Kleinere visschersvloten? De Amerikaansche hulp aan Griekenland en Turkije UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS BESPREKINGEN TE LONDEN LEIDDEN NOG NIET TOT RESULTAAT. Ingediend is een wetsont werp „goedkeuring van het op 5 April 1946 te Londen geslo ten verdrag nopens het vast stellen van een maaswijdte van vischnetten en van minimum- maten op sommige vischsoor- ten". In de eerste plaats werd noodzakelijk geacht een groo- tere maaswfldte van de traw- lernetten. Ook de op de visch- soorten gestelde maat werd herzien in deze zin, dat voor de instandhouding van de soor ten een grootere maat nood zakelijk werd geoordeeld. Overeenstemming werd bereikt over een aantal maatverhoo- gingen. DE VLOTEN. Ook verder gaande maatre gelen kwamen ter sprake. Een van Britsche zijde ter tafel gebracht voorstel, om tot een contingenteering der visschers vloten van de deelnemende na ties over te gaan, werd echter niet aanvaard. Het voorstel vond bestrijding door die lan den, welke in de gelegenheid waren hun visschersvloot ge durende de oorlogsjaren aan merkelijk uit te breiden, ei. welke thans afwijzend stonden tegenover elke beperking, voor zoover die hun bestaande vloot raakte. De Ned. delegatie kon zich met het Britsche voorstel niet vereenigen, daar zij van mee ning was, dat, als zoodanige 'maatregel zou worden geno men, deze ook van toepassing moest zijn op alle vaartuigen, omdat dit anders zou beteeke- nen een onrechtmatige bevoor deeling van die naties, wier vloot overwegend uit kleine vaartuigen bestond. Wilde het Britsche voorstel de overbevissching tegengaan door een globale beperking van de tonnage, van Nederlandsche zynde werd het denkbeeld ge opperd dit doej te bereiken door een beperking der vang sten, door deze in overeenstem ming te brengen met het pro ductievermogen van de Noord zee. Ook omtrent dit denkbeeld kon echter allerminst overeen- Appel- en perenstroop gaan van de bon. Van de zijde van de Distri- butiedienst wordt medege deeld, dat binnenkort appel en perenstroop van de bon zul len gaan. Detaillisten moeten hun voorraden bij de Distributie- diensten opgeven. Textielknoeierij te Enschede. In verband met het dezer dagen door de centrale dienst voor de economische contróle te Enschede en omgeving in gesteld onderzoek, waarbij de textielfabrikant B. te Haaks bergen en twee procuratiehou ders van een der grootste tex tielfabrieken te Enschede in arrest zijn gesteld, vernemen wij nog, dat B. door middel van de gestolen garens in staat werd gesteld, duizenden meters stof te vervaardigen, - w.o. 24000 m. vitrage, welke zonder de distributiebepalingen in acht te nemen in de handel werden gebrachte Dat met deze onrechtmatige transacties groote bedragen gemoeid waren, blijkt uit het feit dat, voor zoover tot dus verre kon worden nagegaan, B., met deze transacties onge veer 25.000.heeft verdiend. De textielfabrikant, te wiens nadeel de goederen zijn ont vreemd, gaat uiteraard geheel vrijuit. Vertegenwoordiging van de republiek. CORRESPONDENTIE GEPUBLICEERD. Met instemming van de Com missie-Generaal en van de In donesische delegatie is de Ned. regeering er toe overgegaan de tusschen deze beide gevoer de correspondentie, welke reeds eerder ter vertrouwelijke kennisneming aan de leden van de Staten-Generaal was toege zonden thans openbaar te maken. De correspondentie handelt in hoofdzaak over de wijze van interpretatie van de overeen komst van Linggadjati en over de plaatsing van Indonesiërs in de buitenlandsche dienst. Van Nederlandsche zijde is er op dit laatste punt op gewezen, dat Indonesiërs in buitenland sche