PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hugh Dalton Erkenning der „Republiek" Waarde hield stand diende zijn begrooting in Vandaag Vlucht om de wereld van Reynolds Ongewenschte critiek van banken? Economisch accoord met Java en Sumatra I90e Jaargang - Nr. 89 Uitgave van de Fiima Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 April '47 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pet ■week3.20 per kwartaalfranco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pee mm., minimum pet sdver» tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Een batig saldo van 248 millioen pond Slecht nieuws Yoor de rookers. Een van de meest geslaagde en populaire figuren uit het Britsche Labour-kabinet is de minister van financiën, Hugh Dalton. Deze joviale Engelsch- man, op economisch gebied een erkend expert met frissche ideeën, heeft in tegenstelling tot Bevin al zijn partijgenoo- ten - achter zijn beleid staan. Maandagavond Bad hij in het Lagerhuis langdurige toe juichingen van Labour-zijde in ontvangst te nemen, toen hij mededeelde, dat volgens zijn schatting de nieuwe begroo ting zal sluiten met een batig saldo van 248 millioen pond sterling. Tegenover een uit gave van 3181 millioen pond zullen inkomsten staan van 3429 millioen pond. Dat was voor het Engelsche volk, dat de laatste maanden niets dan sombere rapporten en alarm- eerende witboeken te slikken heeft gekregen, dat in de pers ernstige artikelen kon lezen over een economisch Duinker ken, dat bij monde van Attlee aangespoord werd tot meer dere soberheid, voor het eerst weer een meer verheugende mededeeling. Voor de „men in the street" echter, in het bijzonder voor de verslaafde rookers, die zich niet zoozeer plegen te verdie pen in de gedetailleerde cij fers, bevatte de toelichting op de begrooting een minder ver heugende, ja zelfs schokkende tijding. De aangekondigde con cessies voor wat betreft de omzetbelasting, de verdere verhooging van de kindertoe slag en de voorgestelde be lastingverlaging op lagere in komens vormden daarvoor slechts een matige vergoe ding. Dalton heeft n.l. voor gesteld tot een drastische verhooging van de prijzen van. tabaksartikelen over te gaan. Voor de leden van het Lager huis zette hij uitvoerig uit een waarom hg een dergelijke maatregel onvermijdelijk acht te. Tachtig procent van de tabak moet uit Amerika wor den ingevoerd en hiervoor moet in aanzienlijke mate een beroep worden gedaan op de dollarreserves in dat land. De ze dollarreserves geven Dalton de meeste financieele kopzorg. De Amerikaansche en Cana- deesche leening-tegoeden wor den veel sneller opgeteerd, dan verwacht was en hierin schui len voor de toekomst zeer ernstige gevaren. De handels balans toont nog altijd een tekort van 400 millioen pond sterling en slechts verlaging van de import en verhooging van de export kan daarin een wending ten goede brengen. Het is derhalve begrijpelijk, dat Dalton het Lagerhuis de bekende slagzin toeriep: Wij moeten exporteeren, anders zullen we sterven. De begroo ting op zichzelf kenschetste Dalton als een duidelijk tee- ken van de binnenlandsche fi- Run op de sigaren winkels. Tallooze Engelsche mannen en vrouwen werden de gevolgen van Dalton's aankondiging over belastingverhooging van de tabak reeds gewaar, voordat zij hun ochtendblad ge lezen hadden. Degenen, die namelijk op weg naar hun werk een Êakje sigaretten of pijp- ibak gingen koopen, moesten de verhoogde prijs reeds betalen. Zoo dra gisteravond het nieuws als een loopend vuurtje door Londen ging, werden de winke liers bestormd door klanten, die hoopten te gen de oude prijzen een voorraad te kunnen vor men. nancieele kracht van Enge land. De conservatief Anthony Eden meende echter een dom- Esr te moeten zetten op het chte optimisme dat in deze woorden