Britsche marine helpt Walcheren Algemeene beraadslagingen over begrooting 1946 UIT DE PROV Moskou-conferentie een succes of mislukking? NCIE Zuid-Beveland. Admiraal Helfrich ontving een chèque in het Admlrality House te Londen. Onze redacteur aan boord van de „Karei Doorman" sein de Maandagmorgen: Zondagavond tegen 8 uur arriveerde Hr. Ms. Karei Door man voor de boeien op de Theems bij Greenwich, waar het schip tot Zaterdag zal blijven liggen om aan het Kn- gelsche volk te toonen, dat Nederland de bondgenooten aan de andere zyde van de Noordzee, een by zonder warm hart toedraagt en dat het diepe gevoelens van dankbaarheid koestert voor de hulp, die speciaal ook van de Britsche ma rine werd ontvangen. En wij in Zeeland stellen het natuur lijk vooral op prys, dat deze hulp nog niet werd beëindigd, maar een buitengewoon sympathieke voortzetting vindt in <le hulpactie, welke de Britsche mariniers hebben willen voe ren om hunnerzijds een aandeel bij te dragen in de weder opbouw van onze zoo bijzonder zwaar getroffen provincie. DE TOCHT. De reis van de „Karei Door man" werd bijzonder begunstigd door uitgelezen voorjaarsweer. Nadat Zaterdagmiddag tegen 4 uur van het lichtschip Goeree de laatste afscheidsgroet van het vaderland was ontvangen, werd doorgestoomd naar een punt ongeveer halverwege tus- schen de Ned. kust en Har wich, waar voor anker werd gegaan. En de zwaar ratelen de ankerkettingen wekten me Zondagmorgen in de vroegte, nog voor de zon boven de Oos terkim was uitgerezen, zoodat ik al om half zeven over het wijde vliegdek wandelde om te genieten van het schouwspel, dat de opkomende zon op oen dag, die stralend zou worden, in volle zee biedt. Toen was het ook, dat een praatje op de brug met den commandant van de Doorman, den kapitein ter zee de Booy den kolonel zooals hij aan boord heet me leerde, dat deze marine officier, die eenige jaren in Vlissingen woonde, Zeeland en de stad van de Ruyter een warm hart toedraagt. Het was hem kennelijk een vreugde, dat juist zijn schip was uitverko ren voor dit vlagvertoon in de Britsche wateren, tijdens welke de Ned. marine-bevelhebber, luitenant-admiraal Helfrich de chèque voor de herbeplanting van Walcheren in ontvangst komt nemen. ZONDAG AAN BOORD. De Zondag aan boord had voor ons allen een speciale be koring: een kerkdienst, waar in de vlootpredikant ds. Gor ter sprak over het voor iede- ren mensch weggelegde lot op ouderen leeftijd te moeten er varen, dat hij zijn levensbe stemming toch niet zelf in handen heeft. Daarna een con cert van de marinekapel die de geheele reis ter opluiste ring meemaakt onder lei ding van den kapelmeester, den eersten luitenant der Ma riniers Gijsb. Nieuwland en ten slotte de onvergelijkelijk mooie tocht over de Theems langs badplaatsen en enorm uitge strekte industrie- en haven complexen, tot tegen een uur of acht de Doorman ter hoog te van het befaamde Green wich-palace, nog bewoond door onzen koning-stadhouder Wil lem III, aan de boeien ge meerd werd onder groote be langstelling van de bevolking der „Meridiaanstad", die zich op dc steigers en langs de ka de verdrong om dc aankomst gade te slaan, welke door de marinierskapel weer met vroo- lijke marschmuziek werd opge luisterd. DE CHÈQUE. Nader seint onze redacteur: Het werd Maandagmorgen voor bemanning en gasten zich aan de wal konden begeven. Wel verschenen reeds spoedig een Britsch officier van piquet en de Ned. marine-attaché te Londen, de kapitein ter zee J. B. de Meester, oud-comman dant van Hr. Ms. Tromp, ter begroeting aan boord. Ook ko lonel de Meester, oud-Middel burger, toonde zich enthousi ast over de prachtige actie van de Britsche mariniers voor de herrijzing van Walcheren. Inmiddels arriveerde