PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Marshall was gematigd Goudstaven duiken op De onderwijsvernieuwing Geheime notulen van Linggadjati Ambtelijke corruptie 190e Jaargang - Nr. 84 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londeusche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 Goes: Turfkade 15, telefoon 2475 Oostburg: Graiaoastraat 3, telefoon 102: Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren HIJ WIL EEN COMMISSIE BENOEMEN VOOR DE OOST-DUITSCHE GRENS. Polen heeft recht op Opper-Silezië. Op de Moskou-conferentie zijn de ministers begonnen met de bespreking van een van de hoofdpunten van de agenda, de toekomstige gren zen van Duitschland, in het bijzonder de grens met Polen. Het is bekend, dat de Pool- sche en Russische regeeringen handelen alsof deze laatste grens te Postdam eens en voor al is geregeld. Sedert Novem ber 1945 hebben ongeveer 3 millioen Polen een nieuwe woonplaats gevonden in het voormalige Duitsche gebied en minstens evenveel Duitschers zijn weggetrokken. De inlij ving van 100,000 km2 van de Duitsche gebieden ten Oosten van Oder en Neisse bij Polen is practisch een voldongen feit geworden en het ongedaan maken van deze inlijving zou op uiterst fel en eensgezind verzet van de Polen stuiten. De Amerikanen echter heb ben steeds duidelijk doen uit komen zich in geen geval on voorwaardelijk bij de nieuwe grenzen te zullen neerleggen, zeker niet. indien zij door een zijdig optreden tot stand zou den komen- Volgens hen en ©ok volgens de Engelschen is de Duitsch-Poolsche grens voorloopig en bepaalt de tekst van de overeenkomst van Potsdam dat de uiteindelijke beslissing op de Duitsche vre desconferentie zal worden ge nomen. Men verwachtte dan ook al gemeen, dat Marshall in Mos kou zou aandringen op te te- rugschuiving van de Duitsche grens naar het Oosten. Dit is nogal meegevallen. Volgens Marshall heeft Polen inderdaad recht op het Zuide lijk deel van Oost-Pruisen en op Opper-Silezië. Slechts met betrekking tot de resteerende gebieden, die onder voorloopig Poolsch bestuur staan, wensch- te hij eenig voorbehoud te ma ken. Deze gebieden hebben een overwegend agrarisch ka rakter en voorzien in een vijf de deel van de Duitsche voed selvoorziening. Als Duitsch land zou worden gedwongen dit voedsel voortaan uit het buitenland te importeeren, zou zijn economie nog sterker moeten geïndustrialiseerd, wil het land niet geheel verarmen. Marshall stelde voor een grenscommlssie te benoemen, dip over de volgende punten aanbevelingen zal doen: 1. Hoe groot voor Polen de compensatie moet zijn voor het aan de Sowjet-Unie afge stane gebied. 2 Op welke wijze een rege ling kan worden getroffen, waardoor de ruwe grondstof fen uit het eventueel bij Po len te trekken getyed voor een deel ten goede komen aan de Europeesche economie. Deze commissie zou moeten worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van de Groo ve Vier, Polen en een aantal andere geallieerde staten. Ze zou tevens een rapport moe ten opstellen over het zich ves tigen van Polen en Duitschers in het omstreden gebied. Het voorstel van Marshall is gematigd en redelijk, doch het blijft de vraag of Molotov er ooit mee zal instemmen. Hrj verklaarde een grenscommis- sie in het huidige stadium niet noodzakelijk te vinden en liet het daarbij. Hetgeen echter niet betee- kent dat het voorstel hiermee van de baan is. Heftige demonstraties te Turijn. Regeeripgsbureaux te Turijn werden door 5000 menschen bestormd, die zich toegang tot de gebouwen verschaften, den prefect mishandelden, ruiten ingooiden, archieven leeghaal den en de inhoud op straat smeten. Negen uur lang hield de menigte huis. Aan de de monstratie namen vroegere verzetslieden, oud-gedienden