Hr.Ms. „Karei Doorman" CHEFAROX Paschen 1572 in Vlissingen Indonesiërs willen vitale ondernemingen overnemen UIT DE PROVINCIE naar Engeland Jhr. Quarles van Uifoid ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen St. Philipsland DE HEER WAGE OEFENT CRITIEK UIT het- Handelsrelaties met het buitenland. In een interview met An- tara over de teruggave van buitenlandsche eigendommen door de Indonesische repu bliek heeft de Republikein- sche minister van economi sche zaken, dr. A. K. Gani, o.m. verklaard: „De Republiek Indonesia zal zich de eigendom voor behouden van goederen als spoorwegen, publieke gebou wen, drukkerijen enz., die wettelyk en automatisch val len onder het gezag van de „de facto" regeering. De republikeinsche regee ring zal ook de eigendom tot. zich trekken van vitale ondernemingen, die onteigend zullen worden en waarvoor aan de vroegere eigenaren schadevergoeding zal worden betaald, alsmede van onder nemingen, behoorende aan de Japanneezen, die geconfisceerd zullen worden". De minister verklaarde dat de rechtmatige eigenaars niet op hun ondernemingen zullen kunnen terugkeeren, voordat over de volgende punten overeenkomst is be reikt: loonen en voldoende garanties voor de arbeiders, opname van Ipdonesië-perso- neel in de directies van de ondernemingen, belastingen op onroerende goederen en on dernemingsbelastingen, voer van 'grondstoffen, pro ductie. distributie en andere kwesties, die het belang van de staat raken. Dr. Gani legde er de na druk op, dat de Republikein sche regeering niet van plan Najdorf wint het tournooi te Mar del Plata. De beslissing in het Inter nationaal schaaktournooi te Mardel Plata is in de laatste ronde gevallen. Najdorf had zyn afgebroken partij tegen Cruz gewonnen, zoodat hij na 16 ronden 13 punten had, evenals Stahlberg. In de laatste ronde kwam Stahlberg tegen numero laatst, Iliesco uit, maar bracht het niet verder dan remise, terwijl Najdorf van den even eens zwakken speler Fleurquin won, waardoor hij met een halve punt voorsprong in het tournooi zegevierde. De eindstand luidt: 1. Najdorf 14 punten; 2. Stahlberg 13% punt; 3. Elis- kases 12 punten; 4. Pilnik 11% punt; 5. Euwe 10% punt; 6. Julio Bolbochan 10 punten; 7 en 8 Rosetto en Jacobo Bol bochan beiden 9 punten; 9, 10 en 11 Guimard, Marini en Ma- derna allen 8% punt. De resultaten van Euwe te gen de eerste vier van dit tournooi zijn bepaald schitte rend te noemen. Hij won van Najdorf (de eenige partij die Najdorf verloor), speelde re mise met Sthalberg, won van Eliskases en speelde wederom remise met Pilnikt dus 3 pun ten uit 4 scorend. Zijn vijfde plaats op de rang lijst is slechts te verklaren door het feit, dat onze landge noot tegen enkele minder sterke spelers dan hij, verloor. Euwe moest een punt wegge ven aan Julio Bolbochan, Fleurquin en Rosetto. is de vrijheid van beweging van de eigenaren te hinderen en dat hij niets zal kunnen doen om de aankoop te ver hinderen van noodzakelijk ma teriaal voor de ontwikkeling van hun ondernemingen. An derzijds verklaarde de minis ter, dat op verschillende ma nieren handelsrelaties zullen worden aangeknoopt met Australië, Voor-Indië, China, Malakka en de Ver. Staten en vele andere landen zullen worden toegevoegd aan deze lijst. WENSCHEN VAN DE LINKERVLEUGEL. De partijen van de „linker vleugel", n.l. de soclalistische- de arbeiders- en de commu nistische partij hebben te Djokjakarta een verklaring uitgegeven, waarin om volle dige herziening wordt ge vraagd van de samenstelling van de