Maan dagmorgen op een der Londen- sche vliegvelden luitenant-ad miraal C. E. L. Helfrich met zijn gezelschap, die als gast van de Britsche admiraliteit in het beroemde Savoy-hotel lo geert. De aanbieding van de chèque voor de herbeplanting van Walcheren het prach tige bedrag van 850 pounds vond Maandagavond plaats tij dens een door de Britsche ad miraliteit aangeboden cocktail party in het Admirality-house Whitehall, op welke plechtig heid wij nog nader terugko men. Tot het gezelschap van lui tenant admiraal Helfrich be- hooren schout bij nacht P. J. Fetris, schout bij nacht jhr. E. J. van Holthe, schout bij nacht J. Oosterhuis, de hoofd-offi- cier-vlieger H. Schaper en de luitenant ter zee eerste klasse A. H. N. von Freytag Drabbe, adjudant van luitenant admi raal Helfrich. DE COCKTAILPARTIJ. In het indrukwekkend ge- Uitreiking aanvullende bonkaarten. Voor het geval de voedsel situatie in ons land in de maanden, welke aan de nieuwe oogst voorafgaan, cenige bij zondere voorzieningen noodza kelijk maakt, zijn enkele voor zorgsmaatregelen getroffen. Zoo is, naar men weet, de af levering van gort en haver mout door fabrieken aan de handel stopgezet teneinde over eenigo voorraad te kunnen be schikken. Naar hèt ministerie van landbouw, visscherij en voed selvoorziening thans mededeelt, zal in het tijdvak van 14 t.m. 26 April a.s. een aanvullende bonkaart NA 705 voor voe dingsmiddelen worden uitge reikt. in de daarvoor in aan merking komende, in hoofd zaak stedelijke gemeenten, welke kaart, zoo noodig dienst kan doen als eventueel andere distributiemaatregelen ver- eischt worden. Het is dus geenszins zeker, dat tot ingebruikneming der kaarten zal worden over ge gaan. Dc uitreiking geschiedt thans om extra voorzieningen en kosten voor een eventueele speciale uitgifte der kaarten te voorkomen. Volgens aanwijzingen van het C.D.K. zal bij de uitreiking de bon 613 van het inlegvel worden verwijderd, terwijl op de voorzijde der tweede distri- buticstamkaart onmiddelijk achter „No. persoonsbewijs" het getal „705" zal worder vermeld. In de gemeenten, waar geen bonkaarten NA 705 worden uitgereikt, zal op de bon 613 van het inlegvel een diagonale streep geplaatst woracn. bouw der Britsche admiraliteit onmiddelllijk naast dat der Horse Guards in het hart van Whitehall, het Britsche regee- ringscentrum, zrjn op de 14de April de gedachten van alle leden van een wel zeer illuster gezelschap even met weemoed teruggegaan naar de bewogen najaarsdagen van 1944 toen Walcheren ter wille van de vrijheid van Europa werd prijs gegeven aan de vernietigende elementen. De Nederlandsche marine was tc? Londen de gast van de Britsche marine. Zij werd ont vangen' op een wijze, die alle verwachtingen verre te boven ging. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig admiraal Hel frich en zijn gezelschap, de Ne derlandsche marine-attaché te Londen kol. de Meester, de commandant van dc Doorman kol. de Booy, en vele officie ren van dit schip, zoomede de commandant der Ned. marine te Londen kapt. t. z. Post Uiterweer. De Britsche admiraliteit was vertegenwoordigd door vele vlag- en opperofficieren, onder wie de eerste zeelord Sir John Cunningham, de tweede zee- lord admiraal Power, de vier de zeelord adm. Sir Fisher, de vijfde zeelord vice-admiraal Vian en vele andere belangrij ke figuren. HARTELIJKE SFEER. Voor Nederland was van het meeste belang de hartelijke sfeer tijdens de receptie, die ln de eerste plaats gekenmerkt werd door de nadrukkelijke wensch onomwonden tot uiting te brengen, de bewondering en de vriendschap welke men voor de Nederlandsche marine koestert en niet te vergeten voor de bevolking van Walche ren, die op voorbeeldige wijze het offer