Zweven op Walcheren Opgevorderde gronden Nieuwste schip der Ned* Marine: „De Vulkaan" Oorlogsvrijwilligers door brand gedupeerd UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen en Duireland Tholen. PLECHTIGE OVERDRACHT TE LONDEN. Indrukwekkend ceremonieel Onze redacteur aan boord van de Karei Doorman seinde ons Dinsdag uit Londen: Dat het Engelsche volk voor ialles sportief is, bleek Dinsdag uit de plechtigheid te Chath am, waar luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich het repara tieschip „Beechy Head" voor onze vloot van de Britsche Marine overnam. Voor ons Hollanders is Chatham immers van groote betéekenis, omdat deze naam ons steeds weer herinnert aan een hoogtepunt uit onze mari tieme historie, de toch naar Chatham, waarbij Vlissinger Miehiel, de groote admiraal de Ruyter, onze vijanden van toen in eigen huis een geduchte af straffing kwam geven. De Engelschen gijn altijd „good-loosers" geweest; de verhouding tusschen de beide volken zijn in onze tijd, geluk kig, het tegendeel van toen. Evenals Maandag in het Admirality House was de sfeer ook nu weer buitenge woon hartelijk en de Engel schen zorgden ervoor, dat deze plechtigheid, welke onze ma- „Queen Elizabeth" weer vlot. Dinsdagavond is de Queen Elizabeth" achter waarts van de Bramble- zandbank in de wateren jVan Southampton afgegle den. Aan de achtersteven van het schip waren een twaalftal sleëpbooten opgesteld, die op een signaal van de „Queen Eli zabeth" met vereende krach ten begonnen te trekken. Het reuzenschip bewoog zich zeer langzaam in achterwaartsche richting. Geleidelijk aan ging het snel ler, totdat het schip binnen enkele seconden vlot kwam en vooruit stoomde naar de ha ven van Southampton, die Dinsdagavond bereikt werd. Nadat de boeg van de Queen Elizabeth door een duiker zal zijn onderzocht, zal, naar men verwacht, het schip nog deze week naar New York vertrek ken. WOODCOCK—BAKSI. De Amerikaansche zwaar gewicht bokser Baksi heeft in een wedstrijd van zeven ron den een fraaie overwinning ge boekt op den Britschen kam pioen zwaargewicht Woodcock. Vraag naar sterke drank. In de memorie van ant woord op het voorloopig ver slag betreffende het wetsont werp „verhooging van de ac cijns op het gedistilleerd en van de belasting op houtgeest en herziening van het tarief van invoerrechten" wordt o.m. het volgende opgemerkt: Hoewel niet ontkend kan worden, dat er inderdaad een niet onbelangrijke fraude be staat, doordat gedistilleerd clandestien wordt vervaardigd, meent de minister van finan ciën, dat deze fraude niet zoo zeer haar oorzaak vindt in de hoogte van de accijns als wel in de omstandigheid, dat de vraag naar gedistilleerd het aanbod nog steeds in belang rijke mate overtreft. Evenwel kan worden geconstateerd dat de fraude door de vergrooting van de beschikbaar gestelde hoeveelheden reeds merkbaar i? verminderd. De minister verwacht niet, dat een matige aceijnsverhooging, als is voor gesteld, tot toeneming van de fraude zal leiden. Naar aan leiding van hetgeen is opge merkt omtrent de regeling van de prijzen van jenever en bier, wijst de minister er op dat de met het oog op het verkrijgen van een grootere bate voor 's rijks schatkist voorgestelde verhooging van de accijns op gedistilleerd haar rechtvaardiging vindt in de omstandigheid, dat de prgzen sinds 1939 in sterkere mate zijn gestegen dan de accijns. Misverstanden over Nederland. Amerikanen over de Neder- landsche economie. Te New York sprak Dins dagavond minister E. van Kleffens in