PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Stalin over de censuur Financiering nieuwbouw Buitenzorg Werkgelegenheid Rusland in de schuld bij Uncle Sam Vandaag Minister-president Beel naar Ned. Indië weer Indonesisch Zeeland m 190e Jaargang - Nr. 88 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 April '47 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen t Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Tem eu zen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Voor 11 milliard leveranties door de leen- en pachtwet. Onderhandelingen beginnen spoedig. De Amerikaansche en de Russische regeeringen, zoo meldde het Russische nieuws bureau Tass, zijn overeengeko men om onderhandelingen te beginnen over een uiteindelijke regeling van de netelige kwesties betreffende de leen- en pachtschulden. Het is met deze schulden een merkwaar dig geval. Men zal zich herinneren, dat in 1941 het Amerikaansche Congres zijn goedkeuring hechtte aan de door Roosevelt voorgestelde leen- en pacht, wet. Krachtens deze wet kreeg de Amerikaansche regeering de bevoegdheid om met vofle handen wapens, levensmidde len, machines, schepen en tal van andere materialen te zen- naar die landen, die in oorlog waren met Duitschland, zonder dat voorloopig over betaling zou worden gesproken. Van toen af aan begon een stroom van leveranties naar Europa te vloeien, waarvan vooral Engel, en Rusl. profi teerden. De Russen kochten alLes wat zij koopen konden; hoe meer het einde van de oorlog naderde, hoe grooter hun kooplust werd. Meer dan 8000 tanks vonden hun weg naar het Roode leger, 50.000 jeeps. 12.000 goederenwagens, duizenden motorrijwielen en auto's, millioenen meters woL len stof en tal van andere za ken tot tandenborstels toe. Bo vendien werden 95 koopvaar dijschepen in gebruik gegeven. Als men de Volkskrant ge- looven mag werd in totaal voor elf milliard, een slordig aan tal millioenen en 26 dollarcent, zegge" 11.266.642.270.26 ge leverd. Geen sommetje om even aan het eind van de maand te gl- reeren. De Amerikanen zijn zich gaan bezinnen op deze vorde ring aan de Sowjet-Unie, des te ernstiger naar mate de ver_ houding tusschen Moskou en Washington meer te wenschen overliet. Tot driemaal toe werd de Sowjet-Unie door middel van nota's tot betalen ge maand, achtereenvolgens in September, October en Novem ber. De Amerikanen wilden bij het presenteeren van de rekening- de Russen niet het vel over de ooren halen en wa_ ren bereid alle posten voor oorlogsmateriaal te schrappen. Maar dan blijft nog altijd 5600 millioen dollar te betalen oyer. Ongeveer de helft van de le veranties immers hadden be trekking op niet-militaire arti_ kelen. De Russen bleken onwillige debiteuren en slechte betalers. Op de nota's werd taal noch teelten vernomen. Drie maan- Tiso tot de strop veroordeeld. Josef Tiso, president van Slowakije tijdens de Duitsche bezetting, is te Praag tot de dood door de strop veroor deeld. Tiso hoorde de uit spraak van zyn vonnis rus tig en gelaten aan. Dr. Ferdiand Durcansky, voormalig minister van buiten- landsche zaken in de regeering van Tiso, hoorde dezelfde straf tegen zich uitspreken. Tijdens het proces heeft Tiso erkend, dat zijn regeering militaire hulp aan Duitschland heeft verleend, maar ontkend, dat hij een 'oorlogsverklaring aan Engeland en de V.S. zou heb ben onderteekend. Auriol wekt op tot discipline. Rede in Toulon. Vincent Auriol, president der Fransche Republiek, heeft op doorreis naar Fransch-West- Afrika te Toulon, een rede ge houden. Tevoren was den pre sident door de bevolking van Salon de Provence een harte lijk ontvangst bereid. De pre sident verklaarde o.m. dat voor het