KARS.0TE RUB UIT DE PROVINCIE Van L.O.P. tot O.P.A. Vrouwelijke tolken te Moskou THOLEN Schouwen en Dniveland 's Werelds eerste horizontale sterrenkijker Zeeuwsche Si eeuwsche llnippers Zeeuwsch-Vlaanderen Het leven is duur in Ruslands hoofdstad. (Van ©en U.P.-correspondent). De gedelegeerden ter conferentie van de Groote Vier begin nen zich, na twee en een halve week, te gewennen aan liet leven vin Moskou en aan het conferentiewerk. Voorzoover <iat tenminste mogelijk is bij zulk een conferentie, waar ieder, die erbij betrokken is, op alle mogelijke uren van dag en nachfc in touw moet komen. De meeste afgevaardigde en verslaggevers beklagen zich erover dat zij zoo weinig ge legenheid hebben om de stad te leeren kennen. Het Mos- kwahotel. waar de meesten lo- geeren, is in ieder geval niet „Moskou'V en bovendien is Moskou, zooals de kenners zeggen. „Rusland" nog niet. De taal is een van de voor naamste moeilijkheden voor de buitenlanders. Marshall's adviseur Benjamin Cohen, die toch een ma,, van groote eru ditie is, heeft al evenveel moeite met het Russisch als de andere Amerikanen. Met veel moeite heeft hij het Rus sische woord voor „vierde' zich in het hoofd geprent, om de practlsche reden dat zijn hotelkamer op de vierde ver dieping ligt. Gelukkig staan in het Mos- kwa-hotel een aantal meisjes van het Intouristbureau als tolken ter beschikking. De „brutaliteit" van de Ameri kanen heeft haar echter in hooge mate verbaasd. Zoo ont ving een der journalisten on langs een telegram van zijn redactie in de Ver. Staten, die iets wilde weten over zijn indrukken van de Moscovisché meisjes. Hij bracht de vraag direct aan een tolke van de Intourist over. Het meisje bloosde diep en zei: „Jullie Amerikanen zijn vreeselijk". bewondering voor de balleten. Uit de aard der zaak zijn de meeningen der Amerikanen over Moskou verdeeld. Maar over een ding zijn zij het gloeiend eens: De Russische balletkunst heeft enorme be wondering gewekt bij de bui tenlanders, ook bij die Ameri kanen, die het „thuis'' een vermaak voor excentrici acht ten om een ballet te gaan zien. De „Asschepoester" voorstelling van de ballerina Olga Lepesjlnskaya zulen de meesten nooit vergeten. De jacht op souvenirs is ir Moskou al buitengewoon moei lijk: men heeft niet veel keus en de prijzen zijn buitenge woon hoog. Een souvenir-stal letje in het Moslcwa-hotel kan tien buitenlanders alles op dit gebied verschaffen. Maar een mooi geborduurde Russische blouse kost 400 of meer roe bels, als zij van linnen. en tenminste 600 roebel, als zij van zijde is. Er zijn ook fraai gekleurde, middelmatig-groote kleedjes, die ongeveer 6000 r.oebel kosten. Het voedsel, dat de gedele geerden en hun aanhang voor gezet krijgen is goed, maar weinig gevarieerd. De voor naamste klacht in de eetzaal is dat de kellners zoo lang wegblijven als zij iets moeten serveeren en dat het diner-or- kèst zoo verschrikkelijk hard speelt. De Amerikanen hebben zich al heel gauw aan de wodko ge wend, die zij heel wat beter vinden dan de „cocktails", die niet naar Amerikaansche be grippen zijn „gemixed" en die veelal te zoet zijn. marshal. de ge heimzinnige, Caviaar. diP andere Russi sche specialiteit, blijft een lu xe, ook voor de gedelegeerden. Een kleine portie als hors Toeuvre kost 20 roebel. Veel