i Geen Paaschverrassingen Zij riep een generaal te hulp Bloembollen, horloges en juweelen. UIT DE PROVINCIE Tholen. ZEEUWSCH-, VLAANDEREN in de voetbalcompetitie Schouwen en Duirenland Sluikhandel tusschen Nederland en Engeland. Grootsch opgezette smokkelarij. Niet minder dan tien mil- Hoen gulden z\jn gemoeid J met een grootsch opgezette smokkelarij in bloembollen I tusschen Nederland en En- geland, aldus de „Daily Mirror". De Britsche politie is de smokkelaars op het spoor ge komen en het blrjkt, dat hun hoofdkwartier zich in de rus tige, afgelegen kweekersen Politieagent ter dood veroordeeld. De 49-jarige G. R. Mozer, een vroegere agent van de be reden politie, die ls overtuigd N.S.B.-er in dienst was getre den bij de Sicherheitspplizei als rechercheur, is door het Bij zonder Gerechtshof te Am sterdam ter dood veroordeeld. Hij heeft tallooze Joodsche Nederlanders tijdens de bezet ting gearresteerd, rapporten over anti-Duitsche gedragin gen van zijn chefs aan de N.S. B.-commissaris van politie Tulp uitgebracht en zich ver grepen aan goederen van zijn slachtoffers. Nieuwe inspecties L.O. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wH vernemen is een K. B. te waalten, waarbij 8 nieu we inspecties van het L.O. zullen worden ingesteld. Als standplaats der nieuwe inspec ties zijn reeds vastgesteld Alphen aan de Rijn, Amstel veen en Zeist, terwijl er nog 2 in de Noordelijke provincies zullen komen (vermoedelijk een te Meppel) en 2 a 3 in het Zuiden des lands. Een oproe ping van sollicitanten voor de ze nieuwe inspecteursplaats is spoedig te wachten. Voorts is gemeld dat de schoolopzieners die in de groote steden onder inspecteurs werken, de rang van ressort-inspecteur verkrij gen. Verder vernemen wij, dat voor het kleuteronderwijs weer een schoolopziener zal worden benoemd (tot nu toe werd de ze functie waargenomen door een inspecteur L.O.). En ten slotte ligt het in de bedoeling de vaceerende functie van in specteur buitengewoon L.O. te doen vervullen door een hoofd- ••irrspectcnr met naast zich eefi Tijdens de storm, Zaterdagnacht ook langs Nederlandsche kust woedde, geraakte de Groninger kust vaarder „Mado" met een be« manning van 7 koppen op de Noordzee, niet ver uit de kust bij IJmuiden, in moei lijkheden. Het riep dan ook radio grafisch de hulp van een sleepboot in. De Noord-Zuid-Holl. red ding mij. waarschuwde ka- Êltein Jaap van der Meulen. •eze trok kort daarop met zyn mannen in de motor-red dingboot der N.Z.H.R.M. .Neeltje Jacoba" de- woelige zee op. Zij slaagden er in verbinding met de kustvaarder tot stand te brengen en sleep ten het van een 'onvermijdelijk lijkende stranding geredde schip tot voor de pier, waar na de „Mado" op eigen kracht de haven van IJmui den binnenvoer. inspecteur. TJTHJTY-BIJWIELEN De A.N.W.B. hêeft er bij den Minister van Economische Za ken op aangedrongen, dat zal worden overgegaan tot de pro ductie van utillty-rywielen, waarbij de onderdeelen genor_ mallseerd zouden *worden. Men stelt zich voor, dat over eeni ge jaren wanneer het te kort aan rijwielen zal zijn op gegeven, de fabrikanten weer op hun eigen merkartikelen kunnen terugvallen. CIRCUSTENT DOOR STORM BESCHADIGD. Zaterdagnacht is door de hevige wind de groote tent van het circus, Strassburger, die opgeslagen was nabij het sportpark te Hilversum, zwaar beschadigd. De tent moest worden neergehaald en wordt thans zoo snel mogelijk ge repareerd. Andere tenten van het circus zijn onbeschadigd gebleven. OLIE VOOR CENTRALE