VROUWEN Marshall en Bevin UIT DE PROVINCIE willen naar Ned. Indië vertrekken volgende week Zeeuwsche Snippers Walcheren Dc Rijkslandbouwwintcrschool Zeeuwsch Vlaanderen Maar er Is geen plaats op de schepen. Gezinshereeniging. Mynheer, ik begrijp niet, dat ilrzoo'n hoog nummer op de lijst heb„Mijn man is al sedert Januari 1946 in In dië, hoe komt het, dat ik nog niet naar hem toe kan gaanMijnheer, ik heb nummer 1318, heeft u eenig idee Met een waar engelengeduld beantwoordt mr. J. E. Eilerts de Maan, hoofd van de af dee* ling inlichtingen en gezinsher eeniging van 't ministerie van overzeesche gebiedsdeelen, de ze en honderden soortgelijke vragen. Telkens moet hij ant woorden, dat de immigratie dienst in Batavia daarover be slist. „TJ kunt onze moeilijkheden begrijpen", aldus mr. Eilerts de Haan, „als u weet, dat we op het oogenblik alleen maar de beschikking hebben over de „Oranje", die eenmaal in de twee maanden vertrekt en waarop wij 400 tot 450 plaat sen krijgen toegewezen. De overige plaatsen zijn bestemd voor werkers, die 'natuurlijk altijd super-prioriteit hebben". Wat de komende maanden betreft verwacht mr. Eilerts de Haan een kleine verbetering in het uitzendingstempo, door dat de afdeeling gezinshereeni ging de beschikking «Inrijgt over de „Poelau Laut" met 25 plaatsen en de „Öphir" met circa 90 plaatsen. EERSTE KAMER Herdenking Baron de Vos van Steenwljk. In de Woensdagavond ge houden vergadering der Eerste Kamer heeft de voorzitter, prof. Kranenburg, in enkele treffende woorden den overle den voorzitter der Eerste Ka mer, wijlen Baron de Vos van Steenwijk herdacht. Ook Minister-president Beel sloot zich by deze woorden aan. Nadat zonder hoofdelijke Stemming eenige kleinere wets ontwerpen waren aangenomen, werd de begrooting van open bare werken en wederopbouw aan de orde gesteld. De heeren Schipper (A.R.) en Kraayvanger (K.V.P.) spra- Icen beiden de hoop uit, dat de nieuwe minister van we deropbouw de vertrouwenscri sis zou weten te overwinnen, waarna de vergadering werd verdaagd tot Donderdagmid dag. Eerste Kamer over onderwijs De commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer bracht verslag uit over het wetsontwerp tot vaststelling van de ryksbegrooting van on derwijs, kunsten en weten schappen voor het jaar 1946. Vele. leden betreurden, dat het bedrag voor cultureele doel einden zoozeer achter blijft by dat, wat aan defensie wordt besteed. Vele leden drongen aan op een rechtzetting van den minister ten aanzien van het beleid van zijn voorganger. Men was algemeen van oor deel, dat de salarisverbetering voor onderwijzers het nijpende tekort aan leerkrachten aan merkelijk zal verbeteren. Ver schillende leden bepleitten eveneens salarisverbeteringen voor leeraren. Nadere regeling van het landbouwonderwijs werd door vele leden noodig geacht. Eenige leden drongen, in verband met het huiswerk- looze weekend, aan op beper king van de leer- en examen stof. De uitbreiding van het aantal middelbaar technische scholen werd door eenige le den bepleit. Evenals in de Tweede Ka mer voerden verschillende le den het pleit voor een demo cratische verdeeling van de zendtijd. Leider Grieksch vakverbond vermoord. Het Grieksche nieuwsbureau meldt, dat Christos Contopoe- los, leider van het Grieksche Vakverbond, door politieke te genstanders, naar beweerd wordt door communisten vermoord is. Admiraal Helfrich te Portsmouth. Op uitnoodiging van de Brit- sche admiraliteit brachten Lt. admiraal Helfrich en verschil lende vlag- en hoofdofficieren van de Nederlandsche marine Woensdag