PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Felle critiekvan Gromyko Jhr de Geer op 10 Mei voor het Bij z. Gerechtshof Ritthem blikt in de toekomst-en bouwt! Henry Ford overleden Het hoofd boven water houden 190e Jaargang - Nr. 82 Uitgave van dc Firma Provinciale Zecuwsehe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. vaa de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen'. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS s 25 cent per weck j 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureau» gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg; Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475: Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren AMERIKA TAST HET GEZAG DER VER. NATIES AAN. Turklj'e heeft gen recht op hulp. De reactie van de Sowjet- regéering op de nieuwe koers in Amerika'a buitenlandsche politiek is tot nu toe vrij ge matigd geweest. Wel heeft de Russische pers van stonde af aan fel stelling- genomen tegen Trumans plannen in Zuid-Oost Europa, doch tot eenigerlei di plomatieke tegenactie is het niet gekomen. Voor het eerst heeft gisteren een vertegen woordiger van de Sowjet-Unie, Gromyko, in het openbaar scherpe critiek laten hooren op de politiek van de Ver. Sta ten in Griekenland en Turkije. In een zitting van de Veilig heidsraad zeide hij, dat de Amerikaansche actie in strijd is met de béginselen der Ver. Naties en het gezag van die organisatie ondermijnt Blijk baar, aldus Gromyko, hebben da V. S. er de voorkeur aan gegeven een eenzijdige actie te voeren in plaats van bewijzen aan de Veiligheidsraad over te leggen, waaruit zou zijn geble ken hoe Griekenland en Tur kije bedreigd worden. Het feit dat de V. S. alsnog getracht hebben de Ver. Naties in te schakelen, bewijst wel het ver keerde van hun handelwijze. Wat Griekenland betreft had den de Ver. Staten moeten wachten tot dat de Balkan commissie met haar werk ge reed was. Het grootste ge deelte van het aan Grieken land te leenen bedrag zal niet dienen voor de wederopbouw, maar voor militaire doeleinden. De voor Turkije uitgetrokken sommen zullen zelfs uitslui tend voor het militaire appa raat gebruikt worden. Gromyko vroeg de aandacht van de Raad voor het feit, dat civiele en militaire Ameri kaansche Instructeurs naar Griekenland en Turkije gezon den zullen worden. Niemand kan ontkennen, dat dit een in grijpen in de binnenlandsche Leon Blum contra de Gaulle. De leider der Fransche so- cialistiische partij. Leon Blum, heeft naar aanleiding van ge neraal de Gaulle's terugkeer in het politieke leven in een interview aan het Engelsche blad „Daily Herald" verklaard, dat de socialistische partij zonder aarzeling, voorbehoud ctf uitzondering aan de zijde der republiek zal staan. Blum zeide dat de Gaulle de huidi ge staatsinstellingen wil ont mantelen of vernietigen en de partijen wil elimineeren, hetgeen verdrukking of be perking van het parlementaire stelsel beteekent. De Gaulle kar. zich zeker niet voorstel len. dat hij in staat zou zyn op basis van zijn program of om zijn- persoon een nationale eenheid te verzamelen. AANGANGERS VAN DE GAULLE ROEREN ZICH. Aanhangers van generaal de Gaulle hebben te Straatsburg de eerste stappen gedaan om nieuwe politieke groepeeringen te vormen. Vertegenwoordigers van „pa triottische" groepen in het de partement Bas Rhin hebben een organisatie-oemmissie ge vormd. Deze commissie zal „een vergadering van het Fransche volk" voor het be treffende departement bijeen roepen. Soortgelijke commissies zul len naar men verwacht in de komende weken in andere Fransche departementen ge vormd worden. De nieuwe commissie te Straatsburg heeft als eerste stap een fusie van verschillen de plaatselijke politieke par tijen met twee rechtsche groe- peeringen Gaullistische unie en populair democratisch-repu- blikeinsche partij tot stand gebracht. Een „rassenverdelger" wordt berecht. Voor een Amerikaansch mi litair gerechtshof is