Meer dan 1000 dooden bij enorme ramp in Texas Dc Rijkslandbouwwinterschool Giftig gas in de straten der stad Oorlogsvrijwilligers door brand gedupeerd UIT DE PROVINCIE Marshall en Bevin vertrekken volgende week LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Noord-Beveland Dinsdag hebben zich in Texas-City twee zware ont ploffingen in het havengebied voorgedaan. Het Fransche schip „Grand Camp", dat in de haven lag, is in de lucht ge vlogen. Haveninstallatie verwoest. Tengevolge van de explosie is in de stad een hevige brand ontstaan. Het schip, groot 7176 ton, was geladen met amonium (een kunstmeststof). Een giftig gas verspreidde zich «ogenblikkelijk na de ontplof fing door de stad. De autori teiten hebben in allerijl de am bulances uit de nabij gelegen steden ontboden en gevraagd om alle beschikbare gasmas kers. Boven de stad verhief zich een rookkolom, die volgens waarnemers op de paddestoel- vormige rookwolk van de atoomontploffingen leek. De landelijke telefoon staking dreigde het red dingswerk ernstig te be lemmeren, doch de vak- vereenïging heeft het on misbare personeel bevolen het werk onmiddellijk te hervatten. Naar gemeld wordt, heeft de ontploffing op de „Grand Camp" ook een chemische fa briek, welke een waarde van millioenen dollars had, geheel verwoest. De stukken staal van de fa briek en het schip werden meer dan 23 km weggeslin gerd. Er was geen water beschik baar, om de vele branden te blusschen. Door de kustwacht te New-York werd bekend gemaakt, dat volgens ontvangen berichten, het getal der dooden tusschen Richtprijzen voor de landbouw. De voor de oogst van dit jjaar afgekondigde prijzen van de landbouwproducten houden de gemoederen der landbou wers nog steeds bezig. Pro testvergaderingen worden be legd. scherpe resoluties opge steld. Zelfs staking- van afle vering van producten en uit treding uit allerlei landbouw- commissies wordt hier en daar aanbevolen. Het orgaan van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond verwerpt laatstgenoemde middelen als een overtreding van overheidsvoorschriften en als nutteloos. De regeering moet worden overtuigd met argumenten. Het blad voegt daaraan echter toe: „Intusschen beteekent dit niet, dat bij verwaarloozen van de overheidsroeping, bij onrechtvaardige bejegening, ook niet bepaalde daden ver richt zouden kunnen worden. Wanneer de prijs b.v. van tar_ - we te laag is, kan men nie mand verplichten toch tarwe te zaaien. Het is zeker geoor loofd hier een daad te doen en in plaats van tarwe iets anders te telen". De redacteur van De Nieuwe Veldbode laat het volgende geluid hooren: „De landbouw doet verkeerd de kwestie te brengen op de controverse landbouw contra andere bevol_ kingsdcclcn, want dc regee ring weerstaat tot dusver een onophoudelijk op haar uitge oefende zware druk van alge- meene loonsverhooging, die ook allerminst in het toekom stig belang van de landbouw zou zijn. En daarom geven we als onze overtuiging, dat men in de landbouw verstandig zal doen zich in het onvermijde lijke te schikken en voorloo- pig op de meest rationeele wij ze in verband met de eigen belangen, zijn akkers te be stellen en de oogst zooveel mo_ •gelijk op te voeren. Dat Is in aller belang. Men is nog niet aan oogsten, leveren en ver- koopen toe en vóór het a.s. najaar kan nog veel gebeu ren." Misverstanden over Nederland. Amerikanen over de Neder- landsche economie. Te New York sprak Dins dagavond minister E. van Kleffens in de