Kleinere visschersvloten? De Amerikaansche hulp aan Griekenland en Turkije UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS De ..Führer" van Yerseke BESPREKINGEN TE LONDEN LEIDDEN NOG NIET TOT RESULTAAT. Ingediend is een wetsont werp „goedkeuring van het op 5 April 1946 te Londen geslo ten verdrag nopens het vast stellen van een maaswijdte van vischnetten en van minimum- maten op sommige vischsoor- ten". In de eerste plaats werd noodzakelijk geacht een groo- tere maaswijdte van de traw- ïernetten. Ook de op de visch- soorten gestelde maat werd herzien in deze zin, dat voor de instandhouding van de soor ten een grootere maat nood zakelijk werd geoordeeld. Overeenstemming werd bereikt over een aantal maatverhoo- gingen. DE VLOTEN. Ook verder gaande maatre gelen kwamen ter sprake. Een van Britsche zijde ter tafel gebracht voorstel, om tot een contingenteering der visschers- vloten van de deelnemende na ties over te gaan, werd echter niet aanvaard. Het voorstel vond bestrijding door die lan den, welke in de gelegenheid waren hun visschersvloot ge durende de oorlogsjaren aan merkelijk uit te breiden, en welke thans afwijzend stonden tegenover elke beperking, voor zoover die him bestaande vloot raakte. De Ned. delegatie kon zich met het Britsche voorstel niet vereenigen, daar zij van mee ning was, dat, als zoodanige maatregel zou worden geno men, deze ook van toepassing moest zrjn op alle vaariuigen, omdat dit anders zou beteeke- nen een onrechtmatige bevoor deeling van die naties, wier vloot overwegend uit kleine vaartuigen bestond. Wilde het Britsche voorstel de overbevissching tegengaan door een globale beperking van de tonnage, van Nederlandsche Zijnde werd het denkbeeld ge opperd dit doel te bereiken door een beperking der vang sten, door deze in overeenstem ming te brengen met het pro ductievermogen van de Noord zee. Ook omtrent dit denkbeeld kon echter allerminst overeen stemming worden bereikt. Voor nader onderzoek wer den verscheidene voorstellen, waaromtrent geen overeen stemming kon worden bereikt, verwezen naar een in te stel len commissie, waarin alle deelnemende naties zullen zijn vertegenwoordigd en welke binnen een jaar zal rappor teeren omtrent de wijze, waar op het gestelde' doel op de beste wijze kan worden be reikt. Aan de vertegenwoordi gende landen werd in verband hiermede in overweging gege ven althans gedurende dit jaar hun herbouw-programma's voor him visschersvloot zooda nig in te richten, dat deze vloot niet grooter zou zgn dan die van 1938 en zoo dit op het tijdstip der conferentie reeds wel het geval was, voorloopig van verdere vergrooting af te zien. OOK BINNEN DE NA TIONALE WATEREN. De aandacht moge er nog op worden gevestigd, dat, in te genstelling met dat van 1937, dit verdrag ook van toepassing is op de visscherij binnen de territoriale grenzen van het rijk. Appel- en perenstroop gaan van de bon. Van de zijde van de Distri- butledienst wordt medege deeld, dat binnenkort appel en perenstroop van de bon zul len gaan. Detaillisten moeten hun voorraden bij de Distributie diensten opgeven. Textielknoeierij te Enschede. In verband met het dezer dagen door de centrale dienst voor de economische contröle te Enschede en omgeving in gesteld onderzoek, waarbij de textielfabrikant B. te Haaks bergen en twee procuratiehou ders van een der grootste tex tielfabrieken te Enschede in arrest zijn gesteld, vernemen wg nog, dat B. door middel van de gestolen garens in staat werd gesteld, duizenden