de Nederlandsche club. „Er bestaan hier nog misverstanden", aldus spreker. Hij wees er op, dat de Neder landsche investeeringen in de Vereenigde Staten niet de hoeksteen van de Nederland sche economie vormen. Indien do som van deze investeerin gen een milliard dollar bedra gen tegen een rente van 4 dan is het jaarlijksche inko men hiervan slechts 40 mil- Jioen dollar. Dit bedrag is on getwijfeld belangrijk, doch niet doorslaggevend. Een ander misverstand noemde mr. van Kleffens de Amerikaansche meening, dat Nederlandsch- Indië een onmisbare factor is voor de Nederlandsche wel vaart, terwijl volgens een on derzoek van prof. Tinbergen het in het gunstigste geval slechts vijftien percent van het Nederlandsche inkomen verschafte. Mr. van Kleffens besloot met de woorden: „Ne derland heeft nog altijd een grootq taak in Indië". rine met een uitstekend schip zou verrijken, door hun tradi tioneel en kleurrijk ceremo nieel een feestelijk karakter kreeg. HET SCHIP. De „Beechy Head" is een pas twee jaar geleden te Vancou ver in Canada afgebouwd re paratieschip van de zooge naamde Vietory-klasse. Onder bevel van commandant R. N. Martin is het voor de Japan- sche capitulatie in de wateren van Borneo en Ceylon in de strijd geweest. Het schip heeft ook nadien getoond uitsteken de diensten te kunnen bewij zen. De „Beechy Head" meet 9200 ton, is 140 m. lang en wordt door een triple expan siemachine gedreven, welker 2500 P.K.'s het een snelheid van maximaal 10 mijl kunnen geven. De bewapening bestaat uit 16 dubbele oerlikons (20 m.m. mitrailleurs) maar wat voor een reparatieschip het allerbe langrijkst is: het beschikt over volledig en modern uitgeruste werkplaatsen, welke de uit voering van haast alle denk bare reparaties mogelijk ma ken. Deed de „Beechy Head" aanvankelijk slechts dienst op bases, waar het de reparatie van fregatten en convooische- pen op zich nam, thans zijn ook mijnenvegers in het pro gram opgenomen. Hoewel het schip met inbegrip van technici een bemanning van 400 koppen moet hebben, is er thans slechts 90 man aan boord, het geen voldoende is om het schip Zaterdag en Zondag naar Nieuwediep te brengen, waar het althans voorloopig gesta- tionneerd zal worden. DE OVERDRACHT. De plechtigheid van de over dracht werd van Britsche zijde bijgewoond door den tweeden Zeelord Sir A. Power, den civil lord W. J. Edwards (M. P.), den vice-admiraal Sir Henry Philips en lieut. comm. J. A. S. Brame, terwijl van Nederlandsche zijde aanwezig waren admiraal Helfrich, vice-admiraal P. J. Feteris, schout bij nacht jhr. E. J. van Holthe en de marine-attaché kapt. ter zee de Meester. Op de marinewerf te Chath am, waar de „Beachy Head" aan de kade lag, stond een eere wacht van de Karei Door man opgesteld, naast een wacht van de Royal Marines, geflankeerd door de band van de Royal Marines en de kapel van de Kon. Ned. Marine, on der luit. ter zee 3de kl. Nieuw- land. ONZE KAPEL. In hun prachtige uniformen maakten de Britsche Marine Guards natuurlijk grooten in druk, maar ook de Nederland sche kapel mocht er zijn. De Engelschen toonden dui delijk hun bewondering voor onze mannen. Allerwege be staat ook groote belangstelling voor het concert van de ma rinekapel te Greenwich en het optreden bij de beroemde Horse Guards in Whitehall op Vrijdag a.s. Misschien zal de marine kapel ook nog voor de B.B.C. optreden. Na de begroetingsceremonie inspecteerden de admiraals de opgestelde troepen en om pre cies een minuut voor twaalf werden de Britsche vlaggen aan voor- en