Hr.Ms. „Karei Doorman" CHEFAROX Paschen 1572 in Vlissingen Indonesiërs willen vitale ondernemingen overnemen UIT DE PROVINCIE naar Engeland WALCHEREN Jhr. Quarles van Uifoid 65 {aar Oudjes uit Wolfaartsdijk mogen terugkeren Handelsrelaties met het buitenland. In een interview met An- tara over de teruggave van buitenlandsche eigendommen door de Indonesische repu bliek heeft de Republikein- sche minister van economi sche zaken, dr. A. K. Gani, o.m. verklaard: „De Republiek Indonesia zal zich de eigendom voor behouden van goederen als spoorwegen, publieke gebou wen, drukkerijen enz., die wettelijk en automatisch val len onder het gezag van de „de facto" regeering. De republikeinsche regec- ring zal ook de eigendom tot zich trekken van vitale ondernemingen, die onteigend zullen worden en waarvoor aan de vroegere eigenaren schadevergoeding zal worden betaald, alsmede van onder nemingen, behoorende aan de Japanneezen, die geconfisceerd zullen worden". De minister verklaarde dat de rechtmatige eigenaars niet op hun ondernemingen zullen kunnen terugkeeren, voordat over de volgende punten overeenkomst is be reikt: loonen en voldoende garanties voor de arbeiders, opname van Indonesië-perso- neel in de directies van de ondernemingen, belastingen op onroerende goederen en on dernemingsbelastingen, in voer van grondstoffen, pro ductie, distributie en andere kwesties, die het belang van de staat raken. Dr. Gani legde er de na druk op, dat de Republikein sche regeering niet van plan Munitie-depót wordt geliquideerd. Het groote munitiedepot bij Westerveld, waarvan eenige tjjd geleden een bunker tot ontploffing werd gebracht, zal binnen 8 maanden door de mijn-opruimingsdienst worden geliquideerd. Een sneller tem po van de liquidatie zou ge vaar voor de omwonenden kunnen opleveren. Tijdens de werkzaamhe den aan de Spoorbrug te Cu- lemborg, is een arbeider door onbekende oorzaak van de brug gevallen. Hij is aan de bekomen verwondingen over leden. Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. W. v. d. H., 23 jaar, expe diteur, wonende te Goes; we gens verduistering (textielgoe- deren)1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk, proeftijd 3 jaar met bijz. voorwaarden; conform eisch. P. de Gr., 47 jaar, werkman te Midelburg, wegens diefstal van suiker; 10 maanden ge vangenisstraf, waarvan 6 m. gevangenisstraf, waarvan 6 m. voorw. proeftijd 3 jaar, met bijz. voorw. Eisch: 10 mnd., waarvan 5 maanden voorw.) G. K., 29 jaar, metaallas- scher, wonende te Middelburg; wegens opzettelijk behulpzaam zijn bij het plegen van diefstal van suiker; 9 m. gev.straf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk proeftijd 3 jaar, met bijz. voorw. Conform eisch. (Ingezonden mededeeling). Gevraagd: le MONTEUR en iemand voor de benzine pomp. Garage Zeeland", J. SUKKEL, Tijdelijk: Vlas- markt 40, Middelburg. is de vrijheid van beweging van de eigenaren te hinderen en dat hij niets zal kunnen doen om de aankoop te ver hinderen van nóodzakelijk ma teriaal voor de ontwikkeling van him ondernemingen. An derzijds verklaarde de minis ter, dat op verschillende ma nieren handelsrelaties zullen; worden aangeknoopt met Australië, Voor-Indië, China, Malakka en de Ver. Staten en vele andere landen zullen worden toegevoegd aan deze lijst WENSCHEN VAN DE LINKERVLEUGEL. De partijen van de „linker vleugel", n.l. de socialistische-, de arbeiders- en de commu nistische partij hebben te Djokjakarta een verklaring