meters stof te vervaardigen, w.o. 24000 m. vitrage, welke zonder de distributiebepalingen in acht te nemen in de handel werden gebracht. Dat met deze onrechtmatige transacties groote bedragen gemoeid waren, blijkt uit het feit dat,voor zoover tot dus verre kon worden nagegaan, B., met deze transacties onge veer 25.000.heeft verdiend. De textielfabrikant, te wiens nadeel de goederen zijn ont vreemd, gaat uiteraard geheel vrijuit. V ertegen woordiging van de republiek. CORRESPONDENTIE GEPUBLICEERD. Met instemming van de Com missie-Generaal en van de In donesische delegatie is de Ned. regeering er toe overgegaan de tusschen deze beide gevoer de correspondentie, welke reeds eerder ter vertrouwelijke kennisneming aan de leden van de Staten-Generaal was toege zonden thans openbaar te maken. De correspondentie handelt in hoofdzaak over de wijze van interpretatie van de overeen komst van Linggadjati en over de plaatsing van Indonesiërs in de buitenlandsehe dienst. Van Nederlandsche zijde is er op dit laatste punt op gewezen,1 dat Indonesiërs in buitenland sehe dienst in dienst van het Koninkrijk zullen staan, waar bij zij hun bijzondere nationale belangen natuurlijk kunnen be hartigen, doch dat van een vertegenwoordiging in strikt internationale zin pas sprake zal kunnen zijn, zoodra de Ver. Staten van Indonesië tot stand gekomen zullen zijn. Demonstraties in Turijn. Er zou een achterstand zijn gekomen in de uitbetaling van vergoedingen aan hen, die tij dens de Duitsche bezetting fa briek en kantoor verlieten om zich bij de verzetsbeweging aan te sluiten. Dit heeft de demonstraties veroorzaakt. Laat in de middag keerde de rust weer, toen uit Rome bericht ontvangen werd, dat de regeering de demonstran ten in hun eischen tegemoet zou komen. De Modjokerto-kwestle De Commissaris-Generaal, M. van Poll, is van een be zoek aan Modjokerto terugge keerd met de heeren dr. C. C. Maassen, dr. P. J. Koets en lt. gen. S. H. "Spoor. Dr. Koets deelde Aneta de hoofdpunten mede van de maatregelen, die tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten zijn vastgesteld: a. Aan Nederlandsche zijde moet men de zekerheid heb ben, dat zich bij het terugtrek ken van de Nederlandsche troepen niet andermaal moei lijkheden zullen voordoen. b. Er moeten waarborgen bestaan, dat niemand schade zal ondervinden als gevolg van de tijdelijke aanwezigheid der Nederlandsche troepen. Om hiërvoor zekerheid te scheppen zal een gemengde Nederlandsch-Indonesische commissie permanent te Mod jokerto verblijven en toezien op de naleving van de ge meenschappelijke verklaring inzake het achterwege laten van represailles. Ter plaatse was gebleken, dat de Indonesische autoritei ten nog niet in het bezit zijn van de officieele tekst van de tusschen de delegaties over eengekomen demilitariseering van het gebied rond Modjoker. to. Aan beide zijden acht men de kwestie Modjokerto als ex periment voor de toekomstige ontwikkeling van groote be_ teekenis. Russen wenschen een controle-commissie. In de Veiligheidsraad heeft de Poolsche afgevaardigde dr. Lange het Russische voor stel om de Amerikaansche hulp aan Griekenland en Tur kije onder controle van een commissie van de Veiligheids raad te stellen, ter sprake ge- De razzia te Berlijn. AMERIKAANSCHE GOUVERNEUR TE LOSLIPPIG In de Britsche sector van Berlijn is een groote zuive ringsoperatie aan de gang. Tot op heden zijn 300 verdachte personen gearresteerd. Vier compagnieën Britsche infante rie en duizend man politie- troepen