een bezoek aan Portsmouth. Zij werden aldaar ontvangen door den comman dant, admiraal sir Geoffrey Lav ton. Een bezoek werd gebracht aan het marine-etablissement in Portsmouth, waar de artil lerie-opleiding wordt gegeven. Daar zijn ook oen aantal Ne derlandsche schepelingen in opleiding onder Nederlandsche instructeurs. Een aantal Ne derlandsche officieren volgt er voorts een cursus. De Lt. admiraal inspecteerde er het Nederlandsche regiment. Na afloop van het bezoek aan Portsmouth werd de tocht voortgezet naar Lec-on-Solent. waar zich een air-station van de Royal Navy bevindt. Veldmaarschalk Milch, vooi'malig nazi-onderminister, is te Neurenberg niet schuldig bevonden aan deelneming in experimenten op menschelijke wezens. De drukte op deze afdeeling is onbeschrijfelijk. Het is er een va-et-vient van vrouwen, die overigens zeer begrype- lijk zoo spoedig mogelijk weer by haar man in Indië willen zijn. Het is er zeer nor maal als tot 's middags één uur 70 bezoeksters geholpen zijn, terwijl de telefoon dan ruim 130 maal voor inkomen de gesprekken gebrüikt is. De bode voor de deur, die dikwijls erger voorkomt, is dan ook 'bij de dames niet bijzonder popu lair „Het bezoek van de meeste menschen is eigenlyk overbo dig", zeide het hoofd van deze veel geplaagde afdeeling, „het tempo wordt geheel bepaald door het aantal beschikbare schepen en wij hebben ons dan nog te houden aan de num mers, die de immigratiedienst geeft. Op geen enkele wijze mag daarvan afgeweken wor den. De tweede divisie met 20.000 man, moet ook nog naar Indië en voor dit beëindigd is kunnen we zeker niet rekenen op een grootere toewijzing van scheepsruimte". „Door haar bezoek zonder telegrafische oproep vertragen dames de gang van zaken eerder, dan dat rij die ver snellen". De rollen omgedraaid. Woensdagavond Is in het programma van de Nederlandsche strijd krachten een verslag ge geven van de plechtig heden, die plaats had den by het overhandigen der chèque van de Brit- sche marine voor de stichting „Nieuw Wal cheren". De radioreporter had de attentie aan den verslaggever van de Prov. Zeeuwsche Cou rant aan boord van de „Karei Doorman", den heer H. Bosshardt, te vragen naar zijn indruk ken. De rollen werden dus omgedraaid en van interviewer werd onze verslaggever geïnter viewd. In een vlot relaas, waarbij de heer Bos shardt de erkentelijk heid der Zeeuwen ver tolkte en nog eens ge wag maakte van de ac tiviteit der stichting „Nieuw Walcheren", wees hij er op, dat ten gevolge van de langdu rige vorstperiode de boo menactie nog niet in het voorjaar kon beginnen, maar dat in het najaar de hoornen in grooten getale de grond in zullen gaan. De uitzending vond plaats uit het B.B.C. ge bouw te Londen. Het onderhoud met Stalin. Robert Magidoff, verslaggever van de N.B.C., heeft per ra dio uit Moskou gemeld, dat, naar hem ter oore was geko men, de Amerïkaansche mi nister van buitenlandsche za ken, Marshall, en Bevin, zijn Britsche collega, een bèsp re king gehad zouden hebben naar aanleiding van Marshall's bezoek aan Stalin, Dinsdag avond op het Kremlin afge legd. Het voornaamste onder werp van de bespreking op het Kremlin, aldus Magidoff, was waarschijnlijk het viermogend- hedenverdrag terzake van Duitschland, waaromtrent de ministers van buitenlandsche zaken niet tot overeenstem ming konden kornen. Er van afgezien of het falen der mi nisters om een verdrag op te stellen van invloed is geweest op de Britsch-Sovjet-Russische besprekingen over herziening van het Alliantie-verdrag, al dus Magidoff, een feit is. dat die besprekingen