Indonesische delega tie, als gevolg van door die delegatie en de Commissie Generaal genomen besluiten na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadja- ti. Deze partijen achten de be slissing om personen, die zich onder de bescherming van een der partijen hebben gesteld, niet te vervolgen, te veel in het voordeel der Nederlan ders. Intusschen zijn de ps van meening, dat de ministers uit de delegatie moeten tre den, teneinde zich te wijden aan de ontwikkeling van het land en zij uiten de wensch, dat de nieuwe delegatie zal worden samengesteld uit vast houdende, progressieve en re- volutionnaire elementen. DE HEER DE BOER WEER IN NEDER LAND. Het aftredend lid van de Commissie-Generaal, de heer F. de Boer, is Vrijdag op Schiphol gearriveerd. Tegen over persvertegenwoordigers verklaarde hij, dat de berich ten over „gedeprimeerd" zyn op kletspraatjes berusten. Zijn ontslag-aanvrage vond haar oorzaak in de groote afstand tusschen de oorspronkelijke eisch van de regeering en de overeenkomst, zooals deze ten slotte is onderteekend. Z.i. had niet moeten worden af geweken van "de oorspronke- ijke eischen. De heer de Boer vestigde er nog eens de aandacht op, dat hij wel ontslag heeft ge vraagd, maar dit nog niet heeft gekregen. (Ingezonden mededeeling). Gevraagd: le MONTEUR en iemand voor de benzine pomp. Garage Zeeland", J. SUKKEL, Tijdelijk: Vlas- markt 40, Middelburg. (Ingezonden mededeeling) Maagzout niet ongevaarlijk Als U last van maagzuur hebt, is het geen kunst met een of ander huismiddeltje het zuur te binden. Maar... U moet oppassen in uw maag geen wedloop te ontketenen tusschen de binding van het zuur en de vorming van telkens méér zuur. Een hulsmiddeltje prikkelt de vorming van nieuw maag zuur en dit kan op den duur onaan gename gevolgen voor U hebben. CHEFAROX - geactiveerd colloi- daal aluminium hydroxyde - daar entegen vormt geen nieuw maag zuur, maar beschermt uw maag. t f.25 per doos Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeeling) r"MEN KEERDE ZIJN KOPJE OM In sotnmigc streeken van ons land Ihecrscht nóg dit eigenaardig ge- 9bruik, het kolliekopje orakeeren, (ten teeken, dat men niet meer wcnscht. Zelden ziet men nog dit gebruik van omgekeerde kopjes Zeker niet daar waar de Gruyter's koffie met haar geurig aroma wordt ge schonken. Deze koffie blijft altijd een genot en smaakt naar meer totdat de koffiepot leeg is. SJAHRIR MOET TERUGKOMEN. In verband met persberich ten, dat Sjahrir, in afwijking van zijn oorspronkelijk voor nemen om op 5 April te Ba tavia terug te zijn, eerst op 10 April naar Indonesië zal terugkeeren, heeft de Com missie-Generaal aan Sjahrir een telegram gezonden, waar in deze gang van zaken zeer wordt betreurd, daar talrijke voor Indonesië uiterst belang rijke problemen dringend die nen te worden besproken. „MARTIN BEHRMAN" VERTROKKEN. Het Amerikaansche vracht schip „Martin Behrman" is uit Batavia naar de Ver. Staten vertrokken. De kapi tein heeft het aanbod van de Ned. regeering om het schip een andere, gelijkwaardige lading te geven, geweigerd De „Martin Behrman" heeft Batavia dus ledig verlaten. Oude vrouw verbrand. Te Venray ig een 79-jarige vrouw verbrand doordat haar kleeren vlam vatten toen ~,ij petroleum in een brandend fornuis goot Haar zoon vond, toen hij van zijn werk thuis kwam, het geheel verkoolde lijk. Paaschklokken kwamen terug. Met Paschen zullen door geheel Europa weer klokken luiden, die, na geroofd te zijn door de Nazi's, teruggekeerd zijn in hun. stoelen. Honder den klokken