het proces begonnen tegen den generaal der S.S. Oswald Pohl, destijds hoofd van de dienst der con centratiekampen. Hij was een van Himmler's- voornaamste agenten en wordt er van be schuldigd de „plannen tot ver delging van geheele rassen" te hebben gesteund. Volgens de Neurenbergsche acte van be schuldiging is hy verantwoor delijk voor het vermoorden van twintig millioen menschen in concentratiekampen in ge heel Europa. be riep aangelegenheden van het trokken land beteekent. hij uit. De Grieken hebben het recht om hun binnenlandsche kwesties zelf te regelen. Wat Turkije aangaat: Dit land heeft geen recht op hulp van buiten. Het heeft geen oor logsschade geleden. Integen deel heeft Turkije het Duitsch- land van Hitier voorzien van sommige grondstoffen. Turkije is profiteur. Tenslotte stelde Gromyko formeel voor. een commissie van de V. N. te benoemen, die erop zou moeten toezien, dat de economische hulp aan Grie kenland slechts het Grieksche volk ten goede zou komen. In de zitting van Donderdag zal deze resolutie worden behan deld. Kans van slagen heeft de resolutie niet, want zoo wel de Engelsche als de Ame rikaansche vertegenwoodigers hebben hun instemming be tuigd met de Amerikaansche actie en ongetwijfeld zullen de andere landen van de Angel saksische groep volgen. Be slissingen van vitaal belang worden buiten de veiligheids raad om genomen. Verplichte plaatsing van minder-validen. BINNENKORT WETSONTWERP. Naar het A.N.P. verneemt zal binnenkort de Tweede Ka mer een wetsontwerp bereiken, dat een regeling inhoudt, waarbij de werkgevers over heid zoowel als particulieren worden verplicht bij aan stelling van nieuw personeel een zeker aantal minder-vali- de arbeidskrachten in dienst te nemen. Nederlandsche kranen naar Engeland. De Ned. drijvende kranen, die gebruikt zullen worden bij het dichten van een gat in de dijk van de rivier de Trent in Engeland, worden op het oogenblik gereed gemaakt voor de overtocht. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen drie van deze enorme grijpers naar Engeland te zenden, worden alle krach ten op het oogenblik gericht op het bedrijfsklaar maken van twee drijvende kranen. Eén ligt er in Amsterdam en één bij Den Oever in de Wieringermeer. Zij zullen door sleepbooten naar de mond van de Humber gesleept worden. Vervolgens gaan ze naar de Trent, om het gat dat zich één mijl ten Noorden van Gains borough bevindt en reeds een lengte van meer dan 100 yards heeft, te dichten. Het water overstroomt nu reeds meer dan 20.000 acres bouwland. UITVINDER-ZAKENMAN-SOCIOLOOG OVERTUIGD PACIFIST. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de bekende automobiel-koning Henry Forel in zijn woning te Darborn, overleden. Zyn overlyden wordt toegeschreven aan inwendige bloeding. Ford zou, toen hij vorige week van zyn landgoed in Georgia terugkeerde, nog gezond en wel zyn geweest. Henry Ford werd geboren op 30 Juli 1863 op een boerde rij te Greenfield in Michigan, even buiten Detroit, als zoon van een Iersch immigrant. Zijn moeder was van Nederlandsche afkomst. Tot zyn 16e jaar volgde hij de lessen op een school bij Greenfield. Daarna trad hij in dienst by een repa ratieinrichting voor klokken en horloges. In zijn vrije tijd ontwierp hij 'n nieuwe dorsch- machine. En plotseling kwam hij op het idee een door olie aangedreven „voertuig zonder paard" te construeeren. In 1890 vervaardigde hij 'n twee- cylinder model en, na 13 jaar van onderzoekingen en prac- tisch werk in een rijwielfa- briek, kwam in 1903 de Ford Motor Co. tot stand met een kapitaal van 100.000 dollar. 