Begrooting Nieuwste schip der Ned. Marine: „De Vulkaan' .J Indonesiërs tegen mogelijke benoeming van Prof. Romme UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Noord-Beveland LAATSTE NIEUWS over 1946 aangenomen PLECHTIGE OVERDRACHT TE LONDEN. Indrukwekkend ceremonieel Cjpze redacteur aan boord van de Karei Doorman seinde ons Dinsdag uit Londen: Dat het Engelsche volk voor alles sportief is, bleek Dinsdag uit de plechtigheid te Chath am. waar luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich het repara tieschip „Beechy Head" voor onze vloot van de Britsche Marine overnam. Voor ons Hollanders is Chatham immers van groote beteekenis, omdat deze naam ons steeds weer herinnert aan een hoogtepunt uit onze mari tieme historie, de toch naar Chatham, waarbij Vlissinger Michiel, de groote admiraal de Ruyter, onze vijanden van toen in eigen huis een geduchte af straffing kwam geven. De Engelschen zijn altijd ,,good-loosers" geweest; de verhouding tusschen de beide volken zijn in onze tijd, geluk kig. het tegendeel van toen. Evenals Maandag in het Admirality House was de sfeer ook nu weer buitenge woon hartelijk en de Engel schen zorgden ervoor, dat deze plechtigheid, welke onze ma- „Queen Elizabeth" weer vlot. Dinsdagavond is de „Queen Elizabeth" achter waarts van de Bramble- zandbanlc in de wateren van Southampton afgegle den. Aan de achtersteven van het schip waren een twaalftal sleepbooten opgesteld, die op een signaal van de „Queen Eli zabeth" met vereende krach ten begonnen te trekken. Het reuzenschip bewoog zich zeer langzaam in achterwaartsche richting. Geleidelijk aan ging het snel ler, totdat het schip binnen enkele seconden vlot kwam en vooruit stoomde naar de ha ven van Southampton, die Dinsdagavond bereikt werd. Nadat de boeg van de Queen Elizabeth door een duiker zal zijn- onderzocht, zal, naar men verwacht, het schip nog deze week naar New York vertrek ken. WOODCOCK—BAKSI. De Amerikaansche zwaar gewicht bokser Baksi heeft in een wedstrijd van zeven ron den een fraaie overwinning ge boekt op den Britschen kam pioen zwaargewicht Woodcock. Badbedrijven georganiseerd. Te Utrecht is Zaterdag op gericht de Nederlandsche bond van onoverdekte bad- zweminrichtingen en zeebad- bedrijven. Voorzitter is de heer H. J. Visser te Zaandam. Particuliere en gemeentelijke badbedrijven kunnen lid wor den. Er zal algemeene propa ganda voor de zwemsport wor_ den gemaakt. DE NOORDOOSTPOLDER. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Weyden heeft de minister van financiën geantwoord, dat in de Noordoostpolder onge veer 1670 boerenbedrijven uit gegeven zullen worden. Het is waarschijnlijk, dat •het aantal aan landbouwarbei- ders toe te wijzen bedrijven de 100 zal overschrijden. Ook zijn een aantal bedrijven bestemd voor staatsexploitatie. Zeer vermoedelijk zal van een over schot geen sprake zijn. Ieder die in de Noordoostpolder gaat werken ontvangt thans de me- dedeeling, dat de kans op een pachtbedrijf zeer gering is. Of de verdeeling van de bedrijven zal blijven zooals oorspronke lijk is aangegeven, valt thans nog niet te zeggen. ARBEIDSLOON IN LAND EN TUINBOUW. In 1939 bedroeg van de 110.000 werkgevers in land en tuinbouw, voor de uitvoe ring van dc landbouwongeval- lenwet, aangesloten bij Be- drijfsvereeniging en R.V.B., het totale arbeidsloon hunner werknemers 152.6 mill. guld. In 1943 was dat loon volgens een mededeeling van het C. B.S. gestegen tot 310.6 mill, gld. bij een toename echter van 24.000 werkgevers. Van de 134.000 