Nederlandsche club. „Er bestaan hier nog misverstanden", aldus spreker. Hij wees er op, dat de Neder landsche investeeringen in de Vereenigde Staten niet de hoeksteen van de Nederland sche economie vormen. Indien de som van deze investeerin gen een milliard dollar bedra gen tegen een rente van 4 dan is het jaarlrjksche inko men hiervan slechts 40 mil- lioen dollar. Dit bedrag is on- getwijfeld belangrijk, doch niet doorslaggevend. Een ander misverstand noemde mr. van Kleffens de Amerikaansche meening. dat Nederlandsch- Indië een onmisbare factor is voor de Nederlandsche wel vaart, terwijl volgens een on derzoek van prof. Tinbergen het in het gunstigste geval slechts vijftien percent van het Nederlandsche inkomen verschafte. Mr. van Kleffens besloot met de woorden: „Ne derland heeft nog altijd een groote taak in Indië". 2000 en 1000 ligt, terwijl duizenden personen zouden zijn gewond. Zjj voegde eraan toe, dat de haveninstallaties te Texas City volkomen zijn verwoest. De voorzitter van het Ame- rikaanscho Roode Kruis, Basil O'Connor, heeft "onmiddellijk 250.000 dollar voor hulp aan de getroffen stad beschikbaar gesteld. Volgens berichten, afkomstig van de reddingsbrigades in Texas-City moeten ongeveer 1200 personen bij de ramp zijn omgekomen. 500 Ljjken van slachtof fers heeft men tot nu toe al kunnen bergen. Het aantal gewonden zou vol gens de laatste berichten reeds 5000 bedragen. Daar de branden in de stad nog steeds voortwoeden en het er niet naar uitziet, dat men het vuur spoedig meester zal zijn, zou de stad ontruimd worden. Dit is de grootste industri- eele ramp van de laatste 10 jaar in de Vereenigde Staten. NIEUWE BONNEN BON KAARTEN KA, KB, KC 705. Suiker: A-02 alg.: 500 gram suiker of 100 gr. jam enz. of 500 gr. choc, of suiker werken. Zeep: A-03 alg.: 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN KD, KE 705. Suiker: A-12 en A-13 alg.: 250 gr. suiker of 500 gr. jam enz. of 250 gr. chocolade enz. Zeep: A-14 alg. en A-17 res.: 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN MA, MD 705. Suiker: A-21: 250 gr. suiker of 500 gr. jam enz. of 250 gr. choc. enz. TABAKSKAARTEN. 59-1: 3 rantsoenen tabaksar tikelen. 59-2 en 69-3: 2 rantsoenen ta baksartikelen. VERSNAPERINGS- KAARTEN. 19-1: 200 gr. chocolade of sui kerwerk of 200 gr. suiker enz. of 400 gr. jam enz. 19-3: 100 gr. choc. enz. of 100 gr. suiker of 200 gr. jam enz. Leider Grïeksch vakverbond vermoord. Het Grieksche nieuwsbureau meldt, dat Christos Contopoe- los, leider van het Grieksche Vakverbond, door politieke te genstanders, naar beweerd wordt door communisten vermoord is. De heer van Voorst tot Voorst heeft aan de ministers van oorlog en van overzee- sohe gebiedsdeelen gevraagd of het de regeering bekend is, dat in April 1946 alle persoon lijke eigendommen van het personeel van de 5de compag nie VIII regiment stoottroe pen door brand werden vernie tigd in het gebouw Menado, waarin deze goederen ter gezamenlijke waare van 23.198,87, waren gedepo neerd, gedurende de tijd, dat deze compagnie in de Minahas- sa op patrouile was tot her stel van het Nederlandsche ge zag aldaar, zoodat dit perso neel na terugkeer niet meer bezat dan het zeer weinisre, Admiraal Helfrich te Portsmouth. Op uitnoodiging van de Brit- sche admiraliteit brachten Lt. admiraal Helfrich en verschil lende vlag- en hoofdofficieren van de Nederlandsche marine Woensdag een bezoek aan Portsmouth. Zij werden aldaar ontvangen door den comman dant, admiraal