goedkooper is het lo gies in het Moskwa-hotel. Een dubbele hotelkamer met een schrijfbureau, een groote ta fel, een sofa en makkelijke stoelen plus een badkamer kost 54 roebel per dag, of on geveer ruim tien gulden. De conferentie heeft ook een nieuwe „geheimzinnige" fi guur er bij gekregen. Bijna even geheimzinnig als Stalln. Het is de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za ken, generaal George Marshall. Zelfs zijn eigen staf weet eigenlijk niet goed wat zij aan nem heeft. Marshall houdt niet van gezellige bijeenkom sten Hij werkt meestal alleen en in afzondering, en dat vormt een groot contrast met zijn voorganger James Byrnes, die een spraakzaam en buiten gewoon gezellig mensch was. Het schtjnf. dat de manier van doen van Marshall den meesten Engelschen wel be valt. Zij vonden Byrnes vaak te onberekenbaar. (Ingezonden mededeling), gen, aanvankelijk ook aldaar verkocht, later bleek, dat 'de ze beter in de hoofdstad kon den worden afgezet. Hoewel niet met zekerheid kan worden gezegd, hoe lang deze fraude al aar, de gang is. staat wel vast, dat vele hon derden valsche bonnen in om loop zijn gebracht. Een aantal daarvan is intusschen opge spoord. Behalve den Amsterdammer, heeft de politie twee personen in Loenen, W. J- K. en G. van O., alsmede J. F. S. en S. de R., beiden uit Apeldoorn, ge arresteerd, die allen bij deze zwendelaffaire betrokken zijn. Ook zes Apeldoornsche af nemers der fraudeleus verkre- jgen fietsbanden zijn aangehou. den. Schietpartijen in N. Indië. (Ingezonden mededeeling) IwhijJi harjnekfci'ffe kou wn two. kanten Iegelijk VerioiJstbaar 1.IJ kpoth. «.-• ü/t jI.U-n Ail«enWj<uop voor NeSert^nd K'Vr Kpwinrc* Hondejisrlj. Anietcfda»^ Op twee April had een ern- ?tige beschieting van een Ne- deriandseh convool plaats bij Medan. De T.R.I. verspreidde te Medan anti-Nederlandsche oamfletten. Ten Zuiden van Bekassi (Batavia) had even eens een schietpartij plaats^ pvenals bij Glatik (Soerabaia). flink zou kunnen Worden ver- Vader Drees Een deputatie van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, bestaande uit de heeren P. C. Trouwborst, G. Flipse en A. den Hoope, resp. voorzitter, secretaris en 2de secretaris, heeft op het ministerie van soci ale zaken aan minister Drees, als blijk van waardeering voor zijn beleid inzake de Nood- voorzieningswet voor ouden van dagen, een vulpen aangeboden en daarbij de wensch uitge sproken, dat het hem f©geven mocht zjjn, met eze pen nog vele sociale wetten te onderteeke nen. Namens alle ouden van dagen aanvaardde de minister de benaming- van „Vader der ouden van dagen". Thans is omtrent de brand in het radiostation Ma kassar van 10 Maart definitief komen vast te staan, dat kort sluiting de oorzaak is geweest.route van de Minister Neher naar Zeeuwsch Vlaanderen. De minister van wederop bouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, zal Vrijdag een informatief bezoek brengen aan het getroffen gebied van Zeeuwsch-Vlaanderen. In de middag zal te Oostburg een vergadering gehouden worden, waarbij alle burgemeesters uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig zullen zijn. Deze ver gadering zal voorts worden bij gewoond door den Commissaris der Koningin in Zeeland, eeni- ge leden van de gedeputeerde staten van Zeeland en een aantal