Zeeuwsche S Ballonwedstrijd op 5 Mei „Karei Doorman" UIT DE PROVINCIE Japan lijdt honger THOLEN W ALCH Schouwen en Duiveland Zuid-Beveland. EREN Zes gasbollen zweven over Nederland. Een dame de lucht in (Van onzen Haagschen redacteur). Op 5 Mei a.s., op de Nati onale feestdag, zal Nederland een ongekende sensatie bele ven; dan zal er een nationale Gordon Bennettvaart van luchtballons worden georgani seerd om de Coupe An dries Blitz en om nog meer prijzen. Van het Haagsche Houtrust stijgen 's middags 4 uur een zestal luchtballons op, groo- tendeels door internationale ballonvaarders bemand. De Haagsche Ballonclub onder lel_ ding van balloncommandant, J. Boesman, is hierin de gang- maakster. Men zou zeggen: wat wil in deze tijd nog de „ouderwet- sche" ballonvaart, met de on bestuurbare gasballon De heer Boesman heeft ons op enthousiaste wijze verteld, hoe bijv. Amerika nog 3000 ballon beoefenaars bezit. Het is zoo heerlijk zei hij hoog bo ven het aardsche gewoel te drijven in schijnbaar roerloo- ze stilte, met de oneindigheid tot reisgezellin, en al gaat men met 150 km. vaart voorwaarts, een veertje, op de rand van het mandje gelegd, zou amper neiging hebben weg te dry- ven De romantische luchtvaart weer tot nationale sport te maken, dat is 's heeren Boes mans groote ideaal, en daarin wordt hij allereerst krachtig gesteund door zijn echtgenoo- te, die op 5 Mei a.s. een proeve van bekwaamheid als ballon commandante zal afleggen. Een ballonvaarder is aller eerst weerkundige en doordat hij stijgt of daalt (via uitwer pen van ballast of ontsnappen van gas) weet hij gunstige windrichtingen op te zoeken. Men rekent erop. dat op 5 Mei, als de ballon's middags om 4 uur vijf minuten na elkaar starten, er een gunstige wmd- stroom in N.O. richting aan wezig is, zoodat de ballons over Utrecht, Gelderland, Overijssel en Groningen m de richting van Denemarken zul len afdrijven. Bij voorkeur vaart men 's nachts, omdat dan de dampkring de meest constante luchtstroomingen op levert en de mogelijkheid het grootst is om zoo ver moge lijk te komen, want daar gaat het tenslotte om-' Men rekent er echter op, dat de helft van de deelnemers nog in ons land zal néerkomen, het dus ro mantische nachtelijke landin gen zal opleveren. Er behoort ervaring en spe ciaal goede terreinkennis toe om in 't donker het juiste lan_ dingsterrein uit te kiezen! Men heeft echter sterke lampen bij zich enop 5 Mei is het juist volle maan, zoodat voor dichte duisternis niet behoeft te worden gevreesd. De winnaar is de man. die zijn kennis van weer en wind het meest weet uit te buiten en.... het meeste uithoudings vermogen bezit. De ballons zullen met een snelheid van ca. 30 km. (soms ruim 100 km.) voortdrijven en zoo mogelijk 25 uur aan één stuk doorvlie gen. Zoo belooft deze race zon. der renbaan een hoogtepunt te worden voor de gasluchtvaart wereld! Dat onze nationale ballon vaarders mannen zrjn met durf en energie bewijst wel het feit, dat zij nu reeds plannen ma ken om binnen niet al te lan ge tijd een stratosfeertocht te organiseeren, aldus de eerste, die Nederland zou ondernemen. Maar thans zijn zij druk in de weer voor de snel komende groote dag, waarop boven ons vaderland groote geheimzinni ge ballons zullen drijven met „passagiers", die de oude Jules Verne-fantasie weer tot nieuw leven brengen! Ambtenaren gewogen. De Berlynsche corres pondent van de „Times" meldt, dat een origineel voorstel is gedaan aan de gemeenteraad van Lübeck ter waarborging van de integriteit van functionarissen „in de ze tijd van verzoeking". Voorgesteld wordt alle ambtenaren, die te ma ken hebben met de