Vrouwelijke tolken te Moskou 34,000 Nederlandsche Joden in Sobibor vergast UIT DE PROVINCIE Communistische aanvallen moeten ophouden KARATE RUB Koning Christiaan benoemde Regent. WALCHEREN Jeugd-Roode Kruis verraste Ritthem en Westkapelle Het leven is duur in Ruslands hoofdstad. (Van een U.P.-correspondent). De gedelegeerden ter conferentie van de Groote Vier begin nen zich, na twee en een halve week, te gewennen aan het leven in Moskou en aan het conferentïewerk. Voorzoover «iat tenminste mogelijk is bij zulk een conferentie, waar ieder, die erbij betrokken is, op alle mogelijke uren tan dag en nacht in touw moet komen. De meeste afgevaardigden en verslaggevers beklagen zich erover dat zij zoo weinig ge legenheid hebben om de stad te leeren kennen. Het Mos- kwahotel. waar de meesten lo- geeren, is in ieder geval niet: ..Moskou", en bovendien Moskou, zooals de kenners zeggen. „Rusland" nog niet. De taal is een van de voor naamste moeilijkheden voor de buitenlanders. Marshali's adviseur Benjamin Cohen, die toch een man van groote eru ditie is, heeft al evenveel moeite met het Russisch als dP andere Amerikanen. Met veel moeite heeft hij het Rus sische woord voor „vierde" zich in het hoofd geprent, om de prac.tische reden dat zijn hotelkamer op de vierde ver dieping ligt. Gelukkig staan in liet Mos- kwa-hotel een aantal meisjes van het Intouristbureau als tolken ter beschikking. De „brutaliteit" van de Ameri kanen heeft haar echter in hooge mate verbaasd. Zoo ont ving een der journalisten on langs een telegram van zijn redactie in de Ver. Staten, die iets wilde weten over zijn indrukken van de Moscovisehe- meisjes. Hij bracht de vraag direct aan een tolke van de Intourist over. H?t meisje bloosde diep en zei: „Jullie Amerikanen zijn vreeselrjk". BEWONDERING VOOR D© BALLETTEN Uit de aard der zaak zijn de meerlingen der Amerikanen over Moskou verdeeld. Maar over een ding zijn zij het gloeiend eens: De Russische balletkunst heeft enorme be wondering gewekt bij de bui tenlanders, ook bij die Ameri kanen, die het „thuis" een vermaak voor excentrici acht ten om een ballet te gaan zien. De „Asschepoester"- voorstelling van de ballerina Ol-ga Lepesjinskaya zulen de meesten nooit'vergeten. De jacht op souvenirs is in Moskou al buitengewoon moei lijk: men heeft niet veel keus en de prijzen zijn buitenge woon hoog. Een souvenir-stal letje in het Moskwa-hotel kan den buitenlanders alles op dit gebied verschaffen. Maar een mooi geborduurde Russische blouse kost 400 of meer roe bels, als zij van linnen. en tenminste 600 roebel, als zij van zijde is. Er zrjn ook fraai gekleurde, middelmatig-groote kleedjes, die ongeveer 6000 roebel kosten. Het voedsel, dat de gedele geerden en hun aanhang voor gezet krijgen is goed, maar weinig gevarieerd. De voor naamste klacht in de eetzaal is dat de lcellners zoo lang wegblijven als zij iets moeten serveeren en dat het diner-or kest zoo verschrikkelijk hard speelt. De Amerikanen hebben zich al heel gauw aan de wodka ge wend, die zij heel wat beter vinden dan de „cocktails", die niet naar Amerikaansche be grippen zijn „gemixed" en die veelal te zoet zijn. MARSHALL, DE GE_ HEIMZENNIGE. Cavlaar. di© andere Russi sche specialiteit, blijft een lu xe, ook voor de gedelegeerden. Een kleine portie als hors d'oeuvre kost 20 roebel. Veel goedkooper is het lo gies in het Moskwa-hotel. Een dubbele hotelkamer met een schrijfbureau, een groote ta fel, een sofa en makkelijke stoelen plus een badkamer kost 54 roebel per dag, of on geveer ruim tien gulden. De conferentie heeft ook een nieuwe „geheimzinnige" fi- guufr er bij