PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weer vrije groothandel Het zieken ver voer in Zeeland Geheim verdrag Amerika-Argentinië Zuivering te Siantar Onder handelin gen Engeland-Rusland opgeschort Opstand in Paraguay mislukt? 190e Jaargang - Nr. 85 Uiigove van de Firma Provinciale Zecuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijntdagelijks. behalve op Zon- Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN «.«.,2.' Zaterdag 12 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS 1 25 cent per week 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Los:c nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per ad ver- Bureau* gevestigd te Vlissingen 1 Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg! Londeusche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924: Goes: Turfkade 15. telefoon 2475: Oostburg: Gxatamastraat 3. telefoon 102 Tetneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.Cw^Mlddelburg. Het wereldgebeuren TOT STRIJD TEGEN HET COMMUNISME. Senator Pepper. Uit de Argentynsche hoofd stad Buenos Aires komt een bericht, waaruit blijkt, dat Truman en zijn raadgevers thans ook Zuid-Amerika gaan betrekken in de nieuwe poli tiek van de Ver. Staten tegen over de Sovjet-Unie en het communisme. Spoedig na de terugkeer uit Moskou van Marshall zal een conferentie worden gehouden van minis ters van buitenlandsche zaken van landen van het Ameri- kaansche halfrond, met als voornaamste onderwerp van bespreking de betrekkingen met de Sovjet-Unie. Naar in diplomatieke kringen wordt aangenomen zal dan Argenti nië, op instigatie en met steun van de Ver. Staten het initiatief nemen om het com munisme buiten de wet te stel len. Binnenkort zou tusschen Buenos Aires en Washington een geheime overeenkomst over dit onderwerp worden ge parafeerd, waarbij de Argen tynsche regeering op zich neemt om het communisme in haar land te onderdrukken. De Argentijnsche ambassadeur, die thans op weg is naar zijn post te Moskou, zal binnen twee maanden naar zijn land terugkeeren, terwyl de Russi sche ambassadeur in Argenti nië spoedig met verlof naar Moskou zal gaan. Waarmee dan de officieele betrekkingen tusschen beide landen verbro ken zouden zijn en de Ameri- kaansche ambassadeur Messer- schmidt zijn zin krijgt. Intusschen neemt in de Ver. Staten, nu de aanvankelijke geestdrift voor Trumans plot selinge vastberadenheid geluwd is, de oppositie tegen zij» bui- tenlandsch beleid in kracht toe. Een deel van de pers en van de politieke leiders begint zich meer gematigd te toonen en vraagt zich af, waar de door Truman ingeslagen weg uit eindelijk heen zal leiden. Een van de woordvoerders van dat deel is senator Claude Pepper, een vooruitstrevende demo craat, die zich voor de oorlog bekendheid verwierf door zijn felle uitlatingen tegenover Hitler-Duitschland. Tijdens de nog steeds aan de gang zijnde debatten in de Senaat over Trumans program voor steun aan Griekenland en Turkije uitte hij zijn vrees over de mo gelijkheid, dat de leiders die dit voorstel hebben gedaan, niet wisten wat zij deden. In eerlijk, doch misleide ijver, aldus Pepper, om het communisme te bestrijden of datgeen wat zij communisme noemen, zouden zij de Ver. Naties in de wielen rijden, iedere hoop op verzoening met de Sovjet-Unie vernietigen en Amerika reden geven tot de ernstige beschuldiging, dat Amerika een nieuw Rome of het oude Groot-Brittannië wenscht te worden. Het Ame- rikaansche volk wordt daar mee bloot gesteld aan een oor log, die de beschaving zou ver nietigen. Een andere senator, die rem mend wil werken op Trumans anti-communistische ijver is de bekende senator Vandenberg, voormalig adviseur van Byr nes en een bekende figuur op internationale conferenties. Zijn amendement om eeniger- mate de Ver. Naties