voedselvoorziening, alle politieagenten voor de bestrijding van de zwar te handel en alle leiden de functionarissen van distributiebureaux, voor dat zij hun werkzaamhe den aanvangen, te we gen. Ieder van hen, die tij dens zijn dienst in ge wicht is toegenomen, zoo wordt voorgesteld, moet ontslagen worden, tenzij hij een dokters attest kan aantoonen, dat zijn gewichtstoename te wijten is aan organi sche stoornissen". Kerknieuws KERK EN FILM. Verschillende leden van de Anglicaansche kerk met be langstelling voor het filmwe zen hebben een Christelijk filmtijdschrift opgericht, „The Contemporary Cinema", dat zich ten doel stelt de belang stelling voor Christelijke film kunst te versterken en een verbindingsschakel wil zijn met de Christelijke filmactie in andere landen. in Engeland gearriveerd Uitreiking aanvullende bonkaarten. Voor het geval de voedsel situatie in ons land m de maanden, welke aan de nieuwe oogst voorafgaan, eenïge bij zondere voorzieningen noodza kelijk maakt, zijn enkele voor zorgsmaatregelen getroffen. Zoo is, naar men weet, de al- levering van gort en haver mout door fabrieken aan de handel stopgezet teneinde over eenige voorraad te kunnen be schikken. t Naar het ministerie van landbouw, visscherij en voed selvoorziening thans mededeelt, zal in het tijdvak van 14 t.m. 26 April a.s. een aanvullende bonkaart NA 705 voor voe dingsmiddelen worden uitge reikt. ïn de daarvoor in aan merking komende, in hoofd zaak stedelijke gemeenten, welke kaart, zoo noodig dienst kan doen als eventueel andere distributiemaatregelen ver- eischt worden. Het is dus geenszins zeker, dat tot ingebruikneming der kaarten zal worden overge gaan. De uitreiking geschiedt thans om extra voorzieningen en kosten voor een eventueele speciale uitgifte der kaarten te voorkomen. Volgens aanwijzingen van het C.D.K. zal by de uitreiking de bon 613 van het inlegvel worden verwijderd, terwijl op de voorzijde der tweede distri butiestamkaart onmiddelijk achter „No. persoonsbewijs" het getal „705" zal worden vermeld. In de gemeenten, waar geen bonkaarten NA 705 worden uitgereikt, zal op de bon 613 van het inlegvel een diagonale streep geplaatst worden. HULP AAN ENGELAND. Om 9 uur Zondagavond is de sleepboot „Blankenburg" ten tweede male van IJmui- den naar Huil vertrokken. Ditmaal met de kraan KS 7 op sleeptouw, die deel uit maakt van het Nederlandsche materiaal, dat de Engelschen gaan gebruiken bij de indij king en drooglegging van de overstroomde gebieden. De nacht tevoren liep het m.s. „Gaasterland" Umuiden bin nen en voer onmiddellijk door naar Amsterdam, waar het bij de N.V. Werkspoor pompen en slangen zal gaan laden, die voor hetzelfde doel zoo snel mogelijk naar Engeland zul len worden gebracht. SCHOOLSTRIJD LANDBOUWONDERWIJS. Naast de neutrale lagere landbouwschool te Zoetermeer wordt op 1 Mei a.s. een chris telijke school geopend. De leden van de afdecling Wier- den van de Chr. Boeren- er Tuindersbond verlangen omzet ting van de neutrale land bouwschool aldaar in een chris telijke. Van de 55 in bezet tingstijd gestichte rijks lagere land- en tuinbouwscholen wer den volgens „Ons Platteland' 24 toegewezen aan de neu trale landbouwmaatschappijen, 17 aan de Kath. organisaties en 8 aan de C.B.T.B. Laatst genoemde had 18 gevraagd, Overnachting op historische plaats. (Van onzen specialen verslaggever) Prompt op tijd is Zaterdag morgen Hr. Ms. hulpvlieg- kampschip „Karei Doorman", onder commando van kapitein ter zee de Booy, uit Rotterdam vertrokken. Na een aangename reis de marinierskapel, die ook de tocht meemaakt gaf zelfs een concert in de hangar arri veerde