gekregen. Bijna even geheimzinnig als Stalin. Het is de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za- ken, generaal George Marshall. Zelfs zijn eigen staf weet eigenlijk niet goed wat zij aan nem lieeft. Marshall houdt niet van gezellige bijeenkom sten Hij werkt meestal alleen en in afzondering, en dat vormt een groot contrast met zijn voorganger James Byrnes, die een spraakzaam en buiten gewoon gezellig mensch was. Het schijn*- dat de manier van doen van Marshall den meesten Engelschen wel be valt. Zij vonden Byrnes vaak te onberekenbaar. Deensche koning ernstig ziek. Koning Christiaan X van Denemarken heeft zijn zoon, kroonprins Frederik, tot Re gent benoemd. Christiaan X, koning van Denemarken en IJsland, werd op 26 September 1870 gebo ren als. zoon van koning Fre deric VIH en Koningin Louise, dochter van Koning Karei XV van ZwedenNoor- (Ingezonden mededeeling) wegen. Op 26 April 1898 huw de hij Koningin Alexandrine, dochter van groothertog FriedrichFranz van Meck lenburgSchwerin. Uit dit huwelijk werden twee zoons geboren: Prins Frederik Prins Knud. Koning Christi aan volgde zijn vader bij diens dood op 14 Mei 1912 op. Kroonprins Frederik werd op 11 Maart 1899 geboren. Hij. huwde op 24 Mei 1935 Ingrid Prinses van Zweden. Uit dit huwelijk werd op 16 April 1940 te Kopenhagen een doch ter geboren: Prinses Mar- grethe. KONING ERNSTIG ZIEK. De Koning, wiens longen thans ook aangetast schijnen te zijn, wordt met peniciline behandeld. Hij heeft koorts en zijn toestand is de laatste dagen verergerd. Vader Drees Een deputatie van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, bestaande uit de heeren P. C. Trouwborst, G. Flipse en A. den Hoope, resp. voorzitter, secretaris en 2de secretaris, heeft op het ministerie van soci ale zaken aan minister Drees, als blijk van waardeering voor zijn beleid inzake de Nood- voorzieningswet voor ouden van dagen, een vulpen aangeboden en daarbij de wensch uitge sproken, dat het hem gegeven mocht zijn, met leze pen nog vele sociale wetten te onderteeke nen. Namens alle ouden van dagen aanvaardde <de minister de benaming van „Vader der ouden van dagen". De Koningin bezocht Prinses Marijke. H.M. de Koningin heeft op Tweede Paaschdag een bezoek gebracht aan haar jongste kleindochter op het Paleis Soestdijk. Hofrouw voor den Griekschen Koning. Het Hof heeft in verband met het overlijden van Koning George van Griekenland 10 da. gen hofrouw aangenomen. Minister Neher naar Zeeuwsch Vlaanderen. De minister van wederop bouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, zal Vrijdag een informatief bezoek brengen aan het getroffen gebied van Zeeuwsch-Vlaanderen. In de middag zal te Oostburg een vergadering gehouden worden, waarbij alle burgemeesters uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig zullen zijn. Deze ver gadering zal voorts worden bij gewoond door den Commissaris der Koningin in Zeeland, eeni- ge leden van de gedeputeerde staten van Zeeland en een aantal hoofd-ambtenaren van wederopbouw. Brug bij „Veldzicht" voor rijverkeer gesloten. Wegens noodzakelijke ver nieuwing van de brug in de Oude Vlissingsche weg bij „Veldzicht" te Middelburg zal het verkeer hierover van 9 April af tot en met 15 Mei of zooveel langer of korter dan mogelijk mocht blijken voor rij en voertuigen gesloten zijn. De route van de busdienst der N.V. Stoomtram Walcheren van Middelburg over O.