SANATOGEN KARSJDTE RUB ROLINOL UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch Vlaanderen is geen vergeten hoek De kleine NLS*B*-ers De leiders onttroond J Tholen Zeeuwsch-Vlaanderen St. Philipsland. 4 Schouwen en Duiveland De Volewijckers en N.E.C. gelukkig. DISTRICT I. Hermes DVS— VSV 24: Emma—'t Gooi 4- 0; ADO-DWS 2—0; Sparta— Ajax 13. Het wordt steeds duidelijker, dat Ajax terecht dew kop van District I voert. Sparta werd deze week het slachtoffer der Amsterdamers en gaat daar door de onderste plaats deelen met ADO, dat zeer goed werk deed door zich DWS van het lijf te houden, dat door neder laag de stadgenoote Ajax in de kaart speelde, terwijl Hermes DVS hetzelfde deed door van VSV te verliezen. Emma haal de tegen het Gooi met een groote overwinning twee kost bare punten binnen en verbe terde daarmee de gevaarlijke positie eenigszins. DISTRICT H. De Volewij ckersHBS 10; Blauw Wit- DFC 31XerxesHaarlem 55; DHCExcelsior 41; StormvogelsDOS 02. Het wordt steeds rumoeriger in de kop van District H. Naar het schijnt maakt Xerxes er ernst van om mee te gaan din gen naar de titel. De leiders Haarlem moesten zich althans in een doelpuntenrijke wed strijd met een gelijk spel tevre den stellen en verliezen daar door de leiding aan De Vole wijckers, die een zij het be nauwde, kostbare zege behaal den op het zich heftig werende HBS, dat misschien ,toch nog de kans ziet de onderste plaats te ontloopen. Excelsior kreeg ook nu weer geen kans tegen DHC en komt steeds dieper in de put. Voor de Delftenaren was dit een niet te versmaden winst. Blauw Wit hield DFC op een afstand en handhaafde eigen goede kansen. DISTRICT IIT. Enschede- sche BoysNES 01; Quick Enschede 10; AGOVVHe racles 13; Go AheadTu- bantia 24; Be QuickVites se 1—1. Ook hier is nummer één van de troon gestooten en dat nog wel door de hekkesluiters. NEC komt nu op het fluweel, maar dat heeft ook moeite ge kost, want de overwinning op de Boys is verre van sprekend. Quick bleef tegen Enschede in een wedstrijd van weinig be lang baas in eigen huis. AG OVV en Heracles vonden in de verdeeling der punten een goe de oplossing. Hetzelfde deden Be Quick en Vitesse en blijven daardoor in dezelfde positie on deraan hangen. Als Tubantia meer van dié uitschieters krijgt, moeten zij beide oppas sen. DISTRICT V. GVAV—Be Quick afgel.FrisiaAchilles 3—4; HSCVelocitas 5—1; Ve end am—Leeuwarden 31; HeerenveenSneek 20. Wat zou er tegen Heeren veen nog te ondernemen zijn? Het lijkt er niet veel op, dat één van de concurrenten nog kans krijgt om Heerenveen werkelijk ernstige moeilijkhe den in de weg te leggen. Sneek althans werd dit wel duidelijk gemaakt. Ook in de staart kan hier niet meer van spanning gesproken worden. Frisia sneu velde ook nu weer en wordt steeds vaster aan de roode lan taarn genageld en de nederla gen van Leeuwaren en Veloci tas kunnen hieraan niet veel verbeteren. DISTRICT VI. Brabantia— Limburgia 21; De Spechten MW 03 Bleijerheide Maurits 11; Sportcl. Emma- PSV 11; Sitt. BoysJuliana MW blijft Sittardsche Boys op de hielen volgen en geen van beide gaven ook deze week weer krimp. Voor De Spech ten een beroerde boel, dat M W zoo vasthoudend bleek, vooral nu Brabantia weer twee puntjes in de wacht sleepte en Bleijerheide tegen Maurits ook al een punt wist te veroveren. PSV kan nu langzamerhand de hoop ook wel laten varen en het resultaat tegen Emma valt dan ook wel tegen. De „Willem Barendsz." op de terugweg. TOTALE PRODUCTIE 12.885 TON TRAAN De Willem Barendsz. expe ditie heeft Dinsdag, 8 April, hte vangstgebied verlaten en is thans via Kaapstad op weg naar Nederland. De jagers zul len te Kaapstad gestationneerd