achtersteven van de „Beachy Head" gestreken, twee minuten later gevolgd door het hijschen van de Ne derlandsche driekleur en oor- logsvlag. DE DOOP. Daarmee was de „Beachy Head" officieel in Neder- landsch bezit overgegaan, maar voor het gezelschap zich aan boord begaf, was er nog een kort ceremonieel, waarbij admiraal Helfrich met enkele woorden gewijd aan H.M. de Koningin en de Ned. Marine het schip aanvaardde en het doopte met de naam van „Vul kaan". Een treffend symbool voor een schip, dat uitge breide werkplaatsen en een smederij bevat. Aan boord ontvingen admi raal Helfrich en de wnd. com mandant luitenant ter zee le klasse D. Schotel en zijn offi cieren het Engelsche en Neder landsche gezelschap, waarbij nog menige toast werd uitge bracht op de Ned. Marine en op de toekomst van de „Vul kaan" en zijn bemanning. Textielknoeierij te Enschedé. Iii aansluiting op de be richten, welke over een tex- tielverduistering en zwarte handel te Enschede werden verstrekt, wordt van bevoeg de zijde gemeld, dat uit een verder onderzoek van de cen trale dienst voor de economi sche controle kwam vast te staan, dat niet alleen de fir ma B. te Haaksbergen, doch ook een weverij in Enschede van de gestolen garens heeft gekocht. Deze laatste firma heeft eenige duizenden kilo's garen verweven tot gabardi- nestoffen. Hiervan werd een hoeveelheid van circa 4000 meter in beslag genomen. De eigenaar van de weverij werd in verzekerde bewaring ge steld. Tijdens het onderzoek werd, behalve de genoemde gabardinestof, nog een bedrag van ruim 17.000 in contan ten in beslag genomen, welk bedrag door een der arres tanten, buiten medeweten van de directie, in de kluis van de bestolen N.V. Menko was op geborgen. De heer van Voorst tot Voorst heeft aan de ministers van oorlog en van overzee- sche gebiedsdeelen gevraagd of het de regeering bekend is, dat In April 1946 alle persoon lijke eigendommen van het personeel van de 5de compag nie VHI regiment stoottroe pen door brand werden vernie tigd in het gebouw Menado, waarin deze goederen ter gezamenlijke waare van 23.198,87, waren gedepo neerd, gedurende de tijd, dat deze compagnie in de Minahas- sa. op patrouile was tot her stel van het Nederlandsche ge zag aldaar, zoodat dit perso neel na terugkeer niet meer bezat dan het zeer weinige. Naar de bollen. Dinsdag en Woensdag brachten 1300 Belgische schoolkinderen een bezoek aan Hillegom. Zij werden door het dagelijksch bestuur der ge meente ontvangen. De burge meester memoreerde de goede betrekkingen, die er momen teel bestaan tusschen beide landen. Door dit bezoek van jong België, aldus de burge meester, zal die band zeker versterkt worden. In groepen werden de nog weinig bloeien de bloembollenvelden bezocht. Drukte te Utrecht. Op normale dagen worden in het station te Utrecht 16.000 plaatsbewijzen aan de loketten ingenomen. Dinsdag waren het er 20.450, zoodat men kan aannemen, dat ruim 4000 jaarbeursbezoekers per trein naar Utrecht zijn geto gen. Op het parkeerterrein bij de Jaarbeurs werden Dinsdag middag om 13 uur 1961 auto's geteld. Koning Christiaan's toestand zeer slecht. De toestand van Koning Christiaan van Denemarken werd Dinsdagavond „zeer slecht" genoemd. De Koning heeft te kampen met adem nood en zijn temperatuur neemt toe. Dov Gruner geëxecuteerd. Officieel Joodsche bronnen hebben verklaard, dat Dov. Gruner, die in Januari j.l. door de Engelschen ter dood werd veroordeeld, in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de gevangenis te Acre is op