en voormalige geïnterneerden van concentratiekampen deel. Tornado vaagde een dorpje weg. Een tornado heeft het dorpje Glazier in Texas met de grond gelijk gemaakt. De tornado ging in vliegende vaart over 4 staten heen. Uit Oklahoma wordt gemeld, dat de wervelstorm het stadje Woodward in die staat ten deele heeft weggevaagd. Het ziekenhuis aldaar lag vol ge wonden. Glazier telt 200 inwo ners, Woodward 5.426. SULTAN VAN MAROKKO BEZOEKT TANGER. Menschenmassa's, zooals nog nooit tevoren verzamelden zich in de met vlaggen versierde straten, toen de sultan van Marokka, Sidi Mohammed Ben Joessjef, een bezoek bracht aan Tanger. De sultan werd overal toegejuicht waar hij zich vertoonde. Dit eerste officieele bezoek van een sultan aan de inter nationale zóne van Tanger zal, naar men verwacht, van aan zienlijk politiek belang zijn in Marokko en elders. Spanje heeft de grenzen van Spaansch Marokko met de nevenliggende Fransche en internationale zóne gesloten. Er werden geen incidenten gemeld- Het Britsch-Russisch verdrag. Volgens de New-York-Times zijn de besprekingen over een herzien Britsch-Russisch ver drag vastgeloopen. De Britten zouden een Russisch voorstel, waardoor Engeland' „diploma tiek gesproken van de V. S. zou worden geïsoleerd" van de hand hebben gewezen. Naar verluidt, bevatte het Russische ontwerp, dat Don derdag j.l. aan de Britten werd voorgelegd, een merkwaardige clausule, volgens welke Groot- Brittannië geen land moet steunen, dat als vijandig te genover de Sowjet-Unie wordt beschouwd. Indien Groot-Brit- tannië dit Russisch ontwerp zou aanvaarden, zou Moskou er op kunnen staan, dat Enge land de Amerikaansche poli tiek in Griekenland, Turkije en China, niet zal steunen. Trygve Lie spreekt geruchten tegen. De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, heeft de geruchten tegengesproken, dat hij voornemens zou zijn af te treden. Tevens ontkende hij ten sterkste, dat hg eenzijdig pro- Russisch zou zijn, zooals door kranten was beweerd. Annexatie van Duitsch gebied. Een commissie van Neder- landsche en Britsche deskundi gen zal tegen eind April de NederlandschDuitsche grens gebieden aan een onderzoek onderwerpen. De Britsche auto riteiten in Duitschland, die verantwoordelijk zijn voor het bestuur van de gebieden, wel ke in het Nederlandsche me morandum van 5 November 1946 worden opgeëischt, heb ben een uitnoodiging voor een onderzoek aan de Nederland sche regeering gezonden, die met voldoening deze uitnoodi ging heeft aanvaard. Leider van het Nederlandsche team van deskundigen is dr. H. M. Hirschfeld, van het Britsche team, brigade-generaal A. Prain. Er werd geknoeid. FRAUDE IN KAMPEN VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN. In kampen voor politieke de linquenten in de Mijnstreek is een niet gering geval van fraude ontdekt. Na een lang durig onderzoek is de politie er achter gekomen, dat de ge ruchten omtrent verduistering van voor de kampen bestem de goederen en levensmidde len niet van elke grond 'ont bloot waren. Aanzienlijke hoe veelheden goederen zijn uit de kampmagazijnen achtergehou den. Door fictieve opgaven waardoor meer goederen kon den worden verkregen, dan voor het werkelijke aantal ge vangenen noodig was als mede door niet of niet volle dige uitreiking der voor distri butie beschikbaar gestelde kwanta heeft men flinke hoe veelheid goederen kunnen ver duisteren. Een achttal perso nen, o.w. het hoofd van de kampen-distributie in dp mijn_ streek, den chef inkooper de zer kampen, een tweetal ajunct kampcommandanten, de beheerder van het centrale kamp-magazijn, personeel van de staf der kampen en een kruidenier, werden gear resteerd. Verdere arrestaties kunnen worden verwacht. Het onder zoek in deze zaak zal, naar