uitgegeven, waarin om volle dige herziening wordt ge vraagd van de samenstelling van de Indonesische delega tie, als gevolg van door die delegatie en de Commissie- Generaal genomen besluiten na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadja- ti. Deze partijen achten de be slissing om personen, die zich onder de bescherming van een der partijen hebben gesteld, niet te vervolgen, te veel in het voordeel der Nederlan ders. Intusschen zijn de partijen van meening, dat de ministers uit de delegatie moeten tre den, teneinde zich te wijden aan de ontwikkeling van het land en zij uiten de wensch, dat de nieuwe delegatie zal worden samengesteld uit vast houdende, progressieve en re- volutionnaire elementen. DE HEER DE BOER WEER IN NEDER LAND. Het aftredend lid van de Commissie-Generaal, de heer F. de Boer, is Vrijdag op Schiphol gearriveerd. Tegen over persvertegenwoordigers verklaarde hij, dat de berich ten over „gedeprimeerd"' zijn op kletspraatjes berusten. Zijn ontslag-aanvrage vond haar oorzaak in de groote afstand tusschen de oorspronkelijke eisch van de regeering en de overeenkomst, zooals deze ten slotte is onderteekend. Z.i. had niet moeten worden af geweken van de oorspronke lijke eischen. De heer de Boer vestigde er nog eens de aandacht op, dat hg wel ontslag heeft ge vraagd, maar dit nog niet heeft gekregen. STAHRIR MOET TERU GKOMEN. In verband met persberich ten, dat Sjahrïr, in afwijking van zijn oorspronkelijk voor nemen om op 5 April te Ba tavia terug te zijn, eerst op 10 April naar Indonesië zal terugkeeren, heeft de Com missie-Generaal aan Sjahrir een telegram gezonden, waar in deze gang van zaken zeer wordt betreurd, daar talrijke voor Indonesië uiterst belang rijke problemen dringend die nen te worden besproken. „MARTIN BEHRMAN' VERTROKKEN. Het Amerikaansche vracht schip „Martin Behrman" uit Batavia naar de Ver. Staten vertrokken. De kapi tein heeft het aanbod van de Ned. regeering om het schip een andere, gelijkwaardige lading te geven, geweigerd De „Martin Behrman" heeft Batavia dus ledig verlaten. (Ingezonden mededeeling) Maagzout niet ongevaarlijk Als U last van maagzuur hebt, is het geen kunst met een of ander huismiddeltje het zuur te binden. Maar... U moet oppassen in uw maag geen wedloop te ontketenen tusschen de binding van het zuur en de vorming van telkens méér zuur. Een huismiddeltje prikkelt de vorming van nieuw maag zuur en dit kan op den duur onaan gename gevolgen voor U hebben. CHEFAROX - geactiveerd colloi- daal aluminium hydroxyde - daar entegen vormt geen nieuw maag zuur, maar beschermt uw maag. Beschermt uw maag 11.25 per doos Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeeling) MEN KEERDE ZIJN KOPJE OM In sommige sirceken van ons land hccrscht nóg dit eigenaardig ge bruik, het koüiekopje omkeeren, ten teeken, dat men niet meer wenschi. Zelden ziet men nog dit gebruik van omgekeerde kopjes Zeker niet daar waar de Gruyter's koffie met haar geurig aroma wordt ge schonken. Deze koffie blijft altijd een genot en smaakt naar meer totdat de koffiepot leeg is. Oude vrouw verbrand. Te Venray is een 79-jarige vrouw verbrand doordat haar kleeren vlam vatten toen ~ij petroleum in een brandend fornuis goot Haar zoon vond, toen hij van zijn werk thuis kwam, het geheel verkoolde lijk. Paaschklokken kwamen terug. Met Paschen zullen door geheel Europa weer klokken luiden, die, na geroofd te zijn door de Nazi's, teruggekeerd zijn in hun stoelen. Honder den