PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT I ntervieuw met Molotov Rumoer rondom de Caulle v Vandaag De Golf van Biscaye eischi slachtoffers Vlissingen-Prinsenstad 190e Jaargang - Nr. 80 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.» Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week 3.20 per kwartaal franco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureau* gevestigd te Vlisslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg; Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg t Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuien Brouwerijstraat 2.' Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Rel wereldgebeuren Compromis over het bestuur van Duitschland mogelijk. Herstelbetalingen onvoldoende. De beide leidende figuren in de Sowjet-Unie, Molotov en Stalin, hebben zoo hun eigen manier om het buitenland in te lichten over hun inzichten over bepaalde belangrijke vraagstukken. Persconferen. ties houden is geen Russisch gebruik. In plaats daarvan hebben zg de gewoonte van tijd tot tijd welwillend aan een vooraanstaand Angelsaksisch journalist oen interview toe te 'staan, waarbij in de regel de vragen veel langer zijn dan de korte en kernachtige antwoor den. Gisteren heeft de Ameri- kaansche radio-commentator John Steel een onderhoud ge-; had met Molotov en tijdens zijn gesprek met den Russi- schen minister ontwikkelde zich een belangwekkend vraag- en antwoordenspel. Bent U van meening, zoo was de eerste vraag van Steel, dat de Amerikaansche voor stellen voor de politieke orga nisatie van Duitschland tot een uiteenvallen van dit land zullen leiden? Dat gevaar be staat zeker, was het korte antwoord. Volgens Molotov zouden 'de Amerikaansche plannen de Duits che militai- Ons eerstvolgend num mer verschijnt op Dinsdag 8 April a.s. Turksche president verwekte sensatie. DOOR OVER OORLOG TE SPREKEN. „Het is heel goed mogelijk, dat ge op een morgen opstaat en tot de ontdekking komt, dat uw land zich in oorlog be vindt", verklaarde dezer dagen de Turksche minister-president Peker aan een groep kooplie den. De kooplieden hadden aan de regeering een verzoek gericht om de export van tarwe te mogen hervatten. Peker zeide, dat Turkije tarwe genoeg had, doch het land moest op alle eventualiteiten zijn voorbereid. „Het zou niet logisch zijn als een groot nabuurland, dat een oogje op ons grondgebied heeft» oorlog zou voeren", voegde hg eraan toe. „Doch was het lo gisch. dat Hitier de oorlog be gon?" De verklaring van Peker heeft in de Turksche ochtend bladen vrg veel sensatie ver wekt. DE VEILIGHEIDSRAAD. Scherpe critiek op de Russen. Sir Alexander Cadogan, de Brische vertegenwoordiger In de Veiligheidsraad, heeft In de raad het veto van de Sov jet-Unie inzake het Albanee- sche geschil een zeer opmerke lijk en ernstig geval van het gebruik van het veto-recht ge noemd. Volgens Cadogan spreekt de Sovjet-Russische afgevaardig de niet graag over het veto: „Hij heeft er de voorkeur aan, aan te dringen op wat hij noemt „de leer van eenstem migheid der permanente le den", waaronder hg blijkbaar verstaat", aldus Cadogan, „dat de andere permanente leden zich naar de zienswijze van de Sovjet-regeering moeten schikken, wanneer deze laatste als eenige de minderheid vormt". Cadogan verklaarde, dat de andere permanente le den noch hijzelf deze zienswijze aanvaarden. „Het is echter tijdverlies over deze kwestie te discussieeren". risten, die van revanche droo- men. in staat stellen om op nieuw te ijveren voor de een heid van Duitschland. zooals dat ten tijde van Bismarck ge beurd is. Acht U het dan mogelijk, ging Steel verder, dat er een compromis wordt bereik f- tus- schen het Russische voorstel dat de eenheid van Duitsch land beoogt en het Amerikaan, sche voor een federaal Duitsch land. Hef