PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dc Nederlandsche missie Gedwongen samenwonen Viermogendheden verdrag tegen Duitschland De Koningin bezocht Rotterdam Interview met Don Juan. ie Berlijn 190e Jaargang - Nr. 87 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 April 1947. ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent pee week t 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 pet kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlisslngen t Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg t Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 t GoesTurfkade 15. telefoon 2475; Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Texneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren VOORSTEL VAN MARSHALL TE MOSKOU. Engelsch Russische besprekingen uitgesteld. Maandag heeft de Ameri- kaansche minister van buiten- landsche zaken op de confe- rentiè van de Groote Vier te Moskou een bijzonder voorstel gedaan. Hg wil namelgk voor dat het vredesverdrag met Duitschland tot stand komt, een viermogendhedenverdrag sluiten om Frankrijk, Enge land, Amerika en Rusland nu reeds te vereenigen tegen elke nieuwe vorm van Duitsche agressie. Dit Amerikaansche plan was reeds eerder bekend ge worden, maar met de bespre king werd gewacht totdat Amerika het had ingediend. Vermoedelijk heeft de Ame rikaansche minister van bui- tenlandsche zaken tweeërlei oogmerk met zijn voorstel. In de eerste plaats wil hij het Russische wantrouwen te genover U.S.A. temperen en daarnaast wil hij voorkomen, dat de vriendschap tusschen Rusland en Engeland zich al te nadrukkelijk zou manifes teeren in het nieuwe vriend schapsverdrag, waarover Be- vin en Molotof onderhandelen. De Engelsch-Russische bespre kingen zijn dan ook prompt stop gezet toen Marshall met zijn voorstel kwam. Intusschen bestudeert men nu te Londen en te Moskou de vraag in hoeverre voor het Engelsch-Russische verdrag nog plaats is, wanneer er een viermogendheden-verdrag komt. Een ander belangrijk ver schijnsel is de dui delijke verkoeling, die ont staan is in Frankrijk nu Russen de Fransche economi sche eischen, wat betreft het Saargebied, op de lange baan willen schuiven. De Fransche pers is bijzon der heftig in haar uitlatingen en wellicht vindt de Gaulle hierin aanleiding om nog snel ler dan hij van plan was de politieke organisatie op te zetten, die hij noodig heeft om in Frankrijk weer machtspositie in te nemen, In Zwitsersche bladen wordt 'er de aandacht op gevestigd, dat de Gaulle streeft naar een vorm van dictatuur. Hoewel hij zich niet scherp uitlaat In een Interview aan een oorrespondent van het Engel- sche blad „Observer", heeft de Spaansche troonpretedent. Don Juan, verklaard, dat hij slechts een onvoorwaardelijke overdracht van de macht van generaal Franco zal aanvaar den, dat hij wil regeeren als 'n constitutioneel monarch en dat allen, die onrechtvaardig van het openbare leven zijn uitge sloten in gelijke rechten zul len worden hersteld. Op de vraag van den cor respondent, of de restauratie zal worden voorafgegaan door een raadpleging van het volk, antwoordde Don Juan. dat hij, zoo spoedig de omstandigheden dit zullen toelaten, het Spaan, sche volk om de bevestiging van de monarchie zal vragen. Don Juan zeide, dat de Spaan sche monarchie de politieke en sociale rechten van alle Span jaarden, zonder onderscheid van klasse, zal erkennen. Fransche pees verbolgen over Rusland. De rechts georiënteerde en gematigde Fransche pers toont zich teleurgesteld en verbolgen over de Russische weigering, het Fransche en Britsch-Amerikaansche