in te schakelen in Trumans hulp- program is na stemming door de senaat overgenomen. On danks de oppositie van een an dere leidende republikeinsche senator, Robert Taft, die Tru man onvoorwaardelijk wilde steunen. Handelsverdrag EngelandSpanje. Onaangename noodzaak zegt de pers. De Londensche periodieken noemen de Engelsche handels overeenkomst met Spanje een „onaangename noodzaak". De linksche „New Statesman and Nation" acht de overeenkomst uit politiek oogpunt zeer be treurenswaardig. „Terwijl Franco door zijn wetsvoorstel inzake het regentschap ge poogd heeft een scheiding te weeg te brengen onder Spaansche monarchisten de organisatie der V.N. zand in de oogen te strooien, sluit de Engelsche regeering tege lijkertijd een economisch ver drag, dat de opvatting, dat de groote mogendheden in laat ste instantie bereid zouden zijn sancties tegen het regime van den Caudillo vast te stel len, tot een zinlooze frase maakt". Het blad betoogt, dat Franco, aangemoedigd door het bewijs, dat Engeland materieele overwegingen bo ven beginselen stelt, tegen de kleinere mogendheden vast beradener optreedt en bijv. met boycott van Noorsche schepen in Spaansche havens heeft gedreigd. Finsche regeering afgetreden. De Finsche coalitie-regeering is afgetreden. De onmiddellijke oorzaak van dit aftreden is het gebrek aan vertrouwen van de agrarische en sociaal-democra tische party in den eersten minister, Mauno Pekkala, die leider is van de uiterst link sche Democratische volks partij. Brief van Roosevelt aan de Paus. In de V.S. is een boek ver schenen, getiteld „Wartime corespondence between pre si. dent Roosevelt and pope Pius XII''. In een daarin opgenomen brief d-d. 3 Sept. 1941, schrijft president Roosevelt aan Paus Pius XH, dat de Russische dictatuur minder gevaarlijk is voor de veiligheid van an dere landen dan de Duitsche, ofschoon even onbuigzaam. Het boek maakt melding van het feit dat Amerika zes maanden van te voren vernam, dat Hit- Ier van plan was Rusland aan te vallen. Moskou werd hier van onmiddellijk in kennis ge- sted. KORTE PRED1CAT1E Joh. 20 29 zalig zijn zij, die niet zullen gezien hebben en nochtans zul len geloofd hebben". Thomas kon niet gelooven, dat Jezus was opgestaan. En hij wilde het ook niet, of hij moest er eerst de bewijzen van gezien hebben. Is dat zoo vreemd? Ook nu nog zijn er ontelbaar velen als Thomas. In zoo iets ongerijmds als opstanding uit de dood, kunnen zij niet, willen zij niet gelooven. En toch komt Thomas tot geloof, en belijdt hij Jezus als zijn Heer en zijn God. Maar het woord dan dat hierboven staat? Veroordeelt Jezus Thomas daarmee, en al len, die zijn als Thomas? Is Thomas minder voor Jezus dan de andere apostelen? Geenszins! Want de liefde van de levende Heer, Zijn on eindige liefde ook voor de twij felende Thomas, die Hem nu gevonden heeft, komt daarin tot uiting. Verterende smart, bange pijn en zielestrijd zou deze dicipel bespaard zijn ge bleven, als hij niet eerst had willen zien, maar geloofd had op het woord van Jezus alleen, dat Hij zou opstaan. Zijn twijfel verhinderde Tho mas om te gelooven. En hoe ontzettend moeilijk had hij het daarom! Hoe donker was het in zijn hart. Toch brak het licht door. Toen de opgestane Heer hem ontmoette, kwam Thomas tot geloof. Daar zijn vele ongelovige, twijfelende Thomassen. Wij menschen willen eerst zien en dan pas geloven. Kan men dan geloven, wat niet te zien is?! Thomas kon het niet, nog erger, hrj wilde het niet! Maar als de Heer het wil de Heer, die is opgestaan en leeft en die met ontferming bewogen is over al het verlorene, dan kan men of men wil of niet. En de levende Heer wil het. Bij Hem houdt alle twijfel op. Zalig, ook in de zwaarste le vensstrijd en in de bangste zie- lenood, de mensch, die op het getuigenis der apostelen, zon der iets te kunnen zien, ge looft. Jezus leeft! Ds. H. G. BENEDER Baarland. Hij schoot piloot neer. Voor het Amsterdamsch Bijz. gerechtshof werd de doodstraf geëischt tegen den S.S.