-Sou burg naar Vlissingen wordt in verband met deze afsluiting omgelegd. De bussen' stoppen in Souburg op de hoek van de Paspoortstraat. Naar wij vernemen wordt het Bureau voor de Voorlich tingsdienst, thans gevestigd te Goes, binnenkort naar Krui- ningen verplaatst. Reginald Foort komt naar Zeeland. De wereldbekende concert en kerkorganist Reginald Foort zal in Mei een bezoek brengen aan ons land en dan ook enkele dagen in Goes ver toeven, als gast van den Goe- schen organist en dirigent Gommert de Kok. Op 8 Mei geeft mr. Foort geheel belangeloos een concert in de Ned. Herv. Kerk te Nisse ten bate van de Stichting Or gelfonds Nisse. Het programma vermeldt werken van Bach, Boelmann, Foort e.a. Met ingang van 1 Mei is de heer C. Honders, thans jeugdleider in het Jeugdhuis te Hansweert, benoemd als Op voedend Ambtenaar aan de Nederlandsche Metrav Inrich ting te Eefde bij Zutfen. I Laatste slachtoffers kwamen in opstand. Uit een rapport van het In formatiebureau van het Roode Kruis blijkt, dat van 2 Maart 1943 tot en met 20 Juli 1943 negentien deportatietreinen van Westerbork naar het con centratiekamp Sobibor zijn vertrokken, nagenoeg elke week één. In totaal zijn met deze treinen 34.313 personen weggevoerd. Slechts 19 zijn er teruggekeerd, 16 vrouwen en 3 mannen. Van de overigen zijn de personen jonger dan 17 jaar en ouder dan 35 jaar ze ker om het leven gebracht, terwijl hetzelfde met aan ze kerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden gezégd van alle anderen. De dag van aankomst is als sterfdag van al deze menschen te beschou- en. Sobibor was in 1943 hèt ver nietigingskamp van de uit Ne derland gedeporteerde joden. Het was gelegen ongeveer10 Circustent door storm vernield. Het circus Mikkenie Strass burger, dat zijn tent op een terrein bij het Hilversumsche Sportpark had opgebouwd, is' Dinsdagavond door een ramp getroffen. De enorme 4-mas- tertent werd door de storm vernield. Toen de windvlagen Dinsdagavond heviger werden, besloot de heer Karl Strass burger de voorstelling te be ëindigen en het enkele dui zenden koppen tellende pu bliek verliet op verzoek orde lijk de tent. Omstreeks 10 uur maakte de steeds in kracht toenemende storm zich meester van het zeil der groo te circustent, waarin een zeer groote scheur ontstond. Daarna hadden de elementen vrij spel en was de tent niet meer voor vernietiging te be hoeden. Na elkaar knapten twee der 20 meter lange sta len masten af en een derde, die daardoor wankel kwam te staan, stortte neer. Het circus, dat een tournee dooi' ons land begon, zal voorloopig geen voorstellin gen kunnen geven. km. ten Oosten van Lublin bij de Russisch-Duitsche demar catielijn. Er was een gaskamer, welke ongeveer 600 menschen kon bevatten. Het gas werd door douches in de kamer ge bracht. Wanneer de menschen waren overleden, wentelde de vloer en vielen de stoffelijke overschotten naar beneden. De bagage van de transporten werd gesorteerd; de goederen werden naar Duitschland ge stuurd. Blijkens het rapport werden van sommige transporten jon ge vrouwen en mannen uitge zocht voor werk. Een deel der uitgezochte personen is in' So bibor te werk gesteld, uitslui tend voor werkzaamheden in verband met de vergassing, i Een zgn. kindertransport (uit sluitend bestaande uit kinderer met hun moeders) is uit Vught via Westerbork in So bibor aangekomen en zonder eenige selectie terstond ver gast. OPSTAND. In October 1943 waren van alle transporten uit Nederland in totaal nog circa 800 men schen in Sobibor en in de na burige kampen werkzaam. Op 14 October 1943 brak in So bibor een georganiseerde op stand uit tegen de Duitsehe S.S., omdat men bij geruchte had vernomen, dat alle kamp bewoners op 16 October zouden worden doodgeschoten. Zestien S.S.