tot stilstand zijn gekomen. Volgens Brit sche bronnen is het thans aan Wisjinsky om eventueel een volgende bespreking te arran- geeren. Er schijnt Weinig mogelijk heid te bestaan, dat er voor het einde van de conferentie Chineezen tegen Nederlanders. Chinecsche handelaren te Singapore hebben vergaderd en meenden geen genoegen te kunnen nemen met de vergoe ding van 500.000 dollars, Wel ke de Nederlandsch-Indische regeering wil betalen voor in beslaggenomen Chinecsche la ding en vaartuigen in de Indi sche wateren, waar dé Chinee zen gestolen ondernemingsgoe deren vervoerden. Men besloot een poging te doen tot het boycotten van de Nederland sche handel. Havenpropaganda. Mr. P. J. Oud heeft te Lon den de eerste vertooning bijge. woond van de Engelsche pro pagandafilm, die gemaakt is om het gebruik van de Rot- terdamsche haven in het bui tenland te populariseeren. De film duurt 40 minuten en de rolprent behandelt de oude en nieuwe geschiedenis van Rot terdam. een verdrag tot stand zal ko men, daar Bevin en zyn ge- heele delegatie voorbereidingen treffen om aanstaande Dinsdag per trein uit Moskou te ver trekken. Marshall en de andere Amerïkaansche afgevaardigden treffen voorbereidingen voor een vertrek terzelfdertijd per vliegtuig. De berichten, dat de Brit sche minister van buitenland sche zaken, Bevin, aanstaande Dinsdag of één of twee dagen daarna per trein uit Moskou zal vertrekken, zijn in gezag hebbende kringen te Londen bevestigd. Men neemt aan dat de geheele Britsche delegatie met Bevin zal vertrekken. Meubelen van N.S.B.-ers verduisterd. Te Almelo stond terecht de athleet K. B., die belast was geweest met het beheer van Ederen, die aan politieke de- uenten toebehoorden. Hij verscheidene meubelen, w.o. een piano, verduisterd en ook zijn medewerkers laten profiteeren van zyn verkeerde daden. De verdachte verdedig de zich door te zeggen, dat hjj oorlogsslachtoffer was. De eisch luidde een jaar gevange nisstraf. Middelbare akten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Deéring heeft de mi nister van onderwijs geant woord, dat de toekenning van het jus promovendi aan de op leidingen voor middelbare ak ten, een natuurlijke ontwikke ling is. De minister vreest niet voor verbreking van de over hét geheele land gelijke waar deering der middelbare akten. De minister deelt niede, dat hij ook aan de instituten die opleiden voor de middelbare bevoegdheid gymnastiek het jus promovendi zal toestaan. Oud-burgemeester van Den Bosch gehuldigd. De in 1941 afgetreden bur gemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot, is Dinsdagmiddag ten stadhuize gehuldigd. De heer F. Gerrits bood den populairen burgervader namens de bevolking zijn door den Bosschen kunstenaar Jan Sluyters geschilderd portret aan, dat in het stadhuis een plaats zal krijgen. Prof. Romme spreekt ie Goes. Prof. Romme zal Zaterdag 26 April a.s. te half drie in de zaal van den heer Kryger te Goes voor de K.V.P. spreken over de Indische kwestie. Radiovraaggesprek over Sas van Genl. In verband met het 400-jarig bestaan van Sas van Gent zal de heer G. Houtekamer, secr. der Prov. V.V.V. te Goes, bin nenkort een radiovraaggesprek houden over Sas van Gent en de feestelijkheden. Sportvlieger maakt noodlanding. Woensdagmiddag tusschen 3 en 4 uur heeft een sport- vliegtuig op weg van Zuid- Éngeland naar Oslo tusschen Brouwershaven en IJzendijke een noodlanding moeten ma ken wegens een defect aan de propellor. Vlak voordat het toestel de grond raakte, sprong de piloot, de 26-jarige Noor K. Maas uit het vlieg tuig, waardoor