worden. De totale productie van het afgeloopen vangsei- zoen bedraagt 12.885 ton traan inclusief een kwantum van 120 ton spermolie. Aan vleesch en lever werden respectievelijk geproduceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds met de transporttan ker „Nacella" naar ons land gebracht. In de tweede helft van Mei wordt het moeder schip van de expeditie „De Willem Barendsz." in Amster dam terug verwacht. Uitnoodiging aan Soekarno. Naar Aneta van officieels zijde verneemt, is na de onder- teekening van Linggadjatj te." sprake gekomen, dat Soekarno een officieel bezoek aan dr. Van Mook zou brengen en dat de Commissie-Generaal ver volgens een tegenbezoek bij Soekarno zou afleggen. Het ligt thans in de bedoe ling binnenkort op uitnood! ging van de Republiek een Nederlandsche afgevaardigde onder leiding van dr. P. J. A. Idenburg naar Djokjakarta te zenden teneinde de uitnaodl ging aan presilent Soekarno officieel over te brengen. Nieuwe chocolade- prijzen. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning heeft nieuwe prijzen voor J~skeurJ (Ingezonden mededeeling). besfrijtii hardnekkige kou yan i.wee kanten tegelijk Verkrijgbaar bü Apoth. ca DrojUten Alleenver koop voor Nederland: N.V. Kovrotree Handelamlj. Arosterdtur (Ingezonden mededeeling) „HOESTDRUIVEN" De bezuinigingscommissie van de Fransche regering on der leiding; van Ramadier heeft met het ontslaan van 20.000 beambten haar taak om 50.000 ambtenaren te ontslaan vol bracht. NV MOUTSUIKERIND EXTRACTIE- BEDRIJF „MALTOSTASE" - WEESP gelmpi joonen, is de laatste tijd met meer dan 100 procent geste gen. De chocolade-artikelen moeten dus duurder worden. De reep van 8 cent kost nu 10 cent, de gevulde reep van 8 cent 9 cent. Chocolade aan stukjes kost voortaan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikeJen te gen hoogere prijzen mogen worden verkocht en wel cho colade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moeten de ar tikelen echter verpakt worden verkócht met vermelding van de prijs en van de naam van den fabrikant op de verpak king. Buchenwalde berecht. Tegen de 31 beklaagden in bet proces tegen de leiders /an het Duitsche moordkamp 3uchenwalde is te Dachau de doodstraf geëischt. Nederlandsche staatsleening in dollars. Om de Nederlandsche be- 'eggers tegemoet te komen, die een deel van hun vermo- ;en in dollars belegd willen jouden, zal de Nederlandsche regeering een 3 leening uit geven. die in Amerikaansche dollars zal luiden. Zij, die hun Amerikaansche fondsen moe ten liquideeren of dat na 19 September j.l. deden, kunnen voor deze leening inschrijven. Commando Zeemacht. Het commandement zee macht Nederland zal binnen kort voorloopig naai; Rotter dam worden verplaatst. Al daar zal het worden samen gevoegd met het commande ment marine te Rotterdam. Dc reden der verplaatsing van het commandement zeemacht Nederland moet worden ge zocht in een streven naar| grooter doelmatigheid. Chr. werkgevers inter" nationaal georganiseerd? Te 's Gravenhage heeft een afvaardiging van het Christian Bussinessmen's Committee in ternationaal te Chicago con_ tact opgenomen met het chris telijk werkgeversverbond in Nederland. Het ls de bedoeling richtlijnen voor 'nternationalë samenwerking uit te stippelen, waarover in Mei a.s. nader' zal worden beslist. IS Mariniers helpen Walcheren. Op uitnoodiging van de Marinevoorlichtings dienst bevindt zich aan boord van H. M.'s hulp- vliegkampschip Karei Doorman, dat Zaterdag uit Rotterdam naar En geland vertrok, een re dacteur van de Prov. Zeeuwsche Courant om voor Zeeland een verslag te geven van dit vloot- bezoek aan Engeland. Tijdens dit bezoek heeft