-mannen werden gedood, maar alle kampbewoners op circa 30 menschen na, vonden als gevolg van deze opstand de dood. Deze 30 trachtten to ontvluchten, maar er waren mijnenvelden om het kamp en bij de ontvluchtingspoging is een aantal personen om het leven gekomen. De rest kon zich aansluiten bij Poolsch- Russische partisanen. Op 8 November 1943 vond de groote uilroeiingsactie der Duitschers tegen alle Joodsche kampen en ghetto's in het dis tri cht Lublin nlaats en bij de ze gelegenheid is het geheele kamp Sobibor geliquideerd. Ook van diegenen, die niet on middellijk bij aankomst zijn vergast', kan dus worden aan genomen, dat zij uiterlijk op 8 November 1943 zijn overleden, met uitzondering van de 19 teruggekeerden. Rijkslandbouwconsulent Yoor Zeeland. Bij beschikking van den di recteur-generaal van de land bouw is, met ingang van 1 April 1947 de rijkslandbouw consulent ir. C. J. Droogendrjk, te Goes, ontheven van het rijkslandbouwconsulentschap, omvattende het ambtsgebied Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, met uitzondering voor zooveel betreft het uit oefenen van toezicht op het lager landbouwonderwijs. Het ambtsgebied van den rijks landbouwconsulent ir. C. W. C. van Beekom uitgebreid met het gedeelte van de provincie Zeeland, omvattende Zuid- en Noord-Beveland en Walche ren. Aan ir. van Beekom is als standplaats aangewezen de gemeente Goes. Vlissingen Nijverheids avondschool. AFSCHEID J. A. GIJZELS. Zaterdagmiddag had in het gebouw van het burgerwees huis te Vlissingen de bevorde ring en diploma-uitreiking plaats voor de leerlingen der avondschool voor nijverheids onderwijs. Ir. B. B. Louis sprak bij verhindering van den onder wijswethouder als lid van de commissie van toezicht. Voorts spraken M. Vader als lid van de commissie van toe zicht en G. van Waenvoorde als directeur der school. Twee leerlingen dankten. Hierna had het afscheid plaats van den héér J. A. Gij zeis, die ruim 24 jaar lid der com. van toez. is geweest. Bij deze plechtigheid was mede aanwezig de heer Edelman, oud wethouder van onderwijs te Vlissingen en de hèeren Wesseling en Smit, directeuren der K.M. „De Schelde". Ir. Louis wees er op, hoe zeer de heer Gijzeis gewaar deerd wordt door de commis sie van toezicht en de leera ren. Hij was de stuwende kracht bij het Nijverheidson derwijs in Vlissingen. Spr. overhandigde hem als aan denken een fraai door den heer Wagenmaker vervaar digd album met teekeningen uit de loopbaan van den heer Gijzels. Nadat een brief van B. en W. was voorgelezen spraken de heeren Edelman, Wagen voorde, Vader en Wagenma ker. De heer Gijzels dankte voor het fraaie geschenk en de vele hartelijke woorden. Ook pompen voor Engeland. Walter Pattison, hoofdinge nieur van het waterschap Cambridge, die thans in Ne derland verblijft voor het ver krijgen van zware pompen voor de overstroomde gebie-' den van Engeland, heeft ver klaard, dat hij 15 goede pom pen heeft gekregen en binnen kort andere verwacht. De pompen zijn voor onbe paalde tijd geleend door de Rijkswaterstaat en zij zijn in dertijd in Amerika aange kocht om te worden gebruikt voor Walcheren en de Wie- ringermeer. DR. RINGERS IN ENGE LAND AANGEKOMEN. Dr.' ir. J. A. Ringers is op het vliegveld Hemswell in En geland aangekomen. Hij werd begroet door deskundigen van het Britsche ministerie van landbouw en per auto naar het gat in de bedijking van de Trent gebracht. Dr. Ringers verklaarde na inspectie van het gat, dat het probleem was de juiste soort aarde te vinden om het gat te dichten. Wanneer het uit Ne derland verwachte materiaal aangekomen en de goede soort aarde gevonden, zal het niet lang werk vergen. Senator Vandenberg Senaatsdebat