hij enkele schrammen en brandwonden opliep. Het vliegtuig vloog op de grond in brand. De piloot werd per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noord- Schouwen vervoerd, waar hij werd verbonden. Hy bleek slechts licht gewond. ROODE TULPEN GESCHONKEN. Nu Walcheren nog boomloos en arm aan bloemen is, zal de afd. Haarlem 9ran de Party van de Arbeid roode tulpen sturen aan de afd. Vlissingen van deze partij. Vlissingen zal het 1 Mei-feest vieren in de ScheMehal en die hal zal met de Haarlemsche tulpen ver sierd worden. Politierechter Middelburg. Wegens het vervoeren van geldsbedragen in strijd met het Deviezenbesluit werden veroordeeld: A. J. S., 29 j., schipper te Antwerpen tot 10.of 5 da gen met verb, verkl. A. G., 61 j„ machinist te Terneuzen tot 20.of 10 dgn., m. v. verkl. H. P. P„ 60 j„ landbouwer te Zaamslag tot 5.of 3 dgn., m. v. verkl. Ma. Ma. B., 37 j.. z.b. te Axel tot 10.— of 5 dgn., m. v. verkl. M. D. v. d. B.. 35 j., boek houder te Groede tot 1 mnd. gev. voorw. pr.t. 2 j. en ver beurd verkl. van 935.—. K. J. D., 51 j„ te Sas van Gent, tot 10.— of 5 dgn. met verb, verkl. van 2305 B. frs. A. J. Tr., 39 j., handelaar te Oostburg tot 15.of 10 dgn. met teruggave van 75. E. A. W. R., 42 i„ z. b. te Heerenveen tot 25.of 10 dgn. met verb, verkl. van 175.—. A. C. C. L.. 24 j.. schryver te Torhout tot 25.of 10 dgn. met verb, verkl. van 1500 B. frs. R. L. v. W., 24 j., landbou wer te Watervliet tót 5. of 2 dgn. met verb, verkl. van 10.— en 120 B. frs. W. M. A. T„ 30 j., priester te Zeppcren tot 10.of 5 dgn. met verb, verkl. van 1005 B. frs. J. de N., 41 j., loondorscher te Waterlandkerkje tot 25. of 10 dgn. met teruggave van de tegenwaarde van 2035 B. frs. Wegens het in strijd met het Deviezenbesluit invoeren van i-esp. 60 en 50 K.G.. tabak wer den P. G. v. Str., M8 j. en A. G., 27 j., landbouwersknechten te Nieuw-Namen. beiden ver oordeeld tot 3 weken gevange nisstraf. De 52-jarige belastingconsu lent Z. C. E. te Terneuzen had in strijd met het Besluit De viezen-blokkeering 2565 B. frs. in ontvangst genomen, hier voor werd hij veroordeeld tot 25.— of 10 dagen. Von Papen kreeg een beroerte. Franz von Papen Hltlers's vroegere eerste diplomaat, is Maandag door een berqprtc ge troffen. De verloving van prinses Elizabeth. Volgens het Canadeesehe blad .Öttawa Citizen" zal de verloving van Prinses Eliza beth met luitenant Philip Mountbatten vroeger Prins Philip van Griekenland Maandag a.s. hekend gemaakt wórden. Deze te verwach ten bekendmaking zal door Koning George zelf in Zuid-' Afrika worden gedaan, mis schien na de rede die Prinses Elizabeth op haar 21ste ver jaardag zal uitspreken. Finsche kabinetsformateur. Sakari Tuomioja. directeur van de Finsche bank. heeft de uitnoodiging van president Paasikivi. de functie van eer sten minister en kabinetsfor mateur op zich te nemen, aan vaard. De vroegere koning van Italië, Umberto, heeft zich per vliegtuig van Lissabon naar Egypte begeven, waar zijn va der, Victor Emanuel, verblijf houdt. Dor) Juan wil geen buitenlandsche Inmenging. Don Juan, de Spaansche troonpretendent, heeft een ver klaring afgelegd naar aanlei ding van commentaren en „verkeerde interpretaties", die door een deel van de Spaan sche pers van zijn standpunt t.a.v. de rede van Franco wa ren gegeven. Hierin weerlegt hij de bewe ring, dat hij een voorstander zou zijn van buitenlandsche In terventie in Spanje. „Ik, even als alle Spanjaarden, ben van meening, dat het recht van landen, hun eigen vraagstuk ken op te lossen, op geencrlei wijze door buitenlandsche mo gendheden kan worden aange tast," zoo verklaarde Don Juan. De inbeslaggenomen nazi-eigendommen. John Hynd, de Britsche mi nister van de Britsche zóne in Duitschland, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat in de Britsche zóne beslag is gelegd op eigendommen van vooraan staande Nazi's. In beslag geno men werden eigendommen van Ribbentrop, von Papen, Rosen berg, Keitel, Doenitz en Goe- ring ter waarde van resp. 690.000, 721.000, 657.000, 1.045.000. 