gehangen, dat men op een dergelijke drie- weeksche patrouille pleegt me de te nemen. Het Kamerlid vraagt verder of de regeering niet van oor deel is, dat het rijk deze scha de aan particuliere eigendom men, welke blijkens een door de militaire politie opgemaakt proces-verbaal door de schuld van een wachthebbend soldaat Is ontstaan, ten spoedigste be hoort te vergoeden, te meer, daar de schade, door deze oorlogsvrijwilligers geleden, 'n belangrijk bedrag uitmaakt en omdat onder de huidige omstan. digheden, o.a. de heerschende duurte en de goederen- schaarschte, de wederaan- schafflng van de noodzakelijke gebruiksvoorwerpen hun veel meer heeft gekost dan de in de processen-verbaal genoem. de bedragen, als ook omdat de oorlogsvrijwilligers zich door hun gaan naar Indië om daar hun plicht tegenover het va derland te vervullen reeds vrij. wilig vele opofferingen hebben getroost Medisch centrum te Vlissingen. Door de gemeenten Leiden en Leidschendam zijn eenige tijd geleden aan de gemeente Vlissingen giften van resp. 40.000 en 10.000 geschon ken. Het gemeentebestuur van Vlissingen kon aan deze bedra gen een nadere bestemming geven en er is toen besloten hiervoor een medisch centrum te stichten. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft hiervoor thans het pand op de Koudekerksche weg 4 aangekocht. Het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg zal het gebouw voor zijn nieuwe be stemming geschikt maken. De schetsteekening hiervoor is reeds gereed en de doktoren hebben deze goedgekeurd. De zer dagen zal nu aan het defi nitieve plan worden begonnen.' De export van uien. De uienteelt Is op Schouwen- Duiveland en op Tholen altijd een groote tak van bedrijf óp landbouwgebied. Ook al leende de geïnundeerde grond zich minder voor uienteelt dan voor het verbouwen van graange wassen, toch is er het eerste jaar na de inundatie nog een belangrijke teelt geweest. De export van deze uien loopt deze week ten einde. Voordee- lig is deze teelt dit jaar niet geweest want naast de enor me schade door de vorst, was er ook buitengewoon veel af val, daar Engeland alleen het beste van het beste wilde ac cepteeren en Duitschland's grenzen, naar welk land vroe ger veel iets mindere soorten werden uitgevoerd, dicht ble ven. Toch is. tegen de verwach ting in, de laatste weken de export nog wat opgeleefd. Er was veel bevroren, maar toch niet zooveel als men aanvan kelijk had gedacht. Ook dit jaar wordt in het nieuwe zaaiplan door de meeste landbouwers weer een plaatsje ingeruimd voor de verbouw van uien. Kruïningen krijgt landbouwhuïshoudschool. De gemeente Kruiningen heeft een barak aangekocht vo,or 3000. In deze barak zullen 17 April de lessen van de landbouwhuishoudschool be ginnen. Het ligt in de bedoeling om ook het bureau van de Iandbouwvoorlichtingsdienst in deze barak onder te brengen. Heidebrand bedreigde radio Kootwijk. Dinsdagavond is op de Ve- Iuwe, in de omgeving van het radio-station Kootwijk, een groote heidebrand uitgebroken. Het vuur naderde het radio station met groote snelheid en bevond zich omstreeks negen uur op een kilometer afstand daarvan. De gebouwen werden echter niet bedreigd, wel enkele zend masten en de kortegolfzender. Het vuur werd omstreeks 7 uur door personeel van het ra dio-station ontdekt. Burgers en militairen en de Apeldoorn- sche brandweer hebben het vuur bestreden. Om ruim 9 uur was het vuur gedoofd. De brand heeft een oppervlakte van tientallen hectaren hoog buntgras vernield. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De Koningin op de Jaarbeurs. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek aan de jaarbeurs te Utrecht gebracht. Na aan de grens van de ge meente door den burgemeester van Utrecht verwelkomd te zijn, reed de Koningin recht streeks naar het jaarbeursge bouw, waar de directeur der jaarbeurs en de Commissaris der Koningin in Utrecht haar opwachtten. Na ongeveer gedu rende een uur de jaarbeurs te hebben bezichtigd is H. M. naar Den Haag teruggekeerd. Afscheid der Engelsche gasten. In hotel de „Korenbeurs" te Kamperland werd, in verband met het afscheid der Engelsche gasten die hun vacantie op Noord-Beveland hebben door gebracht, Maandagavond een afscheidsavond gegeven. Ook de pleegouders woonden deze avond bij. Er bestaan plannen om in het begin van de zomer, onder auspiciën van de „World Friendship Association" een tegenbezoek aan Bridgend in Zuid Wales te brengen. WIE BETAALT DE SLUIS? In het maandblad De Zeeuwsche Polder, wordt een beslissing 'gepubliceerd van Gedeputeerde Staten over een besluit van een polderbestuur, dat weigerde de reparatie van een suatiesluis met haven plateau uit te voeren, nadat deze werken door oorlogsge weld verloren waren gegaan. De Z.-polder kwam namelijk in 1904 met de gemeente S. overeen, dat deze gemeente de zeesluis van die polder met 9 meter zou verlengen. Het werk was voor de polder van geen belang en werd door de gemeente betaald. Nu werd juist dat gedeelte van de sluis vernield en het polderbestuur stelde zich op het standpunt, dat de gemeente S. voor de vernieuwing moest zorgen. Gedeputeerden hebben nu beslist, dat de onderhouds plicht van de sluis ten laste van de polder komt en dat het herstellen van de sluis onderhoud is. Het polderbe stuur is dus verantwoordelijk voor het herstel. Het besluit van het polderbestuur om niet de gevraagde vernieu wing uit te voeren, is daarom door Gedeputeerden vernie tigd. BENOEMINGEN. Tot gezworene van de cala- miteuze Borsselepolder werd benoemd de heer J. Rottier te Borssele; tot leden voor de dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuz Borssele- polder, als vertegenwoordigers van die polder werden be noemd de heeren J. C.yermue en M. Krijger Johz., beiden te Borsseie. GEEN AUDIENTE. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin op Donderdag 17 April zal door omstandigheden geen doorgang kunnen vinden. Zeeland in de aether. De heer F. Schets, lid van de Staten yan Zeeland, heeft voor de K.R.O. een vraaggesprek gehouden over „De wederop bouw van Zeeland". In één van de komende uitzendingen van de „Actualiteiten" van de K. R.O. zal dit vraagstuk worden uitgezonden. Wij hopen te zijner tijd te kunnen berichten wanneer de ze uitzending precies zal plaats hebben. PROVINCIALE BIJDRAGE VOOR WEGSVERBETERING. In verband met de verbete ring van de wegen van het tertiaire wegenplan van Zee land over 1946 hebben Gedepu teerde Staten besloten in de kosten van verbetering van het wegvak IJzendijkeNieuw- landsche Molen in de gemeen te IJzendijke, groot 2489,27, voor een bedrag van 1618.03 bij te dragen. Axel BOTSING MET DE TRAM. Onder de gemeente Axel is een Dieseltram van de Z.V.T.M. in botsing gekomen met een -auto, geladen met aardappelen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De tramwagen en de auto werden echter ernstig be schadigd. AFSTANDSMARSCHEN. De sportvereeniging B. J. J. te Axel zal deze zomer eenige afstandsmarsehen organisee- ren en ook een avond-vier- daagsche. Clinge GOEDE VANGST. In het grensgebied