De Zeeuwen kunnen weer winnen Algemeene staking in het Rdhrgebied Vlissingen kreeg een Verkeershuis UIT DE PROV WALCHEREN NCIE Spoorweg-directeur kwam naar Zeeland UcJ, kzifvirdAedr Het voetbalprogramma Klein programma voOr Tweede Paaschdag. 2E KLASSE A. De ZeeuwenTerneuzen, MiddelburgBreskens. De Vlissïngers verkeerën nog steeds in de ongunstige omstandigheid een behoorlijk aantal wedstrijden achter te zijn en daardoor wordt ook hun derde plaats op de rang lijst verklaard, want in feite hebben ze evenveel verïiespun- 'ten als het leidende T.S.C. Nu Terneuzen op Paaschvisite komt, bestaat er geen reden te veronderstellen, dat het aantal verliespünten wordt vergroot. De wedstrijd Middelburg Breskens is opnieuw vastge steld. 3E KLASSE E. E.M.M.Burgh, Zierikzee Odio, Yerseke—Zeelandla. De blauw-witte Vlissingers staan nog steeds gevaarlijk dicht bij de roode lantaarn on een paar puntjes meer zou geen overbodige luxe zijn. De wèdstrrjd tegen een der mede gegadigden biedt daartoe wel eenige kans. Zierikzee is tot heden op eigen grond nog on geslagen gebleven en Odio krijgt dan ook wel een lastig karwei op te knappen, doch we veronderstellen, dat ze ook deze lastige klip wel zullen weten te omzeilen. Voor Yer seke is er ook nu weer weinig hoop op verbetering van posi tie, die overigens nog verre van hopeloos is. 3E KLASSE F. SluiskilHoofdplaat, Oost- burgCorn Boys, AxelHon- tenisse. De strijd in Sluiskil is van alle belang ontbloot, maar die in Oostburg is van des te meer beteekenis. Oostburg moet too- nen, dat ze na de nederlaag van Zondag het goedé spoor niet bijster is geraakt, wat nog niet zal meevallen tegen de mannen uit Sas. Axel heeft met Hontenisse, waarvan de eerste wedstrijd met 31 werd verloren, nog een appeltje te schillen en cle winst zal dit maal wel bij de thuisclub blij ven. RES. 2E KLASSE E. Goes II—-Zeeuwen II, Vlis- singen n—M.O.C. II, R.C.S. H Breskens II. Goes II dat Zondag een kostbare steek liet vallen, moet ook nü oppassen. De rood-wit- ten kunnen een plaatsje op schuiven ten koste van M.O.C. II, wat noodig is ook, want de reserves van onze provinciale eerste klasser spelen toch wel een heel ondergeschikte rol. Ook R.C.S. n kan een stapje hooger komen, waartoe echter Breskens II moet worden ge slagen. Prins Bernhard naar Griekenland Onder degenen, die op de be grafenis van Koning George van Griekenland worden ver wacht. bevinden zich Prins Bernhard der Nederlanden, Kroonprins Olaf van Noorwe gen en Kroonprins Frederik van Denemarken, aldus meldt Reuter uit Athene. Sharlr bij Pandit Nehroe. Pandit- Nehroe, vice-presi dent van de voorloopige Voor- Indische regeering, en Sóetan Sjahrir, eerste minister en minister van buitenlandsche zaken van de Indonesische re publiek,, zullen vandaag inlei dende besprekingen voeren over dc uitwisseling var diplo matieke vertegenwoordigers, aldus zegslieden van de Indo nesische delegatie op de Pan- A2iatlsche conferentie. Voor-Indië zal dus- waar schijnlijk het eerste land zijn, waarmee' de Indonesiche repu bliek in directe diplomatieke relatie treedt. Senator Taft wil plan Baruch intrekken. De Amerikansch senator Robert Taft, een vooraan staand republikein, heeft er hij de Senaat op aangedrongen het plan-Baruch voor een in ternationale contröle op de atoomenergie in te trekken met het oog op de huidige toe stand van de weréld. Gevraagd een nadere toelichting te ge ven. zelde Taft, dat hij de kwestie van de atoomenergie