PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT De stroomvoorziening in De zesde monarch van Griekenland Het regende* rantsoenbonnen Dakota-bemanning in de Australische wildernis 190e Jaèrgang - Nr. 79 Donderdag 3 April 1947 Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN I Bureaus gevestigd te Vlisslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Totfkade 15. telefoon 2475 Oostbnxg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Uitgave van de Firma Provinciale Zccuwscbc Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week j 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Het wereldgebeuren HOE LANG ZAL HIJ REGEEREN Koning Paul riep op tot eenheid. „Zijn groote liefde voor Grie kenland weerspiegelde zich in al zijn daden. Toen de gemoto riseerde barbaren aan Grie- kenlands grenzen verschenen, gaf hij hun hetzelfde antwoord als Leonidas in de slag bij Thermonvlae. Van toen af voerde hij het Grieksche volk aan en werd het symbool van het totale verzet van het Grieksche volk". Met deze eenigszins hoogdravende bood- schan werd Dinsdagavond het Grieksche volk officieel ver wittigd van de dood' van ko ning George. Inderdaad heeft koning George na de aanval van Italië direct de leiding van het natio naal verzet op zich genomen en met vlammende oproepen en persoonlijk voorbeeld bijge dragen tot bewerkstelligen van het ..Grieksche wonder", het standhouden tegen Mussolini's zwarthemden. De overleden koning was ech ter geen constitutioneel vorst, die als symbool stond boven de partijen. Hij was een partij- koning, steunend on de monar chisten en sinds zijn terugkeer was de onrust en waren de ge vechten in Griekenland eerder toe dan afgenomen. HetGrieksche koningshuis, voor zoover men daarvan spre ken, kan, is door traditie nooit in het volk verankerd geweest en de geschiedenis ervan is een grillige aaneenschakeling van troonsbestijging en verbanning. In 1831 werd Griekenland 'onafhankelijk van Turkije en de toenmalige Groote Drie. En geland, Frankrijk en Rusland, bps'oten aan het hoofd van de nieuwe staat een koning te stellen. Van de daarvoor ir aanmerking komende Euro- peesche candidaten van vorste lijke bloede werd Otto van Beieren uitverkozen. Na 30 jaar werd hij onttroond. De volgende keus was de 17-jarige Prins van Denemarken, die 50 jaar regeerde en toen werd vermoord. Zijn zoon Constan- tiin werd tweemaal in balling schap gezonden en zijn klein zoon, Alexander, stierf op ge heimzinnige wijze door de beet van een aap. Ook George n is tweemaal balling geweest, de eerste keer van 1923 tot 1935. De nieuwe koning van Grie kenland is dus de zesde mo narch in de 117 jaar sinds het land tot koninkrijk werd uit geroepen. Koning Paul is 45 jaar oud en heeft drie kinde ren: prins Konstan tijn, die Ben Gurion tegen Britten en terroristen. Fransche bevelhebbers bij' vliegongeluk gedood. Kolonel Debes, waarnemend bevelhebber der Fransche strijdkrachten in Noord-Indo- China, en kolonel Gufflet, staf chef der Fransche strijdkrach ten in het Verre Oosten, zijn tengevolge van het neerstorten van hun vliegtuig in Kebao in Noordoost-Indo-China gedood, aldus wordt in een vertraagd bericht van het Fransche pers bureau uit Hanoi gemeld. Het stoffelijk overschot van de beide officieren en van den Êiloot werd gisteren gevonden. >e officieren waren op een in spectietocht boven de gevechts zone, toen het toestel in slecht weer neerstortte. WEDDEN, DAT IK BE VIN BEL? Het was drie uur in de nacht, toen het door dringend bellen van een telefoon, de vredige rust in de Britsche ambassa de te Moskou verstoor de, zoo deelt een corres pondent van de „Sunday Chronicle" uit Moskou mede. Een telefoniste