werkgevers waren aangesloten bij de bedrijfsver- eenigingen 102.000 of 76 met 85 van het verzekerd loonbedrag. Het arbeidsloon per verzekerd bedrijf steeg van 1440 in 1939 tot gemid deld 2310 in 1943. rine met een uitstekend schip zou verrijken, door hun tradi tioneel en kleurrijk ceremo nieel een feestelijk karakter kreeg. HET SCHIP. De „Beechy Head" is een pas twee jaar geleden te Vancou ver in Canada afgebouwd re paratieschip van de zooge naamde Victory-klasse. Onder bevel van commandant R. N. Martin is het voor de Japan- sche capitulatie in de wateren van Borneo en Ceylon in de strgd geweest. Het schip heeft ook nadien getoond uitsteken de diensten te kunnen bewij zen. De „Beechy Head" meet 9200 ton, is 140 m. lang er wordt door een triple expan siemachine gedreven, welker 2500 P.K.'s het een snelheid van maximaal 10 mijl kunnen geven. De bewapening bestaat uit 16 dubbele oerlikons (20 m.m. mitrailleurs) maar wat voor een reparatieschip het allerbe langrijkst is: het beschikt over volledig en modern uitgeruste werkplaatsen, welke de uit voering van haast alle denk bare reparaties mogelijk ma ken. Deed de „Beechv Head" aanvankelijk slechts dienst op bases, waar het de reparatie van fregatten en convooische- pen op zich nam, thans zijn ook mijnenvegers in het pro gram opgenomen. Hoewel het schip met inbegrip van technici een bemanning van 400 konpen moet hebben, is er thans slechts 90 man aan boord, het geen voldoende is om het schin Zaterdag en Zondag naar Nieuwediep te brengen, waar het althans voorloopig gesta- tionneerd zal worden. DE OVERDRACHT. De plechtigheid van de over dracht werd van Britsche ziicïe bijgewoond door den tweeden Zeelord Sir A. Power, den civil lord W. J. Edwards (M. den vice-admiraal Sir Henry Philips en lieut. comm. J. A. S. Brame, terwijl van Nederlandsche zijde aanwezig waren admiraal Helfrich, vice-admiraal P. J. Peteris, schout bij nacht jhr. E. J. van Holthe en de marine-attaché kapt. ter zee de Meester. Op de marine werf te Chath am, waar de „Beachy Head" aan de kade lag, stond een eere wacht van de Karei Door man opgesteld, naast een wacht van de Roval Marines, geflankeerd door de band van de Royal Marines en de kapel van de Kon. Ned. Marine, on der luit. ter zee 3de kl. Nieuw- land. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Beroepen te Middelburg (vac. Dr. N. J. Hommes): Ds. R. A. FUnterman geestelijk verzorger politieke deliqucn- ten te Amersfoort. Aangenomen naai' Wom- mels: J. A. v. Netten, cand. te Weesp, die bedankte voor Ech ten, Eestrum, Schoonoord er Wartena; naar Zaltbommel- Gameren: A. B. W. M. Kok te Zaamslag. NED. HERV. KERK. Ds. G. H. van Willenswaard hoopt op 4 Mei a.s. zijn intre de te doen in de Ned. Herv. Kerk te Domburg. De beves tiging zal geschieden door zijn vader. ds. van Willenswaard, emeritus-predikant te Apel doorn. Ambtenaren gewogen. De Berljjnsche corres pondent van de „Times" meldt, dat een origineel voorstel is gedaan aan de gemeenteraad van Ltibeck ter waarborging van de integriteit van functionarissen „in de ze tijd van verzoeking". Voorgesteld wordt alle ambtenaren, die te ma ken hebben met de voedselvoorziening, alle politieagenten voor de bestrijding van de zwar te handel en alle leiden de functionarissen van distributiebureaux, voor dat zij hun werkzaamhe den aanvangen, te we gen. Ieder van hen, die tij dens zijn dienst -in ge wicht is toegenomen, zoo wordt voorgesteld, moet ontslagen worden, tenzij hij een dokters attest kan aantoonen, dat zijn gewichtstoename