bleek, dat Molotov die mogelijkheid niet uit wilde sluiten. Er zou een vergelijk tot stand kunnen komen, waar bij het Duitsche volk zelf zich pér volksstemming zou uit spreken. Op de vraag: Zouden de her. stelbetalingen tot een bedrag van 10 milliard dollar voldoen de zijn om een behoorlijk ge deelte van de schade, die door de Duitsche invallers is aan gericht te vergoeden, was het antwoord: Dit zou natuurlijk te weinig zijn voor de Sowjet- Unie. Maar het zou hef Russische volk eenige voldoening geven. De Sowjet-Unie heeft tot dus ver mindeP ontvangen dan de geallieerden. Weinig zeggend was het antwoord op een vraag of de Moskousche conferentie be paalde resultaten zal opleve ren. Dat is gewenscht, zei Mo lotov. doch dit hangt niet slechts van de Russische dele gatie af. In ieder geval zal de ze delegatie alles doen wat in haar macht ligt om de confe rentie goede resultaten te doen bereiken. Steel had ook nog gelegen heid een andere belangrijke kwestie aan te snijden en wel de Grieksche. Gelooft U, dat de door president Truman voorgestelde Amerikaansche politiek ten aanzien van Grie kenland de democratie in dat- land zal herstellen. Ik twijfel daar zeer aan, zei Mo lotov en met mij vele anderen. En meer wensohte hij over de ze zaak niet los te laten. Uit het interview valt deze conclusie te trekken. De Rus sen zijn vooralsnog weinig ge neigd om vérgaande conces sies te doen tegenover de Amerikanen en in het bijzon der aan hun eisch tot schade vergoeding van 10 milliard dollai? blijven zij stijf en strak vasthouden. Zijn voorstel om het Dult- schp volk zelf zich te laten uitspreken over de toekomsti ge staatsvorm Zal zeker geen ingang vinden, omdat van te voren vaststaat dat de Duit- schers in groote meerderheid zullen kiezen voor een een heidsstaat, voor de Russische opvatting dus. Japan moet betalen. Vijf procent voor Ned. Indië De Amerikaansche regee ring heeft generaal MacArthur ring heeft generaal MacArthur opdracht gegeven, onmiddellijk 30 procent van alle Japansche industrieele installaties be schikbaar te stellen voor her stelbetalingen aan China, de Philippjjnen, Nederlandsch-In- dië, Birma, Malakka en de Britsche koloniën in het Verre Oosten. China zal 15 procent, de Philippijnen 5 procent, Neder land ten behoeve van Neder- landsch-Indië 5 procent en Gr.- Brittannië ten behoeve van Birma, Malakka en zijn kolo niën in het Verre Oosten 5 procent van alle beschikbare installaties ontvangen. De Amerikaansche regeering is van meening, dat de betrok ken landen zeer dringend be hoefte hebben aan industrieele uitrustingen. Russische vrouwen mogen niet naar Engeland. De Sovjet-regeering heeft ge weigerd een aantal Russische vrouwen, gehuwd met Britsche oud-militairen, visa te verlee- nen, waardoor zij het land kunnen verlaten. Bevin heeft deze kwestie op de Moskou sche conferentie ter sprake ge bracht, doch zonder succes. De Britsche regeering overweegt thans welke verdere stappen genomen kunnen worden. KORTE PREDICATIE PASCHEN. Er is een groot gevaar dat onze gedachten naar allerlei dingen worden getrokken, die. met het Paaschfeest als Chr. feest dan wel te verstaan niets te maken hebben. Het kunnen gevaarlijke klan ken zgn: „Een nieuwe lente, een nieuw geluid", „Natuur verrijst ten leven weer", „Het oude is voorbij, wij gaan een nieuwe toekomst tegen", enz. Dit is allemaal wel waar, omdat het Paaschfeest nu een maal valt in de lente. Maar bij dit alles kunnen we toch nooit een juichkreet aanheffen met een vreugde die boven alle maat is, want wat er in de natuur in dit jaarge tijde ook moge vernieuwen, bij al dat nieuwe sterft de mensch als vroeger. Er sterven thans nog altijd veel meer menschen dan normaal. Men- schen verhongeren en verkom meren en verbloeden. Wij be wonen een aarde, waar veel on zeker is. Vast