sir Geoffrey Layton. Een bezoek werd gebracht aan het marine-etablissement in Portsmouth, waar de artil lerie-opleiding wordt gegeven. Daar zijn ook een aantal Ne derlandsche schepelingen in opleiding onder Nederlandsche instructeurs. Een aantal Ne derlandsche officieren volgt er voorts een cursus. De Lt. admiraal inspecteerde er het Nederlandsche regiment. Na afloop van het bezoek aan Portsmouth werd de tocht voortgezet naar Lee-on-Solent, waar zich een air-station van de Royal Navy bevindt. Naar de bollen. Dinsdag en Woensdag brachten 1300 Belgische schoolkinderen een bezoek aan Hillegom. Zij werden door het dagelij ltsch bestuur der ge meente ontvangen. De burge meester memoreerde de goede betrekkingen, dié er momen teel bestaan tusschen belde landen. Door dit bezoek van jong België, aldus de burge meester, zal die band zeker versterkt worden. In groepen werden de nog weinig bloeien de bloembollenvelden bezocht. dat men op een dergeiyke drie- weeksche patrouille pleegt me de te nemen. Het Kamerlid vraagt verder of de regeering niet van oor deel is, dat het rijk deze scha de aan particuliere eigendom men, welke blijkens een door de militaire politie opgemaakt proces-verbaal door de schuld van een wachthebbend soldaat is ontstaan, ten spoedigste be hoort t"e vergoeden, te meer. daar de schade, door deze oorlogsvrijwilligers geleden, 'n belangrijk bedrag uitmaakt en omdat onder de huidige omstan digheden, o.a. de heerschende duurte en de goederen- schaarschte, de wederaan- schaffing van de noodzakelijke gebruiksvoorwerpen hun vee1 meer heeft gekost dan de in de processen-verbaal genoem de bedragen, als ook omdat de oorlogsvrijwilligers zich door hun gaan naar Indië om daar hun plicht tegenover het va derland te vervullen reeds vrij. wilig vele opofferingen hebben getroost? Medisch centrum te Vlissingen. Door de gemeenten Leiden en Leidschendam zijn eenige tijd geleden aan de gemeente Vlissingen giften van resp. 40.000 en 10.000 geschon ken. Het gemeentebestuur van Vlissingen kon aan deze bedra gen een nadere bestemming gevèn en er is toen besloten hiervoor een medisch centrum te stichten. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft hiervoor thans het pand op de Koudekerksche weg 4 aangekocht. Het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg zal het gebouw voor zijn nieuwe be stemming geschikt maken. De schetsteekening hiervoor is reeds gereed en de doktoren hebben deze goedgekeurd. De zer dagen zal nu aan het defi nitieve plan worden begonnen. De export van uien. De uienteelt is op Schouwen- Duiveland en op Tholen altijd een groote tak van bedrijf óp landbouwgebied. Ook al leende de geïnundeerde grond zich minder voor uienteelt dan voor het verbouwen van graange- ?sen, toch is er het eerste jaar na de inundatie nog een belangrijke teelt geweest. De export van deze uien loopt deze week ten einde. Voordee- lig is deze teelt dit jaar niet geweest want naast de enor me schade door de vorst, was er ook buitengewoon veel af val, daar Engeland alleen het beste van het beste wilde ac cepteeren en Duitschland's grenzen, naar welk land vroe ger veel iets mindere soorten werden uitgevoerd, dicht ble ven. Toch is. tegen de verwach ting in, de laatste weken de export nog wat opgeleefd. Er was veel bevroren, maar toch niet zooveel als men aanvan kelijk had gedacht. Ook dit jaar wordt in het nieuwe zaaiplan door de meeste landbouwers weer een nlaatsje ingeruimd voor de verbouw van uien. WIE BETAALT DE SLUIS? In het maandblad De Zeeuwsche Polder, wordt een beslissing gepubliceerd van Gedeputeerde Staten over een besluit van een polderbestuur, dat weigerde de reparatie van een suatiesluis met haven plateau uit te voeren, nadat deze werken door oorlogsge weld verloren waren gegaan. De Z.