mRLTOPECT 34.000 Nederlandsche in Sobibor vergast Joden Communistische aanvallen moeten ophouden Koning Christiaan benoemde Regent. UIT DE PROVINCIE Deviezen beschikking voor grensarbeiders HOESTSIROOP Tholen St Philipsland Jeugd-Roode Kruis Laatste slachtoffers kwamen fn opstand. Uit een rapport van het In formatiebureau van het Roode Kruis blijkt, dat van 2 Maart 194S tot en met 20 Juli 1943 negentien deportatietreinen van Westerbork naar het con centratiekamp Sobibor zijn vertrokken, nagenoeg elke week één. In totaal zijn met deze treinen 34.313 personen weggevoerd. Sleehts 19 zijn er teruggekeerd, 16 vrouwen en 3 mannen. Van de overigen z|jn de personen jonger dan 17 jaar en ouder dan 35 jaar ze ker om het leven gebracht, terwijl hetzelfde met aan ze kerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden gezegd van alle anderen. De dag van aankomst is als sterfdag van al deze menschen te beschou wen. Sobibor was in 1943 hèt ver nietigingskamp van de uit Ne derland gedeporteerde joden. Het was gelegen ongeveer 10 km. ten Oosten van Lublin bij de Russisch-Duitsche demar catielijn. Er was een gaskamer, welke ongeveer 600 menschen kon bevatten. Het gas werd door douches in de kamer ge bracht. Wanneer de menschen waren overleden, wentelde de vloer en vielen de stoffelijke overschotten naar beneden. De bagage van de transporten werd gesorteerd; de goederen werden naar Duitschland ge stuurd. Blijkens het rapport werden van sommige transporten jon ge vrouwen en mannen uitge zocht voor werk. Een deel der uitgezochte personen is in So bibor te werk gesteld, uitslui tend voor werkzaamheden in verband met do vergassing. Een zgn. kindertransport (uit sluitend bestaande uit kinderen met hun moeders) is uit Vught via Westei-bork in So bibor aangekomen en zonder eenige selectie terstond ver gast. Chr. Zang- en Oratorium" vereenigingen. Te Almelo werd de 61ste bondsvergadering van de Ko ninklijke bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereeni Deensche koning ernstig ziek. Koning Christiaan X van Denemarken heeft zijn zoon, kroonprins Frederik; tot Re gent benoemd. Christiaan X, koning van Denemarken en IJsland, werd op 26 September 1870 gebo ren als zoon van koning Fre deric VIII en Koningin Louise, dochter van Koning Karei XV van ZwedenNoor- gingen gehouden. De tweede Paaschdag werden de leden van het hoofdbestuur en de afge vaardigden der verschillende ringen uit het geheele land of ficieel ontvangen. Het woord was vervolgens aan den bondsvoorzitter, den heer J. Pieterson Koens, uit Den Haag. Na de toespraak bracht het dameskoor „Melo- dia" uit Vriesseveen een drie tal liederen ten gehoore. Des avonds werd in de Ned. Herv. kerk in Almelo een con cert aangeboden. VEESMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Onder Rucphen, bij Roosen daal. werden twee smokke laars aangehouden, die ieder met een koe op pad waren naar België. Luchtverkeer met de Repoeblik Indonesia. Dp Nederlandsch-lndische regeering heeft bij de Philip- prjnsohe regeering geprote steerd tegen de landing van een tweede vliegtuig der Phi- lippijnsche luchtvaartmaat schappij op het vliegveld Djoc- ja. De maatschappij heeft toe. gezegd, dat de vliegtuigen in •de vervolge Batavia zullen aandoen voor contróle. Te New Delhi zouden vol gens een Reuterbericht Indo nesiërs verklaard hebben, dat onderhandelingen worden ge. voerd over d£ aankoop van Amerikaansche vliegtuigen voor een Indonesische lucht lijn tusschen Batavia en Br. Indie. De lijn zou over een Economische besprekingen in Batavia. Mr. J. E. van Hoogstraten en dr. Gani hebben Woensdag de economische besprekingen hervat, waarover reeds eerder voorbesprekingen plaatsvon den. (Ingezonden mededeeling) OPSTAND. In October 1943 waren van alle transporten uit Nederland m totaal nog circa 800 men sehen in Sobibor en in de na burige kampen werkzaam. Op 14 October 1943 brak in So bibor een georganiseerde op stand uit tegen de Duitsche S.S., omdat men bil geruchte had vernomen, dat alle kamp bewoners ot> 16 October zouden worden doodgeschoten. Zestien S.S.