men aanneemt nog meer on geregeldheden in de kampen aan het licht brengen. LIGGEN VOOR KAMERLEDEN TER INZAGE Onrust en wantrouwen. De minister van overzeesche jebiedsdeelen heeft ten vervol ge op beantwoording van vra gen van het Tweede Kamer lid, den heer van der Feltz, in verband met een in „Elseviers weekblad" voorkomend arti kel. getiteld: „een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati" het volgende ge antwoord: le Ondergeteekende heeft kennis genomen van een arti kel in „Elseviers weekblad" voorgesteld als een bloemle zing uit: de geheime notulen van Linggadjati. 2e Uit het bij brief van den minister van overzeesche ge- biedsdeelen van 17 Maart j.l. aan den voorzitter van de Tweede Kamer ter vertrouwe lijke kennisneming door de le den dier Kamer aangeboden afschrift van de notulen van de tusschen de commissie-ge neraal en de Indonesische de legatie tot en met de parafee ring van de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati gehou den politieke besprekingen zal inmiddels zrjn gebleken, dat Elseviers publicatie in ernstige en bedenkelijke mate onvolle dig. onjuist en tendentieus is. Mede ter vertrouwelijke kennisneming van de leden der Kamer moge hierbij een tweetal bijlagen, ter vertrou welijke kennisneming door de leden der Kamer, worden ge voegd: De eerste, de publicatie van Elsevier vergelijkend met de tekst, zooals deze werkelijk in de notulen voorkomt. De tweede, een drietal voor beelden gevend van de wijze waarop Elsevier deze notulen Het proces tegen Maria Pasquinellie. Tijdens het proces tegen Ma ria Pasquinellie, die van moord op den Britschen brigade-gene raal de Winston wordt be schuldigd, werd gejuicht, toen de verdediger verklaarde, dat hij geen advocaat is, die voor zijn cliënt pleit, doch een Ita liaan, die een landgenoot ver dedigt. Toen men voortging met juichen, liet de president de zaal ontruimen. De beschul digde werd door een commis sie van psychiaters toereken baar verklaard. citeert, welke aan falsificatie moet doen denken. De in deze vraag aangehaal de passage uit de toelichting van de commissie-generaal komt ondergeteekende geheel verantwoord voor. 3e Ondergeteekende acht het begrijpelijk, dat op grond van z.g. onthullingen uit niet voor publicatie bestemde en onvolle dig, onjuist en tendentieus weergegeven notulen, onrust en wantrouwen in den lande, ontstaan, als waarop deze vraag doelt. 4e en 5e Ondergeteekende acht het niet gewenscht en is niet gerechtigd aangezien bei de delegaties tegen publicatie overwegend bezwaar hebben, de notulen te pubüceeren en heeft derhalve volstaan met deze vertrouwelijk op de grif fie der Kamers neer te leggen. Vliegende kuikens. De heer Lolthorst, eigenaar van de boerde rij „Schoonoord" te Vee- nendaal heeft Woensdag per K.L.M.-vliegtuig 25.000 kuikens naar Frankrijk gezonden die zullen dienen om de pluimveestapel aldaar te verbeteren. Dit is de eerste Ne derlandsche levering na de oorlog en tevens de eerste luchtverzending piepkuikens. De zending bestond uit z.g. „dopkui- kens", die Dinsdag zijn geboren, Woensdagoch tend om 8 uur uit de broedmachine kwamen en om 5 uur dienzelfde dag in St. Paul hun plaats van bestemming bereikten. Twee maanden voor morphine-smokkelaars. De Maastrichtsche recht bank veroordeelde Dinsdag C. K. K., echtgenoote van F., den mijnwerker J. C. A. S., beiden uit Sittard en den arbeider Th. Ch. G. van W. uit Doenrade- Oirsbeek, tot twee maanden gevangenisstraf wegens het uit Duitschland smokkelen van 250 ampulen morphine. Ontslag adviseurs Commissie-Generaal. Naar wy vernemen, zyn prof. S. Posthuma en prof. mr. J. H. W. Verzyi eervol onthe ven van hun toevoeging als adviseurs aan de Commissie- Generaal van Nederlandsch- Indië. De