153.000 en 4.000.000 mark. Dit bezit werd met Explosie In een schip. Donderdagmorgen om onge veer 7 uur vond aan boord van het m.s. „Johanna", lig gende aan de Nieuwe Haven te Zierikzee, eigenaar de heer Verbrug te Colijnsplaat, een explosie plaats, waardoor de schipper P. Wessels zware brandwonden aan handen en gelaat opliep. Hij werd naar het ziekenhuis te Noord- Schouwen vervoerd. Tenge volge van deze ontploffing sneuvelden aan de havenkant verschillende ruiten. Fransche uitgave van „Het verjaagde water". De roman van de droogma king van Walcheren, „Het ver jaagde water" van A. den Doolaard, belooft wel een „best-seller" te worden. Niet alleen is voor deze roman de belangstelling in Engeland en Amerika buitengewoon groot, maar ook in Frankrijk. Bij de Editions du Pavoïs te Parijs zal thans een Fransche verta ling van dit boek verschijnen. Gemeentebegrooting van Goes aangenomen. Maandagmiddag en Maan dagavond is de gemeenteraad van Goes in openbare verga dering bijeen geweest. Nadat enkele kleinere voorstellen z. h.s. waren aangenomen, nam de raad het voorstel tot wijzi ging van de tarieven van" de keuringsdienst van vee en vieesch en van het Centraal slachthuis aan. Daai'na kwam de begrooting van 1947 aan de orde. De voor zitter deelde mee, dat de voor stellen voor de rioleering en de badinrichting nog niet ge reed waren. Daarna werd over gegaan tot de algemeenc be schouwingen. Bij de beant woording dér sprekers wees de voorzitter er op, dat 't maken van een voorloopige rioleerir.g bij het aanleggen van nleitwó wegen en straten zcar ge- wenscht is. De vestiging van een M.T.S. in Goes is, aldus de voorzitter, nog in bespreking. Er werden ernstige pogingen ondernomen om het bouw- en woningtoezicht in goede banen te leiden. Na de artikelsgewijze behan deling werd tenslotte de ge meentebegrooting voor 19^7 aangenomen met een eindcijfer van 1.298.670,23 en een na- deelig saldo van 216.945. Tenslotte werd nog een voor stel aangenomen tot de bouw van 103 arbeiderswoningen in (de omgeving van de Couwerve- straat. Het explotatietekort wordt geraamd op 48.860, waarvan 1215.25 ten laste van de gemeente zal komen. Mej. E. T. Hoogkamp te Haamstede werd benoemd tot' onderwijzeres aan de openbare lagere school. De heeren D. van Gorscl Jzn. en K. Geluk Zn. te Tho- len slaagden voor het eindexa men aan de Landbouwwinter- school te Roosendaal. De heer Joh. Dêurjoo Izn. te Tholen is in Rijksdienst be noemd bij het Loodswezen te Hoek van Holland. De heeren J. Fase en M. Moerland behaalden hun diplo ma algemeen© ontwikeling, terwijl de heeren P. van Ast, M Ligtendag en A. Wessels hun diploma behaalden voor rekenen, voorts werd een ge tuigschrift uitgereikt aan de heeren C. van Amerongen en C. van Poortvliet, allen leer lingen van het instituut „Mi- dióY' en wonende te St. Anna- land. Onderscheiding van een Zeeuw. Bij Koninklijk Besluit is de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eeremedaille in brons toegekend aan Pieter Zweedrjk, te 's Heer Arends- kerke, landarbeider, in dienst van de naamlooze vennoot schap hofstede Schenge, te