staat hier ech ter dat wij vallen in de armen van de dood. En wat doet het dan toe, dat de bloemen weer gaan bloeien en de boo- men weer groen gaan worden. Bij al dit mooie in de lente zijn en blijven wij stof en zullen tot stof wederkeeren. Wat is het leven? Opstaan, werken, eten, slapen, wat blijd schap, wat smart, wat gelach, wat geween, moe worden, oud worden. Zoo kunnen wij ook op de schoonste lentedag geen Paaschfeest vieren. Het Evangelie weet van an dere dingen. Deze doen in een wereld als de onze. een waar lijk nieuw geluid hooren, een juichkreet, die als overwin- ningsroep uitklinkt boven de ze. ten doode toe geslagen we reld. Christus onzen Heer ver reeg Halleluja! Hij is sterker dan dood, duivel en hel! De machten van de afgrond zijn overwonnen door Hem, die de Heer.is van dood en leven! Zij die Zijn Woord gelooven weten: die Heer heeft Zijn hand op ons gelegd en ons tot Zijn eigendom verklaard. En daarom: wij leven! ook al sterven wij. Trumans nieuwe politiek goedgekeurd. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. De Amerikaansche Senaats commissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft met alge- meene stemmen de maatregel voor hulp aan Griekenland en Turkije goedgekeurd. De aangenomen maatregel houdt een amendement in, dat de president de hulpverleening geheel of gedeeltelijk moet in trekken: Indien de algemeene verga dering of de Veiligheidsraad de Amerikaansche hulp onnoo- der V.N. van meening is, dat dig is op grond van daden der V.N. OOK HULP AAN PERZIË EN OOSTENRIJK Door het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken is bekend gemaakt, dat de V.S. voornemens zgn, op verzoek van de Perzische re geering, een beperkte hoeveel heid militaire goederen uit sur- plusvoorraden voor „handha ving der binnenlandsche orde" aan Perzië te verkoopen. Tevens werd van departe- mentswege verklaard, dat de export- en import-ban het ver- leenen van een crediet van 28.000.000 dollar aan Oosten rijk overweegt. begint te Stratford on Avon in Engeland het Shakespeare-festi val dat tot September zal duren. MORGEN: is het 225 jaar gele den, dat de Ned. Ad miraal J. Roggeveen, Middelburger van ge boorte. in de Pacific het befaamde Paascheilarid ontdekte, dat beschouwd wordt als laatste over blijfsel van een ver dwenen continent; bestaat de Gerefor meerde Gemeente van Serooskerke 60 jaar. is het 30 jaar geleden, dat de Ver. Staten door hun oorlogsverklaring aan Duitschland gingen deelnemen aan de Eer ste Wereldoorlog; OVERMORGEN; Is het 275 jaar gele den, dat Engeland en Frankrijk in het ramp jaar 1672 de oorlog ver klaarden aan de Repu bliek der Ver. Neder landen. Zonnevlek weer zichlbaar. De afd. aardmagnetisme van het K.N.M.I. bericht, dat aan de Oostelijke rand van de zon een buitengewoon groote zonnevlek is versche nen. Het is dezelfde vlek, die reeds een maand geleden de aandacht trok en met het on gewapend oog zichtbaar was. 20 textielpunten geldig verklaard. Het Centraal Distributie kantoor maakt bekend, dat met ingang van 1 April van de nieuwe textielkaart VA 705 geldig zijn verklaard van elk der strooken A en B: le. de 5 bonnen ter waarde van 1 punt; 2e. de bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „Reserve A" en „Reserve B" zijn niet geldig voor de aankoop van textiel- goederen. Het verbod tot het in ont- vangstnemen van losse pun ten der textielkaarten geldt niet voor de thans geldig ver klaarde bonnen der textiel kaart VA 705. Het publiek wordt aangeraden om, ten einde verlies van de kaart te voorkomen, uitsluitend de gel dige bonnen bij het doen van aankoopen mede te nemen. Russen gaven de zender Kootwijk terug. In Nederland zij'n terugge komen 15 wagons met door de Duitschers gestolen onder- deelen van de radiozender Kootwijk. Deze werden door de Russische