herstel van Frankrijk discipline noodig is, welke door allen vrijwillig wordt aanvaard. Frankrijk heeft teveel concre- te, practische en vitale taken te verichten, dat het zijn krachten kan uitputten door doctrinnaire debatten „Frank rijk kan geen blijvende politie ke agitatie verdragen, welke, partijen en personen tegen elk aar opzettend, een sfeer van hartstocht en verdeeldheid zou scheppen, die weinig bevorde- lijk is voor het werk, ons her stel definitief schade zou toe brengen en ons verhindert in de wereld, de missie van vrede en toenadering tusschen de volkeren te volbrengen". den lang is een Amerikaansche commissie in Moskou bezig weest over de precieze hoogte van de verschuldigde sommen en over de wijze van betalen te confereeren. Zonder resul taat echter. De heeren com missieleden moesten genoegen nemen met Molotov's magere verzekering, dat de zaak ern stig in studie zou worden ge nomen. De Russen beroepen zioh erop, dat hun offers aan menschen en materiaal en de door de Duitschers aangerich te verwoestingen oneindig veel grooter zijn dan in welk ander oorlogvoerend land ook en daarom meenen zij recht te hebben op een clemente behan deling. De Amerikanen werden door deze houding geprikkeld, voor al ook door het gebrek aan waardeering voor de door hen verleende -hulp. Zij voelen er weinig voor de politieke tegen stander van vandaag in staat te stellen om het vijf jaren- plan ten uitvoer te brengen op kosten van Amerika. Op 4 Maart werd in het Huis van Afgevaardigden een wetsont werp ingediend, waarbij werd voorgesteld alle export naar de Sowjet-Unie stop te zetten tot Moskou een bevredigende regeling zal treffen. Thans zijn de Russen wat toe schietelijker geworden en wil len zij de zaak uitvoerig be spreken zoodra ambassadeur Novikof in Washington is te ruggekeerd. Of zij meer kun nen doen dan hun schuld er kennen en in lange termijnen afbetalen is de vraag. Ook daarmee echter zou een be langrijke steen des aanstoots zijn weggenomen. Jeugdig verrader stond terecht. De 22-jarige M. G. O. heeft te Rotterdam terechtgestaan wegens verraad van illegale werkers aan de Duitschers. Hrj had na een ruzie met zijn vader aan de S.D. mede gedeeld dat hij hielp bij ille gaal werk. Drie illegale wer kers werden door zijn verraad gegrepen en twee daarvan werden gefusilleerd. De advocaat-fiscaal noemde den beklaagde een dégénéré en eischte 10 jaar rijkswerkin richting. Tijdens de bezetting ontslagen ambtenaren. Eind vorig jaar hebben de Staten-Generaal een wetsvoor stel aangenomen, waarbij aan personen, die tijdens de bezet ting de overheidsdienst vrij willig of gedwongen hebben verlaten, of op andere wijze tengevolge van hun vader landslievende houding werden benadeeld, rechtsherstel werd toegezegd. Naar wij van be voegde zijde vernemen zal de ze wet waarschijnlijk tegen 1 Mei in werking treden. Betrokkenen moeten ten spoedigste bij die instantie, die thans bevoegd zou zijn het tij dens de bezetting verleende ontslag of de ondergane straf op te leggen, waarvan zij herstel wenschen, een formulier aan vragen, waarop zij binnen vier fnaanden hun verlangen te kennen moeten geven. Tweede Kamerleden naar de Wieringer'meer. Op uitnoodiging van het ge meentebestuur van Wieringer- meer en van de afdeelingsbe- sturen aldaar der politieke partijen, zullen ongeveer 60 leden van de Tweede Kamer op 2 Mei a.s. een excursie maken door de Wieringermeer, ten einde zich op de hoogte te stellen van de moeilijk heden, waarmede men in deze omstreken bij de wederop bouw te kampen heeft. wordt een begin ge maakt met de werk zaamheden voor de aan leg van een tunnel on der de Tyne tusschen Howden en Jarrow. Vrijaf op 1 