dienst in dienst van het Koninkrijk zullen staan, waar- by zij hun bijzondere nationale belangen natuurlijk kunnen be hartigen, doch dat van een vertegenwoordiging in strikt internationale zin pas sprake zal kunnen zijn, zoodra de Ver. Staten van Indonesië tot stand gekomen zullen zijn. Demonstraties in Turijn. Er zou een achterstand zyn gekomen in de uitbetaling van vergoedingen aan hen, die tij dens de Duitsche bezetting fa briek en kantoor verlieten om zich bij de verzetsbeweging aan te sluiten. Dit heeft de demonstraties veroorzaakt. Laat in de middag keerde de rust weer, toen uit Rome bericht ontvangen werd, dat de regeering de demonstran ten in hun eischen tegemoet zou komen. stemming worden bereikt. Voor nader onderzoek wer den verscheidene voorstellen, waaromtrent geen overeen stemming kon worden bereikt, verwezen naar een in te stel len commissie, waarin alle deelnemende naties zullen zijn vertegenwoordigd en welke binnen een jaar zal rappor teeren omtrent de wijze, waar op het gestelde doel op de beste wijze kan worden be reikt. Aan de vertegenwoordi gende landen werd in verband hiermede in overweging gege ven althans gedurende dit jaar hun herbouw-programma's voor hun visschersvloot zooda nig in te richten, dat deze vloot niet grooter zou zijn dan die van 1938 en zoo dit op het tijdstip der conferentie reeds wel het geval was, voorloopig van verdere vergrooting af te zien. OOK BINNEN DE NA TIONALE WATEREN. De aandacht moge er nog op worden gevestigd, dat, in te genstelling met dat van 1937, dit verdrag ook van toepassing is op de visscherij binnen de territoriale grenzen van het rijk. De Modjokerto-kwestie De Commissaris-Generaal, M. van Poll, is van een be zoek aan Modjokerto terugge keerd met de heeren dr. C. C. Maassen, dr. P. J. Koets en lt- gen. S. H. Spoor. Dr. Koets deelde Aneta de hoofdpunten mede van de maatregelen, die tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten zijn vastgesteld: a. Aan Nederlandsche zijde moet men de zekerheid heb ben, dat zich bij het terugtrek ken van de Nederlandsche troepen niet andermaal moei lijkheden zullen voordoen. b. Er moeten waarborgen bestaan, dat niemand schade zal ondervinden als gevolg van de tijdelijke aanwezigheid der Nederlandsche troepen. Om hiervoor zekerheid te scheppen zal een gemengde Nederlandsch-Indonesische commissie permanent te Mod jokerto verblijven en toezien op de naleving van de ge meenschappelijke verklaring inzake het achterwege laten van represailles. Ter plaatse was gebleken, dat de Indonesische autoritei ten nog niet in het bezit zijn van de officieele tekst van de tusschen de delegaties over eengekomen demilitariseering van het gebied rond Modjoker_ to. Aan beide zijden acht men ae kwestie Modjokerto als ex periment voor de toekomstige ontwikkeling van groote be_ teekenis. Russen wenschen een controle-commissie. In de Veiligheidsraad heeft de Poolsche afgevaardigde dr. Lange het Russische voor stel om de Amerikaansche hulp aan Griekenland en Tur kije onder contróle van een commissie van de Veiligheids raad te stellen, ter sprake ge- De razzia te Berlijn. AMERIKAANSCHE GOUVERNEUR TE LOSLIPPIG In de Britsche sector van Berlijn is een groote zuive ringsoperatie aan de gang. Tot op heden zjjn 300 verdachte personen gearresteerd. Vier compagnieën Britsche infante rie en duizend man politie- troepen voeren de operatie in samenwerking met Duitsche politie uit. Generaal-majoor Frank Keet- ing, plaatsvervangend Aïneri- kaansch gouverneur, heeft medegedeeld, dat in de Ame- rikaanshce sector eveneens arrestaties zijn verricht. Een der arrestanten