vertel de, dat het Witte Huis te Washington aan de ln'n was en dat men Be- vin persoonlijk moest spreken. Bevin werd wakker gemaakt, en hij begaf zich naar de tele foon. „Hallo," bromde Bevin. ..Hallo," zei de andere kant, „spreek ik met minister Bevin?" „Ja, dit is Bevin." „Weet u zeker dat ik met den minister zelf spreek?" „Ja, u spreekt met Bevin." zei de minister nogmaals. „O, gelukkig," ant woordde de andere kant opgelucht. „Het spijt me vreeselijk, dat ik u heb moeten storen, meneer, maar ziet u, ik heb zoo juist om vierduizend dol lar gewed, dat ik in staat zou zijn u in Mos kou op te bellen, en zoo als u hoort heb ik ge wonnen ook." thans kroonprins wordt en de prinsesjes Sophia en Irene. In zijn eerste radioboodschap deed hij een beroep op het volk zich te vereenigen. Ons eeuwig land, zoo zeide hij, roept ons op voor de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Het is te verwachten, dat de plotselinge dood van koning George de verwarring in Grie kenland eer zal vergrooten dan de eenheid bewerkstelli gen. Tn de Amerikaansche reac ties op de nieuwe wending in de toestand komt vooral deze vrees tot uiting. De leidende senator Tom Connally zeide te hopen, dat het volk nu spoe dig een stabiele regeering zal krijgen, die op een meerder heid steunt. Amerika zal ech ter niet toestaan, waarschuwde hij. dat een fanatiek^ minder heid van de verwarring ge bruik maakt om een greep naar de macht te doen. KORTE PREDICAT1E MET DE OVERTREDERS GETELD. Jes. 52 12. Die overtreders waren nog wel twee moordenaars; men- schen die de ergst denkbare zonde hadden begaan. Alle zonde kan op aarde ver geven worden. Alleen de zonde van de moord kan hier niet vergeven worden. Met twee moordenaars is Jezus gekruisigd, de een ter rechter en de ander ter linker zijde en Hij in het midden. Met de overtreders geteld! Zoo hebben de menschen het gewild. Doch niet alleen men schen; ook God heeft Hem daarbij gerekend. En Jezus zelf heeft met hen geteld wil len zijn. Hïj heeft naast deze twee moordenaars willen staan in het oordeel. Met hen en voor hen is Hij gestorven. Dit is volop Evangelie. Met de over treders wil Christus Jezus in het laatste oordeel staan. Misdadigers vormen nog al eens een hecht aanééngesloten gemeenschap. Deze twee, die met Jezus gekruisigd zijn, heb ben waarschijnlijk samen hun misdaden gepleegd. Samen zijn ze gevangen genomen, veroor deeld en samen ondergaan ze hun straf. Hun leven zou ge lijk geëindigd zijn als Jezus niet met hen geteld was ge weest. Hij breekt de gemeen schap in de overtreding van een. Er komt nu scheiding tusschen deze vrienden in de misdaad. De een wil de men schen behagen. Hij spot mee. De ander is gegrepen door, hij weet zelf niet welke macht. Hij bekent schuld en laat een belijdenis hooren, die voor alle goede belijdenissen en cate chismussen ten grondslag heeft gediend. Daarop schijnt in deze duisternis het Licht. Deze wereld is een gemeen schap van overtreders. Hope loos! Echter niet heelemaal zonder hoop, want Christus Jezus wil met deze overtreders geteld zijn. Ds. S. J. M. HULSBERGEN. Hoedekenskerke. Ben Gurion tegen Britten en extremisten". De voorzitter van het Jood- sche bureau, David Ben Gu rion, heeft een beroep op de Joodsche gemeenschap In Pa lestina gedaan om de strijd tegen de Joodsche „terroris ten" aan te binden. Ben Gurion zeide, dat slechts het huidige Palestijnsche re gime voordeel trekt uit het „terrorisme, dat de politie blijkbaar niet wenscht te on derdrukken". Ben Gurion beschuldigde Be vin ervan, dat hij Palestina onder het mom van Internatio naal beheerschap tot een twee de Malta wil maken en hij verklaarde, dat Engeland dooi de «Zionisten