VERWARMING. Het is gebleken, dat ver scheidene particulieren en be drijven gedurende de afgeloo- pen winter hun centrale ver warmingsinstallatie hebben la ten ombouwen voor het ver bruik van huisbrandolie. In practisch alle gevallen heeft men dit gedaan zonder zich vooraf bij het rijksbureau voor aardolieproducten te overtui gen, dat men voor een olie toewijzing in aanmerking zou komen. Het rijksbureau maakt thans bekend, dat het in ver band met de deviezenschaars- te niet mbgelijk zal zyn nog gedurende het loopende stook- seizoen een toewijzing te ver strekken. Wat betreft het stookseizoen 1947-'48 kan voorshands nog slechts worden medegedeeld, dat het, mits de deviezenposi- tie zulks toelaat, in het voor nemen ligt aan hen, die op 1 October 1946 over een instal» latie voor huisbrandolie be schikten, een beperkte olie- toewflzlng te verstrekken. Het is twijfelachtig, of personen of bedrijven die zich na deze datum e^n derge lijke installatie aanschaften voor een toewijzing in aanmer king zullen komen. In geen geval mogen zij, die op 1 April 1947 nog niet over een instal latie voor huisbrandolie be schikten, op een toewijzing re kenen. STOFKAMMEN ontvangen in behoorlijke kwa liteit voor slechts 55 ct. Natuurlijk weer by JO FIBBE, van Lincolnshire en Cornwall bevindt. De douane-autoritei ten zijn bezig met het voor bereiden van aanklachten te gen vele Nederlanders, die zich met deze smokkelhandel bezig hielden. Deze lieden beperken zich niet tot het smokkelen van bloembollen. Ook horloges en juweelen worden door hen uit Nederland-gesmokkeld. Deze vinden hun weg naar de ste den en vooral naar Londen. De aldus verworven ponden worden dan per vliegtuig naar Nederland terug gesmokkeld, aldus het Engelsche blad. De recherche ontdekte, dat deze organisatie sléchts een onderdeel was van een veel grootere. Het opsporingswerk werd met verdubbelde ijver voortgezet. Rechercheurs wer- den gestuurd naar tientallen havensteden zooals Fowey, Par en Penzance, alle aan dc kust van Cornwall en Devon. Al spoedig kon men overgaan tot net in beslag nemen van millioenen bloembollen en een groot aantal horloges en ju weelen. In Penzance alleen vond men zestien millioén bloembollen. Neeltje Jacoba redt kustvaarder. die de Kleine Muis. De 83-jarige mevr. Le- roy, bijgenaamd „kleine muis", is voor de drie ëntwintigste maal te Pa ros gearresteerd wegens het zakkenrollen. Zij oefent haar „be roep" reeds 65 jaar uit en beklaagde zich er over. dat zij nu de Paaschdagen niet zou kunnen doorbrengen in haar landhuis in West- Frankrijk. Teruglevering van *ee. Sport SCHAKEN V OOR WEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. In de vöorwedstrijden voor het schaakkampioenschap van Zeeland '47 werden in de afge- loopen week de volgende par tijen gespeeld of uitgespeeld: 1. W. Flissebaaljb, Spionneerende kellner opnieuw Yoor den rechter. Zes dagen nadat de Duit_ schers ln Mei 1940 ons land bi nnenee vallen, gaven zij het bevel zes spionnen, die door den Ned rechter wegens het verstrekken van militaire inlichtingen over verdedigings werken aan de Dutschers tot gevangenisstraffen waren ver. oordceld, in vrijheid te stellen. Eén van hen had pech toen hjj na de bevrijding te Amsterdam juist in de armen liep van den marechaussee, die hem in Ja_ nuari 1940 wegens splonnage had gearresteerd Thans moest hij opneuw te recht staan en wel voor het Hof te Amsterdam. De Pro cureur-Generaal, nir. Fabi-us, vroeg bevestiging van het 7 jaar geleden gevelde vonnis jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 17 April. Sterke was van de Maas in Limburg, f- Sedert Zaterdagmiddag k de Maas zeer sterk gaan stijgen, als gevolg van de he- ige regenval in het stroom- ebied van de Maas in Bel ie. De berichten uit Noord- 'rankryk en België doen een verdere stijging verwachten. In Zuid-Limburg beneden Sit- tard loopen de laag gelegen landen langs de Maas onder. Bij een verdere stijging vreest men voor overstroomingen van landerijen. Groep (M'burg)P. M. de Kleyn, (M'burg) 01; J. Karelse, (Schore)K. Maartense, (Mid delburg) 01; K. Maartense W. Flissebaalje 10, K. Beeke ('s H. Arendskerke)—J. Karel se 10. Groep 2: S. Sanders, (M'burg)P. Weststrate, ('s H. Arendsk.) VzJ. Sinke (M'burg)A. Dobbelaar, (Mid- delb.) 0—1, A. Quakkelaar (Hansweert)P. Weststrate V*. Groep 3: D. de Vos, (M'brg) L. A. Jongepier, (M'burg) 1 0, Dr. A. Looyen, (Goes) M. J. Quakkelaar, (Hansw.) 0 Groep 4: Dr. G. Volmer, (Goes)—H. J. Blok, (Kapelle) 1—0. Ook Schouwen-Duiveland met de voorwedstrijden be gonnen. De uitslagen waren daar: J. J. v. d. Ende, (Zierikzee) -Dr. J. L. Braber, (Dreischor) 10, Dr. J. J. Westendorp- Boerma. (Zierikzee)A. Stoutjesdjjk, (Zierikzee) 10, A. v. d. Westen, (Zierikzee) J. J. v. d. Ende 10, Dr. J. L. BraberDr. J. J. Westen dorp Boerma 01. De Inspecteur voor Zee land van de Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt be kend, dat met ingang van 1 Juni 1947 op Schouweu-Dui- veland en op Tholen en St. Philipsland de teruglevering van vee ii> natura stopgezet zal worden. Gedupeerden, die nog prijs stellen op restitutie in na tura, moeten hun aanvrage vóór 31 Mei indienen. Geen Fransche zaaioesters. Naar men ons mededeelt is op last van de Nederlandsche regeering tot nader order de import uit Frankrijk niet meer toegestaan. Hierdoor wordt dan ook de import van de aan- fekochte zaaioesters uit rankrjjk verboden. Ondanks de pogingen die zijn onderno men om hiervoor ontheffing te verkrijgen, kon de regeering geen toestemming hiervoor verleenen, daar dit verbod al gemeen geldt. Wordt er geen spoedige oplossing gevonden, dan is het te voorzien, dat deze zaaioesters hoogstwaarschijn lijk voor de Zeeuwsche kwee kers verloren zullen zijn. Vlastrekmachines. Naar wij vernemen heeft de regeering de aankoop en im port van een vrij groot aantal nieuwe vlastrekmachines voor 1947 goedgekeurd en de hier voor benoodigde deviezen be schikbaar gesteld. Men verwacht, dat al die genen die indertijd bij de P.V. C. of een importeur hebben opgegeven het voornemen te hebben een viastrekmachine te koopen, zullen worden kunnen voorzien. Daar de arbeidsmoeilijkhe- den bij het trekken de laatste jaren een rem zijn geweest om vlas te verbouwen, mag than3 verwacht worden, dat deze moeilijkheden dit jaar weer belangrijk minder zullen zijn. M. C, Match Verburg Mullié (1-1). Zaterdag werd de tweede party gespeeld van het be slissende viertal partijen om het kampioenschap van Zee land tusschen Verburg en Mullié. ZWart (Verburg) koos de West-Indische verdediging en kreeg een zeer goede stel ling. Deze werd echter door de pion-formatie zoo vastge legd, dat er, zonder afgeruil de pionnen en na afruil van de lichte stukken geen an dere keus dan remise bleef. De afgebroken stelling van de eerste partij werd eveneens remise, nadat Mullié nog met enkele spitsvondige zetten de winst trachtte af te dwingen, welke poging Verburg door correct tegenspel weerlegde. De stand is nu 11. Zaterdag a s. wordt de derde partij gespeeld in hotel „Cen traal" te Goes, tegelijk met de 5e ronde van de voor- wedstryden van de Zeeuwsche schaakkampioenschappen 1947—1948. NATIONAAL SCHAAKKAMPIOENSCHAP. In de voorronde van het na tionale schaakkampioenschap, welke heden te Amsterdam be gint, zal de heer Prins ver vangen, worden door deh heer £^D. van den Berg. - Vijf Amerikaansche mari niers werden gedood en 17 werden gewond bij een gevecht ten Noorden van Tientsin in China, toen een Amerikaansch munitiedepot werd aangevallen door communistische troepen. Burgemeester en wethouders van Vlissingen bezochten Oostende. De burgemeester en de wet houders van Vlissingen, even als de leden van de voetbal elftallen van Vlissingen en van Portsmouth, die aan een tour- nooi deelnamen, dat georgani seerd was door de voetbalver- eeniging van Oostende, zijn Zaterdag door den heer Ser- huys, burgemeester van Oos tende, officieel nntvangen. De Belgische wethouder Vroome heette de Britsdhe fasten hartelijk welkom erinnerde aan de rol, die de 'haven van Portsmouth gedu rende de oorlog heeft gespeeld. Spreker eindigde zijn toe spraak in het Nederlandsch, waarbjj hn de Nederlandsche gasten welkom heette en sprak over het gemeenschappelijk lij den van Nederland en België, een lijden, dat de banden tus schen beide landen nog heeft verstevigd. De heer Kolff, burgemeester van Vlissingen, dankte namens de Nederlandsche gasten. Hij herinnerde aan de oprichting van de Belgische loodsdienst in Vlissingen en wees op de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen deze stad en Oostende Vervolgens sprak de heer Kolff nog over de toena dering, die zien op het oogen- blik tusschen Nederland en België voltrekt en hij betoogde. dat de sport hierbij een voor name rol kan vervullen. Een Engelsch voetbalspeler dankte in het Nederlandsch. Burgemeester Serruys las nog een boodschap van den burgemeester van Portsmouth voor. Het Vlissingsche Gemeente- personeel speelde een voetbal wedstrijd tegen hun collega's te Ostende, welke wedstrijd in leden telt. De kas sloot met een batig slot vaji 163.16, Als bestuursleden werden M. O. Hanse en G. J. Spanjaard herkozen. Vervolgens werden de feestelijkheden voor 1947. sproken en op voorstel van het bestuur besloten deze te be perken. De heer Spanjaard hield een causerie over: „De naam Oranje en haar beteeke- nis voor ons volk". Aan 3 ba* by's welke in Februari gebo* ren werden is een pakket en een Marijke-lepel uitgereikt. een gelijk spel (1—1) eindigde^ tot slot werd een filmpje ver toond. WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN EN AMERIKA. Het plan bestaat om een collecte-plan op te stellen voor herstel van kerken en pasto rieën in W. Zeeuwsch-vlaan- deren en dit te gebruiken voor geldinzameling in Amerika en Canada. Er zal een vouwblad gemaakt worden met teeke- ningen van West Zeeuwsch- Vlaanderen met bijgevoegde Engelsche tekst. „MORGENROOD" Het N.V.V. heeft de Vlissing sche Bestuurdersbond in staat gesteld om in de week van 31 Mei tof 7 Juni 150 en in de week van 7 tot 14 Juni 50 vrouwen uit te zenden naar het vacantieoord „Morgen rood", te Oisterwijk. In de eerste plaats komen hiervoor vrouwen in aanmer king, die door huiselijke om. standigheden zelden of nooit eens in die gelegenheid komen een week met vacantie te gaan Oogsthulp door de jeugd. De afd. oogstvoorziening van grondgebruik en landbouwher stel van het departement van landbouw heeft in overleg met de Nederlandsche Jeugdge meenschap een aantal 14-daag- sche kampen geprojecteerd voor