klokken zijn reeds terug gegaan naar Ne derland, België, Frank, rijk en Tsjecho-Slowa- kife. Ook de kerken van St. Michael en St. Pie- ter te Hamburg kregen hun klokken tijdig voor het Paaschfeest terug. De staking in het Ruhrgebied. Aan de 24-uur staking van de mijnwerkers in het Ruhr gebied is door bijna alle ar beiders deelgenomen. De staking breidde zich ook uit tot andere industrieën en gebieden. In het Mörs-district (beneden-Rijn) lag al het werk stil. Industrie- en transport arbeiders hadden zich bij de mijnwerkers aangesloten. Ook te Öelsenkirchen breidde de mijnwerkersstaking zich tot een aïgemeene staking uit, terwijl in Essen tienduizend arbeiders van de Krupp-fa- brieken mede het werk neer legden. De Duitsche spoor weg-autoriteiten te Mörs waarschuwden de employé's dat stakers onmiddellijk ont slagen zouden worden. Overal in het Ruhrgebied vonden demonstraties plaats, doch van gewelddadigheden is geen melding gemaakt. De wegen tusschen de verschil lende steden in het industrie gebied waren vol optochten van mijnwerkers, die span doeken met protestleuzen droegen. Moordenaars van Mateotti veroordeeld. Drie van de acht van moord op den Italiaanschen socialist Mateotti beschuldig den zijn tot 30 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Vier werden vrijgesproken. De achtste is vermoedelijk niet meer in leven. De moord vond in 1924 plaats. Het werk van de P.R.A. in Zeeland. Naar aanleiding van het ar tikel. dat dezer dagen in ver schillende Zeeuwsche bladen verscheen over de stand van de werkzaamheden bij de vier Politieke Recherche-afdeeelin- gen in Zeeland, verzoekt de officier_fiscaal voor Zeeland de volgende rectificatie te pu- bliceeren: P.R.A. Sluiskil is met het onderzoek in 2400 dossiers vrij wel geheel gereed gekomen en zal omstreeks 1 Mei a.s. wor den geliquideerd. De dan nog niet voltooide onderzoeken zul len door de P.R.A. Middelburg worden overgenomen P.R.A. Middelburg heeft nog 503 zaken geheel of pgedeelte_ lijk te onderzoeken waarvan 68 geïnterneerd; P.tt.A. Goes 469 waarvan 18 geïnterneerd en P.R.A. Zjerikzee 423, waar van 45 geïnterneerd. De Politieke Recherche af- deeling Collaboratie te Middel_ burg heeft nog ongeveer 250 zaken in onderzoek, waarvan 12 geïnterneerd. Laatstbedoel de onderzoeken zijn over her algemeen zeer uitgebreid en vergen veel tijd, zoodat de mo gelijkheid niet uitgesloten Is, dat men hiermede voor het eind van dit jaar niet gereed zal zijn. Wat het werk van de P.R.A.'s Middelburg, Goes en Zierikzee betreft, wordt ver_ wacht dat dit wel het geval zal zijn. EERESCHULD EN DANKBAARHEID. De actie voor E'ereschuld en Dankbaarheid uitgaande van het sub-comité voor de Zeeuwsche eilanden, is wel in alle opzichten een groot sue ces geworden. Ook bij de twee de en derde" filmvoorstelling was de Schuttershofzaal te Goes geheel gevuld en dit was niet minder het geval Woens_ dagmiddag toen voor de jeugd behalve 1e film over de strijd om Nederland's bevrijding, en kele vroolijke nummers draai den. Woensdagavond sloot ds. A. W. M. Odé de laatste dag en hij' kon mededeelen, dat in to_ taal, ongeveer 1400 voor het zoo sympathieke doel bijeen gebracht Zeeuwsche brandweer mannen gaan zich organiseeren. Zaterdag 19 April a.s. zal in één der zalen van De Boer te Middelburg de oprichtings vergadering worden gehouden van fje afdeeüng „Zeeland" der Ned. Ver. van Brandweer personeel. Deze Vereeniging stelt zich ten doel: Het verhoogen van het aanzien en