plan voor een economische fusie van het Saargebied met Frankrijk goed te keuren. De gematigde „Matin" roept bitter uit: „Wij verwachtten, edelmoediger behandeld te worden door dezen bijzonderen bondgenoot, die het eerst met ons een verdrag sloot en dien wij sindsdien altijd trouw ge steund hebben tegenover de Anglosaksische vijandigheid". BRITTEN PLEITEN VOOR HULP AAN ROEMENIË. Vier Britsche parlementsle den hebben in een brief aan de „Times" aangedrongen op steun aan Roemenië, dat „een ongeëvenaarde tragedie in de geschiedenis van Roemenië" beleeft. „Tengevolge van twee opeen volgende perioden van droog te zoo luidt het schrijven, „vlak na de oorlogsverwoes tingen, zien 3 millioen Roeme nen in de vroegere graan schuur van Oost-Europa den hongerdood voor oogen". Gepleit wordt voor een steunactie voor Roemeensche kinderen in de vorm van geld- schenkingen en het zenden van kieeren en medicamenten, over zijn plannen, meent men, dat hg de politieke toestand in Frankrijk rgp acht voor ingrijpen. Het opmerkelijke is, dat generaal de Gaulle in Frankrijk volstrekt niet popu lair is en dat niemand hooge verwachtingen van hem koes tert. Maar het is met hem precies als met andere dictators, ook deze waren vrij zonderling opgedoken en men juichte hem alleen toe omdat men uit de algeheele misère wilde gera ken. De Gaulle is geen Russo phiel en daarom valt hij in de smaak bg de Franschen, die tegen het nauwe samen gaan met Rusland zijn. Hij heeft bovendien een econo misch program ontwikkeld, dat terugkeer naar oude vor men van waardevast geld, sluitende begrootingen enz. omvat. Van grootsche belof ten, die Mussolini en Hitier deden, heeft hij zich tot nog toe onthouden. Dat men des ondanks de Gaulle zoo heftig toejuicht in openbare verga deringen, bewijst wel hoezeer 'n groep Franschen het huidige politieke-partijen-regime moe Dê nachtwakers. Tijdens de oorlog werden de kostbaarste kunstschatten, zooals Rembrandt's „Nacht wacht", in de Pieters berg bij Maastricht be waard. Er was een speciale kluis voor, waarin de temperatuur kunstmatig werd gere geld. Na de bevrijding konden de kunstschat ten onbeschadigd uit de berg te voorschijn wor den gehaald en weer naar de musea terug- keeren. Dit gelukkige feit schijnt wel tot de rest van Nederland, maar nog steeds niet tot de bewakers van de kluis te zijn doorgedron gen. Plichtsgetrouw da len ze nog dagelijks in de berg af om de „schatten" te bewaken, de temperatuur te re gelen en hun chef tele fonisch op de hoogte te stellen, dat alles in orde is. Iedere maand trek ken ze even trouw hun salarisNiemand schijnt de moed te heb ben deze naïeve dienaars van de kunst het bericht te brengen, dat de „Nachtwacht" al lang weer „thuis" is en dat ook hun nachtwake geen doel meer heeft. Engelsche begrooting is sluitend. Politieke kringen te Londen voorspelden dat de minister van financiën, Hugh Dalton, wanneer hij Dinsdag zijn bud get aan het Lagerhuis voorlegt een verlaging van de Britsche inkomsten-belasting zal aan kondigen. Algemeen wordt ge dacht, dat Dalton deze belas ting zal verlagen van negen shilling per pond sterling tot acht shilling zes pence of zelfs acht shilling, als een aansp'o- ring voor de Britsche arbeiders om de productie te verhoogen. Deze en eventueele andere di recte belastingverlagingen zul len echter ongetwijfeld een ver hooging van de indirecte belas ting met zich brengen. Op groote schaal worden in ver band hiermede cigaretten en benzine gehamsterd. Het is ook mogelijk dat Dal ton individueele winsten ver kregen uit het wedden zal be lasten. Het zal mogelijk