TRUMAN Voedselproblemen in Polen Straalvliegtuig Carmen Mory Dreigt de influenza? ontvangt de pers boven Holland Zóó siierf HERBOUW POLDERHUIS STEMMEN UIT DE.KERKEN. LEZERS SCHRIJVEN.. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAO 17 APRIL 1947 „Mr. President (Van een U.P.-correspondent.) Het grootste evenement in de Washingtonsche perswe reld is iedere week weer de persconferentie van den Pre sident der Vereenigde State n. Daar krygt het Amerikaan- sche volk telkens de kans d oor middel van de pers aan den leider van de staat te vr agen: „Hoe staan de zaken?" De President is niet ver plicht deze conferenties te hou den. Maar sinds de dagen van Theodore Roosevelt hebben de elkaar opvolgende Presiden ten zich onderworpen aan het kruisvuur der persvragen. Wie zulk een persconferentie op het Witte Huis bijwoont, gevoelt direct waarom die bijeenkomsten zoo belangrijk zrjn. In de opeenvolging van vragen: „Waarom, meneer de President? Hebt u, meneer de President? Zult u, meneer de President? Hoe? Wanneer? Wie?" klinkt de weetgierig heid van het Amerikaansche volk. De persconferenties worden gehouden in de lichte, ovale kamer van den President, die uitziet op het grasveld achter het Witte Huis. De verslagge vers verzamelen zich van te voren in de wachtkamer. Zij gooien hun hoeden en jassen op de groote mahoniehouten tafel, die daar in het midden staat. En op de vastgestelde tijd, gewoonlijk 's morgens om half elf of 's middags om vier uur, opent een bode de deur, die naar de ovale kamer voert. De journalisten, ge woonlijk een honderdtal, drin gen naar binnen. Bodes van het Witte Huis houden een oogje in het zeil en letten er op, dat geen onbevoegden met de stroom meekomen. De President zit achter zijn bureau en de verslaggevers stellen zich daarvoor 'op. Zij maken een praatje met den „baas", totdat alle collega's binnen zijn. Dan roept een bode het traditioneele „Allen binnen". De President staat op, de tegenwoordige, Harry Tru man, altijd glimlachend en kijkend of hij zoo'n persconfe rentie vreeselijk prettig vindt. Soms heeft hij eerst enkele mededeelingen te doen, soms laat hy direct vragen stellen. Het vuur wordt geopend: „Mr. President Vaak antwoordt de Presi dent den vragensteller by zijn naam. En de reporters schrij ven maar aanteekeningen, soms in de onmogelijkste hou dingen, leunende op de rug van den collega, die voor hen staat. Een kwartier duurt dat vraag- en antwoordènspel meestal. Dan is het doorgaans genoeg. De naar anciënniteit oudste persvertegenwoordiger, Merriman Smith van de „United Press", roept dan: „Dank u, mr. President". Dat is het sein voor de ren naar de deur. In een stormloop snellen de verslaggevers met him copy via de wachtkamer naar de perskamer. Het gaat gewoonlijk opge ruimd toe op deze conferen ties. De journalisten maken er een sport van listige vra gen te stellen en de Presi dent die even listig te be antwoorden. De President glimlacht altijd breed, in af wachting van de volgende vraag, en de journalisten lachen graag om een grapje dat hij maakt. Men heeft een goede kans op zijn teenen getrapt te wor den tijdens een persconferen tie. Vrouwelijke journalisten behoeven geen hoffelijkheid te verwachten. Zij worden net zoo hard op zij gedrongen en met de ellebogen bewerkt als hun mannelijke collega's. Een paar journalisten staan blasé in een hoekje, en doen alspf zij het niet erg vinden dat zij den President niet kunnen zien. Maar al gauw dringen zij ook naar voren, want zij kunnen zich, net zoo min als de anderen, permitteerer. een woord te missen van wat de President zegt. Want ieder woord van den President der Vereenigigde Staten is „nieuws". Rijdende boekenworm, Nijmegen kent thans een unicum in Neder land. De bewoners van de buitenwijken krygen