16 jaar later kocht Henry Ford de aandeelhouders uit, waarbij hij hun 12.500 dollar betaalde voor elk aandeel van 100 dol lar. De zaken verliepen zoo voor spoedig, dat Henry Ford ten slotte bekend stond als de rijkste man ter wereld. DE VADER DER MASSA-PRODUCTIE. Het is zoo goed als zeker, dat men Ford later hoofdza- keiyk zal beschouwen als „de vader der massaproductie". Hij vond zelf de loopende band uit, waarbij een aantal arbeiders werden geplaatst op bepaalde plaatsen naast een bewegende band, elk met een nauwkeurig omlijnde werkzaamheid. Hier door konden zijn automobielen sneller worden gebouwd dan ooit te voren. Sindsdien is dit systeem nagevolgd in fabrie ken over de geheele wereld en de basis geworden van de mo derne productiemethoden in de industrie. FORD'S POLITIEKE INZICHTEN. Ford was ook socioloog en, op zijn eigen wijze, philosoof. Hy was overtuigd pacifist. Zijn economische inzichten brach ten hem er toe, Roosevelts New Deal tc bestrijden. Hij was tegenstander van staats bemoeiing met de ondernemin gen en van erkenning der vak organisaties. Hij voerde een 32-urige werkweek in en een minimum-dagloon van 5 dol lar, doch weigerde de vakver- eenigingen te erkennen. Daar op werden zijn artikelen ge boycot en werd hij van alle regeeringscontracten uitgeslo ten. Hij hield echter vol, tot hij in 1934 plotseling capituleerde. Ford's persoonlijk vermogen wordt geschat op ruim 200 mil lioen dollar. Zyn industrieel bezit zal overgaan op zijn we duwe. zyn schoondochter en haar vier kinderen, o.w. „Hen ry Ford II". Sjahrir terug naar Batavia. Sjahrir wordt Donderdag uit New Delhi terugverwacht. He* wordt niet uitgesloten geacht, dat hij te Singapore Lord): Killearn zal ontmoeten. Vandaag... viert de Fransche staatsman Léon Blum te Parijs zijn 75e ver jaardag: is het 7 jaar geleden, dat de Duitschers De nemarken en Noorwe gen binnenrukten; is het 375 jaar gele den, dat de Spanjaarden onder graaf van Bossu op weg naar Den Briel, Rotterdam binnen rukten waar zij een bloedblad aanrichtten, en o.m. het steenen beeld van Erasmus ver woestten. Douane moest code ontcijferen. DE SLUIKHANDEL MET ENGELAND. Met betrekking tot de uit gebreide smokkelhandel van Nederlandsche bloembollen naar Engeland deelt de „Daily Express" hedenmorgen mee, dat de Engelsche douaneauto riteiten verschillende jachten langs de Oostkust in beslag genomen hebben. De smokkelaars vervoerden de bloembollen met deze jach ten, in ruil voor Engelsche si garetten, rijwielbanden en an dere in Nederland schaarsche artikelen. Een wagen, geladen met zakken bloembollen, werd in beslag genomen. Opslag plaatsen heeft men tot aan de Westkust van Engeland ge vonden. Men verwacht, dat het onderzoek in deze smokkelhan del, welke groote afmetingen aangenomen had, weldra zal beëindigd worden. Teneinde op het spoor van de smokkelhan del te komen, ontcijferden de douane-autoriteiten een gehei me code, welke door zwarte handelaren in Londen en Am sterdam gebruikt werd voor het doen 'van mededeelingen. Regelmatige vliegdienst op Zuid-Afrika. Naar wij vernemen heeft de Zuld-Afrlkaansche minister van vervoer, de heer C. F. Sturrock. in de volksraad aan- .ekondigd, dat er binnenkort en luchtvaartovereenkomst tusschen Zuid-Afrika en Ne derland, alsipëde tusschen Z. Afrika en de Ver. Staten zal worden gesloten. Nederland, in dit- geval, de K.L.M. dus. hoopt een dienst te openen tusschen Amsterdam en Johannesburg en tusschen Nèd.-Indië en Johannesburg. De overeenkomsten worden gesloten op voorwaarde van wederkeerigheid. Guerilla-regeering in Griekenland. Men heeft in Athene berich ten uit communistische krin gen ontvangen, waarin voor het eerst melding wordt ge maakt van een „guerilla-regee ring" in Noord-Griekenland. Guerillastrijders zouden dit medegedeeld hebben, toen zij gisteren in West-Macedonië, twintig km. van de Albanee- sche grens, een gebied bezet ten. Geregelde Grieksche strijdkrachten hadden dit ge- Ibied onlangs ontruimd. Roofmoord te Haarlem. OUDE MAN GEDOOD, ZIJN- VROUW ERNSTIG GEWOND In de afgeloopen nacht is in een winkel in glas en aardewerk aan de Amster damstraat te Haarlem een roofmoord gepleegd, waar van de 77-jarige winkelier C. Koster het* slachtoffer is geworden. Zyn vrouw werd ernstig gewond. Omstreeks 3 uur in de nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar de keuken opende werd zy aan- fevallen door een inbreker, die lijkbaar door het W.C.