-polder kwam namelijk in 1904 met de gemeente S. overeen, dat deze gemeente de zeesluis van die polder met 9 meter zou verlengen. Het werk was voor de polder van geen belang en werd door de gemeente betaald. Nu werd juist dat gedeelte van de sluis vernield en het polderbestuur stelde zich op het standpunt, dat de gemeente S. voor de Het onderhoud met Stalin. Robert Magidoff, verslaggever van de N.B.C., heeft per ra dio uit Moskou gemeld, dat, naar hem ter oore was geko men, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za ken, Marshall, en Bevin, zijn Britsche collega, een bespre king gehad zouden hebben naar aanleiding van Marshall's bezoek aan Stalin, Dinsdag avond op het Kremlin afge legd. Het voornaamste onder werp van de bespreking op het Kremlin, aldus Magidoff, was waarschijnlijk het viermogend- hedenverdrag terzake van Duitschland, waaromtrent de ministers van buitenlandsche zaken niet tot overeenstem ming konden komen. Er van afgezien of het falen der mi- j nisters om een verdrag op te stellen van invloed is geweest op de Britsch-Sovjet-Russische besprekingen over herziening van het Alliantie-verdrag, al dus Magidoff, een feit is, dat die besprekingen tot stilstand zijn gekomen. Volgens Brit sche bronnen is het thans aan Wisjinsky om eventueel een volgende bespreking te arran- geeren. Er schijnt weinig mogelijk heid te bestaan, dat er voor het einde van de conferentie een verdrag tot stand zal ko men, daar Bevin en zijn ge- heele delegatie voorbereidingen treffen om aanstaande Dinsdag per trein uit Moskou te ver trekken. Marshall en de andere Amerikaansche afgevaardigden treffen voorbereidingen voor een vertrek terzelfdertijd per vliegtuig. De berichten, dat de Brit sche minister van buitenland sche zaken, Bevin, aanstaande Dinsdag of één of twee dagen daarna per trein uit Moskou zal vertrekken, zijn in gezag hebbende kringen te Londen bevestigd. Men neemt aan dat de gelheele Britsche delegatie met Bevin zal vertrekken. Von Papen kreeg een beroerte. Franz von Papen Hitlers's vroegere eerste diplomaat, is Maandag door een beroerte ge troffen. De verloving van prinses Elizabeth. Volgens het Canadeesche blad „Ottawa Citizen" zal de verloving van Prinses Eliza beth met luitenant Philip Mountbatten vroeger Prins Philip van Griekenland Maandag a.s. bekend gemaakt worden. Deze te verwach ten bekendmaking zal door Koning George zelf in Zuid- Af rika worden gedaan, mis schien na de rede die Prinses Elizabeth op haar 21ste ver jaardag zal uitspreken. Finsche kabinetsformateur. Sakari Tuomioja, directeur vap de Finsche bank, heeft de uitnoodiging van president Paasikivi, de functie van eer sten minister en kabinetsfor mateur op zich te nemen, aan vaard. Don Juan wil geen buitenlandsche inmenging. Don Juan, de Spaansche troonpretendent, heeft een ver klaring afgelegd naar aanlei ding van commentaren en „verkeerde interpretaties", die door een deel van de Spaan sche pers van zijn standpunt t.a.v. de rede van Franco wa ren gegeven. Hierin weerlegt hij de bewe ring, dat hij een voorstander zou zijn van buitenlandsche in terventie in Spanje. „Ik, even als alle Spanjaarden, ben van meening. dat