Enge- lands eerste evenwichtige bud get sedert voor de oorlog zijn. Critiek op Wallace. Carl Mundt (republikein) heeft de commissie voor anti- Amerikaansche activiteit van het Huis van Afgevaardigden verzocht de aanvallen van Henry Wallace op de Ameri kaansche regeering grondig te bestudeeren. Het is moge lijk, dat Wallace na zijn te rugkeer uit Europa voor deze commissie zal moeten ver schijnen. De democratische senator Tom Steward heeft verklaard, dat Wallace met de stem van het Kremlin spreekt en dat hij uit de democratische partij moet worden gezet. Hoofdprijzen Staatsloterij. 25.000 14314 1.500 9963 1.000 4303 4643 15615 400 12062 13152 17316 20750 200 5045 5726 9352 20485 100 2483 8256 10803 11979 .13481 14703 14779 15303 Geen devaluatie van de gulden. Naar aanleiding van de in een deel der Nederlandsche pers en ook in de buitenland- sche pers gepubliceerde be richten, waarin melding wordt gemaakt van de mogelijkheid, dat de Nederlandsche regee ring een waardevermindering van de gulden in overweging zou hebben genomen ïs het ANP van officieele zijde ge machtigd al deze geruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal in het kader van de maatregelen, welke de regee ring In de spoedig te verwach ten nota van minister Lief- tinck, zich voorstelt te nemen geen sprake zijn van devalu atie van de gulden. Onze West is arm. Aan de Kamers der Staten Generaal is aangeboden het rapport van de parlementaire commissie, die naar Suriname en de Antillen is ge Het rapport wijst er op, dat het onderwijs in deze gebie den een totale vernieuwing en sterke uitbreiding behoeft. Verbetering van de sociale wetgeving is dringend gebo den, aan de medische verzor ging moet meer aandacht worden besteed en van Neder land uit zal o.m. door be schikbaarstelling van fondsen aan de cultureele opheffing gewerkt moeten worden. De luchtverbindingen zijn goed, maar de verbindingen ter zee moeten dringend ver beterd worden en koelschepen zijn noodig om de producten naar Europa af te voeren zoo als citrus enz. Stemming in planters- kringen. De directeur van de „So- ciété Internationale de Plan tations en de finance" te Me- dan, de heer J. M. Broek- meyer, heeft tegenover Aneta verklaard, dat men in plan terskringen te Medan met ongeduld het oogenblik tege moet ziet, dat de Neder- landsch-Indonesische samen werking voor Sumatra's Oost kust tastbare economische re sultaten kan opleveren. Naar zijn oordeel zijn de planters op Sumatra volkomen bereid tot samenwerking op grond slag en in de geest van Ling- gadjati. Men heeft zich reeds ingesteld op de Indonesische desideratie betreffende loonen, sociale verzorging van de ar beiders en het opnemen van Indonesische employé's in de staf. 800.000 Amsterdammers. Doordat de verwerking van de zeer vele gegevens zooveel tijd vergt, ontdekte het Am- sterdamsch statistische bureau eerst Maandag jl. dat op 7 Februari jl. het inwonertal van de hoofdstad de 800.000 bereik te met de inschrijving van de die dag geboren Maria Corne lia Geerking, Mercatorstraat 117. Terstond na het bekend worden van dit feit begaf wet houder B. S. Polak zich naar de ouders van de 800.000ste en bood hun namens het gemeen tebestuur van de hoofdstad een spaarbankboekje aan, waarin het stadsbestuur een bedrag had doen tegoedschrijven, dat op de 18de verjaardag van Ma ria Cornelia ter beschikking komt. PROF. ROMME GEEN G.G. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de berichten, welke in de pers circuleeren als zoude vaststaan, dat prof. Romme zeer binnenkort tot gouver neur-generaal zal worden be noemd, onjuist zijn. De strijd in Ned.