PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Henry Wallace sprak in Londen Hoe het s.s. Viceroy onderging Vlissingen verloor opnieuw De Gaulle doet geheimzinnig. Economisch accoord te Batavia? 190e Jaargang - Nr. 86 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per v,-eck3.20 per kwartaalfranco per post 145 per kwartaal. Losse nummers 5 c St. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg; Londeusche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924: Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nt. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Dringend beroep op Groot-Brittannië. Amerikaansche pers verontwaardigd. „Ik stel mij niet op het standpunt van die Amerika nen, die de roode bedreiging voor zich houden als een scherm, waarachter zij de we reld kunnen overheerschen", aldus sprak de vroegere vice- president van de Ver. Staten Henry Wallace gisteravond voor de B.B.C. microfoon. „De onmetelijke macht en rijkdom van Amerika wordt meer gebruikt voor strategi sche en militaire doeleinden dan voor het verhoogen van de levensstandaard in landen, die groote markten zouden kun nen worden voor de Ameri kaansche export". Wallace, die op het oogen- blik een tournee door Europa maakt, hield onder groote be langstelling in de Central Hall van Westminster zijn eerste groote redevoering. Daarin deed hg een dringend beroep op Engeland om de wereld werkelijk leiding te geven door als schakel op te treden tus- schen het land van de vrije onderneming en het land van het Sowjet-communisme. Wallace gaf zijn gastheeren de verzekering, dat naar zijn meening Engeland als groote mogendheid geenszins heeft afgedaan. „Als democratie, die streeft naar geleide economie bevindt gij U tusschen het Amerikaan sche en het Sowjet-stelsel en voor beide stelsels moet een gemeenschappelijke grondslag gevonden worden, willen wij de vrede behouden. Indien er oor log ontstaat dan zal Engeland een vooruitgeschoven luchtba sis worden en om bevrijd te worden zal Europa grooten- deels moeten worden ver woest". Wallace verklaarde ontsteld te zijn over de geest, die was opgewekt door president Tru- mans program van onvoor waardelijke hulp aan de anti- Sowjet regeeringen. „De Grieksche regeering mag niet worden gestijfd in de handhaving van een cor rupt ambtenarendom, een eco nomie, die de sterkste tegen stelling tusschen rijkdom en armoede toelaat en een sys teem van politiegeweld en po litieke vervolging, dat de de mocratie tot een aanfluiting maakt. Aan Turkije waar geen vrije vakvereenigingen zijn, .geen werkelijke politieke ver tegenwoordiging, geen werke lijke burgerlijke vrijheden, wordt zonder voorwaarden te stellen een leening verstrekt voor de in standhouding van een buitensporig groot leger tegen een ongenoemde vijand". Wallace noemde een. aantal andere landen, die eveneens voor leeningen in aanmerking zouden komen en verklaarde niet te weten waar dit moet eindigen. Niemand is gediend door de aanwezigheid van ge weldige legers aan de Russi sche grenzen op kosten van Amerika en op de lange duur is de vrede er niet mee gebaat. In hun perscommentaren zijn de Engelsche bladen van mee ning, dat Wallace het beeld van de wereldsituatie te over- De Sowjet-Unie en Vóór-Indië. Beirekkingen aangeknoopl. De Sowjet-Unie zal spoedig diplomatieke betrekkingen aanknoopen met de voorloopi- ge regeering van Voor-Indië, zoo wordt uit Moskou bericht. De Voor-Indische regeering zal binnenkort een delegatie naar de Russische hoofdstad zenden om besprekingen te voeren over een mogelijk han delsverdrag tusschen beide lan den. Speciale V.N. zitting voor Palestina. Trygve