hulpverleening aan de a.s. )ootaardappeloogsc van 8 Juli :ot 15 Augustus, welke door een ernstig tekort aan land arbeiders bedreigd wordt. De gebieden, waar de kam pen zullen worden gehouden, zijn enkele polders in Noord- Holland, polders in ^uid-Hol- land, Noord-West-Brabant en deelen van de provincie Gro ningen en Zeeland. De deelname staat open voor flinke, gezonden jongens boven 14 jaar, die zich bij hun jeugd organisaties moeten aanmel den. Zjj kunnen 4 a 5 per dag verdienen. Eerste kreeften. De eerste kreeften van dit seizoen zijn te Yerseke aan de wal gebracht, waarvan Vrij dag veiling werd gehouden. Er werd een pry's gemaakt van 17.50 per kg. Kooper werd de heer J. van Eenenaam. De aanvoeren zijn echter nog zeer gering en de hoop der vïs- schers is gevestigd op wat warmer weer. MIDDELBURGSCH OFFICIER ONDERSCHEIDDE ZICH. Volgens de Maasbode is de 'eerste luitenant der mariniers D. J. Vos, afkomstig uit Mid delburg, eervol vermeld naar aanleiding van zijn optreden bij ccn gcvcchtsactie in Indië. Toen de kapitein van de troep was gesneuveld, nam luitenant Vos onmiddellijk het bevel over en voerde deze de actie tot een goed einde. PARTICULIERE SYNODE. De particuliere Synode der Geref. kerken in Zeeland zal gehouden worden op Woens dag 4 Juni a.s. Vlissingen - Middelburg Breskens 3 2 Op een van modder over spoeld veld hebben Middelburg en Breskens elkaar geen duim breed toegegeven. De wecfc strijd kreeg zelfs door het soms wat al te vinnige spel een wat onaangename sfeer. De van begin tot eind vallende regen kon de gemoederen niet verkoelen en het is meer ge luk dan wijsheid, dat de wed strijd zonder ernstige inciden ten verliep. Een harde wind kreeg Breskens mee en het spel be gon dan ook met een flink overwicht der bezoekers, waaraan Middelburg zich door aardig samenspel eerst na een kwartier wist te ontworste len. Breskens benutte het wind- voordeel door één doelpunt te scoren, dat van behoorlijk ge halte was en hen de leiding bezorgde (01). De Middelburg-aanvallen liépen telkens weer op niets uit door te ver doorgevoerd samenspel en gebrek aan durf om te schieten. Drie Middel burg-spelers wisten uit een gezamenlijke actie een doel punt te fabriceeren met een Middelburg, buitenspel-luchtje (11). In de tweede helft kwamen (Ingezonden mededeeling).!beide partyen om beurten in de aanval, met Middelburg het meest ln de aanval. Het werd dan ook 21 en zelfs 31, doch een fout binnen het beruchte gebied bezorgde Breskens nog een puntje. Spoedig daarop kwam het vurig verbeide einde en spoedden doorweekte toeschou wers en in modderklompen herschapen spelers zich huis waarts. District V. Ie klasse. Bra- bantiaEindhoven 01. District IV. 2e klasse A. De ZeeuwenTerneuzen afg. MiddelburgBreskens 32. 3e klasse E. E.M.M.—Burgh afg. ZierikzeeOdio afgelast YersekeZeelandia afg. 3e klasse F. Sluiskil Hoofdplaat afg. Oostburg Corn. Boys afg. AxelHonte- nisse 41. Res. 2e klasse E. Goes 2 De Zeeuwen 2 40. Vlissingen 2—MOC 2 0—1. Het wel heel schamele Paaschprogramma bracht geen enkele verrassing. In de eer ste klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld en daarbij toonde Eindhoven al heel wei nig medelijden met haar stad- genoote Brabantia dat daar door nog vaster op de laatste plaats werd gedrukt. In de tweede klasse bracht Middel burg het tot een benauwde zege op Breskens, wat overi gens geen wijziging van be- teekenis bracht aangezien bei de ploegen voor kop en staart kansloos waren. De reserves van de Zeeuwen en Vlis3lngen boekten beiden een nederlaag waardoor ze een zeer beschei den plaats Innemen. 