onder de gemeente Clinge hebben de kommiezen een auto met negen kalveren in beslag genomen. De bestuurder heeft 't zaakje waarschijnlijk in de steek ge laten, daar er een mankement aan de wagen bleek te zijn. Bruïnisse GESCHENK VAN DE RUMSON COUNTRY SCHOOL. Aan de leerlingen van de openbare lagere school te Bruinisse is thans voor de derde maal door de Rumson Country school te New-Yersey kleeding en schoeisel verstrekt. Zweefvliegclub weer actief. Zondag beleefde de Wal chersche Zweefvliegclub haar eerste oefendag van dit jaar. Begin September van het vo rige jaar was reeds een begin gemaakt met het zweefvliegen, maar door ie ongunstige weersomstandigheden van de afgeloopen winter en door de groote afstand, die de Wal- chersche zweefvliegers scheidt van het militaire vliegveld Woensdrecht, waar gevlogen moet worden, omdat het vlieg veld Vlissingen nog niet in ge bruik genomen is, kon de Zweefclub tot nu toe weinig activiteit ontplooien. De resultaten van de eerste oefendag waren bevredigend. Er werd een behoorlijk aantal starts gemaakt door beginners en gevorderden met de E.S.G., een lestoestel van metaal, ge bouwd door de Mij. de Schelde te Dordrecht. Bijzondere prestaties werden er niet geleverd, doch dit is met een E.S.G. ook niet moge lijk. Zoodra er eenige brevetten gevlogen zrjn, hetgeen binnen enkele weken waarschijnlijk gebeuren zal, zal worden over gegaan tot het huren van een toestel voor gevorderden, een Grunau Baby. De Walchersche Zweefvlieg club oefent samen met de le den van de Z.C.L.S.K., de zweefclub van de zweefvlieg- enthousiasten onder de op Amerikaansche neutraliteitswet. Voorstel tot wijziging. President Truman heeft in een boodschap aan het Con gres radicale wijzigingen voor gesteld in de Amerikaansche neutraliteitswet, waardoor de regeering in staat gesteld wordt, de verzending van wa penen naar niet-bevriende lan den te verbieden. Truman verklaarde, dat de neutraliteitswet. den minister van buitenlandsche zaken ge bood, een vredestichter en een onruststoker beide op dezelf de voet te behandelen door de uitvoer van wapenen toe te staan, hetgeen niet langer in overeenstemming was met de verplichtingen en behoeften van de V. S. „Indien ooit weer een oor log zou dreigen", aldus Tru man, „zou het onduldbaar zijn, indien wij door onze eigen wetgeving gebonden waren om steun te verleenen aan Iedere mogendheid, die ons zou kunnen aanvallen". De nieuwe voorstellen zou den een doeltreffender contro le op de internationale wapen handel mogelijk maken. Marshall bij Stalin. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Marshall, heeft zich Dinsdag avond in gezelschap van den Amerikaanschen Ambassadeur, Bedell Smith, ijaar het Krem lin begeven voor een bezoek aan generalissimus Stalin. Tot dusverre is niets bekend omtrent het onderhoud van Stalin en Marshall. Het onder houd kan echter niet langer dan anderhalf uur hebben ge duurd. Nieuwe Engelsche begrooting. De Engelsche minister van financiën, Hugh Dal ton, heeft Dinsdag in het Lagerhuis de nieuwe be grooting ingediend. Het te kort van het afgeloopen jaar was slechts 569 mil lioen pd. st., hetgeen 157 millioen pd. st. minder is dan verwacht werd. De ge raamde inkomsten voor. 194748 op de huidige ba sis der belasting zjin 3.429.000.000 pd. st., de geraamde uitgaven 3.181.000.000 pd. st., het geen een batig saldo van 348 millioen pond betee- kent. De geraamde uitgaven be- teekenen een vermindering van 729 millioen pond of 19 ten opzichte van die van het afge loopen