over Trumans voorstel begonnen Arthur Vandenberg, de re- publikeinsche senator uit Michigan, heeft het debat in de Amerikaansche Senaat over de voorstellen van Tru man tot hulpverleening aan Griekenland en Turkije ge opend. Hij zeide, dat de Sow- jet-Unie het principe „leven en laten leven" moest aan vaarden, waarna het probleem van de Russisch- -Amerikaan sche betrekkingen zou zijn opgelost. Spr. ontkende, dat de voorgestelde hulp een nieuwe leer is, die te verge lijken is met de Monroe-leer. Vandenberg drong er op aan, het program van Truman goed te keuren „in het belang van Amerika, dat liever de voor zorg heeft dan de nasmart". Het probleem, dat dit wets ontwerp oproept, is de voort durende controverse tusschen het communisme in het Oos ten en de democratie in het Westen. Om het nog duide lijker te zeggen: het roept de vijandige gezindheid tegen het communistische expansionis me en de infiltratie op. Ons, wordt steeds verteld, dat dit expansionisme voortkomt uit de vrees van de Sowjet-Unie voor agressie van de zijde van haar buurstaten en voor om singeling. Als Moskou deze vrees werkelijk koestert, heeft men het recht zich hiervan te bevrijden. Wij hebben op onze beurt echter het recht van de Sowjet-Unie te eischen, dat zij aantoont geen pogin gen aan te wenden ons te omsingelen in een door het communisme overheerschte wereld. Wij hebben het recht te eischen', dat de communis tische aanvallen binnen er buiten de Ver. Staten ophou den en dat de wederzijdsche geloften, wat betreft het At lantische Handvest en de principes en het doel van de Ver. Naties worden gestand gedaan en zulks niet alleen in woorden, doch met daden. Er bestaat dringende behoefte aan uitgebreide, openhartige besprekingen tusschen ons, zoo mogelijk met de kaarten open op tafel. Trumans kabinet bespreekt prijspeil. President Truman hèeft zijn kabinet voor vandaag In spe ciale vergadering bijeengeroe pen om het huidige prijspeil te bespi'eken. Geen overeenstemming over Oostenrijk. De plaatsvervangers voo> Oostenrijk hebben heden hun besprekingen gesloten. De com missie voor het ontwerp zal van het resultaat daarvan een verslag voor de ministers op stellen. Over geen enkele be langrijke kwestie is door de plaatsvervangers overeenstem ming bereikt Uranium in Opper-Silezië. In Opper-Silezië, voormalig Duitsch gebied, thans bestuurd döor Polen, is uranium gevon. den in .grootex-e hoeveelheid dan elders in Europa, aldus de Duitsehe Nieuwsdienst in de Amerikaansche zóne. 54 van de Franschen tegen De Gaulle. 54 van de Franschen, die door het Instituut voor opinie onderzoek werden ondervraagd, wil niet, dat generaal De Gaul. Ie weer aan de macht komt. Dit is het resultaat van een onderzoek vóór de redevoerin gen te Bruneval en Straats burg. Op de vraag: „Wenschi u, dat generaal De Gaul]e weer aan de macht komt". ant woordde 28 „ja", 18 had geen meening. Vliegramp eischt 26 dooden. In Venezuela is een vliegtuig brandend neergestort. Alle 26 inzittenden, o.w. 21 jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar, die i Paaschvacantie terug keerden kwamen om het leven. Regeeringswinkels in Frankrijk. Ongeveer 40 levensmiddelen winkels der vegeering zijn te Parijs geopend. Zij vormen een onderdeel van de regeerings- campagne tegen de zwarte handel. Er worden zoowel ge. rantsoeneerde als vrije artike len verkocht tegen wat de re- geering „redelijke prijzen" acht. Hel overlijden van Ford. Henry Ford II heeft mede gedeeld, dat de werkzaamheden van de Fordmaatschappij over de geheele wereld gestaakt zullen worden, en de vlaggen der maatschappij zullen half stok worden