Mei. Door het Nederlandsch ver bond van vakvereenigingen werd aan de centrale werkge versorganisaties het verzoek gedaan, te willen bevorderen, dat op 1 Mei aan alle arbei ders, die dit wenschen, vrijaf gegeven zal worden. Naar aanleiding van dit ver zoek berichtten de centrale werkgeversorganisaties aan al haar aangesloten leden-werk gevers, dat er „geen bezwaar tegen bestaat, dat zooveel mo gelijk, voorzoover de bedrijfs- omstandigheden dit toelaten, aan dit verzoek wordt voldaan. Deze vrije dag dient, naar hun oordeel, te worden opgenomen als z.g. snipperdag of als vrije dag voor eigen rekening". Zeegevecht bij Celebes. 2 marine-menschen gedood. De marine-voorlichtlngs- dienst deelt mede, dat dezer dagen in de Oostelijke Archipel een drietal prauwen door het patrouillevaartuig R P 107 is aangehouden. De opvarenden bleken ge wapende terroristen te zijn. die bij hun aanhouding verzet pleegden, waarbij twee sche pelingen vap het Nederland- sche patrouillevaartuig door messteken werden gedood. Een der prauwen werd over meesterd. De korvet Batjan" die te hulp was geschoten, achtervolgde en overmeesterde de andere twee. Deze bleken onderweg van Probolinggo naar de Westkust van Celebes om een poging tot infiltratie te doen. De Batjan en de R P 107 zijn met 41 gevangenen te Soerabaja aangekomen. Onderhoud met den republikein Stassen. Het "zal in ons land zeer moeilijk zijn tot opheffing van de censuur te komen. Molotof lieeft het verschil lende malen geprobeerd, doch telkens moest men er op terugkomen''. Aldus zou Stalin zich heb ben uitgelaten tijdens een ge sprek met Harold Stassen, den republikeinschen candidaat voor het Amerikaansche presi dentschap. Stassen had name lijk de weigering van Sowjet- Russlsche zijde om een perma nenten correspondent van de .,New York Herald" in Sowjet-Unie toe te laten ter sprake gebracht. (Na dit onderhoud heeft de correspondent in kwestie, die speciaal voor de conferentie van Moskou gekomen was, toestemming voor permanent verblijf ontvangen). Stalin zeide, dat zekere Ame. rikaansche correspondenten vooringenomen waren tegen de Sowjet-Unie en haaide voorbeelden aan. Stassen merkte van zijn kant op, dat correspondenten, die onjuiste berichten doorge ven, vanzelf door de publieke opinie terzijde gesteld worden, nadat de onjuistheid van hun berichten door meldingen van andere correspondenten is uit gekomen. Glimlachend zeide Stassen verder, dat de Herald Tribune het leidende republikeinsche blad is, welke partij thans de meerderheid in het congres heeft. Waarop Stalin ant woordde, dat hij niet veel ver schil ziet tusschen de Republi keinen en Democraten. Ook Stalin glimlachte en hij vertelde een geschiedenis ten tijde van de conferentie te Te- De strijd in Griekenland Een bijzondere correspon dent van Reuter, die een tocht van 320 km. per jeep door de bergstreek van Noord- Griekenland heeft gemaakt, schrijft, dat het gebied, van waaruit het Grieksche leger zijn voorjaarsoffensief tegen de guerilla-beweging is be gonnen, door de burgerbevol king is verlaten. De bevelhebber van het tweede Grieksche legerkorps zeide, dat tijdens de eerste vijf dagen van de operaties 80 gevangenen in totaal gemaakt waren en ongeveer 200 300 guerilla-strijders gedood. Volgens Grieksche parachu tisten, die neergelaten werden in berggebieden, beheerscht door guerilla-strijders, begra ven de opstandelingen hun wa pens en splitsen zich in klei ne groepjes, die aan de om singeling van het Grieksche leger trachten te ontkomen. Chnrchlll zal zirh 9 Mei, op de tweede verjaardag van de Duitsche capitulatie, naar Frankrijk begeven. heran, toen een correspondent van een Amerikaansch blad een verhaal