Zeeuwsche milLTOPECT We moeten versoberen! Duitschlands grenzen UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS HOESTSIROOP ER KOMT WEER KOFFIE-SURROGAAT. .Vleeschlooze dagen in de restaurants Tn verband niet de voorge nomen versoberingsmaatrege. len der regeering heeft over leg plaats gehad tusschen den wnd. directeur-generaal der Voedselvoorziening en de Be drijf shoreca. Bekend is, dat de vooruitzichten van de bin- nenlandsche oogst 1947 tame lijk onzeker zijn, terwijl voor de aankoop van aanvullende voorraden in het buitenland de deviezen slechts in beperkte mate beschikbaar zullen zijn. KOFFIE. Het ligt in de bedoeling het verbruik van koffie (welke heel in het- buitenland moet worden gekocht) sterk te verminderen. Het burgerrant soen zal belangrijk omlaagge- bracht worden en daarbij zal het café-verbruik onvermijde lijk moeten volgen. Men over weegt thans om, wanneer tot beperking van de koffiever- strekking wordt overgegaan, de bestaande toewijzingen te doen vervangen door gelijke hoeveelheden koffiesurrogaat van uitstekende kwaliteit. Daa$ een verlaging van de melk. en suikertoewijzingen vooralsnog niet in de bedoeling ligt, zal het publiek zijn sma kelijke kopje koffie niet be hoeven te missen. THEE. Met de thee staat het er wat gunstiger voor. Te zijner tijd zal worden bepaald in wel. ke verhouding de theetoewij zingen tot die van koffiesur rogaat zullen worden gebracht. Aan het maken van theesur rogaat wordt niet gedacht. VLEESCH EX VET. Tot verlaging van het vleeschrantsoen in de restau rants zal niet aanstonds wor den overgegaan, doch men moet er rekening mede houden dat in de loop van de zomer de bestaande toewijzingen van 50 gram per warme maaltijd noodgedwongen iets vermin, derd moet worden. Omtrent de vetvoorziening aan de restau rants is nog geen genomen. Voorloopig blijft toestand dus ongewijzigd. VLEESCHLOOZE DAGEN In verband met de vleesch- positie overweegt de regeering de bepaling, dat voor alle eet- gelegenheden, dus ook de broodjeszaken e.d., twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren, noch wild of ge vogelte mogen worden ver strekt. Deze inrichtingen zijn dan aangewezen op visch of vischconserven. Hierover zijn dft besprekingen nog gaande. PETATES-FRITES. Omtrent de vettoewijzing valt tenslotte nog op te mer ken, dat de petates-f rites bakkers die in het Zuiden zulk een belangrijke plaats in. nemen, voortaan ook een vet toewijzing krijgen, welke ech ter voor een deel, maar niet ten volle in mindering komt op de bestaande toewijzingen aan de restaurants. Nu na melijk is gebleken, dat er voorloopig niet aan te denken valt om vettoewijzingen uit te breiden en de zooeven ge noemde groep nog niet aan de beurt kwam, wordt het bil lijk geacht haar te doen dee- len in wat er aanwezig is. Nieuwe saiarisregeling voor onderwijzers. WORDT DEZE WEEK GETEEKEND. In een te Nijmegen gehouden vergadering van het Katholie ke Onder wijzersverbond, deelde dr. Wesselings, als vertegen woordiger van den minister van onderwijs mede, dat H. M. ile Koningin nog deze week haar handteekening zal zetten onder het K.B. voor de niieuwc saiarisregeling voor onderwij zers. In een vergadering te Utrecht werd medegedeeld, dat schoolbesturen na het van kracht worden van de regeling terstond één maand salaris kunnen uitbetalen. De midde len hiertoe zijn aanwezig. Sjahrir overnachtte op Ned. gezantschap. Soetan Sjahrir heeft op zijn reis van Nieuw Delhi naar Ba. tavia in Bangkok overnacht, waar hem door het Ned. ge zantschap gastvrijheid is ver leend. Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen. Te Almelo werd de 61ste bondsvergadering van de Ko ninklijke bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereeni- gingen gehouden. De tweede Paaschdag werden de leden van het hoofdbestuur en de afge vaardigden der verschillende ringen uit het geheele land of ficieel ontvangen. Het woord was vervolgens aan den bondsvoorzitter, den heer J. Pieterson Koens, uit Den Haag. Na de toespraak bracht het dameskoor „Melo- dia" uit Vriesseveen een drie tal liederen ten gehoore. Des avonds werd in de Ned. Hcrv. kerk in Almelo een con cert aangeboden. (Ingezonden mededeeling) Multi-millionnair stierf straatarm. In de ouderdom van 87 jaar is te New-York overleden William Crapo Durant, een van de grootste automobiel-ko ningen van Amerika. Hij richtte het General Mo tors concern op door de Buick, Cadillac,Oack- land en Oldsmobile-fa- brieken te vereenigen. Hij werd multi-million nair, maar viel in 1929 aan de crisis ten offer. Nog eenmaal probeer de hij zijn geluk in auto mobielen richtte de Ame- rikaansche Matthisfa- briek op, welke echter nooit een wagen ver vaardigde. In 1936 werd de toen 76-jarige in staat van faillissement verklaard en zflh bezit tingen, die eens meer dan 100 millioen waard waren geweest, verte genwoordigden slechts 'n waarde van 25 dollar. Hij probeerde het daar na nog met kunstzijde en zelfs met kegelbanen, maar stierf als een arm man. VEESMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Onder Rucphen, bij Roosen daal, werden twee smokke laars aangehouden, die ieder met een koe op pad waren naar België. Marshall sneed de belangrijkste kwestie eindelijk aan. Marshall heeft te Moskou onverwacht de kwestie van Duitschlands Oostgrens aan gesneden door voor te stel len een speciale grenscommis- sie te belasten met de „her ziening van de Poolsch-Duit- sche grens van voor de oor log" om Polen schadeloos te stellen voor het verlies van de gebieden ten. O. van de zg. Curson-lijn. Marshall meende, dat Oost-Pruisen en Opper-Silezië inderdaad aan Polen zullen moeten worden toegewezen, maar de grond stoffen zullen ook aan andere landen dienstbaar moeten zijn, met name ook aan Duitsch- land. MOLOTOF VERZETTE ZICH. Molotov bestreed energiek elke wijziging van de huidige grens, welke volgens hem te Potsdam definitief zou zijn vastgesteld. „We behoeven hier niets anders te doen dan het besluit van Potsdam te bekrachtigen", aldus Molo tov. Bevin zeide, dat Engeland te Potsdam eigenlijk heeft ge twijfeld of het beheer over de onderhavige gebieden wel aan Polen zou kunnen wor den toevertrouwd. Thans meende Bevin dat Opper-Si lezië inderdaad aan Polen moet worden toegewezen, maar dat Duitschland de beschikking moet verkrijgen over de agra rische gebieden ten Oosten van Stettin. Bidault verklaarde tenslotte, dat de eischen van zijn land, België en Nederland zijn in gegeven door gerechtvaardigde economische verlangens. Goudschat duikt weer op. WOENSDAG 24 STAVEN BOVEN WATER GEBRACHT Het is Woensdag een goede dag voor de Ned. Bank gewor den, want de staaf goud, wel ke de zandzuiger „Sliedrecht" reeds 's morgens naar boven bracht, is eerst door nog der tien en een paar uur later door nog tien gevolgd. Er liggen nog verscheidene bakken met opgezogen rivier- grond in de Merwehaven en iedereen wacht nu gespannen af, wat de lossing van de daar in geborgen grond opnieuw voor verrassingen zal opleve ren. Er zijn destijds met de ge zonken loodsboot 111 staven naar de diepte gegaan en het ziet er naar uit, dat thans ein delijk de plaats bereikt is, waar het hoofddeel van de schat is terecht gekomen. Bon voor scheerzeep. Bon „Tabak 2 reserve" der tabalcskaart is aangewezen voor het koopen van 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram snelscheer- créme. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabaks- kaart zijn, moeten zich onder overlegging van hun Twee. Ie Distributie-stamkaart tot de plaatselijke distributiedienst wenden, welke hun een rant soenbon voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bon nen bij een detaillist in scheer zeep inleveren. Aflevering zal geschieden, zoodra de detaillis- sten bevoorraad zijn. Meer dan één ton schade. VOOR CIRCUS MIKKENEE-STRASSBURGER Nadat een onderzoek was ingesteld, kon de schade, die het circus Mikkenie-Strass- burger door het verloren gaan van de groote viermastertent te Hilversum, heeft geleden, op ruim 100.000 worden be groot. waarbij rekening is ge houden met de bedrijfsschade in de eerstvolgende weken. Het circus kon zich tegen schade als deze niet verzeke ren, zoodat deze geheel ten laste van het bedrijf komt. Perzië wil meepraten. De Perzische gezant te Mos_ kou, Prins Firoez, heeft een nota aan de ministers gezon den, waarin gevraagd wordt Perzië uit te noodigen om deel te nemen aan de conferentie, zonder te wachten op beslui ten, welke genomen zullen worden ten aanzien van de ei_ schen der andere staten tot deelneming. Razzia in Berlijn. In Berlijn is Woensdagavond in samenwerking tusschen de bezettingstroepen en de politie, een groote razzia gehouden. Het doel was de hand te leg gen op deserteurs, zwarte han delaren. Nazi's enz. De resul taten zijn nog niet bekend ge maakt. Smokkelaars voerden de Roode Ster. De Fransche politie heeft een smokkelaarsbende ont maskerd, die groote hoeveelhe. den banden, koffie, suiker en sigaretten uit België naar Frankrijk vervoerde. De leden der bende deden zich voor als Russische militairen. De po litie heeft twee der arrestan ten geïdentificeerd als vroege, re employé's van de Russische herstelbetalingsmissie te Brus sel. Zij zijn van Russische af komst. Een derde is een voor- malig Fransch inspecteur van politie, die na de bevrijding is ontslagen. De smokkelaars hadden een groote roode ster op hun vrachtauto die verzegeld werd met behulp van een lak- stempel, waarop een hamer en een sikkel voorkwamen. Dp politie weet nog niet, hoeveel vrachten ln totaal zijn vervoerd, doch de „zwarte" waarde van elke lading wordt op drie milliard francs geschat Motorraces op Walcheren. Op 2de Pinksterdag organi seert de motorclub „De Schel- degouwen" te Middelburg de Zeeuwsche terreinrit-kam- pioenschappen. Het parcours zal worden uitgezet in de vroonen tusschen Oostkapelle en Vrouwenpolder. De inschrij ving is opengesteld voor de 250, 350 en vermoedelijk ook 500 c.c.-klasse. Er wordt een groote deelname verwacht, ook van een aantal bekende coureurs uit Holland, zoodat de Zeeuwsche liefhebbers van deze sport ook eens in eigen omgeving hiervan kunnen ge nieten. KNOBBEL-RIT. Voorts overweegt het bestuur van „De Scheldegouwen" om ter gelegenheid van de Nat. feestdag op 5 Mei a.s. een z.g. „knobbelrit" te organiseeren. De deelnemers krijgen de plaats van bestemming aange wezen door het werpen met een dobbelsteen, welks vlakken in plaats van cijfers plaatsna men vermelden. Voor de oorlog werden deze ritten regelmatig gehouden en zij waren uiterst populair. Ook nü wordt ver wacht, dat een aantal deelne mers uit andere gewesten zal inschrijven. Zeeuwen kunnen het eerst over de brug. Op Dinsdag 15 April zul len de herstelde spoorbrug gen bij Hedel en Zaltbommel voor het eerst in gebrtiik ge- ïomen worden. Twee extra- reinen zijn ten dienste van de bezoekers van de Jaar beurs ingelegd, n.l. op Vrijdag 18 April eén extra trein van Zeeland via West-Brabant naar Utrecht v.v. en op Dins dag 22 April van Limburg uit via Oost-Brabant naar Utrecht v.v. Nadat het ver keer over de bruggen met deze extra treinen zal zijn geopend zullen zij tot 4 Mei gesloten blijven. Bijzonder Gerechtshof KAMER VOOR ZEELAND. De Zeeuwsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof zal Vrijdag 11 April te Middel burg zitting houden. Behan deld worden de zaken tegen M. Prjpelinfc te Terneuzen, be schuldigd van verraad. M. J. Kievit te Sint Maar tensdijk, beschuldigd van Majesteitsschennis, P. W. Wevers te Vlissingen, be schuldigd van vrijwillige toe treding tot de Landwacht Ne derland, P. W. Krijnen te