Lie, secretaris-gene raal der V. N., heeft aan de 55 leden van de organisatie der V. N. per telegram een uit- noodiging gezonden voor een speciale zitting van de alge- meene vergadering der V. N. op 28 April aanstaande ter be spreking yan de Palestijnsche kwestie. Motie tegen burge meester van Berlijn. Een door de socialisten in gediende motie van wan trouwen tegen dr. Ostrowsky, «en (sociaal-democratischen) burgemeester van Berlijn is met 85 tegen 20 stemmen aan genomen. Alleen de eenheids partij stemde tegen. Ostrowsky heeft echter ge weigerd af te treden, daar vol_ gens hem het besluit onwettig dreven en dramatisch heeft geteekend. De zinsnede „deze twee reuzen (De Sowjet-Unie en de Ver. Staten) gaan een strijd op leven en dood tege moet" noemt de Times een overdreven uiting van pessi misme. De Amerikaansche pers is vooral verontwaardigd om het feit, dat een Amerikaan in het buitenland tegen de politiek van zijn eigen regeering scher pe critiek heeft geuit. De meest conservatieve bladen gaan zoover om het woord landverraad in hun kolommen te gebruiken en enkele bladen eischen zelfs, dat Wallace voor een Gerechtshof zal worden gedaagd. Maar Wallace is dan ook een profeet, die, zooals meer het geval is, in het buitenland meer wordt geëerd dan in zijn eigen land. Bewakers werden terechtgesteld. Dinsdag volgt Höss. Twaalf Belgische function- narissen van het beruchte vroegere concentratiekamp Breendonck ,in de buurt van Luik, zijn door vuurpeletons te Antwerpen, Luik en Namen terechtgesteld. De beruchtste van de groep, Fernanann Weiss, werd te Antwerpen terechtgesteld. Dinsdag a.s. zal het dood- vonis tegen Höso, den com mandant van het beruchte con centratiekamp Auswitz, ir Duitschland ten uitvoer worden gelegd. Boeren dansten. Wie Zaterdagmiddag op de Keizersgracht te Amsterdam wan delde, kon by de Nieuwe Spiegelstraat een aantal menschen met veel belangstelling zien kijken naar een demon stratie van Achterhoek- sche boerendansen, uit gevoerd door de „Reurl- sche boerendaansers" on der leiding van den heer A. Siebers uit Ruurlo. Met begeleiding van een harmonika dansten de ruim 30 boeren en boe rinnen in hun karakte ristieke donkere kleeding met de platte petten en geplooide kanten mutsen vrooiyk de „driekus man", de „vegert" en de kruispolka. Heel Frankrijk vraagt zich op het oogenblik af wat pre cies de plannen zijn van gene raal De Gaulle. De generaal heeft de laatste dagen tal van besprekingen gevoerd met vooraanstaande politieke figu- gen, doch voorloopig blijft hg' zich nog in een waas van ge heimzinnigheid hullen. Wel heeft hij aangekondigd binnen kort een uitvoerige verklaring aan de pers te zullen afleggen en dit heeft de nieuwsgieri' heid nog aangewakkerd. Naar verluidt zullen de werkzaamheden van dp door de Gaulle ontworpen nieuwe partij, de „Rassemblement du Peuple Francais" volgende week officieel beginnen. De Gaulle zelf zou voorzitter wor den en enkele oud-ministers, w.o. de bekende schrijver An- dré Malraux, zijn assistenten. Het ligt in de bedoeling in elk departement een commissie te vormen, die onder de partijloo- ze kiezers propaganda zal ma ken ten gunste van een pro gram zooals door de Gaulle in ,zijn rede te Straatsburg is uit eengezet. Intusschen nemen de af vallen op zijn persoon in he vigheid toe. Op Corsica werd een groote manifestatie voor de Vierde Republiek en tegen de Gaulle gehouden, waarbij het nogal roerig toeging. VLIEGTUIG VERONGELUKT Te Dakar is gistermorgen een vliegtuig: van de British South American Airways op weg naar Rio de Janeiro ver ongelukt. Twee personen wer den gedood en twee ernstig