van de vernietiging van haar eiland heeft gedra gen om de bevrijding van Eu ropa mogelijk te maken. De generaal der Britsche mariniers R. A. D. Brooks, met wie ik na de overdracht van de chèque een kort ge sprek had, deelde mede, dat deze gift voor de herbeplanting van Walcheren spontaan bij eengebracht is door alle ran gen van de Britsche marine, waar ook ter wereld. De gene raal zeide verheugd en dank baar te zyn, te vernemen, dat men op Walcheren niet bij de pakken heeft neergezeten, maar alle krachten richt op dit eene doel: de herryzing van het eiland in zijn oude glorie. Tijdens dit gesprek weer klank plotseling tromgeroffel waarmee twee Britsche tam boers het begin van de offici- eele receptie aankondigden. DE AANBIEDING. Er heerschte ademlooze stil te toen generaal Brooks naar voren trad en met een even korte als kernachtige toe spraak namens de Britsche marine de mooie gift van 854 pond aan admiraal Helfrich overhandigde, daarbij gewag makende van de diepe wee moed, waarmee de Britten des tijds Walcheren aan de zee hebben prijsgegeven, een wee moed, die heden plaats kan maken voor blydere gevoelens, nu ook de Britsche marine haar bijdrage levert voor het herstel van de IV2 millioen boomen, die op Walcheren door het water zijn gedood. De Britsche marine is er trotsch op hier zij aan zij met de Ne derlandsche marine van het 10de commando te hebben ge streden. Zy vraagt thans de Neder landsche marine deze chèque te accepteeren als bewijs van bewondering en groote vriend schap voor het geheele Neder landsche volk. DANKWOORD. De toespraak van generaal Brooks werd beantwoord door adm. Helfrich, die zeide met een gevoel van trots deze gift te aanvaarden, omdat deze inderdaad in ruime mate zal bijdragen tot het her stel van ons geliefd Wal cheren. Wij, als vertegenwoor digers van de Koninklijke Ne derlandsche marine, zijn bui tengewoon dankbaar voor de aanwezigheid hier van zoovele hooggeplaatste vertegenwoor digers van de Royal Navy. In uw toespraak, generaal, waart u zoo goed om aan de bijstand te herinneren van de Koninklijke Nederlandsche Ma rine tijdens de aanval op Wal cheren. Alhoewel ik zeer dank baar ben voor deze hoffeliik- heid, biiift het feit bestaan, dat het werk nagenoeg geheel ver richt werd door de Britsche vloot, dc Royal Marines aan land en de schepen ter zee. Na men van de verantwoordelijke commandeerende officieren,zoo als de toenmalige brigadier B. W. Leicester, 'R. M. caotain A. F. Pugsley r.n., en cdr. K. A. Sellar, die zulk uitstekend werk verrichtte met zijn on dersteunend eskader, door het vuur van de machtige Duitsche batterijen naar zijn schepen te trekken en aldus landing mo gelijk maakte, zullen in onze vlootgeschiedenis nimmer ver geten worden. Aldus zal deze verrichting in de lange en glo rievolle geschiedenis van de Britsche vloot altijd verbonden blijven aan een Nederlandsche naam. Walcheren, en met de Nederlandsche oorlogsgeschie denis, als een altijd blijvend symbool van de vriendschap tusschen twee zeemachten en aldus tusschen twee volkoren Zoodra het nieuws over deze zeer gewaardeerde uitnoodi- ging en dit buitengewoon edel moedige gebaar in de Neder landsche kranten was versche nen, verzocht het Walcheren- sche comité voor de herplan ting van boomen op het eiland mij, om u by voorbaat zijn har telijke dank te betuigen en ik doe dat bij deze gelegenheid met veel genoegen. Uit naam van het Neder landsche volk, de bevolking van Walcheren en de Konink lijke Marine, zou ik gaarne dank willen zeggen aan alle rangen en standen van de Royal Navy cn de burgerlijke instanties van de admiraliteit voor dit bijzonder .mooie ge baar en voor deze practische uitdruking van uw gevoelens. Naar ik meen, zou