voor de V. N. zal worden beschuldigd „wegens zijn tyrannielc bewind en ra: senonderscheid in Palestina". Verkiezingen Deensche Senaat. Bij de verkiezingen voor de Deensche senaat hebben de communisten aan de sociaal democraten stemmen verlo ren. De liberalen (regeerings- partij) hebben hun positie, vergeleken met de verkiezin gen voor het Huis van Afge vaardigden in 1945, verbe terd. De conservatieven en de radicale democraten hebben stemmen verloren. Deze uit slagen zijn op grond van -de laatste gegevens. De Deensche premier ver klaarde. dat de uitslagen naar verwachting geen parlemen taire gevolgen zullen hebben. Teervat explodeerde Op het buizenterrein van de gemeentelijke drinkwaterlei ding aan de Linker Veerdam te Rotterdam waren Dinsdag middag twee mannen bezig met het verhitten van een vat me daklak door middel van een benzinelamp. Vermoedelijk hebben zich in het vat gassen ontwikkeld, want op eens vloog het met een geweldige knal uit elkaar. Het deksel werd 50 m. ver weggeslingerd. Het kokende teerproduct spoot over de lichamen van de beide mannen en de kleeren van een hunner, den 52-iarigen M. Kui pers van de Koninginneweg,, vlogen in brand. Hoewel de vlammen vrij spoedig waren gedoofd, had de man zoo ern stige brandwonden opgeloopen. dat hij in ernstige toestand in het Zuiderziekenhuis moest worden opgenomen. De tweede werkman, de 43-jarige A. van Gils uit de Marenstraat. liep eveneens zware brandwonden op. Het telefoonverkeer tus schen Engeland en Duitschland is hervat. Treinontsporing te Amsterdam. Woensdagmorgen om 8.20 u. is te Amsterdam C.S.. de naar Haarlem vertrekkende trein door tot nu toe onopgehelder de oorzaak ontspoord en tegen een mast van de bovenleiding aangekomen. De voeding va^ het onderstation werd tenge volge van deze ontsporing uit geschakeld, waardoor de bo venleiding zoowel aan de West zijde als aan de Oostzijde van het Centraal station stroom loos kwam te staan. Het verkeer met electrische treinen tusschen Amsterdam en Zaandam, Haarlem en Mui- derpoortstation lag geheel stil De forensen uit het Gooi moes. ten aan de Muiderpoort uit stappen. Reizigers van en naar Haarlem werden zooveel mo-' gelijk met trams van de NZH M vervoerd. Stoomlocomotieven vervoer den de electrische treinen naar en van Zaandam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en de scha de heT*-°kke1*ik gering. Omstreeks het middaguur was de stagnatie grootendeels opgeheven. Ook bij Utrecht vond een ontsporing plaats en wel van 2 goederenwagens, die tot 11 uur het hoofdspoor tusschen Utrecht en Culemborg versper den. De Brusselsche krijgsraad heeft Gerard Romsee, secr.-gen. van binnenlandsche zaken tij dens de bezetting, ter dood veroordeeld. Vandaag... ...is het 50 jaar geleden, dat de beroemde Duit- sche componist Johannes Brahms te Weenen over leed. MORGEN .viert de Nederlandsche violoncellist Max Orobio de Castro te den Haag zijn 60ste verjaardag. Record-rondvaart door de Amsterdamsche haven. Op Tweede Paaschdag, die tevens HollandBelgië-dag is, zullen onder auspiciën van de Ver. „De Amsterdamsche Ha ven" ruim 10.000 deelnemers en deelneemsters aan de Toog- dag der „Jonge Kerk", uit gaande van de commissie der Hervormde Jeugdraad te Am sterdam, in de ochtend van de ze 7de April een rondvaart door de grachten en havens van' Amsterdam maken. Voor deze massatocht wor den 5 groote schepen gebruikt, n.l. de Stierop, de Alkmaar, de v. d. Wijck, de Lekstroom en" de Hohtestroom, benevens eenige rondvaartbooten. Snelste vliegtuig der wereld Op 15 April a.s. om 10.30 uur des morgens zal op het vliegveld Valkenburg een de monstratie worden gegeven met het nieuwe Gloster Me- teor-vliegtuig. Dit