de waardeering van het ambt, dat door haar leden wordt bekleed, het be hartigen en het verhoogen van het peil van het brandweerwe_ zen in Nederland. Zij wil trach ten dit doel langs wettige weg te bereiken o.a. door het uitgeven van een eigen Vak- Technisch-maandblad en ande_ re publicaties, het doen hou den van voordrachten alsme de van vergaderingen, demon straties, excursies en wedstrij den, het bestudeeren van vraagstukken, welke 't brand weerwezen raken, het oprich ten van een vak-bibliotheek, een foto- en filmarchief, 't on derhouden van contact met de Rijksinspectie van het Brand, weerwezen. enz. De vergadering welke on der leiding zal staan van den heer N. C. van Oost, uit Mid- Admiraal Helfrich zal een chèque voor Walcheren in ontvangst nemen. Ontvangst door de Britsche admiraliteit. Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman", zal op uit- noodiging van de Britsche ad miraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Lon den. Dit bezoek draagt een nationaal aspect. In het programma van de plechtigheden zal de comman dant van het Engelsche korps Mariniers aan den bevelhebber der zeestrijdkrachten, den lui tenant-admiraal C. E. L. Hel frich, een chèque aanbieden voor het fonds voor de herbe planting van Walcheren. Bovendien zal de „Beachy Head", een groot onderhoud en reparatieschip, dat door de Kon. marine van de Engelsche marine is overgenomen, offi cieel worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton waterverplaatsing, is 140 m. lang, heeft een snelheid van 11 mijl cn ccn bewapening van 16 dubbele oerlikons. Bij de plechtigheden zal een aantal hooggeplaatste marine autoriteiten aanwezig zijn. De Marinierskapel zal de reis ter opluistering van de festivitei ten meemaken. De „Karei Doorman" zal Zondagmorgen 13 April ver trekken en 's avonds in de Theems voor anker gaan, ter hoogte van Greenwich. I Maandagsmiddags zullen de marine-autoriteiten ontvangen worden door de Britsche admi raliteit. 's Avonds geschiedt dan in het kader van een feestelijke bijeenkomst, waar voor 100 tot 150 personen zijn uitgenoodigd de aanbieding van de chèque voor Walcheren. De Dinsdag is gewijd aan de formeele overdracht van de „Beachy Head" door den Com mander in Chief van de Nore. NAAR PORTSMOUTH. Woensdag 16 April wordt een bezoek gebracht aan Portsmouth, waar de Comman der in Chief aldaar als gast heer optreedt. Gedeelten van de bemanning van Hr. Ms. „Karei Doorman" zullen in de gelegenheid worden gesteld om Londen te bezichtigen. Op Donderdag wordt dit deel van het programma voortgezet. Voor het overige is deze <*-~ een „free day". Vrijdag verplaatsen de beurtenissen zich naar het vliegkampschip zelf: aan den commandant zal een geschenk worden aangeboden. Een aan tal autoriteiten zal die dag voor de lunch de gast zijn van den First Lord of the Admiral ty. Zaterdag 19 April keert de „Karei Doorman" naar Neder land terug. delburg, vangt te 3 uur n.m. aan, terwijl de voorzitter der Landelijke Vereeniging, den heer Harm de Jong, uit Rot terdam, het woord zal voeren over: „Ons doel en streven". Het voorloopig secretariaat der in opriheting-zijnde afdee üng „Zeeland" is gevestigd: Schoorsteenvegerssingel 36 te Middelburg. Koopt goed plantmateriaal De Herbeplantingscommissie van de Stichting „Nieuw-Wal- cheren" schrijft ons: Het zgn. kluitgoed,dat zijn de confferen, buxus, rhododen dron, azalea enz., dat tegen woordig op de markt wordt aangevoerd, is voor het be planten