Zondagavond de „Door man" nabij Greenwich. Het schip werd gemeerd op de boeien bij het „Greenwieh-pa- leis". Een Britsch officier van piket bracht hier een officieel bezoek en ook de Nederland sche marine-attaché te Lon den, kapitein ter zee J. B. de Meester, stapte hier aan boord. Het schip bracht in deze historische omgeving de eer ste nacht door. Historische om geving, inderdaad, want het paleis is zelfs nog verblijf plaats geweest van verschillen de Engelsche vorsten en ook koning-stadhouder Willem UI heeft er gewoond. Verder is deze plaats van historisch belang, omdat zich in de tuin achter het paleis de groote Greenwich-sterrenwacht bevindt, waar de denkbeeldige O-meridiaan overheen loopt. Maandagochtend werd de dag begonen met een groote vlaggenparade, terwijl er des Maandagavonds in de „admi- ralty-house" in Whitehall een receptie plaats had. Nederlanders te Malang. Het republikelnsche persbu reau Antara meldt, dat de di recteur van „Vrij Nederland", de heer C. de Koning, op een bijeenkomst met leiders van de Indonesische vakvereeni- gingen en de bond van techni ci te Malang heeft verklaard, dat, daar Nederland een ern stig tekort heeft aan techni sche arbeiders voor de weder opbouw, de uitzending van de ze technici door de Nederland sche regeering wordt beperkt. De heer de Koning is momen teel met eenige landgenooten naar Oost-Java vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke toestanden. Badbedrijven georganiseerd. Te Utrecht ls Zaterdag op gericht de Nederlandsche bond van onoverdekte bad- er zweminrichtingen en zeebad- bedrijven. Voorzitter is de heer H. J- Visser te Zaandam. Particuliere en gemeentelijke badbedrijven kunnen lid wor den. Er zal algemeene propa ganda voor de zwemsport woi*_ den gemaakt. DE NOORDOOSTPOLDER. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Weyden heeft de minister van financiën geantwoord, dat in de Noordoostpolder onge veer 1670 boerenbedrijven uit gegeven zullen worden. Het is waarschijnlijk, dat het aantal aan landbouwarbei- ders toe te wijzen bedrijven de 100 zal overschrijden. Ook zijn een aantal bedrijven bestemd voor staatsexploitatie. Zeer vermoedelijk zal van een over, schot geen sprake zijn. Ieder die ln de Noordoostpolder gaat werken ontvangt thans de me- dedeeling, dat de kans op een pachtbedrijf zeer gering is. Of de verdeeling van de bedrijven zal blijven zooals oorspronke lijk is aangegeven, yalt thans nog niet te zeggen. KATH. ARBEIDERS BEWEGING. De vakbonden, aangesloten bij de Kath. Arb. Bew. telden op 1 Jan. 1.1. 224.910 leden tegen 182.864 op 1 Jan 1946. De grootste bond is die van de bouwvakarbeiders met 35.219, de kleinste van de diamantbewerkers met 14 le den. ARBEIDSLOON IN LAND EN TUINBOUW. In 1939 bedroeg van de 110.000 werkgevers in land en tuinbouw, voor de uitvoe ring van de landbouwongeval- lenwet, aangesloten bij Be- drijfsvereeniging en R.V.B., het totale arbeidsloon hunner werknemers 152.6 mill. guld. In 1943 was dat loon volgens een mededeeling van het C. B.S. gestegen tot 310.6 mill, gld. bij een toename echter van 24.000 werkgevers. Van de 134.000 werkgevers waren aangesloten bij de bedrijfsver- eenigingen 102.000 of 76 met 85 van het verzekerd loonbedrag. Het arbeidsloon per verzekerd bedrijf steeg van 1440 in 1939 tot gemid deld 2310 in 1943. SOCIALISATIE IN DUITSCHLAND. De zuivering van oorlogs winstmakers en actieve nazi's uit het economische leven in de Sowjet-zóne van Duitsch- land is thans beëindigd, aldus het Duitsche nieuwsbureau in de Sowjet-zóne. Van de 3900 in Thuringexx geconfiskeerde fabrieken heeft de landsre- geering er 286 overgenomen. Voor