jaar. „Wij rekenen op een verdere aanzienlijke verla ging het volgend jaar", aldus Dalton. Dalton verklaarde, dat het begrootingsoverschot niet vol doende is voor een groot- scheepsche verlaging der be lastingen. „Wij moeten expor teeren of wij zullen sterven" zeide Dalton. De import moet streng worden beperkt, hoe on aangenaam dat ook is. Hoess opgehangen. De voormalige comman dant van het vroegere con centratiekamp Auschwitz, Rudolf Hoess, is Dinsdag morgen te Auschwitz opge hangen. Verwoester van Ludice ter dood veroordeeld. De rechtbank van Praag heeft Harold Wiesmann, ge wezen hoofd van de Gestapo te Kladno (Tsjecho-Slowakije)tot de doodstraf veroordeeld we gens verantwoordelijkheid voor de verwoesting van het dorpje Lidice. Woensdrecht gelegerde militai re vlieger^ in opleiding. De sa menwerking tusschen de beide clubs is voortreffelijk en zooals vroeger heerscht er onder de vliegers een uitstekende en sportieve geest. De belangstelling voor de zweefvlïegsport neemt weer toe. Voor de Walchersche Zweefvliegclub hebben zich verschillende nieuwe leden op gegeven, zoowel uit Zeeland als uit Bergen op Zoom. •JAARVERGADERING „ZONNESTRAALTJES". Onder leiding van den heer S. de Korte, ouderling der Ned. Herv. Kerk, kwam de Herv. Jongemeisjesvereeniging „De Zonnestraaltjes" te Tho len in de zaal van het „Hof van Holland"in eerste jaarver gadering bijeen. Na een ope ningswoord door den heer de Korte werd door de secreta- resse-penningmeesteresse het ■aarverslag voorgelezen. Voorts werd de avond op ge zellige wijze doorgebracht met zang, voordrachtjes, declama tie en verloting, waarbij een woord van dank gebracht werd aan de presidente der vereeni- ging mej. Jo. de Later voor haar goede leiding en organi satie van deze avond. Tot slot dankte de heer de Korte voor deze bijzonder geslaagde avond. NIEUWE BONNEN BONKAARTEN KA, KB, KO 705. Suiker: A-02 alg.: 500 gram suiker of 100 gr. jam enz. of 500 gr. choc, of suiker werken. Zeep: A-03 alg.: 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN KD, KE 705. Suiker: A-12 en A-13 alg.: 250 gr. suiker of 500 gr. jam enz. of 250 gr. chocolade enz. Zeep: A-14 alg. en A-17 res.t 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN MA, MD 705. Suiker: A-21: 250 gr. suiker of 500 gr. jam enz. of 250 gr. choc. enz. TABAKSKAARTEN. 69-1: 3 rantsoenen tabaksar tikelen. 69-3 en 69-3: 2 rantsoenen ta- baksartikelen. VERSN APERÏN GS- KAARTEN. 69-1: 200 gr. chocolade of sul* kerwerk of 200 gr. suiker enz. of 400 gr. jam enz. 69-3: 100 gr. choc. enz. of 100 gr. suiker of 200 gr. jam enz. LEZING BIJBELGENOOTSCHAP. Door den heer Coumou te Zeist werd in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw te Brui nisse een lezing gehouden over de mogelijkheden van het Christendom, de kansen van het Evangelie in Indië en het werk, dat daar op allerlei ge* bied door het Ned. Bijbelge- nootschap in nauwe samenwer king met de Zending wordt gedaan. COÖP. OLIE AANKOOP- VEREENIGING. Onder voorzitterschap vart den heer A. Verspoor werd door de Coöp. Olie Aankoop ver. te Bruinisse 'n algemeene vergadering gehouden, waarbH besloten werd het contract met de maatschappij „Gulf" olie wederom voor een jaar te ver lengen. Het ligt in het voorne men in de toekomst de werk zaamheden belangrijk uit te breiden. Richtprijzen voor de landbouw. De voor de oogst van dit jaar afgekondigde prijzen van de landbouwproducten houden de gemoederen der landbou wers nog steeds bezig. Pro testvergaderingen worden be legd. scherpe