voortaan Zaterdags de bibliotheek in hun buurt op bezoek. Men heeft n.l. een groote auto, de Rij dende Boekenworm ge naamd, aangeschaft, die de plaats inneemt van de verwoeste Stadsbibli otheek. V- Schip lek gevaren. Het Fransche sleepschip „Junon", geladen met asphalt en varende van Antwerpen naar Basel is by het binnen varen van de haven van Hans- weert op de Westdam omhoog gevaren en korten tijd later door de sleepboot „Willem" vlot gesleept. Het schip had lekkage en heeft een motorpomp aan boord genomen. Deze kan het binnenstroomende water bij houden en zal het schip de reis naar Basel voortzetten. Fernand de Brion, die gedurende de Duitsche bezet ting: van Frankrijk ambassa deur vanwege de regeering te Vichy is geweest is nabij Pa rijs geexecuteerd. Prijzen op de vrije markt onbetaalbaar. Geen vrees voor graantekort (Van den Berlijnschen correspondent van het A.N.P.) Polen is een goed land voor degenen, die zich de weelde kunnen veroorloven een arbei ders-weekloon uit te geven voor een maaltijd. Zulke men- schen zijn er blijkbaar in War schau en de andere Poolsche steden genoeg, want de restau rants zijn doorgaans druk be zocht. De afmetingen der schotels, die hier worden op gediend, en de lucullische uit stallingen in de winkels zijn zoo overdadig, dat het laatste probleem, waaraan men hier zou denken, het voedselpro bleem is. Hooge ambtenaren van het betrokken ministerie verzekerden ons evenwel, dat dit alles maar schijn is en dat in werkelijkheid Polen dit jaar in de periode voor de volgende oogst een critieke tijd op het gebied der voedsel voorziening zal doormaken. Tegelijkertijd troosten de zelfde autoriteiten in de bla den het Poolsche volk met de mededeeling, dat voor een broodtekort brood is hoofd- voedsel niet gevreesd be hoeft te worden. HET SYSTEEM VAN RANTSOENEERING. Het systeem van rantsoenee- ring is er van geheel andere aard dan bij ons, doordat de regeering niet bij machte is geweest het de grondslag te geven van een verplichte leve ring door de boeren. Het grootste deel der voedselpro ductie gaat zoo naar de vrije markt, welker prijzen verra den, dat zij niet anders is dan een gelegaliseerde zwarte SNELSTE VLIEGTUIG TER WERELD. 244 meter per seconde Met een snelheid, die de snelheid van het geluid begint te benaderen en wel met ruim 900 kilometer per uur raasde Dinsdagmorgen het met twee Rolls Royce-Derwent-5-moto- ren uitgeruste Engelsche Glos ter Meteor-straalvliegtuig, ge merkt GAIDC en bestuurd door den Engelschen testpilot Coates-Predy, boven Zuid- Holland. In 5 seconden tijds verdwijnt dit snelste toestel ter wereld uit de gezichtskring. Testpilot Coates-Predy, die •quadronleader van de Rolls- Royce-fabrieken is, haalde uit het toestel, wat erin zat. Voor een groot aantal belangstellen den, onder wie vele militaire autoriteiten en leden van mili taire missies uit Engeland, Frankrijk, Amerika, België en Denemarken, die op het vlieg veld Valkenburg getuige waren van dit nieuwe staaltje van Engelsche pionierarbeid, de monstreerde hij de enorme stijgingscapaciteit van zijn kleine roode vogel, die per mi nuut 244 meter bedraagt. Her haalde malen vloog hij over het vliegveld onder het verrichten van „rolls" (draaien om zijn lengteas), maar de toeschou wers hadden nauwelijks tijd zich te realiseeren wat zich daar in de lucht afspeelde, Want de snelle meteor was oogenblikkelijk weer verdwe nen. Het toestel heeft slechts een korte startbaan noodig en verdwijnt dan met een luid grommend geronk de lucht in. De Rolls Royce-fabrieken heb ben het ontwerp voor <ie moto ren in drie maanden uitge werkt, hetgeen naar de mee ning van deskundigen een re cord is, dat in de eerstvolgen de jaren zeker niet zal worden f eevenaard. Immers, het vlieg- uig kan een snelheid van 