Britsche marine helpt Walcheren UIT DE PROVINCIE Schipper wilde burgemeester worden Moskou-conferentie een succes of mislukking Zeeuwsch Vlaanderen Tholen Schouwen en Duiveland Admiraal Helfrich ontving een cheque in het Admirality House te Londen. Onze redacteur aan boord van dc „Karei Doorman" sein de Maandagmorgen: Zondagavond tegen 8 uur arriveerde Hr. Ms. Karei Door man voor de boeien op de Theems by Greenwich, waar het schip tot Zaterdag zal blijven liggen om aan het En- gelsche volle te toonen, dat Nederland de bondgenooten aan de andere zijde van de Noordzee een bijzonder warm hart toedraagt en dat het diepe gevoelens van dankbaarheid koestert voor de hulp, die speciaal ook van de Britsche ma rine werd ontvangen. En wij in Zeeland stellen het natuur lek vooral op prjjs, dat deze hulp nog niet werd beëindigd, maar een buitengewoon sympathieke voortzetting vindt in de hulpactie, welke de Britsche mariniers hebben willen voe ren om hunnerzyds een aandeel by te dragen in de weder opbouw van onze zoo bijzonder zwaar getroffen provincie. DE TOCHT. De reis van de „Karei Door man" werd bijzonder begunstigd door uitgelezen voorjaarsweer. Nadat Zaterdagmiddag tegen 4 uur van het lichtschip Goeree de laatste afscheidsgroet van het vaderland was ontvangen, werd doorgestoomd naar een punt ongeveer halverwege tus- schen de Ned. kust en Har wich, waar voor anker werd gegaan. En de zwaar ratelen de ankerkettingen wekten me Zondagmorgen in de vroegte, nog iroor de zon boven de Oos terkim was uitgerezen, zoodat ik al om half zeven over het wijde vliegdek wandelde om te genieten van het schouwspel, dat de opkomende zon op een dag, die stralend zou worden, in volle zee biedt. Toen was het ook, dat een praatje oj de brug met den commandant van de Doorman, den kapitein ter zee de Booy den kolonel zooals hij aan boord heet me leerde, dat deze marine officier, die eenige jaren in Vlissingen woonde, Zeeland en de stad van de Ruyter een warm hart toedraagt. Het was hem kennelyk een vreugde, dat juist zijn schip was uitverko ren voor dit vlagvertoon in de Britsche wateren, tijdens welke de Ned. marine-bevelhebber, luitenant-admiraal Helfrich de chèque voor de herbeplanting van Walcheren in ontvangst komt nemen. dagniorgen op een der Londen- sche vliegvelden luitenant-ad miraal C. E. L. Helfrich met zijn gezelschap, die als gast van de Britsche admiraliteit in het beroemde Savoy-hotel lo geert. De aanbieding van de chèque voor de herbeplanting van Walcheren het prach tige bedrag van 850 pounds vond Maandagavond plaats tij dens een door de Britsche ad miraliteit aangeboden cocktail- tijds Walcheren aan de zee hebben prijsgegeven, een wee moed, die heden plaats kan maken voor blijdere gevoelens, nu ook de Britsche marine haar bijdrage levert voor het herstel van de iy2 millioen boomen, die op Walcheren door het water zijn gedood. De Britsche marine is er trotsch op hier zij aan zrj met de Ne- derlandsche marine van het 10de commando te hebben ge streden. Zij vraagt thans de Neder- landsche marine deze chèque te accepteeren als bewijs van bewondering en groote vriend schap voor het geheele Neder- landsche volk. ZONDAG AAN BOORD. De Zondag aan boord had voor ons allen een speciale be koring: een kerkdienst, waar in de vlootpredikant ds. Gor ter sprak over het voor iede- ren mensch weggelegde lot op ouderen leeftijd te moeten er varen, dat hij zijn levensbe stemming toch niet zelf in handen heeft. Daarna een con cert van de marinekapel die de geheele reis ter opluiste ring meemaakt onder lei-j ding van den kapelmeester, den eersten luitenant der Ma riniers Gijsb. Nieuwland en ten slotte de onvergelijkelijk mooie tocht over de