van de meeste tuinen op Walcheren ongeschikt. De ze planten detoneeren niet al leen in het landschap, maar zullen veel teleurstelling geven omdat ze het vermogen missen om zich aan te passen aan de hier zooveel slechtere groei- voorwaarden. Alle belanghebbenden wordt daarom aangeraden zich te be halen tot het aankoopen van e bladverliezende gewassen, die dus in de winter kaal zijn en dientengevolge meer weer stand bezitten tegen de ongun stige factoren die vooralsnog op Walcheren heerschen. Vlissingen BELGISCH BEZOEK AAN „DE SCHELDE" Leerlingen van de Rijksma- rineschool te Ostende brachten Vrijdag en Zaterdag in ge zelschap van hun directeur en leeraren en verschillende da mes een bezoek aan Vlissingen, waar een bezichtiging van het bedrijf van „de Schelde" ge lijk reeds gemeld de hoofd schotel van het programma vormde. Vrijdagmorgen werd een bloemstuk in de vorm van een anker gelegd bij het mo nument voor de gevallen Schelde-werkers. 's Middags vond een officieuse ontvangst door B. en W. plaats, welke, behalve door den directeur, den heer Couteaux, de meege komen leeraren en him dames, ook werd bijgewoond door den heer Viin, directeur van de Ruyterschool. Middelburg INTERKERKELIJKE SAMENKOMST Op tweeden Paaschdag zal op de Markt te Middelburg een openbare Paaschsamenkomst worden gehouden, uitgaande van de Interkerkelijke Com- missie voor Evangelisatie Sprekers van verschillende kerkeelijke richtingen zullen het woord voeren. O.- en W.-Souburg P AASCH-Z AN GDIEN ST. Woensdagavond werd voor de arbeiders van de weder opbouw in het kamp op het vliegveld te Souburg een Paasch-Zangdienst gehouden, met medewerking van het R.K. dameskoor „Animato" uit Middelburg, o.l.v. Eliza beth Puype en de Chr. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria' van Souburg, o.l.v. den heer J. Suurmond. Als sprekers traden op kapelaan P. H. Heemskerk uit Middelburg, ds. Breukelman, Ritthem en ds. v. d. Berg, Souburg. Dins dagavond werd in het Zwaan tje een dergelijke avond ge geven. DOMBURG WORDT VERFRAAID. Het gemeentebestuur Domburg neemt maatregelen om het dorp voor de aanstaan de zomer een behoorlijk aan zien te geven. Het heeft o.m. de eigenaars van door brand of slooping braak gevallen ter reinen verzocht deze van on kruid te zuiveren en zoo mo gelijk te betelen of te doen bezaaien met groenten en bloemen. Veere LANDBOUWVEREENIGING „SAMENWERKING". Dezer dagen vergaderde de landbouwvereeniging „Samen werking", afd. der Z.L.M., on der leiding van haar voorzitter H. J. Volkers, in de Campveer- sche Toren te Veere. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester bleek o.a., dat van de Coöp. Eiland Walcheren voor ruim 15000 door de leden der afd. is afgenomen. In de vacature W. d. Buck Domburg HET WESTKAPPELSCH DAMESKOOR Woensdagavond gaf het Westkappelsch Damesonder te Domburg, o l.v. den heer P. de Rooij, een uitvoering. De zangstukken werd afgewis seld met komische schetsen Alles viel zeer in de smaak Aan het einde sprak de heer L. Maas Jz woorden van dank waarna er gelegenheid kwam tot dansen. Tweede Paaschdag wordt de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, 65 jaar. Te meer daar wij nog geen jaar geleden bij zijn zilveren ambtsjubileum in onze pro vincie, een uitvoerig artikel wijdden aan den persoon van den Commissaris en zijn be- teekenis van Zeeland willen wij thans volstaan met een korte herinnering, in over eenstemming met de bedoe ling van Jhr. Quarles, die deze