-mannen werden gedood, maar alle kampbewoners on circa 30 menschen na. vonden als gevolg van deze onstand de dood. Deze 30 trachtten te ontvluchten, maar er waren mijnenvelden om het kamn en bij de ontvluchtingspoging is een aantal personen om het leven gekomen. De rest kon zich aansluiten bh" Poolsch- Russische partisanen. Op 8 November 1943 vond de groote uitroeiingsactie der Duitschers tegen alle Joodsohe kampen en ghetto's in het dis- tricht Lublin plaats en bij de ze gelegenheid is het geheele kamp Sobibor geliquideerd. Ook van diegenen, die niet on middellijk bij aankomst zijn vergast, ban dus worden aan genomen. dat zij uiterlijk on 8 November 1943 zijn overleden, met uitzondering van de 19 teruggekeerden. wegen. Op 26 April 1898 huw de hjj Koningin Alexandrine, dochter van groothertog FriedrichFranz van Meck lenburgSchwerin. Uit dit huwelijk werden twee zoons eboren: Prins Frederik er _'rins Knud. Koning Christi aan volgde zijn vader bij diens dood op 14 Mei 1912 op. Kroonprins Frederik werd op 11 Maart 1899 geboren. Hij huwde op 24 Mei 1935 Ingrid Prinses van Zweden. Uit dit huwelijk werd op 16 April 1940 te Kopenhagen een doch ter geborenPrinses Mar- grethe. KONING ERNSTIG ZIEK. Koning, wiens longen thans ook aangetast schijnen te zijn, wordt met peniciline behandeld. Hjj heeft koorts en zjjn toestand is de laatste dagen verergerd. Multi-millionnair sliert straatarm. In de ouderdom van 87 jaar is te New-York overleden William Crapo Durant, een van de grootste automobiel-ko ningen van Amterika. Hrj richtte het General Mo tors concern op door de Buick, Cadillac,Oack- land en Oldsmobile-fa- brieken te vereenigen. Hij werd multi-million nair, maar viel in 1929 aan de crisis ten offer. Nog eenmaal probeer de hij zrjn geluk in auto mobielen richtte de Ame rikaansche Matthisfa- briek op, welke echter nooit een wagen ver vaardigde. In 1936 werd de toen 76-jarige in staat van faillissement verklaard en zijn bezit tingen, die eens meer dan 100 millioen waard waren geweest, verte genwoordigden slechts 'n waarde van 25 dollar. Hij probeerde het daar na nog met kunstzijde en zelfs met kegelbanen, maar stierf als een arm man. De Koningin bezocht Prinses Marijke. H.M. de Koningin heeft op Tweede Paaschdag een bezoek gebracht aan haar jongste kleindochter op het Paleis Soestdijk. Motorraces op Walcheren. Op 2de Pinksterdag organi- eert de motorclub „De Schel- degouwen" te Middelburg d£ Zeeuwsche terreinrit-kam- pioenschappen. Het parcours zal worden uitgezet in de vroonen tusschen Oostkapelh en Vrouwenpolder. De inschrij ving is opengesteld voor de 250, 350 en vermoedelijk ook 500 c.c.-klasse. Er wordt een groote deelname verwacht, ook van een aantal bekende coureurs uit Holland, zoodat de Zeeuwsche liefhebbers van deze sport ook eens in eigen omgeving hiervan kunnen ge nieten. KNOBBEL-RIT. Voorts overweegt het bestuur van „De Scheldegouwen" om 4"~ gelegenheid van de Nat. itdag op 5 Mei a.s. een z.g. lobbelrit" te organiseeren. De deelnemers krijgen de plaats van bestemming aange wezen door het werpen met een dobbelsteen, welks vlakken in plaats van cijfers plaatsna men vermelden. Voor de oorlog werden deze ritten regelmatig gehouden en zij waren uiterst populair. Ook nü wordt ver wacht, dat een aantal deelne mers uit andere gewesten zal