Zijn „Spaarbriefjes" loten? UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch Vlaanderen is geen vergeten hoek De Franschen komen CHEFAROX LAATSTE NIEUWS Opzienbarende vrijspraak. In de meaning dat de z.g. spaar b liefjes" gecamoufleer de loten zijn en de uitgifte daarvan <Jus in strijd is met de loterijwet, bracht de politie twee bekende uitgevers dezer spaarbrieven voor den Amster- damschen kantonrechter. Zooals bekend behoefden de koopers dezer brieven het daarop voorkomende nummer slechts te vergelijken met de nummers op de trekkings- lijsten van de Staatsloterij en wanneer op het staatslot van Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Baarland 9.30 Geen dienst, 2 ds. Beneder; Borssele: 10 en 2.30 ds. Vrij landt; Driewegen: 9.30 ds. Be neder; Ellewoutsdijk: 9.30 ds. v. Willenswaard; 's-Gravenpol- der: 2 ds. v. Willenswaard; 's-H.hoek2 ds. Luuring; Hein- kenszand: 10 ds. Renting, 2.30 ds. Lely; Hoedekenskerke: 9.30 (H.A.) en 2 ds. Hulsbergen; Lewedorp: *10.30 dhr. v. d. Vrede; Nieuwdorp: 10 ds. Luu ring, 2.30 dhr. v. d. Vrede; Nisse: 9.30 ds. Lely, 2 ds. Ren ting; Oudelande: 9.30 ds. Hey- mans, 2 dhr. v. d. Meulen; Ovezande: 2 ds. Heymans; Ka- pelle: 10 ds. Strating, 2.30 dhr. Heyboer; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds. Baarslag; Waarde: 9.30 dhr. Overgauw, 2 dhr. Zwart; Wemeldinge: 10 dhr. de Zwart, 2 ds. Hartjes; Yerseke: 11 dhr. de Zwart, 4 ds. Baks; Goes: 9.30 ds. Odé, 5 intrede ds. Metselaar; 's-Heer Abtskerke: 9.30 dhr. de Jager, 2 ds. Strating; 's-Heer Arends- kerke: 10 dhr. v. d. Meulen. 2.30 ds. Boerlijst; 's-Heer Hen drikskinderen: 10 dhr. P. de Roos, 7.30 dhr. P. de Roos; Kattendijke: 9.30 en 2 ds. Breek; kloetinge: 10 en 2.30 ds. Elderenbosch; Wilhelmina- dorp: 10 dhr. Kraak, Breek; Wolfaartsdijk: 10 en 2.30 ds. van Dijk; Wissekerke: 10 ds. Moireau, 2.30 dhr. Lou- werse; Colijnsplaat: vm. en nm. ds. Kluivers; Geersdijk: v.m. dhr. Hoogerheide, nm. dhr. Kraak; Kamperland 9.30 en 2.30 ds. Postma; Kortgene: nm. dhr. Hoogerheide. Geref. Kerk. Baarland: 9.30 en 2 ds. Tiemersma; Borssele: 10 en 2.30 ds. Binnema; Drie wegen: 10 en 2.30 Cand. Win- demiiller; Lewedorp: 9.30 en 2.30 ds. v. d. Ende; Nieuw- dorp: 10 en 2.30 ds. Beukema; Kapelle: 10 en 2.30 Leesdienst; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruin: Kruiningen: 10 en 2.30 ds. Koolstra; Wemeldinge: :10 en 2.30 ds. v. Dijk; Yerse ke: 9.30 en 2 ds. de Bruyn; Goes: 10 en 5 ds. Teerink te Zetten; Wolfaartsdijk: 10 en 2.30 ds. Stam. Geref. Kerk Ex Art. 31 Goes:' 10 en 3 Dienst. (Het is niet zeker of het leesdienst is, of dat nog een voorganger komt). Geref. Gemeente. Borssele: 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Krabbendijke: 9.30, 2 Leesdienst; Waarde: 9.30, 1.30 en 5.30 Leesdienst; Wemeldin ge: 9.30 ds. Stuivenberg; Yer seke: 9.30, 2 en 6 ds. v. Stuy- venberg; Goes: 9.30, 2 en Leesdienst. Ver. van Vrgz. Godsdiensti- gen. Goes: Geen Dienst. Doopsgez. Gemeente. Goes Geen Dienst. Vrij Evang. Gemeente. We meldinge: 10 en 2.30 ds. v. Petegem; Yerseke: 10 en 2.30 ds. Timmerman; Goes: 9.30 en 6 dhr. Rijkhoek. Dordrecht. Leger des Heils. Yerseke: 10 en 6 Maj. Berendsen; Goes: 10 en 7.30 Kapt. D. Lissen- berg. dat nummer een prijs was ge vallen betaalde de „spaar bank" een gelijk bedrag aan den „spaarder" uit. Alleen de Lotisico"-loterij was het ver gund naast de Staatsloterij te blijven bestaan. De andere moesten verdwijnen. De uitgevers van spaarbrie ven J. B. van L. uit Amster dam en C. K. uit Rotterdam hoorden op 28 Maart den amb tenaar van het openbaar mi nisterie van het