te wijten is aan organi sche stoornissen", ONZE KAPEL. In hun prachtige uniformen maakten de Britsche Marine Guards natuurlijk grooten in druk, maar ook.de Nederland sche kapel mocht er zijn. De Engelschen toonden dui delijk hun bewondering voor onze mannen. Allerwege be staat ook groote belangstelling voor het concert van de ma rinekapel te Greenwich en het optreden bii de beroemde Horse Guards in Whitehall op Vrijdag a.s. Misschien zal de marine- kanel ook nog voor de B.B.C. optreden. Na de begroetingsceremonie inspecteerden de admiraals de ongestelde troepen en om pre cies een minuut voor twaalf werden de Britsche vlaggen aan voor- en achtersteven van de „Beachy Head" gestreken, twee minuten later gevolgd door het hijschen van de Ne derlandsche driekleur en oor- logsvlag. DE DOOP. Daarmee was de „Beachy Head" officieel in Neder- landsch bezit overgegaan, maar voor het gezelschap zich aan boord begaf, was er nog een kort ceremonieel, waarbij admiraal Helfrich met enkele woorden gewijd aan H.M. de Koningin en de Ned. Marine het schip aanvaardde en het doopte met de naam van „Vul kaan". Een treffend symbool voor een schip, dat uitge breide werkplaatsen en een smederij bevat. Aan boord ontvingen admi raal Helfrich en de wnd. com mandant luitenant ter zee le klasse D. Schotel en zijn offi cieren het Engelsche en Neder landsche gezelschap, waarbij nog menige toast werd uitge bracht op de Ned. Marine en op de toekomst van de „Vul kaan" en zijn bemanning. Nieuwe onzekerheid. In een interview heeft de republikeinsche minister van voorlichting, Moh Natsir, over de mogelijke benoeming van Prof. Rom- ine tot gouv.-gen.. gezegd, dat indien deze berichten juist blijken, een groote vertraging in de vlotte verwezenlijking van Ling gadjati zal ontstaan. Het is algemeen bekend, dat voor de Indonesiërs Rom- me beschouwd kan worden als de personificatie van de Nederlandsche stroo ming, die niet accoord gaat met de werkelijke geest van Linggadjati. Aan Indonesische zijde rijst de vraag-of een mogelijke be noeming van Prof. Romme niet een herhaling zal veroorzaken van het gebeuren op de Hooge Veluwe en de tragedie rondom Linggadjati. Andere republikeinsche poli tieke kringen hebben zich met betrekking tot een eventueele benoeming van Prof. Romme tot Gouverneur-Generaal niet door een uitspraak willen bin den. Wel geloofden zij, dat aan de geruchten wel eenige betee kenis kan worden toegekend en dat, indien deze bewaarheid worden, de kans geenszins denkbeeldig is, dat dit een te rugslag zal geven op de atmos feer, waarin verwacht kan worden, dat de besprekingen gevoerd zullen worden jegens de politieke koers van Neder land. Dat Prof. Romme tenslotte accoord is gegaan met de be kening, achtte men een ele ment, dat niet alle optimisme uitsluit. Niettemin kan men niet voetstoots vergeten, dat Romme's naam verbonden is aan de motie, waardoor de be slissing aanzienlijk belemmerd Indien de veronderstelling dat dr. van Mook aan zou blij ven als Luit. Gouv. Gen., be last met de leiding van de za ken van het algemeen bestuur, een feit zou worden, zou dit de reactie op de benoeming van Prof. Romme minder scherp kunnen maken. De zegslieden konden zich niét voorstellen, dat Dr. van Mook bereid zou zijn aan te blijven, indien er diepgaande principieele verschillen bestaan tusschen zjjn inzichten en die van Prof. Romme. Zij betreuren het tenslotte, dat er door de berichten uit Nederland opnieuw elementen van onzekerheid in de situatie zijn gebracht. Koning Christiaan's