Oostburg, idem, C. P. D. Ca- niers te Sluis, idem. L. van der Kruisen te Clinge, be schuldigd van dienstnemine bij de O. T. en ontreden als bewaker van strafkamp, J. C. Bril te Zuidzande. beschuldigd van dienstneming bij de Land wacht en assistentie bij huis zoeking naar onderduikers, A. van der Wiele te Hulst, be schuldigd van hulp aan de Si- cherheitspolizei en J. C. de Letter-Kant te Axel, beschul. digd van verraad en hulp aan de vijand. De Engelsche jeugd in Zeeland. Onder groote belangstelling van he zijde van het Yersek- sche publiek vertrokken Maan dag de Engelsche jongens en meisjes naar huis na een 12- daagsch verblijf alhier. Zij werden uitgeleide gedaan door de commissie van de W.A.F. en hun kwartiergevers. Allen gaven groote blijken van er kentelijkheid voor de prettige dagen hier doorgebracht. Door een groep Engelsche meisjes, die hun vacantie in Vlissingen doorbrengen, werd een bezoek aan Yerseke ge bracht Met een motorkorboot werd een tochtje over de Schel de gemaakt en naar de oester- perceelen. Hierna werden de oesterputten bezichtigd onder leiding van den heer Mieras. Afscheid in Vlissingen. De leerlingen van de H.B.S. te Vlissingen hebben hun En gelsche gasten Dinsdagavond in de Scheldehal een afscheids avond aangeboden. De heer G. Lammers, direc teur der school, opende de avond en wees erop, dat al wat men voor de gasten heeft kunnen doen te danken was aan de medewerking van de ouders. Leerlingen der H.B.S. voerden daarna een Engelsch tooneelstukje en een cow-boy- show op. Vanzelfsprekend het ook de H.B.S.-band zich hoo- ren. De leidster van de Engel sche kinderen, Miss Penning- ton, dankte voor al wat men voor hun had gedaan en schonk de school een vaas met inscriptie. Een gezellig bal be sloot de goed geslaagde avond. Woensdagmorgen zijn de En- gelschen weer vertrokken. Overbrenging van in Duitschland overledenen. Personen, waarvan familie leden tijdens de Duitsehe be zetting in Duitschland zijn ge storven, kunnen zich voor het overbrengen van het stoffelijk overschot. In verbinding stél len met het secretariaat van de afdeeling Middelburg van het Nederlandsch verbond van gerepatrleerden. Het adres luidt: J. Bliek, Korte Geere 36, Middelburg. RUNDVEE-AANSLAG. De Provinciale voedselcom- missaris voor Zeeland ver zoekt mede te deelen, dat tot en met Zaterdag a.s. gelegen heid bestaat te reclameeren te. gen de rundvee-aanslag 1944- 1946. nippers Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 April 1947 eervol ontslag verleend aan T. L. Brugge, vaste arbeider bij de provin ciale wegen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doc toraal examen rechtsweten schappen de heer (thans mr.) Jac. van den Burgt te Kam perland, voorheen te Vlissin gen. De heer J. de Witte te Koudekerke is benoemd tot commies ter secretarie te Westzaam. Prof. dr. Z. W. Sneller .25 jaar hoogleeraar. Het was dezer dagen 25 jaar geleden, dat prof. dr. Z. W. Sneller benoemd werd tot hoog. leeraar in economische geschie denis aan de Handelshooge- school te Rotterdam. Prof. Sneller is voor vele Middel burgers geen onbekende, want hij is twee jaar als leeraar aan de Chr. Kweekschool in hun stad werkzaam geweest. Zijn groote belangstelling voor ons gewest bracht hem er toe de economische toestand van Walcheren in de 15e eeuw tot onderwerp van zijn proefschrift te maken. Op 28-jarige leeftijd werd hij benoemd tot leeraar aan de Chr. Kweekschool te Middel, burg. Hij vervulde deze functie van 1910 tot 1912, waarna hij leeraar werd aan de Chr. H.B. in Den Haag. Van 1919 tot 1922 was hij directeur van het bureau voor 's Rijks 'ge schiedkundige publicaties en in April 1922 volgde de be. noeming tot hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam. Een andere eer volle opdracht bereikte hem in 1933, toen het Leidsche Univer siteitsfonds hem belastte mei het houden van