was een Duitsch politie-agent, die in plaats van aan de razzia mee doen, met zyn vrouw de ijskast van een Amerikaansche woning plunderde. Onder de arrestanten bevonden zich voorts 22 misdadigers, die door de Russen werden gezocht, drie „collaborateurs", die door de Franschen werden gezocht, een persoon verdacht van moord en drie Roemenen, die geen reden konden opgeven voor hun verblijf te Berlijn. Een groote voorraad zwarte waar" en gestolen auto's werd door de Amerikanen in beslag genomen. De razzia heeft niet het succes gehad, dat men er van verwachtte. De Britten ver wijten Keeting, dat hij te los lippig is geweest toen hij reeds resultaten bekend maak te voor de razzia was vol tooid, zulks in strijd met de gemaakte afspraken. Wellicht zijn juist hierdoor zij, die men meende te zullen vangen, ontsnapt. Het offensief in Griekenland. Het communiqué van het le ger In Noord-Griekenland zegt. dat de regeeringstroepen over al de gestelde doelen hebben bereikt. De geringe weerstand kon overal worden gebroken. Volgens officiesle berichten uit Larissa in Midden-Grieken, land zyn 600 man Grieksche luchtlandingstroepen op ver schillende punten in Thessalië neergelaten. In Zuid-West- Griekenland zouden 100 op standelingen zijn gedood. 70 gewond en 70 gevangen geno men na een strijd van twee dagen. Roerige toestand in Noord-Afrika. De Fransche autoriteiten versterken troepen en politie in het bergachtige gebied Ka- bylië tusschen Algiers enCon- stantine, waar Mesalli Hadj, de Arabische nationalisti sche leider, een verkiezings campagne houdt Men noemt de toestand „rumoerig". Uit Parijs werd gemeld, dat Frank- rijk overwoog „elementaire verdedigingsmaatregelen" te nemen door Mesalli Hadj het beleggen van openbare verga deringen te verbieden. STAATSLOTERIJ. HOOFDPRIJZEN. Derde klasse, tweede lHst. 25.000: 19204. 1500: 4363, 11374. 1000: 11717, 12550. 400: 20132. 200: 16884, 20773. 100: 1110, 5560, 7672, 8249, 12234, 15362, 17020, 18722. bracht. Hij betoogde, dat de eenheid van Griekenland niet wordt bevorderd door een ge haat en corrupt bewind te steunen. Indien men meent, dat Rusland de onafhankelijkheid van Griekenland bedreigt, moet men dit land om uitleg vragen. Tot Turkije richtte dr. Lan ge een scherpe aanval, waar bij hij beweerde, dat de Tur ken tijdens de oorlog een ver radersrol hebben gespeeld. De Amerikaansche afge vaardigde zeide, dat zijn land gaarne een commissie wil toe staan, maar hij verzocht hier mede te wachten tot de plan nen het Amerikaansche con gres zyn gepasseerd en tot met Griekenland een overeen komst zal zyn gesloten. Hij stelde voor de Balkancommis- sie naar Griekenland te doen terugkeeren en deze met een permanent toezicht op de grensgebieden te belasten. De Grieksche vertegenwoor diger keerde zich tegen het Russische voorstel en zeide, dat de moeilijkheden van zijn land haar oorzaak vinden in de guerilla's, die gesteund worden door Albanië, Bulga rije en Yoego Slavlë, die op deze wijze willen trachten de roode dictatuur in Athene te vestigen. EN" DE AMERIKAANSCHE SENAAT. In de Amerikaansche Se naat heeft Conelly er op ge wezen, dat Rusland, dat de wereld wil veroveren, pro beert eerst Europa onder zrjn macht te krijgen. Als Grieken land zou bezwijken, zullen ook Italië en Frankrijk volgen. Dit moet ter wille van de veiligheid voorkomen worden. De Amerikaansche hulp wil de bedreigde landen in staat stellen hun vrijheid te bewa ren. Aangenomen werd het amendement van senator Van- denberg, dat de mogelijkheid openhoudt den president te dwingen de hulp aan Grieken land en Turkije geheel of ge deeltelijk te staken