toestand zeer slecht. De toestand van Koning Christiaan van Denemarken werd Dinsdagavond „zeer slecht" genoemd. De Koning heeft te kampen met adem nood en zijn temperatuur neemt toe. Dov Gruner geëxecuteerd. Officieel Joodsche bronnen hebben verklaard, dat Dov. Gruner, die in Januari j.l. door de Engelschen ter dood werd veroordeeld, in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de gevangenis te Acre is op gehangen. Ned. Bijbelgenootschap. Onder leiding vair den heer A. de Lange vergaderde Maan dag j.l. te Goes het district Zeeland van het Ned. Bijbel genootschap. Voor het hoofd bestuur was aanwezig de heer Coumou, adj. secretaris. Tot leden van het dlstrictbestuur werden gekozen ds. Nolthenius te Aardenburg en ds. C. D. Otte te Veere, van wie de laatste tot yoorzitter werd aangewezen. Vervolgens brachten de af gevaardigden verslag uit van de in de afgeloopen winter verlichte werkzaamheden. Ten slotte hield de heer Coumou een causerie over: „De wederopbouw van de af- deelingen". Spr. wees op de toenemende vraag naar de Bij bel. Ondanks alle bezwaren is in 1946 een aantal Bijbels ver spreid, dat grooter is dan ooit te voren. Ook het werk in In- dië vraagt veel. Op Java en Sumatra is dit werk practisch nog niet mogelijk, maar het vertaalwerk vraagt de volle aandacht. In Makassar is een Bijbelhuis geopend en de col- portagearbeid is er reeds aan de gang. Dit werk in Indie vraagt veel geld. Daarom is een krachtige actie in en door de af deelingen noodig. Vele afdeelingen in geteisterde ge bieden geven een beschamend voorbeeld aan gemeenten, waar vrijwel niets is verwoest. Spr. is re dan ook van over tuigd, dat ook in Zeeland de wederopbouw van de afdeelin gen flink zal worden aange pakt. Bijzondere rechtspleging. De officieren-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Den Bosch, kamer voor Zeeland, hebben buiten vervolging ge steld 4 personen omdat de gerezen verdenkingen onge grond zijn gebleken, S personen omdat de gerezen verdenkin gen geen straf rechtvaardigen. Voorts werden vier personen buiten vervolging gesteld met verplichting om te arbeiden, onder toezichtstelling en ont zetting rechten, 3 personen met ontzetting rechten en on der toezichtstelling, 2 perso nen met verplichting tot ar beiden en ontzetting rechten, 3 personen met ontzetting rechten. De volgende straffen werden opgelegd: I. C. v. d. Linde, Aardenburg. 1500 betalen; Johanna Tolhoek geb. Mol, Wilhelminadorp, onder toe zichtstelling, 6500 betalen en ontzetting rechten; J. A. Pro voost, Cadzand, afstand doen van radio en ontzetting recht ten. De werkgelegenheid. Op 5 April 1947 stonden ingeschreven 1184 (34) perso nen, waarvan er 821 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 5 April 1947, werden 258 (14) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 1934 (281). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: zetter, drukkers, steigermakers, stoffeerders, behanger, kleermakers, leer ling zager, leerjongens voor confectiefabriek, kleermakers, badknecht, stoelenknecht, slij per, naaimachinemonteur, hulp-lasscher, loodgieters, smeden, dragline-machinisten, zandvormers, vormers-gieters, draaiers, bankwerkers, koper slagers, ketelmakers, con structiewerkers, ijzerwerkers, roestbikkers, plaatwerkers, voorslagers, lasschers-branders leerling-monteur, electricien, leerjongen in autogarage, dragline-smeerders, leerjon gens in metaalindustrie, win kelpersoneel, loopjongens, ma gazijnbedienden, reporter, raa- chine-stiksters en -naaisters, hotelpersoneel, typiste, huish. personeel, kapster, modiste, verkoopsters, kantoorperso neel, cassière. Zuid-Beveland. drukkers, zetters, stoffeerder, assistent uitvoerder, spoeljongen voor apotheek, zeilmaker, wassche- rijpersoneel, schoenmaker, smeden, automonteurs, lood gieters, bankwerkers, plaat werker, radiateurenmonteur, electriciens, verwarmingsmon teur, boekbinders, bakker, tractor-chauffeur, boomkwee- kersknechts, expeditieknecht, kantoorpersoneel, wasscherij- personeel, pedicure, naaister, kantoorpersoneel, huish. per soneel. Tholen: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht. Schouwen en Duiveland: leerling stoffeerder, wagen maker, lijnwerkers, molenaars knecht, hotelkok, leerling kellner, huish. personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, be drijf sleider-zandvormer, auto monteur, leerjongen voor ga- Heidebrand bedreigde radio Kootwijk. Dinsdagavond is op de Ve luwe, in de omgeving van het radio-station Kootwijk, een groote heidebrand uitgebroken. Het vuur naderde het radio station met groote snelheid en bevond zich omstreeks negen uur op een kilometer afstand daarvan. De gebouwen werden echter niet bedreigd, wel enkele zend masten en de kortegolfzender. Het vuur werd omstreeks 7 uur door personeel van het ra dio-station ontdekt. Burgers en militairen en de Apeldoorn- sche brandweer hebben het vuur bestreden. Om ruim-9 uur was het vuur gedoofd. De brand heeft een oppervlakte van tientallen hectaren hoog buntgras vernield. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De Kr>ni"prin op de Jaarbeurs. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek aan de '"aarbeurs te Utrecht gebracht- Na aan de grens van de ge meente door den burgemeester van Utrecht verwelkomd te zijn, reed de Koningin recht streeks naar het jaarbeursge bouw, waar de directeur der jaarbeurs en de Commissaris der Koningin in Utrecht haar opwachtten. Na ongeveer gedu rende een uur de jaarbeurs te hebben bezichtigd is H. M. naar Den Haag teruggekeerd. rage, loodgieters, bankwer kers, lasscher, textielarbei ders, vlasbewerker, arbeiders phosphaatfabriek, electriciens, waterfitter, schippersknecht, kantoorpersoneel, analyst, loopjongen, gevorderd kap ster, naaister, zeizigster, ver koopsters, kamermeisje, kan toorbedienden, huish. perso neel, textielarbeidsters. Het gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg, heeft bij kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Fransche boeren op bezoek. Het Z.L. blad meldt, dat het in de bedoeling ligt om in de tweede helft van April een groep van 50 jonge Fran- sche boeren uit te noodlgen een veertiendaagsch bezoek aan Zeeland te brengen. Dit bezoek is bedoeld ter verkrij ging van contact met het buitenland en verbetering van de vriendschappelijke betrek kingen. Om dit laatste te be reiken wil men de gasten on derbrengen bij Zeeuwsche boe ren, die dan dit jaar in de gelegenheid worden gesteld een tegenbezoek aan Frank rijk te brengen. De te maken excursies worden centraal ge organiseerd en de gastheer kan daar mee aan deel ne men. In verband met de export mogelijkheden van pootgoed is dit bezoek van groot be lang. PROVINCIALE BIJDRAGE VOOR WEGSVERBETERING. In verband met de verbete ring van de wegen van het tertiaire wegenplan van Zee land over 1946 hebben Gedepu teerde Staten besloten in de kosten van verbetering van het wegvak IJzendijke—Nieuw- landsche Molen in de gemeen te IJzendijke, groot 2489,27. voor een bedrag van 1618.03 bij te dragen. GEEN AUDIENTE. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin op Donderdag 17 April zal door omstandigheden geen doorgang kunnen vinden. Goes CIRCUS BEZOEK. Op de Markt te Goes heerscht de drukte, die verbonden is aan het opbouwen van kermissen e.d. nu men daar volop bezig is met het in orde brengen van het bekende Circus van Bever, dat hedenavond zijn reeks voorstellingen met een geheel nieuw programma aanvangt. Krabbendijke JEUGDUITVOERING. Vrydag- en Zaterdagavond werd door de jeugdvereeni- gingen „Irene", „Uw Konink rijk kome" en „Jonge klan ken" te Rilland-Bath een uitvoering gegeven. Beide avonden stonden onder leiding van Ds. J. v. d. Ros. De meis- jesvereeniging voerde de „Too- verfluit" op en, met medewer king van de leden der jongens- vereeniging. brachten zij ver der nog „De huwelijksdroom" De jongelingsvereeniging voer de het tooneelstukje „De pa rels" en de klucht „De Ameri kaansche kapper" op. Driewegen BOERENLEENBANK. De Coöp. Boerenleenbank te Driewegen hield Zaterdagmid dag haar algemeene jaarver gadering in het café van de Guchte. De voorzitter, de heer J. Timmerman, heette de aan wezige leden welkom. De rekening der bhnk beliep in ontvangsten en uitgaven 2.571.764.38. De winst, groot 2637.17, werd in het reservefonds ge stort. Herbenoemd in het bestuur werd de heer W. van Loo en in de raad van toezicht de heer L. Goense. Het presentiegeld der leden voor het bezoek der jaarver gadering in 1948 werd vastge steld op 1 per lid. Baarland Vereeniging tot stichting van een kleuterschool. Te Baarland werd een ver gadering gehouden onder voor zitterschap van Ds. Beneder. Het doel was te komen tot het oprichten van een vereeniging tot stichting van een kleuter school. Staande de vergadering gaven zich 22 leden op. Tevens werd besloten een huis aan huis collecte te houden om dit plan te verwezenlijken. Wissekerke AANBESTEDING. Vrijdag werd door het be stuur der waterkeering van de cal. polders Onrust, Jacoba en Anna-Friso te Wissekerke aanbesteed het herstellen der oorlogsschade aan de cal. Anna-Frisopolder tusschen de dijkpalen 6 en 19. De laagste inschrijvers waren A. en D. C. v. d. Werff te St. Maartens dijk en Scherpenisse 45.200; P. de Regt te Terneuzen f 44.800 en K. Lucasse en G. Sponselee te Hontenisse 44.334. Marshall bij Stalin. Amerikaansche neutraliteitswet. Voorstel tot wijziging. President Truman heeft in een boodschap aan het Con gres radicale wijzigingen voor gesteld in de Amerikaansche neutraliteitswet, waardoor de regeering in staat gesteld wordt, de verzending van wa penen naar niet-bevriende lan den te verbieden. Truman verklaarde, dat de neutraliteitswet. den minister van buitenlandsche zaken ge bood, een vredestichter en een onruststoker beide op dezelf de voet te behandelen door de uitvoer van wapenen toe te staan, hetgeen niet langer In overeenstemming was met de verplichtingen en behoeften van de V. S. „Indien ooit weer een oor log zou dreigen", aldus Tru man, „zou het onduldbaar zijn, indien wij door onze eigen wetgeving gebonden waren om steun te verleenen aan iedere mogendheid, die ons zou kunnen aanvallen". De nieuwe voorstellen zou den een doeltreffender contro le op de Internationale wapem handel mogelijk maken. De Amerikaansche minister .