gewond. De Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zone meldt, dat in totaal 3656 personen in de loop van de 24-urige razzia's in de vier sectoren van Ber lijn zijn gearresteerd. Volgens radio Hamburg zou de deportatie van Duit- sohers uit de door Polen be stuurde gebieden ten Oosten van de Oder en Neisse op 20 April hervat worden. Zachte zeep voor babies. Naar wij vernemen zal a.a Donderdag voor kinderen van 0 tot 1 jaar een dubbel rant soen (d.l. 500 gram) zachte zeep ter beschikking worden gesteld. De onderwijzers- salarissen. Naar het A.N.P. ter oore komt heeft H. M. de Konin gin Zaterdag de door de re- geering voorgestelde wijziging in het bezoldigingsbesluit met betrekking tot de onderw\j- zerssalarissen, geteekend. Ver wacht kan worden, dat deze wijziging in de loop dezer week in het Staatsblad zal ver schijnen. De leeraarspositie. Te Utrecht is Zaterdag een congres gehouden door en voor leeraren bij het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs. Behandeld werd de positie der leeraren. In zijn openings woord wees de heer W. de Lange er op, dat de positie van den leeraar al jaren in ge vaar is. Anton van Duinkerken wees er op, dat de man van de geesteswetenschappen het tg- delijk moet afleggen tegen den man van de techniek. Verscheidene andere spre kers onderstreepten de moei lijkheden der leeraren. Mr. W. L. Baron de Vos van SteenwHk "f" Op 87-jarigen leeftgd is overleden mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, oud-voor zitter der Eerste Kamer. Hg wandelde over het Lange Voor hout toen hii ineenzakte^ en overleed. Tweede Kamer bijeen. Op 22 April zal ide Tweele Kamer vergaderen en aanvan gen met de behandeling van de interpellatie Joekes over frau des en knoeierijen op het ge bied van productie, verdeeling, import en export van goede ren. Minder valide arbeiders Aan het reeds door ons ver melde wetsontwerp betreffen, de de tewerkstelling van min der valide arbeiders, ontleenen wij nog, dat het aantal van hen op ongeveer 50.000 wordt gesteld. Bedrgven met minder dan 20 arbeiders loopen vrij van de verplichte aanstelling daarboven moeten de werkne mers c'.ïca 2 minder valide arbeiders in dienst nemen bij aanstelling v,an nieuw perso neel. Zij kunnen zich als min der valide arbeiders laten in- schrgven bg de gewestelijke arbeldsbureaux en afwijking van ret normale loon is onder bepaalde voorwaarden moge lijk. Prof. Gerbrandy spreekt. Naar wij vernemen, zal prof. mr. P. S. Gerbrandy. Maandag 14 April om 20 u. 35 voor de N.C.R.V. over Hilversum 2 een rede houden met als on derwerp: „Linggadjati getee kend, wat nu?" Vandaag 1 ...is het 150 jaar gele den, dat de Fransche staatsman en historicus A. Thiers, de eerste pre sident der Derde Repu bliek, te Marseille werd geboren. H.M. de Koningin te Rotterdam. Heden, Maandagmorgen, brengt H. M. de Koningin een bezoek aan de havens van Rot terdam, teneinde zich op de hoogte te stellen van de voort gang van het havenherstel. Na een rondvaart door de havens zal H.M. ongeveer kwart voor twaalf aankomen aan het ge bouw van de Koninklgke Roei en Zeilvereeniging „De Maas" aan de Veerhaven, waarna een rgtoer zal worden gemaakt. Haar echtgenoot vermoord. De politie te Hilversum heeft een 30-jarige vrouw en haar 25-jarigen vriend gearresteerd, die den echtgenoot van de vrouw, den 36-jarigen Kobus van Waveren, met rattenkruid hebben vergiftigd. Willem Mengelberg. Een aantal kunstenaars en kunstenaressen, onder wie Eduard van Belnum en Willem Andriessen, hebben tot de Centrale Eereraad voor kunst het verzoek gericht de naam van Willem Mengelberg te onttrekken aan de sfeer van politieke strgd en hem terug te geven