Goes. DIRECTEUR HERBOUW WALCHEREN. Naar wij vernemen is de heer B. J. M. Abspoel, directeur van de Stichting Herbouw Walcheren, met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot hoofd ingenieur van de volkshuis vesting voor de provincie Gel derland, tevens plaatsvervan- fend directeur van deze ienst. Zyn nieuwe stand plaats is Arnhem. Als opvol ger van den heer Abspoel te Middelburg wordt genoemd jhr. ir. J. de Ranitz, inspecteur van de volksgezondheid en volkshuisvesting te Middel burg. VERSLAG ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK VERSCHENEN. Verschenen is het verslag over het boekjaar 1946 van de N.V. Zeeuwsche Hypotheek bank te 's-Gravenhage, bijkan toor Middelburg, dat uitge bracht zal worden in de alge- meene vergadering van aan deelhouders op 30 April a.s. De winst- en verliesrekening wijst, inclusief het onverdeel de saldo over 1945 ad 4911.48, over het afgeloopen jaar een winst aan van 106.121.82. Wat de bedrijfsresultaten be treft, kan gemeld worden, dat in het afgeloopen jaar groote extra uitlotingen van 3J,£ pandbrieven plaats hadden. Een belangrijke verlaging der rentelasten werd verkregen door vervanging van 11.014.900 3% r/r pandbrie ven door 3 cfc stukken en door herstel van de normale verhou ding tusschen hypotheken en pandbrieven. In de op 23 Mei 1946 gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van aan deelhouders, waarin de balans cn winst- en verliesrekening over '45 werd goedgekeurd, werd het dividend over 't ver plicht gestorte kapitaal vast gesteld op 4 Op 31 December 1946 was aan pandbrieven in omloop voor 'n bedrag van 15.592.600, terwijl 886 leeningen uitston den tot een bedrag van 17.213.647.29. De algemeene bedrijfsreserve bedraagt 778.062.88. De reserve voor belastingen bedraagt ƒ48.732.16; voorgesteld wordt deze uit de winst te verhoogen tot 87.334.06. Vlissinqen SPORTCONTACT MET GENT De stad Gent zal in haar "kermisweek van 21 tot 28 Juli a.s. bijzondere aandacht aan ons land besteden. Er bestaan plannen om een tentoonstelling te organiseeren van boeken en schilderijen van Leidsche kun stenaars. terwijl één of meer dere Leidsche professoren te Gent lezingen zullen gaan hou den. In het raam van dit cultu reele contact heeft ook de sport haar plaats gekregen. Zoo zullen de Gentsche bok sers uitkomen tegen een ge combineerde ploeg van de ste den Leiden en Vlissingen. De Gentsche zwemmers organisee ren een driehoekstournooi Gent-Leiden-Zeeland, terwijl een voetbaltournooi in voorbe reiding is tusschen de gemeen te-ambtenaren van Gent, Lei den, Vlissingen en een nader aan te wijzen Belgische stad. goedvinden .van de andere be zettende mogendheden in be waring gehouden, totdat een regeling inzake de bestemming zou zijn getroffen. Tenslotte verklaarde Hynd, dat nog geen bericht was ont vangen over de bestemming van de kunstschatten, die in Goering's buitengoed, Karin- hall, in de Russische zóne aan getroffen werdén. Goering had enkele kunstschatten uit Ka- rinhall naar Zuid-Duitschland overgebracht, waar zij in be slag genomen en teruggegeven werden aan de landen van her komst. Proces tegen Bat'a. Het proces tegen den be kenden Tsjechoslowaakachen schoenmagnaat. Jan Antonin Bat'a, zal op 28 April bij af wezigheid van beklaagde be ginnen. Bat'a, die zich in Bra zilië bevindt en Braziliaansch burger is, wordt ervan be schuldigd, tijdens de oorlog schoenen aan' het Duitsche le ger te hebben geleverd en plannen te hebben beraamd om het geheele Tsjechische volk naar Patagonië over te brengen. De Utrechtsche professor van