hoofd-ambtenaren van wederopbouw. Brug bij „Veldzicht" voor rijverkeer gesloten. Wegens noodzakelijke ver nieuwing van de brug in de Oude Vlissingsche weg bij „Veldzicht" te Middelburg zal het verkeer hierover van 9 April af tot en met 15 Mei of zooveel langer of korter dan mogelijk mocht blijken voor rij en voertuigen gesloten zijn. De busdienst der Voor ruim vierhonderdduizend gulden verdwijnt maandelijks in de prullemand Het oude papier. (Van onzen Haagschen redacteur) Vroeger vond men Jn Den Haag een instelling, genaamd Liefdewerk Oud Papier (LOP) welke oude, behoeftige man netjes op pad stuurde om bij mehschen oud papier op te ha len, bij wijze van werkverschaf fing. En wie wilde niet wat oude kranten enz. bewaren voor eên goed doel? We leef. d*m toen In de tijd van over vloed en niemand dacht eraan, dat er eenmaal «een tijd zou komen, dat „oud papier" iets tc maken zou krijgen met landsbelang en in engeren zin vooral met de cultureele be hoeften des volks deviezen Thans moeten w\j veel pa pier invoeren en omdat zulks veel deviezen kost is dat voor de Staat een groote zorg. Daarbij komt, dat het bui. tenland ook maar matigjes aan ons verlangen kan vol doen. We zi©n nog aan de om vang onzer dagbladen hoe 't me+ dit vraagstuk gesteld is, Zelfs kwam er een minlsteri- ig ©lieven op dit punt. Toch kan ons volk nog heel wat doen om de situatie te verbeteren en wel door op de wijze van de oude LOP ac tie mee te helpen vla het in leveren van oud papier, welke actie nu immers heel gemoe delijk OPA heet oftewel: Oud Papier Actie. Ook ten aanzien van schrijfpapier, het rolletje crêpe en verpakkingsmateriaal bemerken we de klemmende schaarschte. Als men mr. H. Wils. de secretaris van de Vakgroep groothandel in oude materialen en afvalstoffen, over deze kwestie hoort praten, dan wordt het u dui delijk hoeveel wij allen nog kunnen meewerken tot ver. ruiming van de papiersituatie. de iielft Onze papierindustrie kan circa 10.000 ton oud papier per maand verwerken, doch ongeveer de helft komt slechts binnen. Hetgeen beteekent, dat als die ontbrekende 5000 ton werd opgebracht 5000 maal 80 i 90 per maand aan deviezen zouden kunnen worden bespaard .niet alleen. maar ook de papiersituatie worden ver- Valsche bandenbonnen. Na de valsche textielpunten en tabaksbonnen heeft de re cherche te Apeldoorn thans een handel in nagemaakte rij wielbandenbonnen achterhaald. De „importeur" bleek een rijwielhersteller te Loenen (Vel.) te zijn, die de zeer goed nagemaakte bonnen van een berucht type te Amster dam betrok. Werden de ban den, welke te Apeldoorn °PUele inededeeling met ietwat somEere perspectieven ruimd. Ook lompen zijn waar devol voor de papierfabricage. Volgens mr. Wils liggen op heel veel archieven nog sta. pels vergeten papieren (van uitstekende kwaliteit!) en zul len bij de ingezetenen veelal pakken oude tijdschriften op zolders of in kasten liggen te vergaan. Kantoren en banken mogen stellig ook niet- worden vergeten' Maar iedereen kan kranten, enveloppen, oude schoolschriften, brieven, ver pakkingsmiddelen enz. voor inlevering bewaren. Men be hoeft niet bevreesd te zijn dat in oude papieren „geneusd" wordt, want alles gaat inzak ken en dan regelrecht naar de papierfabrieken. grauw papier Groote behoefte bestaat ook aan grauw papier