namelijk een voor Zeeland belangwekkende gebeurtenis plaatsde commandant der Engel- sche mariniers zal aan luit. admiraal C. E. L. Helfrich een chèque aanbieden voor de boo menactie op Walcheren. Weg Noord-Brabant Zeeland nog dit jaar verbeterd. De verbinding van Noord- Brabant met Zeeland is grootendeels uitstekend. Het gedeelte op de Kreekrakdam, tusschen Woensdrecht en Ril- land-Bath, echter is smal en heeft twee haaksche bochten. Reeds jaren bestaat het plan dit weggedeelte te vervangen door een groote weg langs de spoorlijn. Naar de A.N.W.B. mede deelt, heeft de Rijkswater staat thans opdracht ge geven het nieuwe tracé nog dit jaar van een weg dek te voorzien. Met het in orde komen van deze ontbrekende schakel zal het verkeer naar en van Zee land ten zeerste gediend zijn. ZEEUWSCHE OPTICIENS VERGADERDEN. Onder voorzitterschap van den heer Schroote uit Vlissin- gen, kwamen op 10 April bijna alle Zeeuwsche Opticiens bijeen in Hotel Centraal te Goes. Be handeld werden de voorstellen voor het houden van een Con gres op 8 en 9 Mei te Sche- veningen. Mr. J. van Binsbergen, se- te Amsterdam,gaf inlichtingen over de conferenties met de verschillende departementen in Den Haag'. De hoeveelheid deviezen voor import van brilleglazen is in verhouding tot de behoefte zeer gering. Getracht wordt gleizen uit Canada te importeeren. Ge sproken werd voorts over het meesterdiploma voor Opticien met een studietijd van 5 jaren en het examen voor erkend opticien. De heer Chr. J. Mazure uit Middelburg werd door Zeeland candidaat gesteld voor het hoofdbestuur. In het kringbestuur werden herkozen de voorzitter Schroo te, Chr. Mazure, vice-voorz. en L. Kampman uit Goes, secreta ris. Gekozen werden de heeren A. J. van Willigen uit Kapelle als permingm. en W. Louwerse, Goes, als bestuurslid. De heer Schroote zal Zee land vertegenwoordigen op het congres. Wederom verkeers- conferentie te Middelburg. In het Schuttershof te Mid delburg zal op Woensdag 23 April te 2 uur wederom een conferentie plaats hebben tus schen vertegenwoordigers van de landelijke en gewestelijke cretaris van het hoofdbestuur organisaties, die werkzaam zijn Minister Neher in Oostburg Belangwekkende wederopbouwconferentie. Bezoek aan Breskens, Oostburg en Sluis. Vrijdagmorgen heeft de niéuwe, energieke minister van openbare werken en wederop bouw, L. Neher, een officieel bezoek gebracht aan West- Zeeuwsch-Vlaanderen ten einde de wederopbouw in dit geteis terde gebied in oogenschouw te nemen en besprekingen te voeren met de burgemeesters van de verschillende gemeenten in dit gedeelte van de provin cie. Dit was het eerste officiee- le bezoek van den minister aan een der geteisterde gebieden. De minister, die vergezeld werd door den secretaris-gene raal, dr. ir. Z. Y. van der Meer den hoofdambtenaar ir. Roos, verklaarde na afloop van de rondrit aan onzen snecialen verslaggever, die de tocht mee maakte, dat hy niet ontevreden was over de resultaten, die in West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn bereikt. Sedert mijn vorige be zoek, aldus de minister, is men sterk opgeschoten en er is heel wat ten goede veran derd, hetgeen nog niet zeggen wil, dat het nu is zooals men het graag zou zien. maar dat kan nu eenmaal niet. Het is onmogelijk de wederopbouw in twee jaren gereed te hebben. Daarmee zal nog menig jaartje gemoeid zijn. WONINGBOUW EN NOODWONINGEN. Minister Neher, een eenvou dige en bijzonder beminnelijke persoonlijkheid, arriveerde des morgens om 10 uur met zijn gezelschap, waarbij zich de in specteur van de Volksgezond heid en Volkshuisvesting, jhr. ir. J. de Ranitz had gevoegd, te Vlissingen. Met de boot