voordrachten over economische geschiedenis aan de Universiteit te Leiden. In 1916 promoveerde dr. Sneller op de dissertatie „Walcheren ln de 15e eeuw", waarmede hij beoogde een in- zlch te geven in de economi sche verhoudingen op het eiland in deze periode en te vens de grondslagen bloot te leggen van de gebeurtenissen op Walcheren in de jaren 1572 1574. Het is bijzonder op merkelijk wij wezen hierop nog zeer onlangs ter gelegen, heid van de 375-jarige herden king van de bevrijding van de Scheldestad dat Vlissingen, Veere en Arnemuiden wei on middellijk de zijde van den Prins van Oranje kozen in de. ze roerige dagen van onze vaderlandsche geschiedenis, doch dat Middelburg een ge heel andere houding aannam en hardnekkig vasthield aan het koninklijk gezag. Het doel van prof. Sneller was een onder zoek ln te stellen of de oude geschillen en verschillen tus. schen de Zeeuwsche hoofdstad en de omliggende plaatsen zich ook in deze nieuwe partijkamp deden gelden. Hij wilde aan_ toonen, dat de oorzaken van deze controversen nauw ver band houden met de geheele economische toestand op het eiland en diep verborgen zijn in de 15e eeuw, zoodat dit tijd vak speciale studie behoeft. Eindles der Chr. lagere landbouwschool. Vorige week werd te Middel burg de eindles van de Chris telijke lagere landbouwschool gehouden. De voorzitter van de commissie van Toezicht, burw gemeester Kodde van Zoute- lande, opende de les, waarna het hoofd der school, de heer J. K. Voogd, de leerlingen examineerde. Ook sprak nog de algemeene voorzitter van de Z.L.M. Ir. Geuze. De heer Ir. C. J. Droogen- dijk, rijkslandbouwconsulent, reikte de diploma's uit en wenschte de leerlingen geluk. Burgemeester Dregmans van Koudekerke voerde namens de burgemeesters van Walcheren het woord. Namens de leerlingen dank te de heer A. Wisse voor het genoten onderwijs en bood een blijk van waardeering aan. Het hoofd der school sloot de bijeenkomst met dankgebed. Het diploma werd uitgereikt aan: H. Sinke te Serooskerke; W. Maljaars te Oostkapelle; Abr. Wisse te Domburg; J. Breel te Vrouwenpolder; A. P. G. de Lange te Nieuwland; J. Kasse Dzn. te Veere; A. Dekker te Serooskerke; C. Langebeeke te Gapinge; D. Gideonse te Veere; C. van Sluijs te Zoute- lande; D. Kodde te Zoutelande; M. Verhage te Koudekerke; W. C. Allaart te Serooskerke; J. Comelisse te Arnemuiden; W. Vos te Zoutelande; J. Kas se APzn. te Veere en J. Lorier te Middelburg. Boomen langs de weg vernield. Dinsdagnacht zijn op de Goesche straatweg te 's-Gra- venpolder van de pas aange plante boompjes door een on bekende dader 28 exempla ren geheel afgekapt en 85 be schadigd. De politie stelt een onderzoek in. Loodsdïenst gestaakt. Tengevolge van de zeer slechte weersomstandigheden is Dinsdagavond om 8 uur de loodsdienst in de Wielingen en het Oostgat gestaakt. Middelburg Flesschenactie van de padvinders. Zaterdagmiddag 12 April zullen de padvinders van de Berdeins van Berlekomgroep te Middelburg flesschen inzame len. De opbrengst van de bij deze actie opgehaalde oude flesschen is bestemd om een aantal Middelburgsche pad vinders in de gelegenheid te stellen naar de jamboree in Frankrijk te reizen. HERVORMD JEUGDLEIDER De algemeene kerkeraad der Ned. Hervormde Gem. te Mid delburg heeft uit een 24 tal sollicitanten benoemd tot jeugdleider, de heer C. Gort. te Aalsmeer. Met hem stond o.m. op het drietal de heer P. B. v. d. Schelde, te Hansweert. De heer Gort is 29 jaar oud en ongehuwd, Hij krijgt tot taak het coördineeren en stimulee- ren van het jeugdwerk in de ruimste zin van het woord. De kerkeraad vertrouwt den heer Gort het werk van de geeste lijke leiding top op grond van zijn 3-jarige studie voor de acte godsdienstonderwijs en het kampeerwerk op grond van het door hem in 1946 met succes georganiseerde werk terzake, 't Aantal ouderlingen is verdubbeld. Er werden 16 