Saksen-Anhalt zijn deze cjjfers 1700 en 691. In de staat Mecklenburg bezit de staat 391 fabrieken of 24 pet. Het ligt niet in de bedoe ling de particuliere onderne mingen door middel van de staatsfabrieken iets in de weg te leggen, aangezien deze geen voorrang zullen krijgen bij de toewijzingen voor werkkrach ten of grondstoffen. - De toestand van Koning Christiaan van Denemarken is veel ernstiger geworden. Vier doktoren zouden bij hem ge roepen zijn. Penicilline wordt toegediend. Stranden worden gecontroleerd. Door de mijnopruimingsdienst. De badstranden in Z'eeland zullen voor het begin van het badseizoen nog eens extra af gezocht worden door de mijn- opruimingsdienst. De bedoe ling ls alle gevaai'lijke voor werpen te verwijderen. Vandaag- ving" dat werk te Vlissingen aan. Het badstrand werd geheel afgetast door de marinemannen met hun mijn- detectors. Deze detectors slaan aan zoodra zich een metalen voorwerp in de grond bevindt. Wij hebben een kijkje geno men op het strand en gezien hoe serieus dit werk wordt ge daan. Elk stukje ijzer, dat door de apparaten wordt getra ceerd, moet zorgvuldig worden uitgegraven, want het kan een gevaarlijk voorwerp zijn. Toen wij een kijkje namen was er behalve een groote verzame ling oud roest uit het bad strand, reeds een 2-tal houders met mitrailleurpatronen, een halfvergane detector van een landmijn en een tankje tevoor schijn gekomen. Direct gevaar levei'den deze voorwerpen uitei'aard niet op, maar het is beter, dat ze niet in handen komen van spelende kinderen Op dezelfde wijze zullen alle stranden van Walcheren, Zuid- Beveland en Schouwen worden gecontroleerd, zoodat de ouders met volle gerustheid hun kin deren naar het strand kunnen sturen voorzoover dat al thans door de mijnopruimings dienst is vrijgegeven. Belgische mijnenveger op bezoek. Deze week zal te Vlissingen arriveeren een mijnenveger van de Belgische marine met 30 man personeel. Deze Bel gische marinemannen, die af komstig zijn uit Oostende, zullen gedurende drie weken in opleiding koxnen bij de ma- rine-mijnopruimingsdienst te Vlissingen onder leiding van den detachements-comman- dant C. H. C. Vierhout. In het bijzonder zullen de Belgische marinemannen ge ïnstrueerd worden in het aan- visschen en opruimen van de Duitsche Kathy-mijnen, dat zrjn betonnen mijnen, die voor de kust in zee werden ge plaatst om landingsvaartui gen te vernietigen. Ambtenarenvereenigïng van „De Schelde", jubileerde Zaterdagavond heèft in de ei-volle Scheldehal de ambte- narenvereeniging van de K.M. „de Schelde" haar 25-jarig be staan gevierd met een daveren de feestavond. De voorzitter, der vereeni- ging, de heer A. Vrjgeboom, opende de avond met enkele woorden. De heer Koops bracht daarna de gelukwenschen .van de personeelsvereniging over en bood de jubileerende vere niging een bloemenhulde aan. Na deze inleiding werd een feestprogramma afgewerkt, waaraan naast het orkest van de vereniging ook het caba retgezelschap van Herman Tholen meewerkte. De heer Wesseling dankte aan het slot van de avond de vereniging, voor al wat zij in de loop der jaren voor de ontspanning van de ambtenaren heeft gedaan en bood namens de directie aan de vereniging een gloednieuwe piano aan. Bijzondere rechtspleging. De officieren-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Den Bosch, kamer voor Zeeland, hebben buiten vervolging ge steld 4 personen omdat de gerezen verdenkingen onge grond zijn gebleken, 8 personen omdat de gerezen verdenkin gen geen straf rechtvaardigen. Voorts werden vier personen buiten vervolging gesteld met verplichting om te arbeiden, onder toezichtstelling