had overgeseind, dat Stalin tijdens een diner ter gelegenheid van Churchill's verjaardag maarschalk Timos- jenko een slag had toegediend. In feite was Timosjenko niet op het diner aanwezig ge weest, zeide Stalin, maar de Amerikaansche pers drukte het verhaal af. Na 't onderhoud met Stalin heeft Stassen een informeel onderhoud met min. Marsh all gehad. Ook heeft Stassen- gesproken met verschillende Sowjet-Russische en Oekraïn- sche ministers, onder wie Mo lotof en Manoeilsky. Stassen weigerde eenig com mentaar te leveren op de eco nomische en politieke aspec ten van het onderhoud en hij verklaarde bij zijn terugkomst in de V.S. zijn oordeel ken baar te maken. VERMIST VLIEGTUIG. Het Nederlandsche fire-fly- vliegtuig V. Q. 13, dat van het vliegveld Valkenburg vermist werd, heeft een normale nood landing gemaakt bij Calais. VERGEZELD VAN MINISTER JONKMAN. Op verzoek Comm. Geri. De regeeringsvoorüehtings. dienst deelt mede, dat de mi nister-president en de minister van overzeesche gebiedsdeelen overwegen om zich tegen het einde dezer maand ter per. soonlijke oriënteering en voor Vlassers niet tevreden. De heer Kurvers, hoofd van de schade-enquête commissie te Breda, zal met vertegen woordigers van de Brabant- sche vlassers naar Den Haag gaan om ter bev.oegder plaat se de vergoeding voor het ver loren vlas te bespreken. De vlassers vragen voor geroot' vlas 29 cent en voor niet-ge- root 19 Vi cent per K.G. Kraan naar Engeland. De eerste Nederlandsche drij vende kraan is thans in het gat van de Trentoevoer bij Morton, aangekomen. Langs de oever van de rivier hadden zich menschen verzameld, die juichten, toen deze kraan, door drie sleepbooten getrokken, van de Humber naar Morton voer. Daar werd de kraan in de 90-meter breede oeverbreuk gemanoeuvreerd, waar zij met stalen palen werd vastgelegd. De andere Nederlandsche kraan zal deze week aanko men en Intusschen zal het ver stevigen van de buitenoever voortgaan. PENSIOEN VOOR OUD-ILLEGALEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in de mogelijkheid van buitengewoon pensioen voor hen, die deelnamen aan het verzet in de jongste oor log en voor hun nagelaten betrekkingen. het voeren van besprekingen naar Indonesië te begeven. Naar aanleiding van de voorgenomen reis van de mi nisters Beel en Jonkman ver neemt het A.N.P. nog uit wel ingelichte kringen, dat de com missie-generaal reeds eenige tijd geleden de overkomst van deze bewindslieden had ver zocht. Nu de onderteekening van de basisovereenkomst een feit is geworden, zijn daardoor talrijke problemen inzake de uitwerking van het accoord aan de orde gekomen en ligt het volkomen in de lijn, dat een nadere gedachtenwisseling als waarop door de commissie- generaal. werd aangedrongen, inderdaad gewenscht is. Hier toe hopen thans de ministers Beel en Jonkman tegen het eind van deze maand in de ge legenheid te zijn door zich naar Indonesië te begeven. Op deze wijze wordt de continuïteit der besprekingen tusschen de com missie-generaal en de Indone sische delegatie niet onder broken, terwijl de beide mini- ters zich tevens ter plaatse zullen kunnen oriënteeren. Overdracht van Nederlandsch bestuur. De rechtspleging. Maandagochtend is in het paleis te Buitenzorg een bij eenkomst gehouden welke kan worden beschouwd als de eer ste stap naar het herstel van het Indonesische bestuur in deze plaats Hiervoor zijn door de Ned.