voor ver. pakking dat geheel uit oud papier vervaardigd kan wor den en dat vooral voor de ex port van beteekenls mag hee- ten. In Amerika is men reeds zoover, dat ongeveer 60 pro cent van het nieuw gefabri. ceerd'e papier als oud birj de fabrieken terugkomt, wel een bewijs dus, dat men daar het groote belang der actie inziet. Ook hier in ons land behoort men in deze niet achter te blij ven. In Den Haag b.v. zijn een 60-tal beroepshalers dagelijks aan het werk. En als er geen ophaler komt dan kan men de verschillende groote lom pen. en papierzaken in de stad verwittigen, Indien men eenige voorraad heeft. Zoo kunnen op vele plaatsen in ons land de noodige inleverings- mogelijkheden worden gescha pen men weet, dat hier en daar reeds de schooljeugd is Ingeschakeld om oud napier mee te brengen naar bepaalde punten, waar de handel fret dan afhaalt. de kachel De kolenschaarschte zal thans remmend werken op de afgifte van oud papier, omdat nu allicht meer krant^n en dergelijke in de kachel ver dwijnen, doch de lente moet spoedig komen en dan zal iedereen zich haasten zoo gauw mogelijk „het zwarte monster" op stal te zetten. En dan komf de glorietijd voor OPA! En laat dan de organi satie klaar zijn om alom in de lande te kunnen zorgen voor toevoer van oud papier naar onze papierfabrieken! N.V.Stoomtram Walcheren van Middelburg over O.-Sou- burg naar Vlissingen wordt in verband met deze afsluiting omgelegd. De bussen stoppen in Souburg op de hoek van de Paspoortstraat. Reginald Foort komt naar Zeeland. De wereldbekende concert en kerkorganist Reginald Foort zal in Mei een bezoek brengen aan ons land en dan ook enkele dagen in Goes ver toeven, als gast van den Goe- schen organist en dirigent Gommert de Kok. Op 8 Mei geeft mr. Foort geheel belangeloos een concert in de Ned. Herv. Kerk te Nisse ten bate van de Stichting Or gelfonds Nisse. Het programma vermeldt werken van Bach, Boelmann, Foort e.a. *t> Heropening van de Landbouwwinterschool. Voor West Zeeuwsch-Vlaan, deren, dat nagenoeg uitslui tend haar bestaan vindt in de landbouw, is het van het grootste belang, dat aan de ontwikkeling van de landbou wers de grootste zorg wordt besteed. De lagere landbouwschool heeft hier in de loop der jaren reeds prachtig werk gedaan, doch gelet op de hooge ei- schen die tegenwoordig en on getwijfeld ook in de toekomst aan het boerenbedrijf worden gesteld, is een betere ontwik keling een vereischte. Zoo is in West Zeeuwsch- Vlaanderen thans ook een Rijkslandbouwwinterschool ge_ vestlgd en wel te Schoondjjke, thans weliswaar nog: in een noodgebouw, doch het onder wijs is er. Hoewel het geen gewoonte is aan een over gangsexamen een officieel tintje te geven, heeft het be stuur gemeend ditmaal van deze regel te moeten afwijken, omdat dit de eerste cursus was. Zoo waren dan Donderdag middag tal van genoodigden de school aanwezig, w.o. het gemeentebestuur van Schoon- dijke, de burgemeester van Sluis, bestuur van oud-leerlin gen, vele ouders der leerlin gen, enz. DP voorzitter, burgemeester M. J. Verbrugge, sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op het belang van de school. Na uitreiking der rapporten, sprak de heer Joh. Ie Clercq, die uit eigen ervaring, een Schets gaf van het landbouw onderwijs in de laatste 50 ja ren. waaruit