doorklonk. Volgens hem was het begroote saldo in het geheel geen batig sal do, maar een „buitenkansje" van een aantal posten, zooals de ontvangsten voor verkoch te legervoorraden. Posten, die niet zouden terugkeeren en derhalve geen reden konden geven voor vertrouwen of ge juich over de financieele kracht van het land. Geheel ongelijk heeft Eden met. Niettemin blijkt uit de begrooting, dat Engeland Een militair vliegtuig uit Bandoeng werd bij een nood landing op republikeinsch ge bied vernield. De inzittenden zgn ongedeerd. vanuit de benarde economische positie waarin het verkeert, de weg naar-herstel energiek is ingeslagen en in luttele maanden tijds meer heeft be reikt dan sommige continen tale landen in enkele jaren. En daarom is er toch wel re den tot vertrouwen. Hugh Dalton, de Engelsche collega van minister Lieftinck. De partij van De Gaulle Meer dan 10.000 Parjjzenaars hebben zich reeds aangemeld als lid van de nieuwe partij van generaal de Gaulle de „Rassemblement du peuple Francais". De eerste drie in- schrijvingsbureaux zijn te Pa rijs geopend. Het juiste aantal léden in de provincie is nog niet bekend. De Gaulle wordt dezer dagen te Parijs ver wacht. Volgens een na de rede van de Gaulle te Bruneval gehou den opinie-onderzoek wenscht 32 der Fransche bevolking, dat de Gaulle weer aan het be wind komt, 55 Is daar te gen en 13 heeft geen meening, aldus meldt A.F.P. is het 10 jaar geleden, dat het Baskische stadje Cuérnica door Duitsche vliegers, die aan de zijde van Franco tegen de re_ publikeinen vochten, werd gebombardeerd; viert de Nederlandsche schrijver Anton Coolen te Waalre (N.-B.) zijn 50ste verjaardag. „La dernière Heure" ver neemt, dat Prins Boudewgn, de Belgische troonopvolger, zijn studiën zal voortzetten in Engeland. Commando zeemacht. „Verwissel de vlaggen" symboliseerde Woensdagmor gen de overdracht van het commando zeemacht Neder land, die voor het marine hoofdkwartier aan de Badhuis weg te Scheveningen geschied de. Ten overstaan van officie ren, onderofficieren, man schappen en Marvas droeg de scheidende commandant, schout bij nacht J. A. Gauw, het commando over aan ka pitein ter zee J. J. L. Wil- linge, die tot dusver als chef staf van het commando zee macht Ned. Indië optrad. De president van Brazi lië heeft bij decreet de commu nistische organisatie „commu nistische jeugd" voor 6 maan den verboden. Het record verbeterd. Milton Reynolds, de pennen- koning uit Chicago, is op het vliegveld Laguardia te New York geland. Hij heeft met zijn vlucht om de wereld het re cord gebroken. Reynolds heeft 20.000 mijl in 78 uur en 55 minuten afge legd en daarmede het wereld record met elf uur en negen tien minuten verbeterd. Noch het oude record van Hughes noch het nieuwe van Reynolds worden als officieel erkend, daar niet langs de route gevlogen is, die door de „Federation Internationale" is voorgeschreven. Nog nooit is een vlucht om de wereld vol gens de officieele voorschrif ten gemaakt. Reynolds deelde na aankomst aan verslaggevers mede: „Ik zou voor geen 100 millioen dollar deze reis nog eens ma ken. Toen wij te New York aankwamen, hadden wij nog Heftige critiek op Wallace. De democratische afgevaar digde Menneel .Rivers heeft in het Amerikaansche huis een resolutie ingediend, waarin Wallace om zijn redevoeringen in Engeland wegens „ernstige ondienst aan het welzijn van zijn land, wordt gecritiseerd. Naar verluidt zal een derge lijke resolutie ook bij de senaat worden ingediend. Vragen van het Tweede Kamerlid Hofstra. Het Tweede Kamerlid de heer Hofstra, heeft aan den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis ge nomen van het jaarverslag van enkele groote bankinstellingen over 1946, met name van dat van de N.V. Rotterdamsche bankvereeniging, en van de daarin voorkomende passages over