van hetzelfde standpunt be schouwt als de ontwapening. Zoolang er geen wijziging komt in de Russische regee ring, aldus Taft, is het niet verantwoord de Russen d* be schikking ovér de atoombom te geven. Najdorf wint het tournooi te Mar del Plata. De beslissing in het inter nationaal jfchaalctournooi te Mardel Plata is in de laatste ronde gevallen. Najdorf had zijn afgebroken partij tegen Cruz gewonnen, zoodat hij na 16 ronden 13 punten had, evenals Stahlberg. In de laatste ronde kwam Stahlberg tegen numero laatst, Iliesco uit, maar bracht het niet verder dan remise", terwijl. Najdorf van den even eens zwakken speler Fleurqüin won, waardoor hij met een halve .punt voorsprong in het tournooi zegevierde. De eindstand luidt: 1. Najdorf 14 punten; 2. Stahlberg 13% punt; 3. Elis- kases 12 punten; 4. Pilnlk 11% punt; 5. Euwc 10% punt; 6. Julio Eolbochan 10 punten; 7 en 8 Rosetto en Jacobo Bol- bochan beiden 9 punten; 9, 10 en 11 Guimard, Marini en Ma- derna allen 8% punt. De resultaten van Euwe te gen de eerste vier van dit fournooi zijn bepaald schitte- rend te noemen. Hij won van Najdorf (de eenige partij die Najdorf verloor), speelde re mise met Sthalberg, won van EliskaSès en speelde wederom remise met Pilnik, dus 3 pun ten uit 4 scorend. Zijn vijfde plaats op de rang lijst is slechts te verklaren door het feit, dat onze landge noot tegen enkele minder sterke spelers dan hij, verloor. Ëuwe moest een punt wegge ven aan JulioBolbocnan, Fleurquin en Rosetto. Kerknieuws GEREF. KERKEN NAAR ART. 31 K.O. Bedankt voor Middclburg- Vlissingen W. Scheele te Zwijndrecht. Speciale V.N.-vergadering over Palestina. De regeeringen der vijf groot©mogendheden hebben besloten een speciale zitting van de algemeene vergadering der V. N. te beleggen om het Palestjjnsche vraagstuk te be spreken. De Britsehe delegatie heeft het desbetreffende verzoek of ficieel bij het secretariaat der V. N ingediend. Daarop zullen alle 55 leden der V. N. 'n tele- egram ontvangen, waarop bin nen een maand antwoord moet zijn ontvangen. Binnen 15 dagen na ont vangst van de antwoorden moet een algemeene vergade ring worden bijeengeroepen. Het is daarom mogelijk, dat de speciale zitting eind April of begin Mei aanvangt. Sowjet-ambassadeur verlaat Athene. De Sowjet-Russische ambas. sadeur te Athene, schout bij nacht Alexander Rodianof, zal Vrijdag met zijn geheele staf Griekenland verlaten. Rodianof is op 28 Januari i.I. na een af wezigheid van vijf maanden, op zijn post teruggekeerd. Op de Sbwjet-Russiscne ambassa. de werd bevestigd, dat de am bassadeur ging" vertrekken. Men weigerde echter de zeg gen, of hij Griekenland voor goed zou verlaten. Duitschers saboteeren de voedselvoorziening Vertegenwoordigers van allo mijnwerkers in het Ruhrge- bied hebben besloten vandaag een algemeene staking yan een dag "it te roepen als protest tegen het voedseltekort. Men verwacht, dat 250.000 mijnwerkers hieraan gehoor zullen ge ven, hetwelk een verlies van meer dan 200.000 ton steenkool zon beteekenen. Het besluit tot staking werd met eén over weldigende meerderheid genomen ondanks het tegenoverge_ stelde advies van dr. August Schmidt, voorzitter van de bond van mijnwerkers in hetRhurgebied. De Beriijnsche correspondent van het ANP. meldtDe des organisatie der voedselvoorzie ning, die thans massale pro testdemonstraties over de ge heel e Britsehe zone heeft uit gelokt, is geheel en al het ge volg van het falen der