aan het Nederland- sche muziekleven. Prof. Romme en Dr. van Mook. De geruchten over kabinets herziening, in Nederland en over vervanging van Dr. van Mook blijven aanhouden. Naast de mogelijkheid van een split sing bij het ministerie voor Overzeesche gebiedsdeelen, komt thans de Maasbode met het bericht, dat Prof. Romme bestemd zou zijn om dr. van Mook te Batavia op te volgen. Uit Batavia wordt gemeld, dat men in de kringen van de commissie-generaal niet be reid is tot rechtstreeksche te genspraak van dit gerucht. Voor de voortgang van de po litieke besprekingen wordt spoedige opheldering wensche- lgk geacht. Veldpost voor Indië. Om het postvervoer voor mi litairen in Indië te bespoedi gen, zijn thans aan de post kantoren postbladen verkrgg. baar, die 11 cent kosten (por to inbegrepen) en die een mi nimaal gewicht hebben. Deze blalen en gewone briefkaarten zullen voorrang hebben bg het inladen in de vl.egtuigen met Indische bestemming. Teleurstellende sleepreis. De tinbaggermolen Kalmoa, die gesleept door twee sleep- booten van L. Smit Co., op weg was naar Ned. Indië, zal terugkeeren. De sleep is voor de Fransche kust te lang op gehouden om nog voor de West-moesson de Indische Oceaan te kunnen bereiken. Het zal wel Juli worden voor de molen opnieuw kan vertrek, ken. Nederlanders terug naar ondernemingen. Djocja'sche studiecommissie Volgens een Nederlandsch- Indonesisch communiqué van Zondag is de mogelgkheid ge schapen voor e«n accoord over de belangrgkste economische problemen, welke door de Ne derlanders en de republikeinen besproken zgn. „Wg vertrouwen, dat de eer ste tastbare resultaten van de ze besprekingen eerlang zullen blijken", zoo zegt dit commu niqué. De besprekingen tusschen Republikeinen over Linggadjati. Op een vraag van het pers bureau Aneta te Batavia aan een zegsman van de republi- keinsche regeering, waarom de commentaren van de republl- kefische bladen op de onder- teekening van Linggadjati zoo weinig hoopvol en geprikkeld zgn. heeft deze zegsman gewe. zen op het groote wantrouwen, dat in republikeinsche kringen nog tegenover ce Nederlan ders bestaat. Men is benauwd toch nog „bedot" te worden Ook heeft het Modjokerto-incident te leurstelling veroorzaakt. Men vond, dat aan Nederlandsche zgde soms teveel met centen wordt gerekend, terwijl het om mHliarden gaat en om mil. li: -men menschenlevcns. mr. J. E. van Hoogstraten en dr. A K. Gani, waarmee op 9 April is aangevangen, duren nog voort. Het communiqué geeft ten slotte nadere bevestiging van. eerdere berichten dat de on derwerpen van bespreking wa ren: 1. het tot stand brengen van gemeensehappelgke pro ductie. en deviezenregelingen; 2. de terugkeer van ae rechtmatige eigenaars naar hun ondernemingen; 3. vorming van een geza menlijk voedselfonds: 4. maatregelen, om de op heffing van de Australische boycot van Nederlandsche schepen te bevorderen. Intusschen is te Djokjakarta een economische commissie ge vormd, welke belast is met het uitwerken der plannen voor de economische wederopbouw. Aan het hoofd dezer commis sie staat de vice-president Moh. Hatta, ter zgde gestaan door dr. Gani. minister van. economische zaken, dr. Moh. Roem. minister van binnen - landsche zaken, en Djafroedin. Prawiranegara, minister van financiën. De commissie is verdeeld in acht secties: 1 al- gemeene economie, 2 onderne mingen, 3 industrie, mijnen en olie, 4 buitenlandsche bezittin gen, 5 financiën, 6 stroom voorziening en spoorwegen, 7 ambachten. 