autoriteiten ge vonden en voor restitutie vrij gegeven. Dit is het eerste belang rijke restitutiegeval uit de Russische zóne. Daar boven dien vijftien andere aanvra gen, waaronder zeer belang rijke, door de Russische auto riteiten zijn vrijgegeven, is de hoop gewettigd, dat nu ook daar de restitutie, voor zoo ver de goederen nog te vin den zgn, op gang komt. ,Een nationale held kan niet aan politiek doen 1" Rondom de Gaulle, de hoog hartige generaal met het au reool „van redder van Frank rijk" om het hoofd. Is het poli tiek rumoer de laatste dagen in hevigheid toegenomen. Na een lange periode van terug getrokkenheid is de Gaulle weer plotseling in zijn volle glorie in de. politieke arena teruggekeerd en dat heeft nog, al wat consternatie verwekt. Zijn redevoering van Zondag te Epinal is aanleiding geworden tot felle reacties in de llnk- sche pers en zelfs minister president Ramadier heeft zich met het geval moeten bemoei en. In een openhartig onderhoud heeft hij de Gaulle verzocht voortaan de politiek niet meer te verbinden aan zijn positie van nationale held. Als leder ander burger, verklaarde Ra madier op een persconferentie, heeft de Gaulle natuurlijk het recht zijn politieke inzichten in he+ openbaar te uiten. De Gaulle doet dit echter bij voor keur ter gelegenheid van nati onale plechtigheden en herden kingen en daardoor misbruikt hjj zijn gezag als dekmantel voor het spuien van persoon lijke grieven ten opzichte van de Vierde Republiek. Zondag zal blijken of de stap van Ramadier uitwerking heeft gehad. Dan zal de Gaul le een rede houden te Straats burg en tal van buitenlandsche diplomaten en zelfs de Ameri kaansche ambassadeur zullen zich onder zijn toehoorders be_ vinden. Daarna zal de Gaulle ook te Bordeaud en Marseille spreken over wat hjj noemt „de gebreken der Fransche constitutie en de uitwerking van de partijpolitiek op Frank rijk". Intusschen hebben de Fran sche communisten de Gaulle reeds de oorlog verklaard. Op een massameeting te Parijs nam althans de leider der par tij Thorez geen blad voor de mond. Hjj noemde den gene raal „een werktuig der reactie, die naar persoonlijke macht streeft". De aanspraak van de Gaulle op de titel eerste ver zetsleider van Frankrijk werd voor het eerst In het openbaar betwist. Het Parijsche blad de Libre Soir noemde de afkeer van de Gaulle van de bestaande poli tieke partijen he* meest ver ontrustende verschijnsel. Om te kunnen slagen zou de Gaul le moeten beginnen met alle andere partijen te verstrooien, schrijft het blad en zoo begint het totalitair systeem. Nieuwe commandant van de zeemacht. Schout bij nacht J. A. Gauw is, op zjjn verzoek, eervol ontheven van zijn functie van commandant Zee macht Nederland. Als zijn op volger is aangewezen de ka pitein ter zee J. J. L. VVil- linge, tot dusver chef staf van het commando zeemacht Ned.-Indië. De commando overdracht zal geschieden op Woensdag 16 April om 11 uur voor het hoofdkwartier der Kon. Marine in Scheve- ningen. Vier leden van de bemanning van de „Oranje" omgekomen. Tijdens de orkaan over boord geslagen. Tijdens een herige storm, die Donderdag in de Golf van Biscaye woedde, zijn drie leden van de bemanning van het met 669 repatrian ten naar Nederland terug- keerende m.s. „Oranje" van de Mg. „Nederland" over boord geslagen en naar moet worden aangenomen, in de golven omgekomen. Een vier- de lid der bemanning, de vierde stuurman S. A Fris uit Beverwijk, liep tijdens de storm zulke zware verwon, dingen op, dat hij daaraan is bezweken. De drie andere slachtoffers zijn: de chef-monteur Q. W. Meyer uit Den Haag, de hof_ meesteres mej. J_ Broer uit Blarieum en de verpleegster mej. H. J J. A. Schimmel uit Amsterdam. Velgens nog niet bevestigde berichten bevond de „Oranje" zich midden in de Golf van Biscaye toen de wind