990 kilometer bereiken en benadert daarmede die van het geluid (1188 kilometer per uur). Het staat thans wel vast, dat voorloopig geen vliegtuig geconstrueerd zal worden dat een snelheid van meer dan 1000 kilometer kan bereiken, aange zien er bij dérgelijke groote snelheden bepaalde trillingen optreden, waarvan men de ge heimen nog niet geheel heeft onderzocht. In 1941 is er voor de eerste maal met het Gloster-vliegtuig geëxperimenteerd. In 1943 ver richtte de chief-testpilot, Eric Greenwood, de eerste officieele proefvlucht. Hij bereikte toen een snelheid van ruim 500 ki lometer en constateerde dat het toestel een stijgingscapa citeit had van 61 meter per minuut. Wist u dat een eierdooier heel zacht blijft wanneer u direct- na liet breken van de schaal de dooier natuur lijk in het onbeschadigde vlies niet een beetje water be vochtigd. markt. Voor menschen, die voor hun onderhoud zijn aan gewezen op een loon of sala ris, zijn de prijzen der vrije markt onbetaalbaar. Een kilo gram boter kost bijvoorbeeld 600 zloty (een zloty is onge veer 2% cent), een haring 50 zl., een pond vleesch 400 zl„ een draagbaar costuum 50.000 zl. en een paar schoenen 12.000 zl. De groote massa moet le ven van een maandelijksch in komen van 4000 tot 5000 zl., een prima kracht kan tot 10.000 komen en de hoogste ambtenaren tot 30.000. De rantsoeneering is in dit systeem afgedaald tot een Soort toeslag op het loon, waarvan voorna melijk de arbeiders der gena tionaliseerde bedrijven profi teered ONWIL VAN DE BOEREN. De regeering is zich er blijkbaar van bewust zoo wei nig machtsmiddelen tegen on wil van de zijde der boeren te hebben, dat zij openlijk zegt, dat zij de prijsstijgingen haar gang wil laten gaan, ook al heeft-dit onprettige gevolgen voor het functionneeren van het geheele economische sys teem. Zij vleit zich voorts met de gedachte, dat deze prijsstij gingen het broodverbruik auto matisch zullen verminderen. Polen gelooft na de volgende oogst geenerlei voedselzorgen meer te hebben. Het economische driejaren plan der Poolsche regeering is er op gericht de agrarische export zoo snel mogelijk te hervatten. Polen begon het eerste vre desjaar met acht millioen hec tare braakliggende akkers, waarvan de helft in de voor malig Duitsche gebieden. Dit beteekende, dat meer dan de helft van alle akkers onbe bouwd bleven. Volgens de of ficieele statistieken was deze woestenij in 1946 tot 6 milli oen hectare verminderd. Vol gens de plannen zal zij in 1947 nog slechts 1.5 millioen bedra gen. Polen heeft van de UNRRA 5000 tractoren en een paar honderd duizend paarden gehad, doch de uitrusting van de boerderijen is op het oogen- blik nog zoodanig, dat men het agrarische drie-jarenplan een zware krachtproef moet noemen. Dit temeer omdat de landerijen, die men tot nog toe heeft kunnen bebouwen, met uiterst primitieve midde len bewerkt zijn. Korte staking bij Philips. Maandagmiddag hebben bij de N.V. Philips' gloeilampen fabrieken te Eindhoven een 1200-tal arbeiders het werk neergelegd in verband met het feit, dat vijf Mei als een col lectieve snipperdag (losse va- cantiedag) beschouwd moest worden, een overheidsmaatre gel, voorgesteld door het colle ge van rijksbemiddelaars in overeenstemming met de stich ting van de arbeid. Dinsdag morgen: zijn een 1000-tal sta kers weer aan het werk ge gaan, terwijl de laatste twee honderd achterblijvers in de loop van de ochtend eveneens het werk hervatten. Tijdens een interview met een vertegenwoordiger van „De Nieuwe Standaard" ver klaarde de Belgische minister van landbouw, dat er in de landbouwkringen weinig enthousiasme bestaat voor de tolunie met Nederland. De Zwarte Engel. Carmen Mory, de in Zwit serland geboren „zwarte En gel", bewaakster van de gru welijkste vrouwengevangenis