Duit- sche instanties, die sedert 1 Januari de voedselvoorziening in eigen hand hebben, zoo werd heden te Berlijn aan Brit sehe zijde te verstaan gegeven. Sedert begin November is. de voorziening vas het Ruhrge- bied niet meer normaal ge weest en heeft men met voort durende tekorten te jkampen gehad Deze zijn volgens Brit sehe opvatting voor een ge deelte te wijten aan de weige ring der Duitsehe boeren vol_ doende medewerking te betoo- nen bij het inleveren der voor raden Sedert 1 Januari hebben de boeren slechts de helft van hetgraan. tweederde van het vleesch en driekwart vap 't- vet geleverd waartoe zij verplicht waren. -Het Dultsche bureau voor de voedselvoorziening en landbouw voor de gecombi neerde zones, dat werkt onder .een Duitsch uitvoerend comité, bestaande uit de voedselminis- ters der staten, ls niet bij machte geweest de Inlevering krachtig door te voeren. Door de. Britsehe en Amerikaansche autoriteiten* der voedselvoorzie ning. wordt thans een scherp onderzoek ingesteld naar 1 de oorzaken en hieromtrent zal de volgende week aan dë mill, taire gouverneurs van Duitsch land rapport worden uitge bracht Er zijn aanwijzingen voor de slechte en corrupte ad ministratie door Duitschers. In vele gevallen is gebleken, dat orders door de hoogste Duitsche, instanties gegeven, bij uitvoering zijn gesaboteerd, Opgemerkt wordt, dat de voedselschaarschte voor een belangrijk deel veroorzaakt is door de weigering der Zuid- Du itsche* landen te voldoen aanhun leveringsplicht jegens het Ruhrgebied. Vreemdelingenverkeer een vitaal belang, ook voor Zeeland. Burgemeester Kolff eerevoorzitter der V.V.V. Geheime wapenfabriek te Warschau ontdekt. Naar Radio Warschau meldt, heeft een lid van de Poolsche ondergrondsche beweging. .,Win" (vrijheid eim onafhan kelijkheid), dat. zien ingevolge, de amnestie-bepalingen h$eft overgegeven, de autoriteiten de plaats gewezen, waar in de souterrain van een afgebrand huis in hef centrum van War schau een wapenfabriek en ar senaal verborgen was. In het arsenaal, werden 670 machinegeweren en e.en, groote hoevelheid munitie ge vonden. Wie wint de Engelsche gemeenteraadsverkiezingen? Ofschoon de volledige uit slagen van de Britsehe ge meenteraadsverkiezingen niet voor het einde der week be kend zullen zijn, verklaren zoo. wel conservatieven als sociais- ten reeds thans, dat zij een overwinning hebben behaald. Een ding schijnt zeker: er heeft geen groote verschui ving plaats gehad. Höss ter dood veroordeeld. Het'Agenee France Press meldt, flat Rudolf HÖsss, de voormalige commandant van het „doodenkamp" Auschwitz, ter dood veroordeeld is. STAATSLOTERIJ. Ie klasse, 2e trekking. 5000 3668. 2000 17556. 1500 21983 1000 3752 4487 9263 400 10916 18738 18822 200 7119 9388 19742 100 2869 8480 12546 15565 20346 21589 Druk verkeer met Engeland. Er staat een juichend stuk in de N, R. Ct. over de voor uitgang van Hoek van Holland- Men heeft daar ook reden om verheugd te zijn, maar in Zee land moet die opgewektheid een gevoel van diepe teleur stelling wekken, want het wordt steeds duidelijker, dat de Maatschappij Zeeland zich voor haar passagiersvervoer geheel op Hoek van Holland concentreert en dat daarmee Hoek van Holland het mono polie krijgt voor het verkeer met Engeland. De Nederlandsche spoorwe gen en de Maatschappij Zee land richten thans him volle activiteit op de ontplooiing van Hoek van Holland. Zes maal per week wil de Zeeland een boot aan de Hoeksche