-lndië. In het weekoverzicht van den militairen woordvoerder wordt o.m. vermeld, dat leden van het Laskar Ra'jat te Me dan deel nemen aan rampok- partgen en weinig geneigdheid toonen om het bevel „staakt het vuren" op te volgen. Het spervuur in verschillende sec toren wordt niet beantwoord. Te Tjiandjoer werden twee Nederlandsche bivakken be schoten en hadden een vgftal patrouille-botsingen plaats. Ten Zuidwesten van Modjo- kerto werd een Nederlandsch bivak beschoten en werd artil lerievuur ontvangen. In Zuid-Celebes werden aanhoudende pogingen tot in filtratie uit Java geconsta teerd. In de afgeloopen week be droegen de totale verliezen op Java twee gewonden. Pan-Europeanen bijeen. Tachtig gedelegeerden van de Unie van Europeesche fede ralisten zijn thans te Amster dam bijeen, waar Vrijdagavond dr. H. Brugmans de gedele geerden in Krasnapolsky be groette. Redevoeringen werden ge houden waarbij de doelstelling: een federatief Europa, van verscheidene kanten werd be. licht. Adenauer doet beroep op ons land. Dr. Konrad Adenauer, voor zitter van de Duitsche Chris telijk democratische partij in de Britsche bezettingszóne, heeft op een kiesvergadering te Keulen een beroep gedaan op Frankrijk, België en Ne derland, de Westelijke buren van Duitschland, om afstand te doen van hun territoriale aanspraken en zich bij Enge land en Duitschland aan te sluiten op de weg naar een heid. „De eenige weg, welke Europa voor oorlog kan be hoeden". Volgens dr. Ade nauer kan er geen vrede in West-Europa zijn, tenzij het economisch stelsel in deze landen met elkaar in over eenstemming wordt gebracht. Paarden en radio's geteld. Deze winter zijn in Neder land de paarden geteld. Er waren 353.375 paarden aan wezig, dat is 37.000 meer dan vlak voor het uitbreken van de oorlog in 1940. Men heeft ook het aantal radio-toestellen op 1 April vastgesteld: er waren vergun ningen voor 773.169 toestellen in Nederland en daarnaast waren op 1 Maart nog 475.544 personen aangesloten op de rrjksradiodistributie. Liefste wensch van Opoe Herfst vervuld. Rondvaart door de havens. Met veel enthousiasme H.M. de Koningin Maandag morgen te Rotterdam ontvan gen. Omstreeks tien uur arriveer de H.M. aan de grens der ge meente, waar zij werd opge wacht door burgemeester Oud en den kamerheer in buitenge wone dienst. In het gevolg van H. M. bevonden zich de hof dame freule C. E. B. Roëll, de particuliere secretaris van H. M., drs. M. Kohnstam en H. M.'s adjudant, luitenant ter Zee le klasse H. A. W. Goos- sens. Na de begroeting werd in snel tempo gereden naar de steiger van de roei- en zeilver- eeniging „De Maas", waar de Koningin werd begroet door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Met de „Prinseplaat" werd een rondvaart door de havens aangevangen. De tocht duurde ruim an derhalf uur. H. M. de Koningin was met haar gevolg op het bovendek van de „Prinseplaat" gezeten. Na de rondvaart zou de tocht door de stad aanvangen. De route was zoodanig gekozen, dat de Koningin een indruk kon krijgen van de bouwbedrij- vigheid in de stad. Voordat H.M. haar tocht door de stad aanving, trad de tienjarige Ada Kleingeld naar voren, die een bouquet roode rozen met rose orchideën aan bood. De vader van Ada was bij het uitbreken van de oorlog kok op het m.s. „Dempo". Hrj werd later als chefkok overge plaatst op een door de gealli eerden buitgemaakt schip. Dit schip werd door de „Scharn- hogst" in de grond geboord, waarbij Kleingeld om het leven kwam. Het „Prinses Margriet fonds" heeft zich het lot van de weduwe en van Ada aange trokken. In het