uit de geschiedenis, het con centratiekamp Ravensbrück, is even dramatisch gestorven als zij geleefd heeft. Woens dagavond heeft een Britsche officier haar in haar cel in de Altonagevangenis in Hamburg opgezocht en het doodvonnis voorgelezen, dat over haar ge veld is wegens haar bar- baarschheid jegens vrouwelijke gevangenen van de nazi's. Hoe wel zij reeds eenige tijd gele den ter dood veroordeeld werd, is het vonnis niet uitgesproken voor de bevestiging door den Britschen opperbevelhebber in De landwegen bij de vulkaan de Hekla op Ysland worden ontdaan van de asch, welke uit de vulkaan-krater op de we gen neerdaalde. Premie Yoor uitgevroren perceelen. Tengevolge van de uitwinte- ring van een groot deel van de tarwe en gerstkomt de zaai zaadvoorziening van deze ge wassen voor de oogst 1947 1948 in gevaar. Teneinde te bewerkstelligen, dat de land bouwers de uitgezaaide en ge deeltelijk uitgevroren perceelen tarwe en gerst in stand houden en deze als zaaizaad oogsten, zal een premie worden ver strekt, opdat hieruit geen geldelijk verlies voor de land bouwers zal voortvloeien. Voor wintergerst van alle rassen zal vcor die perceelen, die worden geoogst als elite en/of origineel zaaizaad, een premie worden gegeven van 250.- per ha. Voor de per ceelen wintergerst. die worden geoogst als le nabouw, resp. 2de en andere nabouw zullen de premies 150.-, respectieve lijk 100._ bedragen. Na goedkeuring van de Ned. Algemeene Keuringdienst zul len bovengenoemde premies worden uitbetaald. Wereldrecord gebroken. Milton Reynolds, de pennen- koning uit Chicago is Dinsdag avond na zijn vlucht om de we reld weer op het vliegveld te New-York geland. Hij heeft de 20.000 mijl afgelegd in 78 uur en 55 minuten en daarmee het oude record met 11 uur en 19 minuten verbeterd. Kosten bedragen ruim 3 ton. In 1941 verleende de alge meene vergadering van de Polder Walcheren aan het da- gelijksch bestuur een crediet van 130.000 voor de herbouw van het Polderhuis. Deze ra ming bleek echter te laag te zijn, want het bleek, dat de totale kosten op rond 188.000 waren te stellen. Het bestuur werd echter gemachtigd de bouw voort te zetten. Op de begrootingen voor 1942 en volgende jaren is dan ook steeds een post van 180.000 voor herbouw van het Polder huis gebracht. In Januari '42 werd een begin gemaakt met de uitvoering, doch door de „bouwstop" kwam men des tijds niet verder dan tot vol tooiing van de onderkant dei- begane grondverdieplng. Het Rijk had inmiddels voor 100.000 in de bouwkosten bijgedragen. In totaal werd tot eind 1946 63.764,59 uitge geven. Na de bevrijding van Noord- Nederland werd weer contact gezocht met den architect, den heer J. F. Berghoef te Aals meer, teneinde te overwegen hoe uitvoering aan de plan nen tot herhouw zou kunnen worden gegeven. Direct bleek, dat met een aanzienlijke stij ging van de bouwkosten re kening moest worden gehou den en dat, om de bouw mo- Generaal Kruis. (Van onzen Haagschen redacteur. Naar wij vernemen is de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, voornemens eind van deze maand een bezoek te brengen aan de troejJfen van de Koninklijke landmacht in Indië. van de Engelsche zöne Duitschland. Carmen Mory hoorde het doodvonnis kalm aan en begaf zich later zooals gebruikelijk in haar cel te bed. Twee bewa kers hielden de wacht bij haar, maar niettemin heeft zij kans gezien ergens in haar matras een scheermesje te verbergen. Bijna zonder zich onder het laken te verroeren moet zij de slagaders van haar beide polsen hebben door gesneden. Het aschgrauwe ge laat was het eerste verdachte te eken, dat opgemerkt werd maar toen was het al te laat. Carmen Mory was haar belof te, jullie zult me niet ophan gen, nagekomen. Men heeft niet de minste aanwijzing hoe Carmen Mory