nieuwe typegeldt op het oogenblik als het snelste ter wereld. Schoonheidssalon of abattoir? Ambtenaren van de C.C.D. ontdekten in een kelder onder een Schoonheidssalon te Am sterdam een geslachte koe. De trap, welke van de zaak naar de kelder voerde, bleek ver stevigd, van een planken schot was een soort loopbrug ge maakt, waardoor het mogelijk was een koe via de salon in de kelder te brengen. De eigenaar van de salon werd in hechtenis genomen. Berooving van banklooper opgehelderd. De roofoverval, waarvan op 5 Februari j.l. een bank looper het slachtoffer was en waarbij de daders naast een aantal effecten een be drag van 25.000 i^ handen viel. is thans door de Am sterdamsche recherche op gehelderd. Het g"eld is echter grooten deels verdwenen. Van de drie daders is er één gearresteerd: de 32-jarige expediteur A. van der V., die zich me»- zijn auto voor de berooving beschikbaar had gestéld en hiervoor 8000 opstreek. De hoofddader blijkt een ontvluchtte en op dit mo ment nog steeds voortvluchti ge S-.S.-er te zijn. de 38-jarige ex-kantoorbediende H. B., die de plannen voor de berooving uitdacht en besprak met zijn vriend A. van der H. (een der den dader) in het huis van diens moeder in Amsterdam. Diplomatieke post voor mr. de Boer? (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is dezer dagen wederom een vijfde lid benoemd in de directie van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" te Amsterdam, zoo dat de geruime tijd openge houden plaats van den heer F. de Boer, het afgetreden lid van de Commissie-Generaal, nu vervuld is. Het is dan ook niet te verwachten, dat hij naar de reederij zal terugkee- ren. In Den Haag verwacht men, dat de regeering hem een diplomatieke post zal aanbie den. Geen April-grap. Het heeft ergens in Neder land al eens asch van de Ve suvius geregend en nog korte lings zand uit de Sahara, maar de jongste primeur op dit ge bied is voor Rotterdam geble ven. En het was niet-eens een Aprilmop. Dinsdagmorgen om acht uur kwam als een lichte dwarre ling van confetti over de hoofden van de haastige pas santen op de hoek van de Spoorsingel en de Walenbur- gerweg een regen van... rant- roenbonnen, voomamelnk in coupures van tien, splinter nieuw. Neem het de menschen kwa lijk, dat ze er hun trein voor lieten loopen of hun patroon lieten wachten. Iedereen ging aan het grabbelen. Nog uren later liepen nakomers rond, om te zien of ze tusschen de klinkervoegen nog een enkel exemplaartje konden ontdek ken. De politie stuurde er eenige mannetjes op uit om te redden wat te redden viel. Bij scholie ren en burgers werden 4 rant soenbonnen melk, 45 rantsoenen margarine en 107 rantsoenen KWALITEITSCONTROLE VOOR GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. Dezer dagen is opgericht een Ned. bureau voor kwalitèits- ontróle en export-propaganda voor granen, zaden en peul vruchten. Dit bureau is opge richt, omdat de Ned. landbouw zijn exportpositie slechts zal kunnen, handhaven en verster ken, wanneer uitsluitend kwa liteitsproducten worden ge ëxporteerd en voorkomen wordt, dat inferieure kwaliteit in het buitenland ten verkoop wordt aangeboden. vieesch in beslag genomen. De bonnen waren inmiddels reeds van de eene in de andere hand overgegaan, want in velen was opeens de koopmansgeest der vaderen ontwaakt en er was 'n levendig handeltje ontstaan. Waar de bonnenregen van daan is gekomen? De Bilt zal in dit geval geen opheldering kunnen geven. De politie tast in het vduister. NIEUWE KERKEN. TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM. Vrijdag zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling onder de naam „Nederlands nieuwe kerken" worden geopend, waar