clubgebouw van „De Maas" wachtte de oud ste inwoonster van Neder land, de 105-jarige Opoe Herfst, die onlangs op haar verjaardag aan den burge meester te kennen had ge geven, dat haar liefste wensch was, nog eens aan H.M. voorgesteld te worden. Hiertoe was zij nu uitgenoo- digd. Ook werden bloemen aange boden door een deputatie van de hier aanwezige Belgische kinderen. Op de Eendrachtsweg stond de senaat van het Rotterdam- sche studentencorps opgesteld. De praeses van de senaat, de heer B. Henny, bood hier een bouquet bloemen aan, alsmede een viertal gebonden, illegaal gedrukte, studentenalmanak ken uit de bezettingstijd. Daar na werd de tocht voortgezet. Op de rijksweg was de tocht ten einde. Hier nam H.M. af scheid van den burgemeester, haar groote tevredenheid be tuigende over de ontvangst, welke haar te beurt gevallen was. VEERTIG OFFICIEREN ONTSLAGEN. Verdere zuivering. Naar „Trouw" meldt, is de commissie, die zich bezig houdt met het onderzoek naar de faits et gestes van de Ne derlandsche militaire missie te Berlgn, reeds tot conclusies gekomen, die duidelijk aantoo- nen dat er vóór het optreden van generaal Huender, den tegenwoordigen leider van de Ned. militaire missie. Neder landers aan de werkzaamhe den der missie deelnamen, die er zeker niet in thuis hoorden. Het staat wel vast, dat strenge maatregelen tegen de schuldi gen zullen worden genomen. Is „Trouw" wel ingelicht, dan zouden de autoriteiten voornemens zijn een zooge naamde zwarte ljjst aan te leggen van alle heeren, die zich, hetzij in de missie, hetzij in een andere in Duitschland werkzame Nederlandsche in stantie hebben misdragen. De_ ze lijst zal men dan aan de grenskantoren deponeeren, op dat deze lieden in de toekomst geen kans meer krijgen de grenzen te overschrijden om b.v. in een andere functie weer hun dubieuze practijken voort te zetten. Naar ruwe schatting zijn gedurende het bestaan van de Ned. militaire missie circa 40 officieren ontslagen wegens handelingen, die zeker in strijd waren met de groote belangen, waarvoor de missie naar Ber lijn toog. Tot deze 40 officie ren behoorden ook menschen die het maar verstandiger von den ontslag te nemen. Nog tij dens het onderzoek der com missie heeft men tegen een aantal andere leden van de Een reeder-smokkelaar. De Nederlander J. P. B. L. uit Beverwijk is te Londen veroordeeld tot 2500 pond sterling boete wegens het smokkelen van elf millioen stuks bloembollen naar En geland. In Engeland kocht hij autobanden, sigaretten enz. Twee jachten, waarmee de goederen over zee vervoerd werden, zijn door den rechter verbeurd verklaard. Als verzachtende omstan digheid werd aangevoerd dat Li. tijdens de oorlog Engelsch agent in Nederland was. 6000 ton explosief-stof zuilen op 18 April a.s. het einde veroorzaken van de marine-basis Helgoland. De ontplof fing zal naar men verwacht in geheel Nederland merkbaar zijn. Woningnood in Zeeland is ontstellend. DE KLACHTEN. René de Clercq heeft het aardige versje gemaakt van zyn hemelhuis, waarin het zon nige licht zijn vrouw en kin deren overstraalde. Franschen hebben versjes gemaakt op hun zolderkamers, die paleizen waren en Engelsche dichters verzekerden, dat er geen plaats was „like home". Duit- schers hadden het over „geluk en tevredenheid" in kleine hut jes Is dat verleden tijd? Mis schien wel, want in vele Zeeuwsche huizen woont geen geluk en tevredenheid meer. De klachten over de gedwon gen samenwoning en de slech te huisvesting nemen toe. Iemand schrijft ons: „De ge dwongen samenleving is een aanslag op onze innigste inti miteit, zij bederft grondig ons „home", op welks herstel wij zooveel jaren gehoopt hebben.'"' Toen in de oorlog zooveel menschen dakloos werden, hebben de niet getroffenen hun huis en hun hart opengezet voor de slachtoffers... en lang zaam aan is dat huis en dat hart dichtgegaan. Men wil nu liever weer alleen zijn... de man wil meester zgn in z'n huis en de vrouw in haar keu ken. Maar dat kan niet, want er zgn nog duizenden menschen zonder woning. CRITIEK. Hier is een critische stem uit Zeeland: „Menschen, die van '40 af, vrijwillig, met schikken en schipperen, gedu peerden hebben gehuisvest en die dus zeven jaar lang reik halzend naar herstel van vrij heid en normaal huiselijk leven uitzien worden zoo gauw zij vrij komen op hatelijke wijze met vorderen bedreigt voor weer anderen, die er in moe ten. De zenuwen worden door die gedwongen sameleving verder kapot gemaakt". Tot zoover deze critische stem. Wij ontvingen soortge lijke klachten uit Goes, uit Vlissingen, uit Middelburg. Wel, er is één antwoord op al deze verzuchtingen: wij ko men er niet verder mee. ONTSTELLENDE NOOD. De menschen, die er nu op uit zijn anderen de toegang- tot hun woning te ontzeggen, die beweren, dat ze niet met anderen kunnen samenwonen omdat hun zenuwen daarvan kapot gaan, die menschen be seffen niet hoe ontstellend groot het tekort aan woon ruimte in Nederland en in het bijzonder in Zeeland is. Velen hebben blijkbaar de illusie gehad, dat het leed van de oorlog na twee jaar wel overwonnen zou zijn en dat ieder dan weer in een zonnig eigen huisje zou wonen, waar hij zich niet behoefde te schik ken naar de'zorgen en het leed van anderen. Waar hij dat leed zorgvuldig kon buitensluiten om eigen tevredenheid en ge- noegelijkheid aan te kweeken. Deze illusie is voor de zwaar- gehavende steden van Zeeland niet in vervulling gegaan. Het zou ook wel een wonder ge weest zijn, wanneer het zoo geloopen was. VERDEELING. En nu het wel duidelijk is, dat Nederland en Zeeland al leen door eigen arbeid, eigen spaarzaamheid en zelfvertrou wen de gevolgen van de oorlog kunnen overwinnen, nu ligt het ook voor de hand, dat de wo ningruimte in de steden en dorpen zoo billijk mogelijk verdeeld moet worden. Om zoo veel mogelijk gezinnen te hel pen is het onderbrengen van kig weten veel gezinnen zich hierin te schikken. Zg maken er het beste van en voorna melijk de huisvrouwen, op wie toch dê zwaarste last van deze samenwoning drukt, weten zich bewonderenswaardig te schikken in deze moeilijke om standigheden. BLIJVEN HELPEN. Een woningdienstdirecteur in Zeeland verzekerde ons: „Opmerkelijk is, dat de grootste weerstand ondervon den wordt bij die bewoners, die beschikken over de grootste woningen met de meeste ver trekken. Indien zg wisten en zagen hoeveel slechter vele ge zinnen nog gehuisvest zijn, zouden zij waarschijnlijk in zien, dat hun houding verkeerd is. Daarom geldt het dringend verzoek: Helpt, waar ge helpen kunt". Dit is inderdaad het eenig juiste standpunt: blijven hel pen, totdat de woningnood ver mindert, totdat er voldoende bouwmateriaal is en de men schen, die nu zonder woning zitten, geholpen kunnen wor den aan een huisje, waarin zij tevredenheid en geluk kunnen vinden. Zij hebben daarop de zelfde rechten als de men schen. die hen nu onbarmhar tig willen verwijderen uit hun meer gezinnen in een enkelewoningen „omdat hun zenu- woning onvermijdelijk. Geluk-'wen er kapot van gaan". missie voldoende termen aan wezig gevonden, ook dezen te ontslaan. STRAFVERVOLGING Dat wil echter geenszins zeggen, dat verder tegen deze lieden, zoo zij zich aan straf bare feiten hebben schuldig