Dam heeft voor de hoog ste raad voor wetenschappelijk onderzoek te Madrid een lezing gehouden over „Spanje en Ne derland". Openbare eindles. Woensdagmiddag had in de Prins van Oranje te Goes de openbare eindles plaats van de tweede klasse der Rijks- iandbouwwinterschool in te genwoordigheid van vele ou ders en belangstellenden. Na dat dc leerlingen waren onder vraagd in de vakken bedrijfs leer, dierkunde en natuur- en wiskunde, konden aan 65 van de 66 leerlingen diploma's worden uitgereikt. De direc teur der school, ir. C. J. Droo- gendyk, las de namen voor van de 10 beste teerlingen en deoldc mede, dat aan de drie leerlingen met de hoogste cy- fers een boek als prijs is toe gekend. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Minderhoud en voorts de burgemeester van Goes en de secretaris der Z.L.M., spra ken woorden van groote waar- deering voor het bereikte suc ces. Een der bestuursleden van de Vcreeniging van oud-leerlingen sloot zich aan bij de opwek king van den directeur om lid te worden van deze vereeni- ging. Uit de kring der leerlingen werden woorden van dank ge sproken tot den dirc'euv en de leeraren. Hier volgen de namen van de geslaagden: W. F. in 't Anker. Sehore; A. G. Bakker, Yerscke; J. C. Berman, Zonnemaire; J. J. Blok, Kruiningen; W. de Buck, Domburg; N. Filius, Kortgene; H. W. de Groene, Wemeldinge; P. W. den Herder, Serooskerke (W.); B. de Jager, 's-H.H. Kinderen; C. Jonker, Bruinis- se; P. van Kruyssen, Kruinin gen; W. Krijger, Driewegen; N. P. Leendertse, Hoedeltens- kerke; J. D. Moelker. Nw. Vosmeer; G. v. Nieuwenhuij- zen, Achthuizen; S. van Noort, Goes; J. Otte, 's-H. Arends- kerke; S. Pauwe, Yerseke; J. C. Polderman, Kruiningen; J. Remynse, Wolfaartsdijk; J. Scheele, Yerseke; A. P. Ver- jaal, Dreischor; C. J. Almekin- ders, Retrancbement; W. Bak ker, Kapelle; A. Besuyen, Kou- dekerke; Joh. Blok, Krabben- dijke; A. Dagevos, Wemeldin ge; J. P. Dieleman. Ellewouts- dyk; J. A. v. d. Dries, Hein- kenszand; J. Flohil, Bruinisse; A. L. Hage, St. Maartensdijk; J. L. de Jager, Biezelinge; J. Janse, St. Laurens.; M. Krij ger, Borssele; L. Nieuwen- huijze, Nisse; I. Ph. F. v. d. Plassche, Goes: A. Quist, Bors sele: P. W. Reinierre. Baar land; C. van Sluis. Brouwers haven; J. A. de Visser, Vrou wenpolder; J. J- Walraven, Wemeldingef J. J- de Wilde, St. Maartensdijk; J. dc Back, Kats; J. C. v. d. Berg, Wissc- kerke; H. Beye, Renesse; J. Boonman, Wolfaartsdijk; P. W. Dieleman, Kamperland; N. C. van Dijke, St. Philipsland; A. A. van Gastel, Zierikzee; J. Geschiere, Grtfpskerke; S. J. Hanse, Kerkwerve; A. Hart- hoorn, 's-Gravenpolder; J. Katsman, Wolphaartsdijk; C. Kluyfhout, Serooskerke (W.); A. J. Leendertse, Kamperland; J. Markusse, Kortgene; Joh. Nieuwenhuijze, Nisse; M. J. Nieuwenhuijse, Hoedekensker- ke; C. de Nooijer, Wissekerke; M. de Regt, Kats; M. Ris- seeuw, IJzendijke; A. C. Si- monse, St. Laurens; M. C. v, 't Westeinde, Nieuwdorp; P. A. Zweemer, Borssele; W. J. Wis se, Kamperland. Zeeuwen zongen voor Zwitsers. Zaterdagavond had in do Congreszaal van Krasnapolsky te Amsterdam een afscheids avond plaats van de Zwitsers, die voor eenige dagen in Ne derland waren. Het comité te Amsterdam had verschillende provincies uitgenoodigd, om op deze avond op te treden. Zeeland was door bemidde ling dei' Prov. V.V.V. goed vertegenwoordigd. Een twaalf tal meisjes met hun directeur, de heer Maalsaecke, van het koor „Beatrix" uit Arnemui- den, allen in de origineele Zeeuwsche kleederdracht, tra den hier op met hun zangnum mers en werden buitengewoon hartelijk ontvangen. De