het recht van landen, hun eigen vraagstuk ken op te lossen, op geenerlei wijze door buitenlandsche mo gendheden kan worden aange tast," zoo verklaarde Don Juan. De inbeslaggenomen nazi-eigendommen. John Hynd, de Britsche mi nister van de Britsche zóne in Duitschland, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat in de Britsche zóne beslag is gelegd op eigendommen van vooraan staande Nazi's. In beslag geno men werden eigendommen van Ribbentrop, von Papen, Rosen berg, Keitel, Doenitz en Goe- rïng ter waarde van resp. 690.000, 721.000, 657.000, 1.045.000, 153.000 en 4.000.000 mark. Dit bezit werd met goedvinden van de andere be zettende mogendheden in be waring gehouden, totdat een regeling inzake de bestemming zou zijn getroffen. Tenslotte verklaarde Hynd, dat nog geen bericht was ont vangen over de bestemming van de kunstschatten, die in Goering's buitengoed, Karin- hall, in de Russische zóne aan getroffen wedden. Goering had enkele kunstschatten uit Ka- rinhall naar Zuid-Duitschland overgebracht, waar zjj in be slag genomen en teruggegeven werden aan de landen van her komst. Proces tegen Bat'a. Het proces tegen den be kenden Tsjechoslowaakschen schoenmagnaat. Jan Antonin Bat'a. zal op 28 April bij af wezigheid van beklaagde be ginnen. Bat'a, die zich in Bra zilië bevindt en Braziliaansch burger is, wordt ervan be schuldigd, tijdens de oorlog schoenen aan het Duitsche le ger te hebben geleverd en plannen te hebben beraamd om het geheele Tsjechische volk naar Patagonië over -te brengen. vernieuwing moest zorgen. Gedeputeerden hebben nu beslist, dat de onderhouds plicht van de sluis ten laste van de polder komt en dat het herstellen van de sluis onderhoud is. Het polderbe stuur is dus verantwoordelijk voor het herstel. Het besluit 'van het polderbestuur om niet de gevraagde vernieu wing uit te voeren, is daarom door Gedeputeerden vernie tigd. Onderscheiding van een Zeeuw. Bij Koninklijk Besluit is de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eeremedaille in brons toegekend aan Pieter Zweedijk, te 's Heer Arends- kerke, landarbeider, in dienst van de naamlooze vennoot schap hofstede Schenge, te Goes. Afscheid der Engelsche gasten. In hotel de „Korenbeurs" te Kamperland werd, in verband met het afscheid der Engelsche gasten die hun vacantie op Noord-Beveland hebben door gebracht, Maandagavond een afscheidsavond gegeven. Ook de pleegouders woonden deze avond bij. Er bestaan plannen om in het begin van de zomer, onder auspiciën van de „World Friendship Association" een tegenbezoek aan Bridgend in Zuid Wales te brengen. BENOEMINGEN. Tot gezworene van de cala- miteuze Borsselepolder werd benoemd de heer J. Rottier te Borssele; tot leden voor de dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuz Borssele polder, als vertegenwoordigers van die polder werden be noemd de heeren J. C. Vermue en M. Krijger Johz., belden te Borssele. De rollen omgedraaid. Woensdagavond is in het programma van de Nederlandsche strijd krachten een verslag ge geven van de plechtig heden, die plaats had den bij het overhandigen der chèque van de Brit sche marine voor de stichting „Nieuw Wal cheren". De radioreporter had de attentie aan den verslaggever van de Prov. Zeeuwsche Cou rant aan boord van de „Karei Doorman", den heer H. Bosshardt, te vragen naar zijn indruk ken. De rollen werden dus omgedraaid en van interviewer werd ónze verslaggever geïnter viewd. In een vlot relaas, waarbij de heer Bos shardt de erkentelijk heid der Zeeuwen ver tolkte en nog eens ge wag maakte van de ac tiviteit der stichting „Nieuw Walcheren", wees hy er op, dat ten gevolge van de langdu rige vorstperiode de boo menactie nog niet in het voorjaar kon beginnen, maar dat in het najaar de boomen in grooten getale de grond in zullen gaan. De uitzending vond plaats uit het B.B.C. ge bouw te Londen. 