gekomen is aan het stukje scheermes, waarmede zij de zelfmoord heeft gepleegd. De genen, die haar plachten te bezoeken waren haar verdedi gers en haar familieleden. Tijdens het Ravensbrück- proces heeft Carmen Mory ver klaard zoowel voor de Duit- schers als voor de geallieerden voor en tijdens de oorlog te hebben gespionneerd en dat zij getracht had de vrouwen in Ravensbrück goed te behan delen. Een tweede lid van de staf van Ravensbrück, dr. Treite, heeft een zelfmoord gepleegd a la Goering. Toen een Brit sche officier zijn cel binnen kwam om hem officieel van het doodvonnis te verwittigen, hoorde ook hij zijn lot rustig aan. Weinige minuten later heeft hij kans gezien vergif in te nemen in de vorm van een pil of anderszins waarna de dood onmiddellijk ingetreden moet zijn. Ook in dit geval staat men voor een raadsel, hoe de man aan het vergif gekomen is. Het is niet onmogelijk, dat hij het al maanden in zijn bezit had. Er zyn speciale maatregelen genomen om herhaling van dergelijke drama's te voorko men. AMERIKA EN HET CÖMMUNISME. John Rankin, democraat uit Mississippi, heeft in het Ame rikaansche huis van afgevaar digden geëischt, dat Amerika onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet- Unie verbreekt: „Wij kunnen het communisme en de dicta tuur over de geheele wereld niet tegenhouden door een slappe politiek. Het communis me is geen systeem van regee ringen, maar een systeem van misdaad", aldus Rankin. gelijk te maken, verschillende onderdeelen, in het bijzonder die, waarin natuursteen zou worden verwerkt, vereenvou digd moesten worden. De indeeling van het hoofd gebouw heeft geen noemens waardige verandering onder gaan, die van de achtervleu gel met de kantoren van den ontvanger en van de techni sche dienst en de woning van den bode-concïerge is echter geheel omgewerkt. Boven de beide verdiepingen van deze woning is nog een drietal lo kalen voor de technische dienst geprojecteerd. De verdiepings hoogten hebben verandering ondergaan. Het nieuwe plan heeft de instemming van de Dienst van de Wederopbouw, terwijl alles in het werk zal worden gesteld om een hoogere bijdrage van het Rijk te krij gen. Naar schatting zullen de totale kosten rond 300.00Ö" bedragen. Weliswaar beteekent dit, dat een nieuwe zware last op de Polder wordt ge legd, doch daar staat tegen over, dat dringend behoefte is aan een Polderhuis. In ver band hiermee heeft het be stuur de alg. vergadering verzocht een suppletoir crediet van 120.000 toe te staan. Later zal een voorstel worden gedaan tot het aangaan van een geldleening ter dekking van het voor rekening van de Polder blyvende deel der kos- i tekst (al noemt'deze^schr.' die ,'en• Iniet), die Mevr. Mankes hier- DE VROUW EN HET PREDIKAMBT. Mevrouw Ds. A. Mankes- Zernike neemt het in ),De Groene Amsterdammer" nog eens op voor de vrouw in het ambt van predikant. „Van ouds" zoo zegt zij ..kon de vrouw in de Hervormde Kerk tot geen hooger ambt opklimmen dan tot dat van stovenzetster en thans kan zij het brengen tot hulppredik ster". Een hulppredikster, die formeel is afgestudeerd (tot cn met het kerkelijk voorbe reidend examen), maar die nimmer volledige bevoegdheid heeft binnen de Herv. Kerk, omdat zij tot het proponents examen nog steeds niet wordt toegelaten. Zij kan dus geen sacramenten bedienen en om dat dit in vele gevallen clan toch een halfslachtige positie is, bevredigt dit de vrouwelij ke hulpprediksters dikwijls slechts zeer ten deelè. Van daar, aldus mevr. Mankes, dat sommige dezer krachten naar een andere kerkformatie over gaan, waar zij de leiding der gemeente inderdaad geheel zelfstandig kunnen verkrijgen. De gewoonlijk aangehaalde teksten, die het ambt van pre dikant voor de vrouw zouden verhinderen, aanvaardt de schr. slechts met