en ont zetting rechten, 3 personen met ontzetting rechten en on der toezichtstelling, 2 perso nen met verplichting tot ar beiden en ontzetting rechten, 3 personen met ontzetting rechten. De volgende straffen werden opgelegd: I. C. v. d. Linde, Aardenburg, 1500 betalen; Johanna Tolhoek geb. Mol, Wilhelminadorp, onder toe zichtstelling, 6500 betalen en ontzetting rechten; J. A. Pro voost, Cadzand, afstand doen van radio en ontzetting recht ten. De werkgelegenheid. Op 5 April 1947 stonden ingeschreven 1184 (34) perso nen, waarvan er 821 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 5 April 1947, werden 258 (14) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 1934 (281). De- tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: zetter, drukkers, steigermakers, stoffeerders, behanger, kleermakers, leer ling zager, leerjongens voor confectiefabriek, kleermakers, badknecht, sLoelenknecht, slij per, naaimachinemonteur, hulp-lasscher, loodgieters, smeden, dragline-machinisten, zandvormers, vormers-gieters, draaiers, bankwerkers, koper slagers, ketelmakers, con- structiewerkers, ijzerwerkers, roestbikkers, plaatwerkers, voorslagers, lasschers-branders leerling-monteur, electricien, leerjongen in autogarage, dragline-smeerders, leerjon- fens in metaalindustrie, win- elpersoneel, loopjongens, ma gazijnbedienden, reporter, ma- chine-stiksters en -naaisters, hotelpersoneel, typiste, huish. personeel, kapster, modiste, verkoopsters, kantoorperso neel, cassière. Zuid-Beveland. drukkers, zetters, stoffeerder, assistent uitvoerder, spoeljongen voor apotheek, zeilmaker, wassche- rijpersoneel, schoenmaker, smeden, automonteurs, lood gieters, bankwerkers, plaat werker, radiateurenmonteur, electriciens, verwarmingsmon- teur, boekbinders, bakker, tractor-chauffeur, boomkwee- kei-sknechts, expeditieknecht, kantoorpersoneel, wasscherij- personeel, pedicure, naaister, kantoorpersoneel, huish. per soneel. Tholen: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht. Schouwen en Duiveland: leerling stoffeerder, wagen maker, lijnwerkers, molenaars knecht, hotelkok, leerling kellner, huish. personeel. Zeemvsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, be- drijfsleider-zandvormer, auto monteur, leerjongen voor ga rage, loodgieters, bankwer kers, lasscher, textielarbei ders, vlasbewerker, arbeiders phosphaatfabriek, electriciens, waterfitter, schippersknecht, kantoorpersoneel, analyst, loopjongen, gevorderd kap ster, naaister, zeizigster, ver koopsters, kamermeisje, kan toorbedienden, huish. perso neel, textlelarbeidsters. Het gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg, heeft bij kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Temeuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. SPORTVEREENIGING „EENDRACHT". Onder voorzitterschap van den heer M. C. Meerman kwam de sportvereeniging „Eendracht" te Tholen in al gemeene vergadering bijeen. In de vacature H. van Stee werd de heer G. v. d. Linde tot bestuurslid gekozen en tot licl van de elftalcommissie de heer W. Bout. Besloten werd deel te nemen aan het korfbaltoumooi van de vereeniging Seolto te Zeven bergen op 2e Pinksterdag, 26 Mei a.s. THOLEN WON VAN KRABBENDUKE. De Thoolsche damclub speel de Vrijdagavond te Krabben' dijke een propaganda-wed- strijd tegen de damclub Krab- bendijke. De wedstrijd werd door Tholen gewonnen met 20—10. Na afloop dankte de heer M. C. Meerman, voorzitter van de Thoolsche damclub, voor de aangename avond en ver zocht de gastheeren een we- derbezoek aan Tholen te wil len brengen. GOESSCHE DAMMERS NAAR THOLEN. De Goessche damclub D.I. D. zal