8 door de Neder landers bezette zones. Door mijnexplosie brak het schip NEGEN SLACHTOFFERS EN VIER OVERLEVENDEN. Met het schip waren toen reeds in de diepte verdwenen de kapitein John Johnsen, de Belgische loods Danhieux en zes leden van de bemanning, zoodat deze scheepsramp to taal negen slachtoffers heeft geëischt. DE REDDING. Veilig weggedoken achter de beschermende zeedijk bij Borssele ligt „Dgkzicht", de hofstede van boer Zwemer. Toen Zaterdagmorgen om 6.25 op zee een korte, felle explosie klonk en er een na klank nog even narommelde, is zijn zoon de 21-jarige Piet Zwemer, de dijk opgerend, nog vlugger dan hij het vertellen kan. Hij zag hoe de kop van „The Viceroy" al verdwenen was, hoorde het gegil van de bemanning, sprong naar bene den, greep zijn fiets en riep naar zgn vader wat er ge beurd was. Maar toen zat hg al op zgn fiets en trapte naai de kaai, naar een boot om te helpen. Boer Zwemer heeft Twee jeugdige redders. Zaterdagmorgen te om streeks kwart over zes is het ruim 800 ton metende stoom schip „The Viceroy" van de reedery J. Hay uit Glasgow, op de Wester Schelde nabg Borssele door een mijnontplof- fing gezonken. Het schip was met kunst mest geladen op weg van Ant werpen naar Aberdeen. De ex plosie had midscheeps plaats. Binnen enkele minuten had het drama zich voltrokken en dre ven op het water slechts vgf overlevenden, namelgk de matroos D. J. Macleod, de tweede machinist Philip Gal- lie, de stoker A. Mackay, de kok G. May en de bootsman M. Carcady, welke laatste evenwel korte tgd later van het wrakhout wegspoelde, waaraan hij zich had vastge klemd. De man verdronk voor de oogen van zgn kameraden. ROYALE OVERWINNING VAN T.S.C. MOC. en ODIO leiden. DISTRICT IV. Ie Klasse. NAC—NOAD 0—2; VVV—De Baronie DNL 7—0; Longa—BW 3—4; Hel mond— RKTVV 1—2; Vlissin genWillem II 1I. NOAD handhaafde in een lastige wedstrgd tegen NAC de goede positie, maar ook BW en Willem Iï pasten op hun tellen, zoodat de verhou ding dezelfde is gebleven. De kansen van NAC en Longa wa ren toch reeds miniem en door beider nederlagen zgn zg thans wel definitief uitgeschakeld. Door de overwinning van RK TVV is de situatie voor Vlis singen en Helmond er niet be ter op geworden. Weliswaar leed De Baronie een zware ne derlaag in Venlo, doch door het hoe langer hoe meer uitschake len van ploegen met kansen voor de bovenste plaats krijgen de zich taai verzettende staartclubs gelegenheid zich tegen die ploegen wat veiliger te stelen. Onze Zeeuwsche eer ste klasser moet dan ook ge ducht op zijn tellen gaan pas sen. 2e Klasse A. AllianceDe Zeeuwen 12; InternosMid delburg 22; BreskensGoes 04; BiervlietDosko 36; HeroTerneuzen 63; TSC RBC 5—1. TSC kon, zooals verwacht werd, RBC royaal de baas blg- ven en Middelburg profiteerde hiervan door met een gelijk spel een plaatsje te stggen. Overigens een onbelangrijke strijd met een plaatsje hooger of lager in de middenmoot. Van meer belang waren de overwinningen van Goes en De Zeeuwen, die daardoor hun kansen behouden. Ook DOSKO denkt er nog aan te pas te ko men en had geen moeite met het zwakke Biervliet. Laat echter ook Terneuzen, dat nog bg Biervliet' op bezoek moet, oppassen. Tegen Hero, dat nu wel ver uit de Slagen is, werd een te groote nederlaag gele den en ten tweeden male gin gen tegen de Bredanaars de punten verloren. 