voeren de operatie in samenwerking met Duitsche politie uit. Generaal-majoor Frank Keet- ing, plaatsvervangend Ameri- kaansch gouverneur, heeft medegedeeld, dat in de Ame- rikaanshce sector eveneens arrestaties zijn verricht. Een der arrestanten was een Duitsch politie-agent, die in plaats van aan de razzia mee te doen, met zijn vrouw de ijskast van een Amerikaansche woning plunderde. Onder de arrestanten bevonden zich voorts 22 misdadigers, die door de Russen werden gezocht, drie „collaborateurs", die door Franschen werden gezocht, een persoon verdacht van moord en drie Roemenen, die geen reden konden opgeven voor hun verblijf te Berlijn. Een grooté voorraad „zwarte waar" en gestolen auto's werd door de Amerikanen in beslag genomen. De razzia heeft niet het succes gehad, dat men er van verwachtte. De Britten ver wijten Keeting, dat hij te los lippig is geweest toen hij reeds resultaten bekend maak te voor de razzia was vol tooid, zulks in strijd met de gemaakte afspraken. Wellicht zijn juist hierdoor zij, die men meende te zullen vangen, ontsnapt. Het offensief in Griekenland. Het communiqué van het le ger in Noord-Griekenland zegt. dat de regeeringstroepen over al de gestelde doelen hebben bereikt De geringe weerstand kon overal worden gebroken. Volgens officieale berichten uit Larissa ln Midden-Grieken, land zijn 600 man Grieksche luchtlandingstroepen op ver schillende punten in Thessallë neergelaten. In Zuid-West- Griekenland zouden 100 op standelingen zijn gedood. 70 gewond en 70 gevangen geno men na een strijd van twee dagen. Roerige toestand in Noord-Afrika. De Fransche autoriteiten versterken troepen en politie in het bergachtige gebied Ka- bylië tusschen Algiers enCon- stantine, waar Mesalll Hadj, de Arabische nationalisti sche leider, een verlriezings- campagne houdt Men noemt de toestand .rumoerig". Uit Parijs werd gemeld, dat Frank rijk overwoog „elementaire verdedigingsmaatregelen" te nemen door Mesalli Hadj het beleggen van openbare verga deringen te verbieden. STAATSLOTERIJ. HOOFDPRIJZEN. Derde klasse, tweede lijst. 25.000: 19204. 1500: 4363, 11374. 1000: 11717, 12550. 400: 20132. 200: 16884, 20773. 100: 1110, 5560, 7672. 8249, 12234, 15362, 17020, 18722. bracht. Hij betoogde, dat de eenheid van Griekenland niet wordt bevorderd door een ge haat en corrupt bewind te steunen. Indien men meent, dat Rusland de onafhankelijkheid van Griekenland bedreigt, moet men dit land om uitleg vragen. Tot Turkije richtte dr. Lan ge een scherpe aanval, waar bij hij beweerde, dat de Tur ken tijdens de oorlog een ver radersrol hebben gespeeld. De Amerikaansche afge vaardigde zeide, dat zijn land gaarne een commissie wil toe staan, maar hg verzocht hier mede te wachten tot de plan nen het Amerikaansche con gres zijn gepasseerd en tot met Griekenland een overeen komst zal zijn gesloten. Hij stelde voor de Balkancommis sie naar Griekenland te doen terugkeeren en deze met een permanent toezicht op de grensgebieden te belasten. De Grieksche vertegenwoor diger keerde zich tegen het Russische voorstel en zeide, dat de moeilijkheden van zijn land haar oorzaak vinden in de guerilla's, die gesteund worden door Albanië, Bulga rije en Yoego Slavië, die op deze wijze willen trachten de roode dictatuur in Athene te vestigen. IN DE AMERIKAANSCHE SENAAT. In de Amerikaansche Se naat heeft Conelly er op ge wezen, dat Rusland, dat de wereld wil veroveren, pro beert eerst Europa onder zijn macht te krijgen. Als Grieken land zou