nieuwe ambtsdragers door de kerkeraad gekozen. Een hun ner is afkomstig uit de Geref. kerk in H. V., die 15 Mei j.l. met de Herv. kerk hereenigd werd. Enkele der benoemden hebben echter bedankt. Vlissingen OPENBARE LEESZAAL KRIJGT 3000 UIT HET PRINS BERNHARDFONDS. Het bestuur van de Openbare Leeszaal te Vlissingen heeft bericht ontvangen, dat uit het Prins Bernhardfonds een be drag van 3000 te zijner be schikking wordt gesteld. Deze mooie gift wordt na tuurlijk dankbaar aanvaard. Het bestuur zal zich, in overleg met B. en W„ nog nader be raden over de besteding van het bedrag. PAASCffWIJDINGSDIENST. Zaterdagavond werd in de Nieuwe Kerk te Vlissingen Paaschwijdingsdienst gehouden met medewerking van het koor en kinderkoor der Geref en Chr Geref. kerk. Voorgangers in deze dienst waren ds J. Hindriks, Geref. en ds R. Slofstra, Chr. Geref. predi kant. Klacht tegen Albanië voor het Int. Hof. De veiligheidsraad heeft Woensdagavond besloten de klacht van Groot-Britannië tegen Albanië voor te leggen aan het Int. Hof van Justitie. Rusland en Polen onthielden zich van stemming. 3alestijnsche kwestie in Mei voor de Ver. Naties Het hoofdkwartier van de Ver. Naties maakt officieel be kend, dat reeds 14 landen met het houden van een bijz. alg. vergadering voor de Palestijn- sche kwestie accoord gaan. De goedkeuring van nog 14 landen, welke noodig is alvo rens de vergadering kan wor den gehouden, wordt in het begin van de volgende week verwacht. Deskundigen gelooven, dat de bijz. alg. vergadering in de eerste week van Mei zal kun nen worden gehouden. Amerikaansche Atoomcommissie. DeAmerikaansche Senaat heeft thans de benoeming van David Lillënthal tot voorzitter van de commissie voor de atoomenergie met 51 tegen 35 stemmen goedgekeurd. De strijd in Griekenland. In het eerste communiqué van het Grieksche leger over het lente-offensief tegen de guerillastrijders wordt ver klaard, dat de operaties op be vredigende wijze voortgang vinden en volgens plan verloo- pen. Volgens een officieus be richt had de eerste botsing plaats te Agrafa in midden- Griekenland. Volgens berichten uit Athene trekken 15.000 tot 20.000 man regeeringstroepen op tegen 10.000 tot 15.000 door de com munisten geleide guerillastrij ders in de bergen van midden- en noord-Griekenland. Torpedojagers, mijnenvegers en landingsschepen hebben op verschillende punten aan de Oostkust voor een flankopera tie troepen aan land gezet. De communisten in de Ver. Staten. Eugène Dennis, alg. secre taris van de communistische partiji n de Ver. Staten, heeft geen gevolg gegeven aan de dagvaarding van de Commissie voor anti-Amerikaansche acti viteit van het Huis van Afge vaardigden. De commissie heeft aanbevolen het departe- van justitie te verzoeken een vervolging tegen Dennis in te stellen. Toen Dennis op 26 Maart door de commissie werd ge hoord, weigerde hij mede te deelen of hij in de Commu nistische partij ook onder een andere naam bekend is. Hij is daarop door de politie uit de zaal verwijderd. De commissie heeft een wets ontwerp in studie, volgens het welk de Communistische Par tij in Amerika wordt verboden. Dntwapeningsplan voor hel Westelijk halfrond. In de te -Lake Success ge houden vergadering van de ontwapeningscommissie der Ver. Naties heeft de Brazili- aansche afgevaardigde, Joas Munz, voorgesteld, dat de Ver. Staten een ontwapeningsplan voor het Westelijk halfrond zouden opstellen, als eerste stap naar de ontwapening in de geheele wereld. Wallace bezorgd over de Amerikaansche politiek. Henry Wallace, de vroegere vice-president van de Ver. Sta ten, heeft op een persconferen tie te Londen verklaard, dat hij tegenstander is van het verstrekken van een leening aan Griekenland en Turkije voor onproductieve doeleinden. „Het heeft geen zin met het communisme af te rekenen door de communisten te be strijden. Het volharden in