zijn reeds terug gegaan naar Ne derland, België, Frank rijk en Tsjecho-Slowa- kije. Ook de kerken van St. Michael en St. Pie- ter te Hamburg kregen him klokken tijdig voor het Paaschfeest terug. De staking in het Ruhrgebied. Aan de 24-uur staking van de mijnwerkers in het Ruhr gebied is door bijna alle beiders deelgenomen. De staking breidde zich ook uit tot andere industrieën en gebieden. In het Mörs-district (beneden-Rijn) lag al het werk stil. Industrie- en transport arbeiders hadden zich bij de mijnwerkers aangesloten. Ook te Gelsenkirchen breidde de mijnwerkersstaking zich tot een algemeene staking uit, terwyl in Essen tienduizend arbeiders van de Krupp-fa- brieken mede het werk neer legden. De Duitsche spoor weg-autoriteiten te Mörs waarschuwden de employé's dat stakers onmiddellijk ont slagen zouden worden. Overal in het Ruhrgebied vonden demonstraties plaats, doch van gewelddadigheden is geen melding gemaakt. De wegen tusschen de verschil lende steden in het industrie gebied waren vol optochten van mynwerkers, die span doeken met protestleuzen droegen. Moordenaars van Maleotti veroordeeld. Drie van de acht van moord op den Italiaanschen socialist Mateotti beschuldig,- den zijn tot 30 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Vier werden vrijgesproken. De achtste is vermoedelijk niet meer in leven. De moord vond in 1924 plaats. Het werk van de P.R.A. in Zeeland. Naar aanleiding van het ar tikel, dat dezer dagen in ver schillende Zeeuwsche bladen verscheen over de stand van de werkzaamheden bij de vier Politieke Recherche-afdeeeljn- gen in Zeeland, verzoekt officier_fiscaal voor Zeeland de volgende rectificatie te pu- bliceeren: P.R.A. Sluiskil ls met het onderzoek in 2400 dossiers vrij wel geheel gereed gekomen en zal omstreeks 1 Mei a.s. wor. den geliquideerd. De daii nog niet voltooide onderzoeken zul len door de P.R.A. Middelburg worden overgenomen P.R.A. Middelburg heeft nog 503 zaken geheel of gedeelte, lijk te onderzoeken waarvan 68 geïnterneerd; P.R.A. Goes 469, waarvan 18 geïnterneerd en P.R.A. Zierikzee 423, waar van 45 geïnterneerd. De Politieke Recherche af deel! ng Collaboratie te Middel, burg heeft nog ongeveer 250 zaken in onderzoek, waarvan 12 geïnterneerd. Laatstbedoel de onderzoeken zijn over het algemeen zeer uitgebreid en vergen veel tijd, zoodat de mo gelijkheid niet uitgesloten is, dat men hiermede voor het eind van dit jaar niet gereed zal zijn. Wat het werk van de P.R.A.'a Middelburg, Goes en Zierikzee betreft, wordt ver. wacht dat dit wel het geval zal zijn. EERESCHULD EN DANKBAARHEID. De actie voor Eereschuld en Dankbaarheid, uitgaande van het sub-comité voor de Zeeuwsche eilanden, is wel In alle opzichten een 'groot sue ces geworden. Ook bij de twee de en derde' filmvoorstelling i de Schuttershofzaal te Goes geheel gevuld en dit was niet minder het geval Woens. dagmiddag toen voor de jeugd behalve de film over de strijd om Nederland's bevrijding en kele vroolijke nummers draai den. Woensdagavond sloot ds. A. W. M. Odé de laatste dag en hij' kon mededeelen. dat in to. taal ongeveer 1400 voor het zoo sympathieke doel bijeen is gebracht Zeeuwsche brandweer mannen gaan zich organiseeren. Zaterdag 19 April a.s. zal in één der zalen van De Boer te Middelburg de oprichtings vergadering worden gehouden vain de afdeeling „Zeeland" der Ned. Ver. van Brandweer personeel. Deze Vereeniging stelt zich ten doel: Het- verhoogen van het aanzien en de waardeering van het ambt, dat door haar leden wordt