nieuwe salarissen voor onderwijzers. In de vergadering van het Kath. Onderwijzersverbond te Nijmegen heeft dr. Wesselings van het Ministerie van Onder wijs medegedeeld, dat de grondsalarissen zullen ver hoogd en de schaal der ver hoogingen met twee jaar ver kort zal worden. De regeling uit de oorlogstijd wordt uitge schakeld. De tijdelijke onder wijzers krijgen hun periodieke verhoogingen. Gedurende één jaar zal een speciale cursus worden gege ven om jongelieden, die de H.B.S. achter de rug hebben, binnen het jaar op te leiden tot onderwijzer. Voorts zullen studiebeurzen voor onderwij zers in het leven worden ge roepen. Spr. wees er nadruk kelijk op, dat standsverheffing niet ligt in salarisverhooging maar in hoogstaande uitoefe ning van de opvoedende taak en de verhooging van eigen cultuur. Een na-oorlogsch verschijn sel, dat in vele kringen ver ontrusting heeft gewekt, is het feit, dat er onder de personen, in Nederlandsche overheids dienst, lieden worden aange troffen, die blijk geven niet de ambtelijke onkreukbaarheid te bezitten, welke wij van ouds bij de ambtenaren gewend wa ren. Verschillende gevallen van fraude op ambtelijk gebied zijn gebleken en de volksmond praat van corruptie op groo- tere schaal, dan tot nu toe door de justitie werd achter haald. Deze ongewenschte toestand heeft er toe geleid, dat de mi nister van justitie heeft beslo ten aan de bestrijding van de ambtelijke corruptie zeer bij zondere aandacht te doen schenken. Dit wil niet zeggen, dat tot nu toe de betrokken politioneele en justitieele in- EEN MEEVALLER, DIE TOCH TEGENVALT. Gistermorgen 12 uur bedroeg het aantal staven goud, dat sinds het eerste bericht van gisteren naar boven werd ge haald, vijf en dertig, hetgeen neerkomt op een hoeveelheid van 437 '/2 kg. goud. Het goud wordt gevonden in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het voormalig Kruithaventje. DE WAARDE. Hoewel het naar boven bren gen van de goudstaven, die in de oorlogsdagen van 1940 op de bodem van de Nieuwe Wa terweg terecht kwamen, een aardig meevallertje is, is toch de veronderstelling onjuist, dat onze deviezenpositie hierdoor aanmerkelijk zou worden be- invloed. Iedere goudstaaf weert 12 kilogram. De offi cieele waarde van het goud is op het oogenblik ongeveer 3000.per kilogram. Zou het gelukken alle 111 destijds Uitbarsting van de Krakatau verwacht. Er dreigt weer een uitbar sting van de Krakatau-vul- kaan. die in 1883 zoo gespookt heeft. Er zijn toen 30.000 men schen om het leven gekomen bij de explosie van dit vul kaan-eiland ten Westen van Java: een vloedgolf omspoelde driemaal de aarde. Amerikaan sche vulkanologen. die enkele dagen geleden het vulkaan eiland bezochten hebben vast gesteld, dat zich thans een nieuwe krater heeft gevormd en dat iedere vijf en veertig seconden erupties plaats heb ben. waarbij gassen ontsnap pen cn va9t materiaal wordt uitgeworpen. Er zijn ook zwa re onderzeesche ontploffingen gehoord. Nabij de vulkaan heeft zich in 1928 een eiland gevormd, dat thans reeds 500 voet bo ven de zeespiegel uitsteekt. Dit eiland is de top van een nieuwe vulkaan, die van de zeebodem gemeten 3000 meter hoog is. gezonken goudstaven naar bo ven te brengen, dan komt de waarde daarvan neer op een bedrag van circa 4.162.500. Houdt men in het oog, dat te genwoordig bij het aangaan van leeningen bedragen van honderd millioen gulden gering worden geacht en dat onze tegenwoordige staatsschuld rond 27 milliard gulden be draagt, dan is het duidelijk, dat een sommetje van een goede vier millioen gulden een betrekkelijk onbeteekenende rol speelt. Of het overigens zal geluk ken alle 111 staven naar bo ven te brengen, moet worden afgewacht. Of de Duitschers van dit aantal reeds iets heb ben