stei gers brengen en de spoorwe gen rekenen met een dagelijks verkëer van maximaal 2500 reizigers die van én naar Hoek van Holland gaa^ om naar Engeland over te steken of van daar terug te keeren. Een belangrijk deel van dit verkeer heeft vroeger over Vlissingen geloöpen en de kans op terugkeer naar Zeeland; wordt voortdurend kleiner...... Dat geeft voor Vlissingen geen reden tot opgewektheid! Redder van Zlerikzeesch carillon geëerd. In „Concordia" te Zierikzee heeft de vereeniging „Stad en landen van Schouwen'', onder voorzitterschap van ds. Boers- ma vergaderd. De rekening over 1946 bleek te sluiten met een voordeelig saldo van 368.18. De zomervergadering zal dit jaar in Renesse wor den gehouden. Op 7 Juni zal een excursie door de duinen worden gehouden. Op 11 Maart 1948 is het 700 jaar ge leden, dat graaf Willem II aan Zierikzee stadsrechten ver leende. Maar ook voor 1248 waren reeds stadsrechten ver leend. Er bestaat bij het be stuur nog geen overeenstem ming in welk jaar men het eeuwfeest moet herdenken. Met andere instanties zal hier over overleg worden gepleegd. Besloten werd den onbe kenden schipper, die bU Urk z\jn vaartuig met de door de Duitschers geroofde klokken liet zinken, op te sporen en tot eere-lid van de vereeni ging te benoemen, als be wijs voor zijn betoonde moed. Het is immers aan zijn kordate houding te danken, dat de ldokken van het ca rillon te Zierikzee behouden bleven. Landarbeidersloonen in Zeeland. Naar de vakbladen van dc landarbeldersbonden mededeë- len, is in de sociale commissie van de Zeeuwsche Stichting voor den Landbouw overeen stemming verkregen over het bijzonder deel van het collec tief contract 1947'48, dat aan de organisaties ter goed keuring zal worden voorge legd. Het loon van de bouw en paardenknechts zal bij goedkeuring bedragen van 1 Mei30 Nov. en van 1 Maart -30 April 41.50 en van 1 Dec.29 Febr. 34.per week en voor de overige ar beiders: vakarbeiders 67 en ongeschoolden 63 cent per uur. In deze loonen ls de pre mie ,van het eventueel te stichten pensioenfonds ïnbe- Aan de orde was het vaststellen van de plaats en de datum voor het jaarlijksche Korpsconeoura Met algemeene stemmen werd besloten, dat in Terneu zen dit jaar het concours ge houden zal worden en wel op 16 Augustus. De secr. werd opdracht ge geven, de noodlge Regelingen Te treffen. Daar er nog verschillende misverstanden waren bij di verse muziek vereen, in het Oosten, werd aan Iedere ver eeniging de gelegenheid gebo den, bezwaren naar voren te brengen, welke allen op klare en duidelijke wijze door den heer Ocké uit dé weg werden geruimd. Er gaven zich 8 nieuwe le den op, zoodat de bond nu 21 tvereenagingfen telt. grepen. Ook een ontwerp voor i t>p de vergadering was ook tarieven aangenomen werk is 'aanwezig de heer van Leuven, opgesteld. De aanvaring van de „Th. 42". Door de Internationale Scheepsraad te Amsterdam werd een dezer, dagen uit spraak gedaan in zake de aan varing op 3' Januari j.l. tua- Schen het Thoolsche vaartuig TH 42 en een Katwijker log ger. Bij de aanvaring, die onge veer 10 mijl boven Ostende (B.), op de Noordzee plaats had konden schipper I. Bout en zijn knechts van Zetten uit Tholen en van Belzen uit Ar- nemulden zich ijlings redden door op de Katwijker over te springen, De Katwijker werd op ver schillende punten veroordeeld en wel: het constateeren van scherp licht vooruit en twee flauwe lichten zijwaarts; on voldoend* navigatie; geen af scherming van eigen lichten aan dele; geen machinist in de machinekamer; geen uit kijk voorop en geen eigen lichten overgeschakeld (Car- navalslicht). De gezagvoerder van de Katwijker werd door de Intern. Scheepsraad geheel in het on gelijk gesteld, zoodat deze Reederij alle schade zal moe ten vergoeden. De TH. 12 treft in deze geen schuld. Muziekconcours te Terneuzen op 16 Aug. a.s. De algemeene vergadering van de bond van muziekver. in Z.