-raam- pje was binnengekomen. De in breker bracht de vrouw een aantal steken toe met een kou beitel en dwong haar daarna om te zeggen waar het geld verborgen was. De zwaarge wonde vrouw bracht hem naar de huiskamer, doch inmiddels was haar man op het lawaai afgekomen. Hij werd in de huiskamer door deft inbreker met een beitel zoodanig gesto ken, dat hij even later over leed. De dader maakte zich daar op meester van het geld, on derzocht de kleeren van zijn slachtoffer en nam ijlings de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw werden de buren wakker, die daarop de politie waarschuwden. De vrouw is naar de Marias lichting overge bracht, waar zy tegenover de politie verklaarde, dat de da der een jongeman van om streeks 25 jaar is. De politie stelt alle pogin gen in het werk om den onver laat op te sporen. Nader kan worden gemeld, dat de roofmoordenaar zich meester heeft kunnen maken van een bedrag van ca. twee duizend gulden, dat zich be vond in een kastje in de huis kamer. Een lange lijst van getuigen Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de Eerste Kamer van het bijzonder gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van prof. dr. J. A. van Hamel, de zaak van Jhr. D. J. de Geer, oud minister-president, behan delen. De samenstelling van het hof zal zijn: president prof. J. A. van Hamel, rechtsgeleerde raadsheeren mr. F. R. Mrjn- lieff en mr. F. P T. H. Rölingh, militaire raadsheeren gen.- maj. v. d. Bent en schout bij nacht H. Jolles. De procureur fiscaal is mr. W. P. Bakhoven. Op 9 Mei zal het hof de ge- tuigenverhooren afnemen en op 10 Mei zullen requisitoir en verdediging worden gehouden. DE DAGVAARDING. In de dagvaarding wordt jhr. de Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het Bankbiljetten voor Java. Dr. A. K. Gani, minister van econ. zaken van de republiek Indonesia, deelde mede, dat de republiek voor 300 millioen gulden aan nieuw bankpapier laat drukken in Londen bij een Engelschen drukker. Op de Oude Rijksweg on der de gemeente Eemnes is de 69-jarige mevrouw Boogaart, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Henry Wallace, de vroege re vice-president van de Ver. Staten, is te Londen aangeko men. Lord Louis Mountbatten, de nieuwe vice-koning van India en Lady Mountbatten worden door Lord WaveU ontvangen. verblijf van de Ned. regeering In Engeland zich naar het door de vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn brochu. re „De synthese van de oor log" heeft doen verschijnen en verspreiden- Het onderzoek in de zaak de Geer was op 1 April 1-1. af gesloten. De oud-hoofdcommis_ saris der Amsterdamsche poli tie, J. L. Posthuma en de hoofdinspecteur der Amster damsche recherche J. H. Heijink. hebben in verband met dit onderzoek verschillen, de diplomatieke personen in België, Frankrijk, Duitschland en Engeland verklaringen doen afleggen. GETUIGEN. Op de lange lijst der getui gen In deze zaak bevinden zich ook de namen van ver scheidene oud-ministers en an_ dere vooraanstaande personen van de Londensche regeering. Onder meer zijn opgeroepen: J. G. van Sillem. oud Ned. ge zant te Portugal, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, Ned. ambassadeur te Brussel, oud minister prof. dr. P. S. Gerbrandy. oud minister Ch. J. J. M. Weiter, oud mi nister G. Bolkestein, het Twee de Kamerlid J. H. Scheps, H. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Nederland". Voorts Otto Bene, destijds Duitsch gezant bij de rijkscommissaris (toegevoegd door het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken). Ernst Voorhoeve, oud propagandaleider van de N.S. B., dr. T. Goedewagen, oud secretaris-generaal van het de_ partement van Volksvoorlich ting. Het Nederlandsch bezit •op Java en Sumatra. Dr. A. K. Gani, de republi keinsche minister van Eicon. Zaken, heeft op een persconfe rentie te Batavia medegedeeld, dat hij een tien jarenplan zal opstellen voor de wederop bouw. De republiek wil pro- boeren een binnenlandsche en een buitenlandsche leening te sluiten. Wat de teruggave van de Nederlandsche eigendommen betreft zeide hij, dat de samen stelling van de inventarislijs ten een der moeilijkste taken van de republiek was, Het tempo van de teruggave der eigendommen zou afhangen van het tempo waarin de Ne derlandsche troepen worden teruggetrokken. Strijdorganisaties blijven bestaan. Zoolang de Indonesische re volutie niet voltooid is, zullen de zelfstandige strijdorganisa ties, die buiten het geregelde Republikeinsche leger operee- ren, blijven bestaan, aldus werd, volgens Antara, in een vergadering te Madloen beslo ten. Van deze beslissing is de republikeinsche regeering in kennis gesteld. Antara meldt tevens, dat de minister van defensie, Sjarifoedin, en ge neraal Soedirman de bijeen komst bijwoonden. WAAR EENS DE MEIDOORN BLOEIDE.... STAATSLOTERIJ 3e klasse, le trekking. 5000: 5895. 2000: 8969. 1000: 7082, 8689, 14611. Door een aantal bekende 400: 1732. 8158, 9479, figuren op het gebied van we- 10325. tenschappen ent kunsten wordt 20P 1241. 5245. 12810. getracht te komen tot de op- lOll: 1971, 5555, 7624, richting van een landelijke 8354, 10653, 14658, Vereeniging Nederland-USSR 17738. Ritthem heeft liever geen vliegveld. „Elen volk. dat leeft, bouwt >an zijn toekomst", Deze zin, die meer dan een leuze is en op het monument van de Af sluitdijk staat te lezen, zou ?.eker niet misplaatst kunnen prijken op de gevels van alle aadhuizen op Walcheren, in iet bijzonder dat van Ritthem. iet kleine dorp in de „verge len hoek'* van het eiland. Het erwoestende water, dat op i October 1944 door de dijkga- en brak, heeft hier de lang de tijd zyn prooi weten te be- ïouden en enorme schade aan. >ericht. De Ritthemmers :reurde'n. maar versaagden niet en begonnen direct nadat 'iet water was bedwongen, aan ïerstel en hef plannen maken. Met resultaat van deze ener gie was, dat Ritthem thans verder op de weg naar herstel is dan eenige andere getroffen gemeente op Walcheren, hoe wel ook in andere plaatsen prachtig werk is verricht. Na tuurlijk valt er nog onnoeme lijk veel te doen voor dat men ook maar eenigszins weer van een normale toestand zal mo- sren spreken Wanneer de voor teekenen echter niet bedriegen en de ontwerpen voor her bouw en uitbreiding spreken een duidelijke taal! zal het veel van zijn vroegere wel vaart herwonnen hebben. HERSTEL. Terwijl hij op zijn werktafel ter illustratie verschil lende kaarten uitspreidde, vertelde de burgemeester van Ritthem, de heer P. Da- niëlse, ons uitvoerig over de plannen en de stand der werk zaamheden in zijn eens zoo ka rakteristieke, landelijke ge meente, echter niet. nadat hij eerst nog eens de watersnood, die burgers op de vlucht joeg, woningen in elkaar deed zak ken. vee deed verdrinken, huls- raad wegspoelde, het bevol kingsregister in een natte pap veranderde en last but not least de vruchtbare Ritthem- sche grond voor jaren on- buikbaar maakte, had geme moreerd. Zestien maanden stond dit gedeelte van Wal cheren onder water en de ge volgen waren catastrophaal. De polders werden deels ver zout (thans nog bedraagt het zoutgehalte 16 en aan d« herbeplanting valt hier dan ook zeker tot de herfst van 1948 niet te deuken), deels met een 50 cm. dikke zand laag bedekt, die alleen met be hulp van bulldozers is te ver wijderen. Van de 200 woningen ver dween 50 (de Wehrmacht had er reeds een aantal afge- dorp echter in luttele iaren broken, toen zjj versterkin gen aanlegde), terwijl de 100 huizen, die het water wisten te trotseeren, in meerdere of mindere mate schade opliepen en herstelling behoefden. Toen hei- water in Maart '46 prac- tlsch verdwenen' was. werd de rej^ratie van deze panden krachtdadig door de Ritthem- schp aannemers Poelman er Cevaal aangepakt, daarbij ge steund door den rayonopzich ter den heer Van Loveren. Dat