Dinsdagavond, 15 April a.s., in café A. Nuijten te Tholen een propaganda-wed- strijd komen spelen tegen de Thoolsche damclub. Deze pro- paganda-avond, die om 8 uur aanvangt, is voor een ieder vrij toegankelijk en is be doeld aan het publiek meer bekendheid te geven aan de damsport en leden te werven. De damclub van Tholen koes tert ook plannen om een juegdafdeeling te vormen. OucM're TOONEELAVOND. Onder veel belangstelling Is vorige week in het Hof van Holland te Oud-Vossemeer een tooneeluitvoering gegeven. Op gevoerd werden „Hans Grietje" en „De witte non' Kantonrechter Middelburg. Haamstede NUTSAVOND. Voor het Nutsdepartement Haamstede trad Vrijdagavond „Tavenu" de bekende de* clamator Jac. v. Elsacker op voor een zeer talryk publiek. Voor de pauze droeg hij frag- menten voor uit het boek van Steinbeek „De vliegenvanger". Na de pauze gaf hij werken van Cocheret, Jan Feith, Car- miggeit, Heijermans en F. de Sinclair. Een warm, applaus onderstreepte de woorden van dank van den voorzitter, Jhr. R. Roëll, die daarna deze zeer mooie avond sloot. Tribunaal Zierikzee. Vorige week werd voor het tribunaal te Zierikzee voor de tweede maal de zaak tegen P. A. G. van Dijk behandeld. Beschuldigde ontkende ten stelligste fout te zyn geweest en zeide, op geen enkele ma nier met de Duitschers te hebben samengewerkt. Zijn positie bij het Waterschap was echter uitermate moeilijk. De uitspraak werd bepaald op 22 April a.s. Als tweede verscheen J. B. Kooijman te Zierikzee, die reeds in 1935 lid der N.S.B. was geworden en ook gedu rende de bezetting voor de N. S.B. verschillende nevenfunc ties had verricht. De verdedi ger, mr. Roelofs, noemde de verdachte een idealist en ver zocht uiterste clementie. Ook hier werd de uitspraak bepaald op 22 ApriL Ook in de zaak tegen W. d. Boogaard te St. Anna- land, die vrijwillig bij de land storm Nederland had gediend, werd de uitspraak bepaald op 22 April. Goes JAARVERGADERING NED. POLITIEBOND. Zaterdag had te Goes de eerste jaarvergadering plaats van de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van de Ne derlandsche Politiebond. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Borrie, waarna de jaarver slagen werden voorgelezen. In het plaatselijk C.P.O. wér den benoemd de heeren J. Borrie en K. Dellenbeeke. De voorzitter deelde nog mede, dat de salarisregeling voor politie-ambtenaren nu defini tief is vastgesteld en binnen kort in werking zal treden. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Beekber gen (2e pred. pl.) J. Veen Pzn te Drumpt. Door de gymnastiekver. Astrow" werd 2e Paaschdag een wandeltocht georgani seerd, waarby voor het eerst de tamboers van de pas op gerichte signaal-afdeeling voorop gingen. Mejuffrouw E. N. Verboon te Yerseke is te Tilburg ge slaagd voor het diploma typen. Bij het afbreken van een Nissehut te Groede raakte de arbeider P. T. tusschen enke le platen bekneld en liep daar bij verwondingen op. De heer M. J. Maris te Kamperland is geslaagd voor het examen landbouwboekhou- den, afgenomen door de veree niging voor handelse amens op practische grondslag. EXPORTEEREN OF STERVEN Geen eenheid. (Van een U.P.