bekleed, het be hartigen en het verhoogen van het peil van het brandweerwe. zen in Nederland. Zij wil trach ten dit doel langs wettige weg te bereiken o.a. door het uitgeven van een eigen Vak- Technisch-maandblad en ande. re publicaties, het doen hou den van voordrachten, alsme de van vergaderingen, demon straties, excursies en wedstrij den, het bestudeeren van vraagstukken, w^lke 't brand weerwezen raken, het oprich ten van een vak-bibliotheek, een foto- en filmarchief, 't on derhouden var, contact met de Rijksinspectie van het Brand, weerwezen. enz. De vergadering welke on der leiding zal staan van den heer N. C. van Oost, uit Mid- Admiraal Helfrich zal een chèque voor Walcheren in ontvangst nemen. Ontvangst door de BrJtsche admiraliteit. Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman", zal op uit- noodiging van de Britsche ad miraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Lon den. Dit bezoek draagt een nationaal aspect. In het programma van de plechtigheden zal de comman dant van het Engelsche korps Mariniers aan den bevelhebber der zeestrijdkrachten, den lui tenant-admiraal C. E. L. Hel frich, een chèque aanbieden voor het fonds voor de herbe planting van Walcheren. Bovendien zal de „Beachy Head", een groot onderhoud en reparatieschip, dat door de Kon. marine van de Engelsche marine is overgenomen, offi cieel worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton waterverplaatsing, is 140 m. lang, heeft een snelheid van 11 mijl en een bewapening van 16 dubbele oerlikons. Bij de plechtigheden zal een aantal hooggeplaatste marine autoriteiten aanwezig zijn. De Marinierskapel zal de reis ter opluistering van de festivitei ten meemaken. De „Karei Doorman" zal Zondagmorgen 13 April ver trekken en 's avonds in de Theems voor anker gaan, ter hoogte van Greenwich. Des Maandagsmiddags zullen de marine-autoriteiten ontvangen worden door de Britsche admi raliteit. 's Avonds geschiedt dan in het kader van een feestelijke bijeenkomst, waar voor 100 tot 150 personen zijn uitgenoodigd de aanbieding van de chèque voor Walcheren. De Dinsdag is gewijd aan de formeele overdracht van de „Beachy Head" door den Com mander in Chief van de Nore. NAAR PORTSMOUTH. Woensdag 16 April wordt een bezoek gebracht aan Portsmouth, waar de Comman der in Chief aldaar als gast heer optreedt. Gedeelten van de bemanning van Hr. Ms. „Karei Doorman" zullen in de gelegenheid worden gesteld om Londen te bezichtigen. Op Donderdag wordt dit deel van het programma voortgezet. Voor het overige is deze dag een „free day". Vrijdag verplaatsen de ge beurtenissen zich naar het vliegkampschip zelf: aan den commandant zal een geschenk worden aangeboden. Een aan tal autoriteiten zal die dag voor de lunch de gast zijn van den First Lord of the Admiral ty. Zaterdag 19 April keert de „Karei Doorman naar Neder land terug. delburg, vangt te 3 uur n.m. aan, terwijl de voorzitter der Landelijke Vereeniging, den heer Harm de Jong. uit Rot terdam, het woord zal voeren over: „Ons doel en streven". Het voorloopig secretariaat der in oprihctdng-zrjnde afdee ling „Zeeland" is gevestigd: Schoorsteenvegerssingel 36 te Middelburg. Koopt goed plantmateriaal I De Herbeplantingscommissie van de Stichting „Nieuw-Wal- cheren" schrijft ons: Het zgn. kluitgoed, dat zijn de confferen, buxus, rhododen dron, azalea enz., dat tegen woordig op de markt wordt aangevoerd, is voor het be planten van de meeste tuinen op Walcheren ongeschikt. De ze planten detoneeren niet al leen in het landschap, maar