-Indische regeering voorwaarden gesteld, welke Centrale universiteit in Ned. Indië. Dr. E. A. Kreiken, hoofd van algemeene zaken van het de partement van onderwijs en eeredienst, heeft aan Aneta medegedeeld, dat gestreefd wordt naar een centrale uni versiteit van Indonesië, waar onder gedecentraliseerd over de geheele archipel een groot aantal faculteiten tot autono me lichamen zullen worden ge maakt onder de directe leiding van een curatorium, bestaande uit vooraanstaande personen, voornamelijk Indonesiërs en waarvan de president uitslui tend verantwoordelijk zal zijn aan het hoogste staatshoofd. Toogdag Chr. Hist, jongeren In het gebouw „De Dage raad" te Zwolle werd Zaterdag een druk bezochte toogdag ge houden der federatie van Chr. Historische Jongeren. Tijdens de morgenvergadering, die on der leiding stond van den voorzitter, den heer B. Bud- dingh uit Woerden, werden te legrammen van aanhankelijk heid «en trouw verzonden aan de Koningin. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de fede ratie in Februari van het vo rige jaar opnieuw is opgericht thans reeds bijna 100 af- deelingen telt. Er werd een nieuw bestuur samengesteld onder voorzitterschap van den heer B. Buddingh. Het 2e Kamerlid freule Wttewaal van Stoetwegen sprak namens de centrale van Chr. Hist. Vrouwengroepen en de heer E. van Ruller voor de A.R. studieclubs. De heer H. W. Tilanus, voorzitter der Chr. Hist. Unie, wees op de gang van zaken in de Chr. Hist. Unie. „De C. H. Unie is niet dood én van het tooneel verdwenen, zooals wel eens wordt beweerd", al dus de heer Tilanus. Nadere toelichting. De afdeeling voorlichting van het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting deelt ons in aansluiting op vroegere publicatie's het volgende mede De onlangs verschenen fi nancieringsregeling nieuwbouw 1947 bedoelt particulieren in staat te stellen ook onder de tegenwoordige abnormale om standigheden nieuwe woningen te bouwen. De inhoud dezer woningen mag ten hoogste 500 kubieke meter bedragen en de daarbij eventueel behoorende noodzakeilijke bedrijfsruimten eveneens ten hoogste 500 ku bieke meter. Betrokkenen die- HET TEKORT AAN WERKERS IN 1946. Slechts ten deele verholpen In het pas verschenen ver slag van de werkzaamheden van het Gewestelijk Arbeids bureau in Zeeland zijn be langwekkende gegevens te vinden over de arbeidsvoor ziening in de provincie. Het valt wel in de eerste plaats op hoezeer gedurende het jaar 1946 vrijwel overal in Zeeland een belangrijk te kort aan arbeidskrachten heeft bestaan. Vooral ook in de voor het herstel en de wederopbouw zeer belangrijke bouwnijverheid. Voor deze be drijfstak moesten de arbeiders voor een groot deel van bui ten Zeeland komen. De animo onder de arbeiders om tegen de geldende loonen op Wal cheren te komen werken was echter niet altijd even groot,, terwijl ook de verlofregeling telkens moeilijkheden oplever de. Vele aannemers uit an dere -gewesten vestigden zich met een deel van hun bedrijf tijdelijk in de noodgebieden. Aanzienlijk was het tekort aan arbeidskrachten in de me taalindustrie. Het grootste bedrijf in Zeeland, de N.V. „De Schelde" te Vlissingen, had vrijwel een constant te kort aan 1000 arbeidskrach ten. Op allerlei manieren ls getracht dit tekort eeniger- mate aan te vullen, doch de resultaten woren weinig be vredigend. De voornaamste oorzaak hiervan is het groote tekort aan woonruimte te Vlissingen. De tewerkstelling; van gede mobiliseerde Poolsche militai ren liep op een teleurstelling uit. Er arriveerden in Dec. slechts 66 man. Aan tal van aanvragen om smeden, bankwerkers, mon teurs enz. in de kleinere me taalbedrijven kon door gebrek aan aanbod niet worden vol daan. Hetzelfde kan worden ge zegd van de textiel-industrie. In deze bedrijfstak was vooral het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten voortdurend zeer belangrijk. In Zeeuwsch- Vlaanderen kon dit, zij het slechts ten deele, worden aan gevuld door tewerkstelling