bezwijken, zullen ook Italië en Frankrijk volgen. Dit moet ter wille van de veiligheid voorkomen worden. De Amerikaansche hulp wil de bedreigde landen in staat stellen hun vrijheid te bewa ren. Aangenomen werd het amendement van senator Van- denberg, dat de mogelijkheid openhoudt den president te dwingen de hulp aan Grieken land en Turkije geheel of ge deeltelijk te staken wanneer deze landen daarom verzoe ken, de Ver. Naties of de Vei ligheidsraad zich hiertoe uit spreken of de doelstellingen van de hulpverleening zijn be reikt. Jongen door tractor gedood. Donderdagmiddag tegen 5 uur heeft zich op' de Oude Dijk te Nieuw- en St. Joost- lancl een ernstig ongeluk voor gedaan. De 13.jarige C. Jobs- se, die in opdracht van zijn vader en vergezeld door een vriendje een pakje was gaan wegbrengen, moest op de te rugweg met zijn flets ultwij ken voor een tractor met aan hangwagen. De jongen kwam ter hoogte van de Groene Weg in een hoop aarde terecht, viel daardoor met het noodlottig gevolg, dat hij onder de trac. tor terecht kwam. Dokter De Weerd, die zeer spoedig ter plaatse was kon geen hulp meer bieden. Het ventje had een schedelbreuk opgeloopen en overleed spoedig ter plaatse. De chauffeur van de tractor treft geen schuld. Zweedsch schip aan de grond. Het Zweedsche stoomschip „Sarek" 5415 bruto register ton, in ballast varende van Antwerpen naar Narvik, Woensdagavond om 23.30 in de nabijheid van het Leuge- naarshoofd te Vlissingen aan de grond geloopen. Het schip kwam na eenige tjjd door het wassende water op eigen kracht weer vlot en is op de reede van Vlissingen ten anker gegaan voor bo demonderzoek. Bijzonder Gerechtshof KAMER VOOR ZEELAND. De officieren-fiscaal bg het Bijzonder Gerechtshof te -Hertogenbosch, kamer voor Zeeland, hebben vier personen buiten vervolging gesteld om dat de gerezen verdenking on gegrond was, 9 personen buiten vervolging gesteld, omdat de verdenking niet ongegrond, maar de schuld te gering was, een persoon werd veroordeeld tot ontzetting uit de rechten. Voorts werden veroordeeld.: 4 personen tot ontzetting uit de rechten en verplichting om te arbeiden, 10 personen tot ontzetting rechten en onder toezichtstelling, 2 personen tot ontzetting rechten en verplich ting om te arbeiden. Tenslote werden nog ver oordeeld J. C. de Hullu, Vogelwaarde, arbeiden en 200 betalen. I. P -L. de Jonghe, arbeiden, 250 betalen en ontzetting rechten. Emerie P. Poppe, Koe wacht, 100 betalen en ont zetting rechten. J. B. Verschuuren. Koe wacht, onder toezichtstelling, arbeiden, afstand doen van ra dio en ontzetting rechten. B. E. Quist, Oud-Vossemeer, onder toezichtstelling, 500 betalen, afstand doen van ra dio en ontzetting rechten. Maria Vrolijk, Kapelle, on der toezichtstelling, afstand doen van aan derden in bruik leen gegeven goederen en ont zetting rechten. HOOGWATER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tengevolge van de hevige regenval der laatste dagen en mede door het vele afvoerwa- ter dat ult België naar deze streek komt en door de leidin gen moet worden afgevoerd, is thans de stand in de kreeken weer zeer hoog. Hier en daar moest gespreid vlas van de laag gelegen weilanden wor den geruimd. Brug-onderdeelen gearriveerd. Vorige week is te Tholen het eerste schip mét onderdeelen voor de nieuwe brug aangeko men. Het ligt in de bedoeling van het oude betonnen voetpad nu een fietspad te maken. Aan de andere zijde van de brug zal een voetpad worden aan gebracht. De weg IJzendijke Oostburg. Nu er een