gemaakt, geen strafvervolging zal worden ingesteld. Alle strafbare feiten zijn in processen-verbaal vastgelegd met de bedoeling deze proces sen-verbaal in handen te stel len van de gerechtelijke autori teiten. De commissie zou tot de conclusie zijn gekomen, dat veel onbehoorlijke feiten, waar onder het smokkelen van al-< lerlei goederen van Duitsch land naar Nederland of het smokkelen van levensmiddelen, van Nederland naar Duitsch land, waarvoor dan later weer allerlei goederen in Duitsch land werden verkregen en naar Nederland werden gesmokkeld, gepleegd zijn door lieden, die vóór het optreden van gene raal Huender deel uitmaakten van de Ned. militaire missie. Deze laatste zou direct na zijn optreden getracht hebben, or de op zaken te stellen, met het gevolg, dat tal van deze lieden uit de missie zijn verdwenen. RICHTLIJNEN Zooals reeds gezegd werden tijdens het onderzoek nog men schen van hun functies onthe ven. De ministerraad staat thans voor de vraag, wie ver antwoordelijk moet worden ge acht voor de aanstelling van deze onbetrouwbare elementen, die de naam van Nederiand in de vreemde veel kwaad heb ben gedaan. De commissie van onderzoek zou in haar rap port verschillende richtlijnen hebben aangegeven, die tot een volledige oplossing van al lerlei ongezonde toestanden zouden kunnen leiden. Militairen naar Indië. De „Nieuw Holland" is Vrij dag j.l. naar Ned. Indië ver trokken met 2000 man mili tairen aan boord. Nood der Indische evacué's. TP Amsterdam vergaderden Zondag de Indische werkne mers in het beursgebouw, waar de heeren C. J. J. Hogenboom en H. C. P. Korte spraken over de moeilijkheden van de Indische werknemers, die thans geëvacueerden in Holland vertoeven. Er werd een motie aange nomen, waarin wordt aange drongen op een regeling voor: 1. betaling voor gederfd sa laris tijdens de bezetting van Ned. Indië: 2. schadeloosstelling voor verlies van have en goed; 3. een regeling voor wacht geld, ontslag en toekomstige arbeidsvoorwaarden. Artistiek leider lichtte een bank op. De artistiek leider van de Rotterdamsche opera, de mu sicus W. A. F. K. is in ar rest gesteld, omdat hij op een vervalscht girobiljet bij een bank een voorschot van 4000 opnam. Hij betaalde 3100 aan de artisten en gebruikte de rest zelf. Zijn plan was na de openingsvoorstelling het geld terug te storten. Tweemaal de doodstral geëischt. Voor het Bgz. Gerechtshof te Amsterdam werd Zaterdag de doodstraf geëischt tegen de politie.ambtenaren Gringhuis en Oudshoorn, die in de bezet, tingstijd tal van Joden hadden opgespoord en menschen, die Joden herbergden hadden uit. geleverd. WERELDRAAD DER KERKEN. Mr. S. F. L. F. Baron van Tuyll van Serooskerken is op het vliegveld Laguardia van New York aangekomen. Hij verklaarde dat men hoopte in de V.S. 12 millioen dollar bij* een te brengen voor het her stel der Europeesche kerken. Baron van Tuyll zeide dat hg thans voor het eerst na de oorlog officieel contact zal leggen tusschen de Ned. Her vormde Kerk en de Protes ten tsche kerken in de Ver- eenigde Staten. DUITSCHE VERKIEZINGEN. Aan Helmut Lehmann, be stuurslid van de socialistische eenheidspartij, is geen toe stemming verleend voor een communistische vergadering te Hannover te spreken. Het Britsche militaire be stuur heeft op een desbetref fend verzoek van Lehmann geantwoord, dat het aan geen vertegenwoordiger der S.E.D. zal worden toegestaan in het openbaar in de Britsche zóne te spreken, zoolang de soc. democratische partij geen ver kiezingsredevoeringen in de Russische zóne mag houden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1