-correspondent) Japan's economische positie wordt met de dag moeilijker en een totale ineenstorting is in zicht, tenzij de thans door generaal MacArthur genomen maatregelen succes hébben. Volgens de door ons Inge wonnen inlichtingen wordt de schuld voor deze situatie ge lijkelijk door de geallieerden en de Japanners gedragen. De geallieerden zijn namelyk in gebreke gebleven de kwestie der herstelbetalingen definitief te regelen en het sluiten van een vredesverdrag te bespoe digen. De Japanners van hun kant zjjn apathisch en ver deeld. Het Amerikaansche besluit om Mac Arthur te machtigen 30 procent herstelbetalingen als overgangsmaatregel te vorderen, wordt hier be schouwd als een „weliswaar late, doch welkome stap in de goede richting". Echter zal het probleem niet opgelost zyn, totdat de geheele zaak defini tief geregeld is. Mac Arthur is al maanden lang bezig alle betrokkenen er van te overtuigen dat Ja pan's positie met werkelijk heidszin beschouwd moet wor den. Reeds in Maart drong de generaal aan op een onmid dellijke en volledige oplossing van het herstelbetalingspro bleem en op een zoo spoedig mogelijke onderteekening van een vredesverdrag. In een brief aan den Japanschen pre mier verklaarde Mac Arthur onomwonden dat de Japanners hun deel moesten bijdragen door het versterken van de bestaande economische con trolemaatregelen. In ruwe trekken kunnen"de oorzaken van de gevaarlyke situatie als volgt omschre ven worden: 1. De voor-waarden van Potsdam beroofden Japan van een groot deel van zijn voor- oorlogsch ï-ijk (Mandsjoerije, Korea, Formosa, Sachalin en de Koerillen) dat het land voorzag van meer dan 40 pro cent van de benoodigde le vensmiddelen en van het mee- rendcel van de niwe grond stoffen. 2. Het uitblijven van een regeling der herstelbetalingen heeft de Japansche industrie verlamd. De onzekerheid wel ke fabrieken behouden mogen worden en welke hoeveelheden aan de geallieerden geleverd moeten worden, heeft vele Ja pansche industrieelen tot nietsdoen gebracht. Hetzelfde geldt ten aanzien van het Ja pansche volk in zijn geheel, wat betreft de voorwaarden van het vredesverdrag. 3. De geallieerden hebben gefaald in het vervullen van de te Potsdam gedane belofte om de Japanners toegang te geven tot ruwe grondstoffen uit het buitenland. 4. Japan's na-oorlogsche ka binetten waren zwak er werkten ondoelmatig. Geen van deze regeeringen is erin geslaagd voldoende openbare steun te vei-wex-ven tot door voering van de strenge eco nomische controlemaatregelen die de situatie vereischt. 5. In het algemeen ont breekt eenheid in het Japan sche volk, dat eindelijk be vrijd van een totalitair dicta torschap de neiging heeft uiteen te vallen in tal van klasse-bewuste groepjes, elk erop uit zynde om de eigen belangen 'na te streven ten koste van het algemeene be lang. Aanwijzingen van de pré caire situatie zijn de volgende officieele cijfers. De steenkool productie, 'waarop de Japan sche economie drijft, moet met 100 procent vergroot worden. De Japansche industrieele pro ductie moet aanzienlijk stij gen. De staalproductie be draagt slechts ongeveer 50.000 ton per maand; minder dan een zesde van wat noodig is voor de minimum-behoeften van de Japansche economie. De productie van meststoffen, kunstzijde en zijde is even eens ver beneden normaal. Het was den landbouwer J. W. v. N. te 's Heer Arends- kei'ke wel bekend, dat hij zijn auto, waarvan de motor nog in werking was, niet onbe- MIDDPR<1 heerd kon laten staan. Hij nirrc.no Verklaarde dat zijn afwezig heid slechts van korte duur was geweest. Aan verdachte werd een geldboete opgelegd van 5. Afgaande op het groene ver keerslicht bij de Stationsbrug te Middelburg en zonder acht te slaan op het stop teeken door den verkeei*sagent gege ven, kwam de motorrijder C. v. K., wonende te Vrouwen polder, de Stationsbrug oprij den, terwijl van tegengestelde lichting een auto over de brug- kwam. Een aanrijding kon nog vermeden worden. De verdachte moest zijn fout boe ten met 3. Wegens het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een geldig rybe- wys werd de handelsreiziger