de financieele politiek van de regeering, welke onder meer zijn gericht tegen de te Viermogendheden- verdrag van de baan. Geen resultaten in Moskou. De discussie van de vier mi_ nisters te Moskou over het viermogendhedenverdrag is op niets uitgeloopen. Zonder over eenstemming bereikt te heb ben, werd tot het volgende punt van de agenda overge gaan het rapport van des kundigen der Yiermogendheden inzake de Duitsche kolenindus- trie. Marshall zelde, dat Molotof's amendementen op het Ameri kaansche ontwerp-verdrag voor de ontwapening van Duitsohland, het karakter van het verdrag volkomen wijzigen. Marshall verklaarde ronduit, dat Molotof poogde, twistvra gen in het geding te brengen hetgeen in feite beteekende, dat er geen viermogendheden verdrag tot stand zou kunnen worden gebracht. Indien onder deze omstan digheden gevolmachtigden zou den worden benoemd, zouden deze onmogelijk tot overeen stemming kunnen komen. Dood door gasverstikking. Dinsdagmiddag vond de heer de V. te Tilburg zijn echtgenoote in bewustelooze toestand in de keuken van de woning. De vrouw was door dat de slang van het gasstel was gegleden, door het uit- stroomer.de gas bedwelmd. Zij overleed later- in het zieken huis. volgen belastingpolitiek? Acht de minister het wen- schelrjk, dat door deze bank instellingen aldus een actie wordt gevoerd, die de strekking heeft de op het algemeen be lang gerichte politiek van de regeering te doorkruisen en te schaden Is de minister in verband met deze verschijnselen bereid mede te deelen, in welk sta dium op het oogenblik verkee- ren de plannen van de regee ring tot nationalisatie van de Nederlandsche bank, zoomede welke maatregelen bij de re geering in overweging zijn tot het tot stand brengen van een wettelijke regeling, houdende overheidstoezicht op het par ticuliere bankwezen? maar voor 30 minuten benzine beschikbaar". Onder degenen, die Rey nolds op het vliegveld begroet ten, was kolonel Leslie Arnold, vice-precident van de „Eastern Airlines", die in 1924 de eerste vlucht om de wereld volbracht. Hij deed er 5 maanden en 22 dagen over en legde met een gemiddelde snelheid van 115 kilometer per uur 45.000 kilo meter af (Reynolds 32.000, Hughes 24.000 kilometer). Reynolds, die door de voor bereidingen voor de vlucht geen tijd had gehad om, zoo als aanvankelijk het plan was, voor zijn vertrek te trouwen, zal nu Donderdag met Patricia Houlihan in het huwelijk tre den. Een Indonesische toelichting De nieuwe omroep van de radio repoeblik Indonesia heeft het begrip de facto-erkenning van de republiek als volgt toe gelicht: „Het de facto-bestuur van Java en Sumatra voor- loopig met uitsluiting van de door de Nederlanders bezette steden wordt uitgeoefend door de republiek Indonesia. Het spreekt vanzelf, dat de ze bestuursorganisatie het gezag in de republiek ook in handen heeft, hetwelk niet be- teekent, dat de Nederlandsche belangen en die van de vreem delingen niet in acht worden genomen. Het is thans duidelijk, dat slechts de republikeinsche re geering in alles de leiding heeft, alles bestuurt en alle verantwoordelijkheid draagt. Internationale erkenning be gint begrijpelijkerwijze met voorafgaande betrektóngen. Nauwelijks zijn wij echter begonnen met het buitenland kennis te maken of er klinkt voor vele Nederlanders een donderslag bij helderen hemel. Het is begrijpelijk, dat de In donesische natie deze wijze van opvatting niet kan accep teeren. Alles, wat in dit land wordt verricht, moet in de eerste plaats ten gunste van dit land zijn en het is logisch, dat de buitenlanders een rede lijk aandeel in de opbrengst krijgen, doch niet in dien zin, dat de vreemdelingen overza- digd zijn en de Indonesische bevolking honger lijdt". Naar Aneta mededeelt, kan het bovenstaande beschouwd worden als officieel afkomstig van