Theems langs badplaatsen en enorm uitge strekte industrie- en haven complexen, tot tegen een uur of acht de Doorman ter hoog te van het befaamde Green wich-palace, nog bewoond door onzen koning-stadhouder Wil lem m, aan de boeien meerd werd onder groote langstelling van de bevolking der „Meridiaanstad", die zich op de steigers en langs de ka de verdrong om de aankomst gade te slaan, welke door de marinierskapel weer met vroo- lijke marschmuziek werd opge luisterd. DE CHÈQUE. Nader seint onze redacteur: Het werd Maandagmorgen voor bemanning en gasten zich aan de wal konden begeven. Wel verschenen reeds spoedig een Britsch officier van piquet en de Ned. marine-attaché te Londen, de kapitein ter zee J. B. de Meester, oud-comman dant van Hr. Ms. Tromp, ter begroeting aan boord. Ook ko lonel de Meester, oud-Middel burger, toonde zich enthousi ast over de prachtige actie van de Britsche mariniers voor de herrijzing van Walcheren. Inmiddels arriveerde Maan- Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Bussum (vac. wijlen Th. A. Hoen) (toez.) P. P. J. Monster te Dinteloord. Aangenomen naai- Boxum c.a.: A. Faber, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Kampen, die bedankte voor Loppersum. Aangenomen naar Vrlesche- loo P. J. de Bruyn, O.I.-pred. met verlof te Den Haag. Benoemd tot pred.-zendeling op Midden-Celebes voor de Geref. Zendingsbond K. Schip pert te Goudswaard. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulppred. te 's-Gravenhage-W. (wijk 7) C. J. v. Reenen, miss. pred. met verlof te Apeldoorn. Aangenomen naar Assen (als miss. pred. voor Soema) F. N. M. v. Abcoude te Apel doorn. Beroepen te Schiedam (vac. J. v. d. Meulen), (2e maal): W. A. Krijger te Oostwold (Old), die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Middelburg (vac. Dr. N. J. Hommes): Ds. R. A. Flinterman geestelijk verzorger politieke deliquen- ten te Amersfoort. Aangenomen naar Worn- mels: J. A. v. Netten, cand. te Weesp, die bedankte voor Ech ten, Eestrum, Schoonoord en Wartena; naar Zaltbommel- Gameren: A. B. W. M. Kok te Zaamslag. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar 's-Graven- hage: Jac. Verboom te Utrecht. partij in het Admirality-kouse Whitehall, op welke plechtig heid wij nog nader terugko men. Tot het gezelschap van lui tenant admiraal Helfrich be- hooren schout bij nacht P. J. Fetris, schout bij nacht jhr. E. J. van Holthe, schout bij nacht J. Oosterhuis, de hoofd-offi- cier-vlieger H. Schaper en de luitenant ter zee eerste klasse A. H. N. von Freytag Drabbe, adjudant van luitenant admi raal Helfrich. DE COCKTAILPARTIJ. In het indrukwekkend ge bouw der Britsche admiraliteit onmiddelllijk naast dat der Horse Guards in het hart van Whitehall, het Britsche regee- ringscentrum, zijn op de 14de April de gedachten van alle leden van een wel zeer illuster gezelschap even met weemoed teruggegaan naar de bewogen najaarsdagen van 1944 toen Walcheren ter wille van de vrijheid van Europa werd prijs gegeven aan de vernietigende elementen. De Nederlandsche marine was te Londen de gast van de Britsche marine. Zij werd ont vangen op een wijze, die alle verwachtingen verre te boven ging. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig admiraal Hel frich en zijn gezelschap, de Ne derlandsche marine-attaché te Londen kol. de Meester, de commandant van de Doorman kol. de Booy, en vele officie ren van dit schip, zoomede de commandant der Ned. marine te Londen kapt. t.z. Post Uiterweer. De Britsche admiraliteit was vertegenwoordigd door vele vlag- en opperofficieren, onder wie de eerste zeelord Sir John Cunningham, de tweede zee- lord admiraal Power, de vier de zeelord adm. Sir Fisher, de vijfde zeelord vice-admiraal Vian en vele andere belangrij ke figuren. HARTELIJKE SFEER. Voor Nederland was van het meeste belang de hartelijke sfeer tijdens de receptie, die ln de eerste plaats gekenmerkt werd door de nadrukkelijke wensch onomwonden tot uiting te brengen, de bewondering en de vriendschap welke men voor de Nederlandsche marine koestert en niet te vergeten voor de bevolking van Walche ren, die op voorbeeldige wijze het offer van de vernietiging van haar eiland heeft gedra gen om de bevrijding van Eu ropa mogelyk te maken. De generaal der Britsche mariniers R. A. D. Brooks, met wie ik na de overdracht van de chèque een kort ge sprek had, deelde mede, dat deze gift voor de herbeplanting van Walcheren spontaan bij eengebracht is door alle ran gen van de Britsche marine, waar ook ter wereld. De gene raal zeide verheugd en dank baar te zijn, te vernemen, dat men op Walcheren niet by de pakken heeft neergezeten, maar alle krachten richt op dit eene doel: de herrijzing van het eiland in zijn oude glorie. Tijdens dit gesprek weer klank plotseling tromgeroffel waarmee twee Britsche tam boers het begin van de offici- eele receptie aankondigden. DE AANBIEDING. Er heerschte ademlooze stil te toen generaal Brooks naar voren trad en met een even korte als kernachtige toe spraak namens de Britsche marine de mooie gift van 854 pond aan admiraal Helfrich overhandigde, daarbij gewag makende van de diepe wee moed, waarmee de Britten des- Marine naar Walcheren. Te midden van alle drukte vond admiraal Helfrich nog gelegenheid onzen redacteur enkele oogenblikken te woord te staan. De admiraal gaf uiting aan zy'n vol- doeniife over het feit, dat deze reis van de Karei Doorman voor Zeeland, dat bij de marine zoo sterk in de herinnering leeft, zooveel beteekenis heeft. Natuurlyk kom ik zelf het geld brengen, al dus de admiraal, hoe en wanneer weet ik nog niet, maar ik verzeker U dat we ook daarvan iets zullen maken. DANKWOORD. De toespraak van generaal Brooks werd beantwoord door adm. Helfrich, die zeide met een gevoel van trots deze gift te aanvaarden, omdat deze inderdaad in ruime mate zal bijdragen tot het her stel van ons geliefd Wal cheren. Wij, als vertegenwoor digers van de Koninklijke Ne derlandsche marine, zijn bui tengewoon dankbaar voor de aanwezigheid hier van zoovele hooggeplaatste vertegenwoor digers van de Royal. Navy. In uw toespraak, generaal, waart u zoo goed om aan de bijstand te herinneren van de Koninklijke Nederlandsche Ma rine tijdens de aanval op Wal cheren. Alhoewel ik zeer dank baar ben voor deze hoffelijk heid, blijft het feit bestaan, dat het werk nagenoeg geheel ver richt werd door de Britsche vloot, de Royal Marines aan land en de schepen ter zee. Na men van de verantwoordelijke commandeerende officieren.zoo als de toenmalige brigadier B. W. Leicester, R. M. captain A- F. Pugsley r.n., en cdr. K. A. Sellar, die zulk uitstekend werk verrichtte met zijn on dersteunend eskader, door het vuur van de machtige Duitsche batterijen naar zijn schepen te trekken en aldus landing mo gelijk maakte, zullen in onze vlootgeschiedenis nimmer ver geten worden. Aldus zal deze verrichting in de lange en glo rievolle geschiedenis van de Britsche vloot altijd verbonden blijven aan een Nederlandsche naam, Walcheren, en met de Nederlandsche oorlogsgeschie denis, als een altijd blijvend symbool van de vriendschap tusschen twee zeemachten en aldus tusschen twee volkeren Zoodra het nieuws over deze zeer gewaardeerde uitnoodi- ging en dit buitengewoon edel moedige gebaar in de Neder landsche kranten was versche nen, verzocht het Walcheren- sche comité voor de herplan ting van boomen op het eiland my. om u bij voorbaat