-er G. Kamies uit Emmen (Dr.), die een Amerikaansch piloot neerschoot tijdens ,.de groote luchtactie bij Arnhem. Batakland onder vreemde heerschers. Vlucht naar Fort de Koek. Vérgaande elsch van Moskou. Agence France Presse meldt, dat de onderhandelingen inza ke een herziening van het bondgenootschapsverdrag tus schen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie tjjdeljjk afgebro ken zyn. Het bericht is Vrijdagmor gen door welingelichte kringen te Londen bevestigd. De door Rusland voorgestelde clausule, volgens welke Groot-Brittannië erin zou moeten toestemmen geen land te steunen, dat Rus land vijandig gezind is en alle vijandige propaganda te ver mijden, wordt in Londen niet, zooals in de V. S., geïnterpre teerd als een bewuste poging om Groot-Brittannië van de V. S. te isoleeren. In kringen, die in nauw contact staan met het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken, geeft men echter toe, dat besloten is, de onderhandelingen niet voort te zetten, totdat men tjjd gehad heeft met zorg het Russische voorstel te bestudeeren en, al le mogelijke consequenties er van. De bestudeering van -het voorstel zal waarschijnlijk en kele dagen in beslag nemen. Naar Reuter intusschen ver neemt zijn Donderdagavond te Moskou weer BritschRussi sche besprekingen gehouden. Proces Buchenwald begonnen. Het proces tegen 31 bewa kers en functionnarissen van het vroegere concentratiekamp Buchenwald is begonnen. Een der beklaagden is Frau Ilse Koch, bekend onder de naam „Ilse Lampekap", daar zij de gewoonte zou hebben gehad, lampekappen en zakboekjes gemaakt van getatoeëerde vel len van voormalige geïnter neerden, te verzamelen. Frau Koch, de weduwe van den voormaligen kampcomman dant ,is naar verluidt zwanger, waardoor zy niet voor de dood straf in aanmerking kan ko men. Telefoonstaking in Amerika voortgezel. De hoop op een spoedige be ëindiging van de Amerikaan- sche telefoonstaking is vervlo gen, nu de vakvereeniging het aanbod van de maatschappij betreffende arbeiders in het te lefoonbedrijf onbevredigend acht. Naar verluidt acht de vakvereeniging een langdurige staking thans onvermijdelijk en overweegt zy om aan de re geering te verzoeken als laat ste redmiddel het beheer van de telefoonindustrie tot zich te trekken. Er is bcvol gegeven, over te gaan tot arrestatie van drie leiders van het vakverbond van telefonisten in New Jersey we gens inbreuk op de stakings- wet Marine-officier was vij'and van Engeland. Te Amsterdam heeft giste, ren terecht gestaan C. ter Poorten, die in 1942 door den Dultschen rijkscommissaris werd benoemd tot inspecteur- generaal van het loodswezen. Hij was kapitein ter zee le klasse en officier in de orde van Oranje Nassau. Ter ver ontschuldiging voor zijn pro- Duitsche actie voerde hij aan: „Ik beschouwde Engeland als een vijand omdat Engelsche vliegers mijn schepen bescho ten". Er werd tien jaren gevan genisstraf tegen 'den verdach te geëischt. DOK GEARRIVEERD TE SOERABAIA. Het 4000 tons Julianadok en de 200 tons drijvende bok Valk zijn te Soerabala gearriveerd na een sleepreis van Ymuiden via Curasao naar Ned.-Indië. Vandaag... is het 150 jaar geleden, dat de Tsjechische lie dercomponist F. A. Stef_ fan te Weenen overleed. MORGEN bestaat de Gereformeer de Kerk te Vrouwen polder 60 jaar. Poolsch korporaal doodde een vrouw. De Poolsche korporaal G. uit het Engelsche bezettings leger hoorde voor de Am- sterdamsehe rechtbank 8 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen, omdat hij de 29-jarige Nederlandsche vrouw T. v. P., met wie hij een verhouding had, maar die hem bedroog, had doodgeschoten en haar nieuwen minnaar ernstig had gewond. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de verdachte een dapper soldaat was, maar hij was in de handen gevallen van een geraffineerde vrouw. Betrouwbare berichten van Sumatra wijzen erop, dat het belangrijkste element op de achtergrond van de recente zuiveringsactie tc Siantar (Sumatra) gevormd wordt door de groote tegenstelling tusschen de autochtone bevol king van dit gebied en leiden de persoonlijkheden, welke meerendeels elders zijn gebo ren. (Vooral te Atjeh). Hoewel velen reeds langen tijd aan de Oostkust wonen, worden zij niettemin door de Bataks als „vreemdelingen" aangevoeld. De beschuldigingen tegen deze leidende personen zijn door den woordvoerder van het Batakvolk uitgebracht, terwijl de beschuldigden allen Atjeh- ers en enkelen Meningkabauers zijn. Betrouwbare inlichtingen uit Indonesische bron onthul len, dat de Bataksche bevol king circa drie maanden ge leden door geheim overleg voorbereidende plannen heeft gemaakt teneinde de zuivering eigenhandig te volvoeren, waarbij verscheidene toonaan gevende figuren o.a. de Indone sische gouverneur Hassan en het hoofd van de politie (bei den uit Atjeh geboortig) ge welddadig zouden worden uit de weg geruimd. Teneinde dit te voorkomen heeft Hassan persoonlijk ingegrepen door de arrestatie van verschillende VOOR BOUWMATERIAAL EN RIJWIELEN, Conlröle van bedrijfsorganisatie. Uit een tweetal beschikkin gen, gepubliceerd in de Staats courant van 3 April jl. (no. 63) blijkt, dat het weer is toe. gestaan zonder vergunning van den minister van econo mische zaken groothandelsbe drijven te vestigen in bouw materialen (met uitzondering van eenige met name genoem de artikelen) en ook in rijwie len, rijwlelonderdeelen, _toe- behooren en -banden. Hierme de is het tevens toegestaan de ze artikelen mede te gaan ver handelen in bestaande groot figuren uit zijn omgeving, waaronder zijn eigen particu liere secretaris. Bevoegde waarnemers oordeelen, dat de aangekondigde plannen voor de verplaatsing van de Indo nesische hoofdstad van Suma tra van Siantar naar Boekit Tinggi (Fort de Koek), be schouwd moet worden als een vlucht van de leidende „vreem delingen" uit de Bataklanden naar de Padangsche bovenlan den, waar de bevolking min der afwijzend zou staan ten opzichte van de niet autoch tone elementen. Overval op Chinees Ko. Het gerechtshof te Amster dam deed uitspraak in de zaak tegen de 3 Hilversum- sche jongens, die in de zomer van het vorige jaar den Chi nees Feng Chin Chen, bijge naamd Ko, met een hamer' doodsloegen en zich daarop met een hoeveelheid choco lade en andere lekkernyen uit de voeten maakten. A. B. en M. W. G. werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van resp. 4 en 3 jaar, waar bij bepaald werd, dat na hun ontslag uit het opvoedings gesticht, waarin zij zich thans bevinden, zal worden beslist of deze straffen zullen wor den ten uitvoer gelegd. J. L. H.. die alleen op de uitkijk heeft gestaan, kreeg 6 maan den voorwaardelijk. Sjahrir naar Djokjakarta. Minister-president Sjahrir, met den minister van bin- nenlandsche zaken, Moh. Roem en den minister van economische zaken, dr. A. K. Gahi, begeven zich Zaterdag naar Djokjakarta voor een onderhoud met president Soe- karno, zoo meldt Antara. Llnggadjatl in werking. De republikeinsche gouver neur van Oost-Java heeft, volgens het republikeinsche persbureau Antara, de Indo nesische delegatie telegrafisch verzocht, naast de in artikel 14 van de overeenkomst ver vatte eisch (teruggave van vreemde eigendommen), de eisch te stellen, dat tegelijker tijd uitvoering zal worden ge geven aan de artikelen 1 en 2, namelijk samen te werken tot vestiging van het fede ratieve verband van de Ver- eenigde Staten van Indonesië. Het