3e Klasse E. Zeelandia Burgh 21: RoburSteenber gen 24: ZierikzeeEMM 2 —2: MOC—RCS 5—2; RKFC- ODIO 1—5. Met spanning werd de ont moeting tusschen RCS en M OC tegemoet gezien en het is voor RCS een smadelgke ne derlaag geworden. We mogen niet zeggen, dat de Souburgers nu uitgeschakeld zijn, maar dat de kansen flink gedecimeerd zijn is wel zeker. ODIO had het veel gemakkelijker en geen moeite met RKFC. zoodat MOC en ODIO nu ten koste van RCS. de beste papieren in handen hebben genomen. Zee landia kon de kleine kans nog in eigen hand houden, al moes ten tegen het zich flink weren de Burgh alle zeilen bggezet worden. Burgh komt er door deze nederlaag minder fraai voor te staan. Beter deed EM M het door in Zierikzee de kleine, hun door ons toegeken de, kans te benutten cn al thans één puntje mee te bren gen. Steenbergen stelde zirh definitief veilig tegen RoHpr dat altijd nog in de gevaar lijke zóne zit. 3e Klasse F. AxelOostburg 21; Corn BoysClinge 01: HontenisseAardenburg 41; HulstSteen 14; IJzendgke Schoondgke 90; Hoofd plaatSluiskil 31. Clinge en Axel stonden voor een moeilijke opgave en blg- kens de cgfers hebben zg de noodige moeite gehad om resp. Oostburg en Com Boys er on der te houden. Beide verliezers hebben hun positie danig zien verzwakken, .wat vooral voor Oostburg teleurstellend is. Steen had het wat gemakkelg- ker en sloeg Hulst met nor maal te achten cgfers. Verras send was de overwinning van Hoofdplaat op Sluiskil, doch nog onverwachter kwam de groote overwinning van de hekkesluiters IJzendgke op Schoondgke, waardoor de laat- sten nu tot de onderste plaats terugvallen en IJzendijke een paar punten voorsprong heeft gekregen ook op Aarden burg, dat in Hontenisse geen kans kreeg. Res. 2e Klasse A. Goes II MOC 1140; Steenbergen II- RCS II 20; De Zeeuwen II Vlissingen II 31; Dosko II Terneuzen II 33. Andermaal deed Terneuzen II goed werk door Dosko n een puntje afhandig te maken. De Bergenaren hebben nu drie verliespunten en alle drie te gen Terneuzen geboekt. Goes n heeft de beste kans om hier van de vruchten te plukken. Zelf werken zg daaraan hard mee en MOC II ondervond de onverzettelijke wil der Goese- naren om iedere kans te benut ten. RCS II moet met de re serves van Steenbergen plaats verwisselen, door de daar ge leden eervolle nederlaag. Vlis singen II en De Zeeuwen II vochten de plaatselijke strijd uit en de rood-wi*ten trokken aan het kortst" eind, wat hun de betere plaats kost. hem nog nageschreeuwd, dat het niet helpen zou, dat de reddingboot uit Terneuzen er eerder zou zijn, maar Piet trapte door, als hing zgn eigen leven ervan af. Aan de kaai lag de „Hoop op welvaart" uit Capelle aan de IJsel. Arie Verkaik, de 20- jarige zoon van den schipper, had al een extra stel riemen in de boot gesmeten en een lijn, Piet heeft niets gezegd en niets gevraagd. Hij smeet al leen zijn fiets neer en sprong in de boot. Samen zijn ze ge gaan. Roeiend. Er ging eb, dus ze moesten een eind onder de wal varen, voor ze konden oversteken. Voor Boer Zwemer en schipper Verkaik op de wal leken het uren. Maar toch wa ren de jongens er vlug bij, in een minuut of twintig na de ontploffing lag de eerste dren keling binnenboord. Hij dreef op een reddingsgordel en al leen zgn hoofd stak boven wa ter uit. Samen hebben ze hem aan boord geheschen. Als waanzinnigen gilden de ande ren. Nog twee konden ze aan boord helpen, de een dreef op een paar stukken hout, de an der op een balk. De jongens konden hen niet verstaan, ze spraken immers geen En- gelsch. Ze hebben alleen begre pen, dat ze dankbaar waren. De drenkelingen waren ver stijfd van kou. Ze konden niet meer. DE LUNGO. Het Zweedsche stoomschip Lungo was intusschen gearri veerd en had een sloep uitge zet. De vierde drenkeling, een zwaar gewonde, werd door de Zweden aan boord genomen. De jongens hebben hun boot langszg van de Lungo ge bracht en de drie geredden over gegeven. Nog even heb- oen ze boven het wrak geva ren, maar er was geen dren keling meer te zien. Alleen de stuurstelling stak nog boven water uit. Dat is het heele relaas. Of ze niet bang zijn geweest? Nee, ze hebben maar aan één ding gedacht. Of