inschrijven. Loodsdienst gestaakt. Tengevolge van de zeer slechte weersomstandigheden is Dinsdagavond om 8 uur de loodsdienst in de Wielingen en het Oostgat gestaakt. Nieuwe regeling vastgesteld De deviezenbeschikking grens arbeiders België van 11 Oct. 1945 is ingetrokken. In plaats daarvan is verschenen een de viezenbeschikking grensarbei ders België 1947. Hieraan is het volgende ontieend: het is aan ingezetenen, werkgevers, die zijn ingeschreven bij den Inspecteur der invoerrechten en accijnzen over him woon plaats, zonder vergunning ge oorloofd in het binnenland aan bij hen in dienst zijnde, in hun ne inschrijving genoemde, niet ingezetenen. grensarbeiders. lo.on overeenkomstig de plaat selijke loonstandaard uit te betalen tot ten hoogste een bedrag van 90 gulden per week of 400 gulden per maand, met die verstande, dat de uitbeta ling telkens slechts over een periode van ten hoogste één maand mag geschieden. Indien he^ loon meer. dan bedoeld maximum bedraagt, moet de werkgever voor het meerdere een afzonderlijke vergunning tot betaling aanvragen door Circustent door storm vernield. Het circus Mikkenie Strass burger, dat zjjn tent op een terrein bij het Hilversumsche Sportpark had opgebouwd, is Dinsdagavond door een ramp getroffen. De enorme 4-mas- tertent werd door de storm vernield. Toen de windvlagen Dinsdagavond heviger werden, besloot de heer Karl Strass burger de voorstelling te be ëindigen en het enkele dui zenden koppen tellende pu bliek verliet op verzoek orde lijk de tent. Omstreeks 10 uur maakte de steeds in kracht toenemende storm zich meester van het zeil der groo te circustent, waarin een zeer groote scheur ontstond. Daarna hadden de elementen vrij spel en was de tent niet meer voor vernietiging te be hoeden. Na elkaar knapten twee der 20 meter lange sta len masten af en een derde, die daardoor wankel kwam te staan, stortte neer. Het circus, dat een tournee door ons land begon, zal voorloopig geen voorstellin gen kunnen geven. tusschenkomst van den Inspec teur der invoerrechten en ac cijnzen. Ingezetenen, die op 't tijdstip van het inwerking tre den van deze beschikking grensarbeiders zijn, zijn ver plicht zich binnen acht dagen na genoemd tijdstip in het be zit te stellen van een inschrij- vingskaart, af te geven door den inspecteur der invoerrech ten en accijnzen in wiens res sort zjj woonplaats hebben, dan wel gewoonlijk verblijf houden. OVERSCHRIJDEN VAN DE GRENS Voorts geldt- voor ingezete nen. grensarbeiders o.m., dat zij telkenmale bij 't overschrij. den van de Ned.-Belgische grens op de doorlaatpost de inschrijvingskaart aan de amb. tenaren der invoerrechten en accijnzen moeten toonen. Het is hun geoorloofd, zonder ver gunning over tien ten honderd van hun ontvangen loon, met een maximum van tweehon derd Belgische francs per week te beschikken ter bestrij. ding van de onkosten wegens hun verblijf als grensarbeiders i„ België. Ingezetenen, grens arbeiders zijn verplicht hun loon onder aftrek van de be dragen, waarover zij, volgens het hierboven gestelde of met vergunning van de Ned. Bank mochten beschikken, binnen 2 degen na de inning in het Rijk in Europa in te voeren, onder overlegging van het tweede exemplaar van het formulier voor loonuitvoer aan de amb tenaren der invoerrechten en accijnzen op de doorlaatpost, alwaar zij de Ned.