zullen veel teleurstelling geven omdat ze het vermogen missen om zich aan te passen aan de hier zooveel slechtere groei- voorwaarden. Alle belanghebbenden wordt daarom aangeraden zich te be palen tot het aankoopen van de bladverliezende gewassen, die dus in de winter kaal zijn en dientengevolge meer weer stand bezitten tegen de ongun stige factoren die vooralsnog op Walcheren heerschen. Nieuwvliel PAASCHCONFERENTIE. Op 2e Paaschdag zal dóór de Vrije Evang. Gemeente te Nieuwvliet een Paaschconfe- rentie worden gehouden, waar zullen voorgaan om 2 uur d9. J. Karelse van Goes en om 5 uur ds. Th. Penninga van Gor- kum. Deze conferentie zal staan onder leiding van ds. Praas. Sluis WEER KLOKKEN. In Slujs. dat zoo lang ver stoken ls geweest van een openbaar uurwerk, zal men binnenkort weer kunnen zien hoe laat het is Er zal een electro klok worden aange_ bracht op de Beestenmarkt en een op de Kaai. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. •Op een dezer dagen gehou den jaarvergadering van de Boerenleenbank te Tholen werd medegedeeld, dat bij de afdeeling Spaarbank over het boekjaar 1946 519.423.97 was ingelegd en 415.737.52 was opgenomen. Aan loopende re keningen van ingekomen gel den werd 3.770.032.61 geno teerd, waarbij de-uitgaven 3.856.690.71 bedragen. Na verrekening van enkele posten uit het reservefonds werd een winst geboekt van 3521.46. De totaal omzet bedraagt ruim 8 millioen gulden. Bij de bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van den heer J. E. van Gorsel, werd deze met algemeene sternen herkozen. Tot lid van de raad van toezicht werd de heer C. H. C. de Wit eveneens herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Utrecht werden benoemd de heer D. H. v. d. Velde en de kassier, de heer v. d. Put. Thans telt de Boerenleenbank 197 leden en hoopt zij in 1948 haar 40-jarig bestaan te her denken. MARINIER TER AARDE BESTELD. Dinsdagmiddag werd te St. Philipsland, onder groote be langstelling. en met militaire eer. de marinier C. F. ter aarde besteld. Een overste van de marine sprak een woord tot de familieleden en gaf vervolgens het woord aan Ds. Lindt. Deze sprak ook tot de familieleden en dankte de militairen. Cadzand GEMEENTERAAD. Op 2 April kwam de gemeen teraad van Cadzand in een openbare vergadering bijeen. De begrooting dienst 1947 werd conform het ontwerp van B. en W. vastgesteld. De post onvoorziene uitgaven bedraagt 1213.86. De voorzitter wees er op, dat de gemeente Cad zand nog niet noodlijdend is, doch dat uiterste zuinigheid zal moeten worden betracht. De rekening dienst 1945 werd door B. en W. aan de raad aangeboden. Het batig slot van de gewone dienst bedraagt 1023.19. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat het puin, dat zich voor de nieuwe woningen bevindt, be stemd zal worden voor de ver bindingsstraat naar het ter rein, waar de volgende zes woningen gebouwd zullen wor den. Breskens OUDERAVOND. In twee lokalen van de openb. lag. school te Breskens werd Vrijdag een ouderavond gehouden, die zeer druk be zocht was. Na een openings woord door de voorzitster, mevr. Vroonv. Maarleveld, werd" een deel der avond ge vuld met zang, tooneel en de clamatie van de leerlingen on der leiding van het hoofd der school den heer de Pree en het personeel. Tenslotte volg de nog een bespreking van onderwijsaangelegenheden. Tweede Paaschdag wordt de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W, Quarles van Ufford, 65 jaar. Te meer daar wy nog geen jaar geleden bij zijn zilveren