ze die plek waar zoo afschuwelgk werd gegild, op tgd zouden bereiken en of alle drenkelingen in de boot zouden kunnen. BLAREN. Piet maakt er een eind aan. Hij steekt zgn hand uit en ver ontschuldigt zich. Hg moet weg. Zaaien. Ja, het is voor jaar en het leven gaat door. Hij heeft een blaar in zijn hand van het roeien. Een blaar ir een ruwe, vereelte werkhand. Ook Arie laat zgn handen zien. Schippershanden, met blaren van het roeien. En hij schaamt zich niet. Natuurlijk Reportage van Helgoland. Vrijdag 18 April zal het opblazen van het eiland Helgoland door middel van 6700 ton ont plofbare stoffen door de B.B.C. worden uitgezon_ den. De reportage zaï worden verzorgd door drie verslaggevers, die zich aan de kust, aan boord van een torpedo boot en in een vliegtuig bevinden. niet, want aan deze blaren, hebben drie menschen hun le ven te danken. Van de dgk af zien we het wrak van „The Viceroy". Het laag water en het schip, dat in het midden gebroken is. steekt een heel eind boven water uit. Natuurlgk hoe kan het anders praten we nog even over de ramp en de redding. Boer Zwemer is trotsch op zgn zopn, die nu voor de tweede maal een mensch reddè. De eerste maal was een paar Goes iemand uit het water Goes, iemand uit het water haalde, die door het ijs was gezakt. En nu vanmorgen weer. Hij schudt zijn hoofd, als begrgpt hij het niet en mom pelt... „die jongen heeft ook altgd geluk". En het lgkt, als betreurde hij zelf het dat hij het van morgen niet was die aan de zee deze buit kon ontrukken. DE OVERLEVENDEN. Het s.s. Lungo heeft Zater dagmorgen te half negen de vier geredden te Vlissingen aangebracht, waar oogenblik- kelijk medische bgstand werd verleend. Op advies van dr. Detmar, werden de mannen in het Sint Jozeph-ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Drie van hen waren lichtgewond en één was zwaar gewond. De matroos Mac Leod ver telde ons, dat hg zich op de brug bevond toen de explosie plaats had. Het stuurhuis werd gedeeltelgk uit elkaar gerukt en Mac Leod werd tegen het plafond geworpen. Hg kon door een gebroken venster uit het stuurhuis ont snappen en kwam in het wa ter terecht. Het schip was toen reeds bgna geheel onder de golven verdwenen. Op eenig wrakhout kon hij zich drijvende houden, totdat het roeibootje uit Borssele ar riveerde, dat hem oppikte. De stoker A. Mackay bevond zich juist op de vuurplaat toen het schip getroffen werd. Hij werd weggeslingerd en liep een hoofdwonde op. maar hij kwam dicht bg een ventilator terecht en kon door deze ven tilator het schip verlaten. De tweede machinist Ph. Gallic lag in zgn kooi toen het ongeval gebeurde. Hij stapte uit bed in het water en had een reddingsgordel bg de hand. De ernstig gewonde G. Mav was Zaterdagavond nog niet in een toestand om een samen hangende verklaring van zgn redding te geven. LIJKEN GEBORGEN. De reddingsboot van Bres kens is Zaterdagochtend uitge varen om de omgeving van het wrak af te zoeken en op het wrak zelf dat bij laag water vrij ver boven de golven uitsteekt een onderzoek in te stellen. Vier lgken van slachtoffers konden gèborgen worden, waarvan een in het stuurhuis werd gevonden. Deze lgken zijn te Vlissin gen aangebracht en geïdenti ficeerd. Het waren de stoffe lijke overschotten van den ka pitein John Johnson, van den eersten machinist William Swan, van den stoker Patrick Macbrode en van den Belgi schen loods Danhieux. Naar de N.V. Scaldis, te Vlissingen, vertegenwoordig ster van de reederij John Hav ons mededeelt zal het Lloyds bureau te Rotterdam een ex pertise verrichten op het wrak van het gezonken schip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9