-Belgische srens bri invoer overschrijden. Genoemde ambtenaren houden het formulier in, na hierop het door den grensarbeider medegevoerde loonbedrag, het nummer van de inschrijvlngs kaart en de deviezenbank te hebben aangeteekend. Behoudens vergunning van de Ned. Bank is de ingezetene, grensarbeider, verplicht, dit door hem ingevoerde loon bin nen drie dagen na de invoer, persoonlijk, dan wel door een gemachtigde, ten verkoop aan te bieden aan de De Engelsche jeugd in Zeeland. Onder groote belangstelling van he zijde van het Yersek- sche publiek vertrokken Maan dag de Engelsche jongens en meisjes naar huis na een 12- daagsch verblijf alhier. Zij werdén uitgeleide gedaan door de commissie van de W.A.F. en hun kwartiergevers. Allen ;aven groote blijken van er kentelijkheid voor de prettige dagen hier doorgebracht. Door een groep Engelsche meisjes, die hun vacantie in Vlissingen doorbrengen, werd een bezoek aan Yerseke ge bracht. Met een motorkorboot werd een tochtje over de Schel de gemaakt en naar de oester- perceelen. Hierna werden de oesterputten bezichtigd onder leiding van den heer Mieras. Afscheid in Vlissingen. De leerlingen van de H.B.S. te Vlissingen hebben hun En gelsche gasten Dinsdagavond, in de Scheldehal een afscheids avond aangeboden. De heer G. Lammers, direc teur der school, opende de avond en wees erop, dat al wat men voor de gasten heeft kunnen doen te danken was aan de medewerking van de ouders. Leerlingen der H.B.S. voerden daarna een Engelsch tooneelstukje en een cow-boy- show op. Vanzelfsprekend liet ook de H.B.S.-band zich hoo- ren. De leidster van de Engel sche kinderen, Miss Penning- ton, dankte voor al wat men voor hun had gedaan en schonk de school' een vaas met inscriptie. Een gezellig bal be sloot de goed geslaagde avond. Woensdagmorgen zijn de En- gelschen weer vertrokken. Overbrenging van in Duitschland overledenen. Personen, waarvan familie leden tijdens de Duitsche be zetting'in Duitschland zij„ ge storven, kunnen zich voor het overbrengen van het stoffelijk overschot, in verbinding stel len met het secretariaat van de af deeling Middelburg van het Nederlandsch verbond van gerepatrieerden. Het adres luidt: J. Bliek, Korte Geere 36, Middelburg. RUNDVEE-AANSLAG. De Provinciale voedselcom- missaris voor Zeeland ver zoekt mede te deelen, dat tot en met Zaterdag a.s. gelegen heid bestaat te reclameeren te. gen de rundvee-aanslag 1944- 1946. BENOEMING. De heer J. E. Vogelaar te Rilland-Bath is benoemd tot gezworene van de Kreekrak- polder. Bijzonder Gerechtshof KAMER VOOR ZEELAND. De Zeeuwsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof zal Vrijdag 11 April te Middel burg zitting houden. Behan deld worden de zaken. tegen, M. Pijpelink te Terneuzen, be schuldigd van verraad, M. J. Kievit te Sint Maar tensdijk, beschuldigd van Majesteitsschennis, P. W. Wevers te Vlissingen, be schuldigd van vrijwillige toe treding tot de Landwacht Ne derland. P. W. Krijnen te Oostburg, idem, C. P. L. Ca- niers te Sluis, idem. L. van der Kruisen te Clinge, be schuldigd van dienstneming bü de O. T. en ontreden als bewaker van strafkamp, J. C. Bril te Zuidzande beschuldigd van dienstneming bij de Land wacht en assistentie bij huis zoeking naar onderduikers, A. van der Wiele te Hulst, be schuldigd van hulp aan de Si- eherheitspolizei en J. C. de Letter—Kant te Axel. beschul. digd van verraad en hulp aan de vijand. UITBREIDING MOSSELVISSCHERSVLOOT. De mosselvisschersvloot te Bruinisse werd deze week we der met drie motorvaartuigen uitgebreid, die terugkeerden lat zij door de Duitschers waren geroofd, of die voor ge roofde en verloren gegane vaartuigen in de plaats kwa men. Het zijn de kotters Bru 3, Bru 19 en Bru 90. Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland. Bij beschikking van den di recteur-generaal van de land bouw is, met ingang van 1 April 1947 de rijkslandbouw consulent ir. C. J. Droogendijk. te Goes, ontheven van het rijkslandbouwconsulentschap, omvattende het ambtsgebied Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, met uitzondering voor zooveel betreft het uit oefenen van toezicht op het lager landbouwonderwijs. Het ambtsgebied van den rijks landbouwconsulent ir. C. W. C. van Beekom uitgebreid met het gedeelte van de provincie Zeeland, omvattende Zuid- en Noord-Beveland en Walche ren. Aan ir. van Beekom is als standplaats aangewezen de gemeente Goes. Ook pompen voor Engeland. Walter Pattison, hoofdinge nieur van het waterschap Cambridge, die thans in Ne derland verblijft voor het ver krijgen van zware pompen voor de overstroomde gebie den van Engeland, heeft ver klaard, dat hjj 15 goede pom pen heeft gekregen en binnen kort andere verwacht. De pompen zjjn voor onbe paalde tijd geleend door de Rijkswaterstaat en zij zijn in dertijd in Amerika aange kocht om te worden gebruikt voor Walcheren en de Wie- ringermeer. DR. RINGERS IN ENGE LAND AANGEKOMEN. Dr. ir. J. A. Ringers is op het vliegveld Hemswell in En geland aangekomen. Hij werd begToet door deskundigen van het Britsche ministerie van landbouw en per auto naar het gat in de bedijking van de Trent gebracht. Dr. Ringers verklaarde na- inspectie van het gat, dat het probleem was de juiste soort aarde te vinden om het gat te dichten. Wanneer het uit Ne derland verwachte materiaal Deviezen-lis aangekomen en de goede bank, die op zijn inscbrijvings- soort aarde gevonden, zal het kaart vermeld staat. 'niet lang werk vergen. Senator Vandenberg Senaatsdebat over Trumans voorstel begonnen Arthur Vandenberg, de re- mblikeinsche senator uit Michigan, heeft het debat in de Amerikaansche Senaat over de voorstellen van Tru man tot hulpverleening aan Griekenland en Turkije ge opend. Hjj zeide, dat de Sow- jet-Unie het principe „leven en laten leven" moest aan vaarden, waarna het probleem van de RussischAmerikaan sche betrekkingen zou zijn opgelost. Spr. ontkende, dat de voorgestelde hulp een nieuwe leer is, die te verge lijken is met de Monroe-leer. Vandenberg drong er op aan, het program van Truman goed te keuren „in het belang van Amerika, dat liever de voor zorg heeft dan de nasmart". Het probleem, dat dit wets ontwerp oproept, is de voort durende controverse tusschen het communisme in het Oos ten en de democratie in het Westen. Om het nog duide lijker te zeggen: het roept de vijandige gezindheid tegen het communistische expansionis me en de infiltratie op. Ons wordt steeds verteld, dat dit expansionisme voortkomt uit de vrees van de Sowjet-Unie voor agressie van de zijde van haar buurstaten en voor om singeling. Als Moskou deze vrees werkelijk koestert, heeft men het recht zich hiervan te bevrijden. Wjj hebben op onze beurt echter het recht van de Sowjet-Unic te eischen, dat zij aantoont geen pogin gen aan te wenden ons te omsingelen in een door het communisme overheerschte wereld. Wij hebben het recht te eischen, dat de communis tische aanvallen binnen en buiten de Ver. Staten ophou den en dat de wederzijdsche geloften, wat betreft het At lantische Handvest en de principes en het doel van de Ver. Naties worden gestand gedaan en zulks niet alleen in woorden, doch met daden. Er bestaat dringende behoefte aan uitgebreide, openhartige besprekingen tusschen ons, zoo mogelijk met de kaarten open op tafel. Trumans kabinet bespreekt prijspeil. President Truman heeft zjjr kabinet voor vandaag In spe. ciale vergadering brjeengeroe pen om het huidige prijspeil te bespreken. Geen overeenstemming over Oostenrijk. De plaatsvervangers voot Oostenrijk hebben heden hun besprekingen gesloten. De com missie voor het ontwerp zal van het resultaat daarvan een verslag voor de ministers op stellen. Over geen enkele be- langrjjke kwestie is door de plaatsvervangers overeenstem ming bereikt Uranium in Opper-Silezië. In Opper-Silezië, voormalig Duitsch gebied, thans bestuurd door Polen, is uranium gevon. den ln grootere hoeveelheid dan elders in Europa, aldus de Duitsche Nieuwsdienst in de Amerikaansche zóne. 54 van de Franschen tegen De Gaulle. 