bleek dat er reeds veel was bereikt. De directeur der school, de heer L. van Dijk, die de rap porten met een toepasselijk woord uitreikte, bracht dank aan leeraren en leerlingen. Van de 1ste naar de 2e klas werden bevorderd: W. Basting. A. de Hullu. Luterjn Azn. te Zuidzande; H. Beun en W." Dees, te Aarden burg; P. van Cruijnlngen te Cadzand; C. Haak, L Luteijn Mzp., Pr. de Milliano en C. Verroeste, te IJzendijke; A. Leenhouts te Breskens; Jac. Louwerse te Vrouwenpolder (W.): J. de Putter en W, Ra- mondt, te Schoondijke; H. de Smet en P. Verhage te Groede. Niet bevorderd 1 leerling. In verband met het stilleg gen van de school gedurende een jaar, tengevolge van de tijdsomstandigheden, telde de cursus '46-'47 slechts 1 klasse en zijn geen eindexamens ge houden. St. Maartensdijk bond van muziekvereenigingen Voor het eerst sinds 22 April 1939 kwam te St Maar tensdijk de Bond van Muziek verenigingen weer bijeen, waarbij afgevaardigden van de muziekverenigingen te Tholen, Oud-Vossemeer, St. Annaland, St. Maartensdijk en St. Fhillpsland aanwezig wa ren. De vereeniglng van Scherpen isse moest tijdens de bezetting haar instrumenten Inleveren De vereniging te Stavenisse O.B.K. is dezer da gen weer opgericht. Op deze vergadering werd besloten tc lOud-Vossemeer in Juli en te St. Maartensdijk ln September a.s muziekavonden te houden en in Juni het festival te St, Philipsland bij te wonen. St. Annaland herstelraad Door de herstelraad te St. Annaland werden aan belang hebbenden onder overlegging van hun distributiestamkaar ten textielpunten uitgereikt, waarbij tevens een collecte werd gehouden ten bate van de Niwln. Oud-Vossemeer weer kermis. In een te Oud-Vossemeer ge- ring^verd besloten de kermis weer in te voeren. In Juli van dit jaar zal dus te Oud-Vosse meer 'weer kermis zijn. Stavenisse ZANGMIDDAG. Op den Tweeden Paaschdag werd te Stavenisse een zang- middag gehouden in de Ned. Herv. Kerk met medewerking van de zangvereenigingen „Vooruitgang zij ons streven" van St. Annaland, directeur C. Scherpenisse en „Nieuw Le ven" van Stavenisse. directeur M. j. Leune. Deze zangmiddag werd geopend door Ds. W. v. Griethuysen van St. Annalapd. De beide vereenigingen brachten vele liederen ten ge- hoore. Burgh jaarvergadering v.v.v. De Ver. v_ Vreemdelingen verkeer te Burgh hield Don derdagavond in „Het wapen van Burgh" haar jaarvergade ring onder voorzitterschap var. jhr. R. Roëll. Uit het jaarver- slag bleek, dat ondanks de be. perkto ruimte toch nog vele gasten in 1946 onze streek be zochten, waaronder verschil lende buitenlanders. De reke ning gaf aan ontvangsten 870,67. uitgaven 234,88, saldo 635,79. In de financ. commissie wérden benoemd N U. Ljjsen en W. Bom. De aftredende bestuursleden, jhr. R. Roëll. B. Th. Boot Cz. en C. A Hartog werden herko zen. De begrooting gaf aan in ontvangst en uitgaaf een be drag van 450,79 met een van 196,04 voor onvoor ziene uitgaven. Door een der aanwezigen werd gevraagd of er weer een wandelkaart van Westelijk Schouwen komt. waarop de voorzitter bevesti gend antwoordde. Er zal een lijst met algemeene gegevens ten behoeve d.er gasten worden samengesteld. Meegedeeld werd dat er nu reeds 7 wan- 1- en ruiterpaden door de duinen zijn opengesteld. De Plompetoren is weer voor het publiek toegankelijk, terwijl