A. H. te Heinltenszand ver oordeeld tot een geldboete van 10 subs 5 d. h. Bij controle op de weg bleek de stuurinrichting van de auto van den veekoopman A. B.', wonende te Middelburg, niet orde te zijn. Boete 20 subs. 10 d. h. M. Z., wonende te Nisse, bestuurde een vrachtauto en kon op verzoek van de ver keerspolitie geen geldig rijbe wijs toonen. Een geldboete van 10 subs 5 d. h. werd verdachte opgelegd. Eveneens droeg de motorrijder M. J. te Serooskerke geen geldig rij bewijs bij zich, maar bi-acht op verzoek een ongeldig rij bewijs te voorschijn, dat zijn geldigheid nog maar kort ge leden had verloren. Niettemin in overtreding, zal verdachte moeten betalen de boete van 5 subs. 3 d. h. Th. C. v. H., gedomicilieerd te Terneuzen, overigens zon der bekende woon- of ver- blyfplaats hier te lande, werd wegens dronkenschap veroor deeld tot een geldboete van 10 subs. 5 d. h. Verkeersovertredingen: M. v. d. V. te 's Heer Arendskerke: 2 b. s. 1 d. h.: M. A. v. W. te Waarde: 3 b. s. 2 d. h.; P. C. K. te Koudekerke: 2 x 2 b. s. 2 x ld. h.; K. B. te Seroosker ke: 5 b. s. 3 d. h.; W. B. M. te Arnemuiden: 1 b. 1 d. h.; M. G. Z. te Goes: 3 b. s. 2 d. h.; E. d. B. te Goes: f 3 b. s. 2 d. h.; A. d. K. te Heinkenszand: 5 b. s. 3 d. h.; C. D. te Goes 3 b. s. 2 d. h,; D. S. te Vlissingen: f 3 b. s. 2 d. h.; J. A. P. te Retranchement: 2 x 5 b. 2 x 3 d. h.; A. Z. te Krab- bendyke: 2 x /_2 b. s. 2 d. h.; J. O. te Breskens: 2 zeedienst". 1 d. h.; G. d. W. te Ka- pelle: 3 b. s. 2 d. h.; W. d. K. te Hoedekenskerke: 3 b. 2 d. h. Voor een overtreding der Algemeenee Politieverordening van Kortgene kreeg J. v. D. te Kortgene 3 b. s. 2 d. h. Voor een overtreding der Spoorwegwet kreeg J. N. te Heer Arendskerke 3 b, 2 d. h. Middelburg TENTOONSTELLING ZEEVERKENNERS. Op 18 April zal in het Pad vindersgebouw aan de Zuid singel geopend worden een. tentoonstelling van de Zeever- kennersgroep „de Vikings' te Middelburg. Verdeeld over een aantal stands zal hier worden getoond een overzicht van ver schillende onderdeelen van de Padvinderstraining: een model Padvinderskamp, voorbeelden van pioniersactiviteiten, als bniggenbouw, huttenbouw, verder verschillende wetens waardigheden voor Zeeverken ners op het gebied van het waterwerk, een overzicht van het Weipenwerk, en nog di verse andere onderwerpen, een en ander in de zeeverkenners- Sf De" tentoonstelling is ge- opend op Vrijdag 18 April van 7—9 uur nm. en op Zaterdag 19 April van 36 uur nm. Vlissinoen EEN GEVAARLIJKE VONDST. Toen Zaterdagmiddag een bewoner aan de Koudekerk- scheweg te Vlissingen bezig was zijn tuin om te spitten deed hy een eigenaardige ont dekking. Hij vond nl. een rond voorwerp in de vorm van een olie-reservoir van een petro- leum-vergasser. Aanvankelyk v/erd hieraan weinig aandacht geschonken. Toen even later echter weer een dergelijk voor werp te voorschijn kwam werd een en ander wat nader beke ken en de politie gewaar schuwd. Men constateerde dat hier eenige landmijnen waren opgegraven. De mijnoprui mingsdienst, de spoedig arri veerde ontdekte bij het aan prikken van de tuin nog vier van deze gevaarlyke projectie len. Gelukkig waren de my'nen reeds ver geoxideerd andere waren de gevolgen zeker niet te overzien geweest. Explosie was echter nog niet uitgeslo ten. De woning is indertijd door Duitschers bezet geweest. DE ONDERZEEDIENST. Voor de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" zal de luitenant ter zee lste lel., J. F, van Duim, Vrijdag 18 April a.s. des avonds te 8 uur in het gebouw „Concordia" te Vlissingen een lezing houden over „De onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10