verjaardag geenszins wenscht te beschouwen als een bijzondere mijlpaal, welke de afsluiting van een periode zou markeeren. Jhr. Quarles van Ufford werd 7 April 1882 te Loos- drecht geboren. Na de vol* tooiïng van zijn studie in Leiden koos hij een ambtelijke loopbaan, welke hem als commies-redacteur op de se* cretarie van Rotterdam bracht, daarna naar de provinciale griffie van Overijssel, eerst als afdeelingschef en van 1917 tot 1921 als Griffier der Staten. In 1921 benoemde H. M. de Koningin hem in het hoogste ambt der provincie Zeeland, waar men hem se dertdien heeft leeren kennen als een onkreukbaar magis traat, wiens initiatieven ii* vele gevallen voor Zeeland van groote beteekenls bleken. In dit verband willen we nog in het bijzonder noemen zijn werk als voorzitter van de Stichting Herstel Zeeland 1945, dat werd begonnen na de donkex*e periode van de Duitsche bezetting, gedurende welke Jhr. Quarles door zijn houding van onwankelbare trouw aan het Huis van Oranje en de zaak van het vaderland voor velen een lich* tend voorbeeld was. feki r. Den aftredenden secretaris penningmeester werd door den voorzitter namens de afd., door den heer M. Kleinepier namens de kring Walcheren der Z.L.M. en door den heer J. Lampert als oud-voorzitter, dank ge bracht voor het vele werk door, hem verricht. In de rondvraag werden ver schillende urgente vragen be handeld betreffende land- ea tuinbouw. I Raadsvoorstellen te Vlissingen. Belangrijke credleten voor woningbouw aangevraagd. Asfaltwegen worden verbeterd. De gemeenteraad van Vlis singen is bijeengeroepen tegen a.s. Vrijdagmiddag 2 uur ter behandeling van een vrij omvangrijke agenda. Zeer belangrijk is het voor stel, waarin B. en W. om een crediet van 90.000 vragen voor herstel van een gedeelte van het Gasthuis, zulks in verband met de reeds vele malen uitgesproken wensch om de ouden van dagen, die nog in Wolfaartsdijk vertoe ven, naar Vlissingen terug te kunnen halen. Het Rijk zal 90 van de kosten wegens oorlogsschade vergoeden. Voor het aanschaffen var een auto van het .Waterlei ding bedrijf wordt een crediet van 4500 gevraagd. Nu de school aan de Sotte- ;emstraat weer is ontruimd !oor de H.B.S., achten B. en De burgerij wenschte geen Spaansche soldaten in kwartier te nemen. Vlissingers op de Kaap-vaart (Vervolg van blz. 1). In de morgen van 6 April, juist als dit jaar óók Paasch- Zondag, waren de kwartierma kers reeds ten stadhuize om de noodige regelingen te tref fen. Het was duidelijk dat thans letterlijk geen huis verschoond zou blijven. De jobstijding verspreidde zich ondanks het ongewone uur snel door de stad, ook in de St. Jacobskerk, waar een groo te menigte de vroegmis bij woonde. Voor het stadhuis, toen aan de Breestraat gelegen, onge veer tegenover het vroegere politiebureau, schoolden in wei nig tijds vele honderden samen. Men nam alras een dreigende houding aan,sommigen hadden zich van wapens voorzien en de stoutmoedigsten eischten de sleutels van het tuighuis. De Spaanschgezinde burgemees ter Adriaan Ysemans stond het volk te woord, maar in- plaats van kalmeerend op te treden, snauwde hij de woord voerders af en sprak: „Het staat aan ons, zoo wij de Span jaarden willen innemen. Zoudt gij dat kunnen beletten?" waarop o.a. als antwoord kwam: „Gij hïeldt Uw goede kamers voor U zelf; gij kunt ze straks afstaan aan de Span jaarden met Uw vrouw en dochters er bij." Enz. enz. Inmiddels wag er een flbe- richt naar Middelburg gegaan om