gepoogd wordt ook de Vuur toren weer voor het publiek opengesteld te krijgen. Ook worden er pogingen gedaan de duinen voor het publiek open te stellen. Geklaagd werd dat verbindingen naar en van het eiland nog steeds te wenschen overlaten. Tribunaal Temeuzen. uitspraken. H. C. Machielsen, Terneu- zen, reeds 2 jaar geïnter-' neerd, blijft geïnterneerd tot 5 Oct. 1947; ontzetting' rech ten. A. J. de Smit, Sluis, reeds 1 jaar geïnterneerd, blijft ge ïnterneerd tot 5 Oct. 1947; ontzetting rechten. J. de Bruine, Sluis, ver«» beurdverklaring van 2000 en radiotoestel; ontzetting rech ten. J. J. Heije, Clinge, reeds 22 maanden geïnterneerd, blijft geïnterneerd tot 5 April 1948; ontzetting rechten. C. J. L. de Clerck, West- dorpe, 2 jaar geïnterneerd geweest; geen verdere inter- neering, verbeurdverklaring radiotoestel, ontzetting rech ten. C. Buijs, St. Jansteen, be-» schuldiging vervallen. E. L. C. Kalle, Westdorpe, 22 maanden geïnterneerd, geen verdere interneering; verbeurdverklaring van het vermogen; ontzetting rechten. H. Dieleman, Zaamslag, reeds 2 jaar geïnterneerd ge-» weest; geen verdere internee ring; verbeurdverklaring van 10.000 en radiotoestel en in boedel; ontzetting rechten. C. J. van der Pijl, Honte- nisse, reeds 17 maanden ge ïnterneerd geweest, blijft nog 5 jaar, dus tot 5 April 1952, geïnterneerd; verbeurd ver klaring radiotoestel; ontzet ting rechten. T. M. Gruisen, Terneuzen, 2 jaar geïnterneerd geweest; ontzetting rechten. C. G. Herjnsdijk, Axel, geen verdere interneering, ver beurdverklaring van 1500, ontzetting rechten. A. van Broeck, Hulst, ont-J zetting rechten. Nederland bouwt: Tijdelijk observatorium verrijst in Kenya's hooggebergte. Het zodiakale licht wordt mede bestudeerd. (Van onzen specialen verslaggever^ „Over een week of tien zal ik naar Kenya vertrekken, in gezelschap van den luitenant ter zee eerste klasse W. H. van Zadelhof f van de Kon. Ned. Marine, waar wij ons op 3000 me ter hoogte in het gebergte zullen vestigen teneinde er gedu rende drie jaar achtereen waarnemingen te doen van weten schappelijke aard", aldus vertelde ons dr. G. van Herk, hoofd assistent van de sterrewacht der Rijksuniversiteit te Leiden, toen wij heni dezer dagen opzochten in het triestig gebouw ln een stille wijk van de oude universiteitsstad, waar een der belang rijkste bolwerken der astronomie in Europa gevestigd is. Het zal nu voor de tweede keer zijn, dat de heer van Herk zich naar dit gebied begeeft. HÖ heeft er van 1931 tot 1933 ook gewoond, ver van de bewoonde streken. Ditmaal zal hij zijn ten ten opslaan of liever zijl) huis bouwen want hij zal met zijn medewerker en beide echtge- nooten, bijgestaan door in- landsch personeel, alles van de grond af moeten inrichten op een plek nog dichter bij de evenaar. Om het nauwkeurig uit te drukken: op acht kilo meter van de halte Equator Sta tion aan de spoorlijn Mombasa- Kampala. De kinderen zullen te Nairobi, de hoofdstad van Kenya op school gaan; dichter bij zal daartoe geen gelegenheid be staan. Nairobi zal... 300 km van dr. van Herks woonplaats ver wijderd zijn! WAAROM DAAR? Waarom deze vlucht uit de beschaafde wereld, zal men vragen. Wij hebben die vraag voorgelegd aan den leider der expeditie zelf en tevens aan den directeur der Leidsche sterre