24 Mei opening badseizoen. Het badseizoen te Vlissingen zal 24 Mei officieel worden geopend. De tarieven zullen dit jaar hetzelfde zijn als vorig jaar. De heer D. H. van de Vrede te Yerseke heeft een beroep ontvangen als evangelist te Drachtster Compagnie. meerdere kosten die dit met zich meebrengt 600) te overwegen. Per inwoner zal 2 cent worden bijgedragen in de kosten van een werkcommissie die het ziekenhuisvraagstuk in Zeeland zal onderzoeken. Het voorschot voor de bijzondere school te Kruiningen werd vastgesteld op 2887,06, voor de R.K. school zal 2807,55 voorschot en voor de bijz. school te Oostdrjk 1089,16 voorschot worden gegeven. Na eenige discussie werd be sloten de standplaatsen voor kermisinrichtingen bij inschrij vingen te verpachten. Met 6 tegen 3 stemmen, werd beslo ten de leeftijdsgréns voor het bezoeken van dansgelegenhe den op 18 jaar te stellen. De begrooting over 1946 en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werden goedge keurd. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, de heer R. F. M. Rammeloo, werden in orde bevonden, zoo dat tot toelating werd beslo ten. De voorzitter deelde me de, dat spoedig tot- de aanbe steding van 21 woningen te Hansweert en 18 te Kruinin gen zal worden overgegaan. De kosten zullen 10 a 12.000 gul den per woning bedragen. Door B. en W. is Mevr. Romijn be noemd tot tijdelijk onderwijze res aan de openbare lagere school. Voor 3000 is een barak aangekocht, waarin 17 April de landbouw huishoudschool met haar lessen zal beginnen. 25 Leerlingen zullen de lessen volgen. Getracht zal worden ook het bureau van de land- bouwvoorlichtingsdienst in de ze barak onder te brengen. EMMABLOEMCOLLECTE. De Emmabloemcollecte te Kloetinge, 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke bracht to taal 236.65 op, welk bedrag bestemd is voor de t.b.c.-be- strijding en de wijkverpleging. Goes OPENBARE LEESZAAL OPGERICHT. In een Dinsdagavond ge houden vergadering werd definitief besloten tot op richting van een openbare leeszaal en bibliotheek te Goes. Het dagelijksch bestaat uit de heeren J. J. van Balle- goyen de Jong, voorz.; mr. H. P. Bouwman, F. Bazen, W. J. J. M. Froome; B. van den Berg en J. J. A. Poley. De statuten werden vastge steld en een beroep zal worden gedaan op de medewerking van het Goessche publiek. De leeszaal zal gevestigd worden in de regentenkamer van het voormalige- weeshuis aan de Singelstraat. JUBILEUM. Van het filiaal der firma Goldschmedlng in de Lange Kerkstraat te Goes wappert de driekleur ten teeken dat deze bekende handel in orgels, piano's en andere muziekin strumenten, alsmede in mu ziekstukken en -boeken, haar 75-jarig bestaan herdenkt. Sedert 1828 heeft zij onder leiding van den heer H. Wol zak haar filiaal te Goes. DANSAVOND. De Goesche dansclub „In the Mood" heeft voor de NWIN een flink succes geboekt. In de zaal van den heer Krijger, hebben vele danslustigen Dins dagavond genoten. Het voor de verloting bestemde aantal loten was reeds zoo goed als verkocht en de verloting zal binnenkort plaats hebben. Van de gelegenheid groeten