van Belgische arbeidsters. Het verschil in loonniveau tus schen Nederland en België vormde vaak een belangijk be zwaar. In de landbouw was het al niet veel beter dan in de in dustrie. Vele landarbeiders zijn na de bevrijding eerst bij de Dienst Droogmaking Walche ren, daarna bij de Wederop bouw Walcheren en in West Zeeuwsch Vlaanderen tewerk gesteld, of in militaire dienst opgeroepen. Een aantal daar van is in de loop van het jaar weer naar de landbouw te ruggekeerd. De meesten ech ter zijn vermoedelijk blijvend voor de landbouw verloren. In Oost Zeeuwsch Vlaan deren, Tholen en Schouwen en Duiveland was de toestand het gunstigst. Zeer ernstige tekorten kwamen voor in W. Zeeuwsch Vlaanderen, op Zuid en Noord-Beveland en in min dere mate op Walcheren. Het was onmogelijk op de vrije arbeidsmarkt voldoende krachten aan te trekken. In Zeeuwsch-Vlaanderen werden daarom zoowel geïnterneerden als Belgen ingeschakeld. Ook op de Bevelanden werden ge- interneerden ingeschakeld, ie totaal ongeveer 1400. In Jan. 1946 werd door de dichting van het gat te Ram- mekens de laatste phase van de strijd om de droogmaking van Walcheren bereikt. De spanning verdween en daar mee de noodzakelijkheid van het aanhouden van een groote staf personeel. Het varende personeel werd bijna geheel overgeplaatst naar de reede- rijen in Zuid-Holland. Groote aantallen vrijgekomen arbei ders werden geplaatst bij de Wederopbouw Walcheren. Op het gebied van de loo nen kwam het in 1946 nog wel tot excessen, doch deze waren minder talrijk dan in het voorgaande jaar. De grootste spanningen kwamen voor in de landbouw en in de textiel-industrie. In sommige deelen van Zeeland kwamen in de landbouw loonen van 1 en meer per uur en 10 tot 15 per dag voor. Het is voorgekomen, dat transport arbeiders te Kruiningen loon- eischen stelden, welke gingen tot 25 k 30 per dag. nen zelf ten minste 15 van de bouwkosten te fourneeren. Het rijk verleent onder bepaal de voorwaarden eveneens 15 als tweede hypotheek, de rest moet als le hypotheek op de kapitaalmarkt worden gevon den. Het rijk verleent geduren de 10 jaren (indien noodzake lijk daarna nog gedurende ten hoogste vijf jaren) een jaar- lijksche bijdrage, waardoor het bezit van het nieuwe pand rendabel kan worden geacht. Wanneer de verstrekking van deze jaarlijksche bijdragen op houdt zal worden bepaald, welk deel van de bouwkosten dan nog onrendabel is. Het ge vonden bedrag wordt aan den betrokkene uitgekeerd, die het dient te gebruiken ter aflos sing van de tweede (rijks) hy potheek en een deel van de eerste hypotheek. Hij houdt dus daarna een onroerend goed in eigendom, waarvan het be zit volkomen rendabel kan worden geacht. Ook de her bouw van verwoeste woningen kan op grond van deze rege ling worden gefinancierd, waarbij de betrokkenen dan hun grootboekinschrijving die nen aan te wenden als het in gevolge bedoelde regeling ver- eischte eigen kapitaal. De ge meentebesturen zgn over de toepassing der regeling volko men ingelicht. GLOUCESTER METEOR- VLUCHT. Dinsdag heeft een Engelsch Gloucester Meteor-vliegtuig met straal-aandrijving, vluch ten uitgevoerd boven Scheve- ningen en Den Haag. Het toe stel heeft een snelheid van meer dan 900 K.M. per uur. door de Indonesiërs zijn aan genomen. Van Nederlandsche1 zijde waren onder anderen aanwezig kolonel Thomson en het hoofd van de tijdelijk© bestuursdienst H. J. Statius Muller, terwijl de Indonesische delegatie bestond uit dertien leden, die per speciale trein uit Batavia waren gekomen. Er is vastgesteld, dat in de nabije toekomst het burgerlij ke bestuur in onderlinge sa menwerking zal worden uitge oefend, dus niet als twee los van elkaar werkende