ambtsjubileum in onze pro vincie, een uitvoerig artikel wijdden aan den persoon van den Commissaris en zijn be- teekenis van Zeeland willen wij thans volstaan met een korte herinnering, in over eenstemming met de bedoe ling van Jhr. Quarles, die deze verjaardag geenszins wenscht te beschouwen als een bijzondere mijlpaal, welke de afsluiting van een periode zou markeeren. Jhr. Quarles van Ufford werd 7 April 1882 te Loos- drecht geboren. Na de vol tooiing van zijn studie in Leiden koos hij een ambtelijke loopbaan, welke hem als commies-redacteur op de se cretarie van Rotterdam bracht, daarna naar de provinciale griffie van Overijssel, eerst als afdeelingschef en van 1917 tot 1921 als Griffier der Staten. In 1921 benoemde H. M. de Koningin hem in het hoogste ambt der provincie Zeeland, waar men hem se dertdien heeft leeren kennen als een onkreukbaar magis traat, wiens initiatieven iri vele gevallen voor Zeeland van groote beteekenis bleken. In dit verband willen we nog in het bijzonder noemen zijn werk als voorzitter van de Stichting Herstel Zeeland 1945, dat werd begonnen na de donkere periode van de Duitsche bezetting, gedurende welke Jhr. Quarles door zijn houding van onwankelbare trouw aan het Huis van Oranje en de zaak van het vaderland voor velen een lich tend voorbeeld was. Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. W. v. d. H., 23 jaar, expe diteur, wonende te Goes; we gens verduistering (textielgoe- deren)1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk, proeftijd 3 jaar met brjz. voorwaarden; conform eisch. P. de Gr., 47 jaar, werkman te Midelburg, wegens diefstal van suiker; 10 maanden ge vangenisstraf, waarvan 6 m, gevangenisstraf, waanton 6 m. voorw. proeftijd 3 jaar, met bijz. voorw. Eisch: 10 mnd., waarvan 5 maanden voorw.) G. K., 29 jaar, metaallas- scher, wonende te Middelburg; wegens opzettelijk behulpzaam zijn bij het plegen van diefstal van suiker; 9 m. gev.straf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk proeftijd 3 jaar, met bijz. voorw. Conform eisch. Raad van Sluis. Er komt een nieuw gemeentehuis. Op de 1 April bijeengekomen femeenteraad van Sluis werd esloten over te gaan tot het bouwen van een nieuw ge meentehuis. Deze bouw zal in zoodanige vorm geschieden, dat na restauratie van het oude stadhuis het tijdelijke ge makkelijk tot twee woonhuizen kan worden omgebouwd. De kosten zijn begroot op ongeveer 62.00 gulden. Binnengekomen was 'n ver zoek van de zangvereeniging Crescendo om 1500 gulden sub sidie uit het adoptiefonds voor de aankoop van een piano. De burgemeester meende, dat het De burgerij wenschte geen Spaansche soldaten in kwartier te nemen. Vlissingers op de Kaap-vaart (Vervolg van blz. 1). In de morgen van 6 April, juist als dit jaar óók Paasch- Zondag, waren de kwartierma kers reeds ten stadhuize om de noodige regelingen te tref fen. Het was duidelijk dat thans letterlijk geen huis verschoond zou blijven. De jobstijding verspreidde zich ondanks het ongewone uur snel door de stad, ook in de St. Jacobskerk, waar een groot te menigte de vroegmis bij woonde. Voor het stadhuis, toen aan de Breestraat gelegen, onge veer tegenover het vroegere politiebureau, schoolden in wei nig tijds vele honderden samen. Men nam alras een dreigende houding aan,sommigen hadden zich van wapens voorzien en de stoutmoedigsten eischten de sleutels van het tuighuis. De Spaanschgezinde burgemees ter Adriaan Ysemans stond het volk te woord, maar in- plaats van kalmeerend op te treden, snauwde hij de