de republikeinsche regee ring en is de woordvoerder van de republikeinsche radio- Sjahrir noemt verloop „zeer bemoedigend". Oordeel van prof. Romme. In een interview heeft Soe- tan Sjahrir verklaard dat, in dien de onderhandelingen op dezelfde wijze .bleven voort gaan en de militaire spanning bleef afnemen, de gewapende macht in Indonesië wellicht spoedig- verminderd zal worden Voorts beschreef hij de Ne- derlandsch-Indonesische eco nomische besprekingen als „zeer bemoedigend" en zeide, dat hij reden ha<j te hopen, dat de Nederlanders spoedig zou den komen tot een regeling van in- en export, hetgeen tot gevolg zou hébben, dat zij de beperkingen, die de Indonesiërs bij de handel en scheepvaart waren opgelegd, zouden ophef fen. Naar aanleiding- van de be richten in de Nederl. pers, als zou prof. Romme worden benoemd tot gouverneur-gene- U.S.A. en Indonesië. De Amerikaansche regeering heeft Maandag officieel aan Soetan Sjahrir medegedeeld, dat zij zich aansluit bjj de de facto-erkenning van de Indo nesische republiek door de Ne derlandsche regeering, zooals deze in de overeenkomst van Linggadjati is omschreven. raai in Ihdoneslë. zelde Sjah rir. dat de republikeinen over het algemeen van meening waren dat een dergelijke be noeming „de geneigdheid, wel ke op het oogenblik bestaat, voor meer positieve samen werking zou verstoren". Mr. Soepangkat: „Ik ben de resident van Linggadjati". N^- de Nederlandsch-Indone- sische besprekingen, die leid den tot het herstel van het re publikeinsch burgerlijk be stuur te Buitenzorg, hield de nieuwe resident, mr. Soepan- kat, een rede, waarin hij zeide, dat hij zijn voornaamste taak zag in het zoeken van een goede samenwerking met de Nederlanders. „Ik ben de vijf de republikeinsche resident binnen 2 jaar", zoo zeide hij, „en wel ben ik de resident van de overeenkomst van Linggad jati". In de nacht van Don derdag op Vrijdag heeft de eerste uitzending van het radiostation der Ver. Naties te Genève op golflengte 9.515 meter plaats gehad. omroep te vergelijken met den woordvoerder van de Neder landsche regeeringsvoorlich- tingsdienst. Radja geëxecuteerd. Dinsdagmorgen is te Koe- Eang de voormalige Radja van io (Flores) geëxecuteerd. Hij was op 15 October 1946 door de temporaire krijgsraad te Koepang ter dood veroordeeld wegens collaboratie en op- standpleging. Het gratiever zoek en vijf collectieve ver zoekschriften werden door den luitenant-gouverneur-generaal afgewezen. Eerste vrouw in het corps diplomatique. Mej. mr. M. Z. N. Witte- veen is benoemd tot ambte naar van de buitenlandsche dienst in bijzondere dienst met de rang van ambassaderaad. Zij zal als zoodanig werk zaam worden gesteld bij de vertegenwoordiging van Ne derland bij de Vereenigde Na ties te New York. Met deze benoeming heeft de eerste vrouw haar intrede gedaan in het Nederlandsche corps diplomatique. Mej. Witteveen studeerde rechten te Leiden, waar zij in 1926 promoveerde. Van 1931 1939 was zij verbonden aan het secretariaat van de Vol kenbond. In 1945 nam zij deel aan het voorbereidende werk voor de tot standkoming der Ver. Naties en in 1946 trad zij te Londen op als secretaris en te New York als deskun dige der Nederlandsche dele gatie der algemeene vergade ring. Bovendien maakte mej. Witteveen als secretaris deel uit van de Nederlandsche de legatie der Vredesconferentie te Farijs. H.M. de Koningin op de Jaarbeurs. Aan de rand van de gemeen-" te verwelkomd door den burge meester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, en den. hoofdcommissaris van politie, den heer R. W. van Eyk, kwam H.M. de Koningin Dinsdagmid dag te ongeveer 5 uur voor een bezoek aan de jaarbeurs in de Domstad aan. H.M. kwam per auto uit de richting Soestdijk. Via de Maliebaan reed de Koningin rechtstreeks naar het jaarbeursterrein