tot de hevigheid van een orkaan aan wakkerde. Nog eenige tijd Prins of Prinses niet naar Athene? Volgens inlichtingen uit de naaste omgeving van de Prin selijke familie in Zermatt, zullen de Prins of de Prinses waarschijnlijk niet persoonlijk naar Athene reizen om de begrafenis van koning George van Griekenland bij te wo nen. De mogelgkheid bestaat, dat een bijzondere afvaardi ging van het Koninklijk huis naar Athene gaat. Donderdag heeft Prins Bernhard voor de eerste maal met zijn geheele gezin een groote ski-tocht ondernomen. De eerste walvischtraan in Vlaardingen aangekomen. De eerste ookst van de „Wil lem Barendsz" in ons land. Strak wapperden de vlag gen Donderdagochtend van de nieuwe Matex te Vlaardingen in de wind en dit had een bij zondere reden. Omstreeks half tien arriveerde, getrokken door drie sleepbooten, het tankschip „Nacella" van de Koninklijke Shell, dat de eerste traan, een hoeveelheid van 5700 ton van de „Willem Barendsz" naar ons land brengt. Duitschers plunderden winkel in Venlo. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben enkele Duitschers kans gezien de grens bij Venlo over te ste ken. Na eerst nog op een andere plaats geprobeerd te; hebben een étalagerult te for- ceeren, hebben ze in een win kel van de coöperatie aan de Herungerweg kans gezien hun slag te slaan. Met lakens, koffie, snoep en allerlei waren, die maar voor het grgpen la gen, poetsten zij de plaat. Alle Nederlandsche grens posten werden terstond ge waarschuwd, maar van de dieven is nog geen spoor ge vonden. koerste het schip stampend op de woedende golven voort, tot kapitein Bakker het bevel gaf bij te draaien tot de storm was geluwd, omdat verder varen te groote risico's opleverde. GEVECHT MET DE ORKAAN. Uren achtereen vocht de be manning op het dek van het schip tegen de orkaan tot deze tegen de avond in kracht min derde. De vierde stuurman. S, A Fris, zou daarbij idoor de lucht zijn geslingerd. Eerst in de vroege avonds- uren zakte de orkaan tot een sterke Zuidelijke wind af, waar na bij een appèl tot ieders ont zetting bleek, dat Fris niet het eenige slachtoffer was gewor den. Drie andere leden der be manning, o.w. twee vrouwelij ke waren spoorloos verdwe nen. hoewel niemand kon be. vestigen, dat zij overboord wa ren geslagen. Een nauwkeurig onderzoek door het geheele schip leverde echter geen cn» kel resultaat op, zoodat men tenslotte tot de treurige con clusie moest komen, dat zij door overboord zwiepende gol ven waren medegesleurd. Voor zoover bekend hebben de passagiers (het waren er in totaal 743 van wie er 140 in Southampton van boord gin gen), die zich tijdens de or_ kaan angstvallig in hun hutten en kajuiten ophielden, geen van allen verwondingen van ernstige aard opgeloopen. Op 6 April 1572 koos Vlisslngen als eerste Nederlandsche stad de zijde van Oranje. Ook toen reeds sleutel tot de Westerschelde. Er zrjn in onze vaderlandsche geschiedenis herhaaldelijk tij den, dat de gebeurtenissen in hun gang meer dan belang wekkend, soms boeiend, ja, dramatisch zgn, en nooit was dit meer het geval dan in de periode, die begint met de ont hoofding van de graven van Egmond en Hoome te Brussel in 1568 en eindigt met het .ontzet van Leiden in 1574. In dit korte tijdsverloop wis selen verslagenheid en hoop op bevrijding uit de Spaansche tirannie eenige malen af, met 1569 als diepste punt, wan neer de moedigsten versagen en ook de Prins van Oranje de wanhoop nabij schijnt. Hg schrijft in dat jaar aan een van zijn getrouwen: „Ik kan niet verheelen, dat het mij grootelijks heeft mishaagd, geërgerd en bevreemd, dat de landen in het algemeen tot nu toe zoo weinig tfver en moed hebben betoond om het slaven juk, dat hun wordt opgedron gen, af te weren ter liefde van zich zelf en van hun kinderen na hen,en dat een volk. van