aan verwanten in Indië op gramo- foonplaten te doen vastleggen hebben zoowel des middags als ook des avonds verschillende personen gebruik gemaakt. LEZING MEJ. CLARIJS. Voor de Dinsdagavond in de Prins van Oranje te Goes door de Z.V.U. georganiseerde le zing door mejuffrouw dra. P. Clarijs uit Amsterdam was een flinke belangstelling. Zij, die er waren hebben genoten van de pakkende wijze, waarop de spreekster het leven en werken van Vincent van Gogh, voor een groot deel aan de hand van lichtbeelden, behandelde. Het luide applaus was een bewijs, dat van een goed ge slaagde avond kan worden ge waagd. Kruiningen krijgt landbouwhuishoudschool. Onder voorzitterschap van burgemeester Vogelaar kwam Maandagavond de gemeente raad van Kruiningen in" open bare vergadering bijeen. De voorzitter herdacht het over leden raadslid, den heer Koe- voets. Er is een dankbetuiging binnengekomen van het Ko ninklijk Huis voor de felicita ties bij de geboorte van Prin- Marijke. Op het verzoek van de gemeente Krabbendijke om adheasie te betuigen aan een reorganisatie van de dienst van openbare werken werd af wijzend beschikt. I Ged. Staten hebben geadvi- kinderen; C. Jonker,Bruinis- seerd dc Meidam niet met se; P. van Kruyssen, Kruinin- "♦raatvuil te dempen en de gen; W. Krijger, Driewegen; Zeeuwen zongen voor Zwitsers. Zaterdagavond had in de Congreszaal van Krasnapolsky te Amsterdam een afscheids avond plaats van de Zwitsers, die voor eenige dagen in Ne derland waren. Het comité te Amsterdam had verschillende provincies uitgenoodigd, om op deze avond op te treden. Zeeland was door bemidde ling der Prov. V.V.V. goed vertegenwoordigd. Een twaalf tal meisjes met hun directeur, de heer Maalsaecke, van het koor „Beatrix" uit Arnemui- den, allen in de origineel© Zeeuwsche kleederdracht, tra den hier op met hun zangnum mers en werden buitengewoon hartelijk ontvangen. De heer Maalsaeke sprak d© Zwitsers in het Fransch toe, waarbij hij vertélde uit welke plaats in Zeeland zij kwamen, hoe in de oorlog Zeeland ge leden heeft. Geopend werd met het zin gen van het Zeeuwsche Volks lied. Alle aanwezigen hoorden dit aan (staande, met groote aandacht). Het gedeelte dat daarna ten gehoore werd ge bracht, o.a. het stuk „Wat Zeeland was, wat Zeeland is en wat Zeeland worden zal", werd een ware ovatie ge bracht. Na afloop werd het Zeeuw* sche gezelschap met eenvou- dige woorden bedankt Een gezellig samenzijn volgde In de zaal van het American Ho tel, waar ook de Zwitserscho consul aanwezig was. Het co mité van ontvangst te Amster dam voor de Zeeuwen bestond uit den heer de Jager, mevr. Hamers en den heer Westerhof Onder leiding van den heer de Jager zullen t.z.t eenige touringcars met Zwitsers Zee land bezoeken, terwyi ook Zeeuwen uit de provincie even eens onder leiding van den heer de Jager, Zwitserland zullen bezoeken. Yerseke SPORTFILMS. Maandagavond werd ln de zaal Nolet, onder auspiciën van de gymnastiek- en athletiek- vereeniging „V.Z.O.S." te Yer seke een sport-propagandafilm gedraaid. Het was een avond waar men voor 100 procent sport te zien kreeg, o.a. de be roemde Zwitsersche turners, het vredesfeest te Arnhem én de Olympische spelen. Mejuffrouw E. N. Verboon te Yerseke is te Tilburg ge slaagd voor het diploma typen. Kloelinge VERKEERSONGEVAL. Op het kruispunt bij de spooroverweg te Kloetinge werd Dinsdagmiddag om streeks 1 uur het vier-jarig dochtertje van de fam. Sturm te Kloetinge, dat plotseling van achter een stilstaande