geregeld autobus- verkeer is van IJzendijke via Waterlandkerkje naai" Oost- burg, is het wegdek er niet op verbeterd. Speciaal de maca- damweg tusschen Oostburg en Waterlandkerkje is zoo slecht, dat reeds overwogen wordt deze autobusdienst te verleg gen via Schoondrjke. Daarmede zouden de bewoners van Wa terlandkerkje wederom geïso leerd worden en dat zou zeer jammer zijn. Nu schijnt het plan te zijn om de weg IJzendijkeWater landkerkje te vernieuwen. Dit is een keiweg en hoewel ver nieuwing geen overbodige luxe zou zijn, is deze toch niet zoo urgent als de weg Oostburg Waterlandkerkje. Beide wegen zijn gemeentewegen en behoo- ren gedeeltelijk aan Water landkerkje en IJzendijke en aan WaterlandkerkjeOost burg. van Waterlandkerkje heeft vele duizenden uitgegeven voor verbetering van ae weg naar Oostbnrg, nJ. door het storten van macadam, doch dit zakt zeer spoedig weg, zoodat de eenige oplossing is, een nieuw wegdek van keien of klinkers. Het gemeentebestuur is vol komen bereid daaraan mede te wérken, al zal de gemeente daardoor noodlijdend worden. Een omlegging van de auto busdienst zou ten zeerste be treurd worden, temeer waar deze dienst één van de drukste passagiersdiensten is gewor den. Commissaris der Koningin naar Vogelwaarde en Hontenisse. Maandag 14 April a.s. zal de Commissaris der Koningin in Zeeland een ambtelijk be zoek brengen aan Vogelwaarde en Hontenisse. Het bezoek aan Vogelwaarde zal om 9 uur en dat aan Hontenisse om 11 uur reeds plaats hebben. Goes KLEINE DIEFSTALLEN. Toen een agent van politie op de Westwal te Goes sur veilleerde zag hij plotseling iemand een drietal jassen op de grond deponeeren. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de jassen ontvreemd waren uit een perceel op de Oostwal. De dader is niet opgespoord. Bij de politie te Goes deed W. uit Rotterdam aangifte van het verlies van een som geld. Het bleek echter, dat de man geld van zijn patroon had op gemaakt, zoodat van verliezen geen sprake was. LEDENVERGADERING P. v. d. A. De afdeeling Goes van de P. v. d. A. hield Woensdag een ledenvergadering met als voornaamste agendapunt de behandeling van de beschrij vingsbrief van het partijcon gres op 24, 25 en 26 April in Utrecht. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Visscher en van Wattum en tot plaatsvervangers de heeren Buys en Teske. Kapelle HANBOOGCONCOURS. Op 2e Paaschdag hield de Handboog secieteit „Willem Teil' 'te Kapelle haar concours op liggende wip. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdvogel: A. van Stel, „Willem Tel". Kapelle. Ie Zgvogel: A. v. Liere, „Willem Teil", Kapelle. 2e Zgvogel: A. v. Stel, „Wil lem Teil"-, Kapelle. Ie Hoofdkal: M. Geense, „Batavieren", Goes. 2e Hoofdkal:. S. Schweters, „Hubertus", Kloosterzande. Ie Onderkal: Joh. Sorter, „Hubertus", Kloosterzande. Officieele Publicaties. DISTRIBUTIEDIENST GOES. Indienen van aanvragen voor werkschoenen. Van 14 t.m. 30 April a.s. kunnen aanvragen voor werk schoenen door personen van 16 jaar en ouder, die volgens de geldende voorschriften voor werkschoenen in aan merking komen en na 30 April 1946 nog geen bon voor werkschoenen (met inbegrip van Engelsche werkschoenen) hebben ontvangen, ten distri butiekantoreRavelijn de Groene Jager 2 a, worden in gediend. Arbeiders, werkzaam in be drijven met 10 arbeiders of minder, moeten individueel aanvragen. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders dienen voor hun ar beiders collectief aan te vra gen. De Westgrens van Duitschland. BEVIN EN MARSHALL STEUNEN NEOERL. ANNEXATIE-PLANNEN. Bidault heeft te Moskou een Fransch plan voor de toe komstige Westgrens van Duitschland ingediend. Frank, rijk zou voor het Saargebied volledige autonomie wenschen, waarbij dit gebied door een Tolunie met Frankrijk ware te verbinden. Voor het Rijn- en Ruhrge-i bied wordt een atonome staat met een internationaal statuut voorgesteld. Het land zou een permanente militaire bezetting moeten krggen en de kolenmij. nen en de staalindustrie zou den eigendom van de Ver. Na ties kunnen worden. Bevin verklaarde geen be zwaar te hebben tegen het Fransche voorstel t.a.v. van de Saar, maar wel tegen dat over het Rijn- en Ruhrgebied. Hü zeide voorts veel te voe len voor de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche eischen inzake grenscorrectie en wees er op, dat reeds ter stond na de opoffering van Walcheren van Britsche zijde was verklaard, dat Nederland door grenscorrectie schadeloos gesteld diende te worden. Molotov wilde zijn oordeel over de belangrijke verklarin gen van Bidault en Bevin op schorten tot hij gelegenheid heeft gehad ze nader te bestu- deeren. Marshall betoogde, dat de Ver. Staten streven naar een oplossing in Europa, welke ook rekening houdt met Duitschland. T.a.v. het Saar gebied stelde hij voor het al- 'eenbestuur aan Frankrijk toe te vertrouwen. De uiteindelijkp vaststelling der grenzen zal ook voor de Saar op de Vre desconferentie moeten geschie den. Marshall verklaarde het eens te zijn met Bevin's ver klaringen t.a.v. de eischen van Nederland. België en Luxem burg. Belgische Dakota verongelukt. Een Belgische Dakota, die van Brussel naar Prestwick vloog, is in het heuvelland van Kircudbrightshire (Schotland) met zes passagiers veronge lukt. Alle inzittenden zijn om het ïeven gekomen. Kort voor het ongeluk vloog de machine op 700 m. hoogte. Zij kreeg aanwijzingen om te stijgen, daar zich tot op 1000 m. hoogte obstakels bevonden. Hierna is niets meer van het vliegtuig vernomen, totdat de politie hoorde, dat er een ma chine verongelukt was. De Dakota behoorde aan de Sebena-Buchtvaartmij. Alle in zittenden waren leden van de bemanning. 2e Onderkal: H. A. Mol, „Willem Teil", Kapelle (bij loting). Ie Klep: A. Sorter, „Bata vieren", Goes. 2e Klep: J. Sorter, „Huber tus", Kloosterzande. _e Klep: G. Hoogesteger, „Willem Teil", Kapelle. Meester vogels: A. van Stel, „Willem Teil", Kapelle. Kwadendamme WATERSCHAPS VERGADERING. Te Kwadendamme werd een vergadering gehouden van de ingelanden van het Waterschap Hoedekenskerke. Besloten werd tot het aanleggen van twee op ritten aan de Sigultschedijk, wat de kosten betreft in sa menwerking: met de gemeente Hoedekenskerke. In plaats van den heer W. Boonman, die aftredend was, werd de heer J. Boogaard ge kozen in de commissie tot het nazien van de boeken. Besloten werd aan den amb tenaar van het waterschap een opbouwtoelage van 15 toe te kennen en zijn jaarwedde in overeenstemming te bren gen met het Kon Besluit van 1946. De begrooting, welke in ont vangsten en uitgaven sluit op een totaal van 43,445,93 en een post onvoorzien van 1121, 52, werd goedgekeurd. Het dijkgeschot moest noodza kelijkerwijze worden gebracht op 25,per meter. Mijn opgebaggerd. In de Buitenhaven te Vlis singen werd Donderdagmiddag een Amerikaansche mijn opge baggerd. De Mij n-opruimln gs„ dienst werd terstond gewaar schuwd, doch deze moest eerst instrumenten van elders laten komen voor hij tot demontee ring kon overgaan. De sche