telegram drong er voorts op aan, dat de cultuuronder nemingen van Oost-Java per sonen zuilen aanwyzen om zitting te nemen in een com missie als bedoeld in arti kel 14 van de overeenkomst. E. Kupers naar Java. Demonstratie! congres van het N.V.V. De voorzitter van het N.V. V., de heer E. Kupers, heeft besloten gevolg te geven aan het tot hem gerichte verzoek van het wereldvakverbond, dat daartoe een telegrafische uitnoodiging had ontvangen, deze organisatie te vertegen woordigen op het van 16 t.m. 18 Mei a.s. te Malang (Java) te houden congres van de SOBSI, de Indonesische vak centrale. Zooals men weet, zal de heer C. van der Lende het N.V.V. op dit congres verte genwoordigen, terwijl ook de heer N. Vijlbrief, voorzitter van de bij het N.V.V. aange sloten Algemeene Bond van Ambtenaren, namens het N. V.V. dit congres zal bijwonen. Voorts heeft het verbonds- bestuur van het N.V.V. beslo ten een groot demonstratief congres te beleggen op Zater dag 26 April a.s. in de Apol- Iohal te Amsterdam. Op dit congres zullen meer dan 4000 afgevaardigden van de by het N.V.V. aangesloten organisaties bijeenkomen ter vaststelling van de verdere gedragslijn, nu het N.V.V. de fusie met de E.V.C. heeft af gewezen. Verder zal voor dit congres een uiteenzetting worden ge geven van de stand van za ken met betrekking tot de anti-duurte actie van het N. V.V. landelsbedrijven. Over het vrij, aten van de handel in die bouwmaterialen, waarvoor thans nog een uitzondering is gemaakt, wordt nader overleg gepleegd. Een en ander is een gevolg van het streven, om. waar mo gelijk, in overleg met de be staande bedrijfsorganisaties de handel ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen, ge noemd in artikel 4 van het be„ drijfsvergunningenbesluit 1941. De door deze verbodsbepalin gen stringent beperkte bewe gingsvrijheid van de handel is in normale tijden in het alge meen niet wenschelrjk en lijkt onder de gewijzigde omstan digheden in de onderhavige branches minder gewenscht. Voorts is bij het verleenen van dte hierboven genoemde dispensaties nog overwogen, dat de vereenigingen van han delaren, die zich op dit gebied bewegen reeds een zekere corrigeerende invloed kunnen uitoefenen op een al te onge breidelde gang van zaken in de desbetreffende branches. Ondergrondsche beweging wordt georganiseerd. Naar verluidt zouden de op standelingen In Paraguay on dergrondsche bewegingen or- ganiseeren, gelijk aan die in Europa tijdens de Nazi-perio de. Groepen van gevreesde „Macheteros" met messen vechtende guerilla-strijders. die in de Chaco-oorlog met Bollvie van zich deden spre ken vallen kleine garnizoe nen en politieposten op regee- ringsgebied aan. Deze berich ten worden beschouwd als een aanwijzing, dat het geregelde militaire verzet tegen de re-1 geering van Paraguay mis schien uiteenvalt. Een voor aanstaand uitgeweken Para- guayeesche politicus verklaar de te Buenos Aires, dat de op standelingen het initiatief aan de' strijdkrachten van presi dent Morinigo schenen te heb ben 'overgelaten. „Zelfs als de revolutionaire beweging mis lukt", aldus deze politicus, „zullen de opstandelingen tot den laatsten man vechten". De leiders der revolutionaire be weging hadden volgens hem de fout begaan, in het begin van de revolte communisten toege staan te hebben voor de radio te Concepclon te spreken, Hierdoor schaarden anti-com munistische machten binnen en buiten Paraguay zich ach ter Morinigo, terwijl het wer kelijke aantal communisten onder de opstandelingen uiterst gering was. STANDPUNT VAN BEVIN GEWIJZIGD? Naar A.F.P. meldt, heeft volgens de Russische radio, Bevin zich vereenigd met de stelling, dat het Duitsche vre desverdrag door een centrale Duitsche regeering moet wor den geteekend. Kan aanmerkelijk verbeterd worden. Werkcomité