-Vlaanderen werd. Zater dag" j.l. gehouden te Philippi ne. De voorzitter, de heer P. Ocké, heette allen welkom. hoofdbestuurslid van de Ned. Federatie, welke in het kort de voordeelen van een lid maatschap van deze vereeni ging schetste. Van de 21 ver- eeniglngen zijn er 16 lid van de Ned. Federatie van Harmo nie en Fanfarengezelsohappen, zoodat, volgens de bepalingen de Bond in zijn geheel lid is. Een groot voordeel, daar de Federatie een contract met de „Buma" heeft betreffende de auteursrechten. Mfddelburg Stadhuis-restauratie gaat beginnen. De Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Vlissingen heeft Woensdagmiddag dan toch eindelijk, nadat de stren- winter de zaak lange tijd t opgehouden, haar Ver keershuis aan de Coosje Bus- kenstraat kunnen openen: een aardig, fleurig gebouwtje, dat er vooral door de vroolyk rondom wapperende vlaggen aantrekkelijk uitziet, eenvou dig van opzet en inrichting, maar juist daardoor volkomen beantwoordend aan de bedoe ling. Ter gelegenheid van deze te recht eenigszins feestelijke in gebruikneming had 't bestuur een aantal gasten bijeengenood in het Strandhotel, waar de voorzitter, notaris J. L. Ver hagen allen met een van zijn bekende opgewekte speeches verwelkomde: het voltallige College van B. erf W. van Vlissingen, vertegenwoordigers van het eiland, van dc stich ting „Nieuw Walcheren", van verkeersondernemingen, e Een speciaal woord richtte de heer Verhagen tot den heer A. van der Sande, die meer dan 25 jaar bestuurslid van de V. V.V. was en aan wien het be stuur thans het eereUdmaat- scliap der vereeniging wilde aanbieden. Voorts bracht spr. dank aan wethouder v. Pope- ring en den directeur der Ge meentewerken voor hun voort durende medewerking by de totstandkoming van het ver- keershuisje. Ook dankte hy den heer Smits, die aanvanke lijk het gebouwtje op het dak van „Noordzeeboulevard" ter beschikking stelde, het bestuur en de directie van de Nuts- spaarbank, die reeds eenige tijd in. hun gebouw gastvrijheid verleenden, en de firma Muys en de Winter, die Vreemdelin genverkeer in staat stelde met zeer geringe offers harerzijds de beschik ing over dit keurige paviljoen te verkrijgen. Inboorling wilde den koning zien. T.oen de auto van de Brit sehe Koninklijke familie lan£- zaam rijdend 'de mijnwerkers- stad Benon-i naderde, sprong een inboorling op de treeplank, terwijl hij riep: „Ik wil naar mijn Koning." Kondngi„ Eliza beth duwde met haar para- pluiê den man, die in een stuk jute was gehuld, van de auto. Hij werd onmiddellijk door de politie gearresteerd, en aan een verhoor onderwor pen. Uitvoerig stond de heer Ver hagen stil bij de bèteekenis van het vreemdelingenverkeer voor ons land en voor Zeeland in het bijzondei'. De beteekeri: van dit moment gaat dan eigenlijk uit ver uit boven die van de opening zelf omdat zij een bewijs is voor de activiteit op dit gebied op het zoo ern stig geschonden Walcheren., Uitvoerig stond spr .stil bij de verschillende factoren, wel ke de