op het Vreeburg. Bij de ingang van het derde gebouw wachtte een delegatie uit de raad van be heer. Rondgeleid door den voor zitter van de raad van beheer, dr. F. H. Fentener van Vlis- singen, bracht H.M. een bezoek aan de Belgische en Zwitser- sche afdeelingen en aan de textieljaarbeurs. Hierna begaf H.M. zich naar de derde etage, waar de speel- goedafdeeling is ingericht. De Koningin gaf overal van haar groote belangstelling blijk. Na een verblijf ter jaarbeur ze van ruim een uur vertrok H.M. omstreeks half zeven via de Leidsche weg in de richting van Den Haag. Demonstraties in Suriname. Door republikeinen van Java De Indonesiërs van Surina me, die ongeveer 40 procent uitmaken van de Surinaamsche bevolking, beëindigden Dinsdag hun tweedaagsche viering ter gelegenheid van de ondertee- kening der bijeenkomst van Linggadjati. Deze viering was de eerste politieke bijeenkomst, die de Indonesische gemeen schap in Suriname ooit gehou den heeft. Zij Begon Zondag met een massameeting, welke tot in de nacht duurde en waarbij Indonesische feestelijk heden plaats hadden. Maan dagmiddag organiseerden zij 'n parade van 61 auto's door Pa ramaribo street. De autorijders en degenen, die te voet gingen droegen de republikeinsche rood-witte vlag mee. Zij zongen en riepen republikeinsche leu zen. Fransche vlooteenheden voor Algiers, thans onrustig is. Zeeuwsche Histoire Historische vloeden en dijkdoorbraken. Geen goed wonen. Een oud dorp met een veel bewogen geschiedenis. Al lang, heel lang is de tijd voorbij „toen het kasteel zich stout verhief nevens de kerk". Het kasteel is verdwenen, nie mand weet wanneer. Het moet al' vroeg In de middeleeuwen zijn geweest. In die tijd dat Vlaamsche graven oorlog voer den tegen de Hollandsche heer- schers en de Zeeuwen zich liefst schaarden naast de Vla mingen. Maar nog altijd staat er de forsche kerktoren. Ze stond er toen de gewapende schepen der Geuzen de kusten bewaakten. Ze bleef staan toen in 1589 de kerk verbrandde, angstige menschen hebben van haar trans gezien hoe het hee- le land door 't water werd verzwolgen. En van de Waard- sche toren heeft ook de vlag gewaaid: „In dampigen Octoberschijn Om over Zeeland uit te dragen Het zwaar geluk, weer vrij te zijn". de kloosters. In de Middeleeuwen behoor de Waarde eerst aan de Abdij Ter Duinen in Vlaanderen en later aan Oud-Munster te Utrecht. Maar van een klooster der Tempelleren en later der St. Jansheeren - is niets bekend.' Wel moet er een boerderij ge staan hebben van de Abdij Duinen en Vlaanderen. Het was van de heerlijkheid Krab- gendijke gescheiden door de Heukellnge (overblijfsel is Waardsche Vliet.) En Waarde is zeer nauw betrokken ge weest bü de afdamming van dat water. In die tijd had het al te lijden van overstroomin gen. In 1530. bij de beruchte vloed van 5 Nov. deelde het in het lot der heele Oostwate ring. Toch was het spoedig weer „beverecht" en terwijl de meeste dorpen van Oost-Zuid- beveland vergingen bleef Waarde behouden. Toen kwam de nog ergere vloed van 1570. Valkenlsse leed zware schade, maar het gat aan de Groene- dijk, waar de Weel was ont staan, werd gedicht en weer kwam Waarde er boven op. ïn- tusschen was de opstand tegen Spanje begonnen en de bodem van Zeeland werd ombeurten gedrenkt „door 't bloed van landzaat en van vreemden". Bij de satisfactie van Goes in 1577 ging Zuid-Beveland over aan den Prins. Ook Waarde werd Hervormd. In 1583 deed de eerste predikant, Guilemus Camerlinck, hier zijn intrede. Intusschen was de kerk zeer in verval geraakt. Toen werd ze in 1589 door de bliksem getroffen en brandde af. Het midden en noorder zijschip wer den afgebroken en het kleine gedeelte dat overbleef weer opgebouwd. Toch is het oude eerwaardige kerkje van Waar. de een der mooiste van Zuid- Beveland. Jammer dat het mooie