zijn har telijke dank te betuigen en ik doe dat by deze gelegenheid met veel genoegen. Uit naam van het Neder landsche volk, de bevolking van Walcheren en de Konink lijke Marine, zou ik gaarne dank willen zeggen aan alle rangen en standen van de Royal Navy en de burgerlijke instanties van de admiraliteit voor dit bijzonder mooie ge baar en voor deze practische uitdruking van uw gevoelens. Naar ik meen, zou mijn dankbaarheid het best kunnen worden uitgedrukt door u allen uit te noodigen voor een groot- seheepsche picnic onder een van de mooiste en schaduw rijkste boomen op Walcheren, zoodra deze volgroeid zullen zijn. Daar dit wel eenige tijd zal duren, zult u wellicht den ken, dat ik mezelf wat over schat. Het is mogelijk, dat ik dat doe, maar mijn uïtnoodi- ging bewijst in elk gevai, dat ik ervan overtuigd ben. dat u allen in staat zult zijn, zoodra het zoover is, mijn uitnoodiging te aanvaarden en met ons en de dappere bevolking van Wal cheren een prettige dag te heb ben op dat aantrekkelijke eiland". Na deze redevoeringen bleef men nog eenige tijd bijeen. Prof. Gerbrandy over Ned. Indie's toekomst. Prof. Gerbrandy heeft giste renavond voor de N.C.R.V.-mi- crofoon gesproken over Llng- gadjati. Spr. beschreef de beide kan_ ten van het Linggadjati-ver- drag: die naar Soekarno ge keerd is naakt, die naar mi nister Jonkman gekeerd is be kleed met vodden. Hij handhaafde het stand punt, dat de republiek een Ja- pansch maaksél Is en bedoeld om Ned. Indië voor altijd bin nen de zoogenaamde Oostazi- arische welvaartsfeer te hou den onder leiding van Japan. Spr. verwacht, dat zij die dit kwaad gebrouwen hebben een maal voor den aardschen rechter rekenschap zullen moe ten geven van hun daden. Prof. Gerbrandy wees op het tijdelijke van de huidige poli tiek BeelJonkman. Het Ne derlandsche kabinet huppelt achter de groep van Mook aan. Het resultaat zal vennoedelijk zijn verder afglijden met al de verwarring en ellende, welke daaraan vastzit. Spr. was overtuigd, dat deze politiek zou vastloopen. De opvolgers van het kabinet Beel zullen een chaos vinden. Die opvolgers zullen het recht herstellen en de waarheid zal straks in Ned. Indië klinken als bevrijdingsmuziek. Spoedig een economische unie? Drs de Vleeschhouvver, ad junct-secretaris-generaal van de raad van de economische unie tusschen Nederland, Bel gië en Luxemburg heeft Maan_ dag verklaard, dat na de ko mende douaneovereenkomst, die reeds op 1 Aug. of Sept. van kracht zal worden, de eco nomische unie tusschen de 3 landen, reeds binnen 1 of 2 jaar een feit zijn. Queen Elizabeth aan de grond. 's Werelds grootste schip, de 85.000 ton metende „Queen Elizabeth", dat Maandagavond om half aéht uit New York te Southamp ton werd verwacht, zou na bij Southampton aan de ■grond geloopen zijn. Het kuststation van Calshot deelde mede, dat het passa- giersohip zich sinds half zeven bij een boei ter hoogte van Calshot bevindt. Klaarblijke lijk is het aan de grond geloo pen. Zeven sleepbooten trach ten het weer vlot te krijgen. Aan boord bevinden zich 2446 Ned. Bijbelgenootschap. Onder leiding van den heer A. de Lange vergadefde Maan dag j.l. te Goes het district Zeeland van het Ned. Bijbel genootschap. Voor het hoofd bestuur was aanwezig de heer Coumou, adj. secretaris. Tot leden van het districtbestuur werden gekozen ds. Nolthenius te Aardenburg en ds. C. D. Otte te Veere, van wie de laatste tot voorzitter werd aangewezen. Vervolgens brachten de af gevaardigden verslag uit van de in de afgeloopen winter verrichte werkzaamheden. Ten slotte hield de heer Coumou een causerie over: „De wederopbouw van de af- deelingen". Spr. wees op de toenemende vraag naar de Bij bel. Ondanks alle