mogelijkheden van van vreemdelingenverkeer voor Vlissingen en geheel Zee land beheerschen: de geringe accomodatie in de overgeble ven hotels en pensions, waar voor weliswaar groote plannen bestaan ,de verbindingen over terugkeer van de „Zeeland" en ten slotte de kwestie van rails en Weg en door de lucht naar Vlissingen. Spr. wilde vertrouwen, dat vooral ook de regeering een open oog zal toonen voor de belangen, welke hier voor Zee land op het spel staan en hy achtte het een gelukkig voor teeken, dat juist op deze dag de president-directeur der Spoorwegen naar Zeeland is gekomen om zich van de noo- den van onze provincie op zijn gebied persoonlijk op de hoogte te stellen. Er is wel eens ge zegd, dat de economische basis van Vlissingén vrij smal is, maar dan moet ook worden voorkomen, dat men haar nog meer zou versmallen. Voorts zeide spr. nog ver heugd te zijn over de groote activiteit van burgemeester Kolff reeds in het eerste jaar van zijn ambtsperiode. Het be stuur van „Vreemdelingenver keer" biedt den burgemeester dan ook gaarne het eerevoor zitterschap der vereeniging aan. Ten slotte deed de heer Ver hagen nog een beroep op het gemeentebestuur en de burge rij het werk van de vereeni ging ook financieel in steeds toenemende mate te steunen. GELTJKWENSCIIEN. Na den heer Verhagen voer den nog verschillende sprekers het woord om hun gelukwen- schen bij deze feestelijke ope ning aan te bieden. De voor zitter van de Prov. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, mr. J. Moolenburgn, sprak daarbij zijn blijdschap uit over de acti- vitent van Vlissingen en de goede samenwerking in de Prov. vereenigingen, ook tus- schen Vlissingen en Middel burg, tusschen welke beide vroeger nog al eens rivaliteit en concurrentie heerschten. Spr. bood daarbij voor het nieuwe verkeershuis een prac- tïsch gebruiksvoorwerp aan. Burgemeester mr. B. Kolff dankte voor het hem aangebo den eerevoorzitterschap, dat hij gaarne wilde aanvaarden. Mr. Kolff maakte daarbij nog gewag van de plannen voor het stichten van een tweede bad- centrum te Vlissingen aan de andere zijde van de^Nolledrik en tot verfraaiing van het oude stadsgedeelte, met name van het Bellamypark. Ten slotte zeide spr. te wenschen, dat over eenige jaren de opening van een ruimer verkeershuis mogelijk en noodzakelijk zal zijn. Mr. J. A. Dumont-Tak bracht vervolgens dè gelukwenschen van Vreemdelingenverkeer Middelburg over, waarbij hy eveneens zijn vreugde uitsprak over de goede samenwerking tusschen twee oude rivalen als Middelburg en Vlissingen, wel ke op menig terrein nog tot goede resultaten zal kunnen leiden. Spr. noemde in dit ver band de verbetering van het wegdek tusschen beide steden. Nadat de heer Verhagen nog een woord van dank had ge sproken en een aperatif was geserveerd, begaf het gezel schap zich naar het verkeers huis, waar burgemeester Kolff mot een hem door het doch tertje van den secretaris, Suus- je Mets, aangeboden sleutel de eigenlijke opening verrichtte. Bussen gaan tot de Leeuwentrap rijden. Naar wij vernemen zullen de bussen van Middelburg naar Vlissingen met ingang- van de zomer-dienstregeling op 4 Mei a-3. in Vlissingen gaan doorrijden tot de Leeu-, wentrabpen naar de Boule vard. Een belangrijke verbetering voor reizigers van Middelburg naar Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden verkregen door dat de bus van 7 uur 's morgens van Middelburg 'over Souburg naar de haven te Vlissingen