wanneer deze landen daarom verzoe ken, de Ver. Naties of de Vei ligheidsraad zich hiertoe uit spreken of de doelstellingen van de hulpverleening zijn be reikt. Mijn opgebaggerd. Jongen door tractor gedood. Donderdagmiddag tegen 5 uur heeft zich op de Oude Dijk te Nieuw- en St. Joost- Iand een ernstig ongeluk voor gedaan. De 13.jarige C. Joos- se, die in opdracht van zijn vader en vergezeld door een vriendje een pakje was gaan wegbrengen, moest op de te rugweg met zijn fiets uitwij ken voor een tractor met aan hangwagen. De jongen kwam ter hoogte van de Groene Weg in een hoop aarde terecht, viel daardoor met het noodlottig jevolg, dat hij onder de trac tor terecht kwam. Dokter De Weerd, die zeer spoedig ter plaatse was kon geen hulp meer bieden. Het ventje had een schedelbreuk opgeloopen en overleed spoedig ter plaatse. De chauffeur van de tractor treft geen schuld. Zweedsch schip aan de grond. Het Zweedsche stoomschip „Sarek" 5415 bruto register ton, in ballast varende van Antwerpen naar Narvik, is Woensdagavond om 23.30 ir de nabijheid van het Leuge- naarshoofd te Vlissingen aan de grond geloopen. Het schip kwam na eenige tyd door het wassende water op eigen kracht weer vlot en is op de reede van Vlissingen ten anker gegaan voor bo demonderzoek. Bijzonder Gerechtshof KAMER VOOR ZEELAND. De officieren-fiscaal bij het By zonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, kamer voor Zeeland, hebben vier personen buiten vervolging gesteld om dat de gerezen verdenking on gegrond was, 9 personen buiten vervolging gesteld, omdat de verdenking niet ongegrond, maar de schuld te gering was, een persoon werd veroordeeld tot ontzetting uit de rechten. Voorts werden veroordeeld 4 personen tot ontzetting uit de rechten en verplichting om te arbeiden, 10 personen tot ontzetting rechten en onder toezichtstelling, 2 personen tot ontzetting rechten en verplich ting om te arbeiden. Tenslote werden nog ver oordeeld: J. C. de Hullu, Vogelwaarde, arbeiden en 200 betalen. I. P .L. de Jonghe, arbeiden, 250 betalen en ontzetting rechten. Emerie P. Poppe, Koe wacht, 100 betalen en ont zetting rechten. J. B. Verschuuren, Koe wacht, onder toezichtstelling, arbeiden, afstand doen van ra dio en ontzetting rechten. B. E. Quist, Oud-Vossemeer, onder toezichtstelling, 500 betalen, afstand doen van ra dio en ontzetting rechten. Maria Vrolijk, Kapelle, on der toezichtstelling, afstand doen van aan derden in bruik leen gegeven goederen en ont zetting rechten. In de Buitenhaven te Vlis singen werd Donderdagmiddag een Amerikaansche mijn opge baggerd. De Mijn-opruimings. dienst werd terstond gewaar schuwd, doch deze moest eerst instrumenten van elders laten komen voor hij tot demontee ring kon overgaan. De sche pen werden inmiddels gewaar schuwd uit de buurt te blijven In de loop van de avond heeft men het 600 kg. wegend projectiel kunnen demontee- ren. Bruggen over het kanaal Sas van Gent Terneuzen. De rijkswaterstaat spant alle krachten in om de groote brug te Sas van Gent binnen afzienbare tijd voor het ver keer open te stellen. Het rij- dek van deze brug zal ver moedelijk over eenige weken gereed komen. De brug te Sluiskil zal naar alle waarschijnlijkheid voor de aanvang van de bieten campagne geopend worden. Dat het herstel van deze bruggen niet volgens de plan nen is verloopen, moet gewe ten worden aan omstandighe den, staking, materiaal- schaarschte, enz.), welke bui ten de invloedssfeer van de rijkswaterstaat liggen. De weg van Middelburg naar Zoutelande. Binnenkort zal met de her- bestratin gs-werkzaamheden van een gedeelte van de rij weg en van