pen werden inmiddels gewaar schuwd uit de buurt te blijven In de loop van de avond heeft men het 600 kg. wegend projectiel kunnen demontee- ren. De weg van Middelburg naar Zoutelande. Binnenkort zal met de her- bestratin gs-werkzaamheden van een gedeelte van de rij weg en van het rijwielpad tus schen Middelburg en Zoutelan de een aanvang worden ge maakt. De aanbesteding hier van heeft op 2 April plaats gehad. NEDERLANDSCHE HOENDERBOND. Voor het district Zeeland van de Nederlandsche Hoen- derbond zijn aangewezen om daarin zitting te nemen de na volgende personen: P. M. de Klevn te Middel burg; C. v. Nimwegen te Nieuw- en Sint Joosland; R. A. van Quekelberghe te Bres- kens; J. A. de Rugsscher te Vlissingen en L. J. Wonder- gem te Lewedorp. De heer v. Nimwegen is tevens lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Hoenderbond. Gemeentepolitie in Goes, Terneuzen en Zierikzee. Bij ministerieel besluit is be paald dat in de gemeenten Goes, Terneuzen en Zierikzee de politie zal bestaan uit ge meentepolitie. Bruggen over het kanaal Sas van Gent Terneuzen. De rijkswaterstaat spant alle krachten in om de gTOote brug te Sas van Gent binnen afzienbare tijd voor het ver keer open te stellen. Het rij-* dek van deze brug zal ver moedelijk over eenige weken gereed komen. De brug te Sluiskil zal naar alle waarschijnlijkheid voor de aanvang van de bieten campagne geopend worden. Dat het herstel van deze bruggen niet volgens de plan nen is verloopen, moet gewe ten worden aan omstandighe den, staking, materiaal- schaarschte, enz.), welke bui ten de invloedssfeer van de rijkswaterstaat liggen. TRIBUNAAL GOES Sjahrir over New Delhi. Sjahrir heeft na zijn terug keer uit Voor-Indië te Batavia verklaard, dat tijdens de con ferentie aldaar geen concrete resultaten zijn bereikt. De ge sprekken droegen veel meer het kakarter van een gedach- tenwisseling. Officieele besprekingen over een diplomatieke vertegen woordiging van de Republiek zijn ook niet gevoerd. Wèl is gesproken over de mogelijkheid van prijsverhooging voor de goederen, welke Indonesië koopt in ruil voor de rijst-le- veranties. Een delegatie van Voor-Indië zal naar Java komen ter be- spreking van de handelsmoge lijkheden tusschen beide lan-1 clementie op den. Sjahrir verklaarde ten slotte nog, dat hem gebleken is, dat de Republiek in de In dische wereld groote popula riteit geniet. Als belangrijkste resultaat noemde Sjahrir de ontdekking, dat vele nationale problemen eigenlijk heelemaal niet ty pisch nationaal zijn. Volgens Radio Batavia zou Sjahrir ook gezegd hebben, verbaasd te zijn geweest over het feit, dat tijdens zijn afwe zigheid de besprekingen niet zijn voortgezet. Om deze reden had hg dan ook zijn terugkeer bespoedigd. tf Geheele familie was fout. Woensdag stonden vijf inwo ners van Yerseke terecht voor het Tribunaal te Goes, waarbij mr. Kegge als voorzitter en de heeren Buijs en de Kok als leden fungeerden. De 51-jarige gasfitter A. P. Ch. Vermast was lid van de N.S.B. geweest en van andere organisaties. Hij had een on derzoek uitgelokt toen hij een exemplaar van de illegale krant Trouw vond en hg had aan zijn dochter in Duitsch land geschreven over Neder landers, die de Engelsche ziek te hadden. De heer de Kok merkte op, dat deze beschuldigde führer van Yerseke had moeten wor- den. Mi*. Dirven als verdediger gaf toe, dat de geheele familie verkeerd was geweest Hij wees er op, dat de man bij zijn chefs goed aangeschreven stond en onderduikers heeft geholpen. De