54 van de Franschen, die door het Instituut voor opinie onderzoek werden ondervraagd, wil niet, dat generaal De Gaul le weer aan de macht komt. Dit is het resultaat van een onderzoek vóór de redevoerin gen te Bruneval en Straats burg. Op de vraag: „Wenscht u, dat generaal De Gaulle weer aan de macht komt", ant woordde 28 „ja", 18 had geen meening. Vliegramp eischt 26 dooden. In Venezuela is een vliegtuig brandend neergestort. Alle 26 inzittenden, o.w. 21 jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar, die van Paaschvacantie terug keerden kwamen om het leven. Regeeringswinkels in Frankrijk. Ongeveer 40 levensmiddelen winkels der regeering zjjn te Parjjs geopend. Zij vormen een onderdeel van de regeerings- campagne tegen cle zwarte handel. Er worden zoowel ge. rantsoeneerde a|s vrije artike len verkocht tegen wat de re geering „redeljjke prijzen" acht. Het overlijden van Ford. Henry Ford II heeft mede gedeeld, dat de werkzaamheden van de Fordmaatschappij over de geheele wereld gestaakt zullen worden, en de vlaggen der maatschappij zullen half stok worden geheschen tot na de teraardebestelling van Hen ry Ford. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang- van 1 April 1947 eervol ontslag verleend aan T. L. Brugge, vaste arbeider bij de provin ciale wegen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doc toraal examen rechtswetén- schappen de heer (thans mr.) Jac. van den Burgt te Kam perland, voorheen te Vlissin gen. Scherpenisse ONTSMETTING ZAAIGRANEN Door het bestuur van doj Landbouwvereen van Scher penisse, is als ontsmietter van zaaigranen aangesteld de heer J. Lindhout. in de plaats van den heer J. Bolier, die voor deze functie bedankte. STATIONSGEBOUW R.T.M. De R.T.M. heeft vergunning ontvangen tot het bouwén van een nieuw stationsgebouw te Zijpe. Tribunaal Goes UITSPRAKEN. H. Spruit, 27 jaar landar beider te Goes: 10 iaar inter- neering tot 28 Mei 1956; A. de Bart, 33 jaar, pak huisknecht te Hoedekensker- ke. 10 jaar interneering tot 13 September 1955, en ontzetting rechten; P. C. Westerweele, 41 jaar, landbouwer te Kloetinge, en M J. Goeree, 24 jaar zonder beroep te Kloetinge, beiden 5 jaar interneering tot 9 April 1952, en ontzetting rechten; C. van Dujjse. 50 jaar vee handelaar te Hulst: de tijd van vóór-interneering, 10.000 boete en ontzetting rechten. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. W. Oost te Katwijk a.d. Rijn, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Wemel- dinge aangenomen. Aangenomen de benoeming als ziekenhuispredikant van het Diaconessenhuis te Utrecht E. H. Blaauwendraad te Baarn, vroeger te Vlissingen. Burgerlijke stand ST. MAARTENSDIJK. Ondertrouwd: P- Kaat, 26 j. en M. J. Bijl, 24 j.; H. op den Brouw, 22 j. en B. v. d. Jagt, 19 jaar. Getrouwd: D. M. van Blop- poel. 23 j. en G. J. Franke. 22 jaar. Bevallen: A. A. op den BrouwHartog, z; L. A. Ge lukvan Gorsel- <L; A. C. Knuist—Lindhout, z.; H. J. van S-plunterPoot, d.; L. A. BijlHoek, z.; A. Westdorp Pcnse. z. Overleden: J. Peels, 84 j. echtgen. van R. Rijnberg; J. van den Hoek, 80 j., weduwn. in E, Mannële. THOLEN. Bevallen: PI. J. van Gorsel van Elshout. d- Getrouwd: P. Istha, 34 j., (Oud-Vossemeer), en W.- L. Mosselman. 39 j. C. Roelofsén, 26 j.. (Bergen op Zoom) en E. M. Groenewege. 26 j. Overleden: C. M. Schot. 