het rijwielpad tus schen Middelburg en Zoutelan de een aanvang worden ge maakt. De aanbesteding hier van heeft op 2 April plaats gehad. Gemeentepolitie in Goes, Terneuzen en Zierikzee. Bij ministerieel besluit is be paald dat in de gemeenten Goes, Terneuzen en Zierikzee de politie zal bestaan uit ge meentepolitie. NEDERLANDSCHE HOENDERBOND. Voor het district Zeeland van de Nederlandsche Hoen- derbond zijn aangewezen om daarin zitting te nemen de na volgende personen: P. M. de Kleyn te Middel burg; C. v. Nimwegen te Nieuw- en Sint Joosland; R. A. van Quekelberghe te Bres- kens; J. A. de Ruijsscher te Vlissingen en L. J. Wonder- gem te Lewedorp. De heer v. Nimwegen is tevens lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Hoenderbond. Middelburg ned. verbond van gerepatrieerden. De afdeeling Middelburg van het Nederlandsch verbond van gerepatrieerden heeft in het Schuttershof een contact avond gehouden. De voorzitter, de heer Schellings, opende de vergadering en heette de aan wezigen, de landelijke voorzit ter, den heer p. v. d. Voort, en het bestuur van de afdeeling Goes, wegkom. De heer v. d. Voort gaf een uiteenzetting van het doel en streven van hef verbond. De muziekvereeniging „Excelsior" bracht daarna een vroolijk programma ten gehoore. Het cabaretgezelschap „de Zuid westers" zorgde na de pauze voor de goede stemming. Een gezellig bal besloof de avond. filmmiddag voor de jeugd. In de tot de nok toe gevulde Schouwburg te Middelburg ge noten honderden schoolkinde ren van een gratis aangeboden filmmiddag, georganiseerd door de Korfbalbond en Swift". Er werden verschil lende interessante korfbalfilms vertoond, die met aandacht gevolgd werden. cabaret voor leden van de ijsclub. Woensdagavond bood de IJs club Middelburg haar leden een cabaretavond in het Schuttershof aan, die door zeer velen werd bijgewoond. Het programma, dat in vlot tempo werd afgewerkt, werd groo- tendeels verzorgd door den ko miek Jimmy Spake met gees tige conférence en het Vibra- foonquartet onder leiding van John den Hollander, een nieuw muzikaal gezelschap met kwa liteiten. .-jarig jubileum. Donderdagmorgen vond in de kantoren van de Ijzergieterij Boddaert Co. te Middelburg bescheiden doch hartelijke huldiging plaats van den heer M. Nieuwenhuize uit Souburg, die een kwart eeuw als ovenist in dienst van deze firma werk zaam is. De jubilaris werd toegesproken door den direc teur, ir. van Gooi, die hem de jebruikelijke enveloppe met nhoud overhandigde. Tevens ontving hij een getuigschrift van de Ned. Maatschappij van Handel en Nijverheid en een getuigschrift met een zilveren medaille van de Coöp. Veree- niging Nederl. Ijzergieterij te Amsterdam. JUBILEUM. Woensdag 10 April herdacht mej. E. Barto, werkzaam ten kantore der fa. G. W. den Boer, den dag waarop zij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst trad. Na per auto, ver gezeld van haar vader, van haar woning afgehaald te zijn. werd zij op het kantoor der directie ontvangen en toege sproken door den heer F. B. De Westgrens van Duitschland. BEVIN EN MARSHALL STEUNEN NEDERL. ANNEXATIE-PLANNEN. Bidault heeft te Moskou een Fransch plan voor de toe komstige Westgrens van Duitschland ingediend. Frank, ryk zou voor het Saargebied volledige autonomie wenschen, waarbij dit gebied door een Toluniè met Frankrijk ware te verbinden. Voor het Rijn- en Ruhrge- bied wordt een atonome staat met een internationaal statuut voorgesteld. Het land zou een permanente militaire bezetting moeten krijgen en de kolenmy. nen en de staalindustrie zou den eigendom van de Ver. Na ties kunnen worden. Bevin verklaarde