grafmonument van Gil lis van der Nisse in de kapel, zoo moeilijk te bereiken is. De ze ambachtsheer werd bij een volksoproer te Goes in 1657 vermoord. grondbraak. Na de kerkbrand kwam er weer een grondbraak. Zuid- Beveland werd door 't water en door ,,'t perijckel" van de vijand een onveilig land. Het eerste was erg, maar het tweede nog erger. Kleine ben den Spanjaarden staken de Honte over, plunderden en brandschatten het land en voerden inwoners mee, die dan tegen een losprijs konden vrij gekocht worden. In 1598 ver zocht de Magistraat van Goes aan de Staten van Zeeland een belasting te mogen heffen „ten einde daaruit de rantsoenen te vinden van zulken die bij den Vijand zuchtende, van haven en maagschap verstoken wa ren." Dit werd geweigerd. Na 't sluiten van de Treves (Twaalfjarig Bestand 1609 1621) vertrokken veel Room- sohe opgezetenen uit Zuid-Be veland naar het Hulster Am bacht. Als Roomschen hadden ze hier heel weinig vrijheid. Bovendien leefden ze, evenals de Hervormden, in voortduren de vrees voor de vijand- Zoo werd in 1638 Ds. Johannis Happaert opgelicht en in Aalst in Vlaanderen gevangen gezet. Pas in 1639 kon hij met ge deeltelijke steun van de Clas sis Zuid-Beveland worden vrij gekocht. geen goed wonen. Het was op Waarde geen goed wonen meer, Het land werd ontvolkt, huizen vende len en werden afgebroken. Veel plattelanders vestigden zich in Goes. De invallen van de vijand duurden voort. Nog in 1640 vielen de Spanjaarden Yersekendam binnen en ver brandden het. En de eigen soldaten die op het platteland waren voor de veiligheid, maakten het de bevolking ook lastig. Eindelijk kwam de vre_ de in 1648. Zuid-Beveland had erg geleden. „Verlaten en uit- geroofde Dorpen, verbrande Kercken, Heeren Sloten en Ho ven." En de bevolking: „ar me schamele Inwoners, gebro ken en kwalijk onderhouden Dijcken, terwijl willekeurig be stuur en onkunde alles was wat men binnen ontmoette", Holland was Intusschen opge bloeid, het was rijk en mach tig geworden. Dichters zongen de lof van de jonge republiek en schilders penseelden hun schoonste doeken tot meerder eer en glorie van de Zeven Provinciën. Latere geschied schrijvers pleegden dit tijd perk de „Gouden Eeuw" te noemen. In Zeeland begon men toen pas aan de „werken des vredes". Nieuwe welvaart kwam. Geen invallen der Span jaarden, maar de oude vijand, het water, kende geen wapen stilstand, noch vrede sluiten. Want: „Als men schreef sestien hondert tachentig twee. So.o wasser in Z'ee- landt groot jammer en wee!!" de groote vloed. Het was de groote storm vloed van 26 Jan. 1682 die in heel Zeeland zoo'tl groote schade aanrichtte. Tusschen. 6 en 7 uur 's avonds brak de dijk bij Waarde door. Veel inwo ners vluchtten op de kasteel- berg. Groot was de schade, maar de ellende die de men schen moesten doorstaan nog veel grooter. Valkenlsse dat in die ramp deelde ging verloren, het moest buiten gedijkt wor den. Maar op 8 Jan. 1683 brak de dijk weer door nu bij Klaas- kensweel. Nauwelijks was de schade hersteld toen op 18 Fe bruari van 't zelfde jaar de dijk weer doorbrak. Het wa ter dat bij de vorige vloed tot aan de 5e trap van de preek stoel stond, kwam nu nog een trap hooger. Veel oude huizen, vooral in 't Noorden van het dorp, vielen in puin. In 1750 was er weer een dijkval bij de Westveerpolder en in i791 weer een. Waarde ligt wat afgezon derd in deze hoek van Zuid- Beveland. Spotters scholden de Waardenaars uit voor „Waardsche blompap" of spra ken smalend van „Geitedurp". Maar het dorp is de moeite van 't bekijken waard en 't heeft een typisch Zeeuwsche geschiedenis. En zijn forsche toren beheerscht nog het heele land, waar wolkenstoe ten weer gelaten Hun schaduw werpen, diep in Zee rondom Zuid-Beveland". C. PHTLTPfljE,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1