een aantal ontwerpen van nieuw te bouwen kerken zullen wor den geëxposeerd. Deze ten toonstelling zal na Amsterdam in een tiental andere steden van ons land worden gehou den. Teneinde het vraagstuk van de kerkbouw van verschillende zijden te doen belichten, zal, bij genoegzame belangstelling, aan de tentoonstelling een tweedaagsch congres worden verbonden (op 7 en 8 Novem ber), waarop een 7-tal binnen- en buitenlandsche sprekers in leidingen over dit onderwerp zal houden. In het uitvoerend comité hebben zitting vertegenwoordi gers van: de ministeries van wederopbouw en volkshuisves ting en van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de rijks commissie voor Monumenten zorg, het interkerkelijk over leg der Ned. Prot. kerken, de interdiocesane commissie van overleg inzake de wederop bouw van R.K. kerken en ker kelijke gebouwen. Vier schepen met repatrieerenden. Tijdens de Paaschdagen kan de aankomst van niet minder dan vier schepen met repatri eerenden uit Indiër in Neder land worden tegemoetgezien. Het eerste schip, dat bin-» nenloopt is de „Oranje", die Vrijdagavond 4 April te Am sterdam wordt verwacht. Op eerste Paaschdag volgt de de- barkatie van de „Johan van Oldenbarneveldt", die op Za terdagavond te Amsterdam wordt verwacht. Het derde schip, de „Poeloe Laut", ar riveert de tweede Paaschdag, terwijl de „Tosari" als vierde schip te Rotterdam binnen loopt en vermoedelijk Dinsdag 8 April wordt gedebarkeerd. Piloot van Nifterik vertelt. In een interview mej- den correspondent van Aneta te Katherine heeft de piloot van de verongelukte Ned. Dakota, van Nifterik, verteld, dat Dinsdagmiddag 25 Maart kort na drie uur de electrische in richting van het toestel wei gerde. Op dat moment werd <ie laatste radio-boodschap uit gezonden. „We wisten, dat we Darwin niet konden halen en de ma chine ergens aan de grond moesten zetten. Ik slaagde in voor donker te landen. Bij het landen raakten we enkele boomtoppen, waardoor een vleugel afbrak. Donderdagochtend om half zeven zijn we vertrokken, op twee vlotten de rivier afzak kend. Op elk vlot twee man, Aan levensmiddelen hadden wij veertig sinaasappelen twee blikken gecondenseerde melk aan boord. We waren ge wapend met twee stenguns en drie pistolen. Toen een van de vele kro kodillen, die we in de rivier zagen, het voorste vlot nader de, schoot ik herri dood met een stengun. Wij hadden twee honden. Bataan en Sikkie. Ba_ taan was een pointer, die ik bij mijn vertrek uit Sydny ge kocht had. Zondag was Ba- Copra-afscheep. De copra-afschëép uit Oost- Indonesië neemt snel toe. Dinsdag vertrok het Neder landsche m.s. „Celebes" uit Makassar met een recordla ding copra. 8800 ton. Dezer dagen vangt de „Limburg" van de Rotterdamsche Lloyd zijn reis rond de Banggai- archipel etc. aan, om, naar men hoopt, een nieuw record te vestigen, dat geschat wordt op 9000 ton. West Zeeuwsch Vlaanderen Er is met groote voortvarendheid aan het herstel gewerkt. Stroomverbruik over 1946 hooger dan voor de oorlog. Er zijn nu eenmaal van die dingen, waarvan men de waar de pas goed beseft wanneer men ze moet missen. Ging het zoo ook niet met de eleetrici- teitsvoorziening We gebruik ten élke dag opnieuw de stroom zonder er bij te beden ken hoe het zou zijn zonder. Tot de oorlog kwam en de voorziening nog al eens stok te Gelukkig heeft men te> be- voegder plaatse reeds terstond na de bevrijding getoond te begrijpen van welke groote be- teekenis een bedrijfszekere electriciteitsvoorziening kon zijn voor het herstel van de inudstrie en ook voor de be volking, waar het verlichting en ander huishoudelijk gebruik betrof. Met groote voortvarendheid heeft men ook in West Zeeuwsch Vlaanderen