zal rij den. zoodat men daar de boot van half acht naar de over kant kan-halen. BENOEMINGEN De ingelanden van de pol ders Bijleveld, Middelburg, N'w. en St. Joosland, Nieuwer- kerlc en Oud St. Joosland en Suzanne zijn in buitengewone algemeene vergadering bijeen geweest voor de benoeming van een ontvanger-griffier. De heer M. L de Vos te Nw. en St. Joosland werd in deze functie benoemd voor de pol ders Bijleveld, Middelburg en Suzannë. Voor de overige pol ders werd de heer P. Wisse te St. Laurens als ontvanger-grif fier benoemd. Naar wij vernemen zal in Mei de aanbesteding plaats vinden,v,oor het herstel van de kap van het Gothisehe gedeel te var, het Middelburgsche Stadhuis. Waarschijnlijk zullen ook de kelders van het Stadhuis in de loop van dit jaar nog worden hersteld. DE RESTAURATIE VAN DE ABDIJ. Voor leden Van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschap pen heeft ir. H. de Lussanet de Sablonière, Hoofd van de Kunstbescherming Abdij, een belangwekkende voordracht gehouden over de restauratie van het Abdij-complex. /De verwoesting van de Abdij tijdens de ramp van 1940 heeft het standsschoon bijna onher stelbare schade toegebracht. Met hoeveel toewijding en zorg voor details de met de restau ratie belaste architecten trach ten de historische sfeeir weer te benaderen bleek uit de voor dracht van den heer de Lussa net. Met behulp van een groot aantal teekeningen en schet sen gaf hij een beeld van het geschiedkundig verloop van de bouw van de Abdy vanaf het oorspronkelijke Maria- klooster dat waarschijnlijk om streeks 1100 werd gebouwd. De bouwkundige ontwikke ling is weliswaar niet geheel te reconstrueeren, doch daar waar de gegevens ontoereikend zyn kunnen aanvaardbare hy pothesen ter aanvulling dienen. Bovendien zyn by het oprui men _van het puin nog enkele belangrijke bijzonderheden aan het licht gekomen. Zoo is men op een 2 m dikke holle muur gestuit, die waarschijnlijk als afwateringskanaal heeft dienst gedaan, vermoedelijk op de plaats, waar eens de gracht uitliep op de Arne. Nieuwe tee;., keningen gaven, aan hoe dé Abdij er binnen afzienbare tijd zal uitzien, al zal het zeker nog wel 10 tot 15 jaar duren eer de restauratie is voltooid. Men heeft als overal te kam pen met schaarschte aan ma teriaal ep.gebrek aan arbeids krachten. Een uitvoerige toelichting gaf ir. de Lussanet op de bouw van de nieuwe ambtswoning van den Commissaris der Ko ningin. Het is voorts de bedoe ling, dat de vroegere gymnas tiekzaal op de Groenmarkt zal worden herschapen in een bal zaal. Ten behoeve van de res tauratie zyn een aantal panden aan de Abdij-zijde van de St. Pieterstraat onteigend. Aan het slot van de bijeen komst dankte de Commissaris der Koningin ir. de Lussanet voor de met groote aandacht gevolgde causerie. Vlissingen FILMAVOND CKWO De CKWO geeft Donderdag 8 April in de zaai „Concordia" aay. de Palingstraat te Vlisu Singen een filmavond. Ver toond wordt de geluidsfilm .Hoera voor juffrouw Bishop". St. Laurens A.R. KIESVEREENIGING. Dinsdagavond hield de A.R'. Kiesvereeniging te St. Laurens haar 44e jaarvergadering. Het ledental bedraagt thans 96. Herkozen werd tot voorzitter de heer P. Boon en als be stuurslid de heer C. J. van Burg. Aangedrongen werd op meer contact ter plaatse met de C.H. Kiesvereeniging. Besprekingen met Gedeputeerde Staten en het gemeentebestuur van Vlissingen. Sluiting van stations van de baan Woensdagmorgen is de pre sident-directeur