wacht, prof. dr. J. H. Oort, on der wiens leiding alle voorbe reidingen zijn getroffen. Prof. Oofé rcfJssïte °ns het een en ander over de wetenschappelijke beteekenis van hetgeen daar ginds in Kenya staat te gebeu ren en over de internationale belangstelling daarvoor. Behal ve de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem dragen nl. ook de Internationale Astronomische Unie en eenige Amerikaansche wetenschappe lijke fondsen bij tot de financie ring van dit tijdelijk observato rium. En dr. van Herk voegde daaraan toe „Het doel van onze waarne mingen is tweeërlei: in de eerste plaats zullen wij ginds met grootere nauwkeurigheid dan elders mogelijk is en dan ooit is geschied de declinaties bepa len van ongeveer 1200 sterren en in de tweede plaats zullen wij de lichtsterkte van het zodia kale licht gedurende een lange reeks van etmalen trachten te meten. Voor betae doeleinden nemen wij geheel nieuwe in strumenten mee". METINGEN. „U zult het ons wel ten goe de willen houden", merkten wij op, „dat uw woorden eenige toelichting behoeven. Deze ma terie..." is u niet geheel en al He begrijpen", vervolgde de heer van Herk, die duidelijk, dat kan ik ons verder uiteenzette wat hij bedoelde. „Bij het bepalen van de plaats der sterren in het heelal ten opzichte van elkaar en van de aarde wordt gebruik gemaakt van hoekmetingen in het vertikale Noord-Zuid vlak. Daarbij worden zoowel willekeu rige als systematische - fouten gemaakt, die voortvloeien uit de onvolkomenheid der instru menten en uit het in rekening brengen van nooit geheel be kende factoren. Dan is het on vermijdelijk dat een kijker in een verticaal vlak doorbuigt; zoo weinig weliswaar, dat het fijnste instrument het niet kan waar nemen, maar voor de zeer fijne metingen waarop de sterrekun- dige zijn beeld van liet heelal moet bouwen zijn deze fouten uiterst belangrijk. En dan heb ben wij de verticale refractie, de breking van de lichtstraal door de dampkring, waarvan de dichtheid en samenstelling voort durend veranderen, zoodat die nooit anders dan bij benade ring bekend is. Welnu, een groot deel van deze onnauwkeurig heidsfactoren kunnen wij elimi- neeren door op de evenaar te gaan zitten, waar de sterren loodrecht boven de horizon „op komen". Wij kunnen daar de sterren op de horizont projec teeren en dan door hoekmetin gen in het horizontale vlak het azimuth aflezen, waar uit de declinatie kan wor den bepaald. Van refractie heb ben wij dus geen last en bo vendien: de buiging "en horizontaal geplaatst'- kijker heeft nu geen invloed." DE EERSTE. „Is dat iets nieuws, zoo'n ho rizontale, sterrenkijkcr?" vragen wij. ,.De onze is de eerste ter we reld", verzekerde ons dr. van Herk, „wij weten, dat tal van astronomen, overal ter wereld, met belangstelling uitzien naar de resultaten van dit instru ment, die veel nauwkeuriger moeten zijn dan alle tot dusver gedane metingen, waarvan men wel weet, dat zij onnauwkeurig zijn maar niet in hoeverre." „En vertelt U mij nog iets naders over het zodiakale licht, witl u?" „Met genoegen", was het ant woord, „u dient zich voor te stellen, dat zich rondom de zon een ijl lensvormig lichaam be vindt, bestaande' uit kleine on bekende deeltjes, waarvan de herkomst door sommige geleer den wordt toegeschreven aan overblijfselen van verdwenen kometen. Deze