geheschen tot na de teraardebestelling van Hen ry Ford. In deze bijeenkomst werd ook afscheid genomen van den heer D. P. Mrjler, leeraar wis kunde, die meer dan 17 jaren aan de school was verbonden en thans overgaat naar de R.H.B.S. te Middelburg. Hem werd als aandenken een boek aangeboden. De lijst der geslaagde en bevorderde leerlingen zullen wij in een volgend nummer publiceeren. MR. BURGER WAARSCHUWDE TEGEN DE REACTIE. Het Tweede Kamerlid, ex- minister J. W. A. Burger uit Dordrecht, hield Donderdag avond voor de afdeeling Vlis singen van de Partij van de Arbeid een causerie, waarin hij het werk van het ministe- rie-Beel, dat nu ongeveer een jaar in functie is, bespi'ak. De overeenkomst van Ling- gadjati zou volgens den spre ker nog vele moeilijkheden op leveren. Als de overeenkomst loyaal wordt uitgevoerd, zal dit voor de wereldvrede en voor de vrijheid van de Indo nesiërs een stap zgn in de goede richting. Een waarschuwend woord lier mr. Burger hooren tegen gale acties, die tegen de over- de vele ondergrondsche en le- eenkomst worden gevoerd. De reactie, die thans driester en driester optreedt, dient met kracht te worden bestreden. Het fascisme smeult nog! riep spreker uit. Zoowel in ons land ils in het buitenland trachten de fascisten zich onder allerlei mommen te vereenigen. Alle tegenstanders worden in het geweer geroepen zich daarte gen fel te verzetten. Mr. Burger besprak voorts de kinderbijslagregeling, het consumentencrediet, de ouder domszorg en de loonstoppoli- tiek der regeering. De heer M. J. van Poelje bracht den spreker dank. SCHIP VLOT GEKOMEN. Het Amerikaansche s.s. „Augustana Victory", dat bij Vlissingen was vastgeloopen, is zonder hulp vlot gekomen. RESTAURATIE GEREFORMEERDE KERK. De restauratie-werkzaamhe den van de Geref. kerk te Vlis singen zijn opgedragen aan de laagste inschrijfster, de N.V. Aannemersbedrijf v. h. 'M. Fokkens te Ai'rUiem. Met de herstel-werkzaamheden zal de ze week een aanvang worden gemaakt. Geslaagd voor het machi-i nisten-diploma B, P. Kopmels, leerling van de De Ruyter- school te Vlissingen. Middelburg GEREFOR^IEERDE JEUGD BIJEEN. Op Tweede Paaschdag werd in de Noorderkerk te Middel burg onder groote belangstel ling een bijeenkomst gehouden door de Ned. Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Geref. grondslag, in het bijzonder be stemd voor de jeugd. Dr. L. Schippers uit Rotterdam hield een rede over „De Cultuurop dracht", terwijl Ds. G. Gilhuis uit Eindhoven over „De strijd bij het Profetengraf" sprak. Beide toespraken werden met groote aandacht gevolgd. Het Gereformeerde Zangkoor wis selde het gesproken woord af met zang. Veere RAADSVOORSTELLEN. Donderdagmiddag 10 ApiII zal de gemeenteraad van Veere in vergadering bijeen komen. Belangrijke punten van de agenda zijn de voor stellen tot de bouw van een lijkenhuis en vischmgn en 5 arbeiderswoningen Met geschenken van de Amerikaansche schooljeugd. Een groote roomtaart xnet een rood kruis van suiker bo venop prijkte Dinsdagmiddag op de eettafel, die in de se cretarie van Rittnem was op gesteld en waaromheen zieu nehalve het gemeentebestuiu een gezelschap van het Roode Kruis, deels in uniform, deexs met de bekende band om de arm uitgerust, had geschaard. Die taart stond daar ter hun ner eere als een bescheiden uiting van dank voor het lo venswaardige werk van dit ploegje, dat speciaal de lange reis naar Walcheren had on dernomen om de schooljeugd van Ritthem en Westkapetie met geschenkpakketjes var Amerikaansche schoolkinderen te verrassen. De kinderen van het „Ame rican Junior Red Cross" heb- oen eenige tijd geleden een groot aantal aardige pakket jes naar Nederland gezonden, 'ter verdeeling aan schoolkin deren uit de getroffen gebie den. DezR pakjes, die zij zamenlijk Klaar maakten, vatten speelgoed en tevens .