woord voerders af en sprak: „Het staat aan ons, zoo wij de Span jaarden willen innemen. Zoudt gy dat kunnen beletten?" waarop o.a. als antwoord kwam: „Gjj hieldt Uw goede jaarden met Uw vrouw dochters er bij." Enz. enz. Inmiddels was er een ijlbe- richt naar Middelburg gegaan om den gouverneur van Zee land, Anthonie van Bourgon- dië, te verwittigen van wat er gaande was. Deze begaf zich terstond naar Vlissingen en liet de voltallige magistraat bijeenkomen. Maar hij vond de verlangde medewerking niet. De regeering der stad beriep zich op de schrikkelijke ar moede. die in alle lagen der burgerij heerschte. en vond, dat het rijke Middelburg de Spaansche soldaten dan maar moest innemen. Voor het be houden van Vlissingen voor den koning waren geen meer troepen noodig, daar kon men zelf voor zorgen. Men zou zich liever dood vechten, dan ver dere inkwartiering dulden. Het rebelleerende volk had het resultaat der beraadslagin gen niet afgewacht; uit het opengebroken tuighuis waren velen van meer wapens voor zien, en uit een aantal kanon nen werden van de wal scho ten gelost naar de op stroom liggende schepen, die de Span jaarden aan boord hadden. De gouverneur begaf zich daarop naar het Hoofd, sprak de mannen toe, en wist het zoover te krijgen, dat het vu ren werd gestaakt onder be lofte, dat de schepen zich zou den terugtrekken. De onderhandelingen op het stadhuis waren ondertusschen voortgezet en de magistraat besloot de dekens der schut terijen in het overleg te be trekken, waarna de beslissing den gouverneur spoedig berei ken zou. Deze vertrok daarop naar Middelburg om nog die zelfde avond Alva van het ge beurde verslag te doen. TEGENWEER. De Vlissingers lieten ook verder geen kostbare tijd voor bij gaan. De stad werd in ge duchte staat van tegenweer gebracht door meer dan hon derd stukken geschut op de wallen te planten. Van de half-afgebouwde citadel wer den de officieren en arbeiders verdreven, en het gedane werk was spoedig gesloopt en ver woest. Aanvragen om hulp gingen naar Den Briel, Frank rijk en Engeland. Niettemin bleef de toe stand in Vlissingen nog on zeker en zeer eigenaardig, want er lagen nog steeds twee vendels Walen. Op 8 April ver scheen kolonel de Lannoy, commandant van dc Waalsche troepen op Walcheren, met or ders van Alva, had een onder houd met de burgemeesters en wist ze er toe te bewegen, dat er geen Spanjaarden, wel drie compagnieën Walen zou den komen. LAAT HIJ ZELF MAAR KOMEN... Maar ook deze conces sie had op het volk niet de geringste uitwerking, als blijkt uit de reactie, die een meege nomen brief van Alva had: „Laat hij zelf komen", werd er geroepen. „Dan zullen we hem levend op (vr) eten." „Het is juist door zijn tirannie, dat wij gedaan hebben, wat hier ge beurd is." Na 8 April werd het van dag tot dag duidelijker, met name voor den bevelvoerenden officier de Vienville, dat er te Vlissingen wel wat voor hem te verliezen, maar niets te winnen was, want geoefend krijgsvolk verscheen meer en meer in de stad en ander was onderweg. Hij deed toen wat hij het verstandigst achtte en trok 13 April af; de soldaten moesten hun wapens achterla ten, de officieren mochten hun degens behouden. En hiermee was de bevrij ding van de stad voltooid, zonder bloedstorting, brand of plundering. Het ophangen van Don Pancheco, een neef van Alva, op 9 Mei d.a.v. was een daad van wraak van de Wa tergeuzen. die buiten de bevrij ding van Vlissingen omgaat. VEERE VOLGDE. Het gebeurde op Walcheren, was het sein voor vele andere steden