resoluties opge steld. Zelfs staking van afle vering van producten' en uit treding uit allerlei landbouw- commisstes wordt hier en daar aanbevolen. Het orgaan van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond verwerpt laatstgenoemde middelen als een. overtreding van overheidsvoorschriften en als nuttelooa De regeering moet worden overtuigd met. argumenten. Het blad voegt daaraan echter toe: „Intusschen, beteekent dit niet. dat bij verwaarloozen van de overheidsroeping, bij onrechtvaardige bejegening, ook niet bepaalde daden ver richt zouden kunnen worden. Wanneer de prijs b.v. van tar. we te laag is, kan men nie mand verplichten toch tarwe te zaaien. Het is zeker geoor loofd hier een daad te doen en in plaats van tarwe iets anders te telen". De redacteur van De Nieuwe Veldbode laat het volgende geluid hooren: „De landbouw doet "verkeerd de kwestie te brengen op de controverse landbouw contra andere bevol_ kingsdeelen, want de regee ring weerstaat tot dusver een onophoudelijk op haar uitge oefende zware druk van alge meene loonsverhooging, die ook allerminst in het toekom stig belang van de landbouw zou zijn. En daarom geven we als onze overtuiging, dat men in de landbouw verstandig zal doen zich in het onvermijde lijke te schikken en voorloo pig op de meest rationeele wij ze in verband met de eigen belangen, zijn akkers te be stellen en de oogst zooveel mo_ gelijk op te voeren. Dat is inj aller belang. Men is nog niet aan oogsten, leveren en ver- koopen toe en vóór het a.s. najaar kan nog veel gebeu ren." Betalingsregeling getroffen. De grondeigenaren en ande re belanghebbenden van wie sinds 1945 perceelen in beslag werden genomen ter bebou wing met noodwoningen en noodgebouwen in West- Zeeuwseh Vlaanderen, verkee- ren sindsdien in een gedupeer de positie. Hoewel een regeling van de rechtstoestand voor deze per ceelen was toegezegd is deze regeling tot heden toe achter wege gebleven, voornamelijk door personeelsgebrek. Aan het onlangs geopende Bureau voor onteigeningen en toewijzingen voor W. Z. Vlaan deren (gevestigd in het streek- bureau te Oostburg) is nu ook de regeling voor de grondcon- tracten van de noodwoningen door de Centrale Directie van de volkshuisvesting in den Haag opgedragen. Het bureau hoopt binnenkort voor elk complex noodwoningen over een nauwkeurige situatiekaart te beschikken. In de gemeenten zal door een jurist, bijgestaan door een ter plaatse bekende adviseur', een zitting worden gehouden, waarbij de grondeigenaren zul len worden opgeroepen. Ook de belangen van eventueelë pachters zullen in aanmerking worden genomen. Op de zit ting zal de mogelijkheid wor den geopend een voorloopige overeenkomst te sluiten om het betrokken perceel of per ceelsgedeelte aan de gemeente voor de duur van 10 tot 30 jaar af te staan, ter vestiging van het zakelijk recht van op stal. De gemeente verplicht zich hierbij harerzijds tot uit- keering van een jaarlijksche opstalvergoeding berekend naar de oppervlakte in vier kante meters. De gronden kee- ren dus wederom in eigendom terug bij belanghebbenden, na afloop van de betrokken ter mijn of zooveel eerder als de gemeente goedkeurt. Hierna zal een tweede zit ting worden gehouden, waarbij het voorloopige contract wordt onderteekend. De perceelen of perceelsgedeelten, waarvan de eigenaren weigeren, met een redelijke opstalvergoeding ac- coord te gaan, dienen vóór de finitieve onteigening door de Gemeente te worden voorge bracht,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14