van half elf, waarop ter eere van den hoogen gast de provinciale vlag was geheschen, werd de overtocht naar Breskens ge maakt. Na de aankomst in de ze plaats, waar het hoofd van het Streekbureau West Z. Vlaanderen. ir. van Amerom, die tezamen met jhr. de Ra nitz den minister bij de excur sie. van voorlichting diende, het gezelschap verwelkomde, werd allereerst een complex steenen noodwoningen bezocht. De minister, die in verband met het fraaie zonnige weer geen overjas droeg, bezichtig de een van deze woningen en onderhield zich eenige tijd met de bewoonster. Daarna leidde ir. van Amerom hem naar de plaats waar een groot aantal permanente woningen, die na de voltooiing het woningpro bleem in Breskens aanzienlijk zullen helpen verlichten, in aanbouw is. De minister toonde zich zeer belangstellend en ver bleef geruime tijd op het bouw terrein alvorens naar zijn auto terug te keeren. Men zette hierna koers naar het gehaven de Sluis, waar een van de wo ningwethuizen, die in aanbouw zijn, werd bekeken. De minis ter sprak de wensch uit. dat de bouw krachtdadig zal worden voortgezet; hij oordeelde het echter noodzakelijk, dat er een wijziging wordt gebracht in de voorgevelverdeeling van deze 22 perceelen, opdat een groote- re eenheid wordt verkregen. TOCHTKUSSENS EN ZWARTE FRANCS. In Sluis bezichtigde hij even eens het noodwoningdorp. In een van de Zwitsersche nood woningen informeerde hij by de bewoners of het nieuwe huis hun beviel. Hij kreeg spontaan een bevestigend antwoord, doch de vrouw des huizes klaagde, dat het deze winter wel erg koud was geweest. Wanneer uw dochters hand werken kunnen moeten zij maar tochtkussentjes voor de ramen maken", glimlachte mi nister Neher, die zichtbaar voldaan was, dat de woning de oorlogsgetroffenen zoo goed beviel. Vervolgens trad hij een zgn. Bruynzeelwoning binnen. Ook hier wist hij de eenvoudi ge bewoners, die uiteraard wat confuus waren, want men krijgt immers niet elke dag een ex cellentie op bezoek, direct op hun gemak te stellen. Toen de bewoner klaagde dat België zoo dichtbij ligt, maar dat hij geen francs had om de goede zaken, diedaar te koop zijn, aan te schaffen, gaf ir. Neher hem een vriendelijk, doch ern stig gemeend lesje. „België heeft de Congo en is minder zwaar getroffen dan wij, zoo- dat- zy zich ruimer bewegen kunnen. Maar in de Belgische verwoeste gebieden is men lang zoo ver niet als hier. Wij moeten er door eendracht, ar beid en eerlijkheid weer boven op komen". Tenslotte bezocht de minis ter nog het in aanbouw zynde barakkenkamp voor wederop- bouw-arbeiders te Oostburg, dat een capaciteit heeft voor 250 man. Het kamp, dat zijn voltooiing nadert, is zeer ruim en geriefelijk; het zal in de toekomst als jeugdherberg die nen. De minister was vol lof over de opzet en inrichting van dit kamp. „Het is eerste klas en het zou mij niet ver wonderen, als de arbeiders niet eens lust hebben met de week einden naar huis te gaan", al dus luidde het ministerieele bescheid. Ook de groote ont spanningszaal trok zijn aan dacht. Hij was van oordeel, dat deze zaai ook heel goed voor plaatselijke vereenigingen ge schikt is. DE CONFERENTIE. Nadat een lunch was ge bruikt in het restaurant „Du Commerce" te Oostburg be gon om 2 uur in het nood- r~ V. De minister en de moeder. Een vriendelijk lachen de, grijze mijnheer stap te vrijdagmorgen een noodwoninkje te Bres kens binnen en verraste de bedrijvig in haar boeltje bezig zynde moe der de vrouw met de mededeeling: „Ik ben de minister van wederop bouw en ik kom U eens vragen hoe het U in Uw noodwoning bevalt!" Toen de oude vrouw van haar verbazing was bekomen. kwam haar antwoord„Het bevalt