een anti-Russische houding kan slechts op oorlog uitloopen", aldus Wallace. Wallace verklaarde verder, dat Engeland, Amerika en Rusland nog steeds een impe rialistische of expansionistische politiek voeren, doch dat En geland stappen in de goede richting heeft gedaan door het vaststellen van data, waarop het zich uit Voor-Indië en Burma zal terugtrekken. Wal lace ziet met bezorgdheid de ontwikkeling der Amerikaan sche politiek. Hij is voorstan der van een Amerikaansche leening aan de Sowjet-Unie, als deze voor productieve doel einden wordt gebruikt. Amerikaansche leening voor België De heer Maurice Frère, gou verneur der Nat. Bank van België, bevindt zich momen- teel te Washington. Tijdens zijn verblijf aldaar zou hij de mogelijkheid van een leening ten gunste van België onder zoeken. Gezantschap op Nieuw Zeeland. Geleid door de wensch de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Nederland er Nieuw-Zeeland te bevestigen en nauwer aan te halen, zijn de Ned. regeering en de regee ring van Nieuw-Zeeland over eengekomen rechtstreeksche diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. In verband hiermede is bij K.B. te Wellington een gezant schap opgericht en mr. A. F. H. van Troostenburg de Bruyn benoemd tot H.M. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister in Nieuw-Zeeland. COMITÉ HANDHAVING RIJKSEENHEID. Ook in Vlissingen is thans een comité „Handhaving Rijks eenheid" gevormd, dat in aan sluiting op de actie van het nationale comité wil protestee ren tegen de gang van zaken in Ned. Indië en alle krachten mobiel wil maken om 'n halt toe tc roepen aan wat het ziet als een o.n-grondwettige poli tiek der Regeering. In het co mité zijn verschillende richtin gen vertegenwoordigd en tot zijn leden behooren ook per sonen, wier vertegenwoordi gers in de Kamer zich achter de regeeiïngspolitiek schaar den. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren W. Pop- pe, voorzitter; H. B. J. Knoop; J. A. Ross; F. van Sabben; H. Sinnema; R. Sorgdrager en I. van waarde. Sympathiebetui gingen kunnen worden gezon den aan het adres van den voorzitter: Paul Krugerstraat Arnemuiden BEATRIX-LEDEN NAAR AMSTERDAM. Een groepje leden van de Dameszangver. „Beatrix" uit Arnemuiden, zullen Zaterdag avond in Zeeuwsch costuum optreden voor de Zwitsersche toeristenleiders, die in Krasna- polsky in Amsterdam vergade ren. St. Laurens COöP. BOERENLEENBANK. Donderdagavond vergaderde i Coöp. Boerenleenbank te St. Laurens in het Gem. Ver gaderlokaal, onder leiding van burgemeester van 't Hoff. Uit het verslag van den kas sier, den heer S. Simonse, bleek, dat de omzet gestadig toeneemt. Deze bedroeg over 1946 9.944.437.37. Er werd winst gemaakt van 10.193.35, waarvan 5000 werd gereserveerd voor te be talen belastingen, 2000 werd bijgeschreven bij het pensioen fonds, 7500 afgeschreven op de gebouwen, terwijl het res tant 2693.35 bij de gewone reserve werd gevoegd. De balans sloot met een be drag groot 1.1 alles bleek, .284.53. Uit dat de bank zich in groote bloei mag verheugen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen de benoeming als ziekenhuispredikant van het Diaconessenhuis te Utrecht E. H. Blaauwendraad te Baarn, vroeger te Vlissingen. Sport DE K.N.V.B. EN DE ZOMERSPORTEN. Onder auspiciën van het N. O.C. vond een bespreking plaats tusschen vertegenwoor digers van de betrokken bon den inzake het besluit van de K.N.V.B. tot het afspelen van de competitie. Deze bespreking verliep in een sfeer van wederzijdsch be grip, waarbij verschillende on juiste opvattingen konden wor den opgehelderd. Hierdoor werd de basis ge legd voor een regeling, welke voor een zeer groot gedeelte tegemoet kan komen aan de bezwaren van de zomerspor ten. De voorzitter van de K.N. V.B. zal deze voorstellen aan zijn bestuur voorleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2