om het voorbeeld te volgen. De eerste, in Mei reeds, was Veere; de tweede Enkhui zen en daarna successievelijk nog vier en twintig andere, meest in de zeeprovinciën, Friesland en Groningen uitge zonderd; enkele in de landpro vinciën en de Zuidelijke Neder landen. De staatkunde van Alva had gefaald;onnoemelijke schatten waren verspild en van het doel de opgestane gewes ten tot gehoorzaamheid te brengen was hij verder dan ooit verwijderd. In 1573 ver trok de ijzeren landvoogd naar Spanje beladen met de vloek en de eeuwige haat van de Nederlanders. OP DE KAAPVAART. Vlissingen als Prinsenstad her stelde zich verwonderlijk snel van de toegebrachte slagen. Door middel van de kaapvaart, voor welk bedrijf het zoo gun stig gelegen was, en waarvoor de Vlissingers de mentaliteit en de overige vereischte kwa liteiten in hooge mate bezaten, stroomden groote winsten de stad binnen. Denk aan het rijmpje: Drie Vlissingers twee strooplui Drie Middelburgers twee kooplui. Reeds in 1580 werden de terreinen van de vernielde ci tadel binnen de veste getrok ken. In 1594 begon de bouw van een fraai stadhuis op de Groote Markt, in 1809 door bombardement verwoest. Een aantal statige woonhuizen ver rezen, alle bewijzen voor de toenemende beteekenis van de stad, de stijgende welvaart, de zelfbewustheid en burgerzin na het afwerpen van de Kluisters der Spaansche dwingelandij. J. BRANDER. De ronde blauwe steen aan het begin van het Bella- mypark, stille zijde, met het jaartal 1572, wyst de plek aan, waar het vonnis voltrokken werd. fonds wel gauw uitgeput zou zijn ,als men zoo gemakkelijk blijft geven. De heer Wage stelde voor 'n piano ter beschikking te stel len van de Ned. Herv. Kerk. Ook zou hij het billijker vin den als de niet-katholieken wat meer bedeeld worden, want volgens hem verkeeren de ka tholieken in een bevoorrechte positie. Hun kerk en pastorie is gespaard gebleven, terwijl de Hervormden alles kwijt zyn. De heer Wage meende, dat de wijze, waarop de burge meester met de geschonken gelden omspringt achterdocht wekt. Er was bijna geen Slui- zenaar, die iets afwist van zijn reis naar Amsterdam en hoe komt de burgemeester er bij om met niet-Sluizenaren naar een bijeenkomst te gaan ten bate van Sluis. Als U hier m Sluis vraagt: wie is de heer Augustein, dan weet memand De burgemeester gaf ten antwoord, dat hem is gevraagd om met twee meisjes, die zou den collecteeren in Zeeuwsch costuum naar Amsterdam te komen. Om onkosten te sparen had hij den heer Augustein gevraagd de actie op touw te zetten. Als de raad geen ver trouwen in hem had zou hij de actie voor Sluis wel stopzet ten. De heer Wage toonde zich echter met dit antwoord nog niet tevreden. Aan het eind van de discus sie werd besloten om de 1500 gulden ter beschiking te stel len van de Herv. Kerk. Verwacht wordt dat ook an dere vereenigingen van de piano gebruik kunnen maken. Verder werd besloten aan de Dinsdagstraat 17 woningen te bouwen, aan de Noord-West zijde 6 stuks, aan de Zuiddyk- straat 3 stuks, aan de Hoog straat 12 stuks en aan de Reentj es 8 stuks in totaal 46 woningen. De heer Mazijk vroeg wat meer variatie aan te brengen en niet te veel blokhuizen te bouwen. Het voormalige zwembad zal in orde worden gebracht. De kosten hiervan worden op 11.000 geraamd. Aan de Ver. voor Vreemde lingenverkeer werd 1000. subsidie toegekand. Bij de rondvraag werd nog geïnformeerd naar het ontslag van gemeentepersoneel. De burgemeester zal de zaak on derzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14