bezwaren is in 1946 een aantal Bijbels ver spreid, dat grooter is dan ooit te voren. Ook het werk in In dië vraagt veel. Op Java en Sumatra is dit werk praetisch nog niet mogelijk, maar het vertaalwerk vraagt de volle aandacht. In Makassar is een Bijbelhuis geopend en de col- de gang. Dit werk in Indië vraagt veel geld. Daarom is een krachtige actie in en door de afdeelingen noodig. Vele afdeelingen ln geteisterde ge bieden geven een beschamend voorbeeld aan gemeenten, waar vrijwel niets is verwoest. Spr. is re dan ook van over tuigd, dat ook in Zeeland de wederopbouw van de afdeelin gen flink zal worden aange pakt. Fransche boeren op bezoek. Het Z.L. blad meldt, dat het in de bedoeling ligt om in de tweede helft van April een groep van 50 jonge Fran sche boeren uit te noodigen een veertiendaagsch bezoek aan Zeeland te brengen. Dit bezoek is bedoeld ter verkrij ging van contact met het buitenland en verbetering van de vriendschappelijke betrek kingen. Om dit laatste te be reiken wil men de gasten on- derbreügen bij Zeeuwsche boe ren, die dan dit jaar in de gelegenheid worden gesteld een tegenbezoek aan Frank rijk te brengen. De te maken pörtagearbeid is er reeds aan excursies worden centraal ge- TRIBUNAAL TERNEUZEN Britsche raketproeven. Op een persconferentie te Londen, belegd door de Fa! rey luchtmaatschappij is me degedeeld, dat het eerste Brit sche radiografisch bestuurde raket-projectiel een serie proefvluchten heeft doorge maakt. Het projectiel is ln het ge heim ontworpen en geconstru eerd door de Fairey-maat- schappij te Heston, in samen werking met het ministerie van bevoorrading. Dit „onbe mande" wapen is aanvankelijk ontworpen om te worden ge bruikt tegen de Japansdie zelfmoordvliegers. Vanwege zijn groote wendbaarheid en het nauwkeurige reageeren op het stuurapparaat. dat op de startplaats staat opgesteld, kreeg dit projectiel de bijnaam van „strooman". De bereikte snelheid bedraagt aanzienlijk meer dan achthonderd kilome ter per uur. Het projectiel kan zonder speciale technische hulpmiddelen door vier man op de startplaats worden op gesteld. De toestand van Koning Christiaan van Denemarken is veel ernstiger geworden. Vier doktoren zouden bij hem ge roepen zijn. Penicilline wordt toegediend. Een verkeerde politieman. Maandag verscheen als eer ste, de 51-j. schipper J. M. de Putter, uit Terneuzen, voor het tribunaal te Terneuzen. De Putter was tijdens de be zetting en ook reeds daarvoor, een fel N.S.B.-er, was lid van de noodige aanverwante orga nisaties, maakte druk propa ganda, nam deel aan scho lingscursussen en vormings kampen en aan het examen van de burgemeesterscursus; solliciteerde naar de betrek king van havenmeester te Roo sendaal. De Putter werd ook landwachter en was daarbij ook zeer actief. Het blijkt dat de Putter l?ij zijn arrestatie nogal over con tanten beschikte, daar er bjj hem toen in beslag genomen zijn o.a. 20 gouden tientjes, 500 Engelsche ponden, ruim 18.000 Belgische franken en bijna 1700.—. Mr. Kuijpers uit Bergen op Zoom voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat de Putter reeds in 1935 lid van de N.S.B. is geworden. Toen zijn schip door de Duitschers in beslag werd genomen en hij daardoor niets meer om han den had, was hij een willig werktuig van de N.S.B. PI. vroeg de uiterste clementie. VERDINASO. De tweede die terecht stond, n.l. de 39-j. boekhouder W. A. C. Poppe, te Hulst, die thans nog geïnterneerd is, was niet veel beter als zijn voorganger, want hij was niet alleen lid van het verbond Dietsch Nati onaal Solidaristen, doch ging, toen dit verbond werd opgehe ven, over naar de N.S.B., waarin hij reeds spoedig een vooraanstaande functie vervul de. Vanzelfsprekend was hij ook een voorman in de aanverwan te organisaties en een fel pro- fiagandist. Hij was voorts con- roleur der Rijksfilmkeuring, leverde copy voor „De Zeeuw sche Stroom" en gaf aan de Duitschers inlichtingen over de anti-nationaal socialistische gezindheid der R.K. verken ners te Hulst en van hun lei der, die hij scherp hekelde. Als klap op de vuurpijl, werd hij lid van de W.A., werd daarin wacht-commandant en W.A.