ingesteld. Men kan nu juist niet zeg gen, dat het met het zieken vervoer in Nederland overal in orde is. Volgens het Neder landsche Roode Kruis, aldus de heer Mr. van Braam Houck- geest in een vergadering, die Woensdag 2 April te Goes werd gehouden, verkeert het zelfs in een werkelijk chaoti sche toestand. Daarvoor zijn voorbeelden aan te halen, die weinig minder dan ontstellend genoemd kunnen worden. Aan ontsmetting van een auto, waarmede patiënten zijn ver voerd, wordt soms in 't geheel niet of onvoldoende gedacht. De medische verzorging tijden* het vervoer laat hier en daar ook veel te wenschen over. Vóór de bevrijding was het ziekenvervoer in hoofdzaak in handen van het Beroepsver voer. Tijdens de oorlog waren echter vele ambulance-auto's geroofd of vernield, zoodat het Roode Kruis na de bevrijding bijsprong- en, waar dat noodig was, ambulance-auto's voor ziekenvervoer stationneerde, oa.. in Vlissingen en Goes. Een leemte is, dat het zie kenvervoer niet in de wet ge regeld is. Toch is coördinatie noodig en daarom heeft het Nederlandsche Roode Kruis daarvoor het initiatief geno men. Gezorgd moet worden, dat overal, d.w.z. in elk rayon, ambulance-auto's zijn, die aan redelijke eischen voldoen, zoo dat de patiënten in zoo'n streek de zekerheid hebben, dat zij in acute gevallen steeds naar het ziekenhuis vervoerd kunnen worden. Een werkcomité dient in el ke provincie opgericht te wor den, waarin de verschillende groepen van belanghebbenden zijn vertegenwoordigd. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat deze zaak een so ciale, economische en medische kant heeft. Wat Zeeland betreft, kan ge zegd worden, dat het zieken huis te Noordgouwe een be hoorlijke ambulanceauto heeft. Ook Zierikzee vroeg er een aan, maar dat werd niet ur gent geacht. Toch is het de vraag, of het verantwoord is, dit geïsoleerde eiland maar in het bezit van één ambulance-auto te laten, waar het in de practflk wel onmogelijk zal zijn, een derge lijke auto uit een ander rayon in geval van nood hulpdiensten te laten verrichten. Middelburg heeft een goede ambulance-auto, die door het Gasthuis wordt geëxploiteerd, terwijl te Vlissingen een Roo- de-Kruis-auto is gestation- neerd, die door het brandweer- tevens E.H.B.O.-personeel) wordt bediend. Laatstgenoem de auto schijnt echter tijdelijk buiten bedrijf gesteld te zijn. Het Roode Kruis Iaat n.l. verschillende ambulance-auto's ombouwen en moderniseeren, wat veel goedkooper is dan het aanschaffen van nieuwe wa gens, en tevens deviezen be spaart. De omgebouwde wa- 'ens zijn bovendien beter dan ie, welke momenteel worden ingevoerd. Tholen en St. Philipsland hebben geen ziekenauto, maar worden bediend door Noord- Brabant In Zuid-Beveland is een am bulance-auto, die bij een par ticuliere ondernemer in exploi tatie is. Kort geleden is hier Roode-Kruis ambulance een auto bijgekomen, die thans ook ontboden kan worden. West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft één en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen twee ziekenauto's. Samenwerking tusschen de verschillende rayons is natuur lijk noodig. Soms moet een pa tiënt naar Leiden of Amster dam gebracht worden en dan moet het toch zóó zijn, dat in een spoedgeval een ziekenauto uit het naburige rayon ontbo den kan worden. Wat het poliklinische ver voer betreft, dit heeft als regel met personenauto's plaats. De kosten hiervan stijgen echter zoo sterk, dat het Staatstoe zicht op de Ziekenfondsen noodzaak is geweest op langrijke besparing aan te dringen. Er zal in de toe komst streng op gelet moe ten worden, dat dergelijk vervoer alleen per auto geschiedt, als dit werkelijk noodzakelijk is. Maar verder zal er ook coördineerend op getreden moeten worden. In sommige gevallen zal één auto meer dan één patiënt