kantongerecht wegens het niet verdwijnen rsp. 3000 boete of zes maanden hechtenis en 300 boete of één maand hechtenis tegen zich eischen. Vrijdag uitspraak doende sprak de kantonrechter beide heeren vrij. De ambtenaar van het O. M. zal hooger beroep aanteekenen. FILMS VAN DE WEEK Goes-Grand-Theater: „Altijd in mijn hart" is een show_ en muziekfilm. Rond een vlot ge schreven en verfilmd verhaal, verzorgen Gloria Warren, Kay Francis en Walter Huston op uitstekende wijze de hoofdrol len, terwijl de regie bij Jo Gra ham in bekwame handen was. Vanaf Dinsdag draait „Terug naar Bataan", het boeiende epos van de guerilla-strijd der Phillipinos. De „Willem Barendsz." op de terugweg. TOTALE PRODUCTIE 12.885 TON TRAAN De Willem Bartendsz. expe ditie heeft Dinsdag. 8 April, tate vangstgebied verlaten en is thans via Kaapstad op weg naar Nederland. De jagers zul len te Kaapstad gestationneerd worden. De totale productie van het afgeloopen vangsei- zoen bedraagt 12.885 ton traan inclusief een kwantum van 120 ton spermolie. Aan vleesch en lever werden respectievelijk geproduceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds met de transporttan ker „Nacella" naai- ons land gebracht. In de tweede helft van Mei wordt het moeder schip van de expeditie „De Willem Barendsz." in Amster dam terug verwacht. Uitnoodiging aan Soekarno. Naar Aneta van officieele zijde verneemt, is na de onder- teekening van Ltnggadjati ter sprake gekomen, dat Soekarno een officieel bezoek aan dr. Van Mook zou brengen én dat de Commissie-Generaal ver volgens een tegenbezoek bij Soekarno zou afleggen. Het ligt thans in de bedoe ling binnenkort op u:tnoodi ging van de Republiek een Nederlandse afgevaardigde onder leiding van dr. P. J. A. Idenburg naar Djokjakarta te zenden teneinde de uitnoodl ging aan presilent Soekarno officieel over te brengen. Nieuwe chocolade- Guerillastrijd in Griekenland Volgens een woordvoerder van de Grieksche generale staf zijn 2500 gueriilastrijders in een gebied van 1600 vierkante mijl tengevolge van de opera ties in Midden-Griekenland in gesloten. Het leger heeft tot dusverre de volgende verliezen geleden: een officier en twee soldaten gedood en drie solda ten gewond. Van de gueriila strijders werden er 32 gedood 25 gaven zich over. De Italiaansche vloot. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de regeerin gen der vier groote mogend heden in Februari een proto col hebben onderteekend, waar- In wordt voorzien in de in. stelling van een commissie, die ingevolge het Italiaansche vre desverdrag het overschieten Je dee', van de Italiaansche vloot zal verdeelen. Naar men ver wacht zal de commissie bin nenkort te Parijs bijeenkomen. Ballonwedstrijd op 5 Mei. Op de nationale feestdag, 5 Mei, zal op Houtrust in den Haag de staft plaats vin den van een internationale ballonwedstrijd, georganiseerd door de Haagsche ballonclub. Dit zal de derde maal zijn dat in Nederland een ballon vaart in wedstrijdverband wordt gehouden. De eerste vond plaats in 1912, de twee de in 1934. De werkgelegenheid. Op 29 Maart 1947 stonden ingeschreven 1323 (33) perso nen, waarvan er 884 in de D. U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 29 Maart 1947 werden 590 (3) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 687 (281). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben betrek king op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: WALCHEREN: letterzetter, drukkers, behangers, stoffeer ders, steigermakers, kleerma. kers, badknecht, stoelenman, loodgieters, naaimachinemon teur, automonteurs, slijper, zandvormers, hulplasscher, smeden, dragline-machinisten, metaalbewerkers, electricien leerjongens metaalbedrijf, draglinesmeerders, kistenma kers, zager, leerjongens con fectiefabriek, tuinbouwarbei- ders, winkelpersoneel, loop knechts. magazijnbedienden, havenarbeiders, kantoorperso neel. machine-stiksters en naaisters, leerling kapster, leerling modiste, hotelperso neel, typistes, verplegend per soneel, huishoudelijk personeel. ZUID-BEVELAND: druk kers, zetters, stoffeerders, as sistent-uitvoerder, spoeljongen, zeilmaker, wasscherijperso- neel, schoenmaker, smeden, auto-monteurs, loodgieters, bankwerkers, plaatwerkers, radiateurenmonteurs, fabrieks arbeiders, electriciens, ver warmingsmonteur, boekbinders bakker, tractor-chauffeur, boomkweekersknechts, leer ling kellner, expeditieknecht, kantoorpersoneel, wasscherij- personeel, pedicure, naaister, typistes, huishoudelgk perso. neel. THOLEN: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht. SCHOUWEN- EN DUIVE- LANDschoenmaker, wagen maker, leerling fitter, lijn- werkers, molenaarsknechts, stikstofstrooiers, huishoudelijk personeel, paardeknechts. ZEEUWSCH-VLAADEREN meubelmakers. stoffeerders, vormers, electricien, bankwer kers, automonteur, leerjongen voor garage, loodgieters, elec_ trisch-jasschers, draaier, sto ker-machinist, vlasser, wevers, zandvormer-bedrijfsleider, kan toorpersoneel, gevorderd kap ster, naaister, fextielarbeid- sters. reizigster, verkoopsters, kamermeisjes, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te Middel burg, of haar bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Minister Neher in Oostburg prijzen. De minister van landbouw, vlsscherij en voedselvoorzie ning heeft nieuwe prijzen voor chocolade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacao- boonen, is de laatste tijd met meer dan 100 procent geste gen. De chocolade-artikelen moeten dus duurder worden. De reep van 8 cent kost nu 10 cent, de gevulde reep van 8 cent 9 cent. Chocolade aan stukjes kost voortaan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikeJen te gen hoogere prijzen mogen worden verkocht en wel cho colade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moeten de ar tikelen echter verpakt worden verkocht met vermelding van de prijs en van de naam van den fabrikant op de verpak king. Komt er ooit een vredes verdrag met Duitschland De plaatsvervangers vax Duitschland hebben Vrijdag in het geheel geen overeenstem ming kunnen bereiken toen zrj voortgingen met het bespreken van de procedure voor het op stellen van het vredesverdrag met Duitschland. Aan het eind van de bijeenkomst schertsten zij over de vraag, wanneer er ooit een vredesverdrag zat zijn. Belangwekkende wederopbouwconferentie. Bezoek aan Breskens, Conferentie van Moskou. Molotoi wil alles bestudeeren Op de heden te Moskou gehouden conferentie van de vier ministers van buiten landsche zaken verklaarde Molotof, dat de Sowjet-Rus- sische regeering niet kan in stemmen met de afscheiding van het Roer- en Rijngebied van Duitschland. Te Potsdam heeft de Sowjet-delegatie een viermogendhedenbeheer over het Ruhrgebied voorgesteld, doch er op gestaan, dat het een integraal deel van Duitschland zal blijven, aldus Molotof. Wat dc territoriale aan spraken van de kleinere geal lieerde mogendheden betreft, verklaarde Molotof zich niet bereid deze zonder verdere studie thans in overweging te nemen. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Marshall, zeidc vervolgens, dat de V.S. een economische eenheid wenschen, welke au tomatisch zal resulteeren in een viermogendhedenbeheer over het Roergebied evenals over de rest van Duitschland. Buchenwalde berecht. Tegen de 31 beklaagden in het proces tegen de leiders van het Duitsche moordkamp Buchenwalde is te Dachau de doodstraf geëischt. Nederlandsche staatsleening in dollars. Om de Nederlandsche be leggers tegemoet te komen, die een deel van him vermo gen in dollars belegd willen houden, zal de Nederlandsche regeering een 3 leening uit geven, die in Amerikaansche dollars zal luiden. Zij, die hun Amerikaansche fondsen moe ten liquideeren of dat na 19 September j.l. deden, kunnen voor deze leening inschrijven. Commando Zeemacht. Het commandement zee macht Nederland zal binnen kort voorloopig naar Rotter dam worden verplaatst. Al daar zal het worden samen gevoegd met het commande ment marine te Rotterdam. De reden der verplaatsing van het commandement zeemacht Nederland moet worden ge zocht in een streven naar grooter doelmatigheid. Oostburg en Sluis. Vrijdagmorgen heeft de nieuwe, energieke minister van openbare werken en wederop bouw, L. Neher, een officieel bezoek gebracht aan West- Zeeuwsch-Vlaanderen ten einde de wederopbouw in dit geteis terde gebied in oogenschouw te nemen en besprekingen te voeren met de burgemeesters van de verschillende gemeenten in dit gedeelte van de provin cie. Dit was het eerste officiee le bezoek van den minister aan een der geteisterde gebieden. De minister, die vergezeld werd door den secretaris-gene raal, dr. ir. Z. Y. van der Meer den hoofdambtenaar ir. Roos, verklaarde na afloop van de rondrit aan onzen specialen verslaggever, die de tocht mee maakte, dat hij niet ontevreden was over de resultaten, die in West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn bereikt. Sedert mijn vorige be zoek, aldus de minister, is men sterk opgeschoten en er is heel wat ten goede veran derd, hetgeen nog niet zeggen wil, dat het nu is zooals men het graag zou zien. maar dat kan nu eenmaal niet. Het is onmogelijk de wederopbouw in twee jaren gereed te hebben. Daarmee zal nog menig jaartje gemoeid zijn. WONINGBOUW EN NOODWONINGEN. Minister Neher, een eenvou dige en bijzonder beminnelijke nersoonlijkheid. arriveerde des morgens om 10 uur met zijn gezelschap, waarbij zich de in specteur van de Volksgezond heid en Volkshuisvesting, jhr. ir. J. de Ranitz had gevoegd, te Vlissingen. Met de boot van half elf, waaror» ter eere van den hoogen gast de provinciale vlag was gehesehen. werd de overtocht naar Breskens ge maakt. Na de aankomst in de ze plaats, waar het hoofd van het Streekbureau West Z. Vlaanderen. ir. van Amerom, die tezamen met jhr. de Ra nitz den minister bij de excur sie van voorlichting diende, het gezelschap verwelkomde, werd allereerst een complex steenen noodwoningen bezocht. De minister, die in verband met het fraaie zonnige weer «reen overjas droeg, bezichtig de een van deze woningen en onderhield zich eenige tijd met de bewoonster. Daarna leidde ir. van Amerom hem naar de plaats waar een groot aantal nermanente woningen, die na de voltooiing het woningpro bleem in Breskens aanzienlijk zullen helpen verlichten, in aanbouw is. De minister toonde zich zeer belangstellend en ver bleef geruime tijd op het bouw terrein alvorens naar zijn auto terug te keeren. Men zette hierna koers naar het gehaven de Sluis, waar een van de wo ningwethuizen, die in aanbouw zijn, werd bekeken. De minis ter sprak de wensch uit. dat de bouw krachtdadig zal worden voortgezet; hij oordeelde het echter noodzakelijk, dat er een wijziging wordt gebracht in de voorgevelverdeeling van deze 22 perceelen, opdat