man is al ernstig getroffen door het vprlies van zijn pensioen. Hirj vroeg te vol staan met de reeds doorge maakte interneeringstgd. Daarna stond terecht de zoon van den vorigen beklaag de, C. L. Vermast. Hij was ook lid geweest van de N.S.B. en andere organisaties. Hij werd door de Duitschers wegens diefstal van aardappelen ver oordeeld. Dr. Dirven wees er op, dat dc man totaal 15 weken ge vangen zat voor de Duitschers en nu twee jaar geïnterneerd is. Aan een verzoek om invrij heidstelling kon het tribunaal niet voldoen. Des middags werden zaken tegen drie jeugdige personen behandeld. De 26-jarige schipper J. Kos ter, had verschillende lidmaat schappen op zijn schuldboekje staan, wachtdiensten geloopen enz. Mr. F. W. Adriaanse pleitte grond van de UITSPRAKEN. G. v. Dries, 38 j., arbeider te Nieuwdorp, 2% j. internee- ring tot 10 October 1949 en ontzetting rechten. L Bruinooge, 42 j., landbou wersknecht te Borssele, 4 j. interneering tot 10 April 1951 en ontzetting rechten. L. H. v. d. Weele, 27 j., chauffeur te Goes, 10 j. inter neering tot 10 Mei 1955 en ontzetting rechten. J. Blok, 29 j., landarbeider te Waarde, 2 j. interneering tot 10 April 1949 en ontzet ting rechten. J. v. Oefelen, 25 j„ visscher te Hansweert, 4 mnd. internee ring tot 10 Augustus 1947 en ontzetting rechten. G. v. Koeveringe, 43 j„ koop man te Waarde, 1 mnd. inter neering tot 10 Mei 1947, ver beurdverklaring van 1000 en ontzetting rechten. P. Leybaart, 62 j„ winkelier te Terneuzen. Vermindering van verbeurdverklaring, opge legd door het tribunaal te Ter-* neuzen van 6000 tot 4000. Handhaving van de internee ring tot 2 Juni a.s. en van ont zetting rechten. Mijnongeluk Ten gevolge van een in storting zijn in een mijn in de Ver. Staten 9 mijnwerkers ge dood en 9 gewond. jeugdige leeftijd waarop ver dachte tot de lidmaatschappen kwam. De 26-jarige typograaf A. K. v. d. Berg, was ook fout ge weest, maar hij had ook ille gaal werk gedaan en een ille gale krant gedrukt. Mr. Adriaanse noemde den beklaagde wispelturig en im- pressief. Hij vroeg een vader lijke beoordeeling. De 23-jarige schipper A. C. Bom was door zgn vader lid van de verkeerde organisaties geworden. Mr. Adriaanse wees op de invloed van den vader en meende dat er door dezen be klaagde nog iets goedgemaakt kan worden. Hij vroeg voor Bom evenals voor de beide an dere jeugdige verdachten in vrijheidstelling bij de uit spraak. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Aarlan- derveen, J. C. de Haan te Scherpenisse; naar Wemel- dinge W. Oost te Katwijk a. d. Rijn, die bedankte voor Wissekerke. Bedankt voor Nederhemert drs. J. C. Hooijkaas te Arne- muiden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zuid-Beijerland Joh. Booy te Heinkenszand. CLASSICAAL BESTUUR VAN MIDDELBURG. Als scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Middel burg is thans opgetreden ds. L. C. Spijkerboer. Ned. Herv. predikant te Souburg. POLITIEKE DELINQUENTEN IN DE KERK. Ds. P. C. Vermeulen, Ned, Hervormd predikant te Laren (N.H.) heeft van de kansel medegedeeld, dat a.s. Zondag 32 politieke delinquenten uit het kamp Laren belijdenis des geloofs zullen afleggen. Deze menschen worden na zeer strenge catechisatie en schuldbekentenis tot de kerk toegelaten. Ds. Vermeulen her innerde aan het verhaal van den tollenaar en den fari- zeër en wees er op, dat „be- rouwvollen" door de kerke lijke gemeenschap met open armen dienen te worden ont vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6