mijn dankbaarheid het best kunnen worden uitgedrukt door u allen uit te noodigen voor een groot- scheepsche picnic onder een van de mooiste en schaduw rijkste boomen op Walcheren, zoodra deze volgroeid zullen zijn. Daar dit wel eenige tijd zal duren, zult u wellicht den ken, dat ik mezelf wat over schat. Het is mogelijk, dat ik dat doe, maar mijn uitnoodi- ging bewijst in elk geval, dat ik ervan overtuigd ben. dat u allen in staat zult zijn, zoodra het zoover is, mijn uitnoodiging te aanvaarden en met ons en de dappere bevolking van Wal cheren een prettige dag te heb ben op dat aantrekkelijke eiland". Na deze ï'edevoeringen bleef men nog eenige tijd bijeen. Marine naar Walcheren. Te midden van alle drukte vond admiraal Helfrich nog gelegenheid onzen redacteur enkele oogenblikkcn te woord te staan. De admiraal gaf uiting aan zyn vol doening over het feit, dat deze reis van de Karei Doorman voor Zeeland, dat bij de marine zoo sterk in de herinnering leeft, zooveej beteekenis heeft. Natuurlijk kom ik zelf het geld brengen, al dus de admiraal, hoe en wanneer weet ik nog niet, maar ik verzeker U dat we ook daarvan iets zullen maken. Prof. Gerbrandy over Ned. Indië's toekomst. Prof. Gerbrandy heeft giste renavond voor de N.C.R.V.-mi- crofoon gesproken over Ling- gadjati. Spr. beschreef de beide kan_ ten van het Linggadjati-ver- drag: die naar Soekarno ge keerd ls naakt, die naar mi nister Jonkman gekeerd is be kleed met vodden. Hij handhaafde het stand punt, dat de republiek een Ja- pansch maaksel is en bedoeld om Ned. Indië voor altijd bin nen de zoogenaamde Oostazi- atische welvaartsfeer te hou den onder leiding van Japan. Spr. verwacht, dat zij die dit kwaad gebrouwen hebben een maal voor den aardschen rechter rekenschap zullen moe ten geven van hun daden. Prof. Gerbrandy wees op bet tijdelijke van de huidige poli tiek BeelJonkman. Het Ne derlandsche kabinet huppelt achter de groep van Mook aan. Het resultaat zal vermoedelijk zijn verder afglijden met al de vérwarring en ellende, welke daaraan vastzit. Spr was overtuigd, dat deze politiek zou vastloopen. De opvolgers van het kabinet Beel 'zullen een chaos vinden. Die opvolgers zullen het recht herstellen en de waarheid zal straks in Ned. Indië klinken als bevrijdingsmuziek. Spoedig een economische unie? Drs de Vleesehhouwer, ad- junct-secretaris-generaal van de raad van de economische unie tusschen Nederland, Bel gië en Luxemburg heeft Maan_ dag verklaard, dat na de ko mende douaneovereenkomst, die reeds op 1 Aug. of Sept. van kracht zal worden, de eco nomische unie tusschen de 3 landen reeds binnen 1 of jaar een feit zijn. Queen Elizabeth aan de grond. 's Werelds grootste schip, de 85.000 ton metende „Queen Elizabeth', «lat Maandagavond oni half acht uit New York te Southamp ton werd verwacht, zou na bij Southampton aan de grond geloopen zyn. Het kuststation van Calshot deelde mede. dat het passa gierschip zich sinds half zeven bij een boei ter hoogte van Calshot bevindt. Klaarblijke lijk is het aan de grond geloo pen. Zeven sleepbooten trach ten het weer vlot te krijgen. Aan boord bevinden zich 2446 passagiers. Britsche raketproeven. Op een persconferentie te Londen, belegd door «le Fai- rey luchtmaatschappy is me degedeeld. -«lat het eerste Brit sche radiografisch bestuurde raket-projectiel een serie proefvluchten heeft doorge maakt. Het projectiel is in het ge heim ontworpen en geconstru eerd door de Fairey-maat- schappij te Heston, in samen werking met het ministerie van bevoorrading. Dit „onbe mande" wapen is aanvankelijk ontworpen om te worden ge bruikt tegen de Japansche zelfmoordvliegers. Vanwege zijn groote wendbaarheid en het nauwkeurige reageeren op het stuurapparaat. dat