•an buitenlandsche zaken, Marshall, heeft zich Dinsdag avond in gezelschap van den Amerikaanschen Ambassadeur, Bedell Smith, naar het Krem lin begeven voor een bezoek aan generalissimus Stalin. Tot dusverre is niets bekend omtrent het onderhoud van Stalin en Marshall. Het onder houd kan echter niet langer dan anderhalf uur hebben ge duurd. Nieuwe Engelsche begrooting. De Engelsche minister van financiën, Hugh Dal ton, heeft Dinsdag in het Lagerhuis de nieuwe be grooting ingediend. Het te kort van het afgeloopen jaar was slechts 569 mil- lioen pd. st., hetgeen 157 miilioen pd. st. minder is dan venvacht werd. De ge raamde inkomsten voor 194748 op de huidige ba sis der belasting zijn 3.429.000.000 pd. st., de geraamde uitgaven 3.181.000.000 pd. st., het geen een batig saldo van Lidice. 248 miilioen pond betee- kent. De geraamde uitgaven be- teekenen een vermindering van 729 miilioen pond of 19 ten opzichte van die van het afge loopen jaar. „Wij rekenen op een verdere aanzienlijke verla ging het volgend jaar", aldus Dalton. Dalton verklaarde, dat het begrootingsoverschot -niet vol doende is voor een groot- scheepsche verlaging der be lastingen. „Wij moeten expor teeren of wij zullen sterven", zeide Dalton. De import moet streng worden beperkt, hoe on aangenaam dat ook is. Hoess opgehangen. De voormalige comman dant van het vroegere con centratiekamp Auschwitz, Rudolf Hoess, is Dinsdag morgen te Auschwitz opge hangen. Verwoester van Ludice ter dood veroordeeld. De rechtbank van Praag heeft Harold Wiesmann, ge wezen hoofd van de Gestapo te Kladno (Tsjecho-Slowakije)tot de doodstraf veroordeeld we- gens verantwoordelijkheid voor de verwoesting van het dorpje Zeeland in de aether. De heer F. Schets, lid van de Staten van Zeeland, heeft voop de K.R.O. een vraaggesprek gehouden over „De wederop bouw van Zeeland". In één van de komende uitzendingen van de „Actualiteiten" van. de K. R.O. zal dit vraagstuk worden uitgezonden. Wij hopen te zijner tijd te kunnen berichten wanneer de- uitzending precies zal plaats hebben. Kantonrechter Middelburg. H?t was den landbouwer J. W. v. N. te 's Heer Arends* kerke wel bekend, dat hij zijn auto, waarvan de motor nog in werking was, niet onbe heerd kon laten staan. Hij verklaarde dat zijn afwezig heid slechts van korte duur was geweest. Aan verdachte werd een geldboete opgelegd van 5. Afgaande op het groene ver keerslicht bij de Stationsbrug te Middelburg en zonder acht te slaan op het stopteeken door den verkeersagent gege-* ven, kwam de motorrijder C. v. K., wonende te Vrouwen polder, de Stationsbrug oprij den, terwijl van tegengestelde richting een auto over de brug kwam. Een aanrijding kon nog vermeden worden. De verdachte moest zijn fout boe ten met 3. Wegens het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbe wijs werd de handelsreiziger A. H. te Heinkenszand ver oordeeld tot een geldboete van 10 subs 5 d. h. Bij controle op de weg bleek de stuurinrichting van de auto van den veekoopman A. B., wonende te Middelburg, niet in orde te zijn. Boete 20 subs. 10 d. h. M. -Z., wonende te Nisse, bestuurde een vrachtauto en kon op verzoek van de ver-< keerspolitie geen geldig rijbe-* wijs toonen. Een geldboete van 10 subs 5 d. h. werd verdachte opgelegd. Eveneens droeg de motorrijder M. J. te Serooskerke geen geldig rij bewijs bij zich, maar bracht op verzoek een ongeldig rij bewijs te voorschijn, dat zijn geldigheid nog maar kort ge leden had verloren. Niettemin in overtreding, zal verdachte moeten betalen de boete van 5 subs. 3 d. h. Th. C. v. H., gedomicilieerd te Terneuzen, overigens zon der bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande, werd wegens dronkenschap veroor deeld tot een geldboete van 10 subs. 5 d. h. V erkeer so ver tredingen M. v. d. V. te fs Heer