deeltjes kaatsen het zonlicht terug. Af en toe is het hier te lande wel eens waar te nemen vlak voor zonsop- of vlak na zonsondergang. Aan de evenaar is het echter het ge- heele jaar door waarneembaar. De bedoeling is de sterkte van dit licht te meten door middel van een dubbele Schmidt-came ra, die bij Philips te Eindhoven voor ons is vervaardigd. Ook gaan wij de kleur ervan meten en wij gaan registreeren hoever Jit licht, geprojecteend op een fotocel, d-e galvanometer doet uitslaan. Voor deze metingen moeten wij op een plaats zitten, waar geen valsch licht (van traatlantaarns bijv.) ons kan hinderen en daarvoor is ons plekje in Kenya wel ideaal. Het zodiakale licht is nog onvolledig bekend; ook voor dit onderdeel van onze opdracht bestaat der halve groote 'belangstelling." Kerknieuws ned. herv. kerk. Beroepen te Bierum, j. p* Simoons te St. Laurens. Aangenomen naar Hontenis- se, A. Soetekouw, cand. te Delft. Ds. S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke. heeft bedankt voor toezegging yan beroep naar Leur (N.B.). ger. kerk. Bedankt voor Sint Laurens, ds. W. C. P. den Boer te Den Bommel 1 Door de hulpactie van het Ned. Roode Kruis wer<j in Scherpenisse gratis per ge zinslid een busje boonen en een hoeveelheid gedroogde kroten uitgedeeld. De heer F. de Back te Scherpenisse is benoemd tot consul van de 'Ned. Wandel- bond, afd. Bergen op Zoom. De Kerstcollecte voor het Bio-vacantieoord in de Olym- pia bioscoop te Sas van Gent bracht 130,79 op. Schoondijke feestavond volksonderwijs Donderdagavond gaf de af- deeling Volksonderwijs te Schoondijke een feestavond. De zangnummertjes, uitge voerd door een groepje oud- leerlingen van de openbare school, oogstten veel succes. Het zangspelletje, opgevoerd door de leerlingen van de hoog. ste klassen, viel zeer in do smaak, evenals het accordeon- spel van een paar jeugdige musici. Het dankwoord van den voorzitter, den heer A. J. de Klerck, vooral gericht tot dl jeugd, was dan ook zeer op zrjn plaats. Burgerlijke stand oostburg. Bevallen: I. F. Vercruijsse— Pijcke, d.; E. S. de Kraker— Mookhoelc, z.; A. Leenhouts Houdersteqn, z.; J. H. Plek* kenpolRoeise, z.; S. Meijers- de Regt, d.; G. A. Rozenkrans- de Boer, z.; M. E. Impensde Wilde, d.; P. M. de Bruijn Leenhouts, d.; A. van Oosten- bruggeKievit, z.; M. I. de Poortervan Bellegem, d.; t. A. W. RisseeuwHartog, z.; A. v. d. WalSchoonakker, z.; D. C. A. BocquesBeun, d.; C. JansenBouwens, d.; S. J. Wille—Eversdijk, z.; I. S. Saeij de Paepe, z.J. M. Plas- schaertv. d. Vijver, d.; C. P. M. AernaudtsVrolrjk, d.;C. S. GrahameSmoor, z.; I. M. CorijnDelnad, z.; M. C. Noë- Vermue, z. Overleden: S. Y. F. Haars, 3 m.; A. I. Wage, 70 j.; J. J. Buijck, 74 j.; M. J. H. van Kalmthout, 78 j.; M. Butler, 74 j.; J. P. de Vriend, 3 m. hoofdplaat. Bevallen;. I. Bogaardde Smit, d.; M. Bogaardde We ver, d.; A. TemmermanMer cy, z.; L ScherbeynGeer- naert, z.; I. SjjnesaelPro voost, d.; C. de Ruijsscher Scherbeijn, z. Overleden: M. C. Bogaerd, 56 j.; F. Th. Spinnewijn, 74 j. Getrouwd: P. Albrucher, 32 en P. Weijnen, 31 j.; A. de Ruijsscher, 36 j. en M. Willem- sen, 37 j. cadzand. Eevallen: H. L. Muldervan Gessel, d.; S. de MaillïeHul- GetrouwdJ. P. Salomé, 21 j. en S. van Houte, 20 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10