ouds vermaard boven alle andere om haar lust voor de vrijheid, waarvoor zij bekend stond de laatste droppel van haar bloed te willen geven, thans zich zoo weinig gelijk blijft, en de middelen van te genweer ongebruikt laat, die zij slechts zou behoeven aan te grgpen". Maar een jaar later zouden deze mismoedige woorden al licht niet geschreven zgn. De dwingelandij van Alva, zich uitende in het schenden der privilegiën, het opleggen van ondraaglijke financiëele lasten, de vonnissen van de Bloedraad en verdere wreede geloofsver volgingen, de inkwartiering met vreemd krijgsvolk bleken het tegendeel bereikt te heb ben van wat zij beoogden: zij smoorden het verzet der Ne derlanders niet, zij gaven het voedsel, wakkerden het aan, deden het bg FJoomsch en On- roomsch in kracht, breedte en diepte toenemen. Het ging dan niet meer uit van een groep edelen en een klein getal bal lingen van geringer kom-af, het openbaarde zich meer en meer in de lagen der gegoede burgerii door het reiken van feldelijke steun bg het min- ere volk, in steden en dorpen, door daadwerkelijk optreden. De Watergeuzen, zij het dan ook haast even gevreesd bij landgenoot als vreemdeling, opereerden ter zee, bestookten den vijand tot in de zeegaten en daarbuiten. In 1570 was de overrompeling van het slot Loevestein door Herman de Ruyter een staaltje van per soonlijke onverschrokkenheid. En er zouden er meer te ver melden zijn. Deze uitingen waren in zooverre verblijdend, dat ze ge tuigden van de geest, die de Nederlanders bezielde, maar de plannen en daden, die er uit voortvloeiden, konden de goed keuring van den Prins van Oranje en zijn naaste mede werkers niet altijd wegdragen. Zij zagen het liefst, dat de offervaardigheid zich toonde in het geven van geld, heel veel geld voor het op de been brengen van sterke huurlegers, en daarnaast kwamen dan de onderhandelingen met Frank rijk, Denemarken, koningin Elizabeth van Engeland en sommige Duitsche vorsten om hen te bewegen de zaak van de vrijheid in de Nederlanden te dienen en daardoor de macht van Spanje te knotten. DE INNEMING VAN DEN BRIEL. Het verrassend bericht van de inneming van Den Briel op 1 April 1572 verwekte dan ook aanvankelijk matige blijd schap, daar dit wapenfeit bui ten de plannen van de leiding van de opstand lag. En Alva? Hij nam bij het vernemen daar van de zaak van de luchtige kant op: een bravoure-stukje, dat snel ongedaan kon worden gemaakt. Maar toen volgde, een week later, de tijding: Vlisslngen overgegaan, welke de uitwerking had van een onverwachte don derslag, die de toestand een geheel ander aanzien gaf, en geven zou. VLISSINGEN IN 1572. Een onaanzienlijk zeestadje, maar belangrijk doordat het de Scheldemond beheerschte, de hoofdtoegang naar Antwerpen en de geheele Zuidelijke Ne derlanden. Het lag daar, eng omsloten door zijn wallen en muren, die van het Hoofd af de tegenwoordige Boulevard de Ruyter volgden tot de Bomvrije toren, zich voort zetten in rechte lijn naar de Dam om buiten de Kolveniers- straat om de Walstraat van nu te bereiken met aansluiting aan de Engelsche of Visschers- haven. Onmiddellijk ten Oos ten van de stad begon de ci tadel te verrijzen, die volgens Alva's plan onneembaar moest worden en het Vlissingen sleu tel van de Westerschelde tot werkelijkheid zou maken. In die kleine ruimte bevon den zich zeven honderd wonin gen, meerendeels elk met één haardstede, en leefden een vier k vijfduizend burgers. Middel burg was toen aanmerkelijk grooter, ook in zielental, èn zeer veel rijker; Veere was kleiner, maar destijds welva render dan Vlissingen. De ligging van het stadje had er scheepvaart en vissche- rij tot ontwikkeling gebracht; de handel beteekende wei nig in vergelijking met die der beide zustersteden. De bevol king bestond hoofdzakelijk uit schippers en