instan ties. De rechtspraak zal Ne* derlandsch zijn. terwijl het te lefoonkantoor als militair ob ject onder leiding van een Ne-* derlandschen commandant staan. De residentie Buiten zorg omvat, in tegenstelling] met vroeger, uitsluitend het status-quogebied. De Nederlandsche en Indo nesische vlaggen zullen slechts op erkende feestdagen worden uitgestoken en voorts uitslui tend op militaire posten. Het Nederlandsche gezag geeft vol ledige vrijheid van meenlngs- uiting en tot alle politieke her vormingen, mits binnen de grenzen der wet. De Indonesische delegatie zal heden de bevolking van Buitenzorg toespreken, na af loop zal een receptie ten hui ze van den regent worden ge houden. Eerste „uitverkoop". De kamer van koop handel en fabrieken voor Noord Holland te Am sterdam maakt bekend, dat zij met goedkeu ring van het rijksbureau voor textiel (sectie dis- tex), aan te Amsterdam gevestigde kleinhande laren in textielgoederen heeft toegestaan van 14 tot en met 26 April 1947. onder de aanduiding „op ruiming" puntenvrije in courante textielgoederen te verkoopen. Dit is de eerste uitverkoop na de oorlog. Vrije werknemers. Te Hilversum is opgericht de „Vereeniging van vrije Werknemers". De initiatiefnemers stellen zich op het standpunt, dat slechts ongeveer 40 der Nederlandsche werknemers by een der bestaande vakbonden vereenigingen is aange sloten, zoodat er naar hun meening behoefte bestaat aan een organisatie, waarin alle vrouwelijke en mannelijke werknemers, ongeacht hun. rang, stand, beroep, gods dienstige of politieke overtui ging, worden samengebracht. AANVULLING MILITAIRE PENSIOENWETTEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de militaire pensioenwetten, opdat thans definitief aan nagelaten be trekkingen van gesneuvelden en aan invaliden hoogere pen sioenen uitbetaald kunnen worden. Er werden reeds tijdelijke toeslagen verleend. Voor het reserve-personeel wordt nu verband gelegd met het burger-inkomen. Landdag van oud-soldaten. Zooals bekend, wordt op Hmelvaartsdag onder auspiciën van het comité „Eereschuld en Dankbaarheid" en de Stich ting nationaal leger monu ment „De Grebbeberg" te Rijssen een landdag gehouden voor de oud-soldaten der land-, zee- en luchtmacht, die tijdens de mobilisatie en oor logsdagen het vaderland ge diend hebben. De dag van Hemelvaart zul len verschillende compagnies- of regimentsvereenigingen bij eenkomen. De reünisten wor den in de omliggende plaat sen gratis ondergebracht. Des avonds te voren zal een plaat selijke herdenking van de ge vallenen 1940 gehouden wor den. KRIJGSRADEN TE VELDE. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om hooger beroep mogelijk te maken op uitspraken van krijgsraden te velde in Ne derland. Stakingen in Duitschland. Dertigduizend Duitsche ar beiders hebben Maandag te Berlijn een symbolische sta king van tien minuten gehou den uit protest tegen de „zui vering" van een voormalig di recteur van het Siemens- con cern. Men had verwacht, dat een half millioen arbeiders aan deze proteststalang deel genomen zou hebben. De sta king vond hoofdzakelijk plaats in de Sowjet-Russische sector van Berlijn. BETOOGINGEN TE KEEL. Voor het stadhuis te Kiel hebben meer dan 20.000 per sonen betoogd tegen de heer- schende situatie op het gebied der voedselvoorziening en huis vesting. Ten einde bestaande mis standen op het gebied van het schriftelijk onderwijs weg te- nemen zijn door de Mij. tot Nut van het Algemeen een Inspectie en een voorloopig Curatorium ingesteld, welke zullen pogen slechts schrifte lijke cursussen te ellmineeren en tot een betere onderlinge samenwerking te komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1