naar het spreekuur van den specialist of voor behandeling in het zie kenhuis kunnen brengen. In enkele plaatsen van ons land is dan ook een centrale post ingesteld, die coördineerend optreedt en dit vervoer regelt. Besloten is daarom ook in Zeeland een werkcomité samen te stellen uit de diverse be langhebbende organisaties en instellingen. Daarin werden benoemd de heeren Mr. J. C. Nieuwenhuis of een door hem aan te wyzen vertegenwoordi ger van de Rijksverkeersin spectie, M. G. M. Herstel (Roode Kruis), Fokke (Be roepsvervoer), Korteweg (Zie kenfondsen) en de Lange (Zie- kenhuisverplegingsvereenigin- gen en Groene Kruis). Nederlanders in de republiek Individueele Nederlandsche militairen, zoomede instruc teurs en technici, zijn welkom in de republiek, op voorwaar de, dat zij haar hun diensten verleenen, zoo schrijft het in de Nederlandsche taal gestel de republikeinsche blad „Pio nier" te Djogjakarta naar aanleiding van de toepassing van artikel 14 der overeen komst. Allereerst constateert het blad bij de Nederlanders het uitgesproken verlangen om dit artikel, waarin de terug keer der eigenaars, technici enz. naar de ondernemingen op republikeinsch gebied is gestipuleerd, uitgevoerd te zien. Het republikeinsche or gaan schrijft, dat de republiek de kennis en de techniek der Nederlanders op prijs zal we ten te stellen en spreekt als zyn overtuiging uit, dat de Nederlandsche intcllectueelen over eenige tijd hun werk weer zullen kunnen opnemen, want, zoo schrijft het blad, .,de Indonesiërs zijn in geen enkel opzicht anti-Neder- landsch". Prinselijk paar in Zermatt. Prins Bernhard heeft na de Paaschdagen met zijn twee berggidsen voor de eerste maal een langere tocht in het hooggebergte gemaakt. Van de hut der Fluhalp besteeg hij de Rimpfischhorn en keerde op de tweede dag te Zermatt terug. Naar verluidt, denkt prinses Juliana nog tenminste twee weken in Zermatt te blijven. Het Nederlandsche knapen koor „De Oosterhoutsche nach tegalen", dat een tournee door Zwitserland maakt, zal 12 April naar Zermatt gaan om het prinselijk paar een se renade te brengen. E.V.C. en regeering. Naar het E.V.C. hoofdbe stuur mededeelt heeft minis ter-president mr, L. J. M. Beel. naar aanleiding van een door dit hoofdbestuur gedane ver zoek om met de regeering in overleg te treden over even tueel te nemen sociale en eco nomische maatregelen, dit be stuur doen weten, dat ook hij overleg tusschen de E.V.C. eenerzijds en de ministeries van sociale en economische za ken anderzijds gewenscht acht. Het hoofdbestuur der E.V.C. heeft maatregelen genomen op korten termijn in overleg met deze ministeries te treden. Landbouw en Parlement. Vanwege de Stichting voor de Landbouw zal, naar wë vernemen, contact worden ge zocht met de fractievoorzitters van de politieke partijen, ten einde o°k het parlement de meening van de georganiseer de landbouw inzake de nieu we richtprijzen voor akker bouw- en - veeteelt-producten kenbaar te maken. OPLICHTER GEARRESTEERD. De politie te Rotterdam is erin geslaagd den 25-jarigen oplichter J. H. V., die ais kan toorbediende te boek staat, te arresteeren. Hij was meestal gekleed in het uniform van eersten luite nant en gaf zich uit voor jonkheer of meester in de rechten. Na een hotel te Rot terdam waar hij gelogeerd had, zonder betalen verlaten te hebben, stuurde hy zyn vrouw erop uit de babage af te halen. Zij werd daarop ge arresteerd. Toen de man zich daarover bij de politie kwam beklagen, werd ook hij ingere kend. Het schijnt, dat V. in het geheele land zijn oplich- terspractyken bedreef, speciaal onder de familie van hen, die in concentratiekampen hadden vertoefd. Zelf had hij ook in een kamp gevangen gezeten, waar hij zich voor dokter had uitgegeven^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1