een groote- re eenheid wordt verkregen. TOCHTKUSSENS EN ZWARTE FRANCS. In Sluis bezichtigde hij even eens het noodwoningdorp. In een van de Zwitsersche nood woningen informeerde hg bij de bewoners of het nieuwe huis hun beviel. Hij kreeg spontaan een bevestigend antwoord, doch de vrouw des huizes klaagde, dat het deze winter wel erg koud was geweest. „Wanneer uw dochters hand werken kunnen moeten zij maar tochtkussentjes voor de ramen maken", glimlachte mi nister Neher, die zichtbaar voldaan was, dat de woning de oorlogsgetroffenen zoo goed beviel. Vervolgens trad hij een zgn. Bruynzeelwoning binnen. Ook hier wist hij de eenvoudi ge bewoners, die uiteraard wat confuus waren, want men krijgt immers niet elke dag een ex cellentie op bezoek, direct otf hun gemak te stellen. Toen de bewoner klaagde dat België zoo dichtbij ligt, maar dat hij geen francs had om de goede zaken, die daar te koop zijn, aan te schaffen, gaf ir. Neher hem een vriendelijk, doch ern stig gemeend lesje. „België heeft de Congo en is minder zwaar getroffen dan wij, zoo dat zij zich ruimer bewegen kunnen. Maar in de Belgische verwoeste gebieden is men lang zoo ver niet als hier. Wij moeten er door eendracht, ar beid en eerlijkheid weer boven op komen". Tenslotte bezocht de minis ter nog het in aanbouw zijnde barakkenkamp voor wederop- bouw-arbeiders te Oostburg, dat een car>aciteit heeft voor 250 man. Het kamp, dat zijn voltooiing nadert, is zeer ruim en geriefelijk; het zal in de toekomst als jeugdherberg die nen. De minister was vol lof over de opzet en inrichting van dit kamp. „Het is eerste klas en het zou mij niet ver wonderen, als de arbeiders niet eens lust hebben met de week einden naar huis te gaan", al dus luidde het ministerieele bescheid. Ook de groote ont- spannineszaal trok zijn aan dacht. Hij was van oordeel, dat deze zaal ook heel goed voor plaatselijke vereenigingen ge schikt is. DE CONFERENTIE. Nadat een lunch was ge bruikt in het restaurant „Du Commerce" te Öostburg be gon om 2 uur in het nood- De minister en de moeder. Een vriendelijk lachen de, grijze mijnheer stap te Vrijdagmorgen een nood woninkje te Bres kens binnen en verraste de bedrijvig in haar boeltje bezig zijnde moe der de vrouw met de mededeeling: „Ik ben de minister van wederop bouw en ik kom U eens vragen hoe het U in Uw noodwoning bevalt!" Toen de oude vrouw van haar verbazing was bekomen, kwam haar antwoord: „Het bevalt mij best hier, mijnheer, maar met mijn dochter gaat het niet zoo goed, want die kan maar geen standplaats voor haar noodwinkeltje krijgen..." Na deze tijding praat te de minister eens even genoeglijk met het vrouwtje, met het ge volg. dat enkele uren la ter, toen zijne excellentie in Oostburg was afge stapt om de lunch te ge bruiken, de dochter-van- de-winkel haar opwach ting bij hem maakte. In een rustig hoekje liet de minister haar het gehee- lc verhaal vertellen en even later verliet een stralende juffrouw het restaurant, waar dit voorval plaats greep. „De minister heeft be loofd, dat hij al het mo gelijke zal doen, dat de zaak in orde komt", ver telde zij op de stoep. En laat nu niemand zeggen, dat het ministe rieele bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen zonder gunstige gevol gen is gebleven! J\ gemeentehuis aldaar een we- deropbouw-conferentie, die door de burgemeesters van de verschillende West Zeeuwsch Vlaamsche gemeenten werd bijgewoond. Tevens namen aan deze conferentie de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de griffier der Staten, dr. B. D. H. Teile gen en de leden der Gedepu teerde