autobus de weg. overstak, door een luxe wagen, bestuurd door den heer de Jager van Kapelle, gegrepen. Nadat dr. Wouda eerste hulp had verleend werd het kind met enkele kneuzingen en ontvellingen naar het zie kenhuis „St. Joanna" ver voerd. Kortgene DUIVENVLUCHT. Door de duivenvereenlgïng De Blauwe Doffer" te Kort- gene werd Zondag 13 April j.l. de eerste vlucht gehou den. De eerste zoowel als de tweede prijs werd gewonnen door den heer L. D. van Dam me te Kortgene. Kamperland De heer M. J. Marls te Kamperland is geslaagd voor het examen landbouwboekhou- den, afgenomen door de veree- niging voor handelsexamens op practisehe grondslag. Openbare eindles. Woensdagmiddag had in de Prins van Oranje te Goes de openbare eindles plaats van de tweede klasse der Rrjks- landbouwwinterschool in te genwoordigheid van vele ou ders en belangstellenden. Na dat de leerlingen waren onder vraagd in de vakken bedrijfs leer, dierkunde en natuur- en wiskunde, konden aan 65 van de 66 leerlingen diploma's worden uitgereikt. De direc teur der school, ir. C. J. Droo- gendrjk, las de namen voor van de 10 beste leerlingen en deelde mede, dat aan de drie leerlingen met de hoogste cij fers een boek als prijs is toe gekend. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Minderhoud en voorts de burgemeester van Goes en de secretaris der Z.L.M., spra ken woorden van groote waar deering voor het bereikte suc ces. Een der bestuursleden van de Vereeniging van oud-leerlingen sloot zich aan bij de opwek king van den directeur om lid te worden van deze vereeni ging. Uit de kring derleerlingen werden woorden van dank ge sproken tot den direoteur en de leeraren. Hier volgen de namen van de geslaagden: W. F. in ,'t Anker, Schore; A. G. Bakker, Yerseke; J. C. Berman, Zonnemaire; J. J. Blok, Kruiningen; W. de Buck, Domburg; N. Filius, Kortgene; H. W. de Groene, Wemeldinge; P. W. den Herder, Serooskerke (W.); B. de Jager, 's-H.H. N. P. Leendertse, Hoedekens- kerke; J. D. Moelker, Nw. Vosmeer; G. v. Nieuwenhuiji zen, Achthuizen; S. van Noort, Goes; J. Otte, 's-H. Arends- kerke; S. Pauwe, Yerseke; J. C. Polderman, Kruiningen; J. Remijnse, Wolf aartsdijk; J. Scheele, Yerseke; A. P. Ver- jaal, Dreischor; C. J. Almekin- ders, Retranchement; W. Bak ker, Kapelle; A. Besuyen, Kou- dekerke; Joh. Blok, Krabben dijke: A. Dagevos, Wenieldin-* ge; J. P. Dieleman, Ellewouts- dgk; J. A. v. d. Dries, Hein- kenszand; J. Flohil, Bruinisse; A. L. Hage, St. Maartensdijk; J. L. de Jager, Biezelinge; J. Janse, St. Laurens; M. Krij ger, Borssele; L. Nieuwen- huijze, Nisse; I. Ph. F. v. d. Plassche, Goes; A. Quist, Bors sele: P. W. Reinierse, Baar land; C. van Sluis, Brouwers haven; J. A. de Visser, Vrou wenpolder; J. J. Walraven, Wemeldinge; J. J. de Wilde, St. Maartensdijk; J. de Back, Kats; J. C. v. d. Berg, Wisse- kerkc; H. Beye, Renesse; J. Boonman, Wolfaartsdijk; P. W. Dieleman, Kamperland; N. C. van Dijke, St. Philipsland; A. A. van Gastel, Zierikzee; J. Geschiere, Grijpskerke; S. J. Hanse, Kerkwerve; A. Hart- hoorn, 's-Gravenpolder; J. Katsman, Wolphaartsdijk: G. Kluyfhout, Serooskerke (W.); A. j. Leendertse, Kamperland; J. Markusse, Kortgene; Joh. Nieuwenhuijze, Nisse; M. J. Nieuwenhuijse, Hoedekensker- ke; C. de Nooijer, Wissekerke; M. de Regt, Kats; M. Ris- seeuw, IJzendijke; A. C. Si- monse, St. Laurens; M. C. v. 't Westeinde, Nieuwdorp; P. A. Zweemer, Borssele; W. J. Wis se, Kamperland,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8