74 j.; P. J. Blaas, 67 j., echtgen. van A. J. Geluk. verraste Riiihem en Westkapelle Met geschenken van de Amerikaansche schooljeugd. Een groote roomtaart met een rood kruis van suiker bo venop prjjkte Dinsdagmiddag op de eettafel, die in de se cretarie van Ritthem was op gesteld en waaromheen zich behalve het gemeentebestuur een gezelschap van het Roode Kruis, deels in uniform, deels met de bekende band om de arm uitgerust, had geschaard. Die taart stond daar ter hun ner eere als een bescheiden uiting van dank voor het lo venswaardige werk van dit ploegje, dat speciaal de lange reis naar Walcheren had on dernomen om de schooljeugd van Ritthem en Westkapelle met geschenkpakketjes van .Amerikaansche schoolkinderen te verrassen. De kinderen van het „Ame rican Junior Red Cross" heb ben eenige tijd geleden eer. groot aantal aardige pakket jes naar Nederland gezonden, ter verdeeling aan schoolkin deren uit de getroffen gebie den. Dezp pakjes, die zij ge zamenlijk klaar maakten, be vatten speelgoed en tevens ïuttige artikelen, zooals zeep, kammen, tandenborstels en .andpasta. Bovendien werd een briefje ingesloten, waarop de namen van de jeugdige gevers. De afdeeling Utrecht van het Jeugd Roode Kruis, die Rit them en Westkapelle heeft ge adopteerd, bracht Dinsdag een aantal van deze pakjes en een partij klompen naar de peete kinderen. De deputatie bestond uit de leidster van de afdee ling Utrecht, mevr. Enthoven, 2 meisjes en 3 jongens en werd vergezeld door den advi-, seur van het Jeugd Roode Kruis, den heer Da van Kleef uit Den Haag en een filmope rateur en fotograaf. Voordat de ultdeeling te Ritthem plaats vond, werd in hte gemeentehuis de lunch ge_ bruikt, tijdens welke de burge meester, de heer P. Daniëlse, de gasten in een toespraak lof toezwaaide voor hun initiatief en dank brachj- voor hun goede gaven. De uitreiking aan de van genoegen stralende kleu ters geschiedde In de school, waar de heer van Kleef een korte uiteenzetting gaf van het karakter van het Jeugd Roode Kruis en tevens aan de kinderen vertelde, dat zij hun Amerikaansche vriendjes het beste kunnen danken door een zelfgemaakt plakboek met tee_ keningen, foto's en tekst over de groote haringvgver te zen den. De jeugd liet z'ch niet onbetuigd en hief een dank baar driewerf hoera voor de Utrechtsche en Haagsche gas_ ten aan. Deze besloten hun bezoek aan Ritthem met een rondwandeling door het ge troffen dorpje onder leiding van den burgemeester en de beide wethouders. IN WESTKAPELLE. De twee Roode Kruis auto's kozen vervolgens hun weg naar Weskapelle, waar ruim 200 schoolkinderen in de ge zellige cantine hun komst ver beidden. Ook hier het be hoeft wel geen betoog wer den de „gift boxes" van het Jeugd Roode Kruis met groote vreugde ontvangen en direct op him inhoud onderzocht. De burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was, evenals zijn ambtsgenoot te Ritthem, de tolk van allen toen hij eeni ge welgemeende dankwoorden sprak, terwijl ook hier een luid hoezee werd uitgebracht voor de weldoeners. Begeleid door den burgemees ter' bezocht het gezelschap na afloop va,-, de uitreiking het dorp en de zeedijk. De zeer hevige storm verstoorde noch de goede stemming noch de belangstelling van de Roode Kruis-menschen voor het werk, dat aan de dijken is verricht en de sporen, die de oorlog hier heeft achtergelaten. Na in de cantine nog eenige tijd in gezellig samenzijn te hebben doorgebracht, begaf een ge deelte van de groep zich terug naar Den Haag, terwijl de Utrechtsche gasten zich aan de maaltijd vereenigden in een van dè nieuwe barakken in hej- dorp. Hier werd ook de nacht doorgebracht. Hedenmorgen is het gezelschap vertrokken, niet na nog beloofd te hebben spoedig met eigengemaakt speelgoed en kleeren naar Rit them en Westkappel te zullen terugkeeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14