het her stel aangepakt en reeds tegen het einde van 1945 kon gecon stateerd worden, dat alles weer naar behooren functionneerde. Toch bleef er ook in 1946 nog i Arbeidskampen heel wat werk te verzetten om aangesloten- de electrische stroom zooveel in letterlijke als in figuurlijke zin in goede banen te leiden. Men had nog altijd een door de oorlogshandelingen zwaar beschadigd net, terwijl boven dien reeds vijf jaar lang ook aan het normale onderhouds werk niet die aandacht besteed had kunnen worden, welke eigenlijk noodzakelijk moet worden geacht. Er moest onnoemelijk veel gebeuren, in de eerste plaats aan de hoogspanningsnetten, die zoodanig hersteld en verbe terd werden, dat de industrie weer over krachtstroom kon beschikken. Daarnaast werd bereikt, dat overal de straat verlichting weer in bedrjjf ge steld kon worden. Met de voortschrijding van het herstel van tijdens de oor log beschadigde panden en van de bouw van noodwoningen groeide ook de behoefte aan aansluiting op het electrici- tietsnet. Het aantal aanslui tingen in West Zeeuwsch Vlaanderen steeg in de loop van 1946 dan ook van 40 tot 762. Ook werden eenige van de |É||ÉM| nop het net Van groote beteekenis was het gereedkomen van de hoog- spaningskabel Breskens— IJzendijke. Voor de industriali satie van dit gewest zijn der-I gelijke kabels volstrekt onmis baar. De P.Z.E.M. schenkt aan dit onderdeel dan ook alle aandacht, welke het verdient, evenals aan de stroomvoorzie ning voor huishoudelijk ver bruik. Zelfs konden in 1946 reeds eenige net-uitbreidingen tot stand gebracht worden, waarvoor in totaal een bedrag van 555.554,is uitgetrok ken. Hèt probleem is hierbij na tuurlijk weer de materialen- positie, welke de uitvoering van menig werk, dat men gaarne ter hand zou nemen, belemmert. CIJFERS. Ten slotte geven wij voor hen, die de situatie gaarne in cijfers afgespiegeld voor zich zien, hieronder nog enkele concrete gegevens voor West Zeeuwsch Vlaanderen: Verbruikte kilowatt-uren: 1939: 1.822.462; 1945: 1.539.987; eerste 10 maanden van 1946. 1.707.740. Aantal aansluitingen: 1939: 5.523; 1945: 4.727; eerste 10 maanden van 1946: 5.690. Het totaal-verbruik over 19-J6 zal in verband met de „donkere maanden" November en December, waarvan de ge gevens nog niet ter beschik king staan, zelfs dat van 1939 aanmerkelijk overtreffen. Haile Selassi koopt schoolbanken. Een meubelfabrikant bij Wijchen ontving een ongewone opdracht: Keizer Haile Selassi van Abessynië bestelde er een groot aantal school banken ten behoeve van de verbetering der huis vesting van het onder wijs in zijn land. Een oud-aalmoezenier van het Canadeesche leger, die geruimen tijd in Nij megen gelegerd is ge weest en thans een mis sie in Abessynië ver vult, fungeert als tus- schenpersoon tusschen den Negus en de Wij- chensche meubelfabriek. Dezer dagen worden de eerste banken naar Abessynië vervoerd. Contact te Medan. De Indonesische sociale ver- eeniging „Persaudaraan Kita" organiseert dezer dagen een feestavond, waar zoowel re- publikeinsche als Nederland sche gasten elkaar zullen ont moeten. De bedoeling is in de toekomst meer van dergelijke bijeenkomsten te organiseeren om zoodoende het sociaal con tact en de verstandhouding tusschen Nederlanders en In donesiërs op Sumatra's Oost kust te bevorderen. Een der gelijk plan werd kortgeleden reeds door den territoriaal commandant van Noord-Su- matra, kolonel P. Scholten, voorgesteld en door Indonesi sche autoriteiten te Medan in principe aanvaard, zoodat in de naaste toekomst een druk ker sociaal verkeer tusschen Nederlanders en Indonesiërs te Medan te verwachten is. Maandagochtend heeft te Medan een bespreking plaats gehad tusschen Nederlandsche en republikeinsche militaire en civiele autoriteiten ten doel hebbend diverse plaatselijke vraagstukken door samenwer king tot oplossing te bren gen in overeenstemming met de opzet en de geest van Linggadjati. Besloten werd voortaan elke Zaterdag een dergelijke vergadering te houden, waar alle problemen gezamenlijk kunnen worden opgelost. 