Arendskerke: 2 b. s. 1 d. h.; M. A. v. W. te Waarde: 3 b. s. 2 d. h.; P. C. K. te Koudekerke: 2 x 2 b. s. 2 x 1 <L h.; K. B. te Seroosker ke: 5 b. s. 3 d. h.; W. B. M. te Arnemuiden: 1 b. s. 1 d. h.; M. G. Z. te Goes: 3 b. s. 2 d. h.; E. d. B. te Goes: 3 b. s. 2 d. h.: A. d. K. te Heinkenszand: 5 b. s. 3 d. h.: C. D. te Goes 3 b. s. 2 d. h.; D. S. te Vlissingen: 3 b. s. 2 d. h.; J. A. P. te Retranchement: 2 x 5 b. s. 2 x 3 d. h.; A. Z. te Krab bendijke: 2 x 2 b. s. 2 x 1 d. h.; J. O. te Breskens: 2 b. s. 1 d. h.; G. d. W. te Ka- pelle: 3 b. s. 2 d. h.; W. d. K. te Hoedekenskerke: 3 b. s. 2 d. h. Voor een overtreding der Algemeenee Politieverordening van Kortgene kreeg J. v. D. te Kortgene 3 b. s. 2 d. h. Voor een overtreding der Spoorwegwet kreeg J. N. te 's Heer Arendskerke 3 b. s. 2 d. h. GEMEENTERAAD GOES. Nadeelig saldo van f 216-945. In de Maandagavond voort gezette raadsvergadering wa ren behalve de heer Duvekot, ook de heeren Vingerling en Visscher afwezig. Na nog een korte voortzet ting van de algemeene be schouwingen kwam de artikel- gewijze behandeling der be grooting aan de orde. Daarbij kwam o.a. nogmaals de huisvestingscommissie ter sprake en werd door den heer Bouman (P.v.d.A.) er op ge wezen, dat in die commissie alleen leden van zijn partij zitting hebben, omdat anderen niet schijnen te willen. De voorzitter zeide, dat hij moeite doet om personen uit andere kringen op te wekken toe te treden, waarbij de heer Polderman (C.H.) zijn mede werking toezegt. De heer Bouman bracht ook het nog niet terug zijn van het klokkenspel ter sprake, waar op de voorz. zeide, dat dit in handen is van Monumenten zorg en meer speciaal van de commissie voor de klokken spelen, die er over moet ad- viseeren. Wethouder Buijs zegt, dat ook hierbij het gebrek aan ar beidskrachten een rol speelt. De begrooting werd ten slot te aangenomen met een eind cijfer van 1.298.670.23 en een nadeelig saldo van 216.945. Vervolgens werd z.h.s. aan genomen het voorstel om het bedrag per leerling voor l.o. en 28.47 voor het u.l.o. Het laatste voorstel was dat tot de bouw van 103 arbeiders woningen in de omgeving van de Couwervestraat, terwijl het aanvankelijk plan er 51 (waar voor eerst alleen toestemming was gegeven) in de omgeving van de Zuidvlietstraat te doen verrijzen, daarmede komt te vervallen, mede omdat aan het licht is gekomen, dat de grond daar ter plaatse minder ge schikt voor woningbouw moet worden geacht. Het exploita tietekort wordt geraamd op 48.860, waarvan door het rijk 75 wordt gedragen en voor de gemeente 1215.25 te be talen blijft. De heer Haverhoek (P.v.d. A.) nam het op voor de eige naren van de volkstuinen, die zullen vallen in het bouwter rein. Het voorstel werd ten slotte z.h.s. aangenomen. Nog werd benoemd tot on derwijzeres aan de openbare la gere school A mej. E. T. Hoog- :amp te Haamstede. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg de heer Somers (K.V.P.) of de schakelaars voor de electrische straatlantaarns niet zoo kun nen worden aangebracht, dat zij voor de jeugd niet te berei ken zijn en bepleitte hij ook betere verlichting van het Stationsplein in verband ook met het toenemend busverkeer Wethouder van Melle (C.H.) gaf de moeilijkheid met de electrische lichtpunten toe, maar zeide, dat de juiste scha- schoolboeken, leermiddelen en i keiaars daarvoor niet te ver- schoolbehoeften te bepalen krijgen waren. Het andere zal voor 1947 op 20.06 voor hetlhij onder de oogen zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6