-vormingsleider. Voor het tribunaal bleek Poppe allerminst overtuigd te zijn dat hij verkeerd was weest en hij bleek al zijn Beslissend stadium nadert. Howard Smith, CBS-com mentator, heeft in een uitzen ding van» radio Moskou mede gedeeld, dat volgens kringen aldaar de mogelijkheid bestaat, dat de volgende 48 uren er over zullen beslissen of de con_ ferentie een mislukking of suc ces zal worden. „De groote vier zijn van plan tijdens hun volgende bij eenkomst een besluit te nemen, ten aanzien van het vredes verdrag met Oostenryk. Indien zii dit doen, zal men ln het laatste en beslissende stadium zijn." De algemeene impasse waarin de conferentie is ge raakt, kan misschien worden doorbroken indien Marshall en Molotof een oplossing kunnen vinden voor de eischen der Sowjet-Unie ten aanzien van de herstelbetalingen door de Westelijke zones van Duitsch- land, aldus de commentator. BESCHULDIGING VAN TASS.- 'ass, het officieeje Sowjet persbureau, heeft Britsche, Amerikaansche en Fransche nieuwsbronnen er van beschul digd „directe chantage" te ple. gen en niet objectief" te zijn Zij zouden nl. de moeilijkheid, om te Moskou tot overeen- steming te komen, overdrijven. Genoemd werden: vier Lon- densche bladen, een Fransch blad en een Fransche radio commentator. Tass voegt hier. aan toe, dat de blaam voor dë onopgeloste moeilijkheden op de Sowjet-Unie wordt ge gooid. Slechts heel weinig an dere uitingen zijn-objectief, al. dus Tass. Nadat Marshall zijn collega's had gevraagd of zy accoord gingen met een viermogend- hedenverdrag voor de ontwape ning en demilitarisatie van Duitschland en voorstelde dat geen kwestie direct door daar voor benoemde gevolmachtig den zou kunnen worden bestu deerd, stemden Bevin en Bi- dault met het voorstel in. Mo lotof diende een aantal amen dementen en toevoegingen op do Amerikaansche voorstellen voor een viermogendhedenver- drag inzake de Duitsche ont wapening en demilitarisatie in. De ministers zullen morgen de discussie over dit verdrag voortzetten. Het is zoo goea als zeker, dat zij het Ameri kaansche ontwerp naar een nog te benoemen commissie zullen verwijzen. De amende menten en toevoegingen van Molotof zijn in zes punten sa men te vatten: 1. Er is geen melding ge maakt van denazificatie in ver band met de demilitarisatie; 2. er is geen voorziening ge troffen voor een viermogend- hedencontröle voor het Roer gebied; 3. in de Amerikaansche voor stellen wordt de liquidatie van trusts en kartels niet uitdruk kelijk vermeld. De Gaulle terug ln de politiek. De Gaulle heeft in een com muniqué aan de pers onder meer verklaard, dat het huidi ge Fransche regeerings- systeem moet worden vervan gen door een stelsel, waarbij de uitvoerende macht liet land en niet de partijen ten goede komt. Generaal de Gaulle deed een beroep op „alle Fransche mannen en vrouwen, die zich ln het algemeen belang willen vereenigen, zooals ze het te voren ten behoeve van de be vrijding en de overwinning hebben gedaan, en nam daar door formeel het leiderschap van zijn nieuwe beweging op zich. Secretaris-generaal van de Gaulle's nieuwe partij is Jaques Soustelle geworden. SALARISREGELING ONDERWIJZERS. Donderdag 17 April a.s. zal dr. J. H. Wesseling, raadadvi seur bij het ministerie van