der Nederl. Spoorwegen, jr. F. Q. den Hol. lander, per speciale dieseltrein naar Zeeland gekomen om hier met verschillende autoriteiten besprekingen te voeren over de Zeeuwsch* spoorwegproblemen Omstreeks kwart voor tien arriveerde de presidentale Diesel te Middelburg, waar ir. den Hollander uitstapte om hier een bespreking te hebben met den Commissaris van de Koningin en het college van Ged. Staten. De trein reed in middels door naar Vlissingen, waar de heeren van Houten, die binnenkort zal worden be noemd tot hoofd van de nieuw te vormen inspectie te Breda, waaronder ook Zeeland zal res sorteeren, en de referendaris mr. Lucardle uit Breda de toe stand van het stationsgebouw en het emplacement ln oogen- schouw namen. BIJ GEDEPUTEERDEN. Do bespreking met Gedepu teerden to Middelburg duurde van 11 tot I uur, waarbij alle Zeeuvvscho spoorwegproblemen in een sfeer van openhartig heid en goede wil tot samen werking onder de loupe wer den genomen. Ruime aandacht werd be steed aan de zeer belangrijke kwestie van de .spoorweg-boot verbinding met het industrie gebied van Zeeuwsch-Vlaande ren. Uit de besprekingen bleek, dat de kwestie van dc.door de Spoorwegen voorgenomen tij delijke sluiting van de stations van Rilland-Bath, Krabben- dyke en Kapelle Biezelinge voor personen-vervoer waar schijnlijk wel voor goed van de baan is. De besprekingen met Gede puteerden werden ook. bijge woond door ir. Th. Heyblom, hoofdingenieur-dii'ecteur van de Rijkswaterstaat in Zeeland. 3 Middags kwam de heer den Hollander naar Vlissingen, waar kil'op ket station een bespreking had met ket ge meentebestuur. Vooral de plaats van het toekomstige station van de Scheldestad vormde het onderwerp van de- z* overigens zeer voorloopige en oriënteerende besprekingen. NIPPERS Zaterdagavond gaf de C.J. M. V. te Souburg een tweede opvoering van het tooneelstuk „Als de lente komt". De zaal was geheel gevuld, terwijl alle sprekers hun rol uitstekend speelden. Mej. M. C. Rosendaal te Domburg slaagde te Middel burg voor particulier secreta resse. Het examen werd afge nomen door de Nationale Ver eeniging van Leeraren in de stenografie „Groote". De heer J. Poubijn te Mid delburg, slaagde aan de R. K. Hoogeschooi te Tilburg voor het propaedeut-isch examen. Predikbeurten GOEDE VRIJDAG. Ned. HervZ Kerk. Aagteker-* ke: 7.30 ds. Hooykaas; Dom burg: 5 as. Elzenga; Gapinge: 7.30 ds. Valeton (H.A.)Grijps- kerke: 7 ds. v. Loon; Nieuw en St. Joosland: 7 ds. Waar denburg; Ooskapelle7 ds. Ri chard; Ritthem: 10 en 7 ds. Breukelman; Vlissingen: St. Jacobskerk, 10 ds. Hartjes, 7.30 ds. Visbeek; Vrouwepol der: 5 ds. Valeton (H.A.); Westkapelle: 2.30 ds. Aalb'ers, 7 Leesdienst; Zoutelande: 7 ds. Oosthoek (H.A.). Geref. Kerk. Arnemuiden: 7 ds. Veldhuyzen; Domburg: 7 Leesdienst; Gapinge: 7 ds. Bloembolle; Oostkapelle: 7 ds, Deenik; St, Lauren^: 6.30 ds. OUssoren; Vlissingen: 8 ds. rfindriks; Vrouwepolder: ds. Bloembolk; Westkapelle: 7. Leesdienst. Geref. Kerk ex Art. 31. Mid delburg: 7 Stud. Raven; Oost en West Souburg: 8.30 Stud. Raven. Geref. Gem. Oostkapelle: 6.3Ö Leesdienst; Westkapelle; 5-- Leesdienst. Chr. Geref. Gem, Vlissingen 7.30 ds. Slofstra. Evang. Luth. Gem. Middel burg: Donderdag 6.30 da. M. P. Stol (H.A.)Vlissingen: Donderdag 8 da, M. P. Stol (H.A.). (Ingezonden mededeeling) TEGEN/Hoofdpün. migraine, kiespijn. kiespijn, griep, rhoumatiek, zenuwpijnen, maandpljnen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2