'Door de overwinning op Hontenisse wist Axel zijn positie te ver stevigen. De stand voor de derde klasse is nu: 3e klasse F. Clirf|e 16 11 2 Steeii 15 10 2 Axel 14 10 0 Oostburg 13 8 2 Corn. B. 15 7 4 Sluiskil 14 13 6 4 Honten. 15 6 4 Hulst 15 7 1 Hoofdplaat 12 5 1 *Schoond. 15 3 0 12 21-52 Aardenb. 15 1 2 12 28-66 IJzendiike 16 2 0 14 26-65 3 47-20 24 3 41-25 22 4 55-17 20 3 46-33 18 4 48-31 18 3 34-29 16 5 46-43 16 7 31-35 15 6 33-40 11 Schoondijke twee winst punten in mindering wegens niet opkomen tegen Aarden burg dd. 23 Mrt. 1947. Res. 2e klasse E. Dosko II 13 12 0 1 55-19 24 12 8 0 4 27-18 16 Tern. II Goes II 10 MOC H 11 Vllss. II 10 De Z. II 10 RCS H 8 Steenb. II .9 Middelb II12 Bresk. II 9 7 1 2 33-14 15 5 1 5 23-22 11 4 1 5 22-21 9 4 1 5 22-2» 9 2 4 2 13-13 8 3 1*5 21-23 7 12 9 11-43 4 0 18 9-40 1 Oostburg SCHOOLFEEST OPENBARE U.L.O. De leerlingen van de nog zoo jonge openbare U.L.O.-school te Oostburg hebben Dinsdag avond bewezen dat zij ook aan de ontspanning veel aandacht hebben geschonken. De eerste feestavond van deze school, gegeven in de zaal van den heer de Vuijst mag als welge slaagd beschouwd worden. Het hoofd der school, de heer Zachariasse mocht vele ouders en genoodigden welkom heeten, in 't bijzonder den in specteur van het lager onder wijs, de heer Leenhouts met zijn echtgenoote, burgemeester en mevrouw Hoekzema; wet houder en mevr. v. Kapipen, de oudercommissie en verte genwoordigers van de Open bare Ragere school en van volksonderwijs. De leerlingen brachten zang, dans, muziek, voordracht enz. Het geheel was een prachtig geslaagde avond. BELGISCH CABARETGE ZELSCHAP TE OOSTBURG. Wegens het zeer groote suc ces dat het Gilde orkest uit Maldyken behaalde bij het eer ste optreden in Oostburg, werd dit gezelschap bereid gevon den, voor de tweede maal naar Oostburg te komen en zoo was Dinsdagavond het ruimfe Ledel Theater wederom geheel ge vuld met enthousiaste*bezoe- kers uit Oostburg en omstre ken. Ook deze avond werd weer een groot succes en on getwijfeld zijn hechte vriend schapsbanden ontstaan. Burgemeester Hoeksema sprak ook ditmaal het openings- en sluitingswoord, waarbij hij ten- slote dank bracht aan de com missie uit de gemeente dit de ze en andere avonden organi seerde. Spi-. deelde mede dat deze commissie nog verdere plannen he'eft, o.a. het organi- seeren van een tentoonstelling van moderne architectuur. Het in de bedoeling, binnenkort een vergadering te houden om. te komen tot de# oplichting van een plaatselijke V.V.V. Terneuzen VERKEER GESTREMD. Naar wij vernemen zal het verkeer over de brug aan de Westsluis te Terneuzen pl.m. 4 weken gestremd zijn, zoodat alle verkeer over de pont te Sluiskil moet. Voetgangers kunnen over de sluisdeuren. Axel TOONEELUITVOERING. Donderdagavond werd door de tooneelisten van de har monie „Concordia" voor de tweede maal in het „Het Cen trum" te Axel opgevoerd het bekende spel: „Gelijk een vlam". Het spel werd ook ditmaal met groote belang stelling en ontroering gevolgd. Aardenburg SPORTIEVE GESTE UIT LOCHEM. Naar aanleiding van een lezing door den actieven bur gemeester van Aardenburg, den heer Sjef van Dongep, over de noodtoestand in Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen, vooral ten opziphte van de aankomende jeugd, heeft de gymnastiekvereeniging „Bri- nio" te Lochem 50 beschik baar gesteld ten bate van een gymnastiekvereeniging in het geteisterde West Z. Vlaan deren. Aangezien aldaar echter geen gymnastiekvereeniging gevestigd, besloot de Zeeuwsch Brabantsche -Turn kring via de Zeeuwsche sport- cpmmissie het bedrag beschik baar te stellen van de athle- tiekvereeniging W. Zeeuwsch Vlaanderen, omvattende de afdeelingen Groede en Oost- Burg. teneinde hiervoor mate rialen aan te schaffen. vOverwogen wordt, dit ge baar te beantwoorden, met éen invitatie voor de gymnastiek vereeniging „Brinio" voor een sportonimoeting of -demon stratie in het geteisterde W. Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo mo gelijk dit jaar nog. INieuwvliet riTrnrp OUDERAVOND O.L.SCHOOL. Op 2 April werd in de school te Nieuwvliet een zeer druk bezochte ouderavond ge houden. Het hoofd der school hield een korte voordracht over de Onderwijsvernieuwing. De leerlingen brachten eenige goed gezongen liederen ten gehoore, afgewisseld met een aardige declamatie en tot slot een verrassend goed ge speeld tooneelstukje „De Won- dersteen" in drie bedrijven, dat een daverend succes oogstte. Bruinisse HERBOUW VAN KERK EN- TOREN. Voor de bouw van kerk en torei\ der Ned. Herv. gemeente te Bruinisse, die tijdens de oorlogsjaren grondig is ver nield, werd meer dan een jaar een stille strijd gevoerd tus schen kerkelijke en burgerlijke instanties. De strijd is thans in het voordeel van eerstge noemde beslist. Er werd be paald aat de heer Wigen Bruyn. architect te Amster dam, de opdracht zal uitvoe ren. Haamstede DE ORANJE-VEREENIGING. De pranjever. te Haamstede hield Maandagavond in Hotel „Born" een ledenvergadering. De voorzitter gaf een korte resumé van de feestelijkheden ih 1946. Uit .-het jaarverslag bleek dat de vereeniging 150 BRUG OVER DE, EENDRACHT. Donderdag 3 April j.I. wer» den te Tholen aan de brug over de Eendracht verschil lende materialen aangevoerd, zoodat men nu begonnenis aan de opbouw van het mid* denstuk. Indien de materia* len geregeld aangevoerd kun* nen worden, zal de ijzeren constructie binnen enkele maanden gereed zijn, waarna het betondelc gemaakt kan worden. Het is de bedoeling de brug deze zomer voor het verkeer open te stellen. Naar vernomen wordt zal er bene* vens het voetpad aan de an dere zijde van de brug een rijwielpad worden gebouwd. BOTVISSCHERIJ. De Thoolsche visschers zijrt weer uitgevaren voor de bot en kuilvisschery. Hoewel een enkele schipper een mooie be* somming had met de botvis* scherij zijn de vangsten ove* rigens nog maar klein* Stavenlsse O.B.K. HEROPGERICHT. Op 2 April kwamen onde* leiding van den heer C. van Leveren, vele oud-leden der muziekvereeniging O.B.K. tó Stavenissc in vergadering bij een, met het doel te komen tot wederoprichting van deze ver eeniging. Met 19 werkende en 5 rustende leden kwam de op richting tot stand. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren C. van Beve* ren, voorzitter, C. den Braber, vice-voorzitter, J. A. Q. Taze* laar, secretaris-penningmees ter, C. van den Berg en E, Weeckers. Oud-Vossemeer Veerdienst Nieuw-Vossemeer. Voor'de dienst van het overzetveer van Oud-Vosse meer naar Nieuw-Vossemeer is een motorboot in het be drijf gesteld voor het over halen van de veerpont, het geen de overzettyd zeer be kort. Op een dezer dagen gehou den vergadering werd beslo ten, dat ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de muziekvereeniging te St. Philipsland op 19 Juni a.s. ln St Philipslknd een festival zal worden georganiseerd* Tot nader te bepalen da tum zal dr Gerlach in het wijkgebouw "van het Groene Kruis te Tholen