mij best hier, mijnheer, maar met mijn dochter gaat het niet zoo goed. want die kan maar geen standplaats "oor haar noodwinkeltje krijgen..." Na deze tijding praat te de minister eens even genoeglijk met het vrouwtje, met het ge volg, dat enkele uren la ter, toen zijne excellentie in Oostbürg was afge stapt om de lunch te ge bruiken, de dochter-van- de-winkel haar opwach ting bij hem maakte. In een rustig hoekje liet de minister haar het gehee- le verhaal vertellen en even later verliet een stralende juffrouw het restaurant, waar dit voorval plaats greep. „De minister heeft be loofd, dat hij al het mo gelijke zal doen, dat de zaak in orde komt", ver telde zij op de stoep. En laat nu niemand zeggen, dat het ministe rieele bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen zonder gunstige gevol gen is gebleven! gemeentehuis aldaar een we- deropbouw-conferentie, die door de burgemeesters van de verschillende West Zeeuwsch Vlaamsehe gemeenten werd bijgewoond. Tevens namen aan deze conferentie de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de griffier der Staten, dr. B. D. H. Teile gen en de leden der Gedepu teerde Staten C. Hamelink, A. Schout en mr. A. J. van der Weel deel, terwijl het Tweede Kamerlid mr. W. F. E. Baron van der Feltz als belangstellende aanwezig was. Minister Neher opende deze bijeenkomst met een korte rede, waarin hij vaststelde, dat Zeeuwsch Vlaanderen voor hem niet een vergeten hoek beteekent. De regeering heeft voldoende oog voor de moei lijkheden van dit gedeelte van Nederland. Binnen het raam van de mogelijkheden doet men wat gedaan kèm worden. De Commissaris der Ko ningin nam hierna het woord. Hij dankte den heer Neher voor zijn komt en bracht hul de aan de diverse opbouw- instanties. Hij wees erop, dat er nog vele klachten bestaan, vooral ten aanzien van de onzekerheid over de schade- financiering en herinnerde er aan, dat net vaderland tegen over de oorlogsgetroffenen een eereschuld heeft te vol doen. Verschillende burgemeesters, o.a. die van Breskens, Oost burg, Biervliet, IJzendijke, Cadzand en Aardenburg, brachten tal van bezwaren naar voren. Zij klaagden over het uitblijven van de goed keuring der herbouwplannen, de traagheid in het verleenen van bouwvergunningen en spraken de hoop uit, dat snel ler onteigening van noodzake lijke terreinen mogelijk zal blijken. OP EIGEN KRACHT VERTROUWEN. De minister, die ten tweede male aan het woord kwam, zeide, dat er ernstig getracht wordt de herbouwprocedure sneller te doen geschieden. Sprekend over de financieele kant hiervan betoogde hij met klem, dat Nederland straat arm is. De financieele scha de bedraagt milliarden gul dens. Wy zullen onze wen- schen moeten beperken. In de eerste plaats zal het her stel en de nieuwbouw van woningen worden bevorderd, waarbij gestreefd zal worden naar verlaging der bouwkos ten. De regeering zoekt met spoed naar een betere finan cieele regeling, maar ook hier „moet de wenschelijkheid wij ken voor de mogelijkheid", al dus de minister. Wat de hutir- politiek betreft was hij van meening, dat de huren meer in overeenstemming met de loonen moeten komen. Na er nog op gewezen te hebben, dat de opbouw in niet weinige mate belemmerd wordt door materiaalgebrek en tekort aan bouwvakarbei ders, eindigde de spreker zijn rede met de opwekking, niet op de hulp van het buiten land, maar op eigen werk kracht tc vertrouwen. Voor het beëindigen van de conferentie deelde minister Neher mede, dat hij zeer veel voelde voor een grooter in vloed van de gemeentebestu ren op de wederopbouw. Daar de verhoudingen echter in ie dere plaats anders liggen is een eenheidsregeling niet