groote re serve. Zoo b.v. 1 Tim. 2 11— 12, waarbij over het hoofd ge zien wordt, dat, indien men de ze tekst letterlijk wil toepas sende vrouw ook geen onder wijzeres mag zijn. Immers, zij mag niet „leeren". Op grond nu van het vele en goede werk, dat door vrouwelijke theologen nu reeds, ook binnen de Herv. Kerk, op verschillende terrei nen wordt verricht, en dat dus reeds op een zekere kentering wijst, bepleit de schr. dat het noodig zal zijn, dat de Herv. Kerk de behoefte van de tijd zal verstaan en vrouwelijke theologen tot het ambt van predikant zal toelaten. „Het zal voor de Kerk geen experi ment zijn". De vrees, dat het aantal mannelijke kerkgangers, toch reeds in de minderheid, verder zou dalen, wanneer een predikante de gemeente zou leiden, deelt Mevr. Mankes niet. Integendeel. En dat te meer waar „haar dienstbaar heid altijd grooter is geweest dan haar eerzucht". Over hetzelfde onderwerp schrijft Ds. M. C. Groenewoud in „De Gereformeerde Kerk". Hij aanvaardt het ambt van diaken voor de. vrouw, maar niet het predikambt. En dat juist weer op grond van de voor verwerpt. Ds. Groenewoud zegt: „Jezus gaf aan de vrou wen geen ambtelijke opdrach ten en Paulus laat de vrouw nadrukkelijk niet toe tot het leerambt. Maar „onder de naam „diacones" kunnen zij allerlei kerkelijk werk verrich ten, behalve de bediening van woord en sacrament". THEOLOGISCHE HOOGESCHOOL TE BETHEL. Tijdens de kerkstrijd ont stonden in Duitschland theolo gische hoogescholen op weten schappelijke basis, die wel met de Belijdeniskerk verbonden waren, maar geen band met de Staat hadden. De oudste van deze hoogescholen was die te Bethel; sindsdien ontstonden soortgelijke Inrichtingen in Berlijn en Elberfeld, De hoo- geschool te Bethel, die in 1939 door de Gestapo was gesloten, is na de capitulatie weer her opend Zij is georganiseerd op de basis ifen een samenleving: de studenten wonen in de hoo- geschool en de dag wordt ver deeld tusschen wetenschappe lijk onderricht en christelijk gemeenschapsleven in nauw contact met de gemeente van Bethel. NATUURSCHENDERS. Nauwelijks is de lente in het land gekomen of de natuur, wordt ernstig mishandeld door, hen, die zich waarschijnlijk na- tuurliefhebbers noemen, docK in werkelijkheid niets anders dan vandalen zijn. Wij zijn in het noordwestelijk deel van Walcheren nog zoo gelukkig enkele struiken te be zitten waarin leven zit, doch, helaas, probeeren de zooge naamde natuurliefhebbers, dié vooral uit Middelburg en Vlis- singen afkomstig zijn, deze' zoo te mishandelen, dat ge vreesd moet worden, dat ook deze op de duur het leven zul len laten of in ieder geval niet uitgroeien. Ieder kastanjetakje aan de lage struiken wordt af gesneden dan wel afgerukt, zoodra de eerste knoppen be ginnen te zwellen. Dat is voor ons, buitenbewoners, een dage- lijksche ergernis. Begrijpt men in de stad niet, dat als men met deze handel wijze voortgaat, het publiek zal moeten worden geweerd en dat hun, die probeeren Wal- cheren's natuurschoon te her stellen, de moed ontzinkt dit werk voort te zetten? Tot zelfs de enkele nog in het wild levende bloemdragende plan ten, byv. narcissen, worden weggeroofd. Het is ergerlijk en bedroevend. Laten zij, die wellicht onnadenkend hande len, toch bedenken, welke schade zij aan de natuur toe brengen. Naar ik verneem, zijn niet alleen de „natuurliefhebbers" hieraan schuldig, doch ook ge slepen handelaren, die het ge roofde in de stad verkoopen. Ik vlei my niet met,de hoop, dat ik deze menschen' tot naden ken breng, doch laat de goed willende voor hij overgaat tot het afsnijden van levende tak ken en bloemen toch eerst be denken, dat, wanneer honder den anderen zijn voorbeeld na volgen, groote schade aan de natuur wordt toegebracht en de eigenaars van de struiken