouw moet op ons zwaar getroffen eiland voorgaan, hoe gaarne we de vreemdelingen ook zien komen. De belangstelling voor het strand zal er overigens niet minder om zijn. Het Vlissing- sche strandleven krijgt een nieuwe attractie. Nabij de mu ziektent op de Boulevard zal namelijk een snelbuffet wor den ingericht, waardoor het gemis van het badpaviljoen niet zoo sterk zal worden ge voeld. Een novum voor Vlissingen is overigens ook de verkoop van strandlectuur. waarmee dit jaar zal worden begonnen. Bij de gemeenschappelijke kleedkamers de „omnibus sen" zooals men in Vlissingen zegt zal een lectuurstandje worden ingericht. De luieren de dagjesmenschen kunnen dus, al bruinstovende, nog le zen. Kan het mooier? Het lijdt geen twijfel of, on danks het groote tekort aan ruimte, zal het komende sei zoen voor Walcheren een groot succes worden. En de belang stelling van nu kan voor een groot gedeelte de toekomst van het vreemdelingenverkeer op ons eiland bepalen. De beste reclame, die V.V.V. kan heb ben is immers de prettige her innering van het publiek! Nederland is niet verkwistend. De heer W. H. Fockema An. drea, die een bezoek heeft ge bracht aan de V.S. en Canada ter bestudeering van de eco nomische toestand aldaar en voor het voeren van financi- eele besprekingen, verklaarde Woensdag te Montreal, dat de door Nederland sinds het einde van de oorlog ontvangen bui- tenlandsche credieten niet wer den verkwist aan luxe goede ren, doch integendeel werden geïnvesteerd ten behoeve van het herstel van Nederland. Hij wees erop, dat het grootste ge deelte in kapitaalgoederen werd geïnvesteerd, doch dat ook een gedeelte moest worden gebruikt voor de aankoop van levensmiddelen. Hij was van meening, dat een groot deel van het Canadeesche crediet van 125 millioen p. st. wordt uitgegeven voor de aankoop van Canadeesche tarwe, hoe wel hem niet de grootte van het bedrag bekend was dat hiermede gemoeid is. Dr. van Mook en de C. G. naar Makassar. Maandag vertrekken dr. H. J. van Mook. de commissaris sen-generaal prof. W. Scher- merhorn en Max van Poll, dr. P. J. Koets, waarnemend direc teur van het kabinet van den It. g. g., rar. K. F. J. Verboe ket, secretaris in algemeene dienst, mr. dr. P. Sanders, secretaris-generaal der com missie-generaal en mr. dr. C. C. J. Maassen, adviseur der commissie-generaal, naar Ma kassar voor het bijwonen van de openingszitting van het voorloopige Oost-Indonesische parlement. Voorts zullen tien republikeinsche journalisten de zitting bijwonen. Vrijetijdsbesteding der jeugd. Ter gelegenheid van de jeugdweek hebben de jeugdor ganisatie# die in de Neder landsche jeugdgemeenschap samenwerken in Utrecht een congres gehouden. Op dit con gres hebben een zestal spre kers en spreeksters inleidingen gehouden over de vrije-tijdsbe- steding van de jeugd. De inleiders spraken over de problemen, der vrije-tijdsbeste- ding van plattelands, en groo- testadsjeugd en die der solda ten, terwijl voorst de nadruk werd gelegd op de sociale pro blemen die hieraan verbonden zijn. Het congres werd bijge woond door vertegenwoordi gers van de departementen van oorlog, marine, sociale za ken en onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1