visschers.door landgenoot en vreemdeling be schreven als „seer wilt ende woest", „rude (ruw), simple (eenvoudig) and wilful (hals starrig)"; „a mauvais peuple (een kwaad volk)". BEZETTING. De algemeene verarming, die op de maatregelen van Alva volgde, trof Vlissingen het eerst en het ergst, en de druk der tijden ondervond men daar het spoedigst aan den lijve. Er kwam bij, dat Middelburg en Veere, Middelburg vooral, zich van inkwartiering hadden we ten vrij te houden. En daar over moet niet licht gedacht worden. In begin 1572 had Vlissingen in al zijn benardheid reeds lan ger dan een jaar twee vendels of compagnieën Walen, soms Duitschers, in legering gehad, hetgeen beteekende huisves ting te verleenen aan 300 on derofficieren en soldaten, meest het uitvaagsel der menschheid. Maar hierbij bleef het niet, want een aanhang van vrouwen en kinderen kwam mee, ook niet van het edelste soort, zoodat het drie of vierdubbele van het boven genoemde getal der onge- wenschte gasten in den regel bereikt werd. Men begrijpt wat dit in die bekrompen wo ningen wilde zeggen. En toen lien in de eerste da gen van April het gerucht, dat er bovendien nog drie vendels Spaansche troepen, de meest gehate van alle, als verster king te verwachten waren. Spoedig bloek het maar al te waar te zijn. (Vervolg op blz. 2). Inbreker schoot twee mannen neer. Te Arnhem is een inbreker die zich toegang had verschaft tot een woning naast die van een hoofdagent van politie, door dezen overvallen. De in breker verdedigde zich met een automatisch pistool, waarme_ de hij eerst den hoofdagent in het dijbeen en de buik schoot. De 47-jarige van Dijk, die den agent te hulp kwam, kreeg een schot In de hart streek, tengevolge waarvan hij is overleden. De man was va der van acht kinderen Een andere buurman, die eveneens te hulp schoot, slaagde er in den woesteling, door hem met een stok bijna de schedel te klieven, buiten gevecht te stel len. Waarschijnlijk zullen de po_ litieman en de inbreker, die een reeds berucht individu bleek te zijn er wel het leven afbrengen. Voor ons goed genoeg I Sir Stafford Cripps, de Engelsche minister van Handel, heeft op een desbetreffende vraag in het parlement geant woord, dat de export van 1000 Engelsche hui zen naar Nederland op grond van een dringend verzoek van Ned. zijde, meer dan een jaar gele den door het Engelsche parlement is goedge keurd en dat de huizen niet tot het type behoo- ren. dat voor het Engel sche woningprogramma wordt uitgekozen. Volgens het socialis tische lid Hoy zou geen gemeente in Engeland deze huizen willen heb ben, daar de reparatie kosten voor Engeland te hoog zouden zijn. Kampbeulen veroordeeld. Volgens mededeeling van het Ned. lid van het Tribunaal te Rastatt, kolonel van Tuyll van Serooskerken, zijn 17 verdach_ ten. die er van beschuldigd werden als bewakers van de kampen Natzweiler, Schirmeck en Nussdorf gevangenen mis handeld en zelfs vermoord te hebben, veroordeeld tot zware straffen. Negen van hen kre gen de doodstraf, o.w de Ne derlander van der Veer uit Oudkarspel, de overigen ge. vangenisstraffen varieerende v,an 1 tot 7 jaar. Drie verdach_ ten werden vrijgesproken Er werden in totaal 112 getuigen gehoord. Zweedsche spoorwagens. Twintig rijtuigen, welke de Zweedsche spoorwegen aan de N.S. in bruikleen hebben af gestaan, zijn via Oldenzaal in Nederland gearriveerd. Het, zijn roodbruin gekleurde wa gens van eenvoudige con structie, waarin veel glas is verwerkt, aan voor- en ach terzijde zijn zij van balcons voorzien. Dank zij de groote inspan ning van het personeel der centrale werkplaatsen te Haarlem, zijn de spoorwegen erin geslaagd de Zweedsche rijtuigen bedrijfsklaar te ma ken, zoodat deze reeds tijdens de Paaschdagen kunnen wor den ingelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1