Staten C. Hamelink, A. Schout en mr. A. J. van der Weel deel, terwijl het Tweede Kamerlij mr. W. F. E. Baron van der Feltz als belangstellende aanwezig was. Minister Neher opende deze bijeenkomst met een korte rede, waarin hij vaststelde, dat Zeeuwsch Vlaanderen voor hem niet een vergeten hoelc, beteekent. De regeering heefU voldoende oog voor de moei lijkheden van dit gedeelte van Nederland. Binnen het raam van de mogelijkheden doet men wat gedaan kan worden. De Commissaris der Ko ningin nam hierna het woord. Hij dankte den heer Neher voof' zijn komt en bracht hul de aan de diverse opbouw- instanties. Hij wees erop, dat er nog vele klachten bestaan, vooral ten aanzien van de onzekerheid over de schade- financiering en herinnerde er aan, dat het vaderland tegen over de oorlogsgetroffenen een eereschuld heeft te vol doen. Verschillende burgemeesters, o.a. die van Breskens, Oost- burg, Biervliet, IJzendijke, Cadzand en Aardenburg, brachten tal van bezwaren naar voren. Zij klaagden over het uitblijven van de goéd keuring der herbouwplannen, de traagheid in het verleenen van bouwvergunningen er spraken de hoop uit, dat snel ler onteigening van noodzake lijke terreinen mogelijk zal blijken. OP EIGEN KRACHT VERTROUWEN. De minister, die ten tweede male aan het woord kwam, zeide, dat cr ernstig getracht wordt de herbouwprocedure sneller te doen geschieden. Sprekend over de l'inancieele kant hiervan betoogde hij met klem, dat Nederland straat arm Is. De financieelc scha de bedraagt milliarden gul dens. Wij zullen onze wen schen moeten beperken. In de eerste plaats zal het her stel en de nieuwbouw van woningen worden bevorderd, waarbij gestreefd zal worden naar verlaging der bouwkos ten. De regeering zoekt met spoed naar een betere finan- cieele regeling, maar ook hier „moet de wenschelijkheid wij ken voor de mogelijkheid", al dus de minister. Wat de liuur- politiek betreft was hij van meening, dat de huren meer in overeenstemming met de loonen moeten komen. Na er nog op gewezen te hebben, dat de opbouw in niet weinige mate belemmerd wordt door materiaalgebrek en tekort aan bouwvakarbei ders, eindigde de spreker zijn rede met de opwekking, niet op de hulp van het buiten land, maar op eigen werk kracht te vertrouwen. Voor het beëindigen van de conferentie deelde minister Neher mede, dat hij zeer veel oeldc voor een grooter in vloed van de gemeentebestu ren op de wederopbouw. Daar de verhoudingen echter ju ie dere plaats anders I'tjcu is een eenheidsregel:ug n!et mo gelijk, Er zal echter, samen met de provinciale besturen, naar verbetering worden ge streefd. Na deze, door dc aanwezi gen als zeer bevredigend be schouwde bijeenkomst, aan vaardde het gezelschap de terugtocht. Om kwart over vgf arriveerde men te Middel- CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND De aanmelding van leerlin gen voor het per 1 September a.s. te openen Chr. Lyceum voor Zeeland heeft de stoutste verwachtingen van het hestuur overtroffen. Reeds meer dan 100 leerlingen hebben zich nu al definitief aangemeld en nog bijna dagelijks komen er nieu we opgaven bij. Wel een bewijs, dat vele ouders een Chr. onder- wijs-inrichting wenschen. Uiteraard hebben de meeste leerlingen zich aangemeld voor de eerste klas, maar ook voor de tweede en zelfs voor de der de klas is de belangstelling der mate, dat het bestuur thans definitief besloten heeft om per 1 Sept. a.s. ook te beginnen met de derde klas Gymnasium en de dere klas H.B.S. Leerlingen, die zich voor een van deze klassen nog willen aanmelden, kunnen hiervan schrifteijk opgave