'taan, doordat hij aan de poo- ten gewond was, heel zwak en daar we bijna niets meer te eten hadden, heb ik de hond maar doodgeschoten. Half ge_ roosterd hadden wij vieren er een kostelijke maaltijd aan. Sikkie hield 's nachts de wacht. In de middag van de twee de dag arriveerden we in het Katherineravijn. Doordat ik dikwijls boven de streek ge vlogen heb. kende ik het ter rein hier. De tweede nacht kampeerden we bij het ravijn. Ons moreel bleef goed en wan. neer we in de zonneschijn stroomafwaarts dreven. was het grappig om te bedenken, dat we waarschijnlijk dood ge waand werden. BIJNA VERDRONKEN. Een van de vlotten Is in een stroomversnelling omge slagen en verloren gegaan. Houniet is daarbij bijna ver dronken, maar kon door Bar- naart nog gered worden. We verdeelden onze voorraad sinaasappelen zoodanig, dat wij er drip, per dag aten. Op 29 Maart was alle geconden seerde melk gebruikt. We zetten de reis voort op één vlot. dat we, toen wc te voet verder gingen, aan zjjn lot overlieten. Met mijn vulpen schreef ik de positie van ons vliegtuig op de rand en de mededeeling, dat We allen on gedeerd waren. UITGEPUT. Langs de Westelijke oever van de rivier gingen we in de richting van Katherine. We wierpen het meeste van onze uitrusting weg behalve onze spiegels, waarmee we signalen konden geven, en de geweren. Die nacht rolden we ons in een dekzeil. De bergen waren verschrikkelijk. We moesten zeer veel klimmen en elke berg kwam uit op een diep ravijn. Tegen de avond van de 29ste Maart waren we door gebrek aan slaap en voedsel volkomen uitgeput en werden bij tijden door duizelingen overvallen. De rotsen waren heet en Barnaarts voeten iloedden, maar we konden niet rusten. Zondag bleven we loorloopen, door struikgewas. Maandagnacht sliepen we aan ie rivieroever, slechts 12 km. van Katherine. Maandagochtend vonden we de sporen van een vrachtauto en watermeloenen. We volgden dp sporen en toen we de ri vier waren overgestoken, von den we den politiesergeant Smyth". Hoewel de vier mannen veel gewicht verloren hebben en hun voeten eii knieën ge schaafd zijn, zullen zij volgens dr. Alderman van het zieken huis in Katherine, met rust- houden en medische behande ling spoedig weer geheel her steld zijn. Van Poll naar Djocja. Woensdag is een gezelschap Nederlanders van Batavia voor een korte oriëntatiereis naar Djogja vertrokken. Het gezelschap bestaat uit het lid der commissie-generaal, den heer M. van Poll, den secre taris der commissie-generaal, mr. J. de Visser, mr. A. Bon- gaert van de R.V.D., den on langs benoemden pers-attaché te Canberra, den heer J. J. van der Laan, den directeur van „Vrij Nederland", den heer C. de Koning, prof. dr. R. F. Beerling van de nood- universiteit te Batavia, den heer R. Aulemans van het departement van sociale za ken en het Tweede Kamerlid, den heer L. N. Palar. Zondag a.s. zal het gezelschap weer terugkeeren. Hulp voor Ned.-lndië gevraagd. De Indonesische afdeeling van het Nederlandsche Roo~- de Kruis heeft zich uit naam van 70.000 Indonesiërs voor hulp tot de Vereenigde Na ties en de UNRRA (in liqui datie) gewend. De voorzitter van de afdee ling zeide. dat de voorraad van 2031 ton schoeisel en kleeding, die tot nu toe van de UNRRA ontvangen is, nu bjjna i» uitgeput.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5