mo gelijk. Er zal echter, samen met de provinciale besturen, naar verbetering worden ge streefd. Na deze, door de aanwezi gen als zeer bevredigend be schouwde bijeenkomst, aan vaardde het gezelschap de terugtocht. Om kwart over vijf arriveerde men te Middel burg, vanwaar de reis naar ■Den Haag werd voortgezet. op het terrein van het ver keer. In deze bijeenkomst, die onder leiding zal staan van den Commissaris der Koningin, zullen deze vertegenwoordigers de gelegenheid hebben ht eventueele desiderata ten aan zien van het verkeer in de irovincie Zeeland naar voren e brengen. Prof. dr. ir. E. de Vries hoogleeraar te Wageningen. Prof. Dr. Ir. E. de Vries te Goes is benoemd tot hooglee raar aan de landbouwhooge- school te Wageningen om on derwijs te geven in de land huishoudkunde van de over- zeesche gebiedsdeelen, het Ne- derlandsch-Indisch agrarisch recht en het Nederlandsch-In- disch staats- en strafrecht. De benoeming wordt geacht 1 Maart te zijn ingegaan. Stavenisse EEN GEMEENTERAADS CONFLICT. In de gemeente Stavenisse is een klein conflict uitgebroken tusschen den burgemeester en een groep raadsleden. De burgemeester had een raadsvergadering uitgeschre ven op 11 April des middags, maar vier raadsleden zonden bericht van verhindering met de mededeeling dat zij avond vergaderingen prefereerden. De burgemeester schreef aan deze raadsleden een brief, waarin hij er op wees. dat het vaststellen van de vergaderin gen tot de taak van den bur gemeester behoort. Het ge meente-secretarie-personeel doet alles om de achterstand in de administratie ln te ha len. Veel werd reeds bereikt en de burgemeester acht daar. om de medewerking van de raadsleden voor het houden van middagvergaderingen een blijk van waardeering voor het personeel. Enkele malen per jaar kan een middagvergadering toch wel mogelijk zijn. aldus de bur ;emeester. De vier raadsleden, de hee ren C. van Beveren, Joh. Stoutjesdrjk, L. Hage en A. J. J. Tazelaar hebben daarop ge antwoord, dat zij niet in de gelegenheid waren de verga dering van Vrijdagmiddag bjj te wonen en zij verzochten alsnog een avondvergadering te willen uitschrijven. Door onvoltalligheid kon de verga dering van 11 April daardoor geen voortgang hebben. NOTARIS-BENOEMING TE TERNEUZEN Bij Kon. Besluit van 29 Mrt. 1947 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg met standplaats Terneuzen, de heer G. J. van Campen, candldaat-notaris te Hulst. Groede LEZING VOOR DE Z.V.U. De afd. Groede van de Z.V. U. organiseerde Vrijdag een avond waarin de heer H. Pieters zijn 3e lezing over de geschiedenis van Zeeuwsch- Vlaanderen hield. EEN MERKWAARDIGE DRIELING. De geboorte van een drie ling is iets, dat zelfs in tijden met een papier-distribu tie in de courant vermeld wordt. Zeker geldt dat als die drieling in St, Philipsland het levenslicht aanschouwt en de moedereen koe is. Eerste Paaschdag heeft een koe van den landbouwer S. de Ronde te St. Philipsland na« melijk een drieling geworpen. Moeder en kinderen maken het uitstekend. AFLOOP AANBESTEDING. Bij de te St. Philipsland ten gemeentehuize gehouden aan besteding van de bouw van elf woningen in de Anna Jacoba- pdlder was de firma P. de Raat en L. W. Everaars te St. Philipsland de laagste in- schrrjfster met 112.500.