O. K. en W., van 20 tot 20.15 uur over beide zenders eenige me- dedeelingen doen over de nieu we salarisregeling voor onder wijzers. schuldigingen nogal grappig te vinden. Poppe trachtte alles te bagatelliseeren en hield zelfs nog een pleidooi voor zijn „ka meraden". Het was voor mr. Kuijpers geen eenvoudige taak om deze cliënt te verdedigen. Hij schetste Poppe als een idea list, die niet de bedoeling zou gehad hebben zijn vaderland schade te berokkenen. Daar Poppe een blinde vrouw heeft, is het gewenscht dat hij spoe dig uit de interneering wordt ontslagen. EEN N.S.B. POLITIEMAN. Vervolgens verscheen de 48- opperwachtmeester der ma rechaussee M. de Haan, ge woond hebbende te Sas van Gent en thans geïnterneerd, die lid van de N.S.B. was ge weest, waarbij hij zich in 1942 had aangesloten omdat, zooals hij thans beweerde, nagenoeg de geheele wereld militair aan de zijde van de Sovjets stond en hij niet besefte dat hij daarmede een onvaderlandsche daad verichtte. In Aug. 1944 zou hij, via den N.S.B.-onderluitenant der marechaussee Houmes, de na men van 2 onder hem staande marechaussees hebben opgege ven, die z.i. in contcat ston den met de illegaliteit, aan den S.D. agent Hofmann. Ook zou hij met 2 leden der Duitsche politie deel hebben genomen aan een huiszoeking te Bergambacht. Besch. ontkende namen te hebben verstrekt. Op verzoek van den verde diger, mr. van Mechelen, was de burgemeester van Slie- drecht verschenen, die zeer gunstige verklaringen aflegde over de Haan, evenals een fa brikant uit Bergambacht, waar de Haan gemeente-veldwach- ter is geweest. Mr. v. Mechelen betoogde dat de Haan uitsluitend tot de N.S.B. is overgegaan, omdat hij zoo sterk anti-communist was. Pro-Duitsch was hy aller minst en hij verleende ook geen hand- en spandiensten. Integendeel was hij voor 100 de Nederlandsche belangen toegedaan. Verd. weerlegde de beschuldiging van de huiszoe king, en het verraad en ver zoekt deze beschuldigingen ver vallen te verklaren. Na een zeer uitvoerig pleidooi, ver zocht pl. de Haan geen ver dere interneering op te leggen en hem onmiddellijk op vrije voeten te stellen; waarop het tribunaal niet besliste. FOUTIEVE DAMES. In de middagzitting moesten eenige dames zich verantwoor den. Als eerste de 44-j. M. C. de Ridder-de Witte, wonende te Sas van Gent, die lid was van de N.S.B. en tijdens de be zetting werkte voor de Duit schers in Duitschland, Sas van Gent en Philippine en bij het N.S.K.K. te Middelburg. Vervolgens de 25-j. S. C. Verduijn te Breskens, die even eens voor de Duitschers had gewerkt en daarmede openlijke omgang had gehad en tenslot te de 23-j. P. E. Merzelaar te Hoofdplaat, die eveneens open lijk met de Duitschers had om gegaan, voor hen had gewerkt en die, door tusschenkomst van Duitschers, te Huybergen een kamer voor zich deed vorde ren. Al deze dames bleken, al thans volgens hun verklaiing, gehandeld te hebben uit winst- Üitspraak in al deze zaken op Maandag 28 April a.s. UITSPRAKEN. D. van Tatenhove, Axel, reeds 2 jaar geïnterneei'd blijft nog 4 jaar, tot 14 April 1951, geïnterneerd; ontzetting rechten. F. F. v. d. Putte, Sas van Gent, reeds 2 jaar geïnter neerd: blyft nog 6 jaar, dus tot 14 April 1953, geïnter neerd; ontzetting rechten. P. H. Esselbrugge, Axel: Deschuldiging vervallen ver klaard. A. F. M. Bruggemans, Sas van Gent: verbeurdverklaring van 250.ontzetting rech ten. organiseerd en de gastheer kan daar mee aan deel ne men. In verband met de export mogelijkheden van pootgoed is dit bezoek van groot be lang. Terneuzen LEZING OVER TOLUNIE. Dr. E. Jaspar, secretaris-ge neraal van de Nederlandsch- Belgisoh-Luxemburgsche sa menwerking douane overeen komst zal Vrijdag 18 April op initiatief van de Vereeniglng Havenbelang te Teraeuzen een lezing houden over de tolunie NederlandBelgië. Hoofdplaat TOONEELUITVOERING. Zondag gaf de voetbalver- eeniging te Hoofdplaat haar tweede uitvoering. Opgevoerd werd „Het huis in de Delling", drama in 2 bedrijven en het vermakelijk spel „Tip Top en Co" in 3 bedrijven. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. Zondag had bij een voetbal wedstrijd de speler A. Tanghe te Hoofdplaat, het ongeluk zijn been ernstig te breken. Het slachtoffer werd naar het gast huis te Oostburg yervoerd. De heer Omer Verheye te Hoofdplaat behaalde het di ploma voor derde stuurman. De heer Ch. Verhoosel te Hoofdplaat, ambtenaar op het postkantoor Breskens is met 1 Mei overgeplaatst naar het hoofdpostkantoor te 's-Gra- venhage. Oostburg BONTE AVOND. Zoekt in den vreemde niet, wat eigen land U biedt! Ook voor een echte bonte avond in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen echte Zeeuwsch-Vlamingen zorgen. Dat werd Maandag avond wel bewezen in het Le- del-Theater te Oostburg, waar het Amusements-Orkest, onder leiding van Jasper Anthonisse, zoo'n bonte avond verzorgde. Een orkest dat er zijn mag en waarin Prudent van Hyfte, do accordeon-kunstenaar, een fi guurlijke eerste viool speelt. De conferencier Adri Haan had al spoedig zijn publiek te pak ken en zijn liedjes vielen zeer in de smaak van het dankbare publiek. Speciaal zijn ode op de tram had groot succes. Het was echter niet alles Zeeuwsch-Vlaamsch, daar als bijzondere attractie voor deze avond optrad de populaire zan ger Albert de Booij, die, al zijn zijn haren grijs, evenals van zijn partner aan de piano, een daverend succes oogstte, zoodat de zaal meermalen da verde van de lach. Het geheel was een prachtig geslaagde avond. Oud-Vossemeer FAMILIEBEDRIJF IN ANDERE HANDEN. Te Oud-Vossemeer is een be drijf 170 jaar lang door de zelfde familie beheerd. Op 6 Januari 1779 kocht Ma- rinus de Lates, metselaar to Oud-Vossemeer, een huis, schuur en erf van Ant. de Ber ge en de schepen Jan v. d. Ree. In dit perceel heeft vanaf die datum tot nu toe steeds een lid van de familie de Lates gewoond en het metselbedrijf uitgeoefend. Thans is deze zaak overgenomen door den heer A. Vos te Oud-Vosse meer. Burgh LEDENVERGADERING „GROENE KRUIS". De afdeeling Burgh van het „Groene Kruis" heeft vorigo week een ledenvergadering ge houden. De rekening over 1946 sloot met een batig saldo van 255.85. De begrooting voor 1947 sloot met een bedrag van 4195. Het bestuur meende, dat contributieverhooging dit jaar nog niet noodzakelijk is, wanneer alle 18-jarige leden individueel lid worden. Als be stuursleden werden herkozen de heeren J. A. van Waveren, A. Visser en T. L. Jonker. De voorzitter deelde hierna het een en ander mede om-' trent het wijkgebouw, dat dank zij een schenking van 9000 door de stichting „Herstel Zee land 1945" in de naaste toe komst werkelijkheid zal wor den. Het bestuur is reeds in onderhandeling voor de aan koop van een voor dit doel ge schikte woning. Na de rond vraag hield het hoofd van de Tuinbouwschool een korte in leiding over „De bestrijding der rundertuberculose en de volksgezondheid". MAQUETTE KERK. In de raadszaal op het ge meentehuis te Burgh is een maquette opgesteld van de kerk met de nieuwe toren. Dö maquette is voor ieder gratis te bezichtigen. Zierikzee NUTSLEZING. Vorige week heeft als laat ste spreker van het winter seizoen voor het Nutsdeparte- ment te Zierikzee drs. J. Wi- chers uit Haarlem een lezing gehouden over: „Hormonen, de geheimzinnige stoffen, die ons leven beheerschen". De belang stelling voor dit onderwerp was heel groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10