den gouverneur van Zee land. Anthonie van Bourgon- dië, te verwittigen van wat er gaande was. Deze begaf zich terstond naar Vlissingen en liet de voltallige magistraat bijeenkomen. Maar hij vond de verlangde medewerking niet. De regeering der stad beriep zich op de schrikkelijke ar moede, die in alle lagen der burgerij heerschte, en vond, dat het rijke Middelburg de Spaansche soldaten dan maar moest innemen. Voor het be houden van Vlissingen voor den koning waren geen meer troepen noodig, daar kon men zelf voor zorgen. Men zou zich liever dood vechten, dan ver dere inkwartiering dulden. Het rebelleerende volk had het resultaat der beraadslagin gen niet afgewacht; uit het opengebroken tuighuis waren velen van meer wapens voor zien, en uit een aantal kanon nen werden van de wal scho ten gelost naar de op stroom liggende schepen, die de Span jaarden aan boord hadden. De gouverneur begaf zich daarop naar het Hoofd, sprak de mannen toe, en wist het zoover te krijgen, dat het vu ren werd gestaakt onder be lofte, dat de schepen zich zou den terugtrekken. De onderhandelingen op het stadhuis waren ondertusschen voortgezet en de magistraat besloot de dekens der schut terijen in het overleg te be trekken, waarna de beslissing den gouverneur spoedig berei ken zou. Deze vertrok daarop naar Middelburg om nog die zelfde avond Alva van het ge beurde verslag te doen. TEGENWEER. Vlissingers lieten ook verder geen kostbare tijd voor bij gaan. De stad werd in ge duchte staat van tegenweer gebracht door meer dan hon derd stukken geschut op de wallen te planten. Van de half-afgebouwde citadel wer den de officieren en arbeiders verdreven, en het gedane werk was spoedig gesloopt en ver woest. Aanvragen om hulp gingen naar Den Briel, Frank rijk en Engeland. Niettemin bleef de toe stand in Vlissingen nog on zeker en zeer eigenaardig, want er lagen nog steeds twee vendels Walen. Op 8 April ver scheen kolonel de Lannoy, commandant van de Waalsche troepen op Walcheren, met or ders van Alva, had een onder houd met de burgemeesters en wist ze er toe te bewegen, dat er geen Spanjaarden, wel drie compagnieën Walen zou den komen. LAAT HIJ ZELF MAAR KOMEN... sie had op het volk niet de geringste uitwerking, als blijkt uit de reactie, die een meege nomen brief van Alva had: „Laat hij zelf komen", werd er geroepen. „Dan zullen we hem levend op (vr) eten." „Het is juist door zijn tirannie, dat wij gedaan hebben, wat hier ge beurd is." Na 8 April werd het van ig tot dag duidelijker, met name voor den bevelvoerenden officier de Vienville, dat er te Vlissingen wel wat voor hem te verliezen, maar niets te winnen was, want geoefend krijgsvolk verscheen meer en meer in de stad en ander was onderweg. Hij deed toen wat hij het verstandigst achtte en trok 13 April af; de soldaten moesten hun wapens achterla ten, de officieren mochten him degens behouden. En hiermee was de bevrij ding van dc stad voltooid, zonder bloedstorting, brand of plundering. Het ophangen van Don Pancheco, een neef van Alva, op 9 Mei d.a.v. was een daad van wraak van de Wa tergeuzen. die buiten dq bevrij ding van Vlissingen omgaat. VEERE VOLGDE. Het gebeurde op Walcheren, was het sein voor vele andere steden om het voorbeeld te volgen. De eerste, in Mei reeds, was Veere; de tweede Enkhui zen en daarna successievelijk nog vier en twintig andere, meest in de zeeprovinciën, Friesland en Groningen uitge zonderd; enkele in de landpro vinciën en de Zuidelijke Neder