weggehaald, is nooit aan het licht gekomen. Ze zijn in de buurt van de vindplaats wel eens aan het baggeren ge weest, maar men heeft altijd de indruk gekregen, dat ze niet de goede plek te pakken hadden. Hoeveel staven er sinds de bevrijding nu aan de Ned. Bank zijn afgeleverd, is ook niet met zekerheid te zeggen. Op het werk zelf laat men hierover niet veel los. Sommi gen schatten het totaal aantal gevonden staven op 45 k 50 stuks. Export van Java en Sumatra wordt geregeld. Waarschijnlijk zullen de Ne derlandsche en Indonesische delegaties, wanneer zij de volgende week wederom bijeen komen, voorstellen bespreken, die leiden tot opheffing van de Nederlandsche export- en versch epin gsdestr i et! es, welke door de Indonesiërs „blokka de" worden genoemd. Naar wordt vernomen, zijn de voorstellen die een geza menlijke regeling van buiten- landsche handel en credleten van Indonesië beoogen, op een reeks economische conferen ties tusschen de Nederland sche en de Indonesische gede legeerden besproken. Bijzondere bestrijding georganiseerd. Een speciale parket-afdeeling. 27 April Bollen-Zondag Wanneer de zon en het weer niet voor onaangename verras singen zorgen, zal de traditio- neele Bollenzondag dit jaar waarschijnlijk op 27 April val len. Op die datum zullen de meeste bollengewassen in bloei staan, zoodat deze Zondag wel licht het gros van de bollen- toeristen van 1947 zal moeten verwerken. De K.V.P. en de loon- en prijspolitiek. In een te Amsterdam ge houden vergadering van de Kath. Volkspartij heeft de par tij-voorzitter, de heer W. J. Andriessen, o.m. verklaard, dat de K.V.P. de loon- en prijspolitiek der regeering heeft aanvaard. Zij zal dit echter slechts zoolang doen, als het reëele volksinkomen van ons volk niet zal dalen. Zoodra dit wel het geval zou zijn, zal zij eventueel haar standpunt t.a.v. de regeerings- politiek herzien. Microscoop vergroot één millioen maal. De Finsche natuur kundige en specialist op het gebied der electro- nen-microscoop, Mag- nan, heeft in het Insti- tut de France een microscoop ver vaardigd, welke 'n mil lioen maal vergroot. Met dit instrument hoopt men voor de eer ste keer de moleculaire structuren te kunnen waarnemen. Aanvrage van werkschoenen Op nader door de plaatselij ke distributiediensten te bepa len dagen in de tweede helft van April kunnen wederom aanvragen ter verkrijging van werkschoenen worden inge diend. Deze aanvragen kunnen geschieden door personen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen bon voor gewone werkschoenen of En- gelsche werkschoenen hebben ontvangen en die een beroep uitoefenen op grond waarvan zij voor werkschoenen in aan merking komen. ZEEUWSCHE BELANGSTELLING GROEIT, De H.B.S. te Vlissingen „Toen ik 56 jaar geleden bij de opleiding voor onderwij zer kwam, werd er druk ge praat over onderwijsvernieu wing. Dat ging zoo door tot myn pensioeneering en nu lees ik weer over onderwijs vernieuwing", zoo schrijft ons een gepensioeneerd onderwij zer. Inderdaad is de gedachte aan onderwijsvernieuwing en ook de gedachte aan vernieu wing van het onderwijzers corps al oud. Jaren geleden ving de strijd aan tegen de „praat-school" met de „luister-kindertjes" en begon de propaganda voor de werkschool, waarin niet de pratende onderwijzer, maar de zelf-werkzame kinderen het hoofdelement zouden vormen. Deze denkbeelden hebben na 1920 het onderwijs sterk beïnvloed en nu ls de tijd voor een groote doorbraak gekomen. In 1939 begon men in de inspectie Rotterdam met de toepassing van het systeem der zelfwerkzaamheid voor de leerlingen der l.s. Verscheidene andere inspecties volgden. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft, als eerste gemeentebestuur in Zeeland de onderwijsvernieuwing aange vat en zooals wij reeds ge meld hebben zal bij de komen de benoeming van enkele on derwijzers nadrukkelijk reke ning worden gehouden met het feit, dat zy de nieuwe rich ting bij het onderwijs reeds in praktijk hebben gebracht. Te Vlissingen zal voorloo pig alleen in de eerste klas sen het nieuwe systeem wor den toegepast in de gemeen tescholen. Men zal daarmee tot de vierde klas gaan daarna weer het gewone klas sikale onderwijs geven. In onderwijskringen te Vlis singen bestaat thans levendige belangstelling voor deze ver nieuwing. Zoo zullen op 17 April a.s. verschillende hoof den van scholen, zoowel van openbaar'als bijzonder onder wijs, een bezoek brengen aan onderwijsinrichtingen waarop dit nieuwe principe reeds lang wordt toegepast. OOK DE H.B.S. Doch niet alleen op de la gere scholen, ook op de R.H. B.S. te Vlissingen streeft men naar onderwijsvernieuwing. Directeur en leeraren trachten van deze school een werkge meenschap te maken. Voor leerlingen der hoogste klassen heeft men lezingen georgani seerd over beroepskeuze. Een dokter, een notaris, een inge nieur, landbouwer en belas tingambtenaar en voor de da mes iemand van het huis- houdonderwijs spraken over de voor- en nadeelen van hun beroep. Daarnaast worden ver schillende problemen van al gemeen cultureele aard be licht, tentoonstellingen be zocht en zoo mogelijk georga niseerd, terwijl er verder al lerlei excursies naar groote bedrijven en instellingen wer den gehouden en nog zullen plaats vinden. Ook de zelf werkzaamheid wordt bevor derd. Leerlingen van de hoo gere klasse krijgen opdracht contact te zoeken met een nog levend Nederlandsch au teur. Zij bestudeeren diens werk. Treden met hem in per soonlijk of schriftelijk con tact, enz. enz. Zoo beschikt b.v. de school-bibliotheek over 2 werken van Marie Koenen, met een opdracht van de schrijfster en 2 onuitgegeven gedichten in handschrift van Henriëtte Roland Holstv. d. Schalk. Op deze wijze gaat de school langzamerhand niet alleen beschikken over een verzameling handschriften van auteurs maar wordt bovendien de band tusschen kunste naars en publiek verstevigd. Verder moeten op gezette tij den de leerlingen spreekbeur ten vervullen, waarbij ze een zelf gekozen onderwerp kun nen behandelen. Als straks het nieuwe gebouw klaar is en de H.B.S. de beschikking heeft over een aula, dan wor den de mogelijkheden nog grooter. DE RESULTATEN. Merkwaardig is, dat op de H.B.S. de leerlingen enthou siast zijn voor dit streven. De H.B.S.-vereeniging „Elck wat wils", die 'n sport-, athle- tiek-, schaak-, dam-, bridge-, literaire- en tooneelafdee- ling heeft, bloeit als nooit te voren. De jongens en meisjes waren van oordeel dat de spreekbeurten, die men in de klas moest vervullen niet vol doende waren, omdat zij daar slechts eenmaal of tweemaal per jaar konden spreken. Zij zijn geheel vrijwillig overge gaan tot de oprichting van een soort debating klas, waar ieder dus naar hartelust zyn mond kan roeren. Uit de bes te sprekers worden dan de lui voor de tooneelclub gerequi- reerd. Zoo werkt de vernieuwing door in alle lagen van het H.B.S.-leven Dat belooft veel en daarom is het toe te juichen, dat te Vlissingen, zoowel voor het lager- als voor het middelbaar onderwijs, de vernieuwingsge dachte is aanvaard. stanties in hun taak te kort geschoten zouden zijn, doch slechts dat er naar gestreefd zal worden de opsporing en vervolging op dit gebied aan doelmatigheid te doen winnen. Hiertoe is een parketafdee- ling in het leven geroepen, die kennis neemt van alle corrup tiezaken, welke in het land aan het licht komen. Haar taak is, het onderling verband op te sporen, dat mogelijk in deze zaken te vinden is, leiding te geven aan het opsporingswerk en de regeering