geen be zwaar te hebben tegen het Fransche voorstel t.a.v. van de Saar. maar wel tegen dat over het Rijn- en Ruhrgebied. Hy zeide voorts veel te voe len voor de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche eischen inzake grenscorrectie en wees er op, dat reeds ter stond na de opoffering van Walcheren van Britsche zijde was verklaard, dat Nederland door grenscorrectie sehadeloos gesteld diende te worden. Molotov wilde zijn oordeel over de belangrijke verklarin gen van Bidault en Bevin op schorten tot hij gelegenheid heeft gehad ze nader te bestu- deeren. Marshall betoogde, dat de Ver. Staten streven naar een oplossing in Europa, welke ook rekening houdt met Duitschland. T.a.v. het Saar gebied stelde hij voor het al- 'eenbestuur aan 'Frankrijk toe te vertrouwen. De uiteindelijk, vaststelling der grenzen zal ook voor de Saar op de Vre desconferentie moeten geschie den. Marshall verklaarde het eens te zijn met Bevln's ver klaringen t.a.v. de eischen van Nederland. België en Luxem burg. Belgische Dakota verongelukt. Een Belgische Dakota, die van Brussel naar Prestwick vloog, is in het heuvelland van Kircudbrightshire (Schotland) met zes passagiers veronge lukt. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Kort voor het ongeluk vloog de machine op 700 m. hoogte. Zij kreeg aanwijzingen om te stijgen, daar zich tot op 1000 m. hoogte obstakels bevonden. Hierna is niets meer van het vliegtuig vernomen, totdat de politie hoorde, dat er een ma chine verongelukt was. De Dakota behoorde aan de Sebena-Luchtvaartmij. Alle in zittenden waren leden van de bemanning. Sjahrir over New Delhi. Sjahrir heeft na zijn terug keer uit Voor-Indië te Batavia verklaard, dat tijdens de con ferentie aldaar geen concrete resultaten zijn bereikt. De ge sprekken droegen veel meer het kakarter van een gedach ten wisseling. Officieele besprekingen over een diplomatieke vertegen woordiging van de Republiek zijn ook niet gevoerd. Wèl is gesproken over de mogelijkheid van prijsverhooging voor de goederen, welke Indonesië koopt in ruil voor dp rijst-le- veranties. Een delegatie van Voor-Indië zal naar Java komen ter be spreking van de handelsmoge lijkheden tusschen beide lan den. Sjahrir verklaarde ten slotte nog, dat hem gebleken is, dat de Republiek in de In dische wereld groote popula riteit geniet. Als belangrijkste resultaat noemde Sjahrir de ontdekking, dat vele nationale problemen eigenlijk heelemaal niet ty pisch nationaal zijn. Volgens Radio Batavia zou Sjahrir ook gezegd hebben, verbaasd te zijn geweest over het feit, dat tijdens zijn afwe zigheid de besprelcingen niet zijn voortgezet. Om deze reden had hij dan ook zijn terugkeer bespoedigd. Mijnongeluk Ten gevolge van een in- storting zyn in een mijn in de Ver. Staten 9 mijnwerkers ge-1menwerking die 'hij dood en 9 gewond. I heeft ondervonden. den Boer, die haar geluk- wenschte, schetst,» als een der getrouwe, toegewijde en zeer bekwame krachten, waarop de firma bogen kan en de jubila- resse dankte voor de prettige wijze, waarop zij steeds met directie en collega's heeft sa mengewerkt. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. een fraaie bloemenmand en een enveloppe met inhoud aan. Een reeks van sprekers volg de. De heer W. de Pagter com. plimenteerde mej. Barto na mens het kantoorpersoneel der fa. den Boer, in geestige be woordingen onder meer haar komst herdenkend, de heer F. v. d- Velde sprak namens het Vlissingsche bedrijf, de heer C. P. Buys namens redactie en administratie der P.Z.C., de heer A. de Groot namens de drukkerij der fa. G. W. den Boer, en de heer P. de Rijcke namens de Administratie van „Metaalbewerking". Allen deden hun hartelijke woorden vergezeld gaan van bloemen en fraaie geschenken. Mej. Barto dankte voor alle prettige woorden en blijken van waard eering. De verdere dag bracht zij in hulselrjke kring door. CONCERT VEREEN. VOOR INSTR. MUZIEK. Vijf en twintig jaar gele den... dat was de tijd van de kortgelokte vrouwenkopjes zonder krullen, van de „stille" film met een strykie, van de eenmotorige Fokkers. In die tijd toen men droomde van eeuwige wereldvrede is de heer Joh. H. Caro dirigent ge worden van het orkest der Vereen, voor Instrumentale muziek te Middelburg. Hoever ligt die tijd achter ons en hoe sterk is het besef, dat hij nim mer zal terugkeeren. En toch iets uit die tijd is gebleven... dat zijn de muziekuitvoeringen van orkesten als dat van Caro. Zeker, het technische kunnen is opgevoerd, de eischen zijn voor de musici verzwaard, maar de .sfeer" is niet veranderd. Het is nog altijd de liefde tot de klassieke muziek, die deze vorm van het muzikale leven beheerscht. Gisterenavond huldigde de heer Batten, voorzitter van de Vereen, voor Instrumentale muziek, den heer Caro en hy gaf een opsomming van de be langrijke prestaties, die er zijn mochten en waarop orkest en directeur terecht trotsch mo gen zijn. Hij bood tenslotte 'n geschenk en bloemen aan. Na hem sprak de heer Lu yen- dijk namens het Concertzaal- bestuur woorden van hulde tot den jubilaris. De heer Caro dankte en liet voor het overige de muziek spreken, daarmee bewijzend, dat hij in de 25 jaren van zijn directeurschap nog altijd de frischheid en de activiteit van de jeugd heeft weten te bewa ren. Hij bracht als oude bekende de symphonie no. 13 van Haydn vriendelijk en rustig uitge voerd, zooals Haydn gespeeld wil zijn. Daarna bracht Willem An- driessen, die ook al meer dan 25 jaar een goede bekende op de concertprogramma's is, de Etudes Symphoniques van Rob. Schumann. Hij bracht ze romantisch en gevoelig, zoodat het publiek in groot enthousiasme geraakte. En tot slot het piano-con cert no. 5 van Beethoven, voor het orkest ongetwijfeld een zware opgaaf, maar met Caro aan het hoofd en met Andries- sen aan de vleugel werd het concert alleszins aannemelijk. Willem Andriessen kwam er niet zonder toegiftje af. Ver melden wij tenslotte nog. dat er voor dit concert groote be langstelling was en dat het onder meer werd bijgewoond door den Commissaris der Ko ningin met zijn echtgenoote. Vlissingen De nationale herdenking. De bond van buurtvereni gingen te Vlissingen is Woens dagavond in algemeene verga dering bijeengeweest om af scheid te nemen van den voor zitter, den heer A. Schout, die wegens zijn drukke werkzaam heden zijn functie neer moest leggen. De wnd. voorzitter bracht den heer Schout dank voor alles wat hij voor de buurtverenigingen deed. De heer Schout motiveerde zijn aftreden en wekte op in geza menlijk overleg het werk te blijven voortzetten. Tot slot dankte'hij voor de prettige sa- steeds Na enkele huishoudelijke za* ken volgde een bespreking over de feestviering op de nationale feestdag. De burgemeester zal hiervoor een comité in het le ven roepen, waarin ook de buurtverenigingen zitting zul len hebben. Op 3 Mei zal ver zocht worden een stille hulde aan de gevallenen te brengen, 4 Mei zullen kerkdiensten wof* den gehouden en op 5 Mei zui len de feestelijkheden plaats hebben. Het was oorspronkelijk de bedoeling massale sportdemon- straties te houden, doch daar is de tijd van voorbereiding te kort voor. Nu zal 's morgens massazang worden georgani* seerd en 's middags kinder feesten. Voor de kinderfeesten is