—. Bruinisse CHR. LANDARBEIDERS- BOND. Door de te Bruinisse gevoer de propaganda van het Ned. Chr. Vakverbond is te Bruinis se weer een afdeeling van de Ned. Chr. Landarbeidersbond opgericht. TRIBUNAAL TERNEUZEN In anvst en vrees- Als eerste verscheen Zater dag de 47-j. machinist G. Zapf uit Terneuzen, thans geïnter neerd, die als lid van de N.S.B. en aanverwante organisaties, een vooraanstaande figuur was geweest. Hij vervulde tal van „baantjes" en maakte ijverig propaganda. In zijn woning ontving hij geregeld Duitsche militairen en „kameraden" Tenslotte werd hij ook land- wachter en bewapend met een geweer, verrichtte hy dienst als Bahnschutzkommando te Holten. Zapf, die Duitscher was, bleek zich in 1938 tot Neder lander te hebben laten natio- naliseeren, omdat hij niet meer naar Duitschland wilde terug- keeren. Tot de N.S.B. zou hy 1940 zijn overgegaan, uit angst in Duitsche dienst te worden opgenomen.. Bij het verdere verhoor werd Zapf tel- kenmal betrapt op leugens en bleek duidelijk dat de man fi naal fout is geweest. Mr. Anna Bolle beweerde dat Zapf zoowel voor de oorlog, als tijdens de bezetting, anti-Hitier was, doch dat zijn geheele hou ding camouflage was, om maar geen moeilijkheden met de Duitschers te krijgen. Verd. schetste de 2 jaar interneering van haar cliënt, was van mee ning dat hy daarmede zwaar genoeg was gestraft. De 33-j. landbouwersknecht M. Verbrugge, te Hontenisse, zou zich als sympathiseerend lid der N.S.B. hebben aange sloten, wat hij echter ontkende. Uit de stukken bleek echter dat hij als zoodanig geboekt stond en dat er bij hem gere geld contributie werd opge- haeld. Mr. Tichelman was van mee ning dat er hier een misver stand in het spel is en dat zijn cliënt de dupe is van zijn fami lienaam. PI. achtte het proces verbaal niet objectief en con cludeerde dat de beschuldiging vervallen diende te worden verklaard. NOG MEER KLEINGOED. De 57-j. landbouwer en voer man A. Dekker, te Terneuzen, verrichtte sleeperswerk voor de Duitschers en bracht water naar de Duitsche stellingen. Dekker verklaarde steeds in opdracht van de gemeente ge handeld te hebben. Uit de stukken bleek dat Dekker tij dens de bezetting een tweede waterwagen had aangeschaft, doch besch. beweerde dat dit een giervat was, dat hij ook wel gebruikte om water in te vervoeren voor de Duitschers. Over wat hij aan de Duitschers verdiende, liet besch. zich niet uithooren en ook verder hield hy zich erg onnoozel. Mr. v. Zon achtte de houding van Dekker een gevolg van diens geloofsovertuiging concludeerde tot vervallen ver klaring van z(jn beschuldiging. De voorzitter nam echter geen genoegen met de verkla ringen en hield daarom deze zaak aan tot Maandag. 12 Mei om getuigen te hooren. EN ZOON. Tenslotte verscheen de zoon van vorigen beschuldigde, de 30-j. melkslijter W, F. Dekker, die zich als sympathiseerend lid der N.S.B. had aangesloten, volgens hem, om te ontkomen aan terugvoering in krijgsge vangenschap, wat hem toen in derdaad is gelukt. Na de bevrijding heeft hij daarvoor .jaar in internee ring moeten doorbrengen. Ook voor dezen Dekker trachtte mr. van Zon verzach tende omstandigheden aan te voeren en vroeg hem tenslotte niet verder te straffen. Uitspraak in deze zaken op 24 April a.s. UITSPRAKEN. A. Cammaert, IJzendyke: Verbeurdverklaring van 6000, ontzetting rechten. El. M. J. de Fouw, Terneu zen Ontzetting rechten. C. Koster, Breskens: Schul dig verklaard, zonder opleg ging van maatregelen. (Ingezonden mededeeling) „en toch waB ze heel erg ziek. M. jr eenmaal herstellend was zij met Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons de gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht* voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op. is licht ver teerbaar en bevordert de nacht rust Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel Hel ttmiwttmkuid tovhtl 9 (Ingezonden mededeeling) GEVESTIGD: Architectenbureau A. I. VANMELLE p.a. P. C. VAN MELLE Duinen ,,De Wijde Blik" BRESKENS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10