voor te lichten betreffende eventueele maatre gelen ter bestrijding van de corruptie langs andere dan strafrechtelijke weg. Deze afdeeling zal een over zicht kunnen krijgen van de omvang van de corruptie in den lande en zal zoodoende be ter zijn uitgerust tot het aan het licht brengen van die ge vallen, waar ingrijpen ver- eischt is, dan door de plaatse-* lijke instanties kon geschieden. Deze afdeeling als orgaan van het openbaar ministerie heeft uitsluitend een opsporende, vervolgende en adviseerende taak. De corruptiegevallen zul len evenals voorheen, aan den gewonen rechter ter berechting worden voorgelegd. Deze gespecialiseerde eor- ruptieafdeeling is thans met haar werkzaamheden begon nen. Organisatorisch maakt zy deel uit van het parket van den officier van justitie te 's-Gravenhage. Met de leiding wordt belast mr. W. H. Over- beek, substituut-officier van justitie aldaar. Haar parket is gevestigd te 's-Gravenhage, Raamweg 20. Zij heeft de be schikking over eigen rijksre cherche. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het publiek de be strijding van de corruptie zeer kan vergemakkelijken,door ter stond aangifte te doen, wan neer het kennis krijgt van een geval van ambtelijke omkoop baarheid of onrechtmatige be voordeeling van personen in overheidsfuncties. Behalve bij de plaatselijke politie en justitie kunnen klachten en mededeelingen ook worden ingediend by bovenge noemde parketafdeeling. Het is van belang, dat de klachten zoo nauwkeurig en uitvoerig mogelijk worden opgesteld. Het A.N.P. had een kort on derhoud met mr. Overbeek. Deze kon over de omvang van de ambtelijke córruptie nog niets mededeelen. De corrup tiezaken immers gaan op "t oogenblik nog schuil onder de groote massa strafzaken. Al leen van de nieuw op te zetten zaken zal de substituut-officier kennis nemen en waar noodig ingrijpen en de zaak tot zich trekken. Het is dus niet de be doeling, zaken over te nemen, waarvoor de normale instan ties zeer goed berekend zijn. en ook de zaken, waarin het opsporings- en vooronderzoek voortaan gecentraliseerd zijn, worden voor de gewone recht banken gebracht. In deze za ken zal mr. Overbeek echter zelf overal in den lande als ambtenaar van het openbaar ministerie optreden. Weer vrijstelling wegens broederdienst mogelijk. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot bekrachtiging van de alg. maatregel van bestuur van 24 Maart 1947 betreffende dienst plichtvoorzieningen. Uit de toelichting blijkt, dat het zich laat aanzien, dat er in bescheiden mate wel weer vrijstelling wegens broeder- dienst verleend kan worden. STERKTE DER LICHTINGEN. Verder blijkt dat voor do lichting 1945 voor de werkelij ke dienst zijn opgeroepen rond 37.000. man, welk getal vermoedelijk in verband met de nadere bestemming van uit stel genietenden zal stijgen met ongeveer 2300. Voor de lichting 1946 zijn tot dusver niet zooveel tot dienst be stemd. doch hun aantal groeit nog aan. Het zal echter dat van 1945 niet te boven gaan. De lichting 1947 zal een groo- tere sterkte vereischen. Ge schat wordt, dat voor deze lichting en ook voor de lich ting 1948 het maximum 5000 hooger zal moeten liggen dan voor 1945 en 1946. Hoelang het verbljjf in wer kelijke dienst van de thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen zal moeten duren, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. De regee- ring verwacht, aldus de toe lichting dat de duur van dit verblijf in totaal ongeveer 2 jaar zal bedragen. MR. VAN LOON VEROORDEELD. Mr. van Loon, die tijdens de bezetting president van de Hooge Raad was, is door het Tribunaal te 's-Gravenhage veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrêk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1