dit maal de stad verdeeld in 5 wijken, zoodat op vijf verschil lende plaatsen op die dag feesten zullen worden gehou den. De plaatsen waar de feesten zullen plaats vinden, worden nog nader bekend gemaakt. Amerikaansch vlooteskader passeerde Vlissingen. Donderdagmiddag is een Amerikaansch vlooteskader, bestaande uit de kruiser „Wil kes Barre" en de torpedojagers „Beatty" en „Hugh Purvis", de reede van Vlissingen gepas seerd op weg naar Antwerpen waar de schepen een bezoek zullen brengen. Op de reede van Vlissingen lag de Neder landsche flotieljeleider „Soem* ter verwelkoming. Het schip streek de vlag en ook van het gebouw van het Bel gisch loodswezen werden de schepen met vlaggeseinen be groet. Zoodra de loods aan boord was zijn de schepen naar Ant werpen gestoomd. TOONEELVEREENIGING ST. JACOBSSTRAAT. De Vlissingsche tooneelver* eeniging St. Jacobsstraat bracht Dinsdag hét blijspel in drie bedrijven „Haar laatste wil" op de planken. En zij deed dat op verdien stelijke wijze. De verschillende rollen werden over het alge meen goed gespeeld, in het bijzonder die van kruidenier Groen. In de pauze vond een verlo ting plaats en na afloop werd gezellig gedanst op de muziek van de band van J. Wijnen. VERGADERING PLUIMVEEFOKKERS. Vorige week hield de Vlis singsche Pluimvee- en Ko nijnenfokkers Vereeniging haar jaarvergadering. Uit het jaar-* verslag bleek dat het ledental sterk was toegenomen. Ook hebben verschillende leden dit seizoen mooie successen be haald op de tentoonstellingen in Zeeland en ook buiten de provincie. De vereeniging be schikt thans over een broed* machine, zoodat de pluimvee* liefhebbers niet meer op een broedsche kip behoeven te wachten. De voorzitter, de heer v. d. Berg, werd met al- jemeene sternen bij acclamatie ïerkozen. Als secretaris werd benoemd de heer J. A. de Ruijscher en als penningmees ter de heer J. Labruyere. KORBALFlLMS. In de kleine zaal van het Concertgebouw te Vlissingen werden Woensdagavond onder auspiciën van de korfbalver- eeniging „Madjoe" te Vlissin gen enkele korfbalfilms ver toond- Deze films zyn in cir culatie gebracht door de pro- pagan da-af dfeeling „de Zeeu_ wen" van de Ned. Korfbalbond. De belangstelling voor deze films, waarop de heer Hos een toelichting gaf, was zeer groot en de bedoeling, met de ze films „goodwill" te kweeken voor de korfbalsport, is dan ook zeer zeker bereikt. O.- en W.-Souburg POLITIEBUREAU VERPLAATST. Het politiebureau te Sou burg dat in de Kanaalstraat was gevestigd, is thans ver plaatst naar de Bermweg. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Aarlan- derveen, J. C. de Haan te Scherpenisse; naar Wemel- dinge W. Oost te Katwijk a. d. Rijn, die bedankte voor Wissekerke. Eedankt voor Nederhemert drs. J. C. Hooijkaas te Arne- muiden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zuid-Berjerland Joh. Booy te Heinkenszand. CLASSICAAL BESTUUR VAN MIDDELBURG. Als scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Middel burg is thans opgetreden ds. L. C. Spijkerboer. Ned. Herv. predikant te Souburg. POLITIEKE DELINQUENTEN IN DE KERK. Ds. P. C. Vermeulen, Ned. Hervormd predikant te Laren (N.H.) heeft van de kansel medegedeeld, dat a.s. Zondag 32 politieke delinquenten uit het kamp Laren belijdenis des geloofs zullen afleggen. Deze menschen worden na zeer strenge catechisatie en schuldbekentenis tot de kerk toegelaten. Ds. Vermeulen her innerde aan het verhaal van den tollenaar en den fari- zeër en wees er op, dat „be- rouwvollen" door de kerke lijke gemeenschap met open armen dienen te worden ont vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2