doen aan den Rector Drs. D. Barends, te Goes. Men leze de in dit blad voorkomende advertentie. STREMMING VEERDIENST. Wegens reparatie aan de veerpont zal de veerdienst over de Eendracht te Tholen Zater dagavond 12 April a.s. van 7.30 uur tot ongeveer 10 uur ge sloten zijn voor motorrijtuigen en wagens. Personen en rijwie len worden dan per roeiboot overgezet. Het verkeer wordt dan omgelegd over het veer te Oud-Vossemeer. Zuid-Beveland. Goes DE BADHUISKWESTIE TE GOES. Uit de gemeentebegrooting, die Maandag in de raadsver gadering aan de orde komt, blijkt o.a., dat de in exploita tie zijnde badinrichting naar raming 2000 batig saldo zal opleveren en dat burg. en weth. van meening zijn dat binnen afzienbare tijd een plan voor een nieuw badhuis als wij ons oor goed te luisteren hebben gelegd op het terrein van het Schuttershof uit voering vei'dient. De commissie van financiën stelde in verband daarmede de vraag of de saldi van het huidige badhuis daarvoor niet kunnen worden gereserveerd' Burg. en weth. antwoorden thans, dat dit gezien de slech te financieele toestand, niet de goedkeuring van hoogere in stanties zal verkrijgen. VERK EER S VERBETERING EN RIOLEERING. Uit de coi-respondentie tus schen de commissie van finan ciën en burg. en weth. inzake de gemeentebegrooting 1947 blijkt, dat plannen bestaan voor een vernieuwing van de groote verkeersweg door Goes tusschen de Patijnweg en de Middelburgsche straat. Het gaf de commissie van financiën aanleiding, omdat er ook een post is uitgetrokken voor de rioleexing van dit deel der gemeente om te inforpieeren naar ramingen voor een totale rioleering. Burg. en weth. deelen mede, Schip voor Zeeuwsche kust op een mijn. Negen slachtoffers. Bij liet ter perse gaan van, dit nummer bereikt ons het bericht, dat nabij Borssele voor de Zeeuwsche kust een schip op een mijn is geloopen. Negen leden van de beman ning zouden daarbij omgeko_ zgn. Negen overlevenden werden hedenmorgen te half negen in Vlissingen verwacht. De naam van het schip werd nog niet gemeld- dat zij dit jaar nog een volle dig rioleeringsplan hopen te kunnen aanbieden, maar dat 't gewenscht is bij gelegenheid der algemeene vernieuwing van de Rijksweg en of bg ver nieuwing c.q. verbetering van andere straten daarin direct de rioleering te leggen. DE STRAATVERLICHTING. Burg. en weth. deelen den raad naar aanleiding van op merkingen van de commissie van financiën over de electri- sche straatverlichting mede, dat de kosten daarvan alleen voor de binnenstad reeds 20.000 zou kosten en voor de geheele gemeente een thans onoverkomelijk bedrag! Met de PZEM wordt onder handeld over een nieuw tarief. Krabbendi'ke VERGADERING SCHOOLVEREENIGING. Donderdagavond - hield de Herv. Chr. Schoolvereeniging haar jaarvergadering onder leiding van den heer W. P. Ge braad. De penningmeester kon het boekjaar 1946 met een batig saldo afsluiten. Tot bestuurslid Werd herko-, zen de heer J. Engelse. Getracht zal worden om een tijdelijk onderwijzer te benoe men. ter vervanging van het Hoofd der school den heer A. de Pagter die wegens ziekte zijn werk heeft moeten neer leggen. Nisse JAARVERGADERING KORFBALVEREENIGING. De kolfbalvereeniging „Ex celsior" te Nisse heeft haar algemeene jaarvergadering ge houden. Mej. M. Nieuwenhuize werd als nieuw bestuurslid gekozen. Door een tekort aan mannelijke leden zal de ver- eeniging deze zomer niet kun nen deelnemen aan de compe titie der senioren. De junioren van de vereeniging, die vorig jaar kampioen werden, zullen echter wel aan de competitie deel nemen. De voorzitter sloot de vergadering