landen. De staatkunde van Alva had gefaald;onnoemelijke Maar ook ennnps- schatten w*"*n versnijd en v«n het doel de opgestane gewes ten tot gehoorzaamheid te brengen was hij verder dan ooit verwijderd. In 1573 ver trok de ijzeren landvoogd naar Spanje beladen met de vloek en de eeuwige haat van de Nederlanders. OP DE KAAPVAART. Vlissingen als Prinsenstad her stelde zich verwonderlijk snel van de toegebrachte slagen. Door middel van de kaapvaart, voor welk bedrijf het zoo gun stig gelegen was, en waarvoor de Vlissingers de mentaliteit en de overige vereischte kwa liteiten in hooge mate bezaten, stroomden groote winsten de stad binnen. Denk aan het rijmpje: Drie Vlissingers twee strooplui Drie Middelburgers twee kooplui. Reeds in 1580 werden de terreinen van de vernielde ci tadel binnen de veste getrok ken. In 1594 begon de bouw van een fraai stadhuis op de Groote Markt, in 1809 door bombardement verwoest. Een aantal statige woonhuizen ver rezen, alle bewijzen voor de toenemende beteekenis van de stad, de stijgende welvaart, zelfbewustheid en burgerzin na. het afwerpen van de kluisters der Spaansche dwingelandij. J. BRANDER. W. het geschikte moment aangebroken om deze te her stellen, waartoe zij een cre diet van 39.500 vragen. Het Rijk betaalt weer 90 Het zelfde is het geval met de garage van de Reinigings dienst, met welker herstel 30.000 gemoeid zal zijn. Ook aan de reparatie van het Stadhuis en de St. Ja- cobstoren willen B. en W. nu beginnen: kosten 20.000 eil 17.000. WONINGBOUW Andere belangrijke voor stellen betreffen de bouw van nieuwe woningen. In plaats van 100, kunnen in het plan* Oost 111 montage-woningen worden gebouwd. Voor het bouwrijp maken van het ter rein wordt een crediet van 145.300 gevraagd. Grond- en bouwvoorschotten zullen bij* het Rijk moeten woi'den aan- gevraagd. Bovendien zal de z.g. Zoutwaterleiding tusschen de Bloemenlaan en de Ver lengde Irislaan moeten wor den omgelegd, waarmede een bedrag van 35.500 gemoeid zal zijn. In verband met het besluit om de situatie van 34 van de 50 te bouwen Maycrete-wonin- gen te wijzigingen is een aan vullend crediet van 63.500 noodig. Voor het bouwrijp maken vaxx een terrein voor 42 wo ningen in het plan-Bonediike ten O. van het v.m. Linker Reduit wordt voorts een be drag van 155.000 aange vraagd. Ten slotte stellen B. en W. nog voor te besluiten tot het bouwen van 30 zgn. Oostenrijk- sche woningen aan de Crays- laan, Wielingenlaan, Vrijdoms- weg en Ieplaan. De totale kos ten worden geraamd op ƒ360.000. De huren van deze woningen zullen waarschijnlijk 7.50 per week gaan bedragen. De bouw is echter nog xxiet ge heel zeker, aangezien de in voer van deze woningen nog niet volledig vaststaat. De woningen zullen eventueel aan gegadigden verkocht kunnen worden. De ronde blauwe steen aan het begin - van het Bella- mypark, stille zijde, met het jaartal 1572, wijst de plek aan, waar het voltrokken VERBETERING VAN WEGEN. Enkele andere voorstellen strekken tot het verbeteren van verschillende wegen in Vlissingen. In de eerste plaats willen B. en W. gebruik maken van de aanwezigheid van een groote meng-installatie voor asphalt te Westkapelle. Zij vragen voor het herstellen van de straten met gesloten weg dek een crediet van 117.000. Voor de verbetering van de toegangsweg tot de terreinen van het Oude Station, welke verhuurd zullen worden voor opslagplaats, wordt een be- van 2000 aangevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2