ïuttige. artixelen, zooals zeep, Kammen, tandenborstels .andpasta. Bovendien werd een orief je ingesloten, waarop de namen van de jeugdige gevers. De afdeeling Utrecht van het Jeugd Roode Kruis die Rit them en Westkapelle heeft ge adopteerd, bracht Dinsdag een aantal van deze pakjes en een partij klompen naar de peete- kinderen. De deputatie bestond uit de leidster van de afdee ling Utrecht, mevr. Enthoven, 2 meisjes en 3 jongens werd vergezeld door den advi seur van het Jeugd Roode Kruis, den heer Da van Kleef uit Den Haag en een filmope rateur en fotograaf. Voordat de uitdeeling te Ritthem plaats vond, werd in hte gemeentehuis de lunch ge_ bruikt, tijdens welke tie burge meester, de heer P. Damëlse, de gasten in een toespraak lof toezwaaide voor hun initiatief en dank bracht voor hun goede gaven. De uitreiking aan de van genoegen stralende kleu- Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. T. G. A. van Dijk, Ned. Herv. predikant te Wolf aarts dijk, bedankte voor de toezeg ging van beroep naar Hall. Ds. S. J. M. Hulsbergen t-e Hoed'ekenskerke. heeft bedankt voor toezegging van beroep naar Leur (N.B.). Beroepen te. Bierum, J. P. Simoons te St. Lauréns. GER. KERK. Bedankt voor Sint Laurens, ds. W. C. P. den Boer te Den Bommel. ters geschiedde in de school, waar de heer van Kleef een korte uiteenzetting gaf van het karakter van het Jeugd Roode Kruis en tevens aan de kinderen vertelde, dat zij hun Amerikaansche vriendjes het beste kunnen danken door een zelfgemaakt plakboek met tee_ keningen, foto's en tekst over de groote haringvijver te zer- den. De jeugd lie*- zich niet onbetuigd en hief een dank baar driewerf hoera voor de Utrechtsche en Haagsche gas_ ten aan. Deze besloten hun bezoek aan Ritthem met een rondwandeling door het ge- troffen dorpje onder leiding van den burgemeester en de beide wethouders. IN WESTKAPELLE. De twee Roode Kruis auto's kozen vervolgens hun weg naar Weskapelle, waar ruim 200 schoolkinderen in i'c ge zellige cantine hun komst ver beidden. Ook hier - het be hoeft wel geen betoog wer den de „gift boxes" van het Jeugd Roode Kruis met groote vreugde ontvangen en direct op hun inhoud onderzocht. De burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was, evenals zijn ambtsgenoot te Ritthem, de tolk van allen toen hij eeni ge welgemeende dankwoorden sprak, terwijl ook hier een luid hoezee wex-d uitgebracht voor de weldoeners. Begeleid door den burgemees ter bezocht het gezelschap na afloop van de uitreiking het dorp en de zeedijk. De zeer hevige storm verstoorde noch de goede stemming noch de belangstelling van de Roode Kruis-menschen voor het werk, dat aan de dijken is verricht en de sporen, die de oorlog hier heeft achtergelaten. Na in de cantine nog eenige trjd in gezellig samenzijn te hebben doorgebracht, begaf een ge deelte van 'de groep zich terug naar Den Haag. terwijl de Utrechtsche gasten zich aan de maaltijd vereenigden in een van de nieuwe barakken in het dorp. Hier werd ook de nacht doorgebracht. Hedenmorgen is het gezelschap vertrokken, niet na nog beloofd te hebben spoedig met eigengemaakt speelgoed en kleercn naar Rit them en Westkappel te zullen terugkeeren. (Ingezonden mededeeling) bestrijdt hardnèkkfge kou van twee kanten tegelijk Verkrijgbaar bJJ Ajiotb. en Drogisten AHeenïerJtöoj» voor Nederland„j N.V. Rowntree ïfcinöoismlj. Ainiitorda»?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2