met een kort woord. Kloetinge TUINBOUWCURSUS. Ten vervolge op ons bericht over de eindles van de tuin- bouwcursus te Kloetinge dee len wij nog mede, dat het di- oloma, behalve aan de reeds vermelde leerlingen ook werd xitgereikt aan: M. de Visser, F. Dekker,- H. Dekker, P. Wa- enaar en C. Zwartepoorte. DE MANNEN VAN MEI 1940 IN ZEELAND. Fransche ambassadeur komt Herinnert u zich nog deze triomfantelijke uitroep uit de Meidagen 1940? Weet u nog hoe moedig zij vochten, zoowel voor hun als voor ons vader land? Toen was er geen tijd om deze waardeering voor hun hulp aan ons land te toonen. Indien u zich dit alles nog eens goed voor de geest haalt zult er zeker veel voor voe len om uw waardeering alsnog te toonen aan hen. En die mogelijkheid komt. Op Zaterdag 17 Mei a.s. ko men plm. 250 Fransche oud strijders van het 271e regiment infanterie, die op Z.-Beveland hun leven gewaagd hebben voor hun en ons land en waar van er verschillende hier in de Goesche ziekenhuizen gelegen hebben, naar Kapelle en Goes. Voor deze menschen, die hier tot Maandagmorgen 19 Mei blijven, zijn slaapplaatsen noo- dig. Indien u dus een of meer Franschen wilt huisvesten ge durende die dagen, verwijzen wij gemakshalve naar de in ditzelfde blad geplaatste r** vertentie. Het programma dat zij wil len afwerken is als volgt: om plm. 8 uur 's Zaterdagsavonds arriveeren zij te Goes, waarna hun in de zaal van den heer Krijger aan de Beestenmarkt een kop koffie zal worden aan geboden. 's Zondagsmorgens 18 Mei a.s. zal om half acht een mis in de R.K. kerk gele zen worden ter nagedachtenis van hun gevallen kameraden op Zuid-Beveland, daarna volgt een gezamenlijk ontbijt, waar na om elf uur vertrokken wordt naar het kerkhof te Kapelle-Biezelinge, waar een plechtige herdenking van de gevallen Fransche strijders zal plaats hebben. Hierbij zullen verschillende Fransche hoog- waardigheidsbekleeders, zooals de Fransche ambassadeur, de Fransche militaire attaché en anderen vertegenwoordigd zijn. Na de plechtigheid zal te Goes' een gezamenlijke warme maal tijd gebruikt worden, welke wordt aangeboden door de ge meentebesturen van Goes en Kapelle, welke waarschijnlijk bui'g, vanwaar de reis naar'opgeluisterd wordt door de Den Haag werd voortgezet, aanwezigheid van den Com missaris der Koningin in Zee land of een der leden van Ged. Staten. Daarna maken de Fransche oud-strijders een rondreis door Zuid-Beveland en eventueel Walcheren. De route hebben zij zelf vastgesteld om de voor malige gevechtsterreinen te bezoeken, waarna zij des avonds weer naar hun kwar tieren zullen terugkeeren. 's Maandagsmorgens vroeg zullen zij de terugreis naar Frankrijk aanvaarden. Wie dus mee wil werken om zijn waardeering te toonen over de door hen betoonde moed en opofferingen in de Meidagen van 1940, weet wat van hem of haar wordt ver wacht! (Ingezonden mededeeling) EEN WELDOENSTER r Purolin houdt moeders huid zacht en mooi; baby's huid gaaf en gezond. Voorkomt schrijnen na scheren» Heelt tevens een beschadigde huid. Doos 40 ct. (Ingezonden mededeeling) Gewoon maagzoiil of Cliefarox? Uit onwetendheid neemt men, om overtollig maagzuur te binden, vaak een huismiddeltje, dat wel direct helpt, maar op den duur de vorming van steeds méér maag zuur veroorzaakt. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - helpt óók direct, maar veroorzaakt niet de vorming van nieuw maagzuur. Integendeel, het beschermt bovendien de maag, want bet vormt een verzachtende, gelei-achtige laag op de maagwand f 3.25 per doos Chefaro, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10