heer Maalsaeke sprak de Zwitsers in het Fransch toe, waarbij hij vertelde uit welke plaats in Zeeland zy kwamen, hoe in de oorlog Zeeland ge leden heeft. Geopend werd met het zin gen van het Zeeuwsche Volks lied. Alle aanwezigen hoorden dit aan (staande, met groote aandacht). Het gedeelte dat daarna ten gehoore werd ge bracht, o.a. het stuk „Wat Zeeland was, wat Zeeland is en wat Zeeland worden zal", werd een ware ovatie ge bracht. Na afloop werd het Zeeuw sche gezelschap met eenvou dige woorden bedankt. Een gezellig samenzijn volgde in de zaal van het American Ho tel, waar ook de Zwitsersche consul aanwezig was. Het co mité van ontvangst te Amster dam voor de Zeeuwen bestond uit den heer de Jager, mevr. Hamers en den heer Westerhof Onder leiding van den heer de Jager zullen t.z.t. eenige touringcars met Zwitsers Zee land bezoeken, terwyl ook Zeeuwen uit de provincie even eens onder leiding van den heer de Jager, Zwitserland zullen bezoeken. Biervliet ALGEMEENE VERGADE RING „HARMONIE". De muzickvereeniging „Har monie" te Biervliet heeft haar jaarlijksche algemeene verga dering gehouden onder voor zitterschap van den heer v. d. Sande. De rekening over 1946 bleek een batig saldo van 1100 op te leveren. Dit bedrag zal ech- teif niet toereikend zyn om het tekort aan lessenaars, stoelen en Instrumenten te dekken. De voorzitter deelde mede, dat de ..Harmonie" weer is uitgenoodigd om een groot avondconcert in Axel te ge ven. Waterlandkerkje BAZAR TE WATERLAND KERKJE. Het bestuur van de stich ting „Nieuwbouw openbare la gere school" te Waterland kerkje heeft Dinsdagavond in het gemeentehuis vergaderd. Besloten werd over enkele maanden een bazar te hou den ten bate van de stich ting. Hiervoor 5s het echter noo dig. dat er van alle zijden wordt medegewerkt. Om de verschillende werkzaamheden te verdeelen zal binnen korte tijd een byeenkomst worden gehouden waar alle dames en heeren worden uitgenoodigd en zij hun medewerking kunnen toezeggen. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN Het tribunaal Goes deed de volgende uitspraken P. A. van Mol. 45 j.. winke lier te Hontenisse. t«d van voorinterneering, 1500 boete en verbeurdverklaring radio en ontzetting. F. F. van Meir, 30 j„ boots man. te Terneu^e". 2V~ j. in- terneering tot 16 Oct. '49, ver beurdverklaring radio en ont zetting. P. R. Nede. 30 landbou wersknecht. te Zu:dzande. voor interneering, verbeurdverkla ring vermogen en ontzetting. L. J. de Neve, 26 jaar, land arbeider Zuidzande, tijd van voorinterneering en ontzetting. L. Oppeneer, 35 jaar, grond werker, Schoondijke, 1% jaar interneering tot 16 Oct. '48 en ontzetting rechten. M. F. OppeneerNotebaard, voorinterneering en ontzetting. A. v. Swaal, landarbeider, Hengstdijk, voorinterneering en ontzetting. Kerknieuws Synode Ned. Herv. Kerk. De generale synode der Ned. Herv. kerk benoemde in de Woensdag' op „De Horst" te Driebergen, onder presidium van ds. W. A. Zeydner, gehou den vergadering tot lid van de raad voor kerk en school dr. Ph. J. Idenburg. van dc raad voor kerk en publiciteit mr. dr. W. Verkade, van de Hervorm de raad voor kerk en Israël ds. A. M. Knottnerus, en van het curatorium van „Kerk en Wereld" ds. P. Smits te En schede. Tot predikant in algemeene dienst werd beroepen dr. E. Jansen Schoonhoven, rector van de zendingsschool te Oegstgeest. Des avonds namen de leden der synode deel aan het heilig Avondmaal tezamen met de gemeente te Driebergen. Deze dienst stond onder leiding van ds. P. de Bruijn, aldaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10