geen zitting houden voor de t.b.c._patlën- ten. Tribunaal Terneuzen De stafkernleidster. Als eerste verscheen Za terdag voor het tribunaal te Terneuzen de 48-j. J. J. van Houte uit Oostburg, die zich als lid by de N.S.B. had aan gesloten. Erger was, dat zy met behulp van een Duitsch generaal, toestemming tracht te te verkrijgen een door haar aangewezen Woning te betrekken, wat haar door den evacuatie-commissaris te Oostburg werd geweigerd. Dit gaf zij aan bij den generaal, waarop deze evacuatie-com missaris door Dultsche mili tairen werd gearresteerd en mishandeld. Beschuldigde ver klaarde thans niet de opzet te hebben gehad dezen eva cuatie-commissaris in moei lijkheden te brengen. Lid van de N.S.B. was zij onwetend geworden. Mr. F. Adriaanse bestreed de opzet van haar handelwijze, wees op de vrije levenshou ding van zijn cliënte en - achtte haar voldoende gestraft met de 11 maanden interneering die zij heeft ondergaan. Vervolgens stond terecht de 40-j. landbouwer J. P. Hoi(- wagle te Sluis, die hulp ver leende aan den vijand, door met paard en wagen in W. Zw. Vlaanderen en België ver voersdiensten te verrichten ten behoeve van de Duitsche weermacht. Hoewel L. beweer de daartoe gedwongen geweest te zijn, bleek uit de verklarin gen, dat hij vrijwillig dit werk had gedaan en gedekt door Duitsche militairen op zijn wagen, ook smokkelde naar België. Mr. Tichelman hechtte geen waarde aan de verkla ringen, die tegen zyn cliënt waren afgelegd èn vond het vreemd dat L. na de bevrij ding niets in de weg werd gelegd. Eerst in Maart 1945, toen L. weer een vergunning als vervoerder wilde krijgen, werd hy' vier maanden ge ïnterneerd. De voorzitter acht te het tenslotte beter deze zaak aan 4e houden voor het hooren van getuigen, tot 3 Mei a.s. STAFKERNLEIDSTER. De 23-j. kantoorbediende U. A. de Hullu, te Vogelwaarde, vroeger te Schoondijke, zou zich hebben aangesloten bij de Ned. Arbeidsdienst en het daar tot Stafkernleidster hebben ge bracht. Daarnaast had zij om* gang met' Duitsche militairen. Uit alles bleek wel, dat' dit meisje finaal fout was ge weest, ondanks dat haar va der zich tegen haar handel wijze verzette. Na de bevrij ding is zij lange tijd in Duitschland gebleven,' omdat zij begreep dat zij in Schoon dijke niet welkom zóu zijn. Mr. Tichelman achtte de houding van zijn cliënte ver keerd, doch was van meening, dat nu geen straf meer kan worden opgelegd, als ontzet ting rechten. LANDWACHTER. Tenslotte verscheen de 54-j. handelaar in bouwmaterialen, J. A. Steenhart, wonende te Schoondijke, thans geïnter neerd, die Jid was van de N. S.B. en aanverwante organi saties, daarin leidende func ties vervulde enz. Steenhart bleek vrij gevaarlijk te zyn, dreigde menschen, die niet aan W.H. gaven met opslui ting, wees personen aan voor het palen planten, vorderde paarden en oefende cpntróle uit bij de werkzaamheden voor de Duitschers. Hij on- derteekende een aanklacht van anti:Duitsche gezindheid tegen een dorpsgenoot, ten over staan van twee militairen der Feldgendarmerie en tenslotte werd hij landwachter en als zoodanig deed hij dienst, be wapend met een geweer en nam deel aan een landwacht actie bij het zoeken naar een onderduiker ten huize van F. Dekker te Hoofdplaat. Mr. Tichelman erkende dat Steenhart politiek volkomen fout is geweest, wees op de ruim 2 jaar interneering, die hij reeds heeft ondergaan en pleitte daarom de uiterste cle mentie. Uitspraak In deze zaken 19 April a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6