op de startplaats staat opgesteld, kreeg dit projectiel de bijnaam van „strooman". De bereikte snelheid bedraagt aanzienlijk meer dan achthonderd kilome ter per uur. Het projectiel kan zonder speciale technische hulpmiddelen door vier man op de startplaats worden op gesteld. De toestand van Koning Christiaan van Denemarken is veel ernstiger geworden. Vier doktoren zouden bij hem ge roepen zijn. Penicilline wordt toegecliend. Belgische mijnenveger op bezoek. Deze week zal te Vlissingen arriveeren een mijnenveger van de Belgische marine met 30 man personeel. Deze Bel gische marinemannen, die af komstig zijn uit Oostende, zullen gedurende drie weken in opleiding komen bij de ma- rine-mijnopruimingsdienst te Vlissingen onder leiding van den detaehements-comman- dant C. H. C. Vierhout. In het bijzonder zullen de Belgische marinemannen ge ïnstrueerd worden in het aan- visschen en opruimen van de Duitsche Kathy-mijnen, dat zijn betonnen mijnen, die voor de kust in zee werden ge plaatst om landingsvaartui gen te vernietigen. Ambtenarenvereeniging van „De Schelde", jubileerde Zaterdagavond heeft in de ei-volle Scheldehal de ambte narenvereeniging van de K.M. „de Schelde" haar 25-jarig be staan gevierd met een daveren de feestavond. De voorzitter, der vereeni- ging, de heer A. Vijgeboom, opende de avond met enkele woorden. De heer Koops bracht daarna de gelukwenschen van de personeelsvereeniging over en bood de jubileerende verec- niging een bloemenhulde aan. Na deze inleiding werd een feestprogramma afgewerkt, waaraan naast het orkest van de vereeniging ook het caba retgezelschap van Herman Tholen meewerkte. De heer Wesseling dankte aan het slot van de avond de vereeniging, voor al wat zy in de loop der jaren voor de ontspanning van de ambtenaren heeft gedaan en bood namens de directie aan de vereeniging een gloednieuwe piano aan. Stranden worden gecontroleerd. Door de mijnopruïmingsdienst. De badstranden in Zeeland zullen voor het begin van het badseizoen nog eens extra af gezocht worden door de mijn- opruimingsdienst. De bedoe ling is alle gevaarlijke voor werpen te verwijderen. Vandaag ving dat werk te Vlissingen aan. Het badstrand werd geheel afgetast door de marinemannen met hun mijn- detectors. Deze detectors slaan aan zoodra zich een metalen voorwerp in de grond bevindt. Wij hebben een kijkje geno men op het strand en gezien hoe serieus dit werk wordt ge daan. Elk stukje ijzer, dat door de apparaten wordt getra ceerd, moet zorgvuldig worden uitgegraven, want het kan een gevaarlijk voorwerp zyn. Toen wij een kijkje namen was er behalve een groote verzame ling oud roest uit het bad strand, reeds een 2-tal houders met mitrailleurpatronen, een GEMEENTERAAD GOES. Middagvergadering. In de Maandagmiddag ge houden vergadering van de ge meenteraad van Goes was de heer Duvekot afwezig. Z.h.s. vereenigde de raad zich met het voorstel tot conversie van de geldleening nog groot 179.750, aangegaan met de H.A.W. te Schiedam, tegen 4 en het aangaan van een lee ning voor hetzelfde bedrag te gen met de stichting pensioenfonds 1926 van de Rott. Bankvereeniging. Even eens werd z.h.s. aangenomen het voorstel om te voldoen aan het verzoek van het bestuur der vereeniging v. Christelijk buitengewoon L.O. op Wal cheren om een extra bijdrage van 15 per leerling uit Goes. Verschillende leden voerden het woord inzake het voorstel tot wijziging van de tarieven van de keuringsdienst van vee en vleesch en van het Centraal Slachthuis, doch tenslotte werd het voorstel aangenomen met alleen de stemmen van de hee- ren Goeman (C.H.) en Haver- hoek (P.v.d.A.) tegen. Hierna kwam de gemeente- begrooting 1947 aan de orde. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat de voorstellen vóór de rioolplannen en de bad inrichting nog niet gereed zijn en dus niet aan de raad'kun nen wprden voorgelegd, werd overgegaan tot dc algemeene beschouwingen. De heer Zuidema (A.R.) wees er op, dat men in deze moeilijke tijden niet kan eischen, wat men anders zou vragen en spr. voelt volko men, dat B. en W. voor zeer moeilijke problemen staan. Hij meende, dat men goed zoü doen een plan voor een bepaald aantal jaren op te maken en aan de raad ter goedkeuring voor te leggen. Maar spr. meende ook, dat de raad wel ëfens te veel buiten belangrijke beslissingen wordt gelaten. De heer Visscher (P.v.d.A.) druk te zijn vreugde uit, dat er weer een «raad is, die op democra- Beslissend stadium nadert. Howard Smith, CBS-com mentator, heeft in een uitzen ding van radio Moskou mede gedeeld, dat volgens kringen aldaar de mogelijkheid bestaat, dat de volgende 48 'uren er over zullen beslissen of de con. ferentie een mislukking of suc ces zal worden. „De groote vier zijn van plan tijdens hun volgende bij eenkomst een be9luit te nemen, ten aanzien van het vredes verdrag met Oostenrijk. Indien zii dit doen, zal men in het laatste en beslissende stadium zrjn." De algemeene impasse waarin de conferentie is ge raakt. kan misschien worden doorbroken indien Marshall en Molotof een oplossing kunnen vinden voor de. eischen der Sowjet-Unie ten aanzien van de herstelbetalingen door de Westelijke zones van Duitsch- land, aldus de commentator. BESCHULDIGING VAN TASS. Tass, het offlcieele Sowjet persbureau, heeft Britsche, Amerikaansche en Fransche nieuwsbronnen er van beschul digd „directe chantage" te ple. gen en niet objectief" te zijn Zij zouden nl. de moeilijkheid, om te Moskou tot overeen- stemlng te komen, overdrijven. Genoemd werden: vier Lon- densche bladen, een Fransch blad en een Fransche radio commentator. Tass voegt hier_ aan toe, dat de blaam voor de onopgeloste moeilijkheden op de Sowjet-Unie wordt -ge gooid. Slechts heel weinig an dere uitingen zijn objectief, al. dus Tass. Nadat Marshall zijn collega's had gevraagd of zij accoord gingen met een viermogend- hedenverdrag voor de ontwape ning en demilitarisatie van Duitschland en voorstelde dat geen kwestie direct door daar voor benoemde gevolmachtig den zou kunnen worden bestu deerd, stemden Be vin en Bi- dault met het voorstel in. Mo lotof diende een aantal amen dementen en toevoegingen op de Amerikaansche voorstellen voor een viermogendhedenver- drag inzake de Duitsche ont wapening en demilitarisatie in. De ministers zullen morgen de discussie over dit verdrag voortzetten. Het is zoo goed als zeker, dat zij het Ameri kaansche ontwerp naar een nog te benoemen commissie zullen verwijzen. De amende menten en toevoegingen van Molotof zijn in zes punten sa men te vatten: 1. Er is geen melding ge maakt van denazificatie in ver band met de demilitarisatie; 2. er is geen voorziening ge troffen voor een viermogend- hedencontróle voor het Roer gebied 3. in de Amerikaansche voor stellen wordt de liquidatie van trusts en kartels niet uitdruk kelijk vermeld. De Gaulle terug in dc politiek. De Gaulle heeft in een com muniqué aan de pers onder meer verklaard, dat het huidi ge Fransche regeerings- systeem moet worden vervan gen door een stelsel, waarbij de uitvoerende macht het land en niet de partijen ten goede komt. Generaal de Gaulle deed een beroep op „alle Fransche mannen en vrouwen, die zich ln het algemeen belang willen vereenigen, zooals ze het te voren ten behoeve van de be vrijding en de overwinning hebben gedaan, en nam daar door formeel het leiderschap van zijn nieuwe beweging op zich. Secretaris-generaal van de Gaulle's nieuwe peri'i ls Jaques Soustelle geworden. SALARISREGELING