leed wordt aangedaan. Mr. H. F. LANTSHEER. Oostkapelle. Boekbespreking BEGINSEL EN VADERLAND door H. Diemer. Uitgave: Drukkerij Libertas Utrecht Er heeft in Nederland ha dei bevrijding, vergeleken bij vóór de oorlog, een politieke om wenteling plaats gehad'. De protestantsoh-christelijke par tijen zijn op de achtergrond geraakt, uit het regeerings- apparaat gedrongen, ten deele in de oppositie beland. Zoozeer wordt de mensch benauwd door zijn zorgen-van-alledag, dat, merkwaardig genoeg, dit feit nauwelijks de aandacht heeft getrokken, behalve dan in dagbladartikelen. Thans even wel heeft de A.R.-publicist H. Diemer een boekje van 148 pa gina's geschreven, betrekking hebbend op deze politieke om wenteling en de positie der prot. chr. partijen in de tegen woordige politieke constellatie. Zijn zeer lezenswaardige be schouwing eindigt met de na volgende conclusie: „Hoeveel sterker zou dit volk staan, indien in één der zwaarste pe rioden van zijn geschiedenis de nationale gedachte óe po- Mtieke geschillen ging over heerschen. Is dit volk niet rterk genoeg om zich tot die hoogte te verheffen, dat dan toch het Protestantsch-Chris_ telijke volksdeel zonder aar zelen doe wat burger- en christenplicht voorschrijft- en zich, zonder te vragen naar politiek of persoonlijk gewin, geve voor het groote werk van de geestlijke en maatschappe lijke opbouw van ons zwaar getroffen vaderland! God heeft ons land bevrijd, opdat wij Hem zullen dienen, ook in het zich volkomen geven aan de zaak van dat geliefde vader land". Rotterdam en Antwerpen. In Amerikaansche regee- ringskringen verluidt, dat de kwestie van het gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen bij de doorvoer naar de Amerikaansche en de Engelsche zóne van Duitsch land momenteel ook door het betreffende departement met generaal Clay in Duitschland wordt besproken. Een waarschuwing. Dr. C. van den Berg, direc teur-generaal van de Volksge zondheid in Nederland, heeft op een bijeenkomst van de we reldgezondheids-organisatie te Genève verklaard, dat influen za op groote schaal, evenals in 1918, niet tot de onmogelijk heden behoort. Hij is er van overtuigd, dat influenza-pande- mieën (over de geheele we reld heerschende epidemieën) neiging hebben periodiek om de 25 tot 30 jaar terug te keeren en dat het gevaar groo ter is in na-oorlogsche om- standigheden.Dr. van den Berg zette uiteen, dat het mogelijk is de menschen tegen influen za immuun te maken door het inspuiten - met bepaalde vacci nes. Zijn door zijn colelga's goed gekeurd werkschema behelst het vormen van voorraden an_ ti-influenza-serum op „strate gische punten", zoodat, in ge val van het uitbreken van deze ziekte, doktoren en verpleeg sters onmiddellijk gevacci neerd kunnen worden. Dr. yan den Berg drong er op aan, dat van te voren alle hulpmiddelen der moderne me dische wetenschap, in het bij zonder penicilline en zwavel- drankjes, zullen worden ge reed gemaakt. Hij wees er op, dat de gevallen met doodelijke afloop grootendeels niet aan de influenza zelf maar aan de door haar veroorzaakte lon genontsteking te wijten zijn. De wcreld-gezondheids-orga- nisatie. overtuigd, dat de strijd tegen influenza dezelfde aan dacht verdient ais die tegen tuberculose en venerische ziek_ ten, heeft thans een speciale influenza-commissie gevormd, die onmiddellijk de organisatie voor het nemen van de meest dringende maatregelen tegen influenza, zal beginnen en in Juli op de te Kopenhagen te houden bijeenkomst van mi crobacteriologen verdere plan_ nen zal bespreken. Hoewel enkele landen, waar onder Nederland, reeds een speciale influenza-commissie hebben opgericht, acht dr. van den Berg het een vraagstuk, dat internationale actie ver dient.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17