er wonderen waren verricht bleek aan het einde van dat jaar, toen men de balans ging opmaken. Er waren op dat tijdstip nog slechts zeven be schadigde woningen te herstel len; 500 burgers waren naar hun woonplaats teruggekeerd. ......EN NIEUWBOUW. Vanzelfsprekend werd ook dei nieuwbouw niet vergeten. „Wederopbouw Boerderijen" zette voorloopig 30 noodwo ningen met stallen voor ge troffen landbouwers, maar de plannen tot bouw van een de finitieve boerderij er zijn 100.000 mee gemoeid) ver- keeren in vèrgevorderd sta dium. Het wordt de eerste de finitieve boerderij, die na de bevrijding op Walcheren wordt gebouwd. In het Bouwplan 1946 wer den vijf woningen toegewezen. Men wist dit te verhoogen tot tien en begon onmiddellijk na dat het ontwerp van den ar chitect ir. H. Klokke. in blauwdruk was verschenen, met de bouw van het blok. Een blok, ja, maar geen con fectie- en eenheidswoningen. Om namelijk het typische dorpskaraktêr te bewaren werd besloten dit tiental, wat de buitenzijde betreft, niet ge lijk aan elkaar te doen zijn. Ieder huis heeft zijn eigen uitvoering zonder echter met de anderen te disharmonieeren. Hierover is gevochten met de Volkshuisvestingsdienst, want de kostprijs werd er. door ver hoogd. maar uiteindelijk is toestemming verkregen. De arbeiders werken nu als "paar den om de perceelen binnen 3 maanden bewoonbaar te heb ben. Als dat lukt, zal Ritthem ook ten aanzien van de bouw der toegewezen aantallen wo ningen voor 1946 op Walche ren de leiding hebben. GEEN VLIEGVELD? Het herbouwplan is door de Raad van Ritthem goedge keurd. de architecten ir. H. Klokke, J. B v. Wuyckhuyse, ir. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft en de Stichting Her bouw Walcheren verleenen er hun medewerking aan. Met de komende herverkaveling is rekening gehouden; tijdens een rondgang door het dorp met den burgemeester bleek ons, dat men reeds druk bezig is nieuwe sloten te graven. De plannen om op Welzinge gem. Ritthem) 't Walchersche vliegveld aan te leggen (vgl. rapport Snelcommissie Wal cheren) gaan waarschynrjk niet door, een feit. waarover men in Ritthem niet treuren zal, want hierdoor behoudt men 100 a 200 ha. kleigrond, die. wanneer het zout er uit verdwenen zal zijn, van zeer Toede structuur zal zijn, dank ril' het slib. Men heeft die grond straks hard noodig: Het kerkhof zal worden omgewerkt en opgehoogd met steun van Landbouwherstel. Men overweegt de bouw van een kleine aula. Het water heeft hier ook veel kwaad ge sticht: allp grafpaaltjes zijn afgeroest. De terreinen in de omgeving van het kerkhof zrjn gereserveerd om uit te gevèn aan de waarschijnlijk spoedig te stichten vereeniging voor Volkstuinders. KOSTBARE PROJECTEN- Over hulp op allerlei gebied mag men niet klagen. Ned. Voksherstel schonk een groo te barak als ontspannings. en vergaderlokaal, benevens 7500 voor de kosten van opbouw hiervan. De muziek - vereeniging ontving giften van Volksherstel en de Prins Ber- nard-stichting en de biblio theek, die 600 deelen mist. mocht ook tal van goede ga ven In ontvangst nemen. Finantieel staat Ritthem er niet zoo slecht voor. De oor logsuitgaven werden op de kapitaaldienst gezet. zoodat de gemeenterekening 1945 een batig saldo toonde van 3000. Er zijn echter eenige groote en kostbare projecten in voor bereiding-, zoo kostbaar inder daad, dat men nog niet zeker is van toestemming en hulp van Provincie en Rijk. Men wil rioleering aanleggen (kosten: 100.000) en een rioolwater-zuiveringsinstallatie, die eveneens ettelijke duizen den guldens kost. De weg naar Souburg moet over een aX- stanrf van 1 Km. noodig her steld worden, een werk, dat begroot wordt op 93.000. Het is alles hard noodig-: aan over. bodige luxe bezondigt men zich niet in Ritthem. waar men zoo'n zwaar offer voor de be vrijding heeft moeten brengen, doch zoo dapper het hoofd letterlijk en figuurlijk bo ven water heeft weten te houden 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1