ONDERWIJZERS. Donderdag 17 April a.s. zal dr. J. H. Wesseling, raadadvi seur bij het ministerie van O. K. en W., van 20 tot 20.15 uur over beide zenders eenige me- dedeelingen doen over de nieu we salarisregeling voor onder wijzers. tische wijze tot stand is ge bracht. Dit geeft echter groo- ter verantwoordelijkheid voor de Partij van de Arbeid, die het grootst aantal kiezers in de gemeente achter zich had. Zonder persoonlijke antipathie of sympathie meende spr., dat de raad bij de wethouderskeuze de democratische lijn heeft verlaten, door een wethouder te kiezen van de Partij van de Vrijheid, die bij de verkiezin gen zulk een groot verlies boekte. Spr. bracht hulde aan B. en W., die zoo krachtig de volkshuisvesting aanpakken, maar was van meening, dat men ook het uitbreidingsplan niet mag vergeten, mede in verband met de vestiging van nieuwe industrieën en uitbrei ding van de bestaande. Een gedeeltelijke rioleering in af wachting van een volledige achtte spr. niet gewenscht. Wel achtte hij een goede huis- Vesting van ouden van dagen dringend noodig, maar niet in meerdere instellingen van ver schillende richtingen. Het speet spr., dat het niet vast staat, dat de M.T.S. te Goes zal ko men. Na nog voor goede sociale zorg en gezinszorg te hebben gepleit, zeide spr, tegen het zonder meer om hals brengen van het bouw- en woning toe zicht van de Bevel anden te zijn, maar wel voor verbete ring daarvan, naar aanleiding van de opgedane ervaringen. Inzake de financiën, zou spr. gaarne plannen voor de geza menlijke gemeènten zien opge maakt. Spr. besloot met te zeggen, dat de P.v.d.A. bereid is tot samenwerking met B. en W. in het belang der ge meente. De heer Polderman (C.H.) is voor zuinigheid bij het pluk ken aan de staatsruif en hoon te, dat B. en W. onder Gods zegen in het belang der ge meente werkzaam zullen zijn De heer Stoel-Feuerstein (P. v.d.V.) zeide, dat de ZakelijKe zijde van het beleid van B. en W. voldoende is besproken. De politieke inleiding van den heer Visscher betreurde spr. Hij was dankbaar voor de aandacht die aan de Partij van de Vrijheid is geschonken, in verband met de samenstelling van B. en W. en sloot zich aan bij den hee»- Visscher inzake de hulde aan het adres van B. en W. In tij den als deze heeft Goes niet in de eerste plaats een politiek college, maar een werk-college noodig en men heeft dit ge- lukig in zijn midden. De heer Roose (K.V.P.) tegen al te zuinig beheer, maar erkent de groote moeilijkheden, voor het bepalen van het standpunt bij de behandeling van verschillende voorstellen. De heeren Bouwen (P.v.d.A.) en Somers (K.V.P.) bepleitten beiden de belangen van een goede werking van de commis sie voor de volkshuisvesting in deze moeilyke tijden. De voorzitter beantwoordde de sprekers stuk voor stuk en wees er daarbij o.a. op, dat h?t leggen van een voorloopige rio leering bij het aanleggen van nieuwe wegen en straten zeer gewenscht is, omdat deze an ders later weer moeten worden opgebroken. De vestiging van een M.T.S. is nog in bespre king. Inzake een verblijf van ouden van dagen is het college diligent en ook steun voor so ciale werkers en gezinsverzor gers heeft de volle aandacht. Er worden ernstige pogingen gedaan om het bouw- en wo ningtoezicht in goede banen te leiden. Men heeft te Goes op verschillend gebied als in vele andere'steden zijn problemen. De wethouders, de heeren de Roo (P.v.d.V.), Buys (P.v.d.A.) en van Melle (C.H.) lichtten nog enkele punten toe, waar na re- en dupliek volgen. Hier na werd gepauzeerd. halfvergane detector van een landmijn en een tankje tevoor schijn gekomen. Direct gevaar leverden deze voorwerpen uiteraard niet op, maar het ls beteru dat ze niet in handen komen van spelende kinderen Op dezelfde wijze zullen alle stranden van Walcheren, Zuid- Beveland en Schouwen worden gecontroleerd, zoodat de ouders met volle gerustheid hun kin deren naar het strand kunnen sturen voorzoover dat al thans door de mijnopruimings- dienst is vrijgegeven. Goes JAARVERGADERING NED. POLITIEBOND. Zaterdag had te Goes de eerste jaarvergadering plaats van de afdeeling Züid- en Noord-Beveland van de Ne derlandsche Politiebond. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Borrie, waarna de jaarver slagen werden voorgelezen. In het plaatselijk C.P.O. wer den benoemd de heeren J. Borrie en K. Dellenbeeke. De voorzitter deelde nog mede, dat de salarisregeling voor politie-ambtenaren nu defini- :ief is vastgesteld en binnen kort in werking zal treden. OUDEN VAN DAGEN VERHUIZEN. Vandaag verhuizen de Vlis- singsche ouden van dagen, die het gebouw van de Vak school voor Meisjes aan de Vlasmarkt te Goes vertoefd hebben, naar 't huis Ter Boede onder Koudekerke. Vermoedelijk krijgt de vak school thans weer haar oor spronkelijke bestemming. Ruim vijf jaren hebben de terugkeerende ouden van da gen in Goes gewoond. Kruiningen JAARVERGADERING ZONDAGSSCHOOL. De Zondagsschoolvereeniging .Samuël" te Kruiningen heeft haar algemeene jaarvergade ring gehouden. Het aftredende besturslid de heer D. Bavers, werd herkozen en in plaats van mej. A. Poley werd de heer H. Kroon gekozen als be stuurslid. Borssele VERGADERING VARKENSVEREENIGING. De varkensvereeniging te Borssele heeft Zaterdagmid dag vergaderd. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren A. v. Zweeden en C. Almekinders. De vereeniging besloot zich aan te sluiten bjj de federatie van vai'kenshan- delaren voor Zeeland. VERGADERING ORANJEVEREENIGING. Zaterdagavond vergaderden de leden van de Oranjeveree- nlging te Borssele over het feestprogramma voor de her denking van 5 Mei. Het pro gramma vermeld nu een kerk dienst. muziek, zang en een gezellige avond. Ellewoutsdijlc JAARFEEST. De Christelijke Meisjesver- eeniging en de Christelijke Jongemannenvereeniging „De Studieclub" te Ellewoutsdijk, hielden Zaterdagavond hun jaarfeest. Er werd o.a. ten gehoore gebracht een tooneel- stuk „Ronkende motoren". Ook werd een verloting gehouden en daarna een schets gespeeld Bij de distributie". Afgevaar digden van de C.J.V. te Drie wegenOvezande en van de Meisjesvereeniging uit deze buurtgémeente brachten ge lukwenschen van hun vereeni- gingen over. Heinkenszand DE VIERHONDERDSTE. Te Heinkenszand werd de 400e baby op het consultatie bureau voor zuigelingen in geschreven. Het betrof hier Gerard Jan Harinck, zoon van L. Harinck en mej. L. Ver- schure. De leider van het con sultatiebureau, dr. P. Staver- man, hield een korte toe spraak. waarin hy wees op het belang van een geregeld consultatiebureau-bezoek in verband met de Volksgezond heid. Als aandenken overhan digde hij aan de gelukkige moeder een babypakje. UITVOERING GYMNASTIEKVEK. De sportvereeniging „Atlas" te Heinkenszand heeft vorige week op twee achtereenvol gende avonden een uitvoering gegeven. De avonden werden door den voorzitter, dokter Staverman, geopend, waarna vrije- en brugoefeningen wer den uitegvoerd. Daarna wer den nog twee kluchten ver toond, getiteld „Pietje" en .Knalgas". De bijeenkomsten